Dagblad voor de Provincie Zeeland zaken igramma (ANP)- aj-ork. S'r.EÏNP8, Blulti^' ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 54e JAARGANG - No. 297 EERSTE BLAD De Heere regeert. Buitenland Verdere luchtaanvallen op ZO.-Engeland. Hei Duitsche weermachtbericht. Heidelberg opnieuw gebombardeerd Von Ribbentrop opnieuw bij Mussolini. Het Itallaansch weermachtsberlcht. Bulgaarsche troepen trekken heden Z.-Dobroedsja binnen. Drukte op de Amerlkaansche werven. De Duitschers in Nederlandsch-Indië. Kolonel De Konlngh Inspecteur-generaal der politie. Binnenland De Kolk te Rotterdam wordt gedempt. te Middelburg, te Middelburg heeft Isteringverordening: irg f3 b. s. 3 d, h. .e f5 b. 8. 3 d. h. f050 b, s. 1 d. h.; 8. 2 d. h. leene Politieveror- [utelandeW. M. te 3 d. h.J. M. M. b. 3 d. h. leene Politieverorde- [einkenszandD, J, 1 d. h. Imeene Politieveror- Middelburg: H, R. f 3 b. S. 1 w. t. b. irg f3 b. s. 2 d. h. Imeene Politieveror- ;e Vlissingen: A. B. s. 1 d. h. Imeene Politieveror- Domburg: C. S., 3 d. b. prechtigd te zijn loo- >nd, die beplant is: id f3 b. s. 3 d. h.; je f 3 b. a. 3 d. h. >rwegwet: J. R. te f2 b. s. 2 d. h.; jndskerke f 2 b. s. Is-Heer Arendskerke 3. d. W. te 's-Heer i. 2 d. h. iet Algemeen Regle- >r Rivieren en Ryks- iddelburg fl b. s. K. te Goes f15 b. Middelburg 14 d. h. Rijkswerkinrichting één jaar; P. M. te d. h.F. V. te Goes Sept. 1940. |4.4 M. NCRV-Uitz. ANP. 8.10 Schriftl. ew. muziek (gram.) Apollo-ensemble en |.15 Apollo-ensemble Arnh. orkestvereen. adienst. 11.00 Gram. jen gram. 12.00 Ber. Nieuws- en economi- 1.00 Postillons en ncert. 3.00 Chr. lec- violen en gram. 4.15 aet pianobegeleiding |ws- en econom. ber. jeugd. 6.15 Gram. lelvertellingen. 6.45 van den dag (ANP), ortage of muz. 8.00 .15 Orgelspel (opn.). obegel. en gram. 9.00 dige", causerie. 9.30 kest (opn.). 9.45 _ierna: Schriftlezing. Irsber. ANP. en slui- „1 M. VARA-Uitz. L 7.15 Ber. Eng. 7.30 ber. ANP. 10.00 Or- ng, piano en gram. feer. Eng. 11.30 Es- 12.30 Ber. Duitsch. ponm. ber. ANP. 1-00 —2.00 Gram. 2.00— j.00 Gram. 3.30 Ber. vpraatje. 4.15 Orgel- 30 Ber. Duitsch. 5,15 ber. ANP. 5.30 Es- Eng. 0.30 Viool en van den dag (ANP), eportage. 7.50 Gram. h. 8.15 Nieuwsber. ;ng. 8.45 VARA-ork. e. 10.00 Ber. Duitsch. ANP. 10.30—10.45 ïg. 11.15—11-30, 0.15 10 Ber. Eng. Sept. 1940. jll4.4 M. 8.00 KRO. 10. 5.00 NCRV. 7.45 ANP. 8.10 Wij be- 8.30 Korte ochtend- 10.30 Hoogmis. 12.U" D-octet. 12.45 Nieuws; oekbespr. 1.15 KRO 00 Gram. 2.15 Radio- it, viool en altviool, kuit, viool en piano, oor (opn.). 4.30 Z ïram. 5.15 WekeltfJ seling (ANP). 5.30 Hierna: Gew. im. 8.00 Nieuwsber. amerorkest en sollet. ïen dag. 8.55 0. '5 M. VARA-Uitz. a. 7.15 Ber. Eng. Bvsber. ANP- FJJ ■am. 10.30 <Wj£ Ber. Eng. 1:L'3U Esmeralda en soils h. 12.45 Nieuwsber alda en solist, g Jng. 3.45 Zang, P an lm. 5.15 WekelpJ. fcng. 0.30 VARA 0 20 VARA-orkest. 15 Nieuwsber. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het biad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoci Postrekening 44499 Telefoon 243S Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J.'FANO Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.ti0 per ksartaaj Weokaboanensenten voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden msdedeeUngen 63 sect per tpgcj Kleine Advertentiën Dinsdags w» Vrijdag* f 0.73 bij vooruitbetaling Advertentiën ondef lette? bt JBöïfB io cent extra j Bij contract bëlapgeQgë göEflsB Dit nummer bestaat uit twee bladen. De Heere regeert! Dit was een van de lievelingsspreuken van den Vader des Vaderlands. In tijden van voorspoed zei hij dank baar: de Heere regeert. Letterlijk in het oud-Hollandsch sprak hij: de Heere regneert. Maar ook in tijden van donkerheid en zwarigheden, als zijn plannen misluk ten en de zaak des lands hopeloos scheen, zei hij vertrouwend: de Heere regeert. Van dit woord, ontleend aan Psalm 99, heeft indertijd Dr B. Wielenga een schoo- ne verklaring gegeven. Een klein gedeel te daarvan laten wij hier volgen. De gedachtengang, waaruit deze psalm is ontstaan, is niet moeilijk te be grepen. Israël wist zich vanouds het volk Gods, verkoren en bemind boven alle vol keren der wereld. Israël leefde uit de belofte, dat In Abrahams zaad alle vol ken der aarde gezegend zouden worden. Door het zaad der belofte zou het dus over allen en alles regeeren. Maar wat is er geschied? De orde werd omgekeerd. Heel de we reld keerde zich tegen Israël, rukte het van zijn plaats en vernederde het tot sla vernij. Dit was voor een groot deel afkeer van de waarheid Gods. Israël had om zijn ongehoorzaamheid wel straf verdiend, maar de werktuigen dezer straf voelden zich niet als dienstknechten van God. Integendeel. Hun haat tegen de wet Gods koelden zij tegen het volk Gods. Vandaar de hoonende vraag aan het verstooten en mishandelde volkwaar is uw God? En de vromen, door de verschrikkelijke omkeering der orde verbijsterd, zuchtten verslagen: Ja, waar is nu God? Is de God van Israël dan niet de God der gansche aarde Heeft Hfi vergeten rechtvaardig te zijn? In de tijdsomstandigheden, speciaal in het lot van Israël, school dus een aan leiding voor den vorst der duisternis om de geloovigen aan de vechten en voor de zwakke zielen om te twijfelen in hun God. Niet waar, wij kunnen daar inkomen. Het kan soms zoo moeilijk worden ons geloof toe te passen op het leven. Theo retisch belijden we zeker nog dat God regeert. Maar practisch staan we verle gen. De geschiedenis schijnt niet te be antwoorden aan het beginsel der waar heid. Maar de Heere liet zijn volk niet lan ger in de bestrijding dan noodig was tot' loutering van het hart. Het werd anders. Israël kwam vrij. De scepter van Gods sterkte werd weer zichtbaar in Sion. De vijandige volken kregen hun straf, wer den op hun beurt, en nu voor immer, ver nederd. Dat ziende, juichten de rechtvaardigen om Israëls heil, maar meer nog om den naam van Israëls God, die zich weer openbaarde als de alleen Machtige en Heilige. De dichters grepen naar het schoone instrument der poëzie om hun hart te luchten, om uit te zingen hun aanbid ding en dank, woorden te geven aan het geloof: de Heere regeert! Hij regeert, dat beteekent in dit ver band Hij regeert toch, al ontkent de wereld het en al scheen het ook ons an ders te zijn." De Heere regeert. De Heere regeert toch! In het bijzonder ook voor dezen tijd is dit een woord van groote beteekenis en vol van troost en bemoediging. Het ziet er in vele opzichten donker uit in de wereld. Geheele volken zijn in gisting en bewe ging. Millioenen soldaten staan nu reeds meer dan een jaar onder de wapenen, tienduizenden hebben reeds den dood ge vonden en nog steeds schijnt het alsof het vuur van den oorlog nog verder om zich heen zal grijpen. En niemand weet wanneer en op welke wijze dé oorlogsbrand- zal worden ge- bluseht en wat van al deze beroeringen nog het einde zal zijn. Wat zal de toekomst zijn van ons volk Hoe zal het gaan met het werk van de kerk, de zending, de christelijke actie op velerlei gebied? Wij staan hier voor tal van vragen, waarop we geen antwoord kunnen geven. Wij weten, wat de toekomst betreft, niets. En toch, wij weten veel. Want, de Heere regeert! Reuter meldt uit Londen: Gisterochtend vroeg zijn talrijke for maties vijandelijke vliegtuigen in de rich ting van Londen over de kust van Kent gevlogen. Er bevonden zich een groot aantal bommenwerpers onder, die door talrijke jagers werden begeleid. Uit de ontvangen berichten blijkt, dat de Duitsche luchtmacht niet slechts bo ven Londen, doch ook boven andere dee- len des lands, en wel hoofdzakelijk bo ven Z. O. Engeland actief is geweest. In een stad in het Z. O. werd door vijf bri santbommen aanzienlijke schade veroor zaakt. Het D. N. B. meldt: Zoodra de weersomstandigheden bo ven het Kanaal gisteren, laat in den och tend, verbeterden, zijn de Duitsche ge- vechts- en jachttoestellen opnieuw voor den aanval gestart. Het gebied even ten Westen van de groote Theemsbocht is succesvol met bommen bestookt. O.a. zijn de verkeer-s- installaties van de Southern Railway in het gebied van Londen aangevallen. Tal rijke treffers konden worden waargeno men. Het kwam tot verscheidene lucht gevechten, waarbij het den Duitschen jagers is gelukt 12 Britsche toestellen neer te schieten. Eén Duitsch vliegtuig is tot dusver niet terug gekeerd. In het frontbericht van het D. N. B. wordt gezegd, dat, dank zij den goeden navigatie-instrumenten van de Duitsche vliegtuigen ook Donderdag ondanks de slechte weersomstandigheden doeltref fende bomtreffers op militaire objecten in Londen geplaatst konden worden. Vooral werd geconstateerd, dat de op Woensdag ondernomen aanvallen op voor den oorlog belangrijke installaties bij zonder succesvol geweest moeten zijn. De groote branden in de Londensche stads wijken Canningtown en Stockwell, als mede ten Noorden en ten Oosten van de z.g. bocht van de Theems, waar weer nieuwe branden zijn ontstaan, vielen duidelijk waar te nemen. DE TOESTAND TE LONDEN. Nog nooit tevoren, aldus schrijft de correspondent van Stockholms Tidnin- gen, zijn de Duitsche vliegtuigen zoo ver boven het centrum van Londen doorge drongen. Steeds weer opnieuw stortten de vliegers zich door het spervuur van den afweer heen tot op de daken der huizen. Reeds voor middernacht hoorde men ontploffingen na-ontploffing van bommen van ieder kaliber. De voorste den in het Noorden, Zuiden en Westen trilden urenlang op haar grondvesten als gevolg van de ontploffingen. Het was alsof boven ons een orkaan woedde. Niet alleen kwam er geen einde aan het ontploffen der bommen, doch het dreu nen van het afweergeschut en het gië- ren van de neervallende bommen hield niet op. Piccadillycircus was gisteren gesloten, omdat door bomontploffingen in de omliggende straten groote stuk ken muur op het open plein waren neer gekomen. KONING EN KONINGIN BEZOEKEN GETEISTERDE WIJKEN. Reuter meldt uit Londen: De koning en de koningin hebben drie wijken van Londen bezocht, die sterk onder de Duitsche bomaanvallen geleden hebben. Zij onderhielden zich met de ge redden en met de leden der passieve verdediging. Op een afstand van 25 meter van den hertog van Kent is een tijdbom ontploft, toen hij de geteisterde wijken van Lon den bezocht. De bom was in een tuin te rechtgekomen. De noodige maatregelen waren genomen opdat er geen schade zou worden aangericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Onder voortdurend^moeilijke weersom standigheden heeft het luehtwapen gis teren gewapende verkenningsvluchten uitgevoerd. In het verloop daarvan wer den Londen, alsmede vliegvelden en ha veninstallaties in Zuid-Engeland met bommen bestookt. 's Nachts hebben gevechtsvliegtuigen de vergeldingsaanvallen op Londen en op voor den oorlog belangrijke doelen in West- en Midden-Engeland voortgezet. Talrijke nieuwe branden verbreiden zich, inzonderheid ook te Liverpool. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen 's nachts bommen op woonwijken in West- en Zuid-Duitsche steden. Een Britsch vliegtuig werd neergeschoten. Drie Duitsche vliegtuigen worden ver mist. Het D.N.B. meldt omtrent dit laatste nog: Eenige Engelsche bommenwerpers zijn West- en Zuid-Duitschland binnengevlo gen, waar zij bommen wierpen op niet- militaire doelen. Er zijn vier dooden te betreuren. Acht personen werden zwaar gewond. Verscheidene woonhuizen wer den verwoest. In West-Duitschland wer den bovendien weer brandbare celluloid- plaat jes omlaag geworpen die geen scha de aanrichtten, maar opnieuw kenmer kend zijn voor de Engelsche strjjd-me- thoden. Engelsche vliegers hebben gisternacht in het gebied van de stad Heidelberg op nieuw op woonwijken bommen gewor pen. In Heidelberg zijn wijd en zijd geen militaire doelen te vinden De stad is in de wereld bekend als plaats der wetenschap en haar histori sche herinneringen. Daarom is het Duit sche volk over het bericht, dat Engel sche vliegers op de stad bommen heb ben geworpen, waarbij voornamelijk de arbeiderswijk van Heidelberg, Pfaffen- grund, zwaar getroffen werd, zeer ver bolgen. Een van de arbeiderswoningen werd totaal 'vernield. Van het hierin wonende gezin werden de kostwinner, alsmede dochter en zoon gedood. Andere brisantbommen, die in de naaste omgeving van Heidelberg werden neergeworpen, doodden een kind van veertien jaar en veroorzaakten bij ver scheidene personen zware verwondingen. Ook in de kleine stad Bruchsal in Ba den werden de hommen bij helderen ma neschijn in scheervlucht op een dichtbe volkte woonwijk, die precies tusschen de stadskerk en het ziekenhuis ligt, gewor pen. Tot in den verren omtrek van de plaatsen, waar de bommen terecht geko men zijn, bevindt zich geen enkel mili tair doel, fabrieksgebouw of spoorweg emplacement, Door het bombardement werden ook hier vrijwel uitsluitend men sehen uit de minder welgestelde kringen getroffen en van hun onderdak beroofd. Zoo viel een bom in een huisje van een verdieping, dat evenals het huis er naast instortte. Door een andere bom werden twee meisjes bedolven, waarvan er een om het leven kwam. Twee huizen verder werd een achtjarige jongen door bom- splinters levensgevaarlijk gewond. Ook het historische slot van Bruchsal werd b\j den Engelschen luchtaanval zeer ern stig beschadigd. BELGISCHE LEENING. Ten bedrage van 3 milliard franc». Ter beveiliging van de financieele po sitie en ter vermijding van alle gevaren welke uit een tekort zouden kunnen voortvloeien, zal ter gedeeltelijke con solideering van de vlottende schuld, die in de laatste maanden is ontstaan, een consolideeringsleening met een looptijd I van tien jaren ten bedrage van 3 milliard i francs worden uitgegeven, aldus meldt het D. N. B. uit BrusseL Mussolini heeft gisteren in het Palazzo Venezia in tegenwoordigheid van graaf Ciano, den rijksminister van buitenland- sche zaken, Von Ribbentrop, ontvangen. Het onderhoud, dat om 17 uur begon, was om 18 uur geëindigd. Bij de door de vooraanstaande staats lieden der spilmogendheden gevoerde be sprekingen is, naar in Italiaansche krin gen wordt verklaard, een volledige over eenstemming geconstateerd tusschen de gezichtspunten over de verschillende vraagstukken, die aan een onderzoek on derworpen zijn, alsmede over de toekom stige oorlogvoering, die voor het ver slaan van den vijand tot een hoogtepunt is gekomen en volkomen bevredigend werd geacht. Wat het Donauvraagstuk en de be trekkingen met Spanje betreft, wordt in Italiaansche kringen verklaard, dat van zelfsprekend bij het bestudeeren van alle actueele problemen ook deze beide kwes ties zijn behandeld. Doch over deze, door de hoogste autoriteiten gevoerde en nog aan den gang zijnde besprekingen, kun nen geen bijzonderheden worden gege ven. 't „Hamburger Fremdenblatt" schrijft over de rol van Spanje. Het blad zegt o.m.: Eindelijk is het einde van het tijdperk waarin de steunpunten van het Britsche imperium in de Middellandsche Zee alle betrokken staten, hetzij Egypte of Span je, Frankrijk of Italië, tot kostgangers van de Britsche welwillendheid degra- deeren, in richt gekomen. Het bevriende Spanje, dat reeds sedert maanden zijn neutraliteit heeft veran derd in de houding van niet-oorlogvoe- rende, verschijnt thans, op het hoogte punt van het geheele conflict als een land, dat na de vrije keuze van zi|n be langen en in overeenstemming met zijn politieke wereldbeschouwing, zijn plaats aan de zijde der as-mogendheden zoekt. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Een van onze verkenningsvliegtuigen heeft met bommen een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. In Noord-Afrika zijn bij luchtaanval len van den vijand op de haven Derna in het gebied van Bomba, Tobroek en Solloem, één persoon gedood en eenige menschen gewond. Er werd lichte mate- riejele schade aangericht. Vijandelijke luchtaanvallen op Dire- daoea, Duavello en Mogadiscio veroor zaakten zeer lichte schade. Er vielen geen slachtoffers. EPIDEMIEËN IN EGYPTE. In de door de geëvacueerde bevolking van Alexandrië overvolle dorpen in het achterland van de Egyptische havenstad zijn epidemieën uitgebroken. Het besmet tingsgevaar is nog toegenomen door den ellendigen toestand, waarin de vluchte lingen zich bevinden. De meesten hebben nog geen onderkomen gevonden en slee pen zich van het eene dorp naar het andere voort. Een aantal geëvacueerde personen is in het geheim weer naar Alexandrië te ruggekeerd, waar zij hun woningen niet meer konden betrekken, daar hun stads wijk door de militaire autoriteiten tot „gevarenzone" was verklaard. Vanmorgen om negen uur zouden de Bulgaarsche troepen een aanvang maken met de bezetting van de eerste zone der Zuidelijke Dobroedsja, waarin de steden Baltsjik en Tutrakan liggen. Voor een ordelijk verloop der bezetting is de Zuidelijke Dobroedsja verdeeld in vier zones, waar de troepen achtereenvol gens zullen binnenmarcheeren. De ter mijnen voor de bezetting der drie andere zones zullen nog nader worden bepaald. Na bezichtiging van de marinewerf te Philadelphia, heeft Roosevelt tegenover de pers uiting gegeven aan zijn tevreden heid over het tempo der bewapening. In een jaar tijds is het aantal arbeiders op de marinewerf van 8000 tot 19000 geste gen. Roosevelt beschouwt dit als een ge volg van de in September j.l. door hem gegeven opdracht, 30 torpedoboot jagers uit den wereldoorlog weer bedrijfsklaar te maken. Aan de moderniseering van de laatste groep dezer torpedobootjagers en van een groep oude duikbooten wordt, naar Roosevelt voorts verklaarde, thans gewerkt. De torpedobootjagers vormen een deel van de vijftig schepen, die aan Engeland geleverd worden in ruil voor de marinebases. VERGEEFSCHE NEDERLANDSCHE VERTOOGEN BIJ DEN GOUVERNEUR- GENERAAL. Nieuwe Duitsche représailles. Officieel wordt medegedeeld: Nadat verschillende stappen, zoowel langs diplomatieken weg als door parti culiere Nederlandsche kringen, om de Nederlandsche autoriteiten in Neder- landsch-Indië tot andere gedachten te brengen in zake de onwaardige behande ling van de zich daar bevindende Duit- schers, zonder resultaat waren gebleven, heeft een vooraanstaande Nederlandsche instantie ongeveer vier weken geleden met toestemming van de Duitsche autori teiten een zeer dringenden oproep tol wijziging van zijn houding gericht aan den gouverneur-generaal, Jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Deze oproep werd door het college van secretarissen-generaal opgesteld en in een door Jhr Snouck Hurgronje en Jhr Six onderteekend telegram via Tokio naar Batavia geseind. In dit telegram werd er op gewezen, dat van Duitsche zijde als vergelding voor de arrestatie van de Rijksduitschers in Nederlandsch-Indië, eenige honderden Nederlanders naar Duitschland overge bracht en geïnterneerd waren en dat op vrijlating van deze geïnterneerden niet te rekenen is, zoolang in de behandeling van Duitschers in Nederlandsch-Indië geen verandering zal zijn gekomen. Voorts werd er nadrukkelijk voor ge waarschuwd, dat de toestand wel eens erger zou kunnen worden en dat met een verscherping van de Duitsche represailles '^aar wij vernemen is by beschikking van den Rijkscommissaris de kolonel der marechaussee, A. W. de Koningh, thans Inspecteur der marechaussee, benoemd tot inspecteur-generaal der Nederland sche politie. Voorloopig zal kolonel De Koningh, die vroeger commandant der marechaussee in Den Bosch was, de functie van inspecteur der marechaussee blijven waarnemen. Kolonel De Koningh genoot zijn mili taire opleiding aan de Militaier Acade mie te Breda. Hij werd op 19 Juli 1907 benoemd tot 2e luitenant der infanterie. Na op 19 Juli 1911 bevorderd te zijn tot lsten luitenant werd hij in 1916 over- gaplaatst bij het Regiment Grenadiers en Jagers te 's-Gravenhage. In 1919 is hij bij de oprichting van het korps poli- tietroepen naar dat korps overgegaan, waarna hij in 1924 bij de marechaussee districtscommandant te Zwolle werd. In 1927 volgde rijn benoeming tot districts commandant te Assen, waarna hij op 1 Nov. 1934 bevorderd werd tot majoor- commandant dar lat® divisie van de ma rechaussee te 'b-Hertogenbosch. Op 1 Maart 1938 werd hij bevorderd tot. luit.- kolonel en op 1 Mei 1940 bevordc-rd tot kolonel-insepcteur van het wapen der marechaussee. ernstig rekening zou moeten worden ge houden. Een bevredigende regeling zou slechts kunnen worden bereikt op dezen grond slag, dat den in Nederlandsch-Indië ver blijf houdenden Duitschers in beginsel hun bewegingsvrijheid zou worden terug gegeven en dat hun toegestaan zou wor den zich naar hun woningen te begeven en hun normale werkzaamheden te her natten. Duitschers, die geen vaste woon plaats in Ned.-Indië hadden, of wier te rugkeer in hun woning niet mogelijk is, zouden of naar Duitschland moeten kun nen terugreizen of moeten worden onder gebracht in een gezonde plaats in de ber gen. Voorts moest de gelegenheid worden geschapen tot hulp- en ondersteunings actie voor de noodlijdend geworden Duit schers. Aan den anderen kant zouden de Duit schers in Ned.-Indië van de Duitsche Rijksregeering strenge opdracht krijgen op geen enkele wijze iets tegen het Ne derlandsche bestuur of tegen de veilig heid des lands te ondernemen. Ten slotte werd den gouverneur-generaal verzocht, het telefoonverkeer met Nederland weer vrij te geven, zij het ook slechts ter na dere bespreking van de regeling van bo venvermelde aangelegenheid. Ofschoon het geen twijfel kan lijden, dat de gouverneur-generaal in het bezit van dit telegram is gekomen, heeft het college van secretarissen-generaal tot he den geen enkel antwoord van hem ont vangen, terwijl het telefoonverkeer met Nederland niet hersteld is. De bevoegde Duitsche instanties hebben voorts berich ten ontvangen volgens welke in het lot der Duitschers in Nederlandsch-Indië in- tusschen geen noemenswaardige verlich ting is aangebracht. Aangezien dus aangenomen moet wor den, dat de regeering van Nederlandsch- Indlë niet tot inbinden bereid is, ziet men zich aan Duitsche zijde gedwongen, hieruit de noodige conclusies te trekken. De verantwoordelijkheid voor de on aangename gevolgen, welke thans nit de zen stand van zaken voor talrijke Neder landers moeten voortvloeien, treft uitslui tend den gouverneur-generaal van Ne- derlandseh-Indië en diens raadgevers. Het is nu wel duidelijk, dat het Rotter- terdamsche stadsbeeld, mede als een ge volg van het bombardement een radicale verandering zal ondergaan. Met het puin, dat in zulke overvloedige hoeveelheden beschikbaar kwam, heeft men eerst de Blaak, eens een centrum der binnenschipperij, dichtgegooid. Ook heeft men puin gebruikt voor het dem pen van de Sehie, die door het graven van het Noorderkanaal tot een binnen- scheepvaartweg van zeer ondergeschikte beteekenis geworden was en derhalve ge voeglijk als zoodanig gemist kon worden. En nu is men ook begonnen met het dempen van de Kolk. En daarmee ver dwijnt dan opnieuw een laatste herinne ring aan een typisch stukje Rotterdam van weleer. Typisch vooral om de con- trasteerende werking van de spoorweg-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1