Uit de Provincie Kerknieuws Verklaringen van Roosevelt. Japan en Amerika. Uiterste spanning tusschen Fransch-lndo-Chlna an Thailand. Zons op- en ondergang. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Kerkelijke eenheid nu. SCHOUWEN-DUIVELAND. van den Duitschen inval in Engeland, ia echter niet van het allergrootste ge wicht. Het tijdstip van de laatste afre kening wordt door Hitier alleen vastge steld. De FUhrer heeft er geen twijfel over gelaten, dat een aanval zeer zorg vuldig en grondig voorbereid moet wor den, want met halve maatregelen pleegt het natlonaal-soclalistische Duitschland zich niet te vergenoegen. Als de slag valt, zal hij niets meer te wenschen over laten. Eigenlijk behoeft de inval al niet meer te komen, want in feite is „hij" er reeds. Of gelooft iemand soms, dat Engeland thans de uitwerking van de Duitsche oorlogsvoering minder ondervindt, dan het geval zou zijn bij een Duitsche inva sie? Het Britsche eilandenrijk bevindt zich immers reeds in den toestand van een belegerde vesting, die van de gehee- le wereld afgesneden is, die geen ontzet meer kan verwachten en op welke het vijandelijk vuur van uur tot uur naar binnen hagelt. De Tijd, waarop Engeland als bond genoot gerekend heeft, werkt niet vóór, maar tegen de Britsche belangen. Want hoe langer het beleg in zijn tegenwoor- digen vorm voortduurt, des te grooter worden de verwoestingen op alle voor de oorlogvoering belangrijke industrieën havens en opslagplaatsen. Iedere Duit sche soldaat zal met hoogachting erken nen, dat de Engelschen zich tegen hun ondergang verweren met alle taaiheid, die hen steeds gekenmerkt heeft. Of die taaiheid een gevolg is van de laatste krachtsinspanning, weten wij niet, maar wèl weten wij, dat geen volk op den duur tegen een voortdurenden bommenregen bestand kan zijn, ook niet het Engel- Bche, dat bovendien nog nooit zulk een tegenstander tegenover zich heeft gehad. Ook de Honger, waarop Churchill zijn hoop had gevestigd, heeft zich bij de te genpartij aangesloten, want het is geen geheim meer, dat de voedselvoorziening in Engeland zeer veel te wenschen be gint over te laten. De laatste hoop der Britten is Ame rika en zij raken misschien nog be dwelmd door de woorden van troost, waardeering en opwekking, die de bla den te New York alle dagen vinden. Maar met dezen moreelen steun kan men te Londen weinig beginnen en de materieele beperkt zich tot de levering van een paar dozijn verouderde torpedo booten. Engeland hangt reeds in den strop, dien het ons toegedacht had en het is de gevangene van zgn eigen politiek ge worden. In deze situatie komt de vraag naar het tijdstip van den Duitschen inval op het tweede plan. Een Duitsche inval zou de ineenstor ting ongetwijfeld bespoedigen, maar die ineenstorting is ook dan onvermijdelijk, wanneer die inval nog eenigen tijd op zich zou laten wachten, zoo besluit de schrijver. Het D.N.B. meldt uit Washington: President Roosevelt heeft in de giste ren gehouden persconferentie geweigerd, zijn meening te zeggen ten aanzien van de kwestie der heropening van den weg door Birma, Evenmin wilde hij treden in een uitlating van den Japanschen minis ter van buitenlandsche zaken, die gezegd zou hebben, dat Japan aan de Vereenig- de Staten den oorlog zou verklaren, als deze op het behoud van den status quo in het Verre Oosten zouden staan. Van de vestiging van een Amerikaan- sche marinebasis te Singapore verklaarde Roosevelt niets te weten. Persberichten uit Buenos Aires over onderhandelingen tusschen de Vereenig- de Staten en Spaansch-Amerika over het vestigen van steunpunten in Spaansch- Amerikaansche landen noemde Roosevelt „sterk overdreven". De president antwoordde ontkennend op een vraag betreffende onderhandelin gen over de opleiding van Canadeesche vliegers in de Vereenigde Staten. H ij bevestigde, dat zijn regeering wat de hulp aan Engeland be treft. doet wat zij kan. In het b ij zonder wordt de bouw van vliegtuigen versneld. Op de vraag, of Amerika reeds alles „short of war („afgezien dan van het voeren van oorlog") voor Engeland doet, antwoordde Roosevelt, dat de vraag in dezen algemeenen vorm ontkennend moet worden beantwoord, doch dat de regee ring in bepaalde dingen reeds alles doet wat menschelijkerwijze gesproken moge lijk is. Do Japansche minister-president Ko- noye, heeft een belangrijke verklaring afgelegd over de verhouding van Japan en de Vereenigde Staten. De premier deelde in een persgesprek mede, dat de kwestie van oorlog of vrede in den Stillen Oceaan afhankelijk is van de mate waarin Japan en de Vereenigde Staten in staat zijn him wederzijdsche belangen in het Verre Oosten en in het Westelijk deel van de wereld met elkaar in overeenstemming te brengen. Japan is niet voornemens de Vereenig de Staten zonder reden te tarten, zoo be toogde de premier, wel echter moeten de Vereenigde Staten als voorwaarde voor iedere samenwerking him bereidheid too- nen Japan met begrip en sympathie voor zijn positie in het Verre Oosten te gemoet te treden. Japan, Duitschland en Italië zouden de leidende positie van de Vereenigde Sta ten op het Amerikaansche continent er kennen, indien de Vereenigde Staten de positie van de verdragspartners in hun levensruimten erkennen. Japan denkt er op het oogenblik niet aan, het initiatief tot onderhandelingen met de Vereenigde Staten te nemen. Omtrent de betrekkingen met de Sov jet-Unie, merkte de premier op, dat hij niet geloofde, dat er eenigerlei gegronde reden voor een conflict tusschen Japan en de Sovjet-Unie bestaat. Ten einde het conflict met China te beëindigen, zullen voortaan behalve mili taire ook economische maatregelen met In het Instituut van prof. A. M. Sprenger te Wageningen vinden geregeld inte ressante onderzoekingen plaats op het gebied van verwerken van fruit en groenten. De door pereen .van fruit verkregen zoete most wordt in vaten ge- laan, £Foto Fax-Hollaiul} betrekking tot de politiek in den Stillen Oceaan in toepassing worden gebracht. In een bericht uit Bangkok meldt het Japansche telegraafagentschap Domei, dat de betrekkingen tusschen Thailand en Fransch-lndo-Chlna die in den loop der laatste weken in toenemende mate slech ter zijn geworden, thans uiterst gespan nen zijn. Volgens de jongste inlichtingen concen- teeren beide landen langs de grenzen steeds meer troepen. Thailandsche vlieg tuigen zijn bij verkenningsvluchten bo ven het grensgebied door Fransch-Indo- Chineesche afweerbatterijen beschoten, terwijl aan den anderen kant dezer da gen Fransch-Indo-Chineesche vliegtuigen gevlogen hebben boven gebied van Thai land. Reuter meldt uit Londen: De Siameesche legatie heeft een ver klaring gepubliceerd betreffende de Sia meesche eischen, welke rectificatie van de grens tusschen Thailand (Siam) en Fransch Indo-China beoogen. Om misver standen te voorkomen, wordt in de ver klaring tot uitdrukking gebracht, dat de Siameesche plannen gegrond zijn op ge voelens van billijkheid en rechtvaardig heid en in overeenstemming zijn met de vriendschappelijke betrekkingen, welke steeds tusschen Thailand en Frankrijk hebben bestaan. „De Thailandsche regee ring denkt er niet aan, uit de tegenwoor dige positie van Frankrijk profijt te trek ken. DE PROVINCIALE RAAD VAN DEN ORANJE VRIJSTAAT VERKLAART ZICH VOOR DE UITROEPING VAN DE REPUBLIEK. Het A.N.P. meldt, dat volgens bericht uit Bloemfontein de provinciale raad van den Oranje Vrijstaat zich met 22 tegen 2 stemmen voor de uitroeping van de repu bliek uitgesproken en de bevolking van den vrijstaat opgeroepen heeft, zich met de republikeinsche gedachte vertrouwd te maken. Op bon van uw dokter ZONDAG 6 OCTOBER 1940: Op 7 uur 49 min. Onder 7 uur 7 min.. MAANDAG 7 OCTOBER 1940: Op 7 uur 51 min. Onder 7 uur 4 min. VERGUNNING VOOR BEZOEK AAN DE EILANDEN. Bij het verleenen van vergunningen tot het zich begeven naar de eilanden, die voor niet-ingezetenen niet toeganke lijk zijn, is vertraging en onnoodige cor respondentie ontstaan, doordat de ver zoeken meeestentijds aan een willekeu rige Duitsche of Hollandsche instantie zijn gericht. Blijkens een circulaire van den secre tarisgeneraal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche za ken, gericht aan de burgemeesters, moe ten in den vervolge de verzoekers zich schriftelijk rechtstreeks wenden tot den burgemeester van de gemeente, waar voor de vergunning gevraagd wordt. De burgemeesters dienen de verzoeken, na dat zij deze hebben onderzocht en be knopt hun standpunt hebben aangege ven, te zenden aan den stafofficier der ordenungspolizei bij den gevolmachtigde van den rijkscommissaris in de betref fende provincie, door wien de vergun ning wordt verleend. Den burgemeesters is verzocht, aan de bovenomschreven procedure nauwge zet de hand te houden en de bevolking hunner gemeente de terzake noodige aanwijzingen te geven. SMOKKELHANDEL IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. In 'Zeeuwsch Vlaanderen zijn in de laatste weken verschillende ernstige ge vallen van smokkelen en prijsopdrijving ontdekt. Gesmokkeld aardappelmeel werd met 350 procent verkocht. Ook heeft de sluikhandel in kaas en cacao in de laat ste dagen welig getierd. De grensbewa kers treden streng op. Reeds zijn duizen den kilo's smokkelwaar in beslag geno men en zijn verschillende personen opge sloten in het huis van bewaring. (A.N.P.) Kloetinge. Donderdagavond vergaderde het Groene Kruis. De begrooting 1941 was zeer moeilijk sluitend te maken, in ver band waarmee aan het Gemeentebestuur zal worden aangevraagd huurverlaging van het magazijn. Westkapello. De Gemeenteraad zal ver gaderen op Maandag 7 October a.s., des namiddags 7.30 uur. Aan de orde komen o.a.: Voorloopige vaststelling gemeente- rekening 1939; Vaststelling rekening Bur gerlijk Armbestuur 1939; Aanbieding ge meente-begrooting 1941. Wijziging veror dening regelend de verdeeling der werk zaamheden der ambtenaren van den Burgerlijken Stand, Verzoek J. Verhulst en anderen tot onttrekking aan het open baar verkeer van het voetpad „door den Belling", loopende van den Noordweg tot den Ouden Zandweg. Vsrzoek P. Huij- bregsen, gemeente-ontvanger tot wijzi ging van zijn pensioensgrondslag. Benoeming leeraren avondschool voor nijverheidsonderwijs, cursus 19401941. Domburg. Vanwege de gemeente wordt getracht alhier dezen winter een cursus te doen houden tot voorlichting voor de huisvrouw op het platteland. Op dezen cursus zal o.a. het volgende worden behandeld: koken, verwerking van de slacht, bewoning van het huis in den winter, verwarming, verlichting, enz. Iedere huisvrouw is uitgenoodigd zich ten spoedigste aan te melden op het ge meentehuis. Veere. Gemeenteraad, Gisteren vergaderde de Raad voltallig. Ingekomen is bericht van den Commissaris der Pro vincie Zeeland, dat voor elke Raadsver gadering de te bespreken stukken vooraf moeten worden opgezonden aan den ge volmachtigden commissaris te Middel burg en dat de notulen zullen moeten worden opgezonden ter inzage. Ingekomen van het bestuur van het Godshuis een mededeeling, dat met het oog op den moeilijken tijd voorloopig nog niet zal worden overgegaan tot den aan leg van Centrale verwarming in het Godshuis. Dit werd goedgekeurd. Enkele mededeelingen zijn ontvangen van Ged. Staten over den B-steun. De voorzitter deelt mede, dat reeds is uit betaald aan hen die voor steun B in aanmerking komen. Ook deelt de voor zitter mede, dat is ingekomen begrooting 1941 van het Burg. Armbestuur en Gods huis, Tevens wordt de begrooting van de Gemeente aangeboden. Ingekomen is een bericht dat het verboden is een woning aan zijn bestemming te onttrekken of te veranderen, voor een ander doel als waar voor ze voorheen bestemd was. Ingeko men is een verzoek van het bestuur der bijzondere school om enkele stoelen te mogen koopen. Dit werd goed gekeurd. De rekening Godshuis 1939 werd ge steld in handen van een Commissie. Be sloten werd niet toe te treden tot het Zeeuwsche Borgstellingsfonds. De Com missaris der Provincie Zeeland bericht, dat het woord „Koninklijk" moet worden weggelaten. De Vereen, van Nederland- sche gemeenten adviseert om de Coupon belasting op den geldschieter zelf te ver halen, aldus besloten. Het bestuur van den Polder Walcheren bericht als er wegen in orde moeten wor den gemaakt, dat het hierin zijn mede werking zal verleenen. De voorzitter vraagt machtiging van den Raad om een paar dubbele ramen aan zijn woning aan te brengen. Dit werd goedgekeurd. Het Departement van Binnenl. Zaken deelt mede, dat inzake volkswoningbouw de vorige besluiten hierover zijn verval len. De voorzitter deelt mede, dat de ver plichte identiteitsbewijzen zoo goedkoop mogelijk zijn beschikbaar gesteld en wel voor 25 cent per stuk. Dhr de Jonge vindt het nogal veel voor groote gezin nen. De Raad keurt het echter goed. Ingekomen is bericht dat geen buiten landsche Ordeteekenen mogen worden ge dragen, wel Nederlandsche. Ingekomen is een verzoek van de Ned. Tankbootmaatschappij over de wacht gelders dier Maatschappij. Daar er in Veere 1 wachtgelder is, zal medewerking hieraan worden verleend. Besproken wordt de Molestverzekering der bezittin gen van de gemeente. Een nader onder zoek zal worden ingesteld. B. en W. stel len den Raad voor om dhr Joh. de Jong een schadeloosstelling te geven van f20 voor de schade door het zoute water on dervonden in zijn tuin en kassen. Aldus besloten. Mevr. de Munck, pachteres van den Campveerschetoren vraagt vermindering van pacht ingaande 1 Mei 1940. Zij wil het gebouw in de wintermaanden sluiten. Dr A. G. Barkey Wolf (Geref. Pred. te Den Haag) die reeds eerder over dit on derwerp schreef, antwoordt nu op de vraag naar het hoe van de kerkelijke eenheid: ,,'t Was in de eerste oorlogsdagen in een stad van ons land. Overal spanning en onzekerheid. Overal ook bij de geloo- vigen, een zoeken en grijpen naar wat houvast kon geven, naar God, den eeni gen Onveranderlijke, op wien wij zouden kunnen bouwen. In de bewuste stad kwa men op een dag de predikanten van al lerlei kerkelijke groepeering bij elkaar om de vraag te bespreken: wat moeten wij nu doen? Hoe moeten wij nu pree- ken? Wat moeten wij op a.s. Zondag in ons gebed vragen en wat moeten wij niet vragen? Er was een zeldzame geest van saamhoorigheid. Een Hervormde collega zei tegen een Gereformeerde: „ik schaam mij, dat wij zoo niet eerder bij elkaar zijn geweest, wij hebben dezelfde noo- den". „Ja", zei de Gereformeerde, „maar waarom zullen wij het niet voortzetten!" En nu het wonder! Sinds dien dag in de maand van Mei is er geen week meer voorbijgegaan, zonder dat deze Hervorm de, Gereformeerde, Luthersche, Christe- lijk-Gereformeerde predikanten, samen komen, samen spreken, samen bidden. De kring werd steeds grooter en ook uit de omgeving, uit nabij liggende dorpen voegden zich predikanten bij dezen kring. „Op een vraag hoe en waar de kerke lijke eenheid beginnen moet, is het ant woord gegeven. De voorgangers moeten beginnen. Ik hoor, dat er uit deze samen komsten van predikanten binnenkort ge meenschappelijke gebedsuren met de ge- loovigen uit deze kerkelijke gezindten groeien zullen. „En wie weet", sprak een bezoeker, „welk het einde zal zijn." Ik zeg met volle overtuiging: Een eere- saluut voor deze menschen. Dit is een werk des lichts en niet der duisternis, daarom moet er de grootst mogelijke be kendheid aan gegeven worden." Dit wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Nu volgt benoeming Regen tes Godshuis door vertrek van Mevr. Ten Klooster. Benoemd wordt Mevr. P. Castel- Vogel. Ook wordt vastgesteld de heffing gemeentefondsbelasting op 75 opcenten. Hierna sluiting. Pruinisse. Bommen geworpen. Vrydagmorgen om even 10 uur heeft een vliegtuig op Zijpe, (gemeente Brui- nisse), eenige bommen laten vallen. Twee zijn er terecht gekomen op een stuk bouwland achter de woning van den Waterb. Ambtenaar M. Leendertse. Alle ruiten in de omliggende woningen zijn vernield, terwijl bij sommige ook de dak pannen er af vlogen en eenig meubilair beschadigd werd. Gelukkig bleef het b\j materiëele schade alleen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Gouderak, J. van Vliet, cand. te Bleskensgraaf. Naar Haskerhorne (Oude Haske), A. M. v. d. Neut, cand. tc Rotterdam. Bedankt voor Hellow, Aalst en Op- heusden, J. van Vliet cand. te Bleskens graaf. Geref. Kerken. Tweetal te Langerak, F. Mul, cand. te Amersfoort en A. Veldman cand. te Utrecht. Radio-kerkdiensten. Blijkens het Kerkeraadsverslag in de „Z. Kerkbode" werd door de Geref. Kerk te Middelburg van den deputaat Ds Ta- zelaar bericht ontvangen, dat vanuit Zeeland voorloopig geen preeken per ra dio kunnen worden uitgezonden. Een kijkje in den kelder van het instituut van prof. Sprenger in de Landbouw Hoogeschool te Wageningen, waar als gevolg van interessante onderzoekingen diverse dranken worden gefabriceerd. De vaten worden uitgezwaveld. (Foto Pax-Holland)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2