Manner von De toekomst „Houttanks" op komst. Uit de Provincie Gemengd Nieuws Rechtszaken Radioprogramma Babykleertjes. EERS Wij lezen in het „Algemeen Handels blad": Tijdens een excursie, die wij dezer dagen door het Peelgebied maakten, heeft de adjunct-directeur van de Ned. Heide Mij., dr Houtzagers, ons een nieu we industrie laten zien, die thans, als gevolg van de oorlogsomstandigheden op volle kracht werkt, maar ook voor de toekomst, wanneer normale tijden zul len zijn weergekeerd, groote mogelijk heden biedt. De aanleiding daartoe was een misverstand, dat, naar dr Houtza gers ons mededeelde, blijkt te bestaan. Er is n.l. de laatste maanden veel ge schreven over de vervanging van ben zine door gasgeneratoren en daarbij is ten aanzien van de houtgasgeneratoren opgemerkt, dat deze slechts zouden kun nen worden gestookt met blokjes van berken- of beukenhout. Zou dit waar zijn, dan zouden de verwachtingen ten aanzien van de houtgasgeneratoren niet al te hoog kunnen worden gesteld, want ons land bezit in totaal ongeveer 180 duizend hectaren bosch, waarvan niet minder dan 160 duizend hectaren uit dennenhout bestaat en slechts 20.000 hectaren uit loofhout. Zou dus uitslui tend berken- en beukenhout kunnen worden gebrikt, dan zouden de moge lijkheden nu de invoer van hout van weinig beteekenis is, van wel zeer ge ringe beteekenis zijn. Een feit is echter dat dennenhout niet minder goed is dan welke andere soort hout ook; de eenige eisch, die aan het hout gesteld moet worden en dat geldt voor alle soorten is dat het droog is. De Ned. Heidemaatschappij *s intus- schen reeds ruim twee jaar bezig, om hout ten behoeve van gasgeneratoren te verwerken en kan dus al op eenige on dervinding terugzien. Deze industrie is van beteekenis, omdat het de verwerking betreft hoofdzakelijk van hout, dat voor geen ander doel brandstof daargela ten geschikt is. Zonder dat de bosch stand ook maar in het geringste wordt geschaad kan een aanzienlijke productie worden verkregen. Men heeft kunnen vaststellen, dat een middelmatige vracht wagen op den grooten weg op één kg. hout 1.2 tot 1,5 km. kan rijden bij een snelheid van ongeveer 60 km. per uur. De productiemogelijkheid in ons land is thans zóó, dat in normale tijden onge veer 10 pet. der vrachtwagens op hout gas kunnen gaan rijden, waarbij nog komt, dat dit op het oogenblik althans heel wat goedkooper is dan benzine. Deze laatste kost nu 21 cent per liter, het hout ongeveer vier cent per kg, zoo dat iedere vrachtautobezitter gemakke lijk het verschil kan uitrekenen. Natuur lijk is er een aanmerkelijk verschil in de streken, waar de wagens rijden, zulks met het oog op de vervoerkosten van het hout, maar het bovenstaande toont toch wel aan, dat het houtgas ter ver vanging van benzine, óók in ons aan bosch betrekkelijk arme land een factor van beteekenis is. Midden in een dennenbosch zagen wij een bedrijf voor de vervaardiging van houtgasblokjes in volle werking. Er stond een uit stroo en slieten opgeslagen loods, waar de wind vrij door kon spe len, maar geen regen kon doordringen, die een opslagruimte van ongeveer 300 kub. m. bood. Mannen en jongens waren bezig het dennenhout te zagen en vervol gens te kloven in segmenten met een straal van ongeveer 6 cm. Zij verdienen hiermede een behoorlijk weekgeld, zoo dat dit een factor van werkverruiming is. Zonder bezwaar kan men de opslag plaatsen in Noord-Brabant, op de Velu- we, in het Oostelijk deel van de pro vincie Utrecht en in Drenthe en Over ijssel aan de groote verkeerswegen na ken, zoodat de belanghebbenden gemak kelijk hun voorraad kunnen opnemen en men dus, wat de heer Houtzagers noem de, „houttanks" krijgt. WALCHEREN. Grjjpakerke. Gemeenteraad. Belastingverhooging. Woens dag vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving weth. Geschiere. Een adres van de vereen, van Leera ren en Onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland, om mede te werken tot invoering van het vak licha melijke oefening, wordt voor kennisge ving aangenomen, aangezien als het daartoe moet komen, wettelijke voor schriften den weg wel zullen aangeven, welken de gemeenten te volgen hebben. In verband met een schryven van Ged. Staten, alsmede van het Borgstellings fonds voor de Zeeuwsche eilanden, waar bij wordt aangedrongen bij bedoeld Fonds aan te sluiten, wordt met alge- meene stemmen besloten, vooralsnog daartoe niet over te gaan. Als gevolg van een gewijzigd besluit tot heffing van couponbelasting, wordt be sloten de door de gemeente van de op brengst van effecten verschuldigde cou ponbelasting bij de uitbetaling van die opbrengst aan de daarop rechthebben den af te houden. Van de commissie tot onderzoek der gemeente-rekening 1939, bestaande uit de heeren De Buck en Cevaal, is een schrijven ingekomen, waarbij wordt me degedeeld, dat alles accoord is bevon den. De heer Cevaal zegt, dat de com missie voor het werk, daaraan besteed, niets dan lof heeft, doch, ziende op de verschillende uitgaven, in overweging geeft, waar mogelijk, de noodige zuinig heid te betrachten. Voorts heeft het de aandacht getrok ken, dat een post van vorig jaar als nog verhaalbaar, niet in de rekening voor komt. De voorzitter doet enkele mededee- lingen waaruit blijkt, dat de zaak, waar over het hier gaat, nog steeds niet is af gewerkt. De rekening wordt vervolgens voorloopig vastgesteld, voor wat den ge wonen dienst betreft op f27240.70 aan ontvangsten, tegen f 24.459.72 aan uitgaven, alzoo met een batig saldo van f 2780.98. Kapitaaldienst met f 6787.54 aan ontvangsten tegen f 5332.59 aan uit gaven, met een batig slot van f 1454.95. Nu komt een voorstel aan de orde tot definitieve benoeming van J. C. Dinge- manse, als gemeente-werkman, die voor één jaar was aangesteld. Voorgesteld wordt, hem een uurloon toe te kennen van f 0.30, tegen f 0.25 voorheen, gere kend te zijn ingegaan 1 Aug. j.l. Dit voorstel wordt aangenomen. Ook wordt besloten, de belooning voor graf delver eveneens te verhoogen. Een voorstel van B. en W. tot verhooging der opcen ten op de heffing van de gemeentefondsbelasting van 55 tot 75, en van die op de personeele belasting van 125 tot 175, lokte een breedvoerige bespreking uit. Een overzicht wordt daarbij verstrekt omtrent den financieelen toestand der gemeente. Daaruit blijkt dat in het batig slot 1939 een bedrag van ruim f 1640 is begrepen wegens afkoop baatbelas ting, welk bedrag niet zonder meer voor den gewonen dienst kan worden gebe zigd. Vervolgens wordt elk jaar ruim f 500 minder ontvangen aan uitkeering uit het gemeentefonds, terwijl andere verplichte uitgaven voor 1941 noodzake lijk zijn, zoodat mitsdien een bedrag van f 1300 moet gedekt worden door belas tingverhooging. Hoewel allen van mee ning zijn dat aan belastingverhooging niet valt te ontkomen, geven enkele le den te kennen liever een lagere heffing van b.v. 150 opcenten te willen toepas sen, terwijl van andere zijde wordt ge vraagd, of het niet beter ware met een beslissing hierover te wachten tot de be handeling der begrooting. Met 4 tegen 2 st. wordt besloten tot heffing van 75 op centen op de gemeentefondsbelasting en 175 opcenten op de personeele belasting voor het jaar 1941. De gemeentebegroo- ting voor dan dienst 1941 wordt aange boden op een bedrag van f 24.802. Vervolgens wordt besloten lot aan schaffing van een vijftal publicatiebor- I den. Deze borden zullen in de verschil lende buurtschappen worden geplaatBt of bevestigd. Vervolgens wordt besproken de toe stand, welke ontstaan is door bominslag in Hoogelande (Meinersweg), waardoor een gedeelte weg totaal is weggeslagen. Herstel is hoogst noodzakelijk. Ge vraagd wordt of de Polder Walcheren hier ook een taak heeft, dan wel of de gemeente dit alleen moet doen. De voorzitter zegt toe, dat een en an der nader zal worden onderzocht, doch hoe dit ook zij, getracht zal worden spoedig dezen weg te herstellen. Ver volgens doet de voorzitter enkele mede- deelingen over den opbouwdienst, die, zooals oorspronkelijk de bedoeling was, de torenwacht zou overnemen, hetgeen echter niet doorgaat. Bedoelde wacht blijft voor het burgerpersoneel, echter tegen een zeker uurloon. Bij deze zaak worden vele wenschen naar voren ge bracht, om vooral buitenbewoners van deze diensten vrij te stellen. De voor zitter zegt dat ten aanzien van de be woners van Hoogelande als zoodanig reeds is besloten en voorts getracht zal worden aan redelijke bezwaren tegemoet te komen. De heer van Sluijs brengt nog de le- geskosten ter sprake van de identiteits bewijzen, welke z.i. te hoog zijn. Beslo ten wordt het hiervoor geldend bedrag iets lager te stellen. Hierna sluiting. Borendevol meren de bieten-schuiten, om haar zoete last op de terreinen van de suikerfabriek te Halfweg te lossen. (Foto Pax-Holland) DE ZOMERTIJD IN 1941. In de Frankfurter Zeitung lezen wij, dat de zomertijd in Duitschland het ko mende jaar reeds op 16 Maart ingaat. Eikels, beukenootjes, kastanjes en dennenappels op de Veluwe. Hoewel het nog te vroeg is om rijpe eikels, kastanjes, beukenootjes en den nenappels te verzamelen, heerscht op de Veluwe reeds groote bedrijvigheid om deze boomvruchten op te koopen. De eikels en andere boomzaden, welke nu reeds bij de handelaren, zij het in geringe hoeveelheden aangevoerd wor den, zijn nog niet van de gewenschte kwaliteit; zij zijn veelal van de boomen geschud of min of meer rot. Al deze vruchten hebben aan den boom eigen lijk eerst nog eenige nachtvorst noodig, willen zij voor het gebruik geschikt zijn. Wel heeft het reeds zijn nut om de goede dennenappels, welke van vorige jaren nog in de bosschen liggen, bijeen te brengen. De dennen beloven dit jaar veel kegels op te zullen leveren, vooral de vliegden nen zijn er op de Veluwe rijk van voor zien. In den oorlog van 1914 tot 1918 kre gen de handelaren veel vraag van de fa brikanten van terpentijn naar deze ap pels. Nu is de aanvraag van die zijde nog van geringe beteekenis. Voorloopig zullen de dennenappels voornamelijk als brandstof in den handel worden gebracht. Menschen, die een beetje handigheid in het rapen bezitten, kunnen wel 20 30 hl. dennenappels per dag bijeen brengen en zoo een behoorlijk daggeld verdienen. De Nederlandsche Heidemaatschappij zal van 1 October den handel in beuke nootjes, eikels en kastanjes regelen. De beukenootjes zijn er overvloedig, de eikels en kastanjes minder. De laatste jaren was voor het rapen van deze boomzaden wei nig animo; door de geringe vraag was het niet loonend. In den oorlog van 1914 tot 1918 is het evenwel op de Veluwe voorgekomen, dat de rapers 60 cent voor een kilogram beukenootjes uitbetaald kregen en een gezin in één seizoen f 1000 met dit werk verdiende. De beukenootjes leveren een smakelijke olie op. De eikels zijn zeer gewild voor de wildbanen, bo vendien kunnen zij voor eikelcacao ge bruikt worden. Gekookte eikels en kas tanjes zijn goed voer voor kippen en vee. Politie te Amsterdam doet goede vangst. Twee rechercheurs hebben gisternacht in het centrum van Amsterdam twee inbre kers gearresteerd, die zich dezer dagen hebben schuldig gemaakt aan een in braak te Wormerveer. Het zijn een negen en twintigjarige drukker en een veertigjarige houtbe werker. Beide mannen waren op 15 Aug. uit de gevangenis ontslagen. Zy poogden nu weer hun slag te slaan. Toen zij gister nacht in de binnenstad fietsten en zich eenigszins verdacht gedroegen, hielden de rechtercheurs hen aan. Bij een huiszoeking bleken de ver dachten in het bezit te zijn van een party zeep, welke gestolen bleek te zijn te Wormerveer. Hier is kortgeleden ingebroken, waar- by de dieven toen deze partij zeep als mede een hoeveelheid koffie en thee sta len. Voorts maakten zij zich te Wormer veer van een fiets meester en van de sleutels van de brandkast, welke thans eveneens zijn teruggevonden. Beide inbrekers hebben een volledige bekentenis afgelegd. Uit den trein geval len en overleden. Woensdag ochtend is op den spoorweg van Leiden- Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd, waarby de 24-jarige medische student L. P., wonende te Oegstgeest, wiens ouders in Den Haag woonachtig zyn, om het leven is gekomen. TE LAAT OP STRAAT. Het kantongerecht te Rotterdam heeft gistermorgen verschillende zaken be handeld tegen personen, die artikel 1 van de Verordening van den rijkscom missaris in het bezette gebied betref fende de verkeersbeperkingen hadden overtreden. Dit artikel gebiedt, zooals men weet, dat niet-Rijksduitschers in een bepaald deel van het land zich tus- schen 22 en 4 uur niet buitenshuis mo gen bevinden. De kantonrechter legde hun allen een geldboete van f 15 subs. 5 dagen hech tenis, op, alsmede een voorwaardelijke hechtenisstraf van drie dagen met een proeftijd van een jaar. De eisch, die de ambtenaar van het O.M. stelde, was in op één na alle gevallen een boete van f 30, subs. 20 dagen hechtenis en een voorwaardelijke hechtenisstraf van ze ven dagen met een jaar proeftijd. Niet minder dan 28 bewoners van Rid derkerk en acht van Rotterdam hadden zich te verantwoorden. Een deel van hen was echter niet verschenen. In enkele gevallen, waarbij de ver dachten mededeelden niet op tijd thuis te hebben kunnen zijn, omdat zij dek king hadden moeten zoeken vanwege het vuren van het luchtafweergeschut, werd de behandeling van de zaak acht dagen aangehouden. Zaterdag 28 September 1940. JAARSVELD 414.4 m. AVRO-uitz. 8.00 u. nieuwsber. ANP, gram. 10.00 morgenw. 10.15 gram. 10.30 voor de vrouw. 10.35 zang met piano. 11.00 cau serie „Kleeding v. d. schoolg. jeugd." 11.20 omroepork. 12 u. ber en gram. 12.45 nieuws- en econ. ber. ANP, gram. 1.00 AVRO-musette-ensemble en gram. 1.30 viool en piano. 2.00 „II Trovatore", opera op gr. pl. 4.00 omroeporkest en sol. 5.15 nieuws- en econ. ber. ANP. 5.30 de romancers. 6.25 gram. met toel. 6.45 ber. 7.00 vragen van den dag, ANP. 7,15 gram. 7.40 causerie „Een open brief aan de mannen van 2-1-13 R.A." 8.00 ber. ANP. 8.10 AVRO-Am. orkest en sol. 8.55 9.00 nieuwsber. ANP., sluiting. KOOTWIJK, 1875 m. KRO-uitz. 7.00 ber. Duitsch. 7.15 ber. Engelsch. 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 nieuwsber. ANP. 8.15 gram. 11.15 ber. Engelsch. P. bevond zich in den trein op weg naar Leiden, Dicht bij Leidschendam leunde hij uit het raam en waarschijn- iyk is daarbij de coupédeur opengegaan. De man is op het naastliggende baan- i vaak terecht gekomen en dooi- een uit de richting Leiden komenden trein ge grepen en gedood. Auto met inzittende te water geraakt. Gisteroch tend is de 27-jarige mej. S., die per auto op weg was naar Purmerend, ver- moedeiyk door te krachtig remmen in een der bochten, in de Zaan gereden. Gelukkig was spoedig hulp bij de hand. Omstanders slaagden er in, een gat te maken in de linnen kap, waardoor het gelukte de juffrouw met behulp van een dreg uit haar gevaarlijke positie te be- vrijden. Aangezien zy reeds bewusteloos was, werd terstond kunstmatige adem haling toegepast, met het resultaat dat de drenkelinge tot het bewustzijn werd teruggebracht. Haar toestand was ech ter nog van dien aard, dat zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Jeugdige dieven. De politie uit Ede kwam te Geldersch Vee- nendaal een georganiseerde dievenbende op het spoor, die bleek te bestaan uit een aantal minderjarige jongens. De jeugdige dieven hadden het voorname lijk gemunt op een groot magazijn ter plaatse, waaruit zij verschillende goede ren, toebehoorend aan een officieele in stelling, ontvreemdden. Een achttal jongens, dat werd aange houden, heeft reeds een volledige be kentenis afgelegd. 11.30 gram. 12.00 Rococo-octet. 12.30 ber. Duitsch. 12.45 nieuws- en econ. her. ANP, 1.00 gram. 1.15 KRO-orkesf 2.00 ber. Duitsch, 2,15 gram. 3.30 bar, En gelsch. 3,45 eram. 5,00 V>«r. DuHacIi. r, 15 nieuws- en econ. ber, ANP. 5,30 Musi- quette en gram. 6.15 ber. Engelsch. 6.30 Reportage. 7.00 Vragen van den dag, ANP. 7.15 KRO-Groot Am. orkest en solisten. 8.00 ber. Duitsch. 8.15 nieuws ber. ANP. gram. 8.30 u. ber. Engelsch. 8.45 gram. 8.50 Wy sluiten den dag. 8.55 9.00 nieuwsber. ANP., sluitingn. Zondag 29 September 1940. JAARSVELD. 414.4 M. 8.00 NCRV. 12.00 VARA. 6.00 NCRV. 7.00 VPRO. 8.00—9.00 VARA. 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.10 Schriftl., Medit. 8.25 Gew. muz. (opn.). 9.05 Gram. 10.20 Doopsgez. Kerkd., hierna: Orgelconcert. 12.00 VARA-orkest. 12.45 1.00 Nieuwsber. ANP. 1.001.15 Gram. 2.00 Letterk. overz. 2.20 Orgel en zang. 2.50 Tuinbouwpraatje. 3.20 Es meralda en solist. 4.00 Voor de kinde ren. 4.30 VARA-Meisjeskoor „De Kre kels". 5.00 Gram. 5.15 Wekelijksehe ge- dachtenwisseling (ANP). 5.30 De Golf brekers. 5.40 Sportpraatje. 6.00 Wij dingswoord. 7.00 Studiodienst. 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.10 Bravour en Char me. 8.40 „De komende radiowinter", toe spraak. 8.45 Gram. 8.559.00 Nieuws ber. ANP. en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitz. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Gram. Om 8.00 Nieuwsber. ANP. 9.30 Bach-cantate (opn.). 10.00 Ber. Duitsch. 10.15 Morgenwijding. 10.30 Sylvestre- trio. 11.15 Ber. Eng. 11.30 Concert (opn.) 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Nieuws ber. ANP., event. Gram. 1.00 AVRO- Amusementsorkest en soliste. 1.45 Gram. 2.00 Ber. Duitsch. 2.15 Omroep orkest en soliste. 3.30 Ber. Eng. 3.45 Orgelspel. 4.15 Gram. 5.00 Duo Ja met orgelbegeleiding (opn.). 5.15 Wekelijk sehe gedachtenwi3seling (ANP). 5.30 Amabile-kwintet. 6.15 Ber. Eng. 6.30 Puszta-orkest. 7.00 Kroniek van de week. 7.15 Gram. 7.307.45 Ber. Eng. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Nieuwsber. ANP. 8.25 Gram. 8.30 Ber. Eng. 8.45 Gram. 8.559.00 Nieuwsber. ANP. en sluiting. Voor het maken van babykleertjes heeft men slechts weinig stof noodig en met opoffering van wat tijd valt er heel wat aardigs te maken. Lichtblauwe ge ruite stof is alleraardigst voor een man teltje met bypassend mutsje, waarvan de naadjes der aan elkander gestikte reepjes bedekt worden door zig-zag band. Een broekje van gebloemd flanel kan meestal nog wel gemaakt worden uit een jurkje van het grootere zusje, terwijl twee zeer kleine lapjes nog voor een practisch slabbetje geschikt zijn. Alleraardigst is het slabbetje van ge bloemd batist, dat een eenvoudig jurkje dadelijk op doet fleuren, vooral indien de omtrek wordt afgewerkt met een smal kantje. Gemoesd batist is vooral aardig, wanneer men de moesjes in zachte kleuren waschzyde overwerkt. li 1 a 1< Kostbare voorraad voor koude dagen. Het kolentransport geschiedt voor belankryk deel per schip. Een sleep uit het Limburgsche kolengebied P8®' seert een der rivieren. (Foto Pax-Holland ZATERDA 54e JAA Uitgave: N. „Luctor et i he Bureaux Lan Postrekening bijkantoor M J. J. FANO Directeur - Hoi Dit nummer bc Er wordt in gezegd van de tieke partyen. Maar zy, die uitzondering, daj litiek te doen, 2 moeien. Nu is dat geei Politiek is 1 men zich behoeft Het is al jare derlander" schre „Politiek is de den, opdat vredi zqjn landpalen 1 mogelykheden vt volksgeluk, die c gegeven zyn, tot Deze kunst is toewyding van b Maar deze kun werking van hei eerste plaats van door hun ontwil plaats in het ma vloed uitgaat op arbeiden. De vrees voor, zake de politiel daarby gehandeld ginselen. Zooals het per de goede richting door een goed wordt, zoo kan niet goed gaan, maatschappelyk gen door goede be In verband hie Nederlander op c volk, toen het de nisme mocht ervai Het kleine Nee dingen tot stand. Hoe zou dit moj het volk zich niet ping ware bewusi niet krachtig had vensbeginsel van van gehoorzaamhe welk beginsel de grooten vryheidsst zeventiende eeuw. Als een bekent Lutheraan, Dr Gec ge woorden het ver de beteekenis van Duitsche, Lutherse Nederlandsche Gei drukt hy zich aldu „De Luthersche vryer dan de met tische elementen meerde Ethiek; vaak zachter is de Luthersche weeks en wazigs. In het Gereforn derland hebben wy yzer en staal, die v ten met de toepassi het leven". Hier hebben wy 1 derlandsche volksk. ten tyd, opgemerkt een vreemdeling: M Stahl, die allen Er Betatigung ihres G Politiek is prakt! passing; maar er n zyn om het toe te p ginsel moet onwanl gehouden, zal een politiek iets kunnei Niemand zal bew formeerde vaderen kinderen, de mannt Bche-Antirevolutiom fouten hebben gem politiek al tyd vlekk Maar in het hart e?T le?ft het begin »N e d e r 1 a n d" is >>N e d e r 1 a n d" k te houden de lief beid en de overt beid alléén bewaard boorzaamhe geboden. Mede in verband 1 vorming in Noorweg de bladen de vraag t boe in dezen de toel zal zijn. »V°lk en Vaderlan \t6 ,S' B'' wyst er Nederlandsche volk me da v

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6