Groote brand te Vlissinp. Aan het Zoeklicht, r I Uit de Provincie Zons op- en ondergang. Oorlogsgeweldschade op Zuid-Beveland, Schouwen en Duive- land, Tholen en St-Philipsland. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BE^TELAND. Predikbeurten Kerknieuws Het product is gereed, de zuurkool is ingemaakt, de vaatjes zyn gevuld en wor den gesloten. .(Foto Fax-Holland) Onderwijs Gemengd Nieuws Land- en de geïnundeerd pold Ingezonden n nog eens de viaduct aan den kant van het West* nieuwland en de oude bebouwing aan den kant van den Toerijstuin. Als binnenhaven, noch als afvoerwa- ter tusschen rivier en Rotte, had de Kolk al lang niet meer die beteekenis van eens. Daarom wordt ook dit water volge stort om in het kader van de nieuwe stadsplannen een andere functie te gaan vervullen. DE ZEEPRANT80ENEERINQ. Sommigen schenen te denken, dat men voor alle extra-ieoprantsoenen recht heeft op toiletzeep van de oude samen stelling. Dit is niet het geval. De oude zeep krijgt men alleen op de bonnen voor een extra-rantsoen, welke by de alge- meene regeling vcor iedereen beschik baar zjjn gesteld. Op andere extra-rant soenen, voor jonge kinderen, dokters e.d., kan alleen zeep van de nieuwe samen stelling worden verstrekt. DE VLEESCH- EN VETDISTRIBUpE Geen aparte regeling voor vegetariërs. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat er binnen afzienbaren tijd een distributie regeling op komst was, waarbij aan ve getariërs plantaardige vetten en boter verstrekt zou worden. Van bevoegde z\jde wordt thans echter medegedeeld, dat de omstandigheden zulk een distri butieregeling niet toelaten. De pogin gen, welke de Bond van Reformhuizen in Nederland en de bonden van vegeta riërs hebben ondernomen om nog ver andering hierin te krijgen, zijn niet ge slaagd. ZONDAG 22 SEPTEMBER. Zonsopgang 7 u. 23 min. Zonsondergang 7 u. 42 min. MAANDAG 23 SEPTEMBER. Zonsopgang 7 u. 25 min. Zonsondergang 7 u. 39 min. Ter aanvulling van eenige reeds eer der gepubliceerde mededeelingen, kun nen wij nog eenige gegevens mededeelen over de werkzaamheden van de Schade- Enquête-Commissie te Goes. Deze commissie heeft tot voorzitter de heer Joh. Pilaar, oud-notaris te Goes en als lid de heer F. G. C. Rothuizen, Direc teur Gemeentewerken te Goes, terwijl als secretaris-penningmeester is aangewezen de heer J. A. Struijk, inspecteur der directe belastingen te Goes. Het bureau der Commissie is gevestigd ter Inspectie der Directe Belastingen te Goes aan de A. Joachimikade 28 (tel. 3015), alwaar de noodige formulieren kunnen worden aangevraagd. Om verwarring te voorkomen vestigen wij er de aandacht op dat de formulieren slechts aan dit bureau verkrijgbaar zijn en dus niet ten huize van den voorzitter of van de andere commissieleden. Op dit verkrijgbaar stellen van de for mulieren is nog één uitzondering, de F. en F.F. formulieren met daarbij behoo- rende toelichting worden verstrekt ten Postkantore Goes. Deze laatste formulie ren hebben betrekking op vorderingen, waarvan zekerheid is gegeven op zaken, die sindsdien door oorlogsgeweld zijn be schadigd of vernietigd. Belanghebbenden dienen er zorg voor te dragen dat de aan hen toegezonden formulieren zoo nauwkeurig mogelijk worden ingevuld. Op het bureau der Commissie is men steeds bereid de noo dige inlichtingen te geven. Bovendien ondervindt de Commissie van alle kanten medewerking. Zoo hebben zich bereid verklaard be langeloos te helpen bij de invulling der formulieren, voor zoover de getroffenen niet zelf tot de invulling in staat zijn. Voor de provincie „Zeeland": Mr C. J. B. du Croo te Zierikzee; Mr P. Dieleman te Middelburg; Mr W. K. H. Dieleman te Middelburg; Mr Anne Bolle te Middelburg; Mr J. J. Heijse te Mid delburg; Mr A. J. v. d. Weel te Mid delburg. Voor het rayon „Goes": Mr W. Nieuwenhuijzen te Zierikzee; Mr H. C. J. Zaaijer te Goes; Mr J. W. Goedbloed te Middelburg; Mr A. L. W, van Heel te Goes; Mr Ph. R. Hugenholtz te Goes. Ënkele andere advocaton hebben zich bereid verklaard on- of minvermogenden kosteloos bijstand te verleenen. Eveneens hebben alle Notarissen, die gevestigd zijn op Zuid-Beveland, Schou wen en Duivelond en Tholen zich bereid verklaard belangeloos te helpen; terwijl ook alle zaakwaarnemers en belasting consulenten van eenig belang op den zelfden voet hun hulp hebben toegezegd. Ook zullen de Gemeente-Secretarieën, waar een belangrijk aantal schade-geval- len zijn, het publiek van inlichting wil len dienen. Wil men bij de invulling geholpen worden, dan dient men de noodige ge gevens mede te brengen. De formulieren dienen naar eer en geweten te worden ingevuld. Niet alleen bemoeilijken onjuiste aangiften de vlotte afwerking van de schade-zaken, maar bovendien kan een onjuiste aangifte ern stige gevolgen voor belanghebbenden met zich slepen. Reeds een groot aantal gevallen zijn door de Schade-Commissie te Goes gere gistreerd. Een voorloopige taxatie van de schadegevallen boven de f 100 geeft een aantal van ruim 3000. Het aantal kleine schade-posten beneden de f100 geeft een aantal van 800. Deze cijfers spreken een duidelijke taal. Alleen bij de grootst mo gelijke medewerking van het publiek kan de Schade-Enquête-Commissie op vlotte wijze door deze groote hoeveelheid werk heenkomen. Wellicht ten overvloede wordt er nog op gewezen dat de door belanghebbenden zelf opgerichte Stichting „Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland" hen natuurlijk ook alle hulp en bijstand wil verleenen. DROEVE PLECHTIGHEID. Donderdagmiddag werden, naar de P. Z. Crt. meldt, op de Algemeene Begraaf plaats alhier 22 mannen, leden van de Duitsche weermacht, ter aarde besteld. Daarbij waren tegenwoordig tal van of ficieren, w.o. de commandant van de oorlogsmarine in Nederland, tal van manschappen, de burgemeester van Woelderen, dr van der Bijl en ds Hartjes. Een Duitsche vlootpredikant herdacht met eenvoudige, ontroerende woorden de 22 soldaten. Zij deden hun plicht tot het laatst en stierven den heldendood in dienst van hun vaderland. Van deze 22 mannen werden er 18 het slachtoffer van Engelsche bombardemen ten, n.l. 10 leden van de Duitsche oor logsmarine en 8 leden van het Duitsche luchtwapen. De overige 4 behoorden bij het Duitsche luchtwapen en vonden daarbij eveneens den dood. Hun stoffe lijke resten werden door de zee op deze kust aangespoeld. Een andere vlootpredikant verrichtte de gebruikelijke ceremoniën, waarop hy voorging in gebed. De muziek speelde daarop het lied „Vom guten Kamera den". De commandant van het schip, waarop 8 dezer mannen hadden gediend en het leven hadden gelaten, sprak vervolgens woorden van groote waardeering voor de trouwe plichtsbetrachting, die zij tot het laatst hadden betoond. Namens of ficieren en verdere bemanning legde spr. eenige fraaie kransen neer. De commandant van de Duitsche ma rine in Nederland schetste vervolgens hoe deze mannen hebben gestreden voor Führer, volk en vaderland en bracht een laatsten groet aan de dappere gevallen kameraden, waarna ook hjj eenige kran sen neerlegde. Nadat het vuurpeleton drie halvo's over het graf had gelost, was deze droe ve plechtigheid geëindigd. Hanswee rt. Dhr H. C. Colpaert, assi stent der Directe Belastingen enz. al hier, wordt met ingang van 15 October a.s. overgeplaatst naar Bergen op Zoom. Men schrijft ons uit Middelburg: Gisteravond tegen half twaalf kwam uit Vlissingen het dringend verzoek by de brandweer te Middelburg in om hulp te verleenen by een aldaar ontstane groote brand. Zoo spoedig mogeiyk re den de maglruaspult en de ladderwagen met een aangekoppelde luchtbescher- mlngespult naar VUzzingen, Dat het om een leer grooten brand ging bleek maar al te waar te x(Jri, want bij aankomst bleek de brand te woeden in de naaste omgeving van het Stadhuis, en als slachtoffers van de Britsche bom men zijn verloren gegaan de modelma kerij van de N.V. Kon. Mij. de Schelde tegenover de Schipbrug en de stalhoude rij en autoverhuurderij van de firma Schout. In den loop van den nacht troffen brandbommen ook een drietal oliebooten, die tegenover het Stadhuis aan de an dere zyde van het water lagen en moest de Middelburgsche brandweer zich met het blusschen dier booten belasten. Er is heel den nacht door de Vlissingsche, Middelburgsche en Souburgsche brand weren onder zeer moeilyke omstandighe den het bombardement duurde steeds voort met leeuwenmoed gewerkt. Dit heeft tot gevolg gehad, dat niet meer ge bouwen van beteekenis verloren gingen en dat met name het Stadhuis, waar voor meermalen gevreesd werd, behou den is. Eerst toen het daglicht weer aan den hemel stond, het was ongeveer half acht, keerde de Middelburgsche brandweer weer terug. BOMMEN OP WISSENKERKE. Uit Wissenkerke meldt het A. N. P.: Gisterochtend zyn in een polder onder deze gemeente zes bommen geworpen. Er zyn geen militaire doelen in deze omge ving. De bommen zijn in den Mariapolder neergekomen in een aardappelveld, waar zij groote gaten geslagen hadden. De door dezen polder loopende weg had ook nog eenige schade bekomen, aangezien daar een bom was neergekomen. Ook verscheidene brandbommen zijn gevon den. Hoogstwaarschijniyk zijn al deze bommen afkomstig van een vliegtuig dat door een ander werd achtervolgd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westerbork, J. M. Krol te Kampen. Aangenomen naar Neder-Langbroek, M. Verwey te Driesum. Candidaat Leenhouts. Het adres van candidaat Leenhouts te Middelburg is thans: Amsterdam, Witte de Withstraat 73II. Hy biyft in de ge legenheid de Geref. Kerken te dienen. Emeritaat. Naar wij verne men heeft het Prov. Kerkbestuur van Friesland aan Ds T. Eppens, Ned. Herv. pred. te Kortezwaag (Fr.) op zijn ver zoek eervol emeritaat verleend, zulks met ingang van 1 Nov. a.s. Beroepbaar. De heer F. J. Chr. Bredschneyder, theol. cand., Para- mariboplein 37 EI, Amsterdam, is door het Prov. Kerkbestuur van Drente toe gelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Prof. Dr H. A. van Bakel. A.s. Maandag is het veertig jaar ge leden, dat prof. dr H. A. van Bakel zyn loopbaan met zyn intrede als Evang.- Luthersch predikant te Edam begon, en den Donderdag daarop zal hy dertig jaar als hoogleeraar der Amsterdamsche Uni versiteit hebben gearbeid. Over1 dominees, pfeeked en kerkmenschen. Naar wjj vernemen, verschynt einde September by D. A. Daamen's Uitg. My. N. V. te 's-Gravenhage onder den merk- waardigen titel: „In de houden broek" een interessant boek. De uitdrukkingswijze, n.L dat de do minee 's Zondags, wanneer hy voorgaat in den dienst des Woords, „in de bouten broek staat", schijnt, hoewel sommige dominees-families zich haar nog wel zul len herinneren, nooit zoo heel erg ver breid te zyn geweest en in elk geval is zij in onbruik geraakt. Er is nu een boek op komst, waarin de preekstoel de houten broek het middelpunt vormt, omdat het gaat over dominees, preeken en kerken, over den protestantschen eeredienst in zyn groote verscheiden heid, in welks liturgie de preekstoel, waarop de verkondiging des Woords plaats vindt, het centrum is. In het boek zyn in de eerste plaats vertegenwoordigd de voornaamste ortho- dox-protestantsche richtingen, voorts de meest op den voorgrond tredende buiten kerkelijke stroomingen, terwyl in de der de plaats zyn opgenomen een aantal diensten en samenkomsten, die een by- "zouder karakter droegen. Zondag 22 September 1940. Ned. Herv. Kerk. Goes, v.m. dB Korevaar, av. ds van Dyk te Wolfaartsdyk. Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, n.m. ds Korevaar. Blezelinge, vm. ds v. Steenbergen, n.m. ds Postma. Sohore, vm. ds Postma, n.m. ds v. Steen bergen. Geslaagd voor examen Apothekers assistent mej. S. W. M. Voss, te Vlissin gen. Aan de Mode-academie De Leeuw van Rees te Amsterdam slaagde voor het examen coupeuse-leerares mej. J. de Boks te Middelburg. Fusie-pogingen tusschen Chr. Onderwijs organisaties. Naar aanleiding van een by hem inge komen schryven van de Unie van Chr. Onderwyzers en Onderwyzeressen in Ne derland heeft het hoofdbestuur van de Vereen, van Chr. Onderwyzers zich be zig gehouden met de vraag hoe tot een nauwere samenwerking tusschen beide organisaties te komen en zoo mogelyk zelfs tot hereeniging. De vergadering voelde algemeen veel voor een totale fusie. Besloten werd een kleinen kring te benoemen die in samenwerking met de afgevaardigden van de Unie een en ander voor de beide hoofdbesturen zal voorbe reiden. BOMMEN GEWORPEN. Het A.N.P. meldt dat gistermorgen vroeg om ongeveer kwart voor vijf En gelsche bommen zijn neergekomen op een veld genaamd de Brembosch, een gehucht gelegen tusschen Roosendaal en de Belgische grens. Vier brisantbom men kwamen tot ontploffing en maakte groote gaten in den grond, waarvan een met een middellijn van acht meter. Van de tientallen brandbommen, die werden uitgeworpen, kwam er niet één tot ont branding. Enkele ruiten werden ver nield van in de nabyheid gelegen boer derijen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Gisternacht zyn op het land van den heer A. Meyer te Anna Paulowna vyf explosieve bommen geworpen, waar van er een in een sloot weggleed en niet ontplofte. Bovendien kwamen er nog achttien brandbommen neer en ook hiervan kwamen er twee niet tot ont branding. De schade aan de te velde staande aardappelen en koolrapen is niet groot, die aan bloembollen van iets meer beteekenis. Ook de verdere schade is gering. Auto's vol gehamster de waren in beslag geno men. Dezer dagen heeft de gemeente politie te Beverwijk een inval gedaan in een pakhuis aldaar. Zy trof een groote hoeveelheid gehamsterde artikelen aan, die tegen hooge prijzen verkocht werden. Eenige honderden kilo's koffie, thee, cacao, boter, vet, meel, rijst enz., werden in beslag genomen en per vrachtauto naar het politiebureau vervoerd. De hoe veelheid was zoo groot, dat de auto twee maal moest rijden van het pakhuis naar het bureau, om alle gehamsterde waren over te brengen. Tegen drie personen, één inwoner van Beverwijk en twee van Velsen-Noord, werd proces-verbaal opgemaakt. Vreeselijk lot van twee kinderen. De Kinderpolitie te Am sterdam houdt zich bezig met een ern stig geval van kinderverwaarloozing in de Van Spilbergenstraat. Het gaat om twee kinderen uit het gezin Van O., den achtjarigen Japie en zijn zesjarig zusje Hinke, die oneer treurige omstandighe den leven. Volgens verklaringen van de buren zouden de kinderen gedwongen worden den geheelen dag in een klein zijkamertje te vertoeven en mogen zij Men ontmoet soms jonge menschen, die van hun ouderiyk huis niets goeds weten te vertellen. In een andere omge ving is alles mooi en goed, maar thuis deugt er nu letteriyk niets. Ze moeten er uit. De wyde wereld in. Maar alB dan elndeiyk het doel ls be reikt, dan biykt meermalen hoe zy zich in hun kortzichtigheid hebben vorgist. Dan zien ze, dat de schyn vaak anders ia dan de werkeiykheid. Dan Neren ze hun thuis waardeoren en niet zelden komt dan boven een gevoel van heim wee naar het eigen veel gesmade thuis. Iets soortgelyks kunnen we vandaag aan den dag bij vele medeburgers waar nemen. Van ons lieve landje, waar ze het toch zoo goed hebben gehad, en waar ze zoo vele voorrechten hadden, kunnen ze niets goeds meer zien en zeggen. Ze willen een nieuw tehuis bouwen, dat in niets aan het oude herinnert en waar het alles zooveel beter en mooier zal zyn. En wie weet, misschien bereiken ze hun ideaal. Maar wie zal zeggen, hoe spoedig ze met vurig verlangen terug zien op wat gewéést is. Hoe ze dèn gaan waardeeren wat ze nu versmaden. Hoe ze dan gaan inzien hoe schrikkelyk dwaas en on dankbaar ze hebben gehandeld, toen ze verwierpen wat ze hadden en begeerden wat ze niet kenden. Hoe graag ze terug zouden willen alshet slechts kon. Als het berouw dan echter maar niet te laat komt! OPMERKER. niet op straat spelen of in den huise- lijken kring zijn. Het meisje is tuberculeus en heeft eigenlijk verpleging noodig. Zij is vroe ger reeds eenigen tijd in een sanatorium geweest, maar in de oorlogsdagen is zij daaruit ontslagen. De noodige stappen zijn reeds gedaan om de ouders uit de ouderlijke macht te ontzetten. De aanleiding tot den misstand in het gezin Van O. schijnt te zijn, dat de stief vader niet op de kinderen gesteld is, ter wijl de moeder de kracht mist om vo >r de twee kleuters op te komen, bevreesd als zij is voor ruzie. Toen Hinke thuiskwam mocht zij vooral niet met zijn eigen kinderen be moeien en daarom moest ze in het zit kamertje worden opgesloten. Japie moe er later ook maar bij. In het kleine tuin tje achter de woning zagen de buren de twee kinderen een enkelen keer en toen de omwonenden hun boterhammen toe wierpen, kreeg men Hinke noch Japie meer te zien. (Tel.) De korte broek voor de jeugd. De Textilzeitung verneemt uit Rome, dat de Italiaansche jeugd voortaan tot het zestiende jaar de korte broek moet dragen. Deze is, heet het, hygiëni scher, mooier, omdat wie ze draagt slan ker lijkt, goedkooper en uit paedagogiscii opzicht te verkiezen, omdat aldus voor komen wordt, dat de jongelui zich vóór den tijd volwassen voelen. De groote ma gazijnen mogen reeds geen lange broeken aan knapen meer verkoopen met het oog op de stofbezuiniging. Fransche krijgsge vangenen op landgoederen Op de tuinderij van den heer Onnes, den gewezen slotheer van het kasteel Nijenrode, die thans te Freienhagen, circa 68 K.M. ten Noorden van Berlijn in den Kreis Niederbarnim, op een landgoed van 400 morgen het tuinders- bedryf uitoefent, is een groot aantal Fransche krygsgevangenen te werk ge steld. Doodelijke aanryding in het duister. Gisterochtend is vermoedelyk tengevolge van de duister nis, de Almelcsche landbouwer, H. J- Huiskens, het slachtoffer geworden van een ongeluk. Hy reed met een handwa gen, waarop eenige melkbussen stonden, op den straatweg tusschen Almelo en Wierden, toen hij door een vrachtauto werd aangereden. H., die vader is van drie kinderen, vond men even later aan den kant van den weg met een gapende hoofdwonde, waara overleed. Lp opge ter van den melkbc kwam de politie 's c dat haar vader, di melkfabriek was g< ruggekeerd. De poli zoek in, tydens hetw een dravende melk! op deze plaats aan resultaat, dat na t van Van V. kan woi vermoedt, dat de m ziekte leed, onwel is door te water geraa Kleinste gië gebombai Het kleinste dorp v huizen met in het telt en in de vru Vlaanderen is gele door Engelsche vliej Wyd en zyd is er g vinden. De bommei groote hoogte wer richtten alleen aan aan. Ook in plaatsen b\ Engelschen bommen geheel 17, die alleen digden. In den nacht van dag zyn op woonw Britsche bommen g huis werd getroffen men hier om het levi verwoestte een kerk waarin zich geen mil den. Nu de landbouwe: deerd geweest zijnde de vraag, hoe thans uitzaaien van winter, het ongetwijfeld was W. C. van Beckom, t volgende voorloopige heeft samengesteld. Tegen uitzaai vai wintertarwe bes gende bezwaren mee nog de mogelijkheid c stand in het a.s. voo was te zaaien, zood eenig risico wel gewe al wel winteruie zoutgevoeligheid van bekend, maar gezien den polder Galathee land, bestaat de indi niet tot de gevoeligste Het is echter dring voorkoming van vel( en teleurstellingen schriften inzake grom ting en zaaitijd nauw De grondbewerk oppervlakkig te worde al ondiep ploegen (s eggen. Het land moei worden, dus probeei grond te krijgen. Men bemeste di kalksalpeter, teneinde bedekking te verkrijg slaan bij regen tegeng het oog op de kans o fosforzuur (superfosfaa zijn gang, met kali zij Het zaaien moet dus niet wachten tot Buiten verantwoordelijk De zuurkool-inmaak is in den Langen dijk begonnen, Aanvoer langs den lo°' penden band, (Foto Fax-Holla^ Geachte Redactie, Vergunt u mij nog uw onderschrift op m blad van 19 dezer? Ik heb in dat artike slecht geregeerd zijn g daartegenover, dat zei zijde wordt erkend, d voortreffelijke wijze w« Het is natuurlijk zei de Duitschers, dat alle misch gebied zoo was, maar verder zegi tenlandsch oordeel mij dit als argument kunt ik heelemaal niet. Hoe het is gekomen, schap van de Nederlai standig en buiten de pa treden, is niet met ei zeggen, maar in hoofdz ge van de leiders der niet konden uitkomen Politieke gezichtsveld vs door er stagnatie onts stond handelen noodza Als u schrijft, dat de beginsel propageert, is mgelicht. Ik zend u d« Program van de N. U kunt zien. Ijet is niet vergen dit program in °P te nemen en daarom ais advertentie te plaat: eder ander belangstel van nemen, terwijl de Goes, Turfkade 17, en Bierkade 9, gaarne na geven. Ook is het niet de I tJ. om allen volksinvli maar wel wordt een 1 vaardig gezag noodzak»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2