I I Da geheime zitting van het Engelsche Lagerhuis. Von Ribbenfrop naar Rome Tweede Britsche liniö in Egypte bezet Japansche eischen. Uit de Provincie Zons op- en ondergang, N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij DE De Wekelijkse Goesche premie-uitkeering een extratje aan zeer velen tholen Voor hef behou vrije, christelijk Kerknie Onderw Wf I ¥•'1! C r o y d o n, als mede op vliegvelden en strategische doelen van de Zuidoostkust. Liverpool is overdag en 's nachts herhaaldelijk aangevallen. De vliegtuig fabrieken te Liverpool-Speke werden ook ernstig getroffen. Ook de noordelijkste groote haven van Engeland, Glasgow is in den vorigen nacht aangevallen. By een aanval ten Noorden van Ierland is een Britsch stoomschip van 5000 ton zwaar beschadigd. Gisternacht hebben wederom Britsche vliegers in Noord- en West-Duitschland woonwijken gebombardeerd en eenige woonhuizen beschadigd. De vijand verloor gisteren negen vlieg tuigen. Vier Duitsche toestellen worden vermist. BRITSCHE VLIEGTUIGEN VAN NACHT BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN. Vannacht zijn Britsche vliegtuigen weer Duitschland binnen ge vlogen. Zij werden in West-Duitschland door Duitsch afweergeschut gedwongen terug te keeren en wierpen hun bommen uit op niet militaire doelen. Zoo kwamen bommen neer op een kinderherstellings oord. Negen kinderen werden gedood en 12 gewond. Elf vliegtuigen werden neergeschoten. Over de geheime zitting van het En gelsche Lagerhuis is het volgende offi- cieele communiqué uitgegeven: Het Lagerhuis heeft in een geheime zitting een debat gevoerd over het jong ste luchtbombardement op Engeland. De leden van het Huis, die Londen en ande re getroffen districten vertegenwoordi gen, hebben de aandacht gevestigd op de talrijke vraagstukken, die zich heb ben voorgedaan. De minister voor de binnenlandsche veiligheid en de minister voor openbare gezondheid hebben na de debatten van repliek gediend. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis, die, evenals de vooraf gaande openbare zitting wegens lucht alarm moest worden onderbroken, is, volgens te Dublin ontvangen berichten, van verschillende zijden het voorstel ge daan om het parlement in een andere plaats als Londen bijeen te roepen. DE BRITSCHE VERLIEZEN. De in de berichten van het opperbevel van de Duitsche weermacht in de afge- loopen weken genoemde cijfers bewijzen, hoe groot de verliezen van het Britsche luchtwapen zijn. In Augustus verloor de Royal Air Force 1354 toestellen, in de eerste week van September 481 en in de tweede week van deze maand 261. (D.N.B.) KONVOOI DOOR KUSTBATTERIJ BESCHOTEN. Maandag trachtte, naar het D. N. B. verneemt, een sterk Britsch konvooi, dat uit tien schepen tusschen vier- en vijf duizend ton bestond, met gebruikmaking van het slechte zicht in het Kanaal bij regenachtig weer in Westelijke richting te verdwijnen. Deze poging werd door de luchtverkenning opgemerkt, waarna aan een kustbatterij verlof werd gegeven te vuren. Binnen tien minuten werden ver scheidene schepen getroffen. De lucht verkenning kon constateeren, dat de schepen van het convooi, die nog in staat waren om te varen, zich terug trokken. DE AMERIKAANSCHE TORPEDO-" BOOTJAGERS VOOR ENGELAND. Van de door de Vereenigde Staten aan Engeland overgedragen oude torpedo- bootjagers is thans de tweede groep in een haven aan de Canadeesche Oostkust aangekomen. Zij zal terstond bij de Brit sche marine worden ingedeeld. (D.N.B.) GRAAN VOOR DE BELGISCHE BE VOLKING UIT FRANKRIJK. Een commissie, belast met aankoopen van een hoeveelheid broodgraan, voor de Belgische bevolking bestemd, is naar het Somme-departement vertrokken. In Frankrijk blijkt, niettegenstaande de oor logsgebeurtenissen, zooveel graan aan wezig te zijn, dat een deel daarvan voor export naar België .in aanmerking kan komen. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken von Ribbentrop is gisteren voor een kort verblijf naar Rome ver trokken. Hierover wordt in officieuse politieke kringen te Rome gezegd, dat hoewel dit bezoek een karakter van groote po litieke strekking draagt, het niettemin valt binnen het normale kader der nauwe samenwerking tusschen Italië en Duitschland. Ten aanzien van het doel van het bezoek wordt opgemerkt, dat dit tweeledig is, t.w. een onderzoek naar alle politieke kwesties, welke voor beide lan den van beteekenis zijn en een beant woording van het bezoek, dat de Itali- aansche minister van buitenlandsche za ken graaf Ciano onlangs aan Duitsch land heeft gebracht. Officious wordt nader gemeld: In politieke kringen te Berlijn merkt men omtrent de reis van den minister van buitenlandsche zaken naar Rome op, dat deze voortvloeit uit den bijzonderen aard van de Duitsch-Italiaansche ba trekkingen. Men wijst er op, dat derge- ïyke besprekingen tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van de beide mogendheden, die nu en dan op Duitsch of Italiaansch grondgebied gehouden worden, dengene niet kunnen verrassen die begrepen heeft, dat de spil een poli tiek instrument van de grootste homo geniteit is. Hieruit volgt zonder meer, dat bij alle politieke vraagstukken, die de belangen van beide mogendheden raken, gemeenschappeiyk geraadpleegd, ge meenschappeiyk besloten en dienovereen komstig gemeenschappeiyk opgetreden wordt, Uit Rome wordt gemeld: De Italiaan- sche troepen in Egypte hebben na de ver overing van Sidi el Barani de geheele tweede Britsche verdedigingslinie tus schen deze kustplaats en de oase van Omar bezet. Uit minstens drie verschillende rich tingen rukken thans meer dan 500.000 Italiaansche soldaten door het woeste tafelland op naar Alexandrië. Het voor naamste deel van deze strijdkrachten trekt voort over den straatweg langs de kust in de richting van Mersa Matroeh. Deze troepen, die geheel gemotoriseerd zyn, zullen later worden vereenigd met een tweede colonne, die direct over 't ta felplateau marcheert. Deze colonne mar cheert op ongeveer tachtig kilometer uit de kust en bevindt zich buiten het bereik van het geschut van de Britsche vloot- eenheden, die de kust gebombardeerd hebben. De derde colonne zou, eenige honderden kilometers van de kust ver wijderd, zich langs den karavaanweg voortbewegen. Bij hun opmarsch hebben de Italiaan sche troepen een reeks verwoede gevech ten moeten leveren met de hier en daar gelegen stellingen, te meer daar de ge heele streeks tusschen Solloem en Sidi el Barani met tal van versterkte versper ringen en landmijnen tot beneden aan de Oase van Omar bezaaid was. In militaire kringen te Rome wijst men er in het bijzonder op, dat de Italianen de watervoorziening voor de troepen en auto's blijkbaar zeer goed georganiseerd moeten hebben, daar dit een van de voor naamste vereischten is voor een snel voortrukken in Egypte. De Engelschen maken principieel elke bron en elke wa terleiding onbruikbaar, voor zij zich uit een gebied terugtrekken. OOK OFFENSIEF IN DEN SOEDAN? Naar verluidt, zouden de Italianen het grootste deel van de 20.000 man, die bij de verovering van Somaliland in den strijd gebracht zijn, naar de grens van den Soedan getransporteerd hebben, zoo dat mogelijk de Italiaansche opmarsch langs de Egyptische kust vergezeld zal gaan van een offensief in den Soedan. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. In Noord-Afrika hebben de troepen bij de voortzetting van hun zegevierenden opmarsch Sidi El Barrani bezet, hemels breed op 100 km van de oude grens van Cyrenaica gelegen. Ze zijn doende een nieuwe basis en stellingen voor de ach terhoede te organiseeren. Overal werd het hardnekkige verzet van den vijand, gesteund door gepantserde afdeelingen, gebroken. Onze luchtmacht heeft zich verschei dene malen met bommen en machinege weervuur in den strijd gemengd. De vijand heeft nachtelijke aanvallen ondernomen op Bengazi en Derna, die in de haven van Bengazi het verlies van een landingssteiger en een torpedoboot veroorzaakten, alsmede enkele branden, die men terstond meester was. Te Derna werd geringe schade aan een passa giersschip berokkend. Op Malta bombardeerde een formatie duikbommenwerpers, begeleid door ja gers, het vliegveld Micabba. In Oost-Afrika bombardeerde onze luchtmacht Boma (Beneden-Soedan). De vijandelijke aanvallen op Assab, Massaoea, Hermil en Asmara veroor zaakten geen schade. Het gemeenschappelijke Engelsch- Amerikaansche vertoog jegens Japan in verband met de thans aan den gang zijn de onderhandelingen te Hanoi tusschen de Japansche en de Fransche autoritei ten in Fransch Indo China wordt door het Japansche blad Kokoemin opgevat als een Engelsch-Amerikaansche uiting van welbewuste pogingen om het Japan sche voornemen tot verhaasting van de oplossing der Chineesche kwestie te dwarsboomen. Ten aanzien van een der gelijke Engelsch-Amerikaansche houding betoogt het blad, dat Japan gedwongen is zich op het ergste voor te bereiden. Het, orgaan wijst er op, dat de wereld als gevolg van den Europeeschen oorlog in vier groepen of ruimten zal worden verdeeld, t.w.: 1. De Europeesche ruimte onder lei ding van Duitschland. 2. De Amerikaansche ruimte onder leiding van de Vereenigde Staten.. 3. De Sovjet-Russische ruimte onder leiding van de Sovjet-Unie. 4. De groot-Aziatische ruimte onder leiding van Japan. Het blad dringt er ten slotte bij de re geering op aan voort te gaan met het op bouwen van de groote Oost-Aziatische ruimte van gemeenschappelijke welvaart, met inbegrip van het Zuidzeegebied, zon der aandacht te schenken aan Engelsch- Amerikaansche obstructie of interventie, VRIJDAG 20 SEPTEMBER. Zonsopgang 7 u. 21 min. Zonsondergang 7 u. 46 min. HET JAARVERSLAG OVER 1939. Volgens het verslag van de N.V. „P.Z.E.M." steeg de stroomverkoop in 1939 met 14.6 De ontvangsten over troffen die van het jaar 1938 met f167.000, terwyl de uitgaven daalden, zoodat de netto-winst bedroeg f 382.714,07, tegenover f 177,257,48 over 1938. Extra-afschrijvingen zijn toegepast tot een bedrag van f 12.000. Het verschil tusschen het totale af schrijvingsbedrag naar het vaste quota en het annuïteitensysteem, aanvankelijk f 561.720,30 groot, verminderde in den loop van het jaar tot f 218.347,01. Na aftrek van dit bedrag, waardoor een fictief actief uit de balans verdwijnt, rest nog f 164.367,06. De Raad van Bestuur stelde voor f 15000 te storten in het fonds ter voor ziening van onrendabele gebieden, dat op 31 December 1939 nog voor f 10.750 te boek staat en voorts f75.000 te be stemmen voor het vormen van een „Ega lisatiefonds onderhoudswerken". De winst van het Trambedrijf ad f 11.914,02 komt ten goede aan het Fonds voor diverse belangen, waarna een bedrag van f 52.453,04 overblijft. De Raad van Bestuur stelde voor daarvan wederom f 50.000 te bestemmen voor uitkeering van 5 dividend aan aan deelhouders en het restant ad f 2453,04 toe te voegen aan de reserve. Stemmen de financiëele resultaten tot tevredenheid, toch zal men niet over het hoofd mogen zien, dat op het oogenblik de productie- en distributiemiddelen van het bedrijf zeer intensief belast zijn. Be langrijke kapitaalsuitgaven (gedeeltelijk reeds gevoteerd), zullen dan ook in de naaste toekomst noodig zijn om aan de steeds toenemende vraag te kunnen vol doen. Dat daarvan de rentabiliteit min der gunstige gevolgen zal ondervinden, staat volgens het verslag vast. De tarieven voor stroomlevering aan kleinverbruikers voor licht en huishou delijke doeleinden werden wederom niet onbelangrijk verlaagd. Getracht werd tot meer uniformiteit in de straatverlichtingstarieven te ko men, hetgeen gepaard ging met eenige verlaging van het tarief, dat het bestuur gaarne algemeen zag ingevoerd en dat ook door verscheidene gemeenten werd aanvaard. Het aantal op enkel tarief aangeslo ten afnemers daalde van 25.464 tot 24.820, het aantal vastrecht-afnemers steeg echter van 16.097 tot 18.380 en is dus rond 43 van het totale aantal aangeslotenen voor licht en huishoude lijk verbruik. Het verbruik der vast rechtafnemers bedroeg rond 7.200.000 kwu en het totale verbruik voor licht en huishoudelijk verbruik rond 9.072.000 kwu. Bijna 80 van het verbruik kwam dus voor rekening van de 43 vast rechtafnemers. Aan de gemeente Middelburg, de eeni ge gemeente, waaraan nog stroom en- gros verkocht wordt, werden rond 2.600.000 kwu geleverd, aan groot verbruikers rond 9.800.000, aan het trambedrijf 370.000 kwu en aan klein verbruikers voor licht, huishoudelijk verbruik en kleinkracht rond 10.800.000, totaal werden dus verkocht rond 23.650.00 kwu. Een onderzoek naar de mogelijkheid van koppeling der centrales te Vlissin- gen en Westdorpe leverde een negatief resultaat op. Niet dan met onevenredig hooge kosten zou een klein vermogen en dan nog zonder voldoende zekerheid zyn over te brengen. Op de mogelijkheid van verbinding met andere centrales blijft de aandacht van den Raad van bestuur gevestigd. Verschillende maatregelen werden ge troffen ten aanzien van het personeel: zoo kwamen een wachtgeldregeling en een nieuwe verlofregeling tot stand, ter wijl ook het vervoer van het personeel per tram werd geregeld. Een procedure tegen de gemeente Tholen, welke ge meente het bedrijf aansloeg in praecario- belasting, werd door de N.V. gewonnen. De zeer principiëele beslissing van den Raad van Beroep, welke wordt ge rugsteund door verschillende arresten van den Hoogen Raad, stelt het bedrijf veilig voor meer dergelijke aanslagen. De sedert enkele jaren ingetreden stijging van het vervoer op den tramweg bleef aanhouden, en voor het eerst sedert jaren leverde het bedrijf, zoowel door stijging der ontvangsten als door daling der uitgaven weder winst op. Het overleg met de N.V. Stoomtram Walcheren over een fusie, waarvan het vorige jaarverslag melding maakte, werd voortgezet, ook thans valt daarvan ech ter verder niets te vermelden. Dit rapport van den Raad van Bestuur werd opgesteld vóórdat Nederland in den oorlog betrokken werd. De verdere ontwikkeling van het bedrijf zal aan de gevolgen van den oorlog niet kunnen ontkomen. De Raad van Bestuur heeft echter geen aanleiding gevonden een andere dan de voorgestelde winstverdee- ling, waarbij aanzienlijke bedragen wor den gereserveerd, aan te bevelen. In de Centrale Vlissingen kwam vol gens het verslag van den directeur één algeheele bedrijfsstoring voor, n.l. op 9 Juni van 22.07 tot 22.35, door het dicht vallen der stopklep van turbine 6. In de centrale werden 19.498.250 kwu bru to opgewekt (v.j. 17.277.900), er werden 12.633.774 kilogram kolen verbruikt (11.766.821). In de Centrale te Westdorp kwamen geen centrale storingen voor. Hier wer den 7.434.400 kwu opgewekt (6.443.600) by een kolenverbruik van 7.826.624 kg (7.053.242). Voor de voorziening van Schouwen- Duiveland en Tholen werden van de „P.N.E.M." ingekocht 2.293.498 kwu (v.j. 2.042.951). Driemaal werd de stroomlevering onderbroken wegens sto ring by de P.N.m.M., n.l. op 21 Juli van 21.50 tot 21.53, op 12 Augustus van 12.25 tot 13.15 en op 10 September van 9.50 tot 9.52. Totaal werd opgewekt en ingekocht 29.226.148 kwu (25.764.451). Met de tram werden in 1939 1.077.817 passagiers vervoerd tegen 1.004.658 in 1938. Ongelukken kwamen, behoudens enkele kleine aanrijdingen niet voor. De verleden week gehouden aandeel houdersvergadering heeft zich met het jaarverslag en ook met de balans en de winst- en verliesrekening vereenigd. DE ONRUST VAN DEN OORLOG. Nog steeds is het in sommige plaatsen van ons gewest als gevolg van den oor log onrustig. Te Vlissingen kwam de laat ste nachten door de bezoeken der Engel sche vliegers en door de werking van het afweergeschut van rustig slapen niet veel. Bomontploffingen, kanon- en mi- trailleurvuur veroorzaken nu en dan ru moer. Gisternacht werd het hotel „Zee land" aan de achterzijde beschadigd. Ook werden van sommige huizen in een an der stadsdeel, die echter onbewoond wa ren, de ruiten vernield. Te V e e r e zijn gelukkig nu zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken opnieuw zes bommen gewor pen, die in de omgeving van de hofstede Wulpenburg terecht kwamen. Te R i t t h e m is op de glooiing van den dijk, aan de Zuidwatering, een bom gevallen, die aan de oeververdedi ging eenige schade aanrichtte. Het woonhuis van den heer C. V. aan den voet van den dijk werd zoodanig ge havend, dat het onbewoonbaar is. Ge lukkig hadden de bewoners elders een schuilplaats gevonden. (Dinsdag meldden wij, dat hier een koe door een bom gedood zou Zijn. Dit is niet juist. Vermoedelijk is dit doo'r mitrailleur- of geschutvuur geschied. TeBorsseleis gisternacht een stuk van een granaat door het dak van het huis, bewoond door den heer G. Smit, geslagen en op zolder terecht gekomen. Er is eenige materieele schade aange richt, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gisternacht zijn opTerneuzen weer bommen geworpen. Twee woningen en een vergaderlokaal werden vernield en twee dames werden licht gewond. Een schip is getroffen en gezonken. De hoofd buis der gasleiding is beschadigd, zoo dat geen gas geleverd kan worden. Te IJ z e n d ij k e kwamen Zondag nacht drie bommen neer op een stuk land achter de wyk Tivoli. Niemand is getroffen. Alleen enkele ruiten waren gebroken. MIDDELBURG. HET WAPENSCHILD IN HET STAD HUIS VERWIJDERD. Het wapenschild, waarvan een afgiet sel wordt vervaardigd, is thans bij dee- len van de hooge plaats boven het trap penhuis in het stadhuis weggebroken en bij stukken naar beneden gelaten. ACHILLES KAN WEER GAAN OEFENEN. Het is bekend wy schreven er reeds eerder over dat de gymnastiekver- eeniging Achilles ook zeer getroffen is op 17 Mei, omdat haai toestellen en ar chief geheel verloren gingen. Het was voor bestuur en leider dan ook een groote vraag hoe weer te begin nen. Thans vernemen wij, dat de Vereeni- ging na heel veel moeilijkheden te heb ben overwonnen, in de gelegenheid is ge steld met haar lessen een aanvang te ne men, en dat de data van beginnen bin nenkort worden gepubliceerd. Dank zij de spontane en vriendelijke medewerking van den heer P. D. Middelkoop, directeur van de stichting Kinderzorg, kan de ver- eeniging haar werk weer gaan voortzet ten. Men kreeg eenige avonden per week de beschikking over het gymnastieklo kaal der stichting, doch toen stond men weer voor het vraagstuk der verduiste ring. Ook hiervoor heeft de heer Middel koop oplossing gebracht en thans wordt voorloopig Zaterdagmiddag en Maandag avond geoefend. EEN DAK DOOR EEN SCHERF GETROFFEN. In den afgeloopen nacht zijn de bewo ners van Middelburg herhaaldelijk in hun slaap gestoord door het oorlogsru moer. Een scherf van een granaat is op het dak van perceel Blauwendijk nr 1 terecht gekomen. Vier pannen werden vernield en gedeeltelijk tot pulver ge maakt, terwijl ook het dakbeschot be schadigd werd. In de badkamer, die on der het dak is, werd wel gruis, maar geen scherf gevonden. Deze is dus wel licht geheel uiteengeslagen. Om ongeveer half zeven is op een ka belballon gevuurd, WEER NAAR SCHOOL. De drie klassen van de meisjesschool (de openbare school G), die nog niet naar school gaan, zullen binnenkort wor den opgeroepen, omdat de lokalen der Handelsschool, waar de lessen plaats zullen hebben, byna hersteld zyn, DE MUZIEKTENT EINDELIJK VAN DE MARKT. Tot hetgeen op ons Marktplein ge spaard bleef behoorde ook de houten muziektent, die nimmer fraai op het plein gestaan heeft. De tent is tot begin dezer week daar blijven staan en velen vroegen zich dikwyis af: wanneer ver dwijnt ze nu eindelijk? Het is het ge meentebestuur thans gelukt haar te ver- koopen aan de muziekvereen. „Crescen do" te Oostkapelle. De tent is afgebro ken en de onderdeelen worden nu naar Oostkapelle vervoerd. GOES. ALS ER LUCHTALARM WORDT GEMAAKT. Op verzoek wijzen wy nog eens op de noodzakelijkheid, dat de burgerbevol king by luchtalarm onder alle omstan digheden de straten en pleinen direct moet verlaten. INLEVERING SLACHTVEE. Door de Nederlandsche Veehoudery- centrale is Goes voor Zuid- en Noord- Beveland aangewezen als de plaats waar des Dinsdags het voor de slacht bestem de rundvee moet worden ingeleverd. Zuid- en Noord-Beveland is een combinatie waarvan de deel nemers er naar stre ven, de klanten op de juiste wijze en concurreerend te bedienen. Koopt in Midza-zaken spaart de Midza- bonnen. OVERPLAATSING VAN DEN HEER J. A. PIETERSE. Wij meldden Dinsdag reeds, dat de heer J. A. Pieterse, inspecteur der regi stratie en domeinen alhier, is overge plaatst naar Middelburg. De heer J. A. Pieterse is o.a. lid van het bestuur van het Gasthuis. Verder was hij voorzitter van het comité tot steun van Finland en van dat tot hulp aan de slachtoffers van het oorlogs geweld. Naar wij echter vernemen, blijft de heer Pieterse voorloopig nog hier wo nen, gezien de woningnood te Middel burg. ZUID-BEVELAND. Wemeldinge. De gehouden collecte ten bate van de reclasseering heeft f47,68 opgebracht. Gevonden een polshorloge en een kosteloos rijwielbelastingmerk. tinlich tingen verstrekt de gem.-veldwachi.r. (Belangelooze berichten.) WALCHEREN Domburg. Mijn tot ontplof fing gebracht. Woensdagmiddag werd door den omroeper bekend gemaakt dat 's middags een aangespoelde mag netische mijn tot ontploffing zou worden gebracht, zoodat alle deuren en ramen moesten opengezet worden. Tevens wer den de bewoners van de straten in de na- byheid van den Hoogen Hill en omge ving aangezegd, dat zy tegen half één hun woning moesten verlaten. Tegen dien tijd zochten zy dan ook een verblijfplaats op in op dat moment veiliger woningen, terwijl ook velen een eind landwaarts ingingen. Om ongeveer één uur vond de ont ploffing plaats. Het gevolg was, dat vele inwoners bij hun terugkeer vast moes ten stellen, dat hun woningen groote rui- tenschade hadden opgeloopen, terwijl de pannen van verscheidene daken ook wa ren afgevallen of verschoven. Gevonden voorwerpen: een lorgnet, een dynamo, een portemonnaie met in houd. Inlichtingen bij den gemeente-veld wachter. Een fiets, terug te bekomen bij M. Reijnhoudt Jr, Noordstraat. (Belange loos bericht.) EN SINT PHILIPSLAND. Tholen. Sterke uitbreiding Rijksveldwacht. Naar wij ver nemen. zal het aantal rijksveldwachters eerstdaags sterk worden uitgebreid. Be staat de brigade Tholen momenteel uit 5 man, straks zal deze worden gebracht op 18, terwijl St Philipsland bij de bri gade Bruinisse zal worden ingedeeld. Te Tholen en St Maartensdijk zullen 4 man gedetacheerd worden, op de an dere plaatsen elk 2 man. De brigade De „Nederlander" leiding van een pleid< Rott. Courant" voor omroep Het schynt niet op deze punten een laten hooren. Misschien is het dan het ooit te voren ste schoolstrijdjaren, Want het liberale galop naar een z.g. terug dan de meest in de jaren rond de ling. De schoolstryd laatste, beslissende voornaamste plaats het recht der ouders een Christelyke schoi een strijd om het rei als gelykberechtigd school erkend te wor< Men liet tenslotte kinderen Christelijk tig wilden doen word* de ze somtyds door maar ontkende in hun recht om „dwaat Tot ten slotte bi, groepen de overtuigir hier niet ging om eei van een „volksdee recht van alle Ne hun kinderen bij het beginsel groot te bren De „N. R. C." nu d stap terug naar he men de wonderlyki liet betijen, maar gae sel" uit, dat er zal zi school. En het blad durft met een beroep op Het is niet onze be* trompet te steken, m* dan toch éénmaal al constateerd, dat de de Christelijke politi nationale waarden in leefd en hooger hebt het Rotterdamsche doet. In de jaren dat de, altijd trouw verdc school, aan die waar* heeft in de eerste plaa volksdeel" voor die staan. En het zal e van zijn leven pal voor blyv en straks en Tholen zal omvatten: 1 Scherpenisse en Oud-V gade St Maartensdijk: meenten uit het eiland, dijk zal de nieuwe brij gevestigd worden, terw boek te Tholen blijft. C Chr. Geref. Beroepen te Nieu' Marchie van Voorthuijs Jubilea. Din herdenkt een viertal Ds Th.J.W. Cieremans Br.), Dr B. Nieuwburg, Moordrecht, Dr J. Nie kant te Amersfoort en te Ossendrecht, den daj 35 jaar in de Ned. He ambt bevestigd werden. Ds A. J. Scho] dom van 48 jaar is (Gld.) overleden Ds A Herv. predikant aldaar gemeente sedert 19 A dien stond hij te Bakke' en te Garnwerd. Ds S. Cler f Frankrijk de tyding Agen op 77-jarigen lee Augustus is overleden predikant van de Waak -eiden, aan welke gemei tot 1927 verbonden is ge Ingetrokk Het verlof voor de stri de Geref. Kerk te Ap trokken. Tholen. Ds Wolfensbe dag 29 dezer in de afscheid van de Ned. alhier nemen. Rijkslandbouwwinter T°t de eerste klasse pn: C- J- Almekinders, H de Bruijne, Kats; Walsoorden; J. Werri, p' Fnderich^, Oud-Voss Gastel Schuddebeurs; Nieuwdorp; G. Geschie: Op tHof, OudelandeC Kh? P" K,a.aysen w-?ue,r' Meliskerke; J. Wilhelminadorp; J. j TPTtg®ne; S. Markuss t Nieuwenhuijse, 's-I Quist, Borssele; J. v"g?' Ruissen, Wa vaate, Zierikzee; M. H.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2