Gebrek aan menschen. BOS Dagblad voor de Provincie Zeeland mma Stand VRIJDAG 4 OCTOBER 1940 55e JAARGANG - No. 4 EERSTE BLAD Distributie van papier. Buitenland Ruim honderd vliegtuigen boven Londen. Het Duitsche weermachtberlcht. Chamberlain is afgetreden. Reorganisatie van het Kabinet- Churchill. ém-, E E tremen N LLEN irijs verkrijg- ieblad, Post- steeds voor- 203203), of t: P. G. te Co- J. G. K. te d.h. D. H. te l.h. 1940. KRO-uitz. 3.15 Wij begin- 11.30 Godsd. Gram. 12.15 en econom. KRO-orkest. lodisten en so- om. ber. ANP. ram. 6.15 Cy- pnale cultuur", de herdenking Ber. 6.50 Ro- agen van den O-orkest. 8.00 am. 8.25 KRO- oor, solisten en len dag. 8.55 VRO-uitz. Ber. Engelsch. uwsber. ANP). 15 Gram. 10.30 )rgelspel. 11.15 emble Amende. Nieuws- en eco- De Jonge Acht est (2.00—2.15 Philharmonisch ich. 3.45 Gram, ork. 5.00 Ber. econom. ber. anorkest. 6.15 8m. 7.00 Vragen Zang en piano, ich. 8.00 Ber. r. ANP. 8.25 sh. 8.45 Gram. NP. en sluiting. orenFrancina atharina Jobse; am de Wolf en ïwer 81 j., we- itelaar, te Oost- (P. Z. C.) Mi Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het biad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goot Postrekening 44485 Telefoon 2138 liijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noord weg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs t].M per Weekabonnementen voor Mlddettarg Goes en Vlisslngen f 0.20 Loste ntunmert leenj Advertentiën 30 cen* jjsr fsgs] Ingezonden mededeehngoa 00 ?€«t gg( Klefa« Adverttiën Dinsdags CS yrfjdsgj f 0.71 bi] vooruitbetaling Advertentiën onder lette? öl filcïtö 10 cent extra Bij contract gëlangcOIfi 13ffl3| Dit nummer bestaat uit twee bladen. 'gebroken in ver and gebruikt zal oto Pax-Holland.) Terwijl verschillende volken snakken naar wat tegenwoordig heet meer le vensruimte, zijn er nog meerdere ge bieden, waarvan men zeggen kan, dat er is een gebrek aan menschen. Dit geldt wel in zeer bijzonderen zin van het vjjfde werelddeel, van Austra lië. Dit werelddeel ligt niet in het brand punt van de belangstelling, al kan niet worden ontkend, dat Japan meermalen in deze richting een begeerig oog heeft geslagen. Het „Alg. Hdbl." gaf over dit vijfde werelddeel een artikel, waaraan het vol gende is ontleend: „Do belangstelling van Japan voor Australië is te begrepen. Het van bevol king overvloeiende Dai Nippon ziet met leede oogen aan het bijna leege Austra lië met zijn hoogen levensstandaard en zjjn immigratieverbod voor Aziaten. Leeg gebied trekt aan, de koloniale expansie van de vorige eeuw heeft het duidelijk bewezen. En van Japansche zijde zal men niet geheel ten onrechte kunnen opmerken, dat het Dominion Australië er niet alles op gezet heeft voller te worden. Op een oppervlakte van 7.7 millioen vierk. kilometers heeft het een bevolking van 6.6 millioen; nog niet één ziel per vierk. kilometer. Zelfs in de dichtst bevolkte der zes staten, Victoria, ia de dichtheid nog slechts 6.7. De bevolkingsdichtheid van Japan is 188 per vierk. kilometer. Jarenlang is Australië een soort para des geweest voor den Europeeschen ko lonist, die dank zij de politiek zijner re geering een zeer hoogen levensstan daard kon bereiken. Om dien te handha ven, heeft men met alle middelen Azia tische immigratie geweerd. „Blank Australië" was het ideaal. De autoch tone primitieve Inlandsche bevolking telt slechts 60.000 zielen en sterft uit. Blank Australië zou een prachtig ide aal z\jn geweest, maar in den strijd om het behoud van een hoogen levensstan daard werd zelfs immigratie uit het En- gelsche moederland niet bijzonder aangemoedigd. In de 76 jaren vóór 1937 nam door immigratie de bevolking met slechts 1.3 millioen toe, gemiddeld met 17.000 per jaar. Dat men op deze wijze geen „vol" blank Australië kan krijgen, ondanks het behoorlijke geboorte-over schot van ruim 8 per duizend zielen, ligt voor de hand. Het grootste deel der bevolking leeft in de groote steden, waarvan Sydney boven het millioen komt met 1.2 millioen inwoners. Het platteland is uiterst dun bevolkt, en in het tropische Noorden, een gebied van 500.000 vierk. kilometer, wonen niet meer dan een goede 4800 menschen, d.w.z. 0.004 per vierk. kilo meter. De jaarlijksche export van Australië beloopt ongeveer 111 millioen pond ster ling en zijn import een ongeveer even groot bedrag. Uit deze totalen blijkt ook weer een hoog gemiddelde per hoofd, hetgeen overeenkomt met den hoogen levensstandaard. De voornaamste pro ducten van het land zijn wol, tarwe en andere graansoorten, boter en vleesch. Verder brengt het steenkool, goud en zilver, lood, koper en tin voort. Gebrek aan water is de groote belemmering voor extensiever cultiveering. Maar de vraag is, of het irrigatieprobleem, bij krachtig aanpakken, niet beter zou kun nen zijn. Een zeer groot deel van het land is, niet het minst door gebrek aan men schen, niet alleen onbewoond, doch ook nog weinig of niet onderzocht. In het verleden leek een verder opdringen van de blanken naar het tropische gebied niet mogelijk, maar intusschen hebben blanke kolonisten ook in de tropische gebieden bewezen, dat dit wel mogelijk is. Ook schept de vooruitgang der tech niek steeds nieuwe kansen. Een reden te meer is dit voor Japan om de stelling te verkondigen, dat daar dus ook nog ruimte zou zijn voor nijvere, weinig eischende Aziaten." LEVENSRUIMTE. Aan de eene zijde een volk en mis schien meerdere volken dat snakt naar meer levensruimte voor zijn al te overvloedige bevolking en aan den an deren kant een werelddeel dat door ge brek aan menschen niet tot ontwikke ling kan komen. Wie nadenkt, gevoelt, dat hier iets hapert. Gods Woord leert ons, dat God aan den mensch de opdracht heeft gegeven, zich te vermenigvuldigen en de aarde te vervullen en haar te onderwerpen. Met dit gebod in strijd handelt een volk, dat uit gemakzucht en zucht naar weelde en overvloed zijn grenzen zorg vuldig voor vreemdelingen gesloten houdt, terwijl het zelf niet bereid is en ook niet in staat is de aarde te onder werpen. Uit den aard der zaak volgt hieruit niet, dat de landen die meer levens ruimte begeeren, nu met macht en ge weld moeten grijpen wat aan anderen toebehoort. Maar wel mag het als een eisch van het Christelijk beginsel worden aange merkt, dat pogingen in het werk worden gesteld, om aan dergelijke misstanden een einde te maken. Er zal naar wij hopen, weer een oogenblik komen, dat de verschrikke lijke oorlog gevolgd wordt door een vre desconferentie. Moge het dan zijn een conferentie, die waarlijk het recht en den vrede dient, door ook voor het vraagstuk van de levensruimte een be vredigende oplossing te zoeken. INSCHRIJVING VAN VERWERKERS EN HANDELAREN VERPLICHT. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt be kend, dat maatregelen zullen worden ge troffen op het gebied van distributie van alle soorten papier en karton, waaronder strookarton, in rollen en vellen. Deze maatregelen zullen worden uit gevoerd door het Rijksbureau voor pa pier, gevestigd Schotersingel 9 te Haar lem. Directeur van genoemd bureau is Mr F. H. A. de Graaff. Er zal een beschikking in de Neder- landsche Staatscourant worden geplaatst 'waarin onder meer aan alle verwerkers van en alle handelaren in papier als bo venbedoeld, voor zoover zij blijkens hun jaarbalansen in de jaren 1938 en 1939 over een gemiddelden voorraad papier van minstens 5000 kg beschikten, de verplichting wordt opgelegd bij genoemd rijksbureau een verzoek tot inschrijving in te dienen; hetzelfde geldt voor alle importeurs en agenten in papier, onge acht de voorraden, waarover deze be schikten of beschikken. Het Rijksbureau zal te zjjner tijd bij inwilliging van de ingekomen verzoeken tot inschrijving, vergunning tot voort zetting van de bedrijven verleenen. Er wordt op gewezen, dat een beper king van de aflevering van papier niet zal behoeven te geschieden, terwijl naar zich laat aanzien, evenmin maatregelen zullen) worden genomen tot regeling van de levering van papier aan het publiek. Ter bespoediging is thans reeds de ge legenheid tot'inschrijving bij het Rijks bureau voor papier opengesteld. Den be langhebbenden wordt dan ook aangera den, zich onverwijld met een verzoek tot inschrijving tot dit bureau te wenden. 150.000 KG BOMMEN GEWORPEN Meer dan honderd Duitsche gevechts- toesteillen verschenen gisteren weer bo ven Londen. Bommen met eert totaal ge wicht van 150.000 kg eni van ieder kali ber werden geworpen. De laatste groep van een afdeeling ge vechtsvliegtuigen kon op negen plaatsen in de stad groote vernielingen en bran den van geweldigen omvang waarnemen. Sedert de vroege morgenuren was er in de Engelsche hoofdstad bijna een ononderbroken luchtalarm. Enkele Duitsche bommenwerpers heb ben gistermiddag bij verrassing een aan val ondernomen op een sterk bezet vlieg veld in Midden-Engeland, waarbij zij door het uitwerpen van brisantbommen verscheidene Engelsche jachtvliegtuigen op den beganen grond beschadigden en vernielden. Niet geringer waren de successen bij het bombardeeren van Engelsche havens. Swansea is de belangrijkste havenstad aan de Noordzijde van de vlakke Swan- sea-baai aan het Bristolkanaal en bezit een der raffinaderijen met de grootste capaciteit van geheel Engeland, alsmede ijzer- en staalfabrieken. In deze voor. de wapenindustrie zeer belangrijke stad kregen fabrieksinstallaties, pakhuizen en olie-opslagplaatsen voltreffers van zwaar kaliber met groote branden als ge volg. Niet beter verging het de Zuid- Engelsche havensteden Newquay en Weymouth met zijn groote olieopslag plaatsen en benzinetanks. Enkele reser voirs ontploften nog tijdens den aanval met reusachtige steekvlammen. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aanvallen van het luchtwapen hebben zich Woensdag weer tegen Londen en talrijke voor den oorlog belangrijke doel witten in Zuid- en midden-Engeland ge richt. Te Londen berokkenden bommen overdag aan verkeersinstallaties in het centrum van de stad evenals aan de ha venwerken in de bocht van de Theems ernstige schade. In verscheiden havens van Zuid- en Midden-Engeland gelukte het door treffers hallen en schuilholen te vernielen en een reeks vliegtuigen te vernietigen. In eenige havens van Zuid- Engeland, b.v. Swansea, Newquay en Weymouth werden zware branden ver wekt door treffers van zwaar kaliber op fabrieksinstallaties, pakhuizen en olie opslagplaatsen. Vóór de Zuidwestpunt van Ierland deed een gevechtsschip een aanval op een Britsch vrachtschip, dat met tref fers in de machine-installatie en een brandende deklading bleef liggen. Een duikboot heeft in één tocht bij elkaar acht gewapende vijandelijke koop vaardijschepen van 42.644 ton tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft het gewa pende Britsche koopvaardijschip Higland Patriot van 14172 ton tot zinken ge bracht. Eenige vijandelijke vliegtuigen vlogen het noordelijke en westelijke grensgebied van het Duitsche rjjk, alsmede de bezet te gebieden binnen. Ze wierpen bom men, maar raakten geen militaire of voor de oorlogvoering belangrijke militaire doelen. Op een plaats werd een niet meer werkende fabrieksinstallatie getroffen. Eenige naar Berlijn vliegende toestel len werden door het vuur van de lucht doelartillerie uit hun oorspronkelijke aanvalsrichting verdreven. Ten Noor den van de Rijkshoofdstad schoot de luchtdoelartillerie een Britsch bombar dementstoestel neer, dat brandend om laag stortte. De gezamenlijke verliezen die de vij and Woensdag geleden heeft, bedragen 6 vliegtuigen; 7 eigen toestellen worden vermist. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Chamberlain is afgetreden als lord pre sident of the Council in het kabinet van Churchill. De Koning heeft zijn ontslag aanvaard. Churchill heeft den minister van fi- De aanvallen op Londen. Een tele- nanciën, Kingsley Wood, ontboden en grafisch via New York ontvangen foto hem, evenals den minister van arbeid, van een bomtrechter voor den hoofd- Bevin, uitgenoodigd zitting te nemen in ingang van Buckingham Palace. j het oorlogskabinet. (Foto Weltbild) Chamberlain wordt vervangen door ,s I" EIGENLIJK ZONDE OM OVER ZOO'N MOOI OVERHEMD 'N COLBERTJE TE DRAGEN Stof en dessin van de overhemden die wij etaleeren en in den winkel aanbevelen, voldoen aan de hoog ste eischen, die men aan zijn win kelier stellen kan. In iederen prijs brengen wij het uitgezochtste en dus het beste voor uw punten! KLEEDINGMAGAZIJN LANGE VORSTSTRAAT GOES. Sir John Anderson, die minister voor de binnenlandsche veiligheid was. In zijn plaats wordt Herbert Morrison, tot dus ver minister voor de voorziening, minis ter voor de binnenlandsche veiligheid. Viscount Cranborne, tot dusver con troleur der betalingen, wordt staatsse- taris der Dominions ter vervanging van Viscount Calcedote. Sir Andres W. Dun can is benoemd tot minister voor de voorziening. Hij was tot dusverre minis ter van handel, in welke functie thans capt. Olliver Lyttleton is benoemd. Sir John Reith, tot dusverre minister voor het transportwezen, wordt belast met de portefeuille van openbare wer ken. In zyn vorige functie is benoemd kol. Brabazon. Het oorlogskabinet zal met de benoe ming van Bevin en Sir Kingsley Wood bestaan uit zeven leden. Behalve deze twee hebben nog zitting Churchill, Hali fax, Greenwood, Attlee en Lord Beaver- brook. INTENSIEVER OORLOGSVOERING VERWACHT. (D. N. B.) Chamberlain heeft ook zijn functie als leider van de conservatieve party ter beschikking gesteld. Algemeen wordt aangenomen, dat hy in deze hoe danigheid door Churchill zal worden op gevolgd. Naar Reuter nog meldt, zal ook Sir John Anderson, die thans in de plaats van Chamberlain Lordpresident of the Council geworden is, een zetel kragen in het oorlogskabinet. Daardoor stygt het aantal leden van het oorlogskabinet tot acht. In Engelsche politieke kringen, zoo meldt „United Press" uit Londen, is men van meening, dat door het aftreden van Chamberlain de vooruitzichten op een verbetering in de Engelsche betrekkin gen met de Sovjet-Unie verbeterd zijn, te meer, daar tegelgk met het heengaan van Chamberlain, de vakvereenigings- leider Bevin in het oorlogskabinet is op- Boven het doel. De waarnemer in een der Duitsche gevechtsvliegtuigen bepaalt het oogenblik waarop het bom bardement moet plaats hebben. (Foto Weltbild) genomen. Lord Halifax, die als minister van Buitenlandsche Zaken is aangeble ven, wordt te Moskou echter als een te genstander van de Sovjets beschouwd. Het opnemen von Kingsley Wood in het oorlogskabinet is vermoedelijk ge schied om de aanhangers van Chamber lain eenigermate tevreden te stellen. Over het algemeen is men van mee ning, dat de Britsche regeering door deze kabinetswijziging zich nog verder ver wijderd heeft van de „bemiddelingspoli- tiek", waarvan Chamberlain de meest prominente leider is geweest. Men gelooft te Londen dat Churchill's positie versterkt is en dat dientengevolge eert intensiever oorlogsvoering van de zijde van Engeland te verwachten is. In dit verband meent men ook het op nemen van Bevin in het oorlogskabinet als een symptoom van deze ontwikkeling te kunnen beschouwen. Het heeft eenige verbazing gewekt, dat Kingsley Wood eveneens in het oorlogs kabinet is opgenomen. Op zyn begroe ting werd dikwijls nogal eritisk geoe fend, daar men haar „ie mild" vond. Door hem den post van kanselier van de schatkist te laten houden, heeft men vermoedelijk de orthodox-conservatieven tevreden willen stellen en tevens de op positie in de conservatieve partij tegen Churchill den wind uit de zeilen willen nemen. Men acht Bevin's optreden in het oor logskabinet juister dan de benoeming van Kingsley Wood en men concludeert hieruit, dat de Labourman, hoewel min of meer nieuweling in de politiek, zich snel tot den tweeden man, na Churchill zal ontwikkelen. DUITSCH EN ITALIAANSCH OORDEEL. Van semi-officieele zyde is te Beriyn medegedeeld: In Duitsche politieke kringen verwacht men als gevolg van de reorganisatie van het Engelsche kabinet, die hier in het geheel geen verrassing heeft gewekt, geen enkele verandering, hoe dan ook, van den aard der politiek van de hui dige Engelsche regeering, in ieder ge val niet op het gebied van de buiten landsche politiek. Men herinnert er in Beriyn aan, dat het hier een reeds lang verwachte con sequentie van een feiteiyken toestand betreft, die tot uiting is gekomen in de in den laatsten tyd steeds meer toege nomen kritiek van de Engelsche bevol king op de ontoereikende maatregelen en op de Engelsche oorlogsvoering, voor al na het fiasco van de jongste Engel schei actie tegen Dakar. Het Duitsche standpunt tegenover En geland is bij vroegere gelegenheden dui delijk genoeg uiteengezet. Het beteekent: strijden tot de overwin ning. Van dit standpunt uit ontmoet de nieuwe toestand in Londen in zoover eenige belangstelling, omdat Churchill klaarbiykelijk heeft moeten toegeven aan den druk van de openbare meening. Churchill heeft klaarblijkelijk een nieu we zondenbok gebruikt en heeft door het ontslag van Chamberlain een geste wil len verrichten. Der Mohr hat seine Schuldigkeit ge- tan, der Mohr kan gehen. Met opschriften als: „Chamberlain over boord gezet", „Beklagenswaardig vertrek van een marionet van Churchill" „Churchill neemt een versch paard mid den in den wedren", neemt de Duitsche pers notitie van de nieuwste veranderin gen in het Engelsche kabinet. De bladen zijn van meening, dat aan het aftreden van Chamberlain geen bijzondere poli tieke beteekenis kan worden gehecht. Stefani meldt uit Rome: Chamberlain, die leider was van de regeering, welke den oorlog verklaarde en zich na de nederlaag van Frankrijk terug trok om benoemd te worden tot lord privy seal, heeft ontslag genomen, zoogenaamd om gezondheidsredenen. Maar aldus merkt het Giornale d'Italia op het is duidelyk, dat dit ontslag een gevolg is van den steeds ernstiger toestand in Engeland. Engeland zoo schrijft de Lavora Fascista moet na een jaar oorlog een kabinetscrisis overwinnen en dat op zichzelf zou al voldoende zijn om te be wijzen, dat de zaken vrij slecht gaan voor de vyanden van de spil. Niemand zoo voegt het blad hieraan toe denkt, dat hiermede de oorlog tegen En geland beëindigd is of op het punt staat te eindigen, want de Engelschen zgn zeer hardnekkig en beschikken nog over re serves. Maar deze crisis wordt door de „Tri- buna als een symptoom beschouwd waar tegen de stevigheid en de macht van de naties van de spil afsteken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1