Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Predikbeurten Onderwijs Gemengd Nieuws De herinneringen van twee Veldpredikers. Land- en Tuinbouw. Laatste Berichten "Beckttkt HOEVEEL VRUE TUD U KUNT OVERHOUDEN Cl eoadt eei» interessant boek kannen lezen. Rasten na hel werk. Gaan mandelen of spelen met de kinderen en eiren de torgen vergeten- li zond» op daüenden manieren de tffd. die U no oerBest met het stoppen van kousen. miNTg en aangenaam kunnen gebruiken. Gunt U zelf meer vrijheid. Laat kousen en sokken vakkundig en bUlifk repareeren bQ LANGE KERKSTR. 10 - TEL. 2826 - GOES Marktberichten Burgerlijke Stand Haarlemsch. Kerkblad. Tijdel\jk zal niet mogen verschijnen „Het Kerkblad", Officieel Weekblad voor de Gereformeerde Kerken van Haarlem en Omstreken, ingaande heden. Promotie ds J. de Koning. Naar wij vernemen, zal ds J. de Ko ning, predikant by de Geref. kerk van Schipluiden, (afkomstig uit Krabbendy- ke), Vrydag 18 Oct. a.s. aan de Vrye Universiteit promoveeren tot doctor in de theologie op een proefschrift geti teld: „Studiën over de El-Amarna-brie- ven en het Oude Testament, inzonder heid uit historisch oogpunt". Als promotor zal optreden prof. dr C. van Gelderen. DE EENHEID ALLER GEREFORMEERDEN. De kerkeraad der Chr. Geref. gemeen te van Vlissingen heeft met alge- meene stemmen besloten, den kerkeraad van de Chr. Geref. gemeente van 's Gra- venhage-Centrum, als roepende gemeen te te verzoeken, alsnog zoo spoedig mo gelijk de Generale synode, die in Aug. j.l. werd uitgesteld, byeen te roepen, zulks in verband met de instructie van de gemeente van Vlissingen in betrek king tot het verdeeld kerkelijk leven der Geref. gezindheid in ons land, speciaal aangaande de wenschelijkheid van sa- menspreking met de Geref. Kerken. CONFESSIONEELE VEREENIGING. De jaarvergadering der Confessionee- le Vereeniging is thans bepaald op Woensdag 9 October in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht. Deze vergadering is toegankelijk voor leden, die van een uitnoodiging op naam voorzien zyn. Zondag 6 October 1940. Ned. Herv. Kerk. Goes, 9.30 u. ds Steinz, 5 u. ds Kore- vaar (Voorber. H.Av. en Bed. H. Doop). Wilhelminadorp, 9.30 u. ds Korevaar, 2 u. ds Odé (Voorber. H.Av.) Arnemuiden, 10 en 2.30 u. ds v. Winger den. Kleverskerke, 10 u. cand. Veere, nm. cand. Wissenkerke, vm. leesd., nm. ds Lou- werse. Geref. Kerk. Arnemuiden, 10 en 2.30 u. ds Scholing. Heinkenszand, 10.30 en 3 u. ds Booij. Te Leiden is geslaagd voor het cand. examen geneeskunde de heer C. J. van Riet te Goes. DE BOMAANVALLEN OP ONS LAND. Gisternacht zijn weer op verschillende plaatsen van ons land Engelsche bom men gevallen. Gelukkig zijn niet zooveel dooden te betreuren als den vorigen nacht Te Hellevoetsluis zijn vier brisantbom men en verscheidene brandbommen ge worpen, waardoor één persoon werd ge dood en een gewond. Ook is vrij veel schade aan woonhuizen toegebracht. Over den bomaanval op Haarlem kan nader worden medegedeeld dat het aan tal dooden gestegen is tot 26. Eén man wordt vermist. De identiteit van een vrouw kon niet worden vastgesteld. 60 personen zijn licht of zwaar gewond. Een van de gewonde kinderen is thans over leden. In ziekenhuizen bevinden zich nog 9 kinderen, 3 vrouwen en 7 mannen. Hun toestand is naar omstandigheden bevre digend. De onbewaakte overweg. Op een onbewaakten overweg bij Har derwijk is gisterochtend een vrachtauto door den trein gegrepen. De bestuurder, i een man van ongeveer 25 jaar, was on middellijk dood. De auto is geheel ver nield, De omroeper van Bergen op Zoom verongelukt. Vrijdag morgen is de 60-jarige stadsomroeper de K, komende uit de richting Steenberg- schestraat op het slechts een halve meter breede trottoir van de Moeregrebstraat door een vrachtauto aangereden, waar door hij een duw van de laadbak kreeg en onder den wagen geraakt. Hij kreeg de wielen over de beenen. In het Algem. Burger Gasthuis is hij aan de daarbij op- geloopen verwondingen bezweken. Jonge leeuwen geboren. In den dierentuin te 's-Gravenhage, zijn weer leeuwtjes geboren. De leeuwin Sonja, afkomstig uit Perzië, bracht drie welpen ter wereld, die het uitstekend maken. Daar het voor de moeder noodig is, dat zij rustig voor haar kroost kan zorgen, is zij tijdelijk in één der kraam- verblijven van het roofdierenhuis onder gebracht hetgeen niet naar genoegen van vader Leo is, wat „hij dan ook door een herhaaldelijk gebrul tot uiting brengt. In „Ons werk aan de Grebbe" vertel len Ds J. N. A. van Exel en Ds Joh. Ger ritsen Jr, veldpredikers bij het 8ste en het 19e Reg. Infanterie van hun werk als geestelijk verzorger onder onze man nen vóór den tienden Mei en daarna ge durende de vyf donkere oorlogsdagen, van de weken van krijgsgevangenschap en den terugkeer naar huis. Zwaar en moeizaam was het werk voor onze veldpredikers. „Mag ik u eens zeggen, hoe ik er over de"k, dominee? Als by ons de kerk af- brandwe, zou ik er geen handjevol wa ter opgooien". J Dat is nog eens ferm gezegd, met Ik kyk hem even aan en zeg: „Nu meen je geweldigen indruk te maken, maar ik zeg je, als op jullie dorp de kerk in brand staat, gooi je er geen handje vol, maar emmers vol water op, an ders ben je geen kerel". Dat legt hem voor de rest van den avond het zwijgen op, mar. als ik wegga, loopt hij mee en begint te vertellen van zijn leven, hoe hij vooral teleurgesteld werd in menschen, die zich Christen noe men. Mijn antwoord op zyn relaas is een vraag, waarmee ik hem achterlaat: „Mar heeft Christus je al teleurgesteld? Bij Hem kom je nóóit bedrogen uit!" Kort nadien vraagt zijn sergeant of ik voor hem een Bijbel hebTeer werk, gevaarlijk werk, wie zal het vol brengen, als God de kracht niet geeft?" Catechisatie werd niet gehouden, dat lag voor de plaatselijke kerk, maar de „praatavonden" wel en de veldprediker is nog dankbaar, „dat hy op die praat avonden zooveel mannen had, kerels van principe, die de lijnen recht trokken". Het werk der Bijbel- en tractaatver- spreiding er waren die nog nooit een Bijbel in handen hadden gehad"), der Bijbelkringen, der evangelisatie ook onder de officieren, de hulp van de „veld- kerkeraad", de arbeid onder zieken en gestraften, de groote bijeenkomsten op Christelijke feestdagen, het mooie werk van den veldprediker in heel zijn om vang tijdens de mobilisatie passeert de revue en onder dat alles wordt een in druk gegeven van het soldatenleven naar zijn geestelijken kant in die dagen. Sober en indrukwekkend is het relaas van „de vijf dagen". „'Is mis!" een kort woord we gaan ieder naar zijn post. En toch begrepen we het nog niet, wilden het niet begrypen, „konden het niet begrijpen". In die dagen, toen de Stuka's ronkten, de bommen explodeerden, de granaten insloegen, was de veldprediker op zyn post. Hy sprak voor den slag met de mannen, zocht hen op in de voorste li- niën was op de hulpverbandplaats vooral, waar de gewonden binnenge bracht werden. „Was het een leiding Gods, dat we aan de rechter secties be Een Duitsch gevechtsvliegtuig is van een succesvollen tocht naar het vyande- iyk gebied teruggekeerd en geïnteresseerd luisteren de kameraden naar de ervaringen van den piloot. (Foto Weltbild). gonnen? Daar waar verscheidene ge sneuvelden zijn? Pinkstermorgen werd gepreekt in de loopgraven: „En als de dag van het Pinksterfeest vervuld werd waren zij allen eendrachtelijk bjjeen..." Twee Pinksterdiensten hadden we en nooit was het gehoor meer gespannen en de harten verlangender naar de troost van het Evangelie. Maandagmiddag, tweede Pinksterdag, kwam de terugtocht. „Nog komt daar een gewonde aankruipen naar de hulp- verbandpost. Ik vraag en kryg verlof, om ook aan hem nog myn werk te doen. 't Laatste oorlogswerk. Ik kruip hem te gemoet, want we staan onder zwaar vuur. Dan is het voorby, we worden weg gevoerd van dit plekje in Nederland, dat voor velen onvergetelijk zal blijven: de Grebbeberg". In eindelooze ryen trokken de vermoeide en afgematte soldaten naar Amerongen, naar Cothen, naar het fort Honswijk, en daar: „nog altyd wachten we..." Een deputatie wordt naar de divisie gezonden er komt geen bericht. By een ommegang rond het fort zien we door een kijker een auto met witte vlaggen naderen, dichter en dichter by we vreezen, een angst knijpt ons in het hart. Onze overste gaat er heen, keert terug, stil en bleek, roept alle officieren van den staf bjjeen en vertelt ons het vreeselijke, dat we naar den wensch van onze Koningin de wapens zullen neerleggen. Trouw aan haar zul len we aan dezen wensch gehoor geven, maar we kunnen niet verhinderen, dat de tranen ons over de wangen stroo men." Uitvoerig vertellen de veldpredikers dan van het gaan in krijgsgevangen schap en het verblijf in de gevangen kampen. Ook hier mocht de arbeid in het Evangelie vrucht dragen. Van het Sammellager Alexisdorf ging het naar het Durchgangslager Badhorn, en van daar ging het naar een officierskamp in 't plaatsje Weinsberg. Hier kwam 't bericht, dat de krijgsgevangenen naar huis zouden gaan. „Straks rijden we de grens over. On gemerkt? Zie, de menschen op de da ken, langs de wegen. Ze juichen ons toe, een brok schiet in de keel. Men pro beert te zingen „Wilhelmus van Nas- sauwe het lukt niet, tranen verstik ken de stem, ons eigen land, ons mooie eigen land". DE MAXIMUMPRIJZEN VAN AARDAPPELEN Te laag voor Zeeuwsche blauwe en bonte 1 Volgens het Z. Lb. bl. zyn de maxi- mum-telerspryzen van aardappelen niet ongunstig, behoudens één uitzondering, n.1. de prys der Zeeuwsch Blauwe en Bon te, welke beslist te laag moet worden geacht tegenover de andere soorten. Het is bekend, dat de Zeeuwsche Blau we en Bonte kunnen worden gerekend tot de beste consumptie-aardappelen, doch dat tevens de opbrengst van dit kwaliteits-product ook in normale ja ren veel kleiner is dan van de Eigen heimer en Bevelander e.d. Dit jaar is de opbrengst der Blauwe en Bonte belang rijk minder dan normaal, doch al hou den we hiermee geen rekening, dan is de prijs tegenover de andere soorten toch nog te laag. Voor het verschijnen van de perspubli catie der maximumprijzen was de prys circa f 1 per 100 kg hooger dan thans is vastgesteld. Het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. heeft zich dan ook met een gedocumen teerd schrijven tot het Landbouw Comi té gewend en verzocht by de bevoegde instantie aan te dringen op verhooging van den prjjs der Zeeuwsche Blauwe en Bonte op grond van de betere kwaliteit en houdbaarheid der aardappelen en de lagere opbrengst. MOEILIJKHEDEN MET DE MAXIMUMPRIJZEN VAN EIEREN. Zooals bekend, zijn onlangs van Over heidswege maximumprijzen voor eieren vastgesteld. Zoo mag voor een kippenei in den kleinhandel niet meer dan 7% ct. aan den kooper in rekening worden ge bracht. Naar wy echter vernemen, wordt hier aan niet algemeen de hand gehouden. Wy hebben kunnen lezen, dat de markt- commissie te Goes Dinsdag j.l. den par ticulieren prijs voor eieren op 8 cent be paalde, terwijl de handel te Middelburg dien prys Donderdag op 8% cent vast stelde. Het publiek maakt, zooals te begrijpen is, er bezwaar tegen, om meer voor de eieren te betalen, dan de regeering heeft vastgesteld. Zoo ontstaan er conflicten. Ook met de kaaspryzen doet zich, naar wij vernemen, iets dergelijks voor. Waar deze week ook maximumprijzen voor boter zyn vastgesteld is het moge lijk, dat ook hier moeilijkheden niet uit blijven. Maar vooropgesteld moet toch wor den dat als de Overheid maximumprijzen vaststelt, daaraan ook de hand moet worden gehouden. Als er iets in dezen tijd noodig is, is het wel dit, dat de re- geeringsvoorschriften stipt worden na geleefd. Anders ontstaat er economische wanorde. Anderzijds ls het de taak der midden standsorganisaties e.a. om, als de prij zen niet juist of billijk blijken te zijn, daarop het betrokken Departement te wijzen en op wijziging aan te dringen. Geen maximumprijzen vaststellen, die niet worden nageleefd. Dat is om econo mische redenen te veroordeelen, maar ook uit het oogpunt van het handhaven van het gezag der Overheid. MIDDELBURG. OORLOGSRUMOER IN DE LUCHT. In aanvulling op ons bericht van gis teren zy nog gemeld, dat een granaat is terecht gekomen bij de hofstede van den landbouwer A. Heijboer, gelegen aan den Nieuwlandschen weg onder deze gemeen te en wel op een stuk land, waar zich de zoon van G. Heijboer met een span paar den bevond. De granaat viel juist tus- schen de paarden, waarvan het eene ern stig, het andere minder ernstig gewond werd. De bestuurder bekwam enkele wonden aan zijn rechterbovenbeen en rechterpols en kon na door een dokter verbonden te zyn, thuis worden ver zorgd. Des middags tegen 5 uur ontstond ten tweeden male een luchtgevecht boven de stad. Er werd wederom luchtalarm ge maakt, doch slechts voor enkele minuten Wij hoorden alleen van een gebroken ruit in een huis in de Korte Noordstraat waar een scherf tegen aan was gekomen. Al is door velen voldaan aan de plicht zich veilig te stellen, toch waren er bei de keeren weer personen, die rustig bui ten bleven of zich naar buiten begaven. Dit is en blyft verkeerd. STORTSTEEN NAAR N.-BEVELAND. De stortsteen, die vervaardigd wordt uit het puin van stoepen enz. wordt ver voerd naar Noord-Beveland voor het her stellen van een dijkvaL HET PUIN RUIMEN. B. en W. hebben in overleg met de autoriteiten in Den Haag besloten aan geen der inschrijvers van de op 25 Sept. gehouden aanbesteding het werk (oprui men van puin enz.) te gunnen. De prij zen, waarvoor werd ingeschreven, waren in vergelijking met de bedragen, waar voor elders was ingeschreven (o.a. Rot terdam) te hoog. Het werk zal nu in eigen beheer worden uitgevoerd. Als lei der is aangewezen de heer W. N. A. van Es, die ook te Rotterdam mede derge lijke werkzaamheden heeft geleid. Hij zal worden bijgestaan door eenige uit voerders en een administratief ambte naar. Maandag wordt met 120 arbeiders be gonnen. Men hoopt dit later te kun nen opvoeren tot 350 man. Er zal in accoordloon worden gewerkt. Bij flink werken zal het normale loon in het vrije bedrijf kunnen worden gehaald. Waar het loon over een week eerst den volgenden Zaterdag kan worden uitbe taald, zal over de eerste week een voor schot van f15 plus f2 worden gegeven. Een zondaar. Tegen J. P. uit N. en St. Joosland is proces-verbaal opgemaakt wegens: le dronkenschap, 2e na 10 uur zich op straat bevinden en 3e het niet bij zich hebben van een identiteitsbewijs. Wolfaartsdijk. Nu de bietencampagne 1940 reeds eenige weken aan den gang is en de landbouwers flink aanvoeren, blykt dat de bietenoogst in deze gemeen te over het geheel een opbrengst belooft te zullen geven, die beduidend grooter zal zijn per ha dan het vorige jaar. GOES. Veiling van Vrijdag 4 October. Andijvie 2; Stoksnijboonen 32; Pronkboo- nen 9; Stokprincesseboonen 17.22; Dubb. Princesseboonen 8—-13; Perfectboonen 16; Groene boonen 11; Roode kool 33.50; Groene Savoye kool 2.505; Witte kool 3.504; Koolrapen 3.50; Kroten 6; Prei 5.50—7; Spinazie 513; Spruiten 1320; Uien 1—2; Breekpeen 34; Waschpeen 7.50; Aardappelen 3.504.50, alles per 100 kg.; Kroten 7.50; Rammenas 33.50; Ra pen 24; Selderijl 1.50—2.50; Wortelen 8.5010, alles per 100 bos; Andijvie (breedblad) 1.10—2; Andijvie (krul) 1 1.30; Broemkool 3.50—21; Kropsla 1.30— 2.60; Komkommers 2.50—3.50; Knolselde rij 1.50—3, alles per 100 stuks; Bl. Drui ven 2242; Tomaten 712; Meloenen 6— 8.50; Partijzen 0.34, Wilde konijnen 0.49 per stuk. ST. ANNALAND. Uienveiling van 3 Oc tober. Gewone bruine uien f3.64f4.01; bonken f 3; drielingen f 3.10; picklers f3.26. Alles per 100 kg. gesorteerd. To tale aanvoer 208.000 kg. ST. MAARTENSDIJK Uienveiling van 3 Oct. Gewone bruine uien f3.60; bonken f2.75f3.01; drielingen f3.10; picklers f 3.50; stek f 1. Alles per 100 kg. gesor teerd. Totale aanvoer 85.000 kg. ~St. Maartensdijk. Door notaris A. J. Bierens werd ten verzoeke van de erven van wijlen mej. G. Hage, in hotel Van Iwaarden publiek verkocht de hofstede „Groenewoud", groot 19 h.a. 88 a. 30 c.a. of 50 gemeten 201 roeden. Kooper voor de massa werd dhr A. Kloet Wz. alhier voor f1108 per gemet van 39 a. 24 c.a. MIDDELBURG. Geboren: Abraham Jan, z. van A. J. Schoe en M. P. Wil- lemse; Maria Neeltje, d. van C. P. Go- verse en W. van de Griend; Johan Alber- tus, z. van A. P. Hutten en H. Derix; Franciscus David,z. van E. J. P. Lauer en T. P. de Smit; Gillis Adriaan Pieter, zoon van A. Luitwieler en F. de Bruijne; Kees, zoon van W. F. Jellema en J. C. Hillen; Jan, zoon van J. Looise en L. Kasse; Adriaan, zoon van L. Catsman en L. Bravenboer; Elizabet Jacomina, d. van J. Mesu en P. J. Crucq; Johan Teunis, z. van J. van Wier en H. de Jong; Jaco bus Simon, zoon van J. Poortvliet en A. de Rijke; Johanna Maria, dochter van C. Cornelisse en C. J. Cevaal; Hendrik Adriaan, z. van L. de Voogd en C. A C. Acda; Cornelis Levinus, z. van D. Cor nelisse en M. A. Floresse; Leo Willem, z. van W. van Sparrentak en A. Boel houwer. Overleden: Jan Coppoolse, 76 j., man van J. J. Taal; Izaak Francois Eekhout, 73 j., man van A. M. Vergouwe; Hendrik Dekker, 61 j.; Jacqueline Jeannette van den Abeele, 84 j., weduwe van A. van Eenennaam; Pieter Caljouw, 64 j., we duwnaar van J. de Bruyne; Martina Adriana Flink, 76 j., wed. van H. J. v. d. Kreke; Dirk v. Putten, 39 j. man van D. Veenhuis; Alberdina Keur, 86 j., we duwe van D. de Vries; Neeltje Johanna Molhoek, 66 j., vrouw van F. Poortvliet. Ondertrouwd: J. Voorhans, 25 j. en E. M. A. Simons of Simonse, 21 j.; C. J. Pluijmers, 20 j. en C. Schuit, 18 j.; S. de Vos, 23 j. en T. Suurmond, 22 j.; M, Dil len, 43 j. en B. de Smet, 42 j. Getrouwd: J. Hoogesteger, 21 j. en C. A. Boogaard, 20 j.; A. M. Soethoudt, 32 j. en J. J. Lucieer, 25 j.; P. Ventevogel, 26 j. en M. Malgo, 25 j. (P.Z.C) Van 30 Sept.3 October. VLISSINGEN. Getrouwd: T. H. van Otterdijk 22 j. en J. de Vey 22 j. Geboren: Jozina Johanna d. v. J. de Witte en J. Leeuwenburg. OverledenH. L. Frenks, 66 j., man v. J. de Jager; M. C. Aspeslagh 77 j. (P. Z. C.) N.- EN ST. JOOSLAND. Geboren: Jo hanna Pieternella d. v. S. Baas en A. Reynhoudt; Maria d. v. L. Goverse en C. Adriaanse. Overleden: Johanna Pieternella Baas 26 dagen. (P. Z. C.) Over de maand September 1940. VEERE. Geboren: Jacobus, z. van Cor nelis Wondergem en Leintje Sturm; Pie ternella Sara, d. van Cornelis Potters en Pieternella Monjé; Anna Adriana, d. van Johannes Abraham Martijn en Adriana Cornelia Geldof; Catharina, d. van Fokke van der Weij en Roelandina Nederbragt. Ondertrouwd: Abraham Pieter Polder man, jm. 24 j. en Jannetje Kesteloo, jd. 19 j. Overleden: Maatje Vreeke, jd. 41 j.; Ja cobus Kasse, echtg. van Catharina Kes teloo, 73 j. (P.Z.C) ST. LAURENS. Geboren: Wilhelmina, d. van W. Marinissen en P. S. van Bel- zen; Robert Hans, z. van J. G. Matzinger en E. J. L. Rühl; Johanna, d. van A. Simonse en M. M. Wijkhuijs.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3