Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Diepere eenheid. VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1940 54e JAARGANG - No. 296 In beslaggenomen ladingen vrijgelaten Prof. Dooyeweerd en de Nationale Unie. De regeling van den pachtprijs. Nog verdere beperking benzlnegebruik. Buitenland De aanvallen op Engeland. Von Ribbentrop te Rome. Frankrijk verlangt naar den vrede. Het Italiaansch weermachtsberlcht. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44480 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange ölststraat 34 en Noordweg 188. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA ARfisne0eoi»er{j9 t2M per kwartaal Weekabonnementen voor Middelbars does en VBssïngea f 030 Losse nammeëa I cebO AdvertentiSn 30 cent per fegsl ingezonden mededeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertenties Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bi] vooruitbetaling AdVertentiën onder letter of Sotto 10 cent èxïrS J BIJ ëbütmi belangrijke körïlng Dit nummer bestaat uit twee bladen. Verblijdend in hooge mate is de toe nadering die te conatateeren valt tus- schen de Antirevolutionaire party en de Chr.-Hist. Unie. Daarvan spreken de groote gecom bineerde vergaderingen die in verschil lende deelen van het land werden ge houden, maar niet minder de gecombi neerde vergaderingen van piaatselijke kiesvereenigingen. Daarvan spreekt ook wat in de pers organen over en weer geschreven wordt. Zoo schreef nog dezer dagen de „Ne derlander" o.m. het volgende: „Het is verheugend, dat er in de bij eenkomsten van Anti-Revolutionairen en Christelijk Historischen van exclusi visme geen sprake was. Geenszins zat hier de bedoeling voor zich zelfgenoeg zaam terug te trekken in de Protes- tantsch-Christelyke eenheid. Uitdruk kelijk werd de deur open gehouden voor een breedere samenwerking met allen, die ter wille van hun anders geaard geestelijke leven dezelfde ruimte bin nen de staatkundige orde begeeren. Het is nog te vroeg vast te stellen welke mogelijkheden er voor deze sa menwerking zijn en er is nog te veel onzeker om zich van de politieke con sequenties, waartoe zjj zou kunnen lei den, zelfs maar een voorstelling te ma ken, maar 'tfeit zelf is van voldoende belang om het hier te constateeren". „Voor ons Christelyk-Historischen was in het bijzonder ook van belang hetgeen Dr Coljjn te Scheveningen in den aanhef van zijn rede zei. Hij merk te op, dat het nog immer treft, dat er zoovelen zijn, die een veroordeelend vonnis uitspreken over het Nederland van voor Mei 1940. En daarop volgde blijkens het persverslag dit: „Dat zulks in de eerst verwarrende weken na 14 Mei het geval was, behoeft geen ver wondering te wekken. In die eerste da gen heeft ieder van ons wel eens wat gedaan, gezegd of geschreven, wat hij nu niet of althans niet op die wijze zou hebben gedaan, gezegd of geschre ven". Wij hebben dit verstaan en gewaar deerd. Dr Colijn heeft hiermede in het openbaar bevestigd wat degenen, die contact met hem hadden, ook zonder dat het werd uitgesproken, wel reeds wisten. Door aldus te spreken heeft hij van zijn kant de bereidheid getoond uit den weg te ruimen wat voor zeer velen uit onzen kring een belemmering was om zich voluit achter deze samen werking te stellen. Naarmate men zelf dieper de teleurstelling van hetgeen zich rondom den 14den Mei afspeelde heeft gevoeld en den schok, die dat teweeg ge bracht, heeft ondergaan, zal het ge makkelijker vallen de toegestoken hand te aanvaarden." Tot zoover de „Nederlander". Er is een roepen om eenheid dat betrekkelijk weinig beteekenis heeft om dat het is een pogen om met verdoeze ling van de dieper liggende beginselen een s c h ij n eenheid tot stand te bren gen. Een vermenging van ijzer en leem. Maar zoo staat het niet met de A.-R. partij en de C.-H. Unie. Er is hier bij alle verscheidenheid een diepere eenheid, die als het niet tot samensmelting komt, toch een hartelijke en voor ons nationale leven vruchtbare samenwerking moge lijk maakt. Bij het uitbreken van den oorlog hier te lande zijn door de Duitsche autoritei ten een aantal schepen, die zich op weg naar Nederlandsche havens bevonden, aangehouden en naar Duitsche havens opgebracht. De commissie voor aangehouden la ding („Coval") heeft de verdediging van de belangen van ladingseigenaren op zich genomen. De waarde der be trokken goederen bedroeg circa f 1.500.000. Na een reeks besprekingen met het Prisenhof te Hamburg en an dere Duitsche instanties is vrijgave toe gestaan van het meerendeel dezer goe deren, waarvan verschillende zendin gen inmiddels hier te lande zyn aange komen. In de pers circuleerde een bericht, dat Prof. Dooyeweerd aanwezig zou zijn ge weest op een vergadering der Nationale Unie. Om alle misverstand weg te nemen, schrjjft thans Prof. D. in de „Stan daard": Inderdaad ben ik aanwezig geweest by een vertrouwelijke samenspreking door het bestuur van de Nationale Unie met enkele personen van verschillende rich ting belegd. De bedoeling hiervan was het program der Unie aan de verschil lende standpunten te toetsen en zoo mo gelijk medewerking te verkrijgen voor een gezamenlijke poging invloed ten goe de op de „Nederlandsche Unie" uit te oefenen. Dit was niet de latere vergade ring, waarvan in de pers werd melding gemaakt en waar ik niet tegenwoordig was. Ik kwam by de vertrouwelijke samen spreking uiteraard niet op eigen initia tief, maar op verzoek van het bestuur der Nationale Unie en heb, geljjk ook de bedoeling was, van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om het anti-revolutionai re standpunt zoo helder mogelyk in de zen kring' uiteen te zetten. Hierop is nog gevolgd een tweede sa menspreking met enkele heeren der Na tionale Unie te mijnen huize, waarbij ik den indruk kreeg van een streven mjjn standpunt in serieuze overweging te ne men. Ik heb intusschen een en ander maal mijn bezwaren tegen program en metho de der Unie duidelijk naar voren ge bracht. Van een toetreding tot de Unie is mij nerzijds dan ook geen sprake geweest. Prof. Dr H. DOOYEWEERD Aanvraagformulieren voor de verkla ring van geen bezwaar". Ter voorkoming van opdrijving van den pachtprijs is op 17 Augustus het Pachtprysopdrijvingsbesluit 1940 afge kondigd. Krachtens dit besluit is het o.m. ver boden, een pachtovereenkomst te slui ten, indien de bedongen pachtprijs hoo- ger is dan die, welke voor het verpach te op 1 September 1939 gold. Uitzonde ring op dezen regel is slechts voor bij zondere gevallen mogelyk, indien de se cretaris-generaal van het departement van landbouw en visschery, in overeen stemming met het bevoegde pachtbureau een verklaring heeft afgegeven, dat er bij hem tegen de verhooging geen be zwaar bestaat. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een besluit van den secretaris-generaall van landbouw en visscherij, waarin bepaald wordt, dat een verpachter, die een zoodanige ver klaring van geen bezwaar wenscht, zich schriftelijk rechtstreeks tot het bevoeg de pachtbureau moet wenden. Het verzoek moet gedaan worden op een speciaal aanvraagformulier, dat by het pachtbureau verkrijgbaar is. GELDENDE PERIODE MET EEN WEEK VERLENGD. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, in overleg met den secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Waterstaat, maakt bekend: De huidige benzinesituatie in ons land maakt een nog verdere beperking nood zakelijk. Niet alleen zal deze beperking gevon den moeten worden in een verminderde toewijzing voor de Octoberperiode, doch ook zal het voor iederen benzineverbrui ker noodzakelijk zijn zichzelf, daar waar mogelijk, uit eigen beweging beperking in het verbruik van benzine op te leggen. Het is de plicht van iederen staatsbur ger, dat hij zooveel mogelijk bijdraagt tot het in stand houden van het economi sche leven. Men zal zich dus keer op keer weer hebben af te vragen vóór men met zijn auto rijdt: „Is het wel dringend noodzakelijk, dat ik dit doe?" Van overheidswege moeten in dit ver band tevens de volgende maatregelen ge nomen worden: Het bij beschikking van 14 Aug. 1940 aangewezen tijdvak van 1 tot en met 30 Sept. 1940, zijnde de derde motorbrand stof-distributieperiode, wordt verlengd tot en met 6 Oct. a.s. Als vierde distributieperiode wordt niettemin aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 31 October 1940. Als gevolg hiervan zullen wederver- koopers van 1 tot en met 6 October a.s. zoowel de thans geldende coupons met groenen opdruk op grijzen ondergrond, welke bevestigd zjjn aan de op grjjzen on dergrond gedrukte vergunning, o.m. voorzien van het groene cyfer 3, mogen accepteeren als de voor October ontwor pen coupons met gelen opdruk op licht- grijzen ondergrond, bevestigd aan een op lichtgrijzen ondergrond gedrukte ver gunning, waarop o.m. in gele kleur het cijfer 4 voorkomt. Speciale aandacht van wederverkoo- pers wordt nog gevraagd voor den thans verschoven datum van laatste inzending aan leveranciers van opplakvellen met coupons. In tegenstelling met de laatste alinea van een schrijven d.d. 16 dezer, hetwelk aan wederverkoopers uitgegaan is onder het hoofd „motorbrandstofbe schikking 1940 Nr 1", wordt de uiterste datum, waarop September-coupons nog aan leveranciers ter aanvulling van den voorraad mogen worden ingezonden, be paald op 7 October a.s. DUITSCH WEERMACHTBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen viel ook Woensdag, trots de ongunstige weersgesteldheid, verscheiden doelen van militair belang in de omgeving van Londen aan. De dok- en haveninstallaties te Tilbu ry, de staatswerf te Chatham en de groote olieopslagplaatsen van Port Vic toria werden met succes gebombardeerd. Verscheiden olietanks en een tankboot gingen in vlammen op. Des nachts werden de vergeldings- tochten tegen Londen ln versterkten omvang voortgezet. Vooral werden de Silverton- en Royal Albert-docks, als mede andere belangrijke doelen door talryke bommen van het zwaarste kali'» ber getroffen. In vele wijken van Londen ontstonden groote branden. Ook in andere deelen van Engeland werden militaire doelen, zooals de ha veninstallaties te Liverpool, de chemische fabrieken te Billingham, de Tynedocks te Newcastle, als mede vliegvelden in Midden-Enge- land met succes aangevallen. Het leg gen van mynen in de Zuid-Engelsche ha vens werd voortgezet. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in Noord-Frankrijk en België op verscheiden plaatsen bommen, zonder noemenswaardige schade aan militaire doelen aan te richten. Een aantal bur- i gers werd gedood. In den nacht van 18 op 19 September werden in West-Duitschland binnenvlie gende Britsche vliegtuigen door het Duitsche luchtafweergeschut tot omkee- ren gedwongen. Zy wierpen hun bom men op niet-militaire doelen en vielen daarbij het ziekenhuis van Bethel aan. Drie ziekenhuizen werden vernield, hoewel zij door het Roode Kruis duide lijk als zoodanig gekenmerkt waren. Hierbij werden negen kinderen gedood en twaalf gewond. De Woensdag door den vijand geleden totale verliezen bedragen 38 vliegtui gen. 13 eigen vliegtuigen worden ver mist. In weerwil van het feit, dat het weer een krachtige hindernis vormde, heeft de Duitsche luchtmacht, naar D.N.B. verneemt, haar aanvallen op militaire en strategische doelen in Londen giste ren voortgezet. In goedingelichte Duitsche kringen te Berlijn verneemt United Press, dat militaire doelen te Londen, Billingham, Newcastle en Liverpool zijn gebombar deerd. Tot dusverre zouden daarbij 35 Britsche vliegtuigen neergeschoten zijn, terwijl het eigen luchtwapen 13 machi nes verloren heeft. Bij de des nachts ondernomen ver- geldingsaanvallen op de Britsche hoofd stad, kon men met zekerheid naast de vele oude branden, die nog in het ge- heele stadsgebied woeden, een toene ming van nieuwe brandhaarden waar nemen. Opmerkelyk was, dat ditmaal rondom de stad weer zoeklichten aan flitsten, die den laatsten tijd geheel ver dwenen waren. Vermoedelijk houdt dit verband met het feit, dat op 16 en 17 September meer dan 200 versperringsballons rond om Londen losgeslagen zijn. Zoeklichten noch versperringsballons kunnen de Duitsche luchtmacht beletten, haar ver- geldingsvluchten tegen strategische doe len in het centrum der stad te onder nemen. Woensdagnacht ls ook een nieuwe aanval gedaan op Liverpool, waarvan de Engelschen hoopten, dat het de ha ven van Londen gedeeltelijk zou kunnen vervangen. Daar hebben de opslag plaatsen van grondstoffen, thans de grootste van Engeland, zeer te lijden ge had. Volgens U. P. gelooft men te Londen, dat de Duitsche vliegers een nieuwe aanvalsmethode bezigen. Tijdens bet werpen der bommen zag men n.l. licht schijnsels, die niet van de gewone bom men en ook niet van het afweergeschut konden zijn. Ook waren tydens de ont ploffingen geen vliegtuigen te hooren of te zien. Volgens deskundigen is er geen spra ke geweest van vèrdragend geschut. Zy zyn van meening, dat de Duitsche vlie gers waarschijnlijk een nieuw soort bommen gebruiken. DE SITUATIE TE LONDEN De Londensche correspondent van de „Ya", aldus meldt D.N.B. uit Madrid, die eenigen tijd buiten Londen is ge weest, deelt mede, dat hy de hoofdstad zeer veranderd heeft teruggevonden. Alle bewoners zyn in de ban van de ver schrikkingen der laatste weken. Het verkeer is volkomen in wanorde ge raakt. Het is geen uitzondering, wan neer arbeiders twee of drie uur te laat op hun werk komen. In de arbeiderswij ken hebben vele menschen geen ander onderdak meer dan de schuilplaatsen. Gisteren hebben de sirenes te Londen practisch den geheelen dag geloeid, meldt de Londensche correspondent van Stockholm* Tidningen. Geweldige ge vechten hebben zich boven de Theems afgespeeld. Het Duitsche luchtwapen heeft steeds weer opnieuw in sterke for maties aangevallen. Vooral waren er veel jachtvliegtuigen waar te nemen. Ook de Londensche correspondent van het Madrilleensche blad A. B. C. schrijft, dat de Duitsche bommenwerpers zich geen rust schijnen te gunnen. De correspondent meldt vervolgens, dat er om de andere straat van de Lon densche City puin ligt. Wie Londen vroe ger gekend heeft en het thans terug ziet, zou het nauwelijks herkennen. Volgens Aftonbladet is Donderdag in Engeland het parool uitgegeven, het roo- ken van sigaretten, sigaren en pijpen op straat na te laten. Dit wordt gemoti veerd met het brand- en ontploffingsge vaar als gevolg van vernielde gasbuizen. DE BRITSCHE BOMAANVAL OP DE INRICHTING BETHEL BIJ BIELE FELD. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Omtrent den bomaanval op de inrich ting Bethel bij Bielefeld, die in de ge- heele wereld als „stad der barmhartig heid" bekend staat, vernemen wij de vol gende bijzonderheden. Gisternacht vloog een vijandelijk vliegtuig over het gebied van de inrich ting Bethel en wierp achtereenvolgens 8 brisantbommen uit, deels van vrij zwaar kaliber. De eerste bom trof den grooten winkel van de inrichting en richtte aan zienlijke materieele schade aan. Daarbij werden drie personen gekwetst. De tweede bom trof de verpleeginrich ting voor zwakzinnige en epileptische kinderen „Klein Bethel" en sprong op de eerste verdieping. Daardoor werd een slaapzaal met vijftien kinderen in den leeftijd van negen tot achttien jaar ge troffen en totaal verwoest. Vijf vrouwe lijke verpleegden waren terstond dood. De anderen waren allen deels zwaar, deels lichter gewond. Twee andere pa tiënten gaven na hun overbrenging naar het ziekenhuis den geest. Voorts verkee- ren er nog twee in levensgevaar. De derde bom viel omstreeks tien me ter van bovengenoemde verpleeginrich ting in den tuin en ontplofte daar. De scherven richtten schade aan het gebouw aan, en aan de eveneens omstreeks op tien meter afstand gelegen verpleegin richting Siloah. Hier werden twee vol wassen vrouwelijke patiënten gedood en een verpleegster zwaar gewond. De vier de bom richtte slechts schade aan door scherven. De vyfde bom viel op het kerkhof van Bethel en vernielde een groot aantal graven. Door de overige bommen werd slechts schade aan muren en ramen aan gericht. Een deel van den inboedel werd vernield. De Duitsche pers publiceert veront waardigde artikelen over den Britschen aanslag op de alom bekende inrichtingen van ds Bodelschwingh by Bielefeld in Westfalen. De Duitsche Minister van Buitenland- sche Zaken Von Ribbentrop heeft giste ren! een onderhoud met Mussolini gehad. Het werd in het bijzijn van den Italiaan- schen minister van Buitenlandsche Za ken, graaf Ciano, den Duitschen ambas sadeur te Rome, Mackensen, en den Ita- liaanschen ambassadeur te Berlijn, Al- fieri, gevoerd. Deze eerste bespreking heeft ruim twee uur geduurd. Na afloop werd een officiëel communi qué gepubliceerd, hetwelk zegt, dat het onderhoud een hartelijk karakter droeg. In politieke kringen wordt nog verno men, aldus D. N. B., dat de bespreking van den Duce met Von Ribbentrop in een atmosfeer van bijzondere hartelijkheid gevoerd is. De groote problemen, waar om het thans gaat, zoo verklaart men, zijn aan een uitvoerige en diepgaande be spreking onderworpen. Ook is de groote voldoening over den militairen toestand tot uiting gekomen. De besprekingen met den Duce, zoo betoogt men verder, worden gevoerd op het oogenblik, dat Duitschland en Italië tot den grooten aanval tegen Engeland zijn overgegaan. Terwijl Duitschland het hart van het Britsche wereldrijk in Euro pa aanvalt, marcheert Italië tegen de sleutelstelling va» het Er.gelech§ kolo niale rijk in Afrika op, opdat eindelijk de weg vrij wordt voor de nieuwe orde, waarvoor de As-mogendhaden strijden. NAAR DE VEROVERING VAN GIBRALTAR? Evenals te Berlijn wordt ook te Rome van offioiëele zijde de grootste reserve over het doel van Von Ribbentrop's be zoek in acht genomen. Niettemin wijzen waarnemers te Rome er op, dat derge lijke gedachtenwisselingen in het verle den steeds belangrijke gevolgen hadden, In welingelichte kringen van de Itali- aansche hoofdstad wordt de mogelijk heid geopperd, dat de as-mogendheden plannen maken voor de verovering van een ander bolwerk van het Brltsohe rijk, nX Gibraltar. De reis van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, die onmiddellijk volgt op het onderhoud van Hitler met Serrano Suner, den Spaanschen minister van Binnenl. Zaken, zou volgens de meening van politieke kringen te Rome ten doel kunnen hebben, het plan voor een nauwere samenwerking tusschen de as-mogendheden en Spanje te verwezen lijken. Het feit, dat Suner zich tegenover de Duitsche journalisten zoo openhartig over den eisch tot teruggave van het Spaansch gebied in Europa heeft uitge laten, wordt te Rome als zeer belang rijk gekenmerkt. In andere kringen, waar men zich voorzichtiger uitdrukt, is men van mee ning, dat zelfs in geval Spanje niet daad werkelijk aan den oorlog zou deelnemen, de regeering van Franco er waarschijn lijk in toegestemd heeft de asmogend- heden met onderzeeboot- en vliegtuig bases te helpen. „Frankrijk verlangt naar den vrede, naar het einde van den oorlog, doch het zal zyn by het wapenstilstandsverdrag aangegane verplichtingen loyaal nako men. Frankrijk heeft geen mogelijkheden om het initiatief tot het verkrijgen van dien vrede te nemen. Het moet alle krachten, die het land nog resten, thans ten nutte maken voor het behoud van zyn rijk en iedere poging tot het verwek ken van opstanden in zyn koloniën ener giek bestrijden." Deze woorden, aldus United Press, sprak de Fransche minister van Buiten landsche Zaken Baudoin, in de Ameri- kaansche club te Vichy, waar hy een rede hield voor Amerikaansche journa listen. En de minister voegde daaraan toe: „Wat de buitenlandsche politiek betreft, zyn er voor ons weinig mogelijkheden om het initiatief te nemen. Slechts in zake de vraagstukken die ons imperium betreffen, laat het wapenstilstandsver drag ons bewegingsvrijheid. Het onder handelen over vraagstukken ,het empire betreffende, wordt door ons niet afge wezen. Daarvan hebben we reeds het bewijs geleverd. Wij onderhandelen echter altijd op de principiëele voorwaarde, dat de eenheid van zyn ryk en koloniën en Frankryks souvereiniteit gerespecteerd worden." Het 104de Italiaansche weermachts- bericht meldt: Eenheden van de vijandelijke marine hebben langs de kust tusschen Bardia en Sidi el Barrani een actie tegen onze troe pen ondernomen. Onze luchtmacht kwam tusschenbeide, bombardeerde den vyand

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1