Wenken op technisch gebied. TOCH EEN HOUVAST. Het Vrouwenhoekje Radioprogramma feil door een flesch welke uit een voor- biJrtidenden trein werd gesmeten en per ongeluk tegen ztfn hoofd in plaats van ln de langs de spoorlijn atroomende Desner torecht kwam. De worp kwam zoo hevig aan, dat de man zeer ernstig werd gewond aan het hoofd en hjj zich onder doktersbehande ling moest stellen, waar vastgesteld werd, dat het neusbeen gebroken was. ai. Een Ju 88 gereed voor den start op een der Duitsche vliegvelden in West- Frankrijk. (Foto Weltbild) In de ,,'s-Gravenhaagsche Kerkbode" vinden wij het volgende stukje van Dr L. T. Terlaak Poot: Een breed, nog niet geheel dicht lid- teeken toonde, hoe zijn schedel geraakt was door een bomscherf. „Ik was commandant van een „minis- weeper" en we waren net bezig om het „kanaal", daar aan den Hoek van Hol land, schoon te maken. Wij hadden juist heel voorzichtig drie magnetische mijnen achter ons schip gewerkt en ze daarna tot ontploffing gebracht. Het was een heel moeilijk werkje, omdat we gedurig moesten letten op de bommenwerpers, die boven ons zwermden. Op eens, een van mijn mannen gaf een schreeuw zag ik, hoe één der vliegers een duik naar onze boot maak te; maar de ontploffing heb ik niet ge hoord. Het werd alles zwart voor mijn oogen en toen ik weer bij kennis kwam lag ik op den wal. Daarna ben ik hier heen vervoerd, dat was een verschrik kelijke tocht; en hier in dit hospitaal hebben ze me aardig opgeknapt. Zoo lig ik nu hier; wel bar veel hoofdpijn soms en mijn onderkaak zit nog heelemaal naar achteren: dat moet allemaal nog op zijn plaats groeien. Onderwijl lig ik altijd maar door aan mijn vrouw en twee kleine meisjes te denken; we wonen aan de kust in Grims by; zal ik ze ooit terugzien ?De andere Engelschen hier zijn, toen ze beter wa ren, weggebracht. U weet dat wel in krijgsgevangenschap. Nu, als ik beter ben, word ik natuurlijk ook ergens heen gebracht, nu, dan ben ik alles kwijt, dan ben ik totaal van allen verlaten!" Zijn open, verweerde zeemansgezicht kleurde donkerrood van ontroering en met zekere beschaming veegde hij de tranen uit zijn oogen. Ik poogde hem een beetje op te kikke ren, door hem voor te houden, dat hij, na het einde van den oorlog wel weer vrij zou komen, en weer, door Gods goed heid, met vrouw en kinderen vereenigd zou worden. Enkele oogenblikken stilte. We keken allebei een anderen kant uit, maar had den dezelfde gedachten. Ik nam het gesprek weer op: „Behoort u tot een kerk?" „Jawel, sir". Welke kerk?" „Church of England, sir". „En, deed u er ook wat aan? Ging u ook geregeld naar de kerk?" „Neen sir, daar hoeft een zeeman zoo weinig tijd en gelegenheid voor". Hij zag het ongeloof in mijn oogen en haastte zich er bij te voegen: „Maar de kerk kwam wel naar ons toe, meneer! Elke week kwam de dominee bij ons aan boord, om „zijn gebeden te zeggen". Wij maakten dan op het achterdek een kleine verhooging; we gingen er dan al lemaal omheen staan (behalve de wachts dan? en dan begon de dominee met de gebeden te zeggen en wij antwoord den; dan zongen we een hymn; 'twas allemaal erg kort hoor, only five minu tes of zoo; nu en dan ging de chaplain nog wat rond onder de jongens en sprak met ze en deelde wat boeken en leeswerk uit". Er waren aanknoopingspunten genoeg bij mjjn Engelschman, reeds dien eersten keer en bij latere bezoeken kon je toch altyd, na een pr iatje over het gebeuren van den dag, weer gemakkelijk met hem komen tot de eigenlijke dingen van het leven. Het was enkele weken na onze eerste ontmoeting, op een Zondagmorgen en ik war wonderlijk, om het te zeggen vrü van dienst. In de kerk, naast onze pastorie, zou preeken onze jongste col lega en ik had mij dan ook voorgenomen om dat feest mee te maken. Echter, ge denkend aan al die gewonde jongens en mannen en bedenkend, dat je toch immer tijd te kort kwam, besloot ik naar het ziekenhuis te gaan. Zoo gebeurde het dan, dat ik de ka mer van m|jn mtjnenveger-commandant binnenstapte, toen de gemeente in de kerk begon te zingen: „Ontferm, ontferm U, Heer, toon ons Uw mededoogen!" Dat was meteen een goede gelegenheid om aanstonds met „de" boodschap te beginnen en ik vertaalde hem het gezon gene. Het was een stralende morgen en in de kinder kerk had men alle ramen wijd opengezet. Plots klonk door den tuin het vlug en frisch gezang van een honderd kinderstemmen: „Beveel gerust uw we gen, al wat u 't harte deert, der trouwe hoed' en zegen van Hem, die 'tal re geert......!" Ik legde onzen vriend uit, dat er naast de kerk een dienst voor jongeren en een dienst voor kinderen werd gehouden en vertaalde hem de woorden van dat ge liefde lied. Zijn oogen werden vochtig: „Weet u, op dit oogenblik zitten mijn kinderen ook in de „Sundayschool" in Grimsby. Eerst komen alle kinderen in de kerk, in een hoek bij den preekstoel. De dienst wordt geopend, de dominee spreekt hun een enkel woord toe en onder 't zingen van een lied gaan ze dan naar hun eigen af deeling." Plots ging de zon voor onzen vriend onder: het werd weer donker bij hem van binnen: „Ja, ze zitten nu ook in de kerk en zal ik ze ooit wéérzien? Wat houd ik over, als ik straks word wegge bracht? Want elke week komt een offi cier kijken, hoe het met me is en nu ge raak ik toch zoo langzaam aan er weer boven op, al voel ik me nog erg „dizzy" in mijn hoofd. Wie weet, waarheen ik ga, en wat heb ik dan, om me aan vast te houden?" Toen heb ik hem militairement „tot de orde" geroepen. Had hij niet zelf gezegd, dat hij aan boord steeds een korten bid stond voorbereidde en meemaakte met zijn mannen? Kende hij niet van zijn jeugd af aan het gebedenboek van zijn Kerk? Welnu, zouden wij dan nu niet samen kerk houden en de gebeden op zeggen? Belooft Christus niet, dat, waar twee of drie in Zijn Naam vergaderd zijn, Hij aanwezig is? Daar kwam iets van instemming en blijdschap in zijn oogen; zoo begon ik dan met te bidden het allervolmaakste gebed en daarna volgen de responsoriën van het oude „Book of Common Prayer" „O Heer! toen ons Uw goedertieren heid". „En geef ons Uw heil". „O Heer! verlos Uw volk". „En zegen Uwe erve". „Geef vrede in onze dagen, o Heer!" „Want niemand anders strijdt voor ons, dan Gij alleen, o God!" „O God, schep ons een rein hart". „En neem Uwen Heiligen Geest niet van ons". Hij bad deze oude gebeden mede, en „Beste kerel", zoo zei ik, „als je nu straks in den vreemde bent, dan gaan deze gebeden, de schat van je Kerk, als een heerlijk geschenk met je mede. Je bent dan niet alleen en verlaten, want in je hart, waarin je de gedachte aan je vrouw en kinderen draagt, heb je de werkelijkheid van den levenden Heiland en hij draagt ook jou in Zijn hart; en je behoeft niet te vertwijfelen en te wan hopen, want, als je dan bidt, wéét je toch, Wie voor je strijdt: dan heb je toch een glorierijk houvast, door je ge loof!" Hij stak me zijn breede, sterke hand toe. Toen is er niets meer gesproken. We namen zwijgend afscheid. „Alleen en nochtans niet alleen; want de Vader is met mij". Hg had tóch een houvast. i MENGLICHT VOOR VERLICHTING. In het door de A. E. G. uitgegeven maandblad worden armaturen aangekon digd voor de bedrijfsverlichting, waar men menglicht wil gebruiken. Gaarne deelen wij onze lezers iets over deze wijze van verlichting mee, die een enorme besparing aan electriciteit kan beteekenen. Reeds lang zijn er verschillende pogin gen gedaan om voor bedrijven, waarbij een goed kleuren-onderscheid gewenscht is, of waarin ook overdag veel met kunstlicht moet worden gewerkt, een verlichting te vinden, die zooveel moge lijk met het daglicht overeenkomt. Aanvankelijk heeft men getracht dit te bereiken, door den overvloed van roo- de stralen der gloeilampverlichting te beperken en door blauw-groene stralen te vervangen, met behulp van de z.g. daglichtlampen, die van een blauwgla- zen ballon waren voorzien. Door dit licht- filter ging echter veel van het lichtver- mogen der gloeilamp verloren, waardoor zij zeer oneconomisch waren. De ontwikkeling van de hoogedruk- kwikdamp-lampen, waarin kwikdamp door den electrischen wisselstroom tot een sterke lichtuitstraling wordt ge bracht en welke lampen een licht van blauw-witte kleur uitstralen, opende ech ter een nieuwen weg. Hierbij komt, dat deze kwikdamplampen een veel hooger rendement bezitten dan de gloeilampen en dus reeds hierom bij uitstek geschikt zijn voor werkpI^to-verUskting, De blauwe en groene stralen der kwik damplampen vormen een goede comple teering van de roode stralen der gloei lampverlichting en door een juiste men ging dezer beide verlichtingen kan een kunstlicht worden verkregen, dat veel met het daglicht overeenkomt. Zoo is b.v. het menglicht, gevormd door een Osram kwikdamplamp type- HgQ 500, met een verbruik van slechts 130 watt, en een gloeilamp van 300 watt een zeer goede dagverlichting. De to tale lichtstroom dezer beide lampen be draagt 10750 Him, bij een verbruik van 430 watt, zoodat het rendement 25 Him/ watt bedraagt. Dit is veel hooger dan bij een enkele gloeilampverlichting, daar hiervoor een lamp van 500 watt, met een lichtvermogen van 9500 Him benoodigd is, die dus een rendement heeft van slechts 19 Hlm/watt. Voor menglicht heeft de AEG ver schillende armaturen ontwikkeld. Deze menglichtarmaturen bevatten, behalve de kwikdamplamp en een of meer gloei lampen, ook nog een smoorspoel, die dient om het verschil tusschen ontste kingsspanning en brandspanning met zoo weinig mogelijk verliezen op te ne men en die in den kop van de armatuur of in de plafondrozet is opgenomen. Vooral in bedrijven, waar veel met kleuren moet worden gewerkt, zooals in textielfabrieken, papierfabrieken, druk kerijen enz. is het menglicht de aange wezen verlichting. Verder wordt menglicht gebruikt in ruimten, waar overdag en in de scheme ring veel bij kunstlicht moet worden ge werkt. Het voorkomt hierbij het z.g. valsche licht, dat bij gloeilampver lichting onder deze omstandigheden zoo hinderlijk kan zijn. Ook past men het menglicht toe in ruimten, waar op de snelle bewegingen van machines moet worden gelet. Het licht der kwikdamplampen alleen volgt n.l. de frequentie van den wisselstroom, waardoor bij bewegende machinedeelen het z.g. stroboscopisch effect kan wor den veroorzaakt, dat echter door het gloeilamplicht, dat door de warmte-ca- paciteit van den gloeidraad constant blijft, kan worden gecompenseerd. Ook winkels, waar veel op kleur ge kocht wordt, zooals stoffenmagazijnen, e.d. kunnen met veel voordeel van deze verlichting gebruik maken, die niet al leen besparing geeft op de electriciteits- rekening, maar ook het bij kunstlicht koopen van stoffen mogelijk maakt. Vragen. P. P. te G. Wij ontvingen uw opgave en deelen U mede, dat voor U het met 2 aangeduide tarief het voordeeligste is. De meeste electrische kachels verbrui ken 500 watt per element, d.w.z. dat u twee uur van één kilowatt kunt stoken. Uw brief kan verloren zijn geraakt. Vraagt u het nog eens aan, de aanhou der overwint! BLOEMKOOL OP ITALIAANSCHE MANIER KLAARGEMAAKT. Voor vier personen nemen we 1 flinke bloemkool, koken die op de gebruikelijke wijze gaar en laten ze goed droog uit lekken (op een schuimspaan b.v.). We leggen de kool in een vuurvasten schotel en bedekken ze met een goed gebonden kaassaus van: 4 dL melk, 35 gr. (3y2 afgestreken eetlepel) bloem, 30 gr. (1 y2 afgestreken eetlepel) boter en 50 gr. (V2 ons) ge raspte oude kaas, 50 gr. ons) ham. We verwarmen de boter met de bloem op een zacht vuur tot een gelijk mengsel en voegen daarbij onder voortdurend roeren, scheutje bg scheutje, de melk, laten de saus even doorkoken tot ze mooi gebonden is en roeren er dan de gerasp te kaas en de fijngesneden of gehakte ham door. Over de geheel met saus bedekte bloemkool strooien we nu nog wat ge raspte kaas; we leggen er hier en daar een klein klontje boter op en we zetten den schotel in een oven met flinke boven- warmte, zoodat zich vlug een korstje vormt van de lichtbruin geroosterde kaas. Blijft van dit gerecht een restje over, dan kunnen we er den volgenden dag een smakelijk schoteltje van opdienen door de bloemkoolresten fijn te maken en ze, laag om laag met wat aardappelpuree in een vuurvast schoteltje even in den oven te warmen. KOOLROLLETJES. (4 personen.) Een tip, die voor het koolseizoen kan dienen, vindt de lezeres in het volgende zeer smakelijke recept. 8 groote savoyekoolbladeren (het bin nenste van de kool kan den volgenden dag dienst doen voor een stamppot of een koolsla) ongeveer 2 ons jonge kaas, 40 gram (2 afgestreken eetlepels) boter, wat zout. Kook de voorzichtig losgewikkelde groote bladeren in kokend water met wat zout bijna gaar (ongeveer 20 minu ten) laat ze op een vergiet uitlekken en bekoelen en snijd terwijl de kaas in een achttal gelijke staafjes van ongeveer 1 cm. dikte. Spreid de koolbladeren achter eenvolgens uit, leg in 't midden van elk blad een staafje kaas, vouw de uitein den van het blad naar binnen en vorm er dan een stevig rolletje van. Bak de rolletjes in de koekepan met de heete boter rondom bruin en breng ze over op een verwarmden, schotel. KNIPPATRONEN DAMESMANTELS. Succespatroon A 352. Prijs 35 cent. Deze mantel past zich, wat het model betreft aan de eischen des tjds aan. Het is eenvoudig van maaksel en vraagt een minimum van stof, kan b.v. voor een jong meisje gemaakt worden van een bestaande damesmantel. Opgestikte overslagjes duiden de zakken aan, ter- wjl de sluiting midden voor is. Even tueel kan men de reverskraag van bont- stof maken. Patronen in de maten 4042 en 44. A 352. ROK EN BLOUSE. Succespatroon A 353. Prijs 35 cent. Blouse van geruite wollen stof met schouderstukken in puntvorm en rug uit één deel. Aansluitende mouwen en slui ting met knoopen en knoopsgaten aan sluitend, omgeslagen boord, waaronder een zelfstrikker van de stof der blouse wordt gedragen. Onderkant inhalen en met smal bandje afwerken, daarna ver binden met een boord in geribt patroon GEVULDE BROODJES (4 personen). 4 kleine puntbroodjes of geraspte broodjes (liefst een dag oud), 2 ons jon ge kaas; L. melk, 20 gr. bloem (2 af gestreken eetlepels), 40 gr. boter (2 af gestreken eetlepels, 1 ei, peper, zout, nootmuskaat. Snijd van de broodjes het bovenste kapje af, hol het onderste gedeelte uit tot een bakje met wandjes van y2 tot 1 c.M. dikte. Bereid de vulling. Verwarm roerende, op zacht vuur, de helft van de boter en de bloem; voeg hierbij steeds roerende de melk en laat het sausje even doorkoken. Kook het ei hard (10 min.) en 3nijd 't evenals de kaas in kleine dobbelsteentjes. Doe kaas en ei in de saus, roer er de stukjes goed door heen en maak de ragout op smaak af met peper, zout en nootmuskaat.Vul de brood bakjes met deze ragout, leg de kapjes er weer op en bestrijk de buitenkant met de overgehouden boter, die hiertoe ge smolten is. Laat de broodjes in een vrij warmen oven knappend bakken (5 10 min.) „HUISHOUDING VAN NU". In 't September-nummer van „Huis houding van Nu" wordt mededeeling ge daan van de voorlichtingscursussen, die dezen winter gegeven zullen worden in koken (vooral met 't oog op de distribu tie), naaien, waschbehandeling, verdee ling van 't inkomen en kinderverzorging. De textieldistributie met een doelma tig gebruik van het puntenaantal wordt uitvoerig besproken. De volledige lijst van de textielpunten-waardeering is in dit nummer opgenomen, terwijl ook ant woord gegeven wordt op de vragen, die bij het Rijksbureau voor de regeling van verkoop van Textielproducten binnen kwamen. Op 't gebied van voeding vindt de zui nige vrouw hierin 'n aantal recepten en ook hoe ze kousen moet verstellen. DE TEXTIEL-DISTRIBUTIE. Aan de antwoorden op vragen, ingeko men bij het Rijksbureau voor de regeling van den verkoop van Textielproducten, opgenomen in „Huishouding van Nu", ontleenen wij De artikelen crêpe georgette, crêpe mousseline zijn alleen vrijgesteld voor zoover zij vervaardigd zijn uit kunstzijde of echte zijde (dus niet de kwaliteiten van wol). Jongens korte broek is gelijk te stel len met turnbroek. Wanneer op de textielkaart een waar deering is vermeld b.v. van 5 punten voor 100 gram handbreigaren, dan is dit pun tenaantal het kleinste, dat van de tex- gebreid, dat tevens als ceintuur dienst doet, hetgeen zeer apart werkt. Vierbaans rok met heupstuk aan vóór- en rugzijde. Patronen voor 1416 en 1618 jaar. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar big Het Practisch Modeblad. Post bus 36, Den Haag. Betaling steeds voor uit per giro (postrekening 203203), per postwissel of per brief met ingesloten postzegels van 1%, 3 of 7% ct. tielkaart kan worden afgenomen. Bij af name van 50 gr. moeten dus 5 punten verwijderd worden van de kaart, tenzij de afnemer er de voorkeur aan geeft twee knotten van 50 gram af te nemen. Pantoffels en schoenen, voorzoover uit textiel vervaardigd, zijn niet onder eeni- ge textielregeling begrepen. Liefdadigheids-vereenigingen, welke textielgoederen uitdeelen, zullen hiervoor de punten in ontvangst moeten nemen en voor beddegoed e.d. de speciale vergun ning, opdat zij in staat zijn voor hun herbevoorrading t.z.t. zorg te dragen. Onder bruidskleeding wordt verstaan gemaakte witte bruidskleeding( hieron der vallen geen stoffen). Maandag 30 Sept. 1940. JAARSVELD. 414,4 M. KRO-uitz. 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.15 Wij begin nen den dag. 8.30 Gram. 10.00 V.P.R.O.: Morgenwijding. 10.15 Gram. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.00 Ber. 12.05 Gram. 12.15 Geza Kiss en zijn Hon- gaarach orkest. (12451.15 Nieuws- en economische berichten ANP en gram.) 1.45 Gram. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gram. 3.45 Rococo-octet. 4.15 Gram. 4.30 KRO- Melodisten en solist. 5.15 Nieuws- en eco nomische berichten ANP. 5.30 KRO-or- kest. 6.15 Gram. (6.456.50 Ber.) 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gram. 7.20 Voor de jeugd. 7.35 KRO-sympho- nie-orkest. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram. 8.15 KRO-Melodisten en solist. 8.30 Radiotooneel met luisterwedstrijd. 8.50 Wij sluiten den dag. 8-559.00 Nieuwsber. ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-uitz.-uitz. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Engelsch. 7.30 Gram. 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.10 Schriftlezing, Meditatie. 8.25 Gewijds muziek (gr.pl.) 8.35 Gram. 9.30 Piano en gram. 10.10 Gram. 11.15 Ber. En gelsch. 11.30 Amsterdamsch salonorkest en gram. (12.3012.45 Ber. Duitsch. 12.451.00 Nieuws- en econ. ber. ANP)- 2.00 Ber. Duitsch. 2.15 Gram. 3.30 Ber. Engelsch. 3.45 Zang, viool, piano en gram. 5.00 Ber. Duitsch. 5.15 Nieuws- en economische ber. ANP. 5.30 Revida-sex- tet en gram. 6.15 Ber. Engelsch. 6.30 Re- vida-sextet. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.30 Ber. Engelsch. 7.45Reportage of muziek. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Nieuwsber. ANP en gram- 8.30 Ber. Engelsch. 8.45 Jeugddienst, kerkkoor met orgelbegel. (opn.) 8.55— 9.00 Nieuwsber, ANP en sluiting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6