Dagblad voor de Provincie Zeeland Roep om éénheid. raaar de bevorde. lo+ie gedurende de oei hfibben. Dit knn en door een «tandn» w a a r b Ij m n heele land het consumptie, elt, aldus het zaken igramma 1l4.4 M. AVRO-Uitz. ANP., Gram. 10.00 am. 10.30 Voor de rible „De Aether-Vir- l.20 Huishoudelijke per., Gram. 12.45 jiomische berichten AVRO - Amusements- ;.00 Voor de vrouw. 9.30 Vervolg conc. i.NP., sluiting. DONDERDAG 19 SEPT. 1940 54e JAARGANG - No. 295 Binnenland Het al reizende uitoefenen van een bedrijf. 6 OCTOBER EINDIGT DE ZOMERTIJD. Onrustige zenuwen De P.T.T.-diensten In de kustzöne Buitenland De voortdurende luchtaanvallen op Londen. Het Duitsche weermachtberlcht. ;BEIDSOVEREEN- EN TUINBOUW. ;IJF. i- en Tuindersblad" rijkscommissariaat [retariaat voor land- dat de loopende, en arbeiders in het idryf gesloten coll. [en niet mogen wor- rallen, waarin zulks in zijn tot bezwaren iarty(en). Bij even iet secretariaat zich in stellen met het :eneinde te trachten jemoet te komen. 'ER DE GREBBE- ÏSTREKT. ir gevangenisstraf •deeld. pllitair opzettelijk be- opstelling der Greb- in een bezoeker van Jtrecht, welke gege- nde, aan Engeland pegeven, is de dienst- A. P. gisteren door ïerechtshof veroor- pevangenisstraf met st en met ontzetting om b[j de gewapende il had bevestiging de krijgsraad te jaar gevangenisstraf etting) geëischt. 'ERSTE MUSSERT. leemt, is thans het Jorbereidende onder zaak tegen den re den reserve-eerste len beschuldigd wor- t doodelijk gevolg in op Dinsdag 14 Mei |ij welke muiterij de pontonniers en tor- lert, broeder van den ps doodgeschoten. openbare behande- voor den krijgsraad September 1940. (opn.) 3.15 Cyclus Ér". 3.30 Ensemble am. 5.15 Nieuws- en Iten ANP. 5.30 De plisten. 6.30 VPRO m Bijbel". 6.45 Gram. len dag (ANP). 7.15 >oli. 7.35 Reportage. <TP. 8.15 Omroepork. Reportage met muz. |5 M. VARA-Uitz. 1. 7.15 Ber. Eng. 7.30 rsber. ANP. 10-00 im. 10.30 Orgelspel. £.30 Gram. 12.00 Es- 12.30 Ber. Duitsch. en economische ber. 4,-orkest. 2.00 Ber. ite, tweede en derde 1 „La damnation de 3.15 Gram. 3.30 Ber. vrouw. 4.15 gram- is. 4.50 Gram. ö.U° Nieuws- en economl- 30 Esmeralda. O.lo -gelspél. 7.00 Vragen 7.15 Gram. <-dU Gram. 8.00 Ben uwsber. ANP. 8.30 VARA-orkest. 9.1»-; )0 Ber. Duitsch. 10-1° 10.30—10.45 Ber. 11.15—11.30, 0.15- Ber. Eng. Woonhuis enz- v- .braak, Batten, nhuis enz., Kram- huis, bouwl.» en fcarst. 3, v. Dissel. ;en, Loeff. |izen, enz., Hamebjnclc ïhuis, Kram. r0t ïofstede, v. d. Hars inboedel, Kra»8- t Uitgave; N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoci Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O V, Lange üiststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Aognnementsprljs f2430 per kwartaat Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentïën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0,75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra J Bij contract bëlangrfjkd korting Van den heer Mr P. Loeff te Koude- kerke ontvingen wy het volgende schrij ven: „Tot mijn groot genoegen zag ik, dat U in Uw blad het artikel, waarin het driemanschap van de Nederlandsche Unie op zeer krachtige wijze front maakt tegen de N.S.B., hebt overgenomen. Dit artikel is den rechtgeaarden Nederlander uit het hart gegrepen en het heeft dan ook velen, zelfs uit het A.-R. en het C.-H. kamp, de oogen geopend, hetgeen gebleken is uit het toetreden tot de N.U. van meerdere menschen van die zijde en terecht! Ik zie thans de toestand zoo: De N.S.B. maakt gebruik van de vrij heid tot ageeren. En hoeEr wordt zelfs al gesproken van het oprichten van een Nederlandsche S.S. By de bezettende macht zit mogelijk de gedachte voor, dat de N.S.B. het Ne derlandsche volk achter, zich heeft, maar, als nu op overtuigende wijze blijkt, dat dit heelemaal niet het geval is, dat er in tegendeel een geweldig anti-N.S.B.-front is, dat er tegenover iedere N.S.B.-er 100 leden staan van de N.U., die niet zullen dulden, dat de N.S.B. aan de macht zou komen, dan verandert de zaak, want de bezettende macht heeft er belang by, dat er orde en rust in het land is, dat er een instantie is met welke zy kan han delen, een instantie met verantwoorde lijkheidsbesef, die steunt op de over- groote meerderheid der Nederlanders. Het is afschuwelijk, dat er nog steeds leiders van de oude politieke partyen zyn, die dit niet willen of kunnen inzien, die niet voelen, hoeveel er veranderd is, die beweren, dat het vroeger hier toch zoo goed was en die denken later hun standje weer te kunnen opbouwen. Zij zyn verblind en verstrikt in hun oude politiek. Het oude komt niet weer en het oude was ook niet goed! Wy werden slecht ge regeerd! Dit is in verschillende bladen weersproken. Er is gewezen ik meen o.a. door Prof. Telders op de hande lingen der Tweede Kamer om het „gede gen werk" van dit lichaam aan te too- nen. Die handelingen toonen echter maar al te dikwijls aan, dat er veel werd ge praat, dat iedere partij het woord moest voeren over iedere kwestie, die te berde kwam, dat er kiezersvrees bestond, dat er amendementen werden aangenomen, waarvan de draagwijdte niet werd over zien en dat de kunst om behoorlijke wet ten te maken voor een goed deel verlo ren is gegaan. Wie zal durven beweren, dat de Twee de Kamerleden de beste en knapste lie den van ons land waren? Er waren na tuurlijk flinke en knappe koppen by en goedmeenende menschen, maar wat te zeggen van de anderen? Hoevelen zaten in de Kamer alleen door hun politieke kleur? Wie bedreven niet politiek om den broode? Is het wonder, dat zeker 90 pet. van de Nederlanders niet de min ste belangstelling voor het gedoe van de Kamer had En toch hadden wij het zoo goed in ons land, zeggen de politici en ze wijzen dan op onze sociale wetgeving, onze goede woningtoestanden en meer. Het is waar, er was veel goeds, maar dat kwam in hoofdzaak door onzen gun- stigen oeconomischen toestand, door den rijkdom van Nederland. Het kon daar door heel wat lijden, zonder dat het spaak liep. Maar, als wij goed geregeerd waren geweest, dan waren wy niet alleen een rijk volk geweest, maar ook een krachtig volk. Laten daarom toch de politici van vroeger er niet langer hun oogen voor sluiten, dat bij de overgroote meerder heid van ons volk de overtuiging ge groeid is, dat het oude met al zijn af schuwelijke verscheurdheid niet meer moet terugkeeren. Neen, in de toekomst zullen wij moeten geleid worden door menschen, die slechts het landsbelang voor oogen hebben, die door hun persoonlijkheid, hun bekwaam heid, hun integriteit en hun opofferings gezindheid naar voren komen uit alle lagen van ons volk en die in eenheid willen opbouwen, wat nu kapot is en die eenheid biedt de Nederlandsche Unie, die vrijheid van godsdienst en consciëntie voorstaat en die ook overigens een pro gramma heeft, dat iedere goedwillende Nederlander kan onderschrijven zonder zuivere iedealen te behoeven prijs te ge ven. Maar laat niemand wachten met toe treden, want het is dringend noodig, dat er ten spoedigste een machtig Nationaal eenheidsfront is, voordat verdere onhei len over ons volk kunnen komen." (Er wordt hier veel gezegd, het is onzen lezers bekend dat wij niet kun nen onderschrijven en niet mogen onder schreven, omdat het in strijd is met de werkelijkheid. Het is algemeen hekend, hoe zelfs van Duitsche zyde telkens weer wordt er kend, dat Nederland op voortreffe- 1 y k e wijze werd geregeerd. Natuurlijk kleefden er aan het consti- tutioneel-parlementaire stelsel zooals dat in ons land werkte, fouten. Dat is ook door mannen als Dr Colyn volmondig erkend. Bovendien, er is veel gebeurd de laat ste maandenzelfs al zou men het willen, dan zou het toch niet mogelijk zijn zon der meer terug te keeren tot het oude. Meer dan ooit is thans eenheid noodzakelijk. Maar dan, met volledige er kenning van de verscheidenheid. Wy betreuren het dan ook, dat de voormannen van de N.U. zich geduren de de onderhandelingen om tot een een heidsfront te komen plotseling hebben afgescheiden en een Unie hebben gesticht die het leidersbeginsel propageert, die allen volksinvloed uitsluit en namens wie meermalen uitspraken werden gedaan die voor de geestelijke vrijheid van ons volk zeer bedenkelijk geacht moeten worden. Intusschen verheugen wij ons over de kloeke verklaring van het driemanschap inzake de N.S.B. Dat is een stap in de goede richting. Niets zou ons liever zyn, dan dat het mogelijk werd gemaakt alsnog te komen tot concentratie, tot samen- bi n d i n g van de krachten, stroomin gen, organisaties, die in het Nederland sche volk werkzaam waren. Red.) De verordening van den Rijks-commis saris betreffende de beperking van het al reizende uitoefenen van een bedrijf, heeft hier en daar tot misverstand aan leiding gegeven. Van officieele zijde wordt met betrek king tot deze verordening daarom de volgende toelichting gegeven. Door de beperking van het al reizende uitoefenen van een bedryf worden in fei te niet diegenen getroffen, die op week markten zelfgemaakte of niet-bewerkte producten van land-, tuin- en boschbouw van vee- en bijenteelt, van pluimveefok- kerybedryven en van producten van de jacht en visschery te koop aanbieden, welke producten uitsluitend voor de le vensmiddelenverzorging van de bevol king dienen. Dezen voor de levensmidde lenvoorziening werkzamen handelaren is het ook in de toekomst toegestaan, de weekmarkten te bezoeken zooals zy dit tot nu toe deden. Voor waarde is slechts, dat deze handelaren een vaste plaats op de weekmarkt heb- gen en hun producten niet door heen en weer trekken ook buiten de weekmark ten te koop aanbieden. In de eerste plaats moeten deze han delaren zooals tot nu toe, probeeren om hun producten op de markten van hun woonplaats van de hand te doen. Slechts waar dit niet mogelyk is, of wan neer op andere weekmarkten een drin gende behoefte en een groote vraag naar door hen te koop aangeboden levensmid delen bestaat, omdat er ter plaatse een gebrek aan deze producten bestaat, kun nen de betrokken handelaren ook op an dere weekmarkten hun waren te koop aanbieden. Zoo kunnen b.v. de kaashandelaren uit Gouda en Leiden, alsmede de pluim veehandelaren uit Gelderland, zooals vroeger de regelmatige weekmarkten be zoeken. Daarentegen is ft niet toegestaan, om in het kader van het al reizende uitoefen nen van een bedrijf, andere, niet op de levensmiddelenvoorziening betrekking hebbende producten, al reizende op week markten te koop aan te bieden. Dit geldt in het bijzonder voor diè producten en voorwerpen, die men tot nu toe op de markten kon krijgen, doch die in geen enkel opzicht noodzakelijk zijn ter dek king van de eerste levensbehoeften. Artikelen welke bestemd zijn voor het dagelpsche gebruik zijn normaal overal te verkrijgen en hfet verhandelen hiervan op de weekmarkt is bovendien niet noodzakelijk. Het koopen van producten, onverschil lig van welken aard, binnen de verboden zone voor een gevestigd bedryf is geen reizend beroep in dën zin van de Veror dening. Zoo kan b.v. een slagerij zooals vroeger binnen het verboden gebied het noodige vee koopen. Gevestigde zaken, zooals vooral groot filiaalbedrijven, die hun afzet tot nu toe in hoofdzaak in de provincie hadden, is het ook in de toekomst veroorloofd, door employé's, die met haar een vaste over eenkomst hebben en niet voor eigen re kening werken, haar klanten te laten be dienen, wanneer het zwaartepunt ook te genover den kooper uitsluitend by de centrale en gevestigde handelszaak ligt en geen venten plaats vindt. Dat de ge noemde verordening een door den tegenwoordigen oorlogs toestand noodzakelpen maatregel beteekent, behoeft geen bijzondere vermelding. Klachten en bui tengewone wenschen van individueele personen zijn doelloos. Daar waar het noodig is, moet een reorganisatie van de reizende handelszaak plaats hebben of de betrokken personen moeten hun be drijf buiten de verboden zone uitoefenen waarbij zij dit gebied moeten verlaten. Beroeps- en vakorganisaties, die in lichtingen betreffende de beteekenis van deze verordening wenschen, dienen zich uitsluitend in verbinding te stellen met het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. REGELING VfSSCHERiJ EN VISCH- HANDEL. Aan den procureur-generaal te 's-Gra- venhage zijn ingezonden de statuten van den Bond ter behartiging van de belan gen van de visschery en den visehhan- del, alsmede van aanverwante bedrijven. De oprichting van den bond werd ge durende 9 maanden voorbereid. De hui dige omstandigheden, waardoor de voed selvoorziening van Nederland thans op den voorgrond staat, stellen méér dan ooit duidelijk de noodzakelijkheid in het licht van één organisatie, welke alle be drijfstakken omsluit, die in den ruim- sten zin in betrekking staan tot het artikel „visch". De leden van den bond worden inge deeld in bedrijfstakken (secties), waar van vertegenwoordigers zitting hebben in het bestuur. Het lidmaatschap van den bond is individueel en sluit in een erkenning als belanghebbende by één of meer secties, waartoe elk lid zich by één of meer sec ties zal kunnen laten inschrijven, al naar gelang zyn onderneming is georgani seerd. Voorloopig zullen de volgende secties ingesteld worden: producenten, impor teurs, groothandel, commissionnairs, rookers, inleggers, kleinhandel en expor teurs. Het begrip „visch" zal ten behoeve van de voedselvoorziening zoo ruim mo gelyk genomen worden en dus ook om vatten zoetwatervisch, paling, mosselen, enz. In het voorloopig bestuur hebben zit ting genomen de heeren P. J. de Jong, Amsterdam; A. A. Smit, Groningen; Johs. Sterk, Volendam en N. J. Steur, Monnikendam. Voor het voorzitterschap, dat aan een neutraal persoon zal worden opgedragen is een jurist aangezocht, die geenerlei belang bij bet bedrijf heeft, terwijl het secretariaat en de oeconomische leiding zal worden gelegd in handen van het bureau voor oeconomische bedrijfsorga nisaties te 's-Gravenhage. WIE KAN EEN WINTERJAS OF WIN TERMANTEL KRIJGEN? Aangezien reeds thans vele aanvragen by de plaatselijke distributiediensten worden ingediend ter verkrijging van een speciale vergunning voor het aanschaf fen van een winterjas of -mantel, zij er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat alleen zij voor een speciale vergunning in aanmerking komen, die hun jas of mantel buiten hun schuld, b.v. door brand of gevolgen van den oorlog, zijn kwijtgeraakt. Wanneer de mogelijkheid aanwezig is, zal worden bekend gemaakt, op welke extra bon van de persoonlijke textiel- kaart, winterjassen en -mantels kunnen worden gekocht. Wacht dus rustig af, tot nadere berichten zullen worden be kend gemaakt. DE TOEKENNING VAN RECHTS PERSOONLIJKHEID AAN DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Op het besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van bin- nenlandsche zaken en van financiën tot toekenning van rechtspersoonlijkheid aan de postchèque- en girodienst, ver schenen in het Verordeningenblad van 14 September, wordt van officieele zijde de volgende toelichting gegeven: Het toekennen van rechtspersoonlijk heid aan den postchèque- en girodienst is noodzakelijk om dezen dienst in staat te stellen een deel van de postchèque- gelden in staatsfondsen te beleggen en niettegenstaande dit feit door verpan ding hiervan bij de Nederlandsche Bank een overeenkomstig deel van de post- chèquegelden liquide te houden. In het geheele Duitsche rijk zullen op 6 October des ochtends te 3 uur de klok ken een uur achteruit gezet worden. Hiermede zal een einde worden gemaakt aan den zomertijd. Deze maatregel zal ook gelden voor het bezette Nederlandsche gebied, zoodat hier dus de Middel-Europeesche tijd zal gelden. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. (Adv.) Afzonderlijk bepaalt deze verorde ning, dat door het verleenen van rechts persoonlijkheid, in de organisatorische betrekkingen tusschen den postchèque- en girodienst en het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie geen verandering intreedt. De beambten van den postchèque- en girodienst worden met betrekking tot hun rechtspositie, ook wat de financiëele zyde betreft, ge lijk gesteld met de ambtenaren in dienst van den staat. De Nederlandsche staat garandeert, dat de postchèque- en girodienst zijn verplichtingen te allen tyde ten volle zal kunnen nakomen. DE RECHTSPOSITIE VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. Van bevoegde Duitsche zyde geeft men de volgende toelichting op de in Verordeningenblad no. 26 opgenomen nieuwe bepalingen omtrent de rechts positie van ambtenaren en overig per soneel in openbaren dienst: De verordening is een algemeen voor schrift, dat de mogelijkheid moet schep pen, de rechtsbetrekkingen van in open baren dienst aangestelden, leeraren aan bijzondere scholen en dragers van be paalde ambten, zooals b.v. notarissenen advocaten, aan te passen aan de gel dende staatsrechtelijke en oeconomische bepalingen. Krachtens deze verordening kunnen de rechts- en financiëele betrek kingen, waaronder genoemde personen verkeeren, in het bijzonder de voorwaar den van aanstelling en ontslag geregeld worden, zoo nóodig in afwijking van het tot dusver geldende recht. De op zich zelf staande bepalingen zullen worden gemaakt in den vorm van beschikkingen, Deze beschikkingen kunnen in de Neder landsche Staatscourant openbaar ge maakt worden. BOND VAN CHRISTELIJKE POLITIEAMBTENAREN IN NEDERLAND. De algemeene vergadering uitgesteld. De algemeene vergadering van den Bond van Chr. Politieambtenaren in Ne derland, die 25 en 25 Sept. a.s. te Amsterdam zou worden gehouden en in welke mede het 25-jarig bestaan van den bond zou worden herdacht, is tot nadere aankondiging uitgesteld. GENERAAL DER VLIEGERS FR. CHRISTIANSEN ONDERSCHEIDEN De Rijksmaarschalk van het Groot- Duitsche rijk, Hermann Göring, heeft den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, generaal der vlie gers Fr. Christiansen, het gouden vlie- ger-kenteeken met briljanten verleend. Deze onderscheiding is tot dusverre in slechts weinig gevallen verleend, aldus meldt het A. N. P. Het verbod, zich in de kunstzone na tien uur op straat te begeven, heeft er aanvankelijk toe geleid, dat, wat de post betreft, het vervoer met de laatste treinen moest uitvallen, terwijl de laat- se buslichtingen moesten worden ver vroegd. De bestelling van telegrammen kon na negen uur niet meer worden uitge voerd. Inmiddels zyn voor het post- en tele graafpersoneel, dat met deze diensten belast is, nachtvergunningen aange vraagd, en gedeeltelijk reeds verleend. Zoo kunnen thans te 's Gravenhage en te Rotterdam telegrammen met een dringenden inhoud reeds weder na 9 uur 's avonds bezorgd worden. Zoodra de noodige vergunningen zijn verkregen, zullen ook de laatste buslich tingen weder op de tot dusver gebrui kelijke tijdstippen plaatsvinden, terwijl dan eveneens het postvervoer met de laatste treinen zal worden hersteld. Feest in Bukarest voor den nieuwen koning Michaël. Het portret van den vorst wordt door de straten der stad gevoerd. (Foto Weltbild) HET DUITSCHE FRONTBERICHT, Het frontberiebt van het D.N.B. luidt als volgt: Gisteren heeft het Duitsche luchtwa- pen den geheelen dag zijn vergeldings- vluchten tegen Engeland voortgezet. Al leen reeds op den dag heeft de bevolking van Londen zes maal de schuilkelders moeten opzoeken, nadat den vorigen dag even vaak luchtalarm was gegeven. De Engelsche luchtdoelartillerie heeft tegen de ditmaal meestal afzonderlijk opereerende Duitsche vliegtuigen het vuren nauwelijk een oogenblik kunnen onderbreken. Officieele Britsche instan ties geven reeds toe, dat de Duitsche bommenwerpers dezen keer zeer aanzien lijke schade hebben veroorzaakt. Voorna melijk het Oostelijk deel van het Brit sche hoofdstad heeft door het neerwer pen van bijzonder zware bommen aan zienlijke schade opgeloopen. Overdag waren andere aanvallen op nieuw gericht op het eenige, blijkbaar nog intact zijnde Londensche vliegveld te Croydon, alsmede op het in het noor den van de stad gelegen vliegveld Bar ton, waar talrijke treffers een groot aan tal vliegtuigen op den beganen grond hebben vernietigd. Een barakkenkamp ten Noordoosten van Hastings werd in brand geschoten. Bij de luchtverdediging van Londen hebben de Engelschen weer eens ge dacht van een zoogenaamd nieuw af- weerwapen voor vliegtuigen een bijzon dere bescherming van hun hoofdstad te verkrijgen. In werkelijkheid betreft het hier niets anders dan versperringsbal lons, die den laatsten tyd op grootere hoogte zweven. De storm van gisteren heeft een groot gedeelte van dergelijke ballons losgeslagen en meegevoerd. DE AANVAL OP GLASGOW. Op hetzelfde tijdstip, waarop Duitsche bommenwerpers boven Londen voort- suisden, vielen andere Duitsche vliegtui gen zoo meldt het Britsche ministerie van luchtvaart hoog in het Noord westen van Groot-Britannië het gebied van de havenstad Glasgow aan. In deze grootste stad van Schotland met de meeste industrie, wordt in normale tij den een derde van de totale Engelsche koopvaardijvloot gebouwd. Aan den oever van de Clyde liggen hier belang-- ryke werven en vele havencomplexen. De Engelsche regeering erkent iri een offi cieel communiqué, dat hier schade voor de plaatselijke industrie ontstaan is. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: De vergeldingsvluchten naar Lon den werden in den loop van den 17den September voortgezet, evenzoo in den nacht van den 17 op 18 September met toenemende heftigheid. Er zijn bommen van allerlei kaliber geworpen op de West India-, London- en Victoriadocks, op wa terleiding en gasfabrieken, op stations en andere strategische doelen. Nieuwe groote branden waren overal het gevolg van deze aanvallen. Andere aanvallen in den loop van den dag waren gericht op het vliegveld

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1