Hel driemogendheden pact. Franco's afgezant en Ciano naar Rome. Amerika pleegt overleg met Canada hrttlft/ïuis! Amerikaansche pers acht toestand kritiek. Een bedenkelijk waarschuwend teeken. Moskou zal China blijven steunen tegen Japan. Binnenland Men Is vrij om vleesch mót of zonder been te koopen. Opbouwdienst en Dienst v. Werkverruiming. Verkoop van banden verboden. Beperking recht van fotografeeren. Uit de Provincie Zons op- en ondergang. Leden der Duitsche weermacht mogen niet zelfstandig kwartier zoeken. MIDDELBURG alsmede op troepenkampen. Bijzonder krachtig werden de haveninstallaties te Londen en Bristol gebombardeerd. Zeer uitgestrekte branden en ontploffingen maakten het succes overal waarneem baar. In mldden-Engeland Blaagde men er in een wapenfabriek door bommen van het zwaarste kaliber vernietigend te treffen. Verdragende batterijen namen Dover opnieuw onder vuur en beschadigden drie bewapende koopvaardijschepen in de ha ven zwaar. Volgens latere waarnemingen zijn twee schepen gezonken. Op zee, ten Noorden van Ierland vie len gevechtsvliegers een sterk beveiligd konvooi aan en brachten door voltreffers een koopvaardijschip van 5000 brt tot zinken. Enkele vliegtuigen, weinig in getal, lieten 's nachts in het Westduitsche grensgebied lukraak bommen in het open veld vallen. Schade werd niet aangericht Krachtige nachtelijke vergeldingsaan- vallen troffen doelen te Londen en Liver pool, die voor den oorlog belangrijk zijn. In den loop van den 27sten September kwam het tot talrijke luchtgevechten. In het verloop daarvan werden 101 Brit- sche vliegtuigen neergeschoten. 38 eigen vliegtuigen keerden niet terug. Mijnenvegers hebben een Britschen onderzeeër met dieptebommen aangeval len. Zijn vernietiging is waarschijnlijk. Omtrent de operaties, die Zaterdag en in den loop van den nacht van 28 op 29 September werden verricht, maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht Zondag het volgende bekend: De vergeldingsaanvallen van het Duit sche luchtwapen waren gisteren en in den nacht van 28 op 29 September met het zwaartepunt tegen Londen en boven dien tegen Liverpool en andere havens in het Zuiden van Engeland gericht. Ern stige schade werd te Londen aan de Sil- verton-docks, te Gravesend, bij de Til- bury-docks, alsmede in de bocht van de Theems en bij de East-India-docks aan gericht. Voor de Oostkust van Schotland ge lukte het door aanvallen uit de lucht een krachtig beveiligd konvooi twee koop vaardijschepen van elk ongeveer 6000 brt door voltreffers tot zinken te bren gen. In het verloop van de aanvallen over dag ontwikkelden zich boven Londen op eenige plaatsen heftige voor Duitschland zeer succesvolle luchtgevechten. De vijand verloor Zaterdag in totaal 28 vliegtuigen. Slechts één Duitsch vlieg tuig wordt vermist. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN OP DUITSCH GEBIED. Het Britsche luchtwapen ondernam nachtelijke aanvallen vooral op het Wes telijke en Zuid-Westelijke grensgebied. Eenige Britsche bommenwerpers, die tot dicht bij Berlijn doordrongen, werden door het afweergeschut van de luchtdoel artillerie gedwongen een andere richting te kiezen, zonder tot het stadsgebied van de rijkshoofdstad te zijn doorgedrongen. In West- en Zuidwest-Duitschland wierp de vijand verscheidene bommen, zonder schade van beteekenis aan te richten. In een Westduitsche stad werden opnieuw woonwijken aangevallen en verscheidene personen, die zich niet in schuilgelegen- heden bevonden, gedood of gewond. TIJDBOM ONTPLOFT TE BERLIJN. In een arbeiderswijk in het Noorden van Berlijn, die de Britsche vliegers in een der jongste nachten tot doel van hun bomaanvallen gekozen hadden, is gister middag nog een bom ontploft, waarbij een vrouw gedood is en drie andere ge wond werden. HET FIASCO VAN DAKAR. Omtrent het fiasco van de Britsche vloot voor Dakar schrijft de Londensche Daily Telegraph: Het zou zinneloos zijn te willen beweren, dat het zonder resul taat afbreken van de expeditie naar Da kar geen ernstige teleurstelling is. Het blad geeft toe, dat de expeditie mislukt is door den hardnekkigen tegenstand van de verdediging van Dakar. (D.N.B.) Franco's afgezant, de Spaansche mi nister van Binnenlandsche Zaken, Ser rano Suner, is Zondagochtend uit Ber lijn vertrokken om via München een be zoek te brengen aan Rome. Ook de Ita- liaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, heeft met de heeren van zijn gevolg de Duitsche hoofdstad verlaten om naar Rome terug te keeren. De Italiaansche bladen wijden uitvoe rige commentaren aan de reis van den Spaanschen minister van Binnenlandsche Zaken. De „Popoio di Roma" wijst op de algeheele geestelijke solidariteit tusschen Spanje en de as-mogendheden. D.N.B. De gemeenschappelijke verde digingscommissie van de Vereenigde Staten en Canada zal Woensdag a.s. over het bondgenootschapsverdrag van Berlijn te Boston overleg plegen. VERKLARING VAN HULL. Uit Washington wordt gemeld: In een persconferentie heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil, de volgende formeele verklaring afge legd: Het driemogendhedenpact tusschen Duitschland, Italië en Japan brengt, naar de meening der Amerikaansche regee ring, geen belangrijke wijziging in een toestand, die reeds sedert verscheidene jaren heeft bestaan. De aankondiging van het bondgenootschap maakt slechts de geheele wereld de betrekkingen dui delijk, welke de facto sedert vrij langen tjd bestonden. Dat een dergelijke overeenkomst werd voorbereid, was hier sedert eenigen tijd wel bekend. De Amerikaansche regeering heeft bij het bepalen van haar buitenlandsche po litiek met dit feit ten volle rekening ge houden. De democratische fractieleider, sena tor Barkley, was van oordeel, dat reeds sinds eenigen tijd bekend is, dat de ver dragsluitende partijen trachten het we reldgebeuren te beheerschen. Het ver drag moet dienen als waarschuwing aan de Vereenigde Staten. De leidende democratische senator Austin verklaarde, dat het bondgenoot schap aan de Vereenigde Staten de ver plichting oplegt middelen te zoeken, die moeten worden toegepast ingeval de Vereenigde Staten het tegenwoordige re- geeringsstelsel willen redden. De democratische senator Minton gaf als commentaar, dat de Vereenigde Sta ten als democratie in het nauw schijnen te zijn gedreven. Des te meer reden is er voor bespoediging der bewapening. De Amerikaansche bladen maken van het driemogendhedenpact melding met opschriften als „De Vereenigde Staten zullen het hoofd bieden aan dit bondge nootschap door een bespoedigde bewape ning en door een versterkte hulpverlee ning aan Engeland en China"; „Ameri ka zal ondanks de nieuwe as Engeland blijven helpen". De „New York Times" meldt uit Was hington, dat Roosevelt onmiddellijk een grondige bestudeering van alle mogelijk heden van het nieuwe bondgenootschap heeft bevolen. In verband hiermee meldt het blad, dat het kabinet zich Vrijdag niet alleen heeft bezig gehouden met de politieke perspectieven van het pact, doch ook met de gevolgen voor den Amerikaan- schen invoer van tin, rubber en andere belangrijke Aziatische producten als mede met het onmiddellijk in werking treden van het embargo op schroot en het mogelijke embargo op den tot dus ver vrijen uitvoer van ruw ijzer en staal. MEENING VAN SUMNER WELLES. De Amerikaansche vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Sumner Welles, heeft te Cleveland een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de Ver eenigde Staten zullen voortgaan, Engeland al len steun in den vorm van leveringen van allerlei aard te verleenen. Wat het Verre Oosten betreft, zeide Welles, dat elke kwestie hieromtrent op vree dzame wijze door onderhandelingen kan worden opgelost. De Ver eenigde Staten wenschen, dat in het Verre Oosten de rechten van Amerika en van de Amerikaansche burgers, overeenkomstig de bestaande verdragen of overeenkomstig het volkenrecht zul len worden geëerbiedigd. Alle handel drijvende landen dienen daar gelijke mogelijkheden te hebben. De Vereenig de Staten verwachten ook, dat de inter nationale verdragen zullen worden na gekomen. Zij zijn bereid eventueele wij zigingen in deze overeenkomsten of ver dragen, welke naar de meening van de betrokken landen noodig zijn, te over wegen. Japan, aldus Welles, heeft echter het voornemen te kennen gegeven, alléén te willen beslissen, in hoeverre met de be langen van de Vereenigde Staten en met de verdragsrechten der Amerikaan sche burgers rekening moet worden ge houden. Als lichtpunt noemde Welles de toe nemende samenwerking der Amerikaan sche republieken. Ten slotte legde hij nadruk op de noodzakelijkheid voor de V. S. met alle kracht en snelheid te gaan bewapenen. (D. N. B.) Talrijke Amerikaansche bladen achten den toestand na het slui ten van het driemogendhedenpact van Berlijn kritiek. De „New York Herald Tribune" geeft de opvatting van goed ingelichte waar nemers weer met de aanduiding, dat de Vereeniigde Staten zich in het a.s. voor- Jaar, indien niet vroeger, in oorlog zul len bevinden. Hetzelfde blad zou het feit, dat de Engelsche vloot niet overwonnen is, als mede het vlootbouwprogramma van de Vereenigde Staten als lichtpunten wil len zien. Zoolang beide vloten niet zijn bedwongen, behoeft Amerika niets te vreezen. Terwijl Engeland zich verbit terd te weer stelt, kan Amerika zich met de nieuw verworven steunpunten in den Atlantischen Oceaan onaantastbaar ma ken. JAPAN EN ENGELAND. Wat de betrekkingen tusschen Japan en Engeland betreft, meldt Domei uit Tokio, dat de Japansche ambassadeur te Londen, vandaag een bezoek zal bren gen aan den Britschen minister van Bui tenlandsche Zaken, lord Halifax, om hem officieel in kennis te stellen van de slui ting van het driemogendhedenpact. Er valt, aldus Domei, een toenemende verslechtering te constateeren in de En- gelsch-Japansche betrekkingen. Derhalve zijn reeds besprekingen ge voerd om in geval van nood tot evacu atie van de in Engeland vertoevende Ja panners over te gaan. De Londensche ambassade heeft het ministerie van bui tenlandsche zaken te Tokio verzocht het Japansche s.s. „Fushimi Maru", dat nu in Lissabon ligt, als evacueeringsschip naar Liverpool te laten varen. D.N.B. meldt uit New-York: De sluiting van het pact van Berlijn wordt in politieke kringen te Londen klaarblijkelijk beschouwd als een beden kelijk waarschuwend teeken. Zonder I twijfel heeft men de strekking van dezen slag-terug tegen Engelsche pogin gen tot uitbreiding van den oorlog be grepen. Het pact, aldus Reuter, brengt geen wijziging in den toestand. Het schijnt betrekking te hebben op den strijd op leven en dood, die Groot-Britannië en de mogendheden van de spil leveren. De reactie in Amerika op dit pact zal zeer intressant zijn. In Londen is men volgens United Press in politieke kringen over het alge meen van meening, dat Engeland op het drie-mogendhedenpact voor alles zoo moet antwoorden, dat het na 18 Oc tober den weg door Birma weer open stelt. (U. P.) Offieieele Chineesche kringen verklaren dat China de toezegging heeft ontvangen, dat het ondanks het driemo gendhedenpact verderen steun van Rus- lang tegen Japan zal krijgen. China is besloten den strijd voort te zetten. De „Tairikoe", een orgaan van het Ja pansche leger, schrijft, volgens een U.P.- bericht uit Sjanghai, dat indien de Ver eenigde Staten ook nu nog zullen voort gaan China te steunen tegen Japan, dit zou worden beschouwd als een motief voor het in werking treden van het bond genootschap met de As-mogendheden. TOKIO PEILT TE MOSKOU. (U. P.) Naar uit betrouwbare bron verluidt, geeft Japan zich op het oogen- blik moeite met Rusland tot een over eenkomst te geraken. Men hoopt, te To kio, met de Sovjet-Unie een zelfde over eenkomst te kunnen sluiten als het pact tusschen Rusland en Duitschland. Japan heeft hiertoe van Tokio uit voeling ge nomen en ook reeds via Berlijn contact gezocht. Naar te Tokio verluidt, is het daar niet erg duidelijk welk standpunt Rusland ten opzichte van het nieuwe drie-mogendhe- den-pact zal innemen. IN DUITSCHLAND MAAKT MEN ZICH NIET ONGERUST OVER DE SOVJET-UNIE. Van offieieele Duitsche zijde wordt volgens United Press verklaard: Het drie-mogendhedenpact beteekent stellig geen omsingeling van Rusland, noch sluit het de Sovjet-unie uit van sa menwerking met andere Europeesche en Aziatische mogendheden. In tegendeel wordt door het pact een duidelijke be grenzing van de belangengebieden ver kregen. Het Verre Oosten voor Japan, .het eigen reusachtige continent voor de Sovjet-Unie en voor Duitschland en Ita lië Europa ten Westen van de Duitsch- Russische belangengrens evenals het Af- rikaansche continent. Dezelfde kringen betwisten dat de Sovjet-Unie door het driemogendheden pact op welke wijze ook geïsoleerd wordt. Men ziet geen reden waarom de Sovjet- Unie door de Berlijnsche alliantie in de armen van een Engelsch-Amerikanasch blok gedreven zou worden. Aangezien gebleken is, dat ten aanzien van de vleeschdistributie op enkele pun ten misverstand is ontstaan, vestigt het Rjksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd de aandacht van belang hebbenden op het volgende: In de perspublicatie terzake werden de grenzen gepubliceerd van de prijzen van rund- en kalfsvleesch, boven wel ke dat vleesch niet mag worden ver kocht. Hoewel hieruit ten duidelijkste blijkt, dat de maximumprijsgrens voor het vleesch werd vastgesteld, komt het voor, dat voor het totale ge wicht van vleesch èn been, de vleeschprijs in rekening wordt gebracht. Dit is geheel onjuist. De slager mag slechts voor het gewicht van het vleesch den prijs berekenen, zooals die voor dat artikel staat ver meld op de in zijn winkel aangebrachte prijslijst. Bovendien is het hem toege staan voor het gewicht van het been, dat hij bij het vleesch aflevert, een bil leken prijs te berekenen. Aan den kooper blijft evenwel de keu ze of hij het vleesch met dan wel zonder het been wenscht te koopen. Indien hij het vleesch zonder het been wenscht af te nemen, is het eenige ge volg daarvan voor hem, dat hij niet ver langen kan een hoeveelheid vleesch te ontvangen, gelijk aan de nominale hoe veelheid op het koopen waarvan de door hem afgegeven bonnen recht geven, doch dat hij zich een zekere aftrek moet laten welgevallen. NAUWE SAMENWERKING. Het ANP. meldt in aansluiting op de berichten, waarin melding werd ge maakt van de nauwe samenwerking tus schen den Opbouwdienst en den Rijks dienst voor de Werkverruiming, dat thans kan worden gemeld, dat het in 't voornemen ligt, om ten bureele van de hoofden van de inspecties van den Rijks dienst voor de Werkverruiming in de provincies voor onbepaalden tijd een of ficier te werk te stellen. De taak van dezen officier zal o.a. zijn, volgens aanwijzing van het hoofd van de inspectie, een actief aandeel te nemen in de voorbereiding, enz. van werkobjec- ten, welke voor den Opbouwdienst in aanmerking komen en door het verstrek ken van gegevens en het houden van voordrachten, de belangstelling van het personeel van den Opbouwdienst te wek ken voor de groote belangen van een in tensieve beoefening van landbouw, boschbouw, landaanwinning, ontwate ring, kortom allen arbeid, welke hierop is gericht om de baten van den grond zoo hoog mogelijk op te voeren. Het Verordeningenblad bevat de vol gende beschikking van den secretaris generaal van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart betref fende het beheer van banden. Deze be schikking luidt als volgt: Artikel 1: Deze beschikking verstaat onder banden: motorrijwiel- en autoban den, tractorbanden, vliegtuigbanden (zoowel binnen- als buitenbanden). Arikel 2Alle houders van banden zjn verplicht op vordering van den direc teur van het Rijksbureau voor Rubber aan dezen binnen 21 dagen na het in werking treden van deze beschikking en overeenkomstig de daartoe door dezen vast te stellen voorschriften opgave te doen van de in hun bezit zijnde banden. Artikel 3: 1) Het is verboden zonder vergunning van den directeur van het Rijksbureau voor Rubber feitelijke of rechtshandelingen ten aanzien van ban den te verrichten. 2) dit verbod geldt niet: a) ten aanzien van het gebruiken van op rij- en voertuigen of onderdeelen daar van gemonteerde banden, voor zoover deze rij- en voertuigen worden gebruikt voor het doel, waarvoor zj zjn bestemd; b) voor het verrichten van handelin gen, die op grond van een ingevolge de Rubberbeschikking 1939 nr 2 (Neder- landsche Staatscourant 1939, nr 253) verleende vergunning geschieden. Artikel 4. Een ieder is verplicht op vordering van den directeur van het Rijksbureau voor Rubber de hem toebe- hoorende banden te verkoopen aan daar toe door dien directeur aan te wijzen personen of instanties; de directeur stelt hiervoor telkens de prijzen vast. Artikel 5. Hij, die niet, of niet ten volle voldoet aan de verplichting, als bedoeld in de artikelen 2, 3 en 4, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van den hoog ste drie honderd gulden. Het verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter aanvulling van de verordening nr 25/'40 van den Rijkscommissaris betreffende maatregelen op het gebied van bericht geving en fotografeeren. Hierbj wordt bepaald, dat par. 9 van genoemde verordening als volgt moet worden gelezen: (1) Hj die niet tot de Duitsche weer macht, „Waffen-S.S." of „Ordnungspoli- zei" behoort, mog geen fotografiën of films maken van inrichtingen en mate riaal van de Duitsche weermacht, „Waf fen-S.S." of „Ordnungspolizei", alsmede van leden van de Duitsche weermacht, „Waffen-S.S." of „Ordnungspolizei", ten- zj hj in het bezit is van een door den Duitschen weermachtsbevelhebber afge geven bewijs, dat hj daartoe gerechtigd is. Op portret-opnamen van leden van de Duitsche weermacht, „Waffen-S.S." of „Ordnungspolizei", welke met hun toe stemming zijn gemaakt, heeft dit verbod geen betrekking. (2) Iedere andere uitbeelding, in het bjzonder het maken van teekeningen of schilderingen wordt met "het maken van fotografieën of films gelijkgesteld." Bovendien wordt een nieuwe paragraaf ingevoegd, luidende: Hij die niet tot de Duitsche weer macht, „Waffen-S.S." of „Ordnungspo lizei" behoort, mag in terreinen die door den weermachtsbevelhebber in Neder land tot beveiligingsgebied verklaard en door waarschuwingsborden als zoodanig kenbaar gemaakt zjn, geen fotografie- of filmgerei bj zich dragen, tenzij hj in het bezit is van een door den Duit schen weermachtsbevelhebber in Neder land afgegeven bewjs, dat hij daartoe gerechtigd is," Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. BENZINE VOOR VERVOER VAN SUIKERBIETEN. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dal de rijksverkeersinspectie de fabrieken van beetwortelsuiker onder zekere voor waarden in staat heeft gesteld, te be schikken over de benzine, welke noodig is voor den aanvoer van suikerbieten naar de fabriek. Deze maatregel is genomen, aange zien de bezwaren, die deze industrie nu reeds ondervindt, aanmerkelijk zouden toenemen en de suikervoorziening des lands nog meer gevaar zou loopen, in dien niet het bietenvervoer per vracl auto werd mogeljk gemaakt voor zoo ver dit niet op andere wijze kan geschie den. De benzinevoorraden laten echter geen gebruik van benzine toe voor bietenver voer, dat op andere wijze kan gebeuren, zonder dat de geregelde gang van de suikerproductie nadeel ondervindt. Daar om is aan de suikerfabrieken opgedra gen, daarop scherp toe te zien en geen benzinebons aan telers te verstrekk voor vervoer van suikerbieten, indien dit op andere wjze mogelijk is zonder stoor nis voor de verwerking. NOG EENS DE BOTERVERMEER- DERINGSMI DOELEN. De rjkszuivelinspecteur te 's Graven- hage vestigde onlangs in een persbe richt er de aandacht op, dat het verko pen, verhandelen, vervoeren en uitstal len in het openbaar van boter, welke ot het dubbele gewicht is opgevoerd door gebruik van middelen, welke onder di verse benamingen daartoe in den handel worden gebracht, verboden is. Uit ingekomen mededeelingen is geble ken, dat verschillenden de waarschuwing hebben opgevat, als zou het verkooi :i van de betrokken verir eerderingsmidde- len zelf ongeoorloofd zijn. Ter verduide lijking zij het daarom uitdrukkelijk ver klaard, dat de handel in „botervermeer- deringsmiddelen" niet verboden is, even min als het gebruik ervan. Slechts de er mede behandelde boter, welke door het abnormaal hooge watergehalte als ver- valscht te beschouwen is, mag niel in den handel worden gebracht of worden vervoerd. Het staat dus iederen particulier vrij, voor zich en zijn gezin van zoo'n mid del gebruik te maken, doch hij bedenke, dat de pakjes met het middel om van "2 pond 1 pond te maken, gewoonlijk 12 ct. kosten, zoodat elk pond boter of marga rine daarmede bewerkt, ongev. 24 cent in prijs wordt verhoogd, zonder dat daardoor eenig merkbare verhooging van voedingsstoffen wordt verkregen. Besteding van het vermelde bedrag b.v. voor aankoop van 1 y2 k 2 liter volle melk, zal de voeding van het gezin be langrijk meer ten goede komen. DINSDAG 1 OCTOBER: Zonsopgang 7 u. 38 min. Zonsondergang 7 u. 21 min. Van bevoegde sijde deelt men o"8 mede, dat het den leden van de Dult' sche weermacht verboden is, zelfstand'? kwartier te zoeker. Alleen zij, die in het bezit zijn >^n een door den 0*ts-commandant uit schreven bewijs iret dienstzegel, zijn Pc' rechtigd kwartier te zoeken. Vergoeding voir inkwartiering ZB slechts uitbetaald worden tegen overleg ging van genoemce bewijzen. Aan zijn verwondingen bezweken. Naar wij verntfnen is een "der sla?11''

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2