De Iteus ven Prof. van Schelven Belastingmoeilijkheden voor getroffenen door oorlogsgeweld. Uit de Provincie Zons op- en ondergang De hulpverleening in Zeeland. MIDDELBURG. GOES. SCHOIIWEN-DUIVELAND. Kerknieuws Onderhandelingen tusschen Japan en Ned.-lndië. DE RADIO. Men neemt echter aan, dat Suner, als officieele en persoonlijke vertegenwoor diger van Franco, de Duitsche regeering nauwkeurig heeft ingelicht over de je gens de as vriendschappelijke politiek van Spanje en ook de Spaansche wen- schen met betrekking tot de vredesver dragen bekend gemaakt heeft. In dit verband wordt In de Duitsche pers gesproken van de teruggave van Gibraltar. De vleeschdistributie heeft een aanvang genomen. Vier ons vleesch waarbij de beenen inbegrepen en een ons vleesch- waren vormen tezamen het wekelijksch rantsoen. (Foto Pax-Holland) Het Bestuur van de Stichting „Ge troffenen door Oorlogsgeweld" schrijft ons het volgende: Vele getroffenen door oorlogsgeweld is de schrik om het hart geslagen toen ze hun aanslagbiljet in de inkomsten belasting thuis kregen. Hoezeer het vol ledig en vlot betalen tot een der eerste vaderlandsche plichten behoort, thans moeten vele gedupeerden helaas consta- teeren dat ze daartoe niet bij machte zijn. Ten opzichte van de inkomstenbelas ting en de schoolgelden kan, op grond van deskundige informaties en bestaande mogelijkheden het volgende worden aan geraden. Wie weinig gedupeerd of toch in staat is, zonder zijn gezin of bedrijf in ernstige moeilijkheden te brengen, volledig en op tijd zijn belasting te voldoen, kome die verplichting als een goed burger na. Hij wachte verder rustig de latere beslis sing omtrent schadeherstel af. Wie wel behoorlijk bij machte is het volledige bedrag te betalen, maar alleen in tijdelijke betalingsmoeilijkheden ver keert, vrage den Inspecteur der Directe Belastingen in een gewonen brief met behoorlijke toelichting zijner omstandig heden om uitstel van betaling tot het tijdstip waarop hem dat beter past. Op 31 Mei is van het Ministerie van Finan ciën een rondschrijven uitgegaan aan de afdeelingen der Directe Belastingen waarin opdracht gegeven is aan redelijke verzoeken om uitstel van betaling gevolg te geven. Dit uitstel kan het geheele of gedeeltelijke bedrag betreffen. Het be drag waarvoor uitstel verleend is en ook de termijn is zoo noodig later nog voor wijziging vatbaar. Rente wordt voor dit uitstel van betaling niet gevorderd. Het is intusschen duidelijk, dat de zwaar gedupeerden met betalingsuitstel niet gebaat zijn. Wie dan ook een zeer groot deel van zijn bezit verloor en misschien daarboven nog achteruitgang in inkomsten heeft, wende zich, na het ontvangen van zijn aanslag, met een schrijven tot den In specteur der Directe Belastingen met verzoek hem voor den aanslag 1940'41 geheele of gedeeltelijke ontheffing te verleenen. De mogelijkheid daartoe is aanwezig op grond van art. 17 van de wet op de invordering. Er kan geheele of gedeeltelijke afschrijving worden ver leend. Elk bepale zelf in verband met zijn financieele omstandigheden, of ge heele of gedeeltelijke en zoo ja voor welk procent afschrijving zal worden ge vraagd. Het is gewenscht het verzoek van een korte, duidelijke toelichting te voorzien, waarin de volgende gegevens van beteekenis zijn: a. Hoeveel en welk percentage van het totale bezit door het oorlogsgeweld ver loren ging. b. Met welk bedrag het inkomen in 1940 waarschijnlijk achter-uit zal gaan tegenover 1939. c. In hoeverre de noodzakelijke uitga ven, wegens het verlies van onmisbare levensbehoeften (kleeding, schoeisel, meubilair, enz.) of van bedrijfsmidde len (werktuigen, vee, enz-.) het levenson derhoud of het op gang brengen van ar beid of zaken, zijn gestegen. Bedoeld wordt dus dat hier aannemelijk wordt gemaakt, dat het geheele inkomen drin gend noodig is voor huisvesting, onmis bare levensbehoeften en op gang brengen van zaak of bedryf. Deze drie gegevens samen moeten be slissen over de mate waarin men af schrijving meent te kunnen vragen. Waar de aanslag voor het Schoolgeld aan die voor de inkomstenbelasting ge bonden is, verdient het overweging hier mede te rekenen. Uitstel van betaling hiervan kan men aan het Gemeentebestuur van de plaats zijner inwoning vragen. Geheele of gedeeltelijke kwijtschelding vrage men eerst aan, wanneer de beslis sing omtrent de inkomstenbelasting be kend is. Men kan dan om een gelijksoor tige kwijtschelding verzoeken. Er mag worden aangenomen dat de belasting-autoriteiten in ruime mate met de mogelijkheden der oorlogsgeweld- slachtoffers zullen willen rekening hou den. De gedupeerden zelf mogen besef fen, dat bij redelijke mogelijkheid tot be taling, het correct nakomen van dezen burgerplicht het moreel recht op een la ter 100 pet. herstel van de oorlogsge- weldschade helpt versterken. Naar aanleiding van de overgang van Prof. van Schelven naar „Nationaal Front" schrijft onze „N. Pr. Gr. Crt." o.m.: „Zoo heeft dan prof. van Schelven zijn keuze gedaan. Een keuze, die ons weer doet zien, welke hoogsternstige dagen wij thans beleven. Dat de vrienden der Vrije Universiteit deze keuze met droefheid vernamen, staat voor ons wel vast. De motiveering treft dieper nog dan de keuze. In felbewogen dagen is er steeds zulk een uiteengaan van wat wij dachten dat bijeenbehoorde. Er is ook een samenkomen van velen, die elkander ten onrechte voorheen niet konden vin den. Waar het op aankomt is de genade Gods, die ons in staat stelt de goede keu ze te doen en de juiste richting te kiezen naar den eisch van het Woord des Hee- ren en de beginselen, op dat Woord ge bouwd. Zij er onder ons veel gebeds voor heel ons volk, dat toch steeds de goede keuze de overhand moge behouden. Het antirevolutionaire volk, dat geen andere begeerte had dan om zijn poli tieke leven te bouwen öp den grondslag der ordinantiën in gehoorzaamheid aan de ons geopenbaarde Waarheid, moge door Gods gunst daarin staande blijven. Hoe zwaar de weg ook moge worden, dien wij dan moeten gaan. DONDERDAG 19 SEPTEMBER. Zonsopgang 7 u. 19 min. Zonsondergang 7 u. 48 min. Wat het provinciale comité tot nu toe heeft verricht. Het provinciale comité tot hulp en herstel, dat 30 Mei in Zeeland werd opgericht met het doel de inwoners van deze provincie, die tijdens de oorlogs dagen have en goed hadden verloren, te helpen, gaat nog steeds voort met zijn lofwaardig werk. Een der secretarissen van het comité, mr W. K. H. Dieleman, deelde aan de „N. R. C." het volgende mede: Onmiddellijk na de oprichting van het comité is een begin gemaakt met de hulpverleening, n.l. in den vorm van het verstrekken van kleeding, schoeisel en dekking aan degenen, die alles verloren hadden en niet in staat waren uit eigen middelen het verloren gegane aan te vullen. De goederen werden geschonken door landgenooten in verschillende ste den. Kampen b.v. zond een groote partij goederen, Hilversum, Groningen en Am sterdam stuurden volgeladen autobus sen, en Leeuwarden charterde zelfs een schip om de berooide Zeeuwen van het eerst noodige te voorzien. De slachtoffers werden geholpen via de burgemeesters van hun gemeenten. In totaal werd deze hulp verstrekt aan inwoners van 27 Zeeuwsche steden en dorpen, Nadat de goederen waren gedistri bueerd heeft het comité, daartoe in staat gesteld door opbrengsten van col lectanten (de collecte in Zeeland bracht f90.000 op), door giften van particulie ren, door het fonds van bijzondere noo- den, en later door het herstelfonds 1940, allerhande artikelen, die de getroffenen behoefden, gekocht. Dezer dagen is b.v. een aanvang gemaakt met het verstrek ken van huisraad, door een van de grootste Nederlandsche meubelfirma's in serie voor dit doel vervaardigd. Behalve door middel van goederen is hulp verleend met geldelijke bijdragen. Leiders van kleine bedrijven, die niet meer over middelen voor leeftocht be schikten omdat hun bronnen van in komsten verloren waren gegaan, wer den op zeer korten termijn geholpen met bedragen tot een maximum van f 300. Ook aan niet handeldrijvenden, die in moeilijke omstandigheden waren geraakt, werd op deze wyze steun ver leend. In totaal hebben ongeveer 1000 personen tezamen f179.560 ontvangen. Van dit geld werd aan inwoners van Middelburg uitgekeerd f 57,000, aan in woners van Vlissingen f15.000. Voor de dakloos geworden gezinnen in Hansweert, Schore en Wemeldinge richtte het comité noodwoningen in; yisschers en schippers, wier vaartuigen en uitrusting in het ongereede waren geraakt, werden in staat gesteld de noo dige reparaties te laten verrichten. Hoewel het comité reeds meer dan 3Vz maand werkt om de getroffen Zeeu wen te helpen, is zyn taak nog lang niet beëindigd en er wordt naar nieuwe we gen gezocht om de inkomsten te ver- hoogen. DE POSITIE VAN HET LID VAN GEDEP. STATEN, DEN HEER G. J. L. GOOSSENS. Zooals wij reeds meldden, heeft de heer J. A. Dekker (N.S.B.), te Goes; lid der Prov. Staten, aan Ged. Staten gevraagd „a. of het Uw College is opgevallen, dat Uw medelid, de hepr Goossens, ge durende een termijn, beduidend langer dan in art. 58 der Provinciale wet be doeld, de vergaderingen van Gedep. Sta ten niet heeft bijgewoond; b. waarom Gedep. Staten niet hebben gedaan hetgeen art. 58 der Provinciale wet voorschreef, en genoemde heer ge schorst in zijn functie, teneinde nader aan de Prov. Staten voor te stellen be doeld lid van zijn functie vervallen te verklaren." Gedep. Staten antwoorden hierop: De laatste vergadering vóór den oor log, die de heer Goossens medemaakte, was die, welke gehouden werd op Vrij dag 3 Mei j.l. Op 10 Mei d.a.v. den dag, waarop de oorlog uitbrak be richtte hij ons, dat het hem onmogelijk was, de Schelde over te steken in ver band met de van militaire zijde geno men maatregelen. Op Maandag 3 Juni of, zoo men wil, op Vrijdag 7 Juni den dag van de gewone wekelijksche vergadering van ons College was derhalve de in de wet genoemde termijn van een maand verstreken, gedurende welke de heer Goossens de vergaderingen niet had bijgewoond. Ons College had zich toen te beraden, of artikel 58 der Provin ciale wet ten aanzien van den heer Goos sens al dan niet toepassing behoorde te vinden. Aangezien ons inmiddels bekend was geworden, dat de heer Goossens zich in Frankrijk bevond en het ons eveneens bekend was, dat het toen voor Neder landers, die zich in Frankrijk bevonden, onmogelijk was, naar het vaderland terug te keeren, zijn wij tot de slotsom gekomen, dat hier inderdaad van een „geldige reden" tot afwezigheid in den zin der wet gesproken kon worden, zoolang het den heer Goossens feitelijk onmogelijk was, zich naar Middelburg te begeven. Aangezien de heer Goossens, zoodra die mogelijkheid weer openstond, daar van gebruik heeft gemaakt, zijn wij van oordeel, dat er noch voor schorsing door ons College, noch voor vervellen- verklaring door Uwe Vergadering spra ke kon of kan zijn. Artikel 56 der Prov. wet luidt: De leden van Gedeputeerde Staten zijn ver plicht, alle de vergaderingen van hun college, tenzij een geldige reden, ter be oordeeling der vergadering, het hun be lette, bij te wonen. Artikel 58: Die met het vorig artikel .in strijd handelt, of gedurende een maand zonder geldige reden, de verga dering niet bijwoont, wordt in zijne betrekking door Gedeputeerde Staten geschorst, tot de eerstkomende gewone of buitengewone zitting der Staten. De Staten beoordeelen het geval en doen, indien zij den geschorste schuldig bevinden, na dezen vervallen te hebben verklaard, een nieuwe keuze. Gedurende de schorsing mist de ge schorste het genot zijner jaarwedde, die hem, wordt hij door de Staten schul dig verklaard, te rekenen van het tijd stip der schorsing onthouden blijft. DE AANBESTEDING VAN HET PUINRUIMEN. Voor hen, wier verwoeste panden vrij zijn gegeven en die toch gebruik willen maken van de medewerking van de ge meente om muren en puin te verwijderen, is er gelegenheid zich ter zake met den dienst van gemeentewerken te verstaan. Voor de loonen, die betaald moeten worden hebben Ir Ringers, de regee- ringscommissaris voor den wederop bouw en de rijksinspecteur voor de werk verschaffing Ir de Vink, voorschriften gegeven. ENKELE KNAPEN DOOR SCHERVEN VAN KOGELS VAN HET AFWEER GESCHUT GEWOND. Toen Maandagmiddag het afweerge schut weer in werking trad, waren er na tuurlijk weer nieuwsgierigen, die zich niet veilig stelden, doch naar de uitwer king wilden kijken. Dit deden ook zes leerlingen van het gymnasium, en wel A. A. v. d. Berg, A. Berkhout, A. J. Eek- hardt, J. G. C. Gieben, F. H. Jonkers, en S. A. Wisse. Zij liepen van de Latijn- sche schoolstraat de Burgemeester Tak- straat in zonder te luisteren naar den goeden raad liever dekking te zoeken in een garage aldaar. In genoemde straat sprong een stuk van een granaat uiteen en de jongens werden alle aan hun bee nen gewond, terwijl E. Graaf huis, een ook in de omgeving aanwezige jongen, aan hoofd en been werd verwond. Mevrouw Verwey heeft de jongelui al len de eerste hulp verleend. Zij bezit het diploma E.H.B.O. Intusschen was dr Peeck ter plaatse gekomen en deze heeft by een der patiënten een stukje scherf uit een wond verwijderd. Op zijn advies werden de leerlingen van het gymnasium door personeel van de wachtpost Hee rengracht daarheen overgebracht voor verdere verzorging hunner wonden, waarna zy huiswaarts konden keeren. E. Graafhuis werd naar het gasthuis vervoerd, doch kon na korten tyd naar de ouderlyke woning worden overge bracht. C. A. DUVEKOT f. Op 46-jarigen leeftyd is gisteren plot seling, na een korte ongesteldheid, over leden de heer C. A. Duvekot, directeur der Veilingsvereeniging Zuid-Beveland en kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente. De heer Duvekot heeft vele jaren aan de veiling zijn beste krachten gegeven en zeer veel bijgedragen tot haar groei en ontwikkeling. Mede door zijn stuwende kracht en voortvarende leiding kon zij voortdurend worden uitgebreid en is zij geworden tot de grootste van Zeeland en een der belangrijkste van ons land. Zijn overlijden is dan ook voor deze veiling een buitengewoon groot verlies. HET WERK DER NED. MIDDER NACHTZEN DING VEREEN IGING IN ZEELAND. Wij meldden reeds eenigen tijd gele den, dat de heer Mr C. Kousemaker te Kloetinge wegens verandering van werk kring Zeeland had verlaten en nu woon achtig is te Dinteloord (N.-Br.). Voor de afd. Zeeland van de Ned. Middernacht- Zendingvereeniging beteekende dit een groot verlies. Immers de heer Kousema ker was sedert korten tijd de secretaris dezer afdeeling, gaf zich met zijn volle persoon aan dezen arbeid en hield ook zitting te Middelburg. Naar wij vernemen zal de heer Kou semaker evenwel trachten het secreta riaat van deze afdeeling voorloopig te blijven waarnemen. Daarvoor is echter noodig, dat enkele bestuursleden in Zee land als vertegenwoordigers optreden. Hiervoor hebben zich beschikbaar ge steld voor Walcheren de heer S. Brouwer, Singelstraat 27 te Middel burg, en voor Z. e n N.-B e v e 1 a n d de heer A. de Lange, Voorstad 66 te Goes. Tot deze heeren kan men zich dus mondeling of schriftelijk in voorko mende gevallen wenden, waarna zij zich eventueel in verbinding stellen met den secretaris. Op deze wijze hoopt men het zoo noodzakelijke werk te kunnen voort zetten. Zierikzee. Meisje onder auto. Bij het verlaten van de school in Het Vrije, alhier, liep het dochtertje van den heer B. met haar broertje uit het Vrij- poortje de Oude Haven op, juist toen een auto passeerde. Een aanrijding was niet meer te voorkomen en het meisje werd aan een der beenen ernstig gewond. Overbrenging naar het ziekenhuis te Noordgouwe was noodig. Den bestuurder treft geen schuld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bolsward (2e pr.pl.), W. E. Heijboer te Ouwerkerk. Te Noorden, J. van Vliet, cand. te Bleskensgraaf. Aangenomen naar Zwolle, L. J. van der Kam te Beetgum. Geref. Kerken. Beroepen te Holwerd, A. Kuiper te Onnen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te 's Gravemoer, G. H. Pol man, cand. te Zwolle. RECTORAATSOVERDRACHT VRIJE UNIVERSITEIT. Hedenmiddag heeft Prof. Dr A. Sizoo in een openbare zitting van den Senaat der Vrije Universiteit, na vermelding van de lotgevallen der Universiteit in het af- geloopen jaar, het rectoraat overgedra gen aan Prof. Mr V. H. Rutgers. Het academiejaar, waarvan spr. de geschiedenis te verhalen heeft, viel sa men met een jaar in de wereldgeschie denis, dat zijns gelijke in de annalen niet kent. Reeds in het najaar van 1938 wa ren verscheidene studenten onder de wa penen geroepen en de mobilisatie riep vele studenten en de lectoren Haantjes en Grosheide van hun gewonen arbeid weg. Onze Universiteit mag met dankbaar heid vaststellen, dat van al haar cives academici, die aan den oorlog deelnamen geen enkele gesneuveld is. De colleges stonden gedurende korten tyd stil, maar na het neerleggen der wapenen zijn allen weer aan den arbeid gegaan. Van de besturende college's en van de hoogleeraren werd ons ook niemand door den dood ontrukt. Van de deputa- ten voor de oefening van het verband tusschen de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Theologische faculteit werden drie weggenomen: Dr H. Kaa- jan, Ds J. L. Schouten en Ds W. Breu kelaar. Spr. wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van deze drie bekwame mannen van karakter. Vervolgens herinnerde spr. aan de goed geslaagde wetenschappelijke bijeen komst en de indrukwekkende 60e Alge meens Vergadering der Vereeniging, waar in de plaats van den periodiek af tredenden directeur, den heer G. Wolzak Hzn, benoemd werd Mr G. H. A. Gros heide. Met dankbaarheid maakte spr. melding van het herstel uit zware ziekte van den administrateur, den heer Faber. Wat de hoogleeraren aangaat: in het afgeloopen jaar trad op als buitenge woon hoogleeraar in de Zendingsweten schap Prof. Dr J. H. Bavinck, als hoog leeraar in het handelsrecht en burger lijk procesrecht Prof, Mr J, Oranje, ter wijl binnenkort Dr G. C. Berkouwer, be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in de nieuwere theologie, zijn inaugureele oratie hoopt te houden. Van eenige jubilea maakte spr. voorts melding, o.a. van het feit, dat Prof. Dr H. H. Kuyper zyn 40-jarig hoogleeraars- jubileum mocht vieren. Handelend over de studenten, herin nerde spr. er aan, dat in het afgeloopen jaar de eerst ingeschreven student der V. U., Ds J. H. Houtzagers, overleden is; hierdoor is een stuk levende historie afgesloten. Voor de eerste maal werden ingeschre ven 88 studenten; in het geheel 645. Na vermelding van zijn representatie ve werkzaamheden eindigde spr. met er op te wijzen, dat thans het zesde decen nium der Vrije Universiteit is afgeslo ten. Daarna droeg hij zijn ambt op de gebruikelijke wijze over aan zijn opvol ger Prof. Mr V. H. Rutgers. In de „wachtkamer" van den Volen- damschen fotograaf, die het druk heeft met het vervaardigen van de portretjes voor de identiteitsbewijzen. (Foto Pax-Hollar,d Gistermiddag zijn te Batavia de onder handelingen tusschen Japan en Nedc- landsch-Indië om tot oplossing te komen in zake de economische vraagstukken tusschen beide landen formeel begonn* -j> In het Hotel des Indes ontmoetten de Japansche minister van Handel en Ind strie, Ichizo Kobayaski, leider der J,. pansche delegatie, en de Japansche con sul-generaal te Batavia, Otoji Saito, d Nederlandsche onderhandelaars onde leiding van den directeur van het depar tement van Economische Zaken, den heer H. J. van Mook. Andere Nederlandsche gedelegeerden, die aan deze conferentie deelnamen, w ren de directeur van het departement van Justitie U. L. J. Enthoven en het hoofd van het kantoor voor den Handel van h departement van Economische Zaken, mr J. E. van Hoogstraten. De conferen tie begon om 16.30 uur en duurde t, 18.00 uur. Geen enkel officieel communi qué in zake den voortgang der onderhu.. delingen werd na afloop gepubliceerd. „Het Vaderland" meldt: Dezer dagen komt de nieuwe zender van de Nozema te Lopik op den 415 meter golf gereed. Deze moet eerst nog proefdraaien, maar tegen half October kan hij definitief voor den omroep in gebruik worden genomen. Tegelijkertijd wordt de zender van Jaarsveld provi sorisch verbouwd tot een 301 meter golf en als derde zendmogelijkheid heeft men dan nog de omlijsting van de nieuws berichten van Kootwijk. Dit heeft een nieuwe taakverdeeling voor de omroep- vereenigingen noodzakelijk gemaakt, waarbij men over een grooter aantal zenduren de beschikking heeft gekre gen dan tot nu toe het geval was. Bij de nieuwe taakverdeeling van de omroepvereenigingen is men er van uit gegaan, iedere vereeniging weer zooveel mogelijk te laten uitzenden op denzelf den dag, waarop zy ook vroeger haar uitzendingen verzorgde en waaraan de luisteraars gewend waren. Tevens is ge streefd naar zooveel mogelijk afwisse ling in de programma'3. Men heeft thans het volgende schema voor de taakverdeeling opgesteld, dat 13 Octo ber in werking treedt: A.V.R.O. regelmatig op den Dinsdag, Donderdag en Vrydag. K.R.O. Dinsdag, Donderdag en Zater dag. N.C.R.V. Maandag, Woensdag en Vry- dag. V.A.R.A. Maandag, Woensdag en sa terdag. Dit alles geldt voor geheele dagen over de zenders Hilversum 1 en 2, res pectievelijk op 415 en 301 meter. Wat betreft den zender Kootwijk krijgen de vier omroepvereenigingen een gelijk aan deel in de omlijsting van de nieuws berichten. Wat den V.P.R.O. betreft, deze zendt zoolang de programma's des avonds om 9 uur afloopen, iederen werkdag vaD 18.30 tot 19 uur over 301 meter op Hilversum 2. De V.P.R.O. krijgt op alle dagen, on de V.A.R.A. de uitzending verzorgt, ge' legenheid tot uitzending van een morgen wijding van 10 uur tot 10.20 uur. Wat betreft de Zondagen is ae volgende regeling vastgesteld:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2