Aan het Zoeklicht Weer Duitsche vliegtuigen boven Londen. Het Duitsche weermachtberlcht. Het Italiaansch weermachtsberlcht. üe V. S. blijven zich wapenen. Uit de Provincie Zons op- en ondergang. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. NOORD-BE1<ELAND. Kerknieuws De minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka heeft o.a. gezegd: Alle moeite, die Japan zich getroost heeft om met zekere mogendheden tot betere betrekkingen te komen is ver- geefsoh geweest, zoodat Japan aan de internationale ontwikkeling niet langer den vrijen loop kan laten. Ten aanzien van de reorganisatie In Oost-Azlü zei de minister, dat Japan be reid bl|Jft, dit vraagstuk op vreedzame wijze te regelen, doch er kan zich een toestand voordoen, die onmiddellijk te nemen besluiten noodig maakt. Regee ring en volk zijn op alles voorbereid. JAPAN EN HET AMERIKAANSCHE UITVOERVERBOD VAN SCHROOT. Naar aanleiding van het Amerikaan- sche uitvoerverbod van Ijzer- en staal- schroot naar Japan merken bevoegde kringen in het Japansche ministerie van handel en industrie op, aldus de Japan sche correspondent van het D.N.B., dat Japan niet alleen groote voorraden schroot bezit, doch dat ook andere maat regelen zyn getroffen. De ijzerindustrie van Mantsjoekwo heeft zich opmerke lijk ontwikkeld evenals de levering van ruwijzer uit China en de Zuidzeelanden. De techniek van de staalproductie is zoo ver gevorderd, dat Japan reeds in zijn eigen behoeften kan voorzien. Niettemin zal het ijzerverbruik voortaan door de re geering worden geregeld, daar de ver sterkte nationale verdediging eischen stelt. Talrijke Duitsche gevechtsvliegtuigen vlogen gisterochtend boven het zuiden van Engeland en wierpen op verschei dene plaatsen bommen. Te Londen werd in die uren tweemaal luchtalarm ge maakt. Het Duitsche luchtwapen heeft gis teren met vrij sterke formaties mili taire doelen in midden- en Zuid-Enge- land met succes aangevallen. Bommen van elk kaliber troffen te Londen de te voren nauwkeurig bepaalde installaties, die voor den oorlog belangrijk zijn. Daarbij kwam het tot talrijke luchtge vechten. In het verloop daarvan zijn volgens thans binnengekomen berichten 31 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Dertien Duitsche toestellen worden ver mist. Het opperbevel van de Duitsche weer macht meldt, dat sterke krachten van het luchtwapen Donderdag weer aanval len op militaire en voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen in Zuid- en Mid- den-Engeland deden. In den loop van den dag is de Spitfire-montagefabriek Woolston bij Southampton met bommen bestookt en door voltreffers in hallen en in andere fabrieksdeelen zijn zware verwoestingen aangericht. In andere wa penfabrieken van Midden-Engeland ont stonden hevige ontploffingen en aanhou dende groote branden. Ook de haven werken en gasfabrieken van Southamp ton leden door bomtreffers zware be schadigingen. Bij Liverpool gelukte het een sluis en een koopvaardijschip te treffen. Afzonderlijk varende vijandelijke oor logsschepen werden aan de kust van het Kanaal door welgemikte salvo's van de marine-artillerie verdreven. Verdragend geschut van de marine nam Dover on der vuur. Aan de Schotsche kust werd een convooi met bommen aangevallen. Twee schepen kregen voltreffers en ge raakten in brand. Nachtelijke vergeldingsaanvallen richtten zich in de eerste plaats weer tegen Londen. Voorts werden de haven- complexen van Liverpool en Birkenhead met bommen van zwaar kaliber be stookt. Overal ontstonden zware bran den. De vijand vloog in den nacht van 26 op 27 Sept. slechts met zwakke krach ten naar Nederland, België en N.- Frankrijk en met afzonderlijke vliegtui gen naar het Noord-West-Duitsche grensgebied. Lukraak geworpen bom men richtten nergens militaire schade aan. Het Britsche luchtwapen verloor Donderdag in totaal 27 vliegtuigen. Een duikboot bracht twee gewapende koopvaardijschepen van tezamen 8700 b.r.t. tot zinken. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede: Onze luchtmacht bombardeerde het petroleumcentrum van Haifa en raakte de petroleumreservoirs, de militaire op slagplaatsen in de haven, de pakhuizen, de spoorweglijnen en de havenwerken vooral in de duikboothaven. In Oost-Afrika bestookte onze lucht macht met bommen van groot en klein kaliber een kamp ten westen van Galla- bat. Een andere formatie wierp bom men van klein kaliber op vijandelijke af- deelingen aan de oevers van de rivier Atbara in. den Soedan. Vijandelijke luchtaanvallen op Hargeisa, Berbera, Djidjiga, Agordat en Goera verwondden in totaal twee manschappen en veroor zaakten lichte materieele schade. Te Metma werden zes personen gedood en 21 gewond. Het Amerikaansche huis van afge- yaardigde» heeft yoor de derde aanvul lende begrooting van Roosevelt's wape- i ningsbudget een crediet goedgekeurd van 1.470 miJlioen dollar. Het voorstel gaat thans naar den Senaat. Het door het Huis van afgevaardigden dit jaar goedgekeurde bedrag voor bewapening is hiermede tot b|]na 13 milliard dollar gestegen. Op bon van uw dokter ZONDAG 29 SEPTEMBER. Zonsopgang 7 u. 35 min. Zonsondergang Z u. 25 min. MAANDAG 30 SEPTEMBER. Zonsopgang 7 u. 37 min. Zonsondergang 7 u. 23 min. NOORDERLICHT IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN WAARGENOMEN In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men Donderdagavond Noorderlicht waarge nomen. Aan den helderen sterrenhemel was een |jle zachtrood gekleurde gloed waar te nemen, terwijl zich op den ach tergrond daarvan lichtgroene vlekken vertoonden. Hiertusschen schoten ver- schilende rose gekleurde stralen op. Aan vankelijk meende men, dat op grooten af stand een brand woedde, en de stralen die opschoten aan de werking van zoek lichten te moeten toeschrijven. Doch het grootsche rustige beeld deed concludee- ren, dat men hier met een natuurver schijnsel te doen had. Het Ned. Meteorologisch Instituut no teerde een vrij sterke magnetische sto ring. Directe belastingen. De inspecteur der directe belastingen enz. S. van den Berg, hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen teVlissingen, is verplaatst naar Al melo en aangewezen als hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen aldaar. DE HANDELSSCHOLEN. Hoewel aan de buitenzijde daarvan niet veel te bespeuren was, had het ge bouw van de Handelsschool op den Dam zooals een paar maanden geleden reeds in het kort is gemeld vrij ernstig geleden. Door 'n belendend huis was een granaat ingeslagen, die het trappenhuis vernielde en ook verder een ware ravage aanrichtte. Het bestuur van de Vereen, voor Handelsonderwijs heeft met bekwa men spoed het herstel voorbereid en doen uitvoeren, doch door de tijdsomstandig heden heeft alles langer geduurd dan ge hoopt werd. Gelukkig nadert thans het einde der werkzaamheden, zoodat spoe dig het onderwijs zoowel aan Handels dag- als Avondschool weer beginnen kan. De regeling van de lessen aan de Han delsavondschool leverde nog moeilijkhe den op in verband met den plicht tot ver duisteren en de noodzakelijkheid er voor zorg te dragen dat alle leerlingen vóór 10 uur hun huis kunnen hebben bereikt. Teneinde dit laatste te bereiken, moesten de aanvangsuren worden vervroegd. Maandag en Vrijdagavond beginnen de lessen om kwart over zes en Woensdag avond moet reeds om 6 uur worden be gonnen. Het bestuur vertrouwt dat alle patroons hun volle medewerking zullen verleenen om te zorgen dat de leerlingen tijdig op school aanwezig zullen zijn. De moeilijkheden zullen niet ontbre ken, ook niet voor de leerlingen, die dik wijls 's avonds laat over donkere wegen hun vérgelegen huis moeten bereiken. Maar al deze bezwaren kunnen overwon nen worden, als de wil er is om voort te gaan, als allen ook door gemeenschaps zin gedreven worden. TOCH GAAT ER IETS AF. Al is er deze week alleen door boeren uit den omtrek en anderen, die puin kun nen gebruiken, af en toe enkele wagens puin weggehaald, toch is het totale quantum weer verminderd en men wacht met groot verlangen op den volgenden grooten aanval op muurresten en puin. Kapelle. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Raad in een der lokalen van de openbare school. Afwezig met ken nisgeving de heer P. Zegers. Voor herstel van den toren werd goed keuring verleend, eveneens tot wederop bouw gemeentegebouwen. Goedkeuring verleenden Ged. Staten tot gunning aan de laagste inschrijvers de heeren Gebrs. Knuist voor het uitvoe ren van rioleeringswerk en 't verbeteren en vernieuwen van de straten in de ge meente. De restauratie van den toren aldus de voorzitter is opgedragen aan de firma W. J. de Weert en Zn. te Goes, het steiger- werk voor f1025 en de verdere herstel lingswerken voor een winst van 5 pet. In besloten zitting zal de voorzitter mee- deelen waarom geen aannemer uit deze gemeente kon aangewezen worden. De herstellingen schijnen bij nader onder zoek niet mee te vallen. Groote scheuren en verzakkingen vertoonden zich na des kundig onderzoek. De heer De Jonge vraagt of er ook over gedacht is om de opgang naar den toren van uit de Kerk te verplaatsen. De voorzitter verklaart dat er de aan dacht op is gevestigd. Of het mogelijk zal zijn, zal de Monumentencommissio uitmaken, aan wie deze restauratie is toe vertrouwd. Aanbieding gemeenterekening 1939 heeft daarna plaats met een nadeelig saldo van f784. De voorzitter zet uiteen hoe dit komt. Bij de volgende rekening zal blijken dat dit nog niet zoo ongunstig is als het lijkt. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1939 wordt vastgesteld tot een bedrag van ontvangsten f 15557, idem uitgaven, batig saldo nihil. Kapitaaldienst f 13574 ontvangsten, f 9123 uitgaven, saldo f 4451. Na een drukke bespreking werd vast gesteld de verordening op de heffing hondenbelasting. Het voorstel inzake heffing coupon be lasting werd goedgekeurd zooals B. en W. voorstelden. Besloten werd om niet toe te treden tot het borgstellingfonds voor den middenstand. Het voorstel tot wijziging gemeen schappelijke regeling inzake het lucht- beschermingsgebied voor Noord- en Zuid- Beveland werd na een breede toelichting van den voorzitter goedgekeurd. Voor het voorstel tot inschakeling van den Opbouwdienst bij de Luchtbescher ming was men wel te vinden. Een vast besluit kon nog niet genomen worden. Besloten werd tot verhuur van de ge meentewoning (voormalig ziekenhuis) aan do Biezelingschestraat A 216, aan den heer J. Lavooy voor f 3 per week voor den tijd van 3 jaar. De gemeentewoning Kerkplein A 392 (huurder de heer A. J. Gerritse) werd be stemd voor den Gem. secretaris, welke zijn woning gelijk met het Gemeentehuis moest missen. De huur voor de heer Ger ritse eindigt 31 Dec. a.s. Ook zal dan op een der kamers het gemeente-archief worden ondergebracht. Aanvankelijk dacht men deze woning in te richten voor gemeentehuis. De huur zal gebracht worden op f300 per jaar. Rondvraag: Dhr de Jonge vraagt of het ook mogelijk is om de bewoners aan den Postweg te helpen aan petroleum- bonnen. De menschen hebben daar niets. Kan het electrisch net niet doorgetrokken worden? Vooral de landbouwers kunnen geen licht missen, bij het melken der koeien enz. De voorzitter wijst op de gevallen, welke zich te Eversdijk voordeden en ook die met het aanleggen van gas en elec trisch licht in Dijkwel. Hef*was met na deelig gevolg voor de gemeente. Petro- leumbonnen mogen niet worden ver strekt. Met aansluiting aan het electrisch net zouden inderdaad verschillenden ge baat zijn. Ook weth. de Neef vindt den toestand daar meer dan erg. De menschen zijn van alles verstoken. Besloten werd om op den kortst mogelijken tijd kostenbere kening aan te vragen aan de P.Z.E.M. Dhr van der Kuyl wijst op de klach ten, welke er steeds meer komen, omdat de keurmeester niet tijdig verschijnt. De slagers ondervinden hiervan het meeste ongerief. De voorzitter zegt hier niet daadwer kelijk te kunnen optreden. Men zal wel gelezen hebberï de advertenties van deze heeren. Door benzinegebrek is het voor hen niet mogelijk altijd direct na oproep te verschijnen. Verder vraagt de heer van der Kuyl hoe het komt, dat de eene bewoner van Eigen Erf veel hooger is getaxeerd dan een andere. De -plaatsjes verschillen niet en zijn alle gelijk, een enkele uitzonde ring daargelaten. De voorzitter zegt dat dit buiten de ge meente om gaat. Dhr van der Kuyl vraagt of er al werk- objecten in het zicht zijn voor de werk- loozen. De voorzitter zegt dat de Zwarte Weel op het program staat, eveneens het gelijk maken van een weide behoorende aan het Burgerlijk Armbestuur. Ook is er wel eens aan gedacht om de Witte Weel te doen omzetten in vruchtbaar bouwland. Verder kan men naar Duitschland. Hierna sluiting. Domburg. Gisteren kwam het meisje N. S., afkomstig uit Vlissingen, dat over een hek wilde klimmen om kastanjes te gaan zoeken, te vallen. Een punt van het hek drong haar in den buik. Opname in het Gasthuis te Middelburg was nood zakelijk. Wissenkerke. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving dhr Meu- lenberg. De voorzitter deelt mee, dat er een brief is ingekomen dat de waarneming van luchtbeschermingsdiensten door de leden van den opbouwdienst voorloopig niet kan doorgaan. Aangeboden werd de begrooting voor 1941, aanwijzende in den gewonen dienst een ontvang en uitgaaf van f 104.557,75 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 3594,53. Besloten werd de couponbelasting op de schuldeischers te verhalen, voor zoo ver in de desbetreffende contracten niet anders is bepaald. Met alg. st. werd besloten over te gaan tot het sluiten van molest-verzekering voor de gemeente-gebouwen. Bij de rond vraag informeert dhr Van Halst hoever het staat met de afrekening van de door de Nederlandsche militairen gevorderde goederen gedurende de oorlogsdagen. De voorzitter zegt, dat hierover al eenige malen is gecorrespondeerd, maar dat be taling tot nu toe achterwege is gebleven. Dhr De Kater vraagt inlichtingen over de brievenbus te Geersd|jk, waarop de voorzitter mededeelt, dat hem bericht is, dat de Posterijen niet geneigd z|jn jaar lijks f 2.50 te betalen voor een aan te brengen brievenbus aan een particuliere woning. Naar aanleiding hiervan wordt na eenige bespreking besloten dat de ge meente dit bedrag zal betalen, hoewel de verzorging van deze aangelegenheid b|j de Posterijen berust. Dhr Kramer vraagt of nu voortaan de leden van den luchtbeschermingsdienst betaald zullen worden, nu de leden van den Opbouwdienst deze diensten niet kunnen waarnemen. De voorzitter zegt, dat het hier een t|jdel|jke noodmaatregel betreft, waarover overleg gepleegd dient te worden met den Inspecteur voor de luchtbescherming. Dhr De Smit informeert of de gemeen te op eenigerlei w|jze betrokken is b|j leverantie van brandstoffen of toezicht daarop kan uitoefenen, daar verschil lende personen over geen brandstoffen beschikken en die ook niet van hun leve rancier kunnen bekomen. De voorzitter zegt, dat dit een zaak is die enkel over den leverancier en den betrokken per soon gaat en niet tot de gemeentebemoei ingen behoort. Hjj deelt verder nog en kele gegevens mee over de binnenkort in werking tredende kolendistributie. Daarna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Puttershoek en te Poede- rooyen, cand. C. A. Korevaar te Mole naarsgraaf. Geref. Kerken. Tweetal te Utrecht (vac. dr H. Kaa- jan): E. T. v. d. Born te Heemstede en W. A. Wiersinga te Loosduinen. Emeritaat. Tegen 1 November a.s. zal ds G. van Dijk Pzn., predikant der Ned. Herv. kerk te Oudemirdum, Nijemirdum en Sondel (Fr.), na 54-jari- gen dienst emeritaat ontvangen. Ds B. Huisman, sedert 1914 predi kant der Ned. Herv. gem. te Paesens en Moddergat (Fr.), is voornemens emeri taat te vragen. D s J. v. d. B e r g, sedert 1 Jan. 1933 em.-predikant van de Geref. Kerk van Capelle a. d. Yssel, voorheen te Terneuzen, die hulpdiensten ver leende aan de kleine Geref. Kerk van Renswoude, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Ds v. d. Berg is voornemens a.s. Zon dag een afscheidswoord te spreken en met ingang van 1 Nov. a.s. zich metter woon te Zeist te vestigen. Goes. De kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente besloot met ingang van Zondag 6 October a.s. den avonddienst te doen vervallen en daarvoor in de plaats mid- Er wordt den laatsten t|jd veel ge sproken over verbroedering en eensge zindheid. Dat z|jn boorden, die tegen woordig opgeld doen. En als dan herinnerd wordt aan al lerlei dreigementen die werden geuit, en aan dingen die z|jn gebeurd, dan heet het dat we moeten leeren ver geten wat geweest is om het oog te richten op de toekomst. Nu zeg ik van dergelijke leuzen geen kwaad. Het is een van onze eerste plichten de nationale eenheid te bevorderen en het kan zeker geen kwaad ais, in plaats van vrebreking van de eenheid, gestreefd wordt naar verbroedering. Toch past hier eenige voorzichtigheid. Omdat telkens weer openbaar wordt een streven om te scheiden wat bijeen hoort. Nationaal! Prachtig. Mits rekening wordt gehouden met onze r|jke historie. Uw naaste liefhebben! Ja, maar eerst: lièfhebben den Heere uwen God. W|j zijn allen broeders! Maar niet losgemaakt van wat er aan voorafgaat: Eén is uw Meester! Aan mooie leuzen ontbreekt het waarl|jk niet in dezen tijd. Maar laten we de oogen open houden en oppassen dat we dwaallichten niet voor starren aanzien. Want dan raken wij, dan raakt ons volk, radicaal de koers kwijt. OPMERKER. dagdiensten in te stellen, die om half drie zullen aanvangen. Ook predikanten om 10 uur thuis. Ds Schiebaan van Heinenoord heeft, zooals andere predikanten dat ook ge poogd hebben, getracht vergunning te ontvangen om na 10 uur stervenden te bezoeken. Hij vertelt hiervan in de Kerkbode voor de Hoeksche Waard en LJsselmonde „Nu in de kuststrook de bepaling geldt, dat niemand zonder bijzondere toe stemming 's avonds na 10 uur buitens huis mag zijn, hebben officieel ook de predikanten geen recht, na 10 uur even- tueele stervenden te bezoeken. Om hier omtrent zekerheid te krijgen, heb ik me gewend tot den Districts-Commandant der Rijksveldwacht, 4e district te 's Gra- venhage, met verzoek mij toe te staan, eventueele stervenden ook na 22 uur te mogen bezoeken om geestelijken bijstand te verleenen. Het prompt ontvangen antwoord (d.d. 11 September j.l. luidt: „In antwoord op Uw schrijven 9 Sep tember 1940 deel ik U, onder verwijzing naar het bepaalde in Verordening Nr 128 van den Rijkscommissaris en gelet op de door U aangevoerde gronden, mede dat Uw verzoek niet voor inwilliging vat baar is." In verband met den groentenexport naar Duitschland zijn talrijke bloemenkwee- ker|jen zich gaan toeleggen op het telen van groente. In een der kassen te Aalsmeer, waar vele bloemenkweekers zich in dienst hebben gesteld van de voedselvoorziening, £Foto Pax-Holland)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2