Onverdiend en dwaas verwijt. Dagblad voor de Provincie Zeeland Mfl)ii De rede van Dr Seyss-Inquart. EERSTE BLAD Bi@i@n rooien WOENSDAG 2 OCTOBER 1940 55c JAARGANG - No. 2 Binnenland Textielpositie niet bevredigend. Betalingsverkeer Belglë-Nederland. Limburg blijft Nederlandsch. De Zomertijd blijft gehandhaafd. Moeilijkheden met de kolenvoorziening. De onderhandelingen tusschen Indië en Japan. Buitenland Weer heftige luchtaanvallen op Engeland. Engelsche luchtaanvallen gp Duitsch gebied. Uitgave: N. V, Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van bet blad „Do Zeeuw" Bureaux Lange Voretstraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J. J. F A N O Y, Lange fi 1st straat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA 4 eonarintnisprys 12.oS Jsr it^ortasü Vi eckjboiincm enten voor Middelbars Goes en V liggingen 0.20 Losse nummers I cent Ad verlengen 30 cent per regel Irgï7ondrn mededteüugca 03 eest JMKT Kleine Advertentlën Dinsdags en VrijdMtt f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën ondef lette? bf fflofüf 10 cent extra Dit nummer bestaat uit twee bladen. „De Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart heeft in de rede, welke hij Zaterdagmiddag in het midden van den Nederlandschen Kuituurkring uit gesproken heeft, ook deze twee vraag stukken aangeroerd, welke de toekomst van ons land, van ons volk beheerschen: onze plaats in de buitenwereld en de weerslag daarvan op onze inwendige orde. Hjj heeft dat aldus de „N. R. Crt." veeleer gedaan in aanduidingen dan in volledige uitspraken en dat ligt ook voor de hand." Zoo is het inderdaad. Aandachtige lezing van het officiëele verslag van de rede, leidt niet tot vol komen duidelijkheid. We hebben meer te doen met aanduidingen, dan met volledige uitspraken. Br zjjn in de rede echter enkele onder- deeien, die o.i. moeilijk voor tweeërlei uitlegging vatbaar zjjn. Sprekende over de gewenschte toe nadering tusschen Nederland en Duitsch- land, verklaarde de Rijkscommissaris onder meer: „Vriendschap kan slechts tusschen zelfstandige, vrije, volko men verantwoordelijke men- schen bestaan." (Spatiëering van ons.) En verder: „Kameraadschap der volken beteekent evenzeer als bij kameraadschap der en kelingen het vaste besluit eikaars lot te deelen en voor elkaar in te staan. Het Duitsche volk is tot deze kameraad schap volkomen bereid en zal voor deze kameraadschap alles in het werk stel len, wanneer het om het bestaan van den ander mocht gaan. Het mag dan op het oogenblik schijnen, als of van het Nederlandsche volk op dit oogenblik meer gevergd wordt, doch dit houdt alleen verband met de u i t e r- Iijke levensomstandigheden, die juist tengevolge van het lot aan de zelfde beperkingen onderhevig zijn, in welke het Duitsche volk zich op het oogenblik schikt." (Spatiëering van ons.) Deze woorden schijnen ons van bij zondere beteekenis. Wij hebben dezer dagen kunnen lezen, dat in Noorwegen de „Nasjonal Sam- ling" aan het bewind is gebracht. En van nationaal-socialistische zijde is gezegd, dat hetzelfde ook hier staat te gebeuren. Dat de leiders van een kleine groep, tegen den wensch van de overgroote meerderheid van ons volk, hier het roer in handen zullen krijgen. Wij weten niet of dit juist is. Maar het staat vast, dat dit volkomen in strijd zou zijn met wat de Rijks minister betoogde. „Vriendschap kan slechts tusschen zelfstandige, vrije, volkomen verant woordelijke menschen bestaan." Dit beteekent ook, dat vriendschap slechts tusschen vrije, zelfstandige, vol komen verantwoordelijke volken kan bestaan. Hierin ligt voor ons een aanwijzing, en dat is geheel in overeenstemming met wat Dr Seys-Inquart bij vroegere gelegenheden heeft gezegd dat ons volk niet met geweld onder het juk van een kleine groep zal worden ge bracht, maar dat ons volk straks in vrijheid en zelfstandig over zijn lot kan beschikken. Met volkomen openhartigheid heeft de Rijkscommissaris gezegd, dat het wel den schijn kan hebben, dat van het Ne derlandsche volk op het oogenblik meer gevergd wordt, dan met goede kame raadschap is overeen te brengen, maar hij voegde er aan toe, dat dit alleen verband houdt met de u i t e r 1 ij k e levensomstandigheden. Hierin ligt voor ons een sterke aan duiding, dat de beperking van onze vrij heid door de bezettende macht, beperkt zal blijven, tot de uiterlijke levens omstandigheden, dat het niet in de be doeling ligt onze geestelijke vrijheid, ons volkskarakter aan te tasten. Wanneer dan ook gezegd wordt in het openbaar en bij de stille propaganda, dat wij hier een herhaling zullen krij gen van wat in Noorwegen gebeurde, dan zijn wij zoo vrij dat te ontkennen. Daarvoor staat het woord van den Rijksminister ons borg. Het „eenheidsstreven" van dezen tijd brengt mee, dat de aanvallen op de maat schappelijke organisaties op Christelijken grondslag niet van de lucht zijn. En zooals het spreekwoord zegt: er is als men een hond wil slaan, altijd wel een stok te vinden. Zoo is nu ook het ,.Aig. Hdbl." er weer in geslaagd een stok in handen te krij gen. Men leze: „Einde Juli betoogde de heer Frese, dat de akkerbouwers de veehouders moesten helpen door het telen van stoppelgewas sen, het uitsorteeren van voerstroo en voerkaf, het kuilen van het loof der hak- vruchten enz. Ook de rijkslandbouwcon- sulent Ir Lienisch hield een betoog in deze richting. Het gevolg is geweest, dat in talrijke landbouwbladen de aandacht op een en ander werd gevestigd, wenken en raadgevingen werden gegeven, enz., maar met leedwezen moet worden gecon stateerd, dat er in de p r a c t ij k letter lijk niets is gebeurd. In de zuivere ak- kerbouwstreken zijn geen stoppelgewas sen geteeld; stroo en kaf zijn slechts uit gesorteerd, waar dit voordeelig uitkwam, enz. Waarom niet? Omdat de zaak niet is georganiseerd! En toch had de heer Frese geschreven: „Akkerbouwers en veehouders, laat nu eens zien, hoe uwe organisaties kunnen werken en wat zij kunnen presteeren met uitschakeling van alle mogelijke belangetjes van onderge schikte beteekenis. Toont uw initia tief en uw wederzij dsche opofferingsge zindheid-" Dit is den heer Frese tegengevallen. Hij schrijft ons thans: „Het werk bleef liggen; de landbouw-organisaties konden het met elkaar niet eens worden en zijn het ook nu nog niet eens. Zij schermutse len met elkander over allerlei principieele programpunten, die nu „belangetjes van ondergeschikte beteekenis" zijn. Doch het werk, dat n.b. het eerst voor de hand lag, werd verwaarloosd en wordt dat nog! Dit is zeer te betreuren, want' een be langrijk quantum veevoeder is niet ge wonnen en dit raakt onze voedsel voorziening." Inderdaad, en dit alles, omdat men heeft gepolemiseerd, in plaats van ge organiseerd Wij vragen ons dan ook af, hoe lang we nog zullen moeten blijven voortsuk kelen met de o zoo „principieele" stands organisaties en hun „centraal secreta- riaat". Wanneer zal de zoo belangrijke bodemproductie worden georganiseerd op de wijze, die het algemeen volksbelang vergt?" Wij weten niet of het juist is, dat er ten opzichte van het hier besproken punt te weinig samenwerking is geweest, tus schen akkerbouwers en veehouders. Maar we weten wel, dat het toch al te dwaas is, de oorzaak hiervan te zoe ken, bij de „o, zoo principieele organisa ties" en het schermutselen met elkaar over „allerlei principieele programma punten". Dat is niet anders dan een ergerlijke verdachtmaking, misbruik maken van de omstandigheden om de organisaties op Christelijken grondslag een onverdienden trap te geven. En dat alles met een beroep op de zoo noodzakelijke eenheid van ons volk. TOENEMENDE MOEILIJKHEDEN. Zelfs de meest optimistische toeschou wer, schrijft het vakblad „De Manufac- turier", zal den toestand in onze indu strie niet rooskleurig kunnen noemen. De moeilijkheden, waarmede men te kam pen heeft, worden schier dagelijks groo- ter, of er worden nieuwe aan de bestaan de belemmeringen toegevoegd. Onze grondstoffenpositïe is evenals die in de textielcentra slecht en voor uitzichten, dat hierin binnen afzienbaren tijd verandering zal komen zijn er niet. De kwaliteit van de in de toekomst te leveren stoffen is omgekeerd evenredig aan de prijzen, waarbij nog komt, dat ook deze kwaliteiten in beperkte mate kun nen worden geleverd. Weliswaar bestaat de mogelijkheid de voorraden uit het bui tenland aan te vullen, doch ook al zou men over een grooten voorraad grond stoffen beschikken, dan nog zou men zijn bedrijf niet op volle capaciteit kunnen laten werken, daar één der voorschriften van de Sectie Confectie is, dat ten hoogste in de periode 8 Sept. tot 6 Oct. een hoeveelheid textielstoffen verwerkt mag worden gelijk aan 6 pet. van de in het basisjaar verwerkte hoeveelheid, het geen dus neerkomt op een totale produc tie van 78 pet. van het basisjaar. Ver der dient nog afgewacht te worden hoe dit percentage voor de volgende periode zal worden vastgesteld. TOT VEREENVOUDIGING BESLOTEN. De bevoegde instanties hebben by het betrokken organisme stappen gedaan voor het vereenvoudigen van het beta lingsverkeer met België. Deze bemoeiin gen werden met succes bekroond. Het „Alg. Hdbld" teekent hierbij aan: Zooals bekend, loopt sedert 13 Aug. het betalingsverkeer met België over de clearing. Bij het Centrale Clearings-in- stituut, waar wij nadere inlichtingen hebben verzocht, is niets bekend van een verandering van recenten datum, waar door het betalingsverkeer vergemakke lijkt zou zijn. Wel zou het wenschelijk zijn, dat in België de betaling vlotter verliep. Doch van een verbetering in die richting heeft men hier nog niets be speurd. Wellicht wordt in het bovenstaande bericht op het vlotter verloop der clea ring gedoeld. In Limburg loopen hardnekkige ge ruchten, dat binnenkort deze provincie, althans het gebied op den rechter-Maas- oever met de rivierovergangen te Maas tricht, Roermond en Venlo-Blerick, bij Duitschland zal worden ingelijfd. Naar de „Limburger Koerier" verneemt zijn deze geruchten van allen grond ontbloot. Limburg blijft Nederlandsch. DE MAASBODE. Met ingang van 1 Oct. heeft Mgr Dr Witlox ontslag genomen als hoofdredac teur van „De Maasbode", naar dit blad meldt. Met de waarneming van de hoofd redactie is belast de heer H. J. M. Pee- perkorn, die sedert 1 Juli 1927 aan de redactie van De Maasbode is verbonden. RUIM 50.000 ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Naar wij van officieele zyde vernemen, zjjn door bemiddeling van de Nederland sche arbeidsbeurzen van einde Mei tot heden reeds 52.000 Nederlandsche arbei ders in Duitschland geplaatst. Zooals men weet, bestaan er voor deze arbeiders bijzondere faciliteiten wat be treft het overmaken van geld en boven dien is er een goede verlofregeling, voor al voor de gehuwden. NAT. EENHEID NA DRIE MAANDEN ONTBONDEN. De oud-burgemeester van Hilversum, Mr K. baron de Wijckersloot de Weerde- steyn, heeft zijn Beweging Nationale Eenheid heden ontbonden en is toege treden tot de N. S. B. VAN RIJKSDUITSCHERS WORDT VERWACHT, DAT ZIJ TUSSCHEN 22 EN 4 UUR BINNEN BLIJVEN. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt bekend: De door den algemeenen oorlogstoe stand ontstane verhoudingen hebben mij onlangs aanleiding gegeven, voor de niet-ryksduitschers, die in het kustge bied en in een deel van het achterland wonen een uitgaansverbod tusschen 22 uur des avonds en 4 uur des morgens uit te vaardigen. Ik verwacht van alle in bovengenoemd gebied wonende of vertoevende ryks- duitschers, dat ook zij zich niet tusschen 22 en 4 uur in de open lucht ophouden. Slechts op grond van dienst of beroep is een uitzondering hierop gerechtvaar digd. DE VRIJE FRIES TIJDELIJK VERBODEN. Naar de „Leeuw. Crt" meldt, is het anti-revolutionaire weekblad „De Vrye Fries" te Drachten (uitgever de heer S. Bergsma) tydelyk verboden. MISBRUIK VAN HET ROODE-KRUIS- EMBLEEM. Een dertigjarige fotograaf uit Baarn die op 17 Mei met een auto van het Roo- de Kruis uit Baarn naar Rotterdam werd gestuurd, achtte het raadzaam, om in plaats van dienzelfden dag terug te komen, in de Maasstad te blijven. Hij kocht een origineele roode kruispet, plantte een roode kruisvlag op zijn auto, en bood zich als expediteur in Rotter dam en omstreken aan. Het leverde zoo veel op, dat hij, na verloop van tijd, met een vriendinnetje een plezierreisje maak te naar België. Hy kocht voor zijn vrien dinnetje een verpleegsterscostuum, waardoor zy bij veel instanties, by wie zij om geld kwamen vragen, of om ben zine voor de auto, als officiëele leden van het Roode Kruis werden erkend. Na verloop van eenige weken liep de zaak Uit Berlijn wordt gemeld: De zomertijd heeft zoo goed voldaan, dat hij tot nadere aankondiging ge handhaafd blijft. De desbetreffende ver ordening van den ministerraad voor de Rijksverdediging zal in de komende dagen in het staatsblad gepubliceerd worden. Blijkens de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" geldt deze maatregel ook voor de door de Duitsche weermacht bezette gebieden. Wij zullen dus voor- loopig de klok nog niet behoeven te verzetten. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. PUROL vast, en werden de man en zijn vriendin gearresteerd. De rechtbank te Utrecht heeft den fo tograaf thans veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch luidde tien maanden. VERGADERING A.R.P.C. EN A.R.J.A. Naar ons wordt medegedeeld zullen de samenkomsten van deze organisaties, welke op 18 September j.l. geen doorgang konden vinden, thans gehouden worden Donderdag 17 October e.k., aanvangende des voormiddags om 12 uur in het Ge bouw van Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats 27 te Utrecht. Naar reeds he kend is zullen de beide organisaties eerst afzonderlijk vergaderen ter behandeling van het reeds ter algemeene kennis ge brachte voorstel, terwijl in den namiddag een gemeenschappelijke bijeenkomst zal worden gehouden, waarin o.a. ook Dr Colijn de vergadering zal toespreken. Een en ander onder voorwaarde, dat de ge vraagde toestemming wordt verleend. Den besturen der tot beide organisaties behoorende clubs wordt, in verband met de noodzakelijkheid van schriftelijke uit- noodiging, ten dringendste verzocht on middellijk 't getal bezoekers op te geven aan de secretariaten der organisaties voornoemd. GEBREK AAN ORGANISATIE. Het „Utrechtsch Nieuwsblad" schrijft onder bovenstaand opschrift o.jxl. Zooals men weet is de kolenverkoop voor een week stil gezet. Dit geschiedt, opdat de handelaren voorraad op kun nen doen om straks hun afnemers te kunnen bedienen als deze met hun bon nen komen. Om deze bevoorrading be vredigend te doen verioopen, hebben de spoorwegen een beperking van het per sonenvervoer aangekondigd, ten einde deze week het goederenvervoer zoo veel mogelijk te kunnen uitbreiden. Het zag er dus naar uit, dat er einde lijk eens een behoorlijke voorraadvor- ming bij den handel kon plaats vinden. Maar wat geschiedt? De Rijksverkeersinspectie heeft nu per 1 Oct. van een groot aantal brand- stoffenhandelaren de rijvergunning inge trokken. Dit geschiedde bovendien on verwacht, zoodat de betrokkenen geen maatregelen konden nemen. Wat is het gevolg Als men met auto's wagons moet los sen in den tegenwoordig gestelden los tijd, moet er al hard gewerkt worden. Als het met paard en wagen gesteld al, dat deze dadelijk bij de hand zijn geschiedt, duurt het langer en kost het meer. Het langer duren brengt mede, dat de wagon niet op tijd leeg isminder materiel is derhalve tot vervoer beschik baar. De hoogere kosten betaalt de ver bruiker. Als na maandenlang sukkelen einde lijk de kolenhandel-een voorraad zal krij gen om zoo snel mogelijk die duizenden te bedienen, die nu begin October nog geen kolen in huis hebben, zal de verkeersinspectie er wel voor zorgen, dat de zaak in het honderd loopt. Wy begrijpen, dat er beperkt moet worden. Maar er rijden nog duizenden anderen en in alle geval had men in deze weken juist niet op het dringend gebied der kolenvoorziening moeten beperken. Een Japansch blad adviseert ze af te breken, omdat heit verdrag met Duitschland en Italië de situatie heeft veranderd. Naar United Press uit Tokio verneemt stelt het blad Kosji de regeering de vraag, of het niet wenschelijk is Koba- jasji uit Indië terug te roepen. Het blad betoogt, dat het pact tusschen Japan en de as-mogendheden de geheele situatie in den Pacific veranderd heeft. De besprekingen welke nu worden ge voerd zijn volgens het blad van een aard dat het paard achter den wagen wordt gespannen. Voorts zegt het blad, dat Nederlandsch-Indië militair en oecono- misch van de Vereenigde Staten afhan kelijk is en dat het zinneloos is verder te onderhandelen, zoolang die toestand voortduurt. Uit Bandoeng" heeft United Press ver nomen, dat één der leden van de missie- Kobajasji, overste lshooto, aan perni- cieuse anaemie is bezweken. Vanaf 's morgens vroeg deden giste ren de Duitsche gevechts-eskaders steeds toenemende, ononderbroken aanvallen op Engeland. Volgens gisteren in den vooravond ontvangen berichten waren 12 Engelsche jachtvliegtuigen neerge schoten. Geen enkel Duitsch vliegtuig werd vermist. United Press meldt uit Berlijn: Goed ingeiichte> Duitsche kringen ver klaren, dat, als de weersgesteldheid blijft zooals zij nu is, de Duitsche lucht aanvallen op Engeland „zeer verhevigd enj uitgebreid zullenl worden". Het weer der laatste weken was zoo slecht als men zich maar denken kon, doch wat komen zal als het heldere weer aanhoudt, zal „een cycloon in vergelij king met een zachten zephir" zijn. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van gisteren luidt: Overdag en 's nachts heeft het lucht- wapen in gesloten formaties en in tal rijke individueels vluchten voor de oor logvoering belangrijke doelen in Enge land aangevallen. Het zwaartepunt van hun gevechtsbedrijvigheid lag in Londen alsmede in het zeegebied van de Britsche eilanden. Ondanks het veelvuldig geslo ten wolkendek en den mist kon de uit werking van de bommen duidelijk wor den waargenomen. Vooral overdag had het optreden tegen Londen, ondanks het krachtige vuur van het afweergeschut groot succes. In de havengebieden van Londen en Liverpool ontstonden talrijke groote en nieuwe branden. In Zuid-Engeland werd een vliegtuigfabriek, aan de Britsche Zuidoostkust een vliegveld en een haven voorspoedig met bommen bestookt. Batterijen van het leger hebben vijan delijke schepen in de haven van Dover met waargenomen succes onder vuur genomen. Een Duitsch gevechtsvliegtuig bracht in het zeegebied ten N. W. van Ierland een vijandelijken koopvaarder van 10000 ton tot zinken. Door treffers van zwaar kaliber voor de Oostkust van Schotland gelukte het ter hoogte van Aberdeen een konvooi uiteen te jagen. Twee schepen met een inhoud van bij elkaar 10.000 ton werden daarbij door treffers midscheeps in brand geworpen en bleven met sterke rookontwikkeling liggen. Een duikboot onder commando van le luit. ter zee Jenisch bracht zes ge wapende vijandelijke handelsschepen van 34.760 ton tot zinken. Een andere duik boot heeft twee gewapende vijandelijke koopvaarders van tezamen 15.000 ton tot zinken gebracht en twee andere ern stig beschadigd. De gezamenlijke verliezen van den vij and bedroegen 68 vliegtuigen. Van de eigen formaties keerden 31 toestellen niet terug. Britsche vliegtuigen, aldus het Duit sche weermachtsbericht, stieten bij de poging Noord- en West-Duitschland bin-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1