Dagblad voor de Provincie Zeeland Frontverandering. Nederlandsch. Buitenland WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940 54c JAARGANG - No. 300 De Duitsche aanvalsgolven boven Engeland. Engelsche bomaanvallen op Berlijn. Engelsche landingspogingen te Dakar verijdeld. De zeepdlstributie. „De aanval op Dakar gewroken" Gibraltar ook Dinsdag gebombardeerd. Het italiaansch weermachtsberlcht. De toestand in het verre Oosten. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, doei Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel JL J. F A N O Y, Lange Qiststraat 34 en Noordweg 155. Directeur Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA v o 6 n m c in t c i ii p r a per kwartaal W eekabon a em enten voor Middelburg (ioes en Vlissingen f O.ZQ Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 sent per regel Ingezonden mcdcdsellugen 60 cost pof cego] Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdagt f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter öf tncttd 10 cent extra? Bij contract SëJsagïOgg Körïjflg Er verschijnt in ons land een sociaal- politiek weekblad „De Misthoorn" dat zich in hoofdzaak tot taak schijnt te stel len den haat tegen de Joden aan te wak keren. Op de meest felle wijze wordt hierin week aan week tegen de Joden opgetre den. De eerste taak van den komenden staat, zoo heet het in een met vette let ter gedrukt artikel, zal zfln de instand houding, reinhouding en veredeling van het ras. Dit blad wordt, naar in een hoofdarti kel gezegd wordt, opgesteld door zeer principieele nationaal-socialisten, door menschen voor wie de nationaal-socialis- tische wereldbeschouwing tot een twee de religie is geworden. Tot de medewer- gers behooren dan ook o.m. Mr M. M. Rost van Tonningen en E. J. Roskam Hz. Dit zou op zichzelf niet van zoo bij zondere beteekenis zijn, als indertijd niet verschenen was een brochure van de N. S. B. getiteld: „Actueele vragen". Dit boekje is, naar in de inleiding na drukkelijk verklaard wordt, uitgegeven teneinde een aantal misverstanden en verdachtmakingen uit den weg te rui men. En zoo wordt dan ook gehandeld over de vraag, hoe de N.S.B. staat tegenover de Joden. In het antwoord wordt op den voor grond gesteld, dat de N.S.B., wat dit be treft niet de Duitsche opvatting deelt, maar dat zij zich ten deze stelt op het standpunt van het Italiaansche fascisme, n.l. „dat het voor het begrip natie niet aankomt op ras, maar op een gemeen schappelijke cultuur-inhoud en een ge- meenschappelijken levenswil. Voorts wordt er op gewezen, dat bij volken van oude historische ontwikke ling, zooals het Nederlandsche, geeste lijke krachten optreden, die de strekking hebben de diverse rasbestanddeelen met een gelijken nationalen geest te vervul len. Deze rassen zijn dan de „rassen van den geest", in tegenstelling tot de „ras sen van het bloed". En zoo heet het verder: „Wij ontzeg gen aan een ieder het recht om splijt zwammen in deze natie van den geest in te brengen door zuiver nationaal voelen de Nederlanders te onderzoeken op niet- Arisch, d.w.z. Joodsch of Indisch bloed." Voorts „Zoo verwerpen wij dan even uitdruk kelijk als Mussolini theorieën, welke het geestelijk begrip natie door het meer ma- terieele begrip ras willen beperken en welke aan sommige rassen een in de wet telijke wereldorde liggende superioriteit boven andere rassen zouden willen toe kennen." Op grond hiervan wordt dan onder scheid gemaakt tusschen nationaal voe lende Nederlanders die van Joodsch ras zijn en die als Nederlanders moeten worden beschouwd; orthodoxe Joden, die zich afzonderen, omdat zij meenen door God te zijn geroepen, die zich in het al gemeen als gasten beschouwen en die we ook als gasten hebben te aanvaar den en de Joden die geen deel hebben aan onze nationale gedachte omdat voor hen nationaal niet beteekent Neder- landsch, doch Joodsch. Deze laatsten moeten bestreden worden, maar „voor een eerlijk kampgerecht; be strijden naar den geest". Er is een scherpe tegenstelling tus schen wat „Actueele Vragen" als het officiëele standpunt van de N. S. B. weergeeft, en wat door „zeer principi eele nationaal-socialisten" in de „Mist hoorn" wordt geschreven. Er is hier óf een diepgaand verschil tusschen Ir Mussert en de heeren Rost van Tonningen e.a., óf en dat is meer waarschijnlijk, de N. S. B. heeft wat dit betreft haar vroegere standpunt ver laten. Maar daaruit volgt dan tevens, dat aan hetgeen in „Actueele Vragen" ge zegd wordt, omtrent het Nederlandsche karakter van de N. S. B., haar stand punt tegenover ons Vorstenhuis, religie, kerk, gewetensvrijheid, opvoeding der jeugd, enz. niet de minste waarde meer kan worden toegekend. Uit een artikel in het „Algemeen Han delsblad": »De vrije inschakeling van Nederland in een wéreld waar arbeid en gemeen schapsbelang in rechtvaardige organisa tie het welzijn der volken zullen bepalen is, wat Nederland betreft, niet afhanke lijk van een bepaalden autoritairen „lei der" of van een bepaalde gezagscon- structie. Zij zal voortkomen uit de o v e r- tbiging van ons volk, die waar lijk niet pas op 10 Mei met haar rij pingsproces is begonnen. Thans zoeken groote groepen naar or ganisatorische vormen die zich het best y °ns volkskarakter aanpassen. Van verschillende kanten wordt nu de wensch naar onderling overleg kenbaar gemaakt. Van zulk overleg behoeft o.i. niemand te worden uitgesloten, die het Neder landsche gemeenschapsbelang wil stel len boven het belang of prestige van zijn eigen groep, boven detail-verlan gens die thans niet essentiëel zijn, en boven zijn eigen „leiderschap". En die bij dit alles Neder landsch wil denken en doen". Den geheelen Dinsdag zijn de Duit sche vliegtuigen die in golven op Enge land kwamen aangevlogen, in den aan val geweest. Ook nu weer hadden de vliegers de opdracht, behalve Londen, ook andere voor de oorlogvoering be langrijke doelen in de Zuidelijke graafschappen aan te vallen. Zoo meldde Reuter 's morgens, dat de Duitsche bommenwerpers, geëscorteerd door vele Messerschmitt-jagers, boven de kust van Kent in de richting van Lon den vlogen. De Duitsche jagers zwerm den als horzels rond de bombardements toestellen. Verscheiden formaties van het Duit sche luchtwapen, die 's morgens aan de aanvallen hadden deelgenomen, zijn naar het D. N. B. verneemt, op haar bases te ruggekeerd en hebben gemeld, dat zij alle doelen, die haar opgegeven waren, bereikt en heftig met bommen bestookt hadden. Des middags hebben de Duitsche vliegtuigen een vliegtuigenfabriek te Southampton gebombardeerd, waarby zware treffers konden worden geboekt. Bij de luchtgevechten zijn vol gens tot dusverre ontvangen berichten achttien Britsche toestellen neergescho ten. Eén Duitsch vliegtuig wordt ver mist. Wat Londen betreft, hebben de Duit sche vliegers gisterochtend o.a. de Til bury Docks aangevallen en zeer vele bommen geworpen. Waargenomen kon worden, dat tal van branden waren uit gebroken. Bij den terugtocht ontstonden luchtgevechten tusschen Duitsche en Britsche vliegers, waarbij zes Britsche toestellen werden neergeschoten. De Duitsche vliegtuigen keerden vol tallig terug. Voorts zijn gisteren de industriëele installaties van Newcastle door in slaande bommen getroffen. In verschei dene militair-belangrijke doelen ontston den groote branden. Andere Duitsche bommenwerpers weer hebben gistermor gen een groot munitiedepot bij Great- Yarmouth met bommen in brand ge worpen. Boven eenige andere Britsche steden aldus deelde D. N. B. laat in den na middag mede ontwikkelden zich nieu we luchtgevechten; tegen den avond wa ren nieuwe Duitsche luchteskaders naar Engeland onderweg. DE VERGELDINGSAANVAL OP CAMBRIDGE. Als vergelding voor het werpen van bommen door de Engelschen op de oude Duitsche universiteitsstad Heidelberg, welke in het geheel geen militaire doe len bezit, werd, aldus het Duitsche weer- machtsbericht, Cambridge met bommen bestookt. Naar goed ingelichte kringen mede- deelen, is de vergeldingsaanval op Cam bridge in den nacht met de zwaarste strijdmiddelen uitgevoerd. Behalve een groot aantal dynamietbommen van mid delzwaar kaliber en brandbommen wer den ook de zwaarste bommen neerge worpen, die groote schade hebben aan gericht. Door Duitsche verkennings vliegtuigen worden de berichten van de aanvallende vliegtuigen bevestigd, dat in het stadsgebied van Cambridge ver woestingen en branden zijn ontstaan. 's Ochtends was uit verscheiden brand haarden een uitgestrekte vuurgloed ont staan, waardoor groote deelen van het land in rook gehuld waren. HET LEVEN IN ENGELAND. Vele Engelsche bladen beklagen zich over de gebrekkige bescherming tegen Duitsche luchtaanvallen en stellen hier voor de regeering verantwoordelijk. De Daily Herald schrijft, aldus het D. N. B. uit Genève: De Engelschen leiden thans een wild en abnormaal leven. De slaap wordt ge regeld door luchtaanvallen verstoord. Vele Engelschen brengen uren door in slecht geventileerde schuilplaatsen. In de afgeloopen 14 dagen hebben vele men schen te Londen als gevolg van het ont- i breken van gas en dergelijke dingen da gen lang zonder warme maaltijden geze ten. In de News Chronicle eischt Vernon Bartlett van het oorlogskabinet „een man met zeggenschap over alle ministe ries" ten einde het dringende vraagstuk van luchtschuilkelders en gezondheid voor den winter te regelen. Uit Londen is te Stockholm vernomen, dat de ontruiming van Londen door moe ders en kinderen begonnen is. De maat regel, die ongeveer een half millioen kin deren betreft, wordt verklaard uit de luchtbombardementen en 't gevaar voor besmettelijke ziekten. In den nacht van 23 op 24 September deden, aldus het Duitsche weermachts- bericht, Britsche vliegtuigen aanvallen op eenige plaatsen in Noord-Duitschland met als hoofddoel Berlijn. De bommen richtten in buitenwijken en woonbuurten van Berlijn beschadigingen aan woonhui zen aan. Een aantal burgers werd ge dood of gewond. Noch in Berlijn, noch in andere plaatsen werd militaire schade aangericht. De Nachtausgabe schrijft: Engelsche vliegers hebben wederom ziekenhuizen uitgezocht, die door het Roode Kruis gekenmerkt woren. Ze wier pen boven de Tiergarten en boven woon wijken in Charlottenburg bommen en zij hebben tenslotte, toen ze door het lucht doelgeschut verhinderd werden de bin nenstad te bereiken, in het Zuidwesten en het Westen van Berlijn hun bommen kort voor het wegvliegen neergeworpen. Ook hierbij kozen ze met behulp van lichtkogels woonwijken of villa's temid den van groote tuinen als doel. Twee landingspogingen, die de Engel schen gisterochtend1 vroeg bij Dakar met sterke strijdkrachten ondernamen, zijn, naar in bevoegde Fransche kringen te Vichy verluidt, door de kustbatterijen en de in Dakar gestationneerde Fransche troepen afgeslagen. De eerste landing werd geprobeerd in Rufisque, de eenige kilometers van Da kar gelegen kleine haven, zonder dat de Engelschen 't land konden bereiken. De tweede aanval werd eveneens door de Franschen afgeslagen. Een Engelsche kruiser zou hierbjj beschadigd zyn. Berichten uit Dakar komen te Vichy slechts zeer spaarzaam binnen. Daar er van het Fransche radiostation te Dakar sedert Maandagmiddag geen berichten meer zijn ontvangen, vermoedt men, dat dit station door de Engelschen is bescho ten en vernield. Volgens opgave van deskundige zijde liggen in de haven van Dakar de kruiser Georges Leygues (15.000 ton), twee tor- pedobootjagers en eenige duikbooten. Aan boord van de zes door de Engel schen voor Dakar samengetrokken transportschepen bevonden zich onge veer 7000 man, die tezamen met de be manningen van de Engelsche oorlogs schepen aan de landingspogingen deelna men. De eerste geschiedde by verrassing onder bescherming van een dichten ne vel. 100 GESNEUVELDEN EN 400 GEWONDEN. Nadere bijzonderheden meldt United Press uit Vichy. Nadat Dakar en de in de buurt gelegen kustdorpjes zeven uur lang door de Britsche oorlogsbodems beschoten waren, waarbij ongeveer 100 personen gedood en meer dan 400 ge wond werden, eischte de Engelsche ad miraal in een tweede ultimatum in een eerste had ex-generaal De Gaulle de overgave van Fr. West-Afrika verlangd het recht troepen aan land te zetten. De gouverneur-generaal Boisson en admiraal Lacroix, aldus de te Vichy ont vangen berichten, wezen dezen nieuwen eisch van de hand, waarop de Engelschen een poging deden by Rufisque 2000 man aan land te zetten. De plaats, waar dit moest geschieden, ligt in de buurt van 'n groote olie-opslagplaats van Rufisque. Hier hadden de Franschen by het uit breken van den oorlog verscheiden bat terijen opgesteld, die thans de Engelsche oorlogsschepen beschoten. Daarop heb ben de Engelschen, zoo gaan de berich ten voort, de beschieting van de kust hervat. De Fransche verdedigingsstellin gen zouden echter intact gebleven zijn. Later op den dag werd te Vichy be kend gemaakt, dat de Engelschen hun tweede landingspoging by een plaats op ongeveer 30 km in Oosteiy'ke richting van Dakar verwyderd ondernamen. Ook deze slaagde niet. Beide landingspogingen waren door een beschieting van de kust ingeleid. Door het vuur van de Fransche batte rijen en oorlogsschepen zou een Engel sche kruiser van 10.000 ton zwaar zyn beschadigd en aan Fransche zyde zou- VAN 25 DEZER TOT EN MET 18 OCT. BON 104 VAN HET ALGEMEEN DISTRIBUTIEBONBOEKJE. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nyver- heid en scheepvaart, maakt het volgen de bekend. Gedurende het tydvak van 25 Sept. tot en met 18 Oct. a.s. geeft de met „104" genummerde bon van het algemeen dis tributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samen stelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeep poeder, of voorzoover voorradig 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gr. vloeibare zeep. Voorzoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeel ten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gr. huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen ver kregen. Wasscheryen zullen voor de behande ling van de gezinswasch gedurende bo vengenoemd tijdvak den met „104" ge- nummerden bon van het algemeen distri butiebonboekje van hun cliëntèle in ont vangst kunnen nemen voor het koopen van waschpoeder, en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600 gram wasch poeder kunnen betrekken. den een onderzeeër en een torpedoboot- jager door een voltreffer getroffen zijn. Verder zou een Engelsch projectiel op een ziekenhuis voor inboorlingen, dat bij Dakar in de heuvels ligt, terecht geko men zijn met als gevolg zware schade. Honderden hutten van inboorlingen zou den geheel of ten deele verwoest zyn en de bevolking is, zoo verluidt verder te Vichy, by het begin van de beschieting door een paniek bevangen en de bergen en de woestijn in gevlucht. Van Britsche zijde wordt een andere lezing gegeven. Uit Londen meldt U. P., dat het Britsche ministerie van Voor lichting heeft medegedeeld, dat de uit Vichy komende berichten over Engel sche landingspogingen niet juist zijn. Later op den avond maakte het te Londen gevestigde hoofdkwartier van De Gaulle bekend, dat deze „op vreedzame wyze" getracht heeft troepen aan land te zetten en dat hy deze had terug ge trokken, toen van het land af het vuur er op geopend werd. In een D. N. B.-bericht uit Stockholm wordt in dit verband van een zooge- raamd communiqué van De Gaulle ge sproken, dat de Londensche radio heeft verspreid, en waarin gezegd wordt, dat de kustbatterijen van Dakar het vuur op de afgezanten van De Gaulle geopend hadden. Een Engelsche landingspoging is opnieuw door de Fransche batterijen verijdeld. Twee schepen van de vloot van De Gaulle hebben zware schade opgeloo- pen. Ook zijn er slachtoffers aan de zijde van De Gaulle te betreuren. Generaal de Gaulle heeft zich, aldus het communiqué, als gevolg van den Franschen tegenstand terug getrokken. De Fransche minister van Marine, ad miraal Darlan, heeft een dagorder voor de Fransche vloot uitgegeven, waarin hy het volgende zegt: „Op den 14en Juli heeft Churchill openlijk verklaard, dat de Britsche vloot nooit meer Fransche oorlogsschepen zou aanvallen. Eveneens heeft De Gaulle zijn misleiden troepen plechtig beloofd, dat hij nooit meer de wapens tegen zijn var derland zou opnemen. Niettemin hebben de Engelschen, gesteund door De Gaulle, Frankrijks koloniën, speciaal Dakar, aangevallen, onder het voorwendsel, hen te beschermen. Te Dakar bevinden zich slechts Franschen; Dakar wordt door niemand bedreigd. De Engelschen jaagden dus hun persoonlijk belang na, door te trachten, zich van dezen sleutel tot het Zuidelijk deel van den Zuidelij ken Oceaan meester te maken. De nieu we Engelsche aanval loopt op de uithon gering en vernietiging van Frankrijk, alsmede op verminking van zijn imperi um uit. De Fransche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht hebben de lan dingspogingen afgeslagen en zijn tot re presailles overgegaan. De regeering re kent voor de verdediging van het kolo niale rijk op de vloot." Gibraltar is gisteren naar het D. N. B. uit La Linea verneemt van half- twaalf af door tal van vliegtuigen in opeenvolgende golven heftig bestookt. De nationaliteit der vliegtuigen kon hier niet worden nagegaan, doch alge meen is men van meening, dat het Fransche toestellen zyn geweest. Van La Linea uit kon men zien, dat een Engelsch oorlogsschip in de haven van Gibraltar en eenige koopvaardy- schepen en kleinere booten door bom men werden getroffen. De Engelsche luchtdoelartillerie opende een heftig vuur, dat echter zonder uitwerking bleef. De bommen der aanvallende vlieg tuigen vielen op werven, reparatiewerk- plaatsen, haveninstallaties en in de stad zelf en veroorzaakten tal van branden. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt bekend: In Noord-Afrika werd Mersa-Matroeh met succes gebombardeerd. Vijandelijke luchtaanvallen op Tobroek en Bardia maakten geen slachtoffers. De aange richte schade is gering. In Oost-Afrika dwongen onze verken ningsvliegtuigen vyandelijke afdeelin- gen in de buurt van Todignac en Lioean (Rudolf-meer) tot den aftocht. Een van onze lvchtformaties bombar deerde het vliegveld van Port Soedan, waarbij tien vliegtuigen op den beganen grond ernstig beschadigd werden. Een andere formatie bombardeerde het vlieg veld van Aden. De vijand hernieuwde zijn bombardementen op Goera, Adioe- gri, Sciascuamanna en Diredaoea. Een persoon werd gewond, de schade is ge ring. DE AMERIKAANSCHE VLOOT ZOU NAAR SINGAPORE ZIJN VERTROKKEN. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De vloot van de Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan zou, naar de Jo- mioeri Sjimboem uit welingelichte krin gen te Washington vernomen heeft, naar Singapore vertrokken zijn, om, voor het geval dat er fundamenteele wijzigingen in het Verre Oosten ontstaan, gereed te zijn. Mochten de Vereenigde Staten zich nestelen in Singapore, dan zal Japan daartegen optreden met alle ter beschik king staande middelen, schrijft de Ko- koemin Sjimboem. De Vereenigde Sta ten en Engeland moeten dat wel beden ken. De handhaving der heerschappij ter zee in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan is voor Japan een levenskwes tie. I De plaatsvervangende Japansche mi nister van buitenlandsche zaken Ohasji te Tokio heeft Dinsdag den Britschen ambassadeur ontboden om zeer scherp te protesteeren tegen het optreden van de Britsche autoriteiten te Singapore en de arrestatie van leden van het Japan sche consulaat-generaal, alsmede tegen de huiszoeking in dit gebouw en de ver zegeling van de kluizen. De minister eischte een onmiddeliyke regeling van de incidenten. Domei meldt later, dat de kluis vry- gegeven is. JAPAN DULDT GEEN ENKELEN WAPENTOEVOER NAAR CHINA MEER. De woordvoerder van 't Kwantoeng- leger heeft gezegd, dat het binnenruk ken van de Japansche troepen in Fransch Indo-China ten doel heeft, de toevoerwegen naar Tsjoengking volledig te blokkeeren. Japan verwacht, dat En geland ook na het afloopen van het Ja- pansch-Engelsche verdrag op 28 Octo ber, geen wapentransporten meer naar Tsjoengking via Birma zal toelaten, daar anders de Japansche strijdkrachten drastische maatregelen zouden nemen, over den omvang waarvan hij op het oogenblik geen verklaring kon afleggen. De regeling van het conflict met China is voor Japan een kwestie van leven of dood. Naar United Press uit Hanoi ver neemt, zou de Zondag tusschen Japan en Indo-China getroffen overeenkomst thans weer ongedaan zijn gemaakt, daar zij, naar het heet, niet uitvoerbaar was. DISTRIBUTIE IN FRANKRIJK. Uit Parijs meldt het D.N.B.Brood, vleesch, vet, suiker, zeep, koffie, gebak, rqst en kaas zyn in Frankrijk nog slechts op bons te koop. In een in de dagbladen gepubliceerd communiqué wordt de noodzakeiykheid der levensmiddelenrantsoeneering in de eerste plaats geweten aan de Britsche blokkade. Voorts is echter ook, zoo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1