lerinwendiging en verinniging. Practische slaapzak voor de kleintjes. Gemengd Nieuws Telegrammen »n tusschen Bndië. De luchtaanvallen op Londen. Het woord is aan de ondeskundiger!. Engelsch-Amerikaansche- Australische besprekingen Berkouwer, be- i hoogleeraar in ztfn inaugureele akte spr. voorts it, dat Prof. Dr ig hoogleeraars- tudenten, herin- l het afgeloopen ven student der agers, overleden levende historie erden ingeschre- t geheel 645. jn representatie- igde spr. met er het zesde decen- ïiteit is afgeslo- zijn ambt op de aan zijn opvol- tgers. van den Volen- |e het druk heeft van de portretjes Jtsbewijzen. pto Pax-Holland) 3atavia de onder- Jlapan en Neder- flossing te komen he vraagstukken |ormeel begonnen, es ontmoetten de Handel en Indu- li, leider der Ja- Ie Japansche con- 1, Otoji Saito, de landelaars onder iir van het depar- ie Zaken, den heer tie gedelegeerden, Ie deelnamen, wa- departement van iven en het hoofd m Handel van het nomische Zaken, |ten. De conferen- en duurde tot Ifficieel eommuni- |ng der onderhan - >p gepubliceerd. feldt: de nieuwe zender opik op den 415 ;e moet eerst nog gen half October r den omroep in Een. Tegelijkertijd Jaarsveld provi- Jen 301 meter golf lijkheid heeft men van de nieuws- Dit beeft een voor de omroep- Jjtelyk gemaakt, sn grooter aantal ling heeft gekre nt geval was. lerdeeling van de 3 men er van uit ging weer zooveel snden op denzelf- pok vroeger haar 3 en waaraan de ren. Tevens is ge- mogelijk afwisse- ma's. Men heeft schema voor de >ld, dat 13 Octo- op den Dinsdag, [iderdag en Zater- Voensdag en Vrij- Woensdag en Za- or geheele dagen sum 1 en 2, res- 301 meter. Wat )otwijk krijgen de ;en een gelijk aan- van de nieuws- etreft, deze zendt, i's des avonds om ren werkdag van ver 301 meter °P ip alle dagen, dat iing verzorgt, ge^ van een morgen ot 10.20 uur. ondagen tgesteld: Prof. van Schelven wiens overgang Daar Nationaal Front wij ten zeerste be treuren en van een Marnix-volgeling ze ker niet begrijpen maakt in zijn mooie levensbeschrijving van dezen Marnix van gint Aldegonde ergens de opmerking, dat in de tweede helft van de zestiende eeuw, toen de uitwendige vormen van gods dienstig en kerkelijk leven deels zoo in verval waren geraakt, deels voor wie ze in waarde hielden, zooveel levensgevaar meebrachten, verschillenden de neiging hadden om in verinwendiging van de religie de wijk te nemen. De leer van het zgn. inwendige woord, die den Bijbel voor een overbodigheid houdt en geestesopenbaringen in het hart van den geloovige als bron van diens Godskennis daarvoor in de plaats stelt, deze leer maakte onder dezulken opgang. Maar Prof. van Schelven voegt er dan uitdrukkelijk aan toe, dat deze verin wendiging nog wat anders is dan verinniging. De „Rotterdammer", waaraan wij het bovenstaande ontleenen, voegt er aan toe, dat in deze dagen van crisis voor dezen of genen de vraag kan rijzen, of we niet beter doen de wijk te nemen in een nieuwe verinwendiging van de religie. „Dan zouden we dus gelijken tred hou den met hen, die in de tweede helft van de zestiende eeuw eenzelfde levenswijs voerden. Misschien is zelfs hier en daar iemand van oordeel, dat de verinniging van het geestelijk leven bij die verin wendiging gebaat is. In dat geval dus zou de verinwendiging de zooveelste schuilkelder zijn, maar een schuilkelder, waarin, geestelijk gespro ken, een stoel klaar stond, een boek met stille gedachten op een tafel opengesla gen lag en een kaarsje te branden stond. We vreezen, aldus de „Rotter- dammer", dat het opengeslagen boek niet de Bijbel zal zijn. Want de Bijbel stelt tegenover het licht onder de koren maat het licht op den kandelaar. Hij roept op tot den strijd, den strijd om het geloof, den strijd om de doorwerking van het Evangelie. Zoo ook hebben de Cal vinisten in de tweede helft van de zes tiende eeuw hun taak gezien en opgevat.. Ze hebben den kamp niet geschuwd. Aan die worsteling om de vrijheid van het geloof heeft de Rijkscommissaris uitdruk kelijk herinnerd. En let men op zooveel getuigenissen uit dien moeilijken, maar mooien tijd, leest men er de geloofsfor mulieren op na, den Heidelberger cate chismus, in dezelfde zestiende eeuw ont staan, dan kan men zien, dat het eenige, dat men ontvlood, de verinwendiging was, en het rijke, dat men won, de ver inniging. Gesteld, dat wij bepaalde terreinen ver liezen, dan is dat toch iets anders dan een zelf gekozen en- op innerlijke on vruchtbaarheid wijzende verinwendiging. Dan immers kan in den geestelijken strijd, ook al draagt deze een defensief karakter, de verinniging aan waarde winnen. In dezen zin heeft het Christen dom nog eens den gang naar schuilkel ders moeten maken, doch schuilkelders, waarin de verinniging opbloeide. Die schuilkelders heetten catacomben, en van uit de catacomben werd de wereld ver overd. Laat ons toch niet vergeten: De toe stand is onder ons zoo geheel anders dan bijvoorbeeld omstreeks 1800 en de daar op volgende jaren. Heel lang moest toen door verscheidene eenzame figuren ge arbeid worden op een terrein, dat feite lijk geen ondergrond had. Tientallen ja ren had de geestelijke akker in Neder land braak gelegen en hij scheen geheel en al onvruchtbaar te zijn geworden. Hoe moeilijk hebben het niet mannen als Bil- derdijk, Da Costa, Groen van Prinsterer gehad! Hoe klein waren aanvankelijk in haar opzet de bewegingen van Réveil en Afscheiding! Maar hoe wonderlijk was de wasdom! En ons volksdeel heeft thans enkele geslachten achtereen op verschil lend gebied een uitnemende scholing ge had. We denken aan den opbloei van het kerkelijk leven, zoowel bij de „Af gescheidenen", als bij wie met de Af scheiding niet meegingen. We denken ook aan een eeuw van politiek leven, waarin Groen van Prinsterer, Keuche- nius, Kuyper, Lohman, Schaepman, No- lens, Colijn en anderen de richting aan gaven. Gesteld nogmaals, dat enkele van deze gebieden werden ingekrompen, dan mee- nen we nochtans voldoenden kijk te heb ben op de geestesgesteldheid van ons volksdeel, ja van het grootste deel van ons volk, om te mogen zeggen, dat, het op de vruchten van het verleden ver scheidene tientallen van jaren zou kun nen teren. In dank ook aan den hemel- schen Vader vergeet men genoten wel daden niet zoo licht! Voor het uitzenden van kerkdiensten zal zooveel mogelijk gebruik worden gemaakt van den eigen zendtijd van de betrokken omroepvereeniging. lederen Zondag komen er drie kerkuitzendingen benevens een morgenwijding van 8.20 uur tot 9.30 uur. De ochtenddienst valt tusschen 10 en 12 uur en de avonddienst tusschen 5.30 en 7 uur. Hierbij is een en ander zoo geregeld, dat als op den eenen zender een kerk dienst wordt uitgezonden, op den ande ren zender een gewone uitzending plaats heeft, zoodat geen twee kerkdiensten tegelijk worden uitgezonden. De overige zendtijd op de Zondagen wordt gelijke lijk over de omroepvereenigingen ver deeld. De uitzendingen van den politie radio- omroep, van de Rotterdamsche Volks- universiteit en van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart zullen door Koot wijk worden verzorgd. De zenders Hil versum 1 en 2 worden dus geheel ge vuld door den omroep en het A.N.P. De voeding van den Duitschen soldaat. De nieuwe strategische vorm der oor logvoering stelt hoogere eischen aan le- levensmiddelen- en munitievoorziening. Toen het Duitsche leger plotseling in noordelijke richting naar Duinkerken zwenkte, moest de geheele ravitaillee ring terstond in een andere richting geleid worden. Tienduizend ton voorra den werden zonder gebruikmaking der spoorwegen of der opmarschwegen van de troepen in één dag tot 300 km ver in de nieuwe marschrichting geleid en af geleverd. Bij het begin van het offensief in Frankrijk stonden ca. 2,6 millioen ton goederen, ongerekend munitie en brand stof, gereed voor verzending. Ook deze hoeveelheden werden bliksemsnel in de nieuw ingeslagen richtingen gedirigeerd. Een nieuwe taak op het gebied der voor ziening stelden de speciale wapens als vliegers, tanks en bergtroepen. Een voe dingsmiddel van bijzonder hooge waarde en daarbij nog gecomprimeerd moest worden gevonden om deze troepen, aan Wie zulke hooge eischen worden gesteld, op de juiste wijze te voeden. Op de basis van de producten, die Duitschland in groote hoeveelheden heeft, moesten de proeven worden genomen: rogge, suiker en aardappelen leverden voor troepen, aan wie hooge eischen worden gesteld, het speciale geconcentreerde voedings middel. Het doel was vooral een aan vi taminen rijjee spijs samen te stellen. Er werden vleeschconcentraten vervaardigd bevattende gerookt spek, edelsojaboonen, gedroogd fruit, groene paprika en bosch bessen, waaraan lecithine werd toege voegd. Deze samenstelling bevat verder alle wtaminen, eiwit en koolhydraten. Het is aan voedingsmiddel van hooge kwaliteit, dat de grootste lichamelijke prestatie mogelijk maakt. Het recept berust op de Ervaringen van den Noordpoolonderzoe- Ker Nansen, doch het is op grond van de nieuwste wetenschappelijke ontdekkin gen geperfectionneerd. Voorts is een nieuwe marschdrank uitgevonden, die verfrisschender is dan water of thee met citroen. Deze bevat een hoeveelheid kola. De veldtochten in Polen, Noorwegen en Frankrijk, zoo besluit het artikel, heb ben de juistheid bewezen van de theorie de goed gevoede soldaat is tot de groot ste prestaties in staat. (D.N.B.) DE HERBOUW VAN ROTTERDAM. Tot dusver is de eigenlijke publicatie van de plannen, welke ir Witteveeen voor den wederopbouw van Rotterdam ont worpen heeft, uitgebleven, hoewel er uit mededeelingen zijnerzijds reeds heel wat omtrent bekend geworden is. Dit uitstel schijnt daarmede samen te han gen, dat de plannen in overeenstemming zullen worden gebracht met perspectie ven voor deze stad van veel verdere strekking dan waarmee men tot dusver gerekend heeft. Rekening houdend met de plaats, wel ke Rotterdam als havenstad van een nieuw geordend Europa zal innemen, had men toch reeds de mogelijkheid van een snelle uitbreiding van het inwoner tal tot ca. een millioen in het oog ge houden. Naar aan de N.R.C. van be voegde zijde wordt meegedeeld, voorziet men echter thans reeds, dat de taak, welke Rotterdam in de toekomst zal hebben te vervullen, een veel verdere uitbreiding zal meebrengen, zoodat men De notentijd is er en de oogst is in vollen gang. Uit de hooge boomen worden de vruchten geplukt. (Foto Het Zuiden) voor den herbouw van de stad reeds plannen beraamt, welke reedB op onge veer anderhalf miljoen inwoners berekend zijn. Op kille dagen, wanneer baby toch buiten in zijn wagen komt te liggen, toont een slaapzak zich nuttig. Men kan hem b.v. maken van flanel of van een macco of jaeger heerenborstrok, waar van het bovengedeelte versleten is, doch dat overigens nog een goed onderstuk heeft. Het verwerken van oud materiaal zullen we in dezen tijd, nu we zooveer beperkt zijn ten opzicht van de aanschaf fing van nieuw materiaal, meer en meer moeten gaan toepassen. Het knipoverzicht geeft op overzich telijke wijze„ aan, hoe de zak geknipt moet worden, liefst eerst van papier. De vouw van de stof wordt aangegeven door de gebroken lijn. De eene helft van den zak wordt tot de stippellijn geknipt, de andere over de geheele lengte. De band, die op den zak wordt gestikt, is 7 cm breed en 58 cm lang; de draag banden zijn 3.5 cm breed en 25 cm lang. Naden aan alle deelen aanknippen. Zij- rolzoompje afwerken met festonsteken, die niet te dicht naast elkander komen. Als materiaal kan men b.v. paarlkatoen nemen in afstekende kleur. Aan de rug zijde komt een split van 16 cm, (langste deel met overslag), dat smal gezoomd wordt. Bovenkant inhalen en afwerken met band, die met een even breede rand wordt tegengenaaid. De schouderbanden worden 8 cm van elkander opgestikt, daarna wordt ook het bovendeel met festonsteken afgewerkt. Sluiting rug zijde met knoopjes en lusjes, terwijl aan den onderkant voor den overslag lint wordt aangenaaid in de kleur van de paarlkatoen. Eventueel kan men met knoopen en knoopsgaten sluiten. BERLIJN. D. N. B. Vannacht hebben de sirenes te Londen weer herhaaldelijk voor aanvallende Duitsche gevechts vliegtuigen gewaarschuwd, die hun bom- menlast met goed resultaat op alle be langrijke militaire doelen uitwierpen. In het havengebied ontstonden weer nieuwe groote branden, o.a. in de Victoria, de London en de West-India Docks. Ook ontstonden branden in Bow-station en op het verkeersknooppunt van Thursten- road. Bij Gravesend en Tilbury werden eeni ge vliegtuigen op den beganen grond vernield. STOCKHOLM. Naar de Londertsehe radio bekend maakt heeft het gebied van Londen van gisteravond 8 uur tot vanmorgen 6 uur luchtalarm gehad. Het eerste is hedenmorgen te 8 u. 15, het 2e om 9 u. 20 en het 3e om 10 u. 38 gegeven. STOCKHOLM. Naar uit Reuter-be- richten van vanmorgen blijkt, is het ge bied van Londen vannacht weer het doel van Duitsche luchtaanvallen geweest. Reuter sprak van een snelle opeenvol ging van de aanvallen en het uitwerpen van talrijke licht ontplofbare bommen. Naar Reuter voorts toegeeft, is weer een reeks industrieele objecten, die der halve voor de oorlogseconomie van be lang zijn,in den aanval betrokken. Zelfs wordt de vrees uitgesproken, dat het aantal slachtoffers grooter is dan in de laatste nachten. ENGELSCHE VERSPERRINGS BALLONS BOVEN DENEMARKEN EN ZWEDEN. Gisteren heeft men boven Jutland 35 k 40 Engelsche versperringsballons ge zien, die over Fünen en Seeland verder dreven. De lange kabels, die aan de bal lons bevestigd zijn, hebben op vele plaat sen electrische leidingen en telefonische draden vernield en hier en daar gebou wen beschadigd. Zeven ballons zijn neer geschoten. Een zwerm losgeslagen Engelsche ver sperringsballons is door den sterken wind over Zuid en Z. W. Zweden gedre ven. Deze ballons richtten door hun kabels groote schade aan de bovengrondsche en Een van de merkwaardige dingen van dezen tijd is, dat onderscheiden men- schen, die zich tot difsver nu niet be paald als deskundigen op publiek ter rein hebben onderscheiden, met veel air van gewicht van kritiek en advies die nen in de publieke zaak. Wat zij zeggen en schrijven, wordt dan meermalen met evenveel aplomb door even groote deskundigen verder gedragen. Zoo schrijft thans een meneer, die zich Rr noemt, een nog wel cursief ge drukt artikel in het „Utrechtseh D a g b 1 a d", waaruit wij de volgende passage overnemen: „Hebben ooit de typografen zich het lot van hun minder bedeelde kameraden, de landarbeiders bijvoorbeeld, aange trokken, en hebben de bouwvakarbei ders wel eens bewust overwogen, dat ook zij toch behoorden te staan achter sociale eischen van de metaalbewerkers of de transportarbeiders? En beseften de kantoorbedienden, dat de loonstrijd van de fabrieksarbeiders ook hun strijd was? Een dergelijke solidariteit werd veelal wel met den mond beleden, doch hoe was menigmaal de goede oogenblik- ken niet te na gesproken ,de praktijk?" Naar aanleiding van zoo'n tirade, al dus „Sociaal Dagbl.", kan men met recht zeggen: het woord is aan de on- deskundigen. Deze meneer schrijft met veel air over de vakbewegingsvraag stukken, maar hij weet er kennelijk niets van. Op de vragen, welke in de eerste alinea van ons citaat staan, kunnen we volmondig antwoorden: ja, dat heb ben ze. En in verband met de vraag in de tweede alinea willen we met alle genoe gen op de practijk w(jzen. De typografen het is in elk een voudig handboek over de sociale ge schiedenis der vorige eeuw na te slaan behoorden tot de eersten, die zich or ganiseerden. Zij zijn het geweest, die voor de andere groepen eveneens de ge dachte van organisatie propageerden, teneinde deze vaak minder bedeelde ka meraden mee omhoog te trekkep. We willen een voorbeeld uit later tijd er naast zetten. Wattel, een typograaf uit Middelburg was omstreeks 1914 een groote propagandist voor de Christe lijke vakbeweging onder de landarbei ders in Zeeland; al zijn vrije avonden gaf hij voor dit werk en van zijn scha mel loon betaalde hij meermalen de reis kosten. Naast hem zijn er vroeg en laat en ook in dezen tijd tientallen te noe men, die bijv. als voorzitter of secreta ris van een Christelijken Besturenbond hun vrijen tijd offeren voor onbezoldig- den arbeid voor hun medearbeiders uit de andere bedrijven. Dat de verschillende groepen arbei ders zich nauw met elkander verbonden voelden, bleek reeds uit him aaneen sluiting in een vakcentrale, waar de bouwarbeiders naast de typografen en de metaalbewerkers en de kantoorbe dienden en de landarbeiders stonden. De vakcentralen organiseerden bij groote conflicten steunbewegingen. Dan liep de bouwarbeider met een lijst, om geld bijeen te "brengen voor den loon strijd van den metaalbewerker. En hij teekende natuurlijk zelf ook. En even zoo deden de andere groepen. Precies alles, wat meneer Rr vraagt, was theorie èn praktijk, was woord èn daad in de vakbeweging van verschillen de richting. Maar meneer Rr weet dat niet en deed niet de moeite, om het na te gaan. Toch schreef hij met een air van deskundig heid er over. spoorwegsterkstroomleidingen aan. In ongeveer 10 Zuid-Zweedsche steden zijn herhaalde storingen in de stroomvoorzie ning opgetreden. Te Gotenburg werd het tramverkeer zelfs gestagneerd. FRANKRIJK WIJST SIAMEESCHE EISCHEN* AF. BERN. Naar uit Vichy gemeld wordt, hebben de regeering van Frankrijk en die van Thailand sedert enkele dagen on derhandelingen gevoerd over een grens correctie aan de rivier de Mekong. Deze onderhandelingen vorderen uitstekend. De Fransche regeering is derhalve ver rast door de territoriale eischen die de Siameesche regeering plotseling gesteld heeft en die in geen enkel verband met de loopende onderhandelingen staan. Deze eischen kunnen niet in overweging worden genomen. HET SPAANSCH BEZOEK TE BERLIJN. e BERLIJN. De rijksleider der S. S. en chef der Duitsche politie Him mier, heeft gistermorgen den Spaanschen minister van Buitenlandsche zaken ontvangen en met hem kwesties van gemeenschappe lijk belang besproken.. EEN TORNADO. NEW YORK. Volgens berichten uit Halifax is in Nieuw Schotland en Nw Brunswijk door een hevige tornado ge weldige schade aangericht. De kustvaart heeft veel geleden. Vele kleine vaartui gen zijn vergaan. Op vele plaatsen ligt het verkeer geheel stil. WASHINGTON. Minister Huil heeft op een vraag naar den stand van be sprekingen tusschen de Vereen. Staten, Engeland en Australië, welke te Was hington worden gevoerd, geantwoord, dat hier voorloopig sprake is van een uitwisseling van inlichtingen over den toestand in het Zuidelijk deel van den Zakken vol noten zpn het resultaat van de pluk, die begonnen is. De vruch ten worden later ontbolsterd. (Foto Het Zuiden) Stillen Oceaan. Een beslissing is nog niet genomen. BR1TSCHE VLIEGERS TERUG GEDREVEN. BERLIJN. D. N. B. Alleenvliegende Britsche vliegers hebben vannacht ge tracht met gebruikmaking van de weers gesteldheid op groote hoogte boven het Duitsche gebied door te dringen. Nachtjagers vielen de Engelschen aan Zij haalden één toestel neer en dwongen de andere terug te keeren. GEEN AFSTAND VAN GEBIEDEN VAN FRANSCH INDO-CH1NA. GENEVE. Volgens mededeelingen uit Vichy worden de berichten van Ameri- kaarische agentschappen volgens welke de regeering van Thailand van Frank rijk afstand van een deel der provincie Laos in het gebied van Angkor geëischt zou hebben, in bevoegde Fransche krin gen onjuist genoemd. Eenige gebieds-af- stand van Thailand komt, aldus zegt men in deze kringen, niet in aanmerking. DECENTRALISATIE VAN TOKIO TOKIO. Domei. De Japansche autori teiten hebben plannen in studie genomen voor een decentralisatie van Tokio, ge zien de vernietigende uitwerking van de Duitsche bomaanvallen op Londen. Gisteren is er een eerste vergadering van deskundigen gehouden, waarin is besloten, de uitbreiding van Tokio als metropolis stop te zetten en de inrich tingen. van industrie, bestuur en onder wijs, buiten de stad te verspreiden. JAPAN EN FRANSCH-INDO-CHINA. TOKIO. Domei. De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Za ken heeft medegedeeld, dat de toestand in Fransch-Indo-China ongewijzigd is. Wij hopen, zoo zeide hij, dat de onder handelingen tusschen de Japansche en de plaatselijke Fransche autoriteiten in Indo-China zullen worden voortgezet. DE INNEMING VAN SOLLOEM DOOR DE ITALIANEN. ROME. De Popoio di Roma meldt, dat de Engelsche fortificaties en ver sterkingen van Solloem reeds den 13 Sept. in de morgenuren door de Ita- liaansche troepen veroverd zjjn. Aan de inneming van Solloem ging een kort maar hevig artillerieduel vooraf. Daar op braken de Engelschen het geschut vuur plotseling af en begonnen in groote haast Solloem té ontruimen. Kort daar na verdwenen de gemotoriseerde Engel sche troepen in Oostelijke richting. Een gemotoriseerde compagnie mar cheerde Solloem het eerst binnen, ge volgd door een batterij zwarthemden en verschillende andere batterijen. De in Solloem binnenrukkende Italiaansche troepen troffen de stad volkomen leeg en verlate» aan. Slechts weinig Be- doeinen wacren zichtbaar. EX-KONING CAROL IN SPANJE? BOEKAREST. Naar gemeld wordt, zal ex-koning Carol van Roemenië zich niet in Portugal maar in Spanje vesti gen. De Spaansche regeering heeft daarvoor toestemming verleend. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Middelburg. In den loop der maand Augustus 1940 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd f 45977,19, en terugbetaald f 208980,89. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 163003,70.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3