BUCKINGHAM PAUSE EN WESTMINSTER HOUSE I ten Koninklijk païeis, dat voor een hertog was bestemd. Rechtszaken Radioprogramma Roep on ll>k Welke regeling voor consumptiemelk? Openbare Yerkoopingen en Verpachting DONDERDA 54e JAAR Het Buckingham Palace neemt in Lon den nog steeds dezelfde plaats in, als het vroegere koninklijke slot in Berlin of de Tuileriën in Parijs. Het is alleen kleiner en minder majestueus. Oorspronkelijk was het ook geen koninklijk slot, doch bestemd voor de hertogen van Bucking ham, die in de Engelsche geschiedenis een groote rol hebben gespeeld. De En gelsche koninklijke familie heeft het eerst in bezit genomen, toen het James Palace, het vroegere koninklijke slot, een prooi der vlammen was geworden. Een bijzondere bezienswaardigheid is het niet; doch voor eiken welgeaarden Engelschman is het „Het hart van Lon den". Dat is ten deele ook toe te schrij ven aan het feit, dat het park van het slot onmiddellijk aan Hyde Park grenst, dat in het centrum van de stad ligt. Voor vele Londenaars en de talrijke vreemdelingen, die vroeger Londen be zochten, was het derhalve een soort pel grimsoord. Het dagelijks aflossen van de wacht, dat met zekere plechtigheid plaats vindt, trekt tal van nieuwsgierigen. Inwendig is het slot prachtig inge richt. Uit de groote, door marmerzuilen gedragen ingang leidt een in rood en wit gehouden trap, belegd met een rooden looper, naar de bovenverdiepingen. Hier is de geheele ruimte verdeeld in tal van zalen, waarvan de troonzaal, de met prachtige vazen versierde groene zaal en de muzieksalon de kostbaarste zijn. Dit is evenwel niet het eenige konink lijke paleis. Op 30 km afstand van Lon den ligt het bekende slot Windsor in het Graafschap Borkshire, op den rechter oever van de Theems. Verder bezit de ko ninklijke familie het slot Sandringham, en als nummer vier het slot Balmoral bij Aberdeen. Waar de zittingen van het Par lement worden gehouden. In de wijk, die bekend staat als West minster, in de nabijheid van de Theems, werd in het jaar 1299 de eerste steen gelegd voor een gebouw, waarin zich drie eeuwen later het Engelsche Parle ment vestigde. Daartoe moest echter eerst het gebouw grondig hervormd worden; en daarbij ontstond een mengel moes van Gothiek en Renaissance. In het jaar 1884 vernietigde een hevige brand dit bizarre mengsel en moest het worden herbouwd. In de daarop volgende tien jaar zagen de Londenaars een nieuw gebouw verrij zen, het „House of Westminster". In wel ken stijl? Empire? Klassiek? Georgi- aansch? Louis Philippe? Neen na tuurlek Gotiek. Zooals het Engelsche menu ondenkbaar is zonder pudding, zoo past alleen de Gotiek bij de Engel sche pruik. Ten koste van twee en een half millioen pond sterling werd hier een Gotisch paleis geschapen, in vergelijking waarmede de Parlementsgebouwen op het vasteland van Europa er uit zien als gewone villa's, zoo enorm is het. De En- gelschen bezaten wel is waar geld ge noeg, om een dergelijk paleis te laten neerzetten, doch zij kwamen niet op het origineele denkbeeld, daarvan iets oor spronkelijks te maken. De rijkdom van het Engelsche volk kwam alleen tot uiting in het prestige, de afmetingen, de pracht. Het gebouw werd versierd met drie reusachtige torens, elk meer dan 100 meter hoog; en langs de Theems werd een steenen terras aange legd van byna een vierden kilometer lang, waarop de eerbiedwaardige heeren van het Parlement vroeger de thee plach ten te gebruiken. Hoogerhuis en onder één dak. Monnikendam en Edam is gistermorgen gestremd geweest en moest tijdelijk met bussen worden onderhouden. Een En gelsche ballon had namelijk eenige dra den van het bovennet vernield, waar door kortsluiting ontstond, het gevaarte vloog in brand en ging geheel in vlam men op. Behalve Noord-Holland heeft ook Friesland van verscheidene ballons be zoek gehad. Om half twaalf kwam er te Lemmer een uit de richting van het IJs- selmeer gedreven, die enkele telefoonpa len uit den grond rukte, het pas her stelde electrische net opnieuw ontred derde om vervolgens bij Spannenburg zijn tocht te beëindigen. Om 12.05 werd er opnieuw een gesignaleerd, die recht op de haven aandreef. Deze was geluk kig zoo laag, dat hij achter den nieuwen Meerdijk bleef haken. Vervolgens gleed hij over den dijk heen en kwam terecht op een Rijnaak, die in de werkhaven lag. Daar is men er in geslaagd, den ballon onschadelijk te maken. Te Leeuwarden werden door eenige ballons pannen van de daken gerukt, antennes vernield, lichtleidingen bescha digd en vensterruiten verbrijzeld. In het diaconessenhuis sneuvelde een tiental ramen. Ook werden in dit gedeelte van de stad draden van de radiodistributie- centrales vernield. Tusschen Heeren veen en Akkrum werd een kabel van het hoogspanningsnet van het provinciale eleetriciteitsbedrijf beschadigd, tenge volge waarvan het Zuidelijke deel van de provincie Friesland zonder stroom kwam. Door verzetting slaagde men er na eenigen tijd in de stroomlevering ge deeltelijk te herstellen. Uit Roden in Drenthe wordt gemeld, dat een kabelballon eenige schade aan het electrische net heeft aangericht. Te Wijhe is er een neergekomen in een boomgaard langs den weg Zwolle Deventer, waarbij aan eenige fruitboo- men schade werd aangericht. Tenslotte vertoonde zich ook boven Den Haag een kabelballon, welke door een vliegtuig werd neergeschoten. Boterkaarten gestolen? Door de oplettendheid van een agent van politie is de Amsterdamsche cen trale recherche vermoedelijk op het spoor gekomen van een belangrijken diefstal van boterkaarten. In de binnen- Lagerhuis Het Engelsche Parlement herbergt zoowel het Hoogerhuis als het Lagerhuis („House of Lords" en „House of Com mons"). De twee zalen, in welke deze bei de lichamen hun zittingen houden, vor men slechts twee droppels in de zee van steenen, die het Westminster-House vormt. Het Hoogerhuis is een zuiver verte genwoordigend lichaam; wel is waar telt het 700 leden, doch nauwelijks een derde deel van de Lords houdt zich met politiek bezig. De zittingzaal van het Lagerhuis beslaat nauwelijks een derde van de oppervlakte van den Rijksdag te Berlijn. De perstribune biedt tegenwoor dig plaats aan 40 menschen, de tribune voor het publiek is ongeveer twee maal zoo groot en in de diplomatenloge kun nen nauwelijks 6 man zitten De zaal is smal en hoog. Zij maakt niet den indruk van een parlement, doch van de gezelschapszaal van een groote club. Men vindt er tribunes noch rede- naarslessenaars, ministertafels noch bij zondere verhoogingen. Er staan dozijnen groen lederen sofa's, waarop de afge vaardigden plaats nemen. In het midden staat een eenzame, don ker gekleurde tafel. Doch ook deze tafel vormt geen bepaald Parlementsrequiziet. Wel is waar liggen er twee prachtige, in leder gebonden boeken op, de grondwet en de andere wetten van Engeland, doch in werkelijkheid is deze tafel slechts een symbool. De tafel, die de grenslijn vormt. Deze tafel vervulde in oude tijden de grenslijn, die twee geloofsbelijdenissen van elkaar scheidde. Het smalle tafel blad vormde vroeger de eenige scheids muur, die de regeering beschermde voor eventueele aanvallen van de oppositie. Rechts van de tafel stond namelijk de canapé van de regeering, terwijl zich ter linkerzijde de zes of zeven rijen zetels van de oppositie verhieven. Niet meer dan enkele meters afstand scheidden des tijds de partijen. Conservatief en gehecht aan de tradi tie, zooals de Engelschen nu eenmaal zijn, hebben zij deze ouderwetsche indeeling ook in het nieuwe gebouw in stand ge houden. Dit is nu de zittingszaal, zooals de Engelschen die jaren lang gekend hebben en waarin Churchill zijn rede voeringen de wereld in slingert. stad waren gistermiddag eenige man nen bezig met het verkoopen van boter kaarten aan particulieren. Zij vroegen hiervoor vrij hooge prijzen. De agent hield de mannen eenigen tijd in het oog en ging ten slotte tot arrestatie over. Bij fouilleering vond hij een aantal boterkaarten in hun bezit. Beide man nen werden overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar thans een onderzoek wordt ingesteld naar de her komst van de kaarten. Het zou kunnen zijn. dat de kaarten destijds zijn gestolen uit het distributiekantoor aan den Laan- weg. waar een inbraak werd gepleegd en een groote partij van allerlei distri butiekaarten ontvreemd is. Vier inbraken in een nacht. Te Ulvenhout is in den nacht van Maandag op Dinsdag op niet min der dan vier verschillende plaatsen in gebroken. Deze inbraken trekken niet zoozeer de aandacht door de waarde van hetgeen werd buitgemaakt, als wel door de brutale wijze waarop zij ge pleegd zijn. In alle vier de gevallen ver schaften de deuren zich toegang door de deurpaneelen op vakkundige wijze uit te zagen. Achtereenvolgens brach ten de inbrekers een bezoek aan de wo ningen der families Verschuren en van Pelt, aan het hotel de Druif en aan de r.-k. pastorie. In alle gevallen was de buit betrekkelijk gering. In hotel de Druif deden de inbrekers zich te goed aan het een en ander en namen zij de aanwezige sigaren en sigaretten mede. Bij de familie Verschuren werden even eens sigaren en sigaretten en een klein geldbedrag buitgemaakt, bij de familie van Pelt werd de huishoudportemon- naie met 40 gulden, de spaarpotten der kinderen en een kaartpot met een in houd van 60 a 70 gulden medegenomen. Uit de pastorie is een offerbus met in houd verdwenen. Wederom een inbraak te Weesperkarspel. Weder om is een industrie te Weesperkarspel bezocht door een inbreker, die zich ook thans weer toegang heeft verschaft, door het uitsnijden van een ruit, waar door hij in het fabrieksgebouw kon ko men. Ditmaal kreeg de haardenfabriek der fa. Becht en Dyserinck bezoek. De kan toren zijn met rust gelaten; alleen de fabriekslokaliteiten zijn aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Uit de omstandigheid, dat er een flinke partij werktuigen vermist wordt, benevens een fiets van den bedrijfsleider, maakt men op, dat meer dan één persoon aan het werk zijn geweest. Rijwieldief aange houden. De politie te Nijkerk heeft aldaar aangehouden en naar Amers foort overgebracht den 19-jarigen K. uit Nijkerk, die in zijn woonplaats en te Amersfoort verscheidene rijwielen heeft ontvreemd. Intusschen gaat het stelen van fietsen nog steeds voort en gemid deld worden per week 25 rijwielen weg genomen. Belangrijk werkobject. Door een besluit van den gemeenteraad van Sevenum is wederom een belangrijk werkobject verkregen. Aan de Maat schappij Helenaveen is namelijk vergun ning verleend tot het ontginnen van 600 H.A. grond in de Peel. Sedert enkele jaren heeft Sevenum reeds een object van 800 H.A. in ontginning. Een gedeel te van den ontgonnen grond is intus schen rendabel gemaakt en men heeft er reeds den eersten oogst van binnen gehaald. De opbrengst van dezen oogst heeft in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Door hetbesluit van den Sevenum- schen raad zullen in totaal dus 1400 H.A. woeste peelgronden in vruchtbare lan derijen herschapen worden. Het voor nemen bestaat om op deze ontginnin gen boerderijen te stichten, elk met een grondbezit van 20 a 25 H.A., waardoor aan het tekort aan vestigingsmogelijk heid voor jonge boeren in Noord-Lim burg wordt tegemoet gekomen. (Tel.) NIEUWE DAGINDEELING VOOR DE BEL.ARTINGDI FN8TEN. Hel dejjiti lenient van financiën heeft vooi' ue winlerrnHanden een nieuwe dag- indeeling voor de belastingdiensten vast gesteld. Deze komt hierop neer, dat in de maanden November tot Februari zal worden gewerkt van 9 uur tot 4.30 en Zaterdags van 9 tot 1 uur. Hierdoor ont staat echter een vrij belangrijk tijdver lies, dat in de maanden October, Maart, April en Mei zal moeten worden inge haald. Hiervoor is de regeling nog niet precies vastgesteld, doch vermoedelijk worden in die maanden de werkuren van 8 tot 12 uur en van half twee tot half zes. Het officieel orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond schrijft: „Voor en na kan men hooren, dat er zeker een distributieregeling voor de consumptiemelk zal komen. Zelfs weet melkboer A. aan mevrouw B. te vertel len, hoeveel tiende liter melk per per soon er binnenkort nog verkocht zal mogen worden. Elders hoort men weer, dat het nu toch beslist tot sterke ver laging van het vetgehalte der consump tiemelk zal komen. Eenigen tijd geleden deelde „men" al mede, dat het beslist tot verkoop van melk met 1 vet zou komen, ja ons is al gevraagd of er bin nenkort alleen nog ondermelk verkocht zou mogen worden. De melk met 1 vet kreeg vooral geloof, toen er een bepaling verscheen, dat „op melk ge lijkende waar" met niet meer dan 1 vet verkocht mocht worden. Er is een soort angst-distributie-psychose in de menschen gevaren, die natuurlijk wel te verklaren is, maar dien men toch moet trachten te onderdrukken. Wat nu de distributie van consumptiemelk betreft, meenen wij met zekerheid te kunnen mededeelen, dat daar omtrent nog niets vaststaat. Gezien de tegenwoordige maatregelen op zuivelgebied behoeft men echter geen erg verzienden blik te hebben om te begrijpen, dat het dezen winter wel tot eenigerlei maatregel op dit gebied zal komen. Wij hebben echter reden om aan te nemen, dat men ook in de bureaux, waar men het hoogste gezag in dezen uitoefent, nog niet uitgemaakt heeft, hoe deze maatregel zal moeten zijn. Naar onze opvatting zou men er goed aan doen geen distributieregeling voor melk in den gewonen zin in te voeren. De huisvrouwen en de de taillisten hebben werkelijk al distribu tie- en bonnen-administratie genoeg. Laat men hieraan die voor melk niet toevoegen. Voor dit artikel is het heusch niet noodig en beslist ongewenscht. In de eerste plaats kan melk niet als ham sterartikel dienst doen, omdat het niet houdbaar is. Ten tweede is het gebruik van melk in het eene gezin zelfs af gezien van den welstand altijd al veel grooter geweest dan in het andere. Dit gaat men met distributie zonder nood zaak egaliseeren. Wij kunnen ons voorstellen, dat er ge durende de maanden van de kleinste productie en gezien de krapte aan krachtvoer tijdelijk in het Westelijk con- sumptiemelkgebied een tekort aan melk komt. Dit is gemakkelijk op te heffen en de beperking der melkconsumptie Hierboven: Een Duitsche kustbatterij slaagde erin een Engelschen bommenwerper neer te halen. De overblijfselen van het toestel. (Foto Weltbild) Hiernaast: Het bombardement van Berlijn. Een bom-trechter in een der dichtbevolkte wijken van de Duitsche hoofdstad, waarop door Engelsche vliegtui gen in de afgeloopen nachten een aanval werd gedaan. (Foto Weltbild) kan dan alleen nog maar de bevor,jK ring der boterprnducti* gedurende d« wintermaanden ten doel hebben. Dit lmn men het beste bereiken door een stuud/ risatie-voorschrlftwaarbty re n b.v. voor het geheele land het vetgehalte der consumptie- melk op 3 stelt, aldus het blad." COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN- KOMSTEN LAND- EN TUINBOUW- BEDRIJF. Naar „Het Boeren- en Tuindersblad" mededeelt, heeft het rijkscommissariaat aan het Centraal Secretariaat voor land en tuinbouw bericht, dat de loopende tusschen werkgevers en arbeiders in het land- en tuinbouwbedrijf gesloten coll. arbeidsovereenkomsten niet mogen wor den opgezegd in gevallen, waarin zulks aanleiding zou kunnen zjjn tot bezwaren bij één of beide partij (en). Bij even- tueele bezwaren zal het secretariaat zich in verbinding moeten stellen met het rijkscommissariaat, teneinde te trachten aan de bezwaren tegemoet te komen. INLICHTINGEN OVER DE GREBBE- LINIE VERSTREKT. Soldaat tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wegens het als militair opzettelijk be kendmaken van de opstelling der Greb- belinie, in Januari aan een bezoeker van een restaurant te Utrecht, welke gege vens, naar hij meende, aan Engeland zouden worden doorgegeven, is de dienst plichtige soldaat M. A. P. gisteren door het Hoog Militair Gerechtshof veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf met ontslag uit den dienst en met ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De advocaat-fiscaal had bevestiging van het vonnis van de krijgsraad te 's Gravenhage (drie jaar gevangenisstraf met ontslag en ontzetting) geëischt. DE DOOD VAN OVERSTE MUSSERT, Naar A.N.P. verneemt, is thans het zeer uitvoerige voorbereidende onder zoek gesloten in de zaak tegen den re serve-kapitein M. en den reserve-eerste- luitenant K., die beiden beschuldigd wor den van muitery met doodelijk gevolg in tijd van oorlog, n.l. op Dinsdag 14 Mei j.l. te Sliedrecht, bij welke muiterij de luitenant-kolonel der pontonniers en tor- pedisten J. A. Mussert, broeder van den leider der N.S. B., is doodgeschoten. Binnenkort zal de openbare behande ling van deze zaak voor den krijgsraad plaats hebben. Donderdag 19 September 1940. JAARSVELD. 414.4 M. AVRO-Uitz. 8.00 Nieuwsber. ANP., Gram. 10.00 Morgenw. 10.15 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble „De Aether-Vir- tuozen". 11.0011.20 Huishoudelijke wenken. 12.00 Ber., Gram. 12,45 Nieuws- en economische berichten ANP., Gram. 1.00 AVRO-Amusements- orkest en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest (opn.) 3.15 Cyclus „In de schijnwerper". 3.30 Ensemble Jonny Kroon en gram. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 De Vagebonden en solisten. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 6.45 Gram. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.13 Ber. 7.20 Pianosoli. 7.35 Reportage, 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.15 Omroepork. en solisten. 9.00 Reportage met muz. (opn.). 9.25 Gram. 9.30 Vervolg conc. 10.15 Nieuwsber. ANP., sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitz. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Gram. 8.00 Nieuwsber. ANP. 10.00 Zang, piano en gram. 10.30 Orgelspel. 11.15 Ber. Eng. 11.30 Gram. 12.00 Es meralda en solist. 12.30 Ber. Duitsch, 12.45 Nieuws- en economische ber. ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Ber. Duitsch. 2.15 Eerste, tweede en derde acte van de opera „La damnation 4e Faust" (gram.) 3.15 Gram. 3.30 Ber. Eng. 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gram. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gram. 5.00 Ber. Duitsch. 5.15 Nieuws- en economi sche ber. ANP. 5.30 Esmeralda. 6.15 Ber. Eng. 6.30 Orgelspel. 7.00 Vrager van den dag (ANP). 7.15 Gram. 7.30 Reportage. 7.50 Gram. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Nieuwsber. ANP. &3S Ber. Eng. 8.45 VARA-orkest. 0.15- 9.30 Ber. Eng. 10.00 Ber. Duitsch. 10.15 Nieuwsber. ANP. 10.30—10.45 Ber, Eng. en sluiting. 11.1511.30, 0.15— 0.30 en 1.151.30 Ber. Eng. Sept. 20 Heinkenszand, Woonhuis enz.,1 Dissel. 20 Koudekerke, afbraak, Batten. 25 Ovezand, Woonhuis enz., Kram. 25 Serooskerke, huis, bouwl., boedel, v. d. Harst. 27 Goes, hofstede, v. Dissel. 27 Souburg, Huizen, Loeff. Oct. 1 Goes, Woonhuizen, enz., Hamel(lnt en Krans. 2 Yerseke, Woonhuis, Kram. Kattendijke, Hofstede, v. d- u en Kram. 2 Wolfaartsdjjk, inboedel, Krans- Uitgave: N. „Luctor et En het I Bureaux Lang Postrekening 44 Bijkantoor M i d J. J. FANOV N Directeur - Hooft Van den heer kerke ontvingen ven: „Tot mijn groot U in Uw blad hc driemanschap va Unie op zeer krach tegen de N.S.B., h artikel is den rechi uit het hart gegre ook velen, zelfs i C.-H. kamp, de oc gebleken is uit het van meerdere men terecht Ik zie thans de De N.S.B. maak heid tot ageeren. E al gesproken van Nederlandsche S.S Bij de bezettend de gedachte voor, derlandsche volk ac als nu op overtuig dit heelemaal niet 1 tegendeel een gewc is, dat er tegenove: leden staan van de dulden, dat de N.S komen, dan verand bezettende macht dat er orde en rus er een instantie is r delen, een instanti, lijkheidsbesef, die groote meerderheid Het is afschuwel: leiders van de oh zijn, die dit niet wil die niet voelen, hoe die beweren, dat h zoo goed was en d standje weer te kur Zg zyn verblind oude politiek. Het oude komt n, was ook niet goed1 regeerd! Dit is in weersproken. Er is o.a. door Prof. Teld lingen der Tweede I gen werk" van dit nen. Die handelingei al te dikwijls aan, c praat, dat iedere pa voeren over iedere 1 kwam, dat er kieze er amendementen waarvan de draagw zien en dat de kunst ten te maken voor ren is gegaan. Wie zal durven be de Kamerleden de b den van ons land w tuurlijk flinke en ki goedmeenende mens zeggen van de andei in de Kamer alleen kleur Wie bedreve den broode? Is het 90 pet. van de Neder ste belangstelling vo Kamer had? En toch hadden wi land, zeggen de polit op onze sociale wet woningtoestanden en Het is waar, er wi dat kwam in hoofdza stigen oeconomischei rijkdom van Nederlj door heel wat lijd( spaak liep. Maar, als waren geweest, dan fen rijk volk gewe krachtig volk. Laten daarom vroeger er niet lang sluiten, dat bij de c heid van ons volk groeid is, dat het oi schuwelijke verscheu moet terugkeeren. Neen, in de toekom, geleid worden door m het landsbelang voor door hun persooniykh neid, hun integriteit gezindheid naar vor< lagen van ons volk en willen opbouwen, wat eenheid biedt de Nede vrijheid van godsdier voorstaat die ook gramma heeft, dat i< Nederlander kan ond zuivere iedealen te be ven. Maar laat niemand treden, want het is dr er ten spoedigste een eenheidsfront is, voor en over ons volk kun (Er wordt hier ve onzen lezers bekend uen onderschreven en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6