Kou-Griep-Pijn Welke vereenigingen en stichtingen moeten aan gifte doen? Verbod om aardappelen te verhandelen enz. Het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf De zomertijd vooralsnog gehandhaafd. Vijf territoriale inspecteurs voor de luchtbescherming. Uit de Provincie Zons op- en ondergang. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. Sterke beperking van het petroleumverbruik. dienst van het rtfk, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam, die hetzij geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn, dan wel ge huwd zijn met een persoon, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede is. 2. In deze opgaven moeten eveneens worden vermeld de personen als voren bedoeld, in het bestuur of in dienst van privaatrechtelijke lichamen, inrichtin gen en stichtingen, waarbij een provin cie, een gemeente of een ander publiek rechtelijk lichaam betrokken is; voorts ook het personeel van de openbare on derwijs- en opvoedingsinrichtingen. 3. De betrokken personen behooren te worden gerangschikt in de volgende groepen: le. De ambtenaren in vasten dienst en tijdelijken dienst en de arbeids contractanten met meer dan twee groot ouders van Joodschen bloede; 2e De ambtenaren in vasten en tijdelijken dienst en de arbeidscontractanten met 2 grootouders van Joodschen bloede; 3e. De ambtenaren in vasten en tijde lijken dienst en de arbeidscontractanten van wie één der grootouders van Jood schen bloede is; 4e. De echtgenooten van de ambtena ren in vasten en tijdelijken dienst en van de arbeidscontractanten in dezelfde rangschikking 4. Voorts moet van alle personen, die in de opgave voorkomen, worden ver meld de ambts- of dienstfunctie, hun woon- en geboorteplaats, zoomede hun leeftijd en inkomen, het laatste gespeci ficeerd in het inkomen uit hun ambtelij- ken, of dienstarbeid en uit hun privé- vermogen. 5. Ik verzoek u, mij de opgave met spoed uiterlijk op 1 November te willen doen toekomen. Het zal aanbeve ling verdienen, door belanghebbenden een verklaring te doen afgeven, waaruit blijkt, of zij, benevens hun echtgenooten af of niet van Joodschen bloede zijn. De verordening van den Rijkscommis saris over de niet-commerciëele vereeni gingen en stichtingen stelt een plicht van aangifte voor al deze organisaties in, welke binnen 20 dagen na het in werkingtreden der verordening, dus na 21 September j.l., moet worden vervuld. De aangifte geschiedt door inlevering van een ingevulde vragenlijst en een vermogenstaat, beide in duplo, onder toevoeging van twee exemplaren der statuten, bij den bevoegden procureur- generaal, wien tijdig om toezending van de vereischte formulieren moet worden verzocht. Het aantal van vereenigingen en stich tingen, welke aan de bepaling van deze verordening onderworpen zijn, is groo- ter dan op het eerste gezicht wellicht zou schijnen. De verordening bepaalt, dat alle niet-commerciëele vereenigin gen moeten worden aangegeven, dus alle vereenigingen, welker voornaamste doel niet op zakelijke bedrijfsvoering is ge richt en welker werkzaamheid niet voornamelijk winst beoogt. Al deze vereenigingen, bonden, orga nisaties en op vereenigingen gelijkende groepsvormingen, die in hoofdzaak niet- commerciëele doeleinden beoogen, zijn zonder uitzondering aan den aangifte plicht onderworpen, onverschillig onder welken naam zij optreden, onverschillig ook of zij erkend zijn of rechtspersoon lijkheid bezitten. Evenmin speelt bij voorbeeld het aantal leden of het al dan niet bestaan van een yereenigingsver- mogen een rol, leder vereenigingsbestuur zal goed doen onverwijld na te gaan of de onder zijn leiding staande vereeniging, bond, enz. onder de termen van den aanmel dingsplicht valt, want opzettelijk of na latig verzuim van aangifte wordt ge straft, In geval van twijfel verdient het aan beveling de vragenlijst in te vullen en den procureur-generaal toe te zenden. Blijkt uit de vragenlijst, dat de vereeni ging niet onder de verordening valt, dan ontvangt het betreffende bestuur hier van terstond bericht. De volgende opsomming van afzonder lijke groepen van vereenigingen, welke in den regel van niet commerciëelen aard zijn, bedoelt alleen eenige voor beelden te geven om een ieder de be antwoording van de vraag, of de ver ordening op zijn vereeniging betrekking heeft, te vergemakkelijken. Aan den plicht tot aangifte zijn b.v, onderworpen: Ambtenarenvereenigingen, vereenigin gen van overheidspersoneel, vereenigin gen van leerkrachten bij het onderwijs, vereenigingen van medici en juristen, studentenvereenigingen, politieke partij en, *en politieke vereenigingen, techni sche vereenigingen, organisaties van deskundigen, stenografenvereenigingen, arbeidersvereenigingen, pensioenbonden, liefdadigheidsvereenigingen, sociaal-po litieke vereenigingen, charitatieve ver eenigingen, vereenigingen op het gebied der volksgezondheid, vereenigingen voor jacht- en boschoouw en voor bescher ming van dieren, natuurbeschermings- vereenigingen, vereeniging van huis- en grondeigenaren, sportvereenigingen, wandelvereenigingen, auto-, motor- en w'elrydersboixden, cultureele vereenigin gen, wetenschappelijke vereenigingen, schoolvereenigingen, vrouwenbonden, jeugdvereenigingen alsmede alle gods dienstige vereenigingen, voorts alle nieVeeasaeJrdëete sUsktlngsp- Tenslotte moet nog op die soort van vereenigingen worden gewezen, die men kan samenvatten onder het verzamel begrip gezelligheidsvereenigingen. GELDT NIET VOOR VERKOOP YAN KLEINHANDELAREN AAN VERBRUIKERS. Het waarnemend hoofd van het de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat het met ingang van heden verboden is versche appelen van door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale aan te geven soorten en variëteiten te vervoeren, te veilen, te verhandelen of te exporteeren. Tot nader order wordt van dit ver bod algemeene ontheffing verleend yoor: a. den verkoop en het hiermede in verband staande vervoer van winkeliers en andere kleinhandelaren aan consu menten, voorzoover betreft de in hun bezit z\jnde appelen voor ten hoogste 5 kg. per keer en per afnemer; b. voor het vervoer van deze appelen door bij de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale aangesloten telers of pachters van geoogst fruit van den boomgaard naar hun opslagplaatsen; c. voor het veilen van kroet van deze appelen. In het Zaterdag verschenen verorde ningenblad is een beschikking opgeno men van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart ingevolge de distributiewet 1939 (hotel-, café-, restaurant- en pen sionbeschikking 1940 no. 1). Daarin is bepaald, dat ieder, die het hotel-, café-, restaurant- of pensionbedrijf uitoefent verplicht is zich te doen in schrijven bij het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant of pensionbedrijf. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart bepaalt, wat onder het uitoefenen van het hotel-, café-, restaurant- of pen sionbedrijf wordt verstaan. Het is voorts een ieder, die niet bij het genoemde rijksbureau is ingeschreven, na afloop van een door den secretaris-gene raal voornoemd, vast te stellen termijn verboden het hotel-, café-, restaurant- of pensionbedrijf uit te oefenen. De bij het genoemde rijksbureau inge schrevenen zijn verplicht volgens door den secretaris-generaal voornoemd, te stellen regelen bij te dragen in de kosten, verbonden aan de uitvoering van deze beschikking. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van binnenland- sche zaken, heeft aan de gemeentebe sturen bericht, dat de zomertijd in Ne derland vooralsnog zal worden gehand haafd. De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken heeft in verband met de reorganisatie van de rijksinspectie voor de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanval len, aan de burgemeesters medegedeeld, dat in overeenstemming met de Duit- sche luchtbeschermingsautoriteiten nu aan genoemde inspectie vijf territoriale inspecteurs zyn toegevoegd. Als zoodanig zyn thans in functie: In ressort 1 (Zuid-Holland en Zee land): J. J. M. Wiegman, Waldeck Pyrmontlaan 1 te Wassenaar (Telefoon 9805). In ressort 2 (N.-Holland en Utrecht) K. Rypma te Haarlem. In ressort 3 (Gelderland en Overijs sel) W. A. Couzy te Arnhem. In ressort 4 (Limburg en Noord-Bra bant) G. J. C. J. Eissens te Vught. In ressort 5 (Groningen, Friesland en Drenthe)A. H. J. Visch te Groningen. £>239 tesritestete tssgsetcura hebben ieder voor hun ressort eenerzflds tot taak persoonlek contact met de burge meesters te onderhouden en dezen van voorlichting te dienen, terwijl hun an- derzjjs de controle op alles, wat de luchtbescherming betreft, is opgedra gen. Chr. Bond van Kantoorboekhandelaren. Opgericht is een Chr. Bond van Kan toorboekhandelaren in Nederland. Als voorzitter treedt op de heer G. v. d. Boom te Apeldoorn, als secretaris de heer A. Heger te Zeist en als penning meester de heer J. Dekkers te Tiel. „VROUWENPOST" VERBODEN. Naar wij vernemen is het Chr. Vrou wenblad „Vrouwenpost" verboden. 8 OCTOBER 1940; Op 7 uur 53 min. Onder 7 uur 2 min. SCHIP MET AARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN. Naar wij vernemen, werd, dank zjj de activiteit der politie-autoriteiten te Gou da, een schip met aardappelen in beslag genomen, dat geladen was te Ossen- drecht door den bandelaar A. J. C. te Rilland-Bat h. Een vervoerbewijs was niet aanwezig, terwijl het hier soor ten betrof, waarvan het vervoer thans verboden is. BELASTINGDIENST. Ingetrokken werd de verplaatsing van den Rijksklerk der Registratie en Do meinen S. J. J. van den Bogaert van Hulst, kantoor registratie en successie naar Goes, inspectie domeinen. De schrijver 2e klasse der Directe Be lastingen enz. C. J. Brocaar, werd ver plaatst van Rotterdam, kantoor Invoer rechten naar Hansweert, kantoor Directe Belastingen enz. Met ingang van 16 October 1940 werd de kommies H. J. J. Kessenich ver plaatst van Bath invoerrechten en ac cijnzen naar Zundert. 25.000 DAKPANNEN VOOR VLISSINGEN. De regeeringscommissaris voor den /wederopbouw ontving van de stich- iting gresbuizen 30 ton gresbuizen en van de Nederlandsche dakpannen- conventie 100.000 dakpannen, terwijl aan het laatste geschenk nog de toezeg ging van gratis vervoer werd verbonden door de firma W. Wissink te Amers foort. De regeeringscommissaris heeft thans aan een gedeelte van deze dakpannen een bestemming gegeven. De gemeenten Vlissingen en Den Helder zullen elk 25.000 stuks ontvan gen. UITSTEKENDE MAATREGELEN. Ten verzoeke van het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst werden onlangs een groot aantal trottoirbanden en andere voorwerpen op hoeken van straten en tegenover straten alsook op hoeken van bruggen wit geschilderd, zulks ter ver gemakkelijking van het verkeer bij duis ternis, nu de straatverlichting niet mag worden ontstoken. De desbetreffende maatregelen zullen evenwel nog meer effect sorteeren, wan neer zij kunnen worden uitgebreid, op de trottoirbanden meer witte streepen worden aangebracht, het onderste gedeel te der lantaarnpalen een witte kleur krijgt, de daarvoor in aanmerking ko mende hoornen van witte banden worden voorzien en wit geschilderde hekken ge plaatst worden langs den waterkant te genover straten, alwaar men te water zou kunnen geraken. Op die wijze zal veel verkeers- en verdrinkingsgevaar worden voorkomen. Voor een en ander zal een totaal-uit gaaf van f700 noodzakelijk zijn. B. en W. verzoeken den raad een crediet tot gemeld bedrag te hunner beschikking te stellen. Spoedshalve hebben B. en W., vooruitloopende op 's raads beslissing, ge meend reeds opdracht te moeten geven om tot uitvoering der vorenvermelde maatregelen over te gaan. Verhuring woning Kuipers poort. Het pand Kuiperspoort no. 10, destijds door de gemeente gekocht van C. Geen- sen, is thans zoodanig hersteld, dat het weder goed bewoonbaar is. Voor de huur van bedoeld pand meld den zich verschillende gegadigden aan. B. en W. stellen voor het te verhuren aan den door oorlogsgeweld getroffen P. Kas- teleijn, die vroeger een slagersbedrijf aan den Dam uitoefende, tegen een som van f3.25 per week. HET BROKKENHUIS GESLOTEN. Zaterdagmiddag was de laatste gele genheid om inkoopen te doen in het Brokkenhuis aan de Nieuwe Haven, dat de lokalen in het schoolgebouw aldaar moet verlaten. Wij namen er nog eens een kijkje en vernamen toen, dat in de jaren van het bestaan tot een totaal van op een bepaald oogenblik 437 gezinnen in de gelegenheid zijn geweest, daar voor een zeer lagen prijs kleeding, schoeisel, meubilair enz. aan te schaffen en dat er geregeld veel gebruik van gemaakt is. Het dag. bestuur, bestaande uit de dames Mej. J. Ermerins, voorzitster, mevrouw V. M. V. Schlüter—de Nijs, secretaresse en mevrouw M, Huizenga-Bijlenga, penning- meesteresse, heeft er, bijgestaan door de andere bestuursleden en onder eere-voor- zitterschap van Mr F. B. Evers, voorzit ter van het burgerlijk armbestuur, op wiens verzoek men aan het werk trok, veel goeds verricht in het belang van de minst bedeelde stadgenooten. Het zal voor velen jammer zijn juist in deze tij den er niet meer terecht te kunnen. Openbare Meisjesschool. De lessen der 3e klasse van de Open bare Meisjesschool zullen op Woendag a.s., des voormiddags 9 uur, aanvangen in het gebouw der Handelsschool aan den Dam. Uitreiking brandstoffenkaarten. Te beginnen met Woensdag zijn zij, die nog geen brandstoffenkaarten aanvroe gen, in de gelegenheid dit nog te doen, maai' dan ook niet meer. Men lette dus op de desbetreffende publicaties. HET PUINOPRUIMEN WEER BEGONNEN. Zooals wij Zaterdag reeds aankondig den is hedenmorgen wederom begonnen met het ruimen van puin en wel voor namelijk in de omgeving van de Lange- delft, Segeerstraat en Kerkstraten. Wij hoorden reeds van personen, die bijna in een kelder- of andere opening terecht kwamen en waarschuwen nog maals met klem de grootste voorzichtig heid in acht te nemen. HET VERKRIJGEN VAN WINTERKLEEDING. Hedenmorgen is men op de tweede verdieping van het tijdelijk gemeentehuis op het Molenwater begonnen met het innemen van kleeding, waarvoor bewij zen voor het aanschaffen van winterjas, of wintermantel worden afgegeven. Het bleek reeds direct, dat nog niet ieder precies begrepen heeft, hoe deze kwestie geregeld is en daarom willen wij er nog eens in het kort op wijzen, dat men beslist nog draagbare en schoone kleedingstukken of wel heele en schoone dekens van wol of half wol moet aanbie den om een bewijs te krijgen, dat men het verlangde kleedingstuk kan gaan koopen. Men levert daarbij 3311 bet comité bon \A van de textielkaart in van hen, voor wien of wie het aan te schaffen stuk be stemd is en geeft later AA af aan den winkelier. Het bleek, dat men voor een ingele verd stuk kleeren van een man of kind ook toestemming voor koopen van een mantel kan bekomen en ook omgekeerd. WONINGTEKORT. Het zal moeite kosten momenteel te Goes één leegstaande, onverhuurde of onverkochte woning te vinden. Alle pan den zijn bewoond. Tal van vluchtelingen uit onveiliger plaatsen hebben hier on derdak gezocht. Dit woningtekort is echter wel zeer onaangenaam voor hen, die gedwongen zijn in Goes te gaan wonen. Zoo zijn de zer dagen ongeveer 30 leden van het spoorwegpersoneel van elders naar hier overgeplaatst, waarvan het maar een enkele is gelukt een woning te vinden. Yerseke. De verzending van oesters naar België wordt langzamerhand beter, maar is nog niet druk. De moeilijkheden van transport zijn zeer groot. Er is re den om aan te nemen, dat daar niet spoedig verandering in zal komen. Naar Duitschland zal de verzending hoogstwaarschijnlijk Dinsdag aanvan gen. De importeurs in Duitschland zijn voornemens om een geregelden dienst per vrachtauto van Kaldenkirchen en Bentheim uit in het leven te roepen De export van mosselen naar Bel gië en Nederland blijft nog zeer goed gaan. Verleden week zyn naar deze twee landen ongeveer 14000 ton van 100 kg. weggegaan. Naar Duitschland is de export bijna geheel gestaakt, wat een gevolg was van minder snelle transportgelegenheid en niet loonende pry'zen. Onderhandelingen over deze twee kwesties zijn gaande en beloven wel tot een oplossing te zullen leiden. BUREAU AARDAPPELHANDEL. Kruidingen. Naar wij vernemen heeft de Vereeniging ter behartiging van den Ned. Aardappelhandel, V.B.N.A., Hoofd kantoor te 's-Gravenhage, welke belast is met de uitvoering van de regeerings- aardappelregeling, haar Provinciaal Bu reau tijdelijk te Kruiningen geves tigd. Met de leiding daarvan is de heer C. Meijer aldaar belast. Tevens vernemen wij, dat dit kantoor vrij spoedig naar Goes zal worden overgeplaatst. Brand. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag is de autogarage van de Fa Kostense alhier verbrand. Een vrachtauto welke pas voorzien was van een houtgasinstallatie, verbrandde mede. Een zomerhuisje, de eenige dicht- bijzijnde belending, kreeg nog eenige brandschade. De vrijwillige brandweer kon niet meer voorkomen, dat garage en inhoud verbrandden. Zij bepaalde zich tot nablussching. Kapeile. De reeds op hoogen leeftijd gekomen J. de J. Bz. alhier kwam Vrij dag zoo ongelukkig van de zoldertrap te vallen, dat na behandeling van een der plaatselijke geneesheeren, overbrenging naar een ziekenhuis te Goes noodzake lijk bleek. Hoedekenskerke. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad. Groot is het aantal liters petroleum, dat jaarlijks in ons land verkocht wordt voor kook-, verwarmings- en verlichtings doeleinden. Al die millioenen liters petro leum moeten uit het buitenland komen. Zooals men begrijpen zal is dit thans uit en daar zitten wij nu midden in de moei lijkheden. Elke petroleumverbruiker moet er van doordrongen zijn, dat van een noemens- waardigen aanvoer in de komende maan den geen sprake kan zijn. Het rijks bureau voor aardolieproducten tracht in samenwerking met het departement den aanwezigen voorraad zoo rechtvaardig mogelijk te verdoelen. Bij deze verdee ling wordt het algemeen belang gesteld boven het persoonlijke belang. Den petroleumverbrulkers wordt op het hart gedrukt te doen, alsof zdj niets meer zullen ontvangen. Er komt nog wel wat in de eerstvolgende maanden, In het bij zonder voor verlichting, maar een leder doet goed naar een product uit te zien, dat de petroleum kan vervangen, hoe eer der, hoe beter. Gas, electricitelt, kolen, turf, carbid en spiritus kunnen petroleum gedeeltelijk vervangen. Voor hen, die in de steden wonen, is het vraagstuk van de vervanging van petroleum niet zoo moeilijk. Lastiger wordt het voor hen, die op het platteland hun woonplaats hebben. Hun wordt aan geraden, als het maar even kan, zich voor de verlichting te laten aansluiten aan een electriciteitsnet. Is aansluiting op een bestaand net niet mogelijk, zoo is het te overwegen, zelf electrisch licht op te wekken door een windkracht-installatie. Het instituut voor landbouwwerktuigen en gebouwen te Wa- geningen nam met verschillende model len molens reeds vele geslaagde proef nemingen. Ook zal de ouderwetsche car bidlamp weer in eere komen. Hetzelfde geldt voor de spirituslamp. Kolen, turf en als aanvulling spiritus zullen voor verwarming en voor kook- doeleinden moeten dienen. Indien men geen kachel heeft, schaffe men zich er zoo spoedig mogelijk een aan. Bij voorkeur een, waarin men alle soorten brandstof kan stoken en waarop tevens kan wor den gekookt. Nog eens, op petroleum moet men niet meer rekenen. In het eigen belang wordt aangeraden zoo spoedig mogelijk te handelen. De oeconomische voorlichtingsdienst, Rijnstr. 24, Den Haag, is bereid verdere inlichtin gen te verstrekken. Door hun kou, koorts en pynuit- drjjvende werking helpen hierbij altyd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Ca chets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. (Adv.) Afwezig wegens ongesteldheid dhr P. J. Hoek van Dyke. De voorzitter deelt mede, dat nu er geen wegenteer beschikbaar wordt ge steld, de vrijkomende gelden zullen be schikbaar worden gesteld voor het uit voeren van eenig straatmakerswerk. De kosten hiervan worden begroot op onge veer f 1000. Dhr J. Franse betreurt het, dat met de verlenging van de straat te Kwaden- damme niet tegelijkertijd de wateraf voer aldaar ter hand was genomen. De voorzitter zegt, dat daarvoor thans geen geld aanwezig is, maar hoopt dat dit uitgevoerd kan worden, wanneer het daarvoor op de gemeente-begrooting 1941 geraamde wordt toegestaan. Daarna wordt de gemeente-begroo ting 1941 vastgesteld, wat den gewonen dienst betreft in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 48.899.61, met een post van onvoorziene uitgaven groot f 292.53 en wat den kapitaaldienst betreft in ontvang en uitgaaf ad f 4126.27. Dhr J. Boone informeert bij de rond vraag nog naar de kolenvoorziening voor de school en gemeentehuis. De voorzitter zegt, dat hieraan de noodige aandacht is geschonken. Hy vreest echter ook, dat hiervoor de toewijzing, in verband met de tijdsom standigheden, wel zeer bescheiden zal zijn. Wolfaartsdijk. In de sloot. De 16- jarige bakkersknecht M. Schipper, in dienst bij den bakker Goetheer, had het ongeluk door het slippen van zijn rijwiel (waarop een flinke mand met brood) in den Zuiderlandpolder in een vrij diepe sloot terecht te komen. Op zijn hulpge roep werden rijwiel en berijder spoedig op het droge gebracht. De jongen had zich aan een zijner armen zoodanig be zeerd dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het brood was voor een groot gedeelte voor menschelijk voed sel ongeschikt geraakt. Is-H. Abtskerke. Gemeenteraad. De belastingen verhoogd. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig de heeren Tolhoek en Harthoorn met kennisgeving. De voorzitter doet mededeeling dat van de P.Z.E.M. een schrijven is ingekomen met kostenraming voor aanleg van elec- triciteit naar Baarsdorp. Aangezien de kosten c.a f800 zouden bedragen meent de vergadering dat van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2