Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Nieuwe rectificatie. Een duidelijke getuigenis. Buitenland WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 54e JAARGANG - No. 294 Londen wederom door luchtaanvallen bestookt. Het Duitsche weermachtbericht. Verklaring van Churchill. Italianen bezetten Sidi el Barani. Duitsch-Spaansche besprekingen te Berlijn. |r overgerege.n, daar- gepast, waarna irdt overgegaan. IJlt- ,n een niet. nnhelang- |erk en hieraan moet >ht worden besteed, erking, die zelfs b(j oud tot nieuw in de ient te worden. [gevaren leveren de en menige niet zeer bemerkt soms tot soms twee rechter of geknipt heeft. Men door de stof recht op op verkeerd te leg- ip te spelden, na te ipen, terwijl aan den sin kenteeken wordt its waar hij in het wordt. ilwijsheid kan thane id recht, mouw ver- binnen omgekeerde |n binnenkant van het regen en gepast, ter den bovenmouw ver oud tot nieuw ver- indacht wat betreft patroondeelen dan fleedingstuk van nieu- distributie van tex- jet ons evenwel om te bestaande kleeren. Irden eerst flink ge- getornd en afgebor- houtzeep gewasschen fochtigen doek geste en waschbare weef- gewasschen en ge vermaken gelden alle tegeven hebben voor jleedingstukken. Alles ven bruikbaar is, zal worden en wat niet toodig is zal door kin- nog dankbaar aan gorden verwerkt tot (ooals onze schets te meer gekleede genre ondjaponnen, die niet jrden. Onze afbeelding 3, gemaakt van twee- killig of het wol, ka- (is. Links een blouse, voorpanden van an- terwijl rechts een |n met vest en revers- stof waarvan ook een en is. een blouse met plas- elte van een ander blouse, die een fan- heeft, omdat ze te s. Men kan zijn fan- laten gaan, omdat de |ryheid toestaat, want it nieuw en overtrek- heeft haar volle be- reer begonnen is, zal moeten zorgen, dat haar dochters aange- I wordt. Een jurk, die v is, zooals het ruitje verlengd en verbreed |en stof, waardoor een _egen wordt, twee jurken, die op Itermaakt kunnen wor- kort of te nauw zijn |n effen en een geruit nden het middelste tje weten te tooveren. wordt een geruit bo omdat de lengte het [t nog een reep tus- rje gezet. e mantel van moeder ïhoolmantel gemaakt, tijd mee gaat en zelfs yarm kleedt, wanneer voering een laag wat- Stof sparen is thans zullen we woekeren .j bezit is, vooral om- loten is, dat de stoffen ekomst van andere kt zullen worden. >,n piano. 3.15 Gram, nische ber. ANP. 5.30 imblers. 6.30 Letter», am. 7.00 Vragen van f.15 Ber. 7.20 Fellcita- ng. 7.45 „Juist nu! ram. 8.00 Nieuwsber. ■uitz. 8.30 VARA-ork, met muziek. ÖAS^VA- 15 Nieuwsberi. ANr, rö M. AVRO-uitz. h. 7.15 Ber. Engelse»' .00 Nieuwsber. ANr.' Morgenwijding. 1°-1J ,30 Ber. Engelsen), 'anescu's Roemeense» Duitsch. 12.45 Nieuws- jrichten ANP, event. g Stefanescu's K°e; en gram. 2.00 B' iroepork. 3.15 Ofë Ingelsch). 4.00 AVRO (opn.). 4.30 P'a"°' 5.15 Nieuws- en eeo». 30 Omroeporkest. 0 Onderwijsfonds lies en causerie st-Europa". 7.00 Vr ANP). 7.15 Gram. Ber. Duitsch. 8.30 Ber. Enge18"" i-orkest. 9.15 Ber. 10.00 Ber. Duits r i-NP. 10.30—-19.45 B ing. 11.15—H;30' 30 Ber. Engels»"* Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Glststraat 34 en Noordweg 135. Directeur - Hoofdredacteur*: R. ZUIDEMA Abesaepieotsprljs iLóö per kwarts* Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VBssingen f 0.20 Losse nummers 5 coat Advertentlën 30 cent per regel ingezonden mededeeïJngen 60 eest poe regal Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra J Bi] contract BeïangHJfcd IcöflIjBg Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wy hebben gisteren een en ander mee gedeeld omtrent een rapport dat door een onderwijscommissie uit de N.S.B. zou zijn uitgebracht en waarin werd bepleit doorvoering van de staatsschool, om het benoemingsrecht aan den staat te bren gen, en de nadere verklaring hierom trent door „Volk en Vaderland" gegeven. Een verklaring die voor de bijzondere school ver van geruststellend was. Thans komt Dr D. G. Noordijk in het „Vaderland" met een nieuwe rectificatie. Hij zegt daarin o.m. dat wie op de hoogte is, onmiddeliyk moet hebben ge voeld, dat echte nationaal-soeialisten dit niet geschreven konden hebben. By het woord „staatsschool.", zoo zegt hij, denken velen aan de oude godsdienst- looze school van het liberalisme, maar de „staatsschool" der nationaal-soeialis ten zal iets geheel anders zyn. „Deze (school) zal opgebouwd zyn op een geheel ander beginsel, op het begin sel, waarop alle werk van het nationaal- socialisme berust, de volksche gedachte, dat ieder Nederlander zyn volk heeft te dienen met volledige overgave in op rechtheid en waarheid. Een school, waar dit beginsel alle onderwys doordringt, vindt haar kracht niet in het negatieve, maar werkt positief mee aan de verhef fing van een volk. Lees hierover de woor den van dr Goedewaagen over „Nationale opvoeding" in de Waagreeks nr 8: „De nationale school zal een een- heidsschool zyn, maar zóó, dat de eenheidsidee, die alle volksgenooten, af gezien van hun confessie, verbindt, posi tief en met nadruk zal leven. In een volk als het onze, met zijn uiteenloopende overtuigingen, zal daarom de verdraag zaamheid een van de dragende gedach ten zijn, zy het ook niet in den vagen hu- manistischen, maar in den h i s t o r i - s c h e n zin, dat ons volk zyn eenheid en zyn aard heeft bewaard, ondanks, ja dóór die verscheidenheid van confessie. Deze woorden van een der toonaangeven de figuren in de N.S.B.-beweging en van zeer recenten datum, geven toch een heel ander beeld van de schoolopvoeding dan men uit de oppervlakkige woorden van de Unie-leiders krijgt." Het zal wel aan ons liggen, maar erg duidelyk is de zaak nog niet. Wanneer „Volk en Vaderland" echter zegt, dat aan de macht van de kleine po tentaatjes (de door de ouders gekozen besturen) een einde moet worden ge maakt, en wanneer Dr Noordyk daaraan toevoegt, dat men bedoelt de stichting van een eenheidsschool, dan is het wel duidelyk, dat er reden is, het erg ste te vreezen. Dat het inderdaad de be doeling is van de N.S.B., de vrije chris telijke school te doen verdwijnen. De „Standaard" schryft:. - „In het vierde nummer van „De Unie", het orgaan van de Nederlandsche Unie, komt een verklaring voor van het drie manschap, waarin het standpunt tegen over de N.S.B. uiteengezet wordt. Eerst wordt het oordeel van de N.S.B. over het verleden van ons land met niet te ver beteren duidelijkheid teruggewezen. En vervolgens worden het on-Nederlandsche karakter dezer beweging, zoomede de middelen waardoor deze tracht invloed te oefenen, met even groote duidelijkheid geteekend. Terecht wordt er in deze verklaring dan ook op gewezen, dat de N.S.B., mocht zy in Nederland ooit aan de macht komen, alleen met toepassing van de uiterste dwangmaatregelen zou kunnen regeeren. Terwijl de meening, dat de Duitschers geen toestand in het leven begeeren te roepen waardoor de juiste verhouding tusschen Nederland en Duitschland zou worden bemoeilijkt, ge tuigenis aflegt van een goed inzicht in onze volkspsychologie. Waar wij wel eens getwijfeld hebben of de N. U. op den duur, zij het onge wild, niet verstrikt zou raken in de ideo logie van het Nederlandsche nationaal- socialisme, achten wij het plicht thans melding te maken van de duidelyke be paling van het standpunt der Unie je gens de N.S.B." In volksgeloof ligt nationale kracht. Groen van Prinsterer. ONDANKS HET ONSTUIMIGE WEER. Ondanks storm en regen gaan, naar het D. N. B. verneemt, de aanvallen op Londen voort. Steeds opnieuw klinken de sirenes en kondigen het naderen van nieuwe Duitsche vliegtuigen aan. De En- gelsche luchtdoelartillerie is by de tac tiek van den voortdurenden aanval ge dwongen, geweldige hoeveelheden muni tie te gebruiken. De aanvallen ondervin den van het verkwistende gebruik van munitie geen hinder. Het spervuur wordt doorbroken en de bommen worden op de van te voren bepaalde doelwitten gewor pen. ZEVEN VLIEGVELDEN ONBRUIKBAAR GEMAAKT. Het frontbericht van het D. N. B. van gisteren luidt als volgt: Als zichtbaar succes van de jongste Duitsche bomaanvallen op de vliegvelden by Londen kon geconstateerd worden, dat van de tien tot dusverre nog bruik bare vliegvelden in de omstreken van de Britsche hoofdstad er thans thans niet minder dan zeven door welgerichte bom men onbruikbaar zyn gemaakt. Zij zyn dusdanig vernield, dat een in bedrijf stelling binnen afzienbaren tyd niet te verwachten is. Geweldige branden in havens, droog dokken, wapenfabrieken en andere mili taire objecten geven den weg aan van de Duitsche eskaders bommenwerpers. DE TOESTAND TE LONDEN. De Londensche correspondent van de Stockholms Tidningen meldt, dat de ont ruiming van Londen reeds verscheidene dagen aan den gang is. Ieder, die het even kan betalen, zendt vrouw en kin deren naar de provincie. Toen de corres pondent door winkelstraten ging, waar het anders druk is, was het er stil en eenzaam. „Londenaars slapen in een yzige kou de op smerige perrons van de onder- grondsche. Duizenden arme stedelingen hokken onder den grond bijeen. Zelfs op de trappen zaten menschen te slapen. Het is de drang tot zelfbehoud, die de arme bevolking van Londen er toe brengt haar toevlucht diep onder den grond te zoeken. Reeds in den middag koopen de menschen een kaartje van twee stuivers. Zy brengen kussens en eetwaren, soms ook matrassen, mede. Als het treinver keer stilstaat, wordt de geheele ruimte in beslag genomen. Volgens Amerikaansche berichten zijn in Londen 2000 gebouwen van allerlei soort vernield, 3000 zwaar en 10.000 licht beschadigd. Ieder deel van de stad is getroffen. Het zwaarste zijn de haveninstallaties, alsmede de in de buurt van de haven lig gende zakenwijk getroffen. Het spoor weg-, ondergrondsche spoorweg- en het autobusverkeer is gestremd. De electri- citeits- en gastoevoer is tijdelijk ge staakt. Het leven van iederen burger in deze stad van acht millioen inwoners heeft den invloed van de jongste gebeurtenis sen gevoeld, deels door het verlies van de vernielde arbeidsgelegenheid en op zyn minst door een gebrek aan slaap. Door het Duitsche luchtwapen zijn weer doelen in Engeland aangevallen, die voor de oorlogsindustrie van belang zijn. Zoo zijn de industrieels installaties en arsenalen te Woolwich, een oostelijke voorstad van Londen, van groote betee- kenis voor de Engelsche wapenproduc tie. In deze voorstad bevinden zich tal rijke rijkswapenfabrieken, die in een groot complex geconcentreerd zijn, dat als Woolwich Arsenal bekend staat; in dit complex fabrieken bevinden zich o.a. inrichtingen voor de vervaardiging van zwaar en het zwaarste geschut, alsmede inrichtingen, waar de daarbij behooren- de munitie van zwaar kaliber gemaakt wordt. Te Birmingham bevinden zich de grootste particuliere, fabrieken voor handvuurwapenen in Engeland. Daar enboven bevinden zich te Birmingham talrijke andere fabrieken van de wapen industrie. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Onze kustbatteryen hebben gisteren opnieuw de haven van Dover onder vuur genomen. Op verscheidene Engelsche koopvaardijschepen konden treffers wor den waargenomen. Op den morgen van den 16en Septem ber beperkte zich de activiteit van het luchtwapen tengevolge van den ongun- stigen weestoestand tot gewapende ver kenning. In het verloop daarvan werden verscheiden vliegvelden in Zuid- en Mid- den-Engeland, alsmede haven- en indu strie-installaties van Whitby, effectief met bommen aangevallen. Tegen den middag begonnen de ver- geldingsaanvallen op Londen opnieuw en hielden bij voortduring en met toenemen de kracht tot den morgen van den 17den aan. Haveninstallaties en havencom plexen, alsmede andere voor den oorlog belangryke doelen werden met talrijke bommen van alle kalibers bestookt. Op vele plaatsen werden branden veroor zaakt. Ook richtten zich nachtelyke bom aanvallen tegen Liverpool. Drie vijandelijke vliegtuigen werden bij luchtgevechten neergeschoten en één op den beganen grond vernield. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. De vijand heeft overdag en in den af- geloopen nacht geen enkele aanvalspo- ging op Duitsch gebied ondernomen. HOOGSPANNINGSLEI DING BIJ LONDEN VERNIELD. Na de succesrijke vernietiging van tal- ryke electrische centrales te Londen en omgeving, zijn Duitsche gevechtsvliegers naar het D. N. B. verneemt, er gister nacht in geslaagd met byzonder welge richte bommen ook een bovengrondsche hoogspanningsleiding te vernielen. KABELVERBINDING LONDEN—NEW YORK VERBROKEN. De kabelverbinding tusschen Londen en New York is Maandagavond tegen middernacht plotseling verbroken. Men vermoedt dat de toevoer van sterkstroom te Londen door bommen getroffen en defect geraakt is. STUKA'S IN ACTIE. Volgens goed ingelichte Duitsche krin gen, aldus meldt United Press uit Ber lyn, hebben aan de aanvallen, die Maan dag op Londen gedaan werden, Stuka's deelgenomen, die hoofdzakelyk tegen de verkeerscomplexen geopereerd hebben. De voornaamste doelen van de Stuka's waren de spoorwegknooppunten; de on dergrondsche werd ook gedeeltelyk zwaar beschadigd. De fabriek van Armstrong te Birming ham kan haar buitenlandsche orders niet meer uitvoeren, zoo verneemt het D. N. B. uit betrouwbare bron. Tydens een der laatste nachtelyke aanvallen, waarbij ook op de Rolls Royce fabrieken zware tref fers geplaatst werden, werden 5000 mo torfietsen vernield. Byna de geheele fa bricage is lamgelegd. De „Daily Telegraph" meldt, dat on geveer 200 in Engeland wonende Ame rikanen den wensch hebben geuit naar Amerika terug te keeren. Er bestaat echter, zoo schryft het blad, voor de Amerikanen geen mogelykheid om de thuisreis te aanvaarden. Churchill heeft gistermiddag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd. Hij gaf toe, dat de opmarsch van het Itali- aansche leger in Noord-Afrika voort duurde en dat de Britsche soldaten Sol- loem hebben opgegeven. De ontwikke ling moet afgewacht worden. Churchill herhaalde daarna de reeds in zyn laatste toespraak in het Lager huis afgelegde verklaring, dat Engeland er op voorbereid moet zyn, dat de vy- and een landingspoging zal ondernemen. De huidige Duitsche aanvallen concen- treeren zich hoofdzakelyk op Londen. Voor de in de eerste helft van Sep tember geleden verliezen, gaf Churchill de volgende cijfers: ongeveer 2000 doo- den en ongeveer 8000 gewonden. Vier vijfde hiervan is veroorzaakt door de aanvallen op Londen. Ter» slotte zeide Churchill: Engeland moet er op voorbereid zijn, in de toe komst nog heviger luchtgevechten mee te maken. DE BERLIJNSCHE BLADEN OVER ONJUISTE ENGELSCHE BERICHTEN Het D. N. B. meldt uit Berlyn: De Berlijnscbe avondbladen komen nog terug op onjuiste berichten van het Britsche ministerie van luchtvaart. De Deutsche Allgemeine Zeitung schryft: Het Londensche ministerie van luchtvaart heeft het Anhalter- en Pots- dammerstation in puin gelegd. Geen en kele reiziger heeft hiervan iets bemerkt. Een Britsche vlieger vertelt, dat hij in den nacht van Zondag op Maandag boven Berlijn in een onweder is geraakt. Daar de inwoners van Berlyn niets van een onweer hebben bemerkt, zal het wel de Duitsche luchtdoelartillerie geweest zijn. De Britsche vlieger vertelt dan ver der, dat een motor niet meer werkte en dat hij desondanks zyn bommen op het vliegveld van Berlyn, Tempelhof, heeft geworpen. Het is hem zelfs gelukt op een enkelen motor 45 minuten lang hoogte te houden tot de tweede motor weer be gon te werken. Vier millioen Berlyners en vele hon derden diplomaten en neutrale buiten landsche journalisten te Berlyn zijn ge tuigen van de onwaarheid van de mede- deelingen van een officieel Engelsch communiqué geworden. Een publicatie van het Engelsche mi nisterie van luchtvaart maakt n.l. he kend, dat Engelsche vliegtuigen in den nacht van Zondag op Maandag j.l. mili taire doelen in het Noordwesten van Berlijn, de luchthaven van Tempelhof, en een electrische centrale met bommen aangevallen hebben. Zooals iedere Berlyner weet, hebben in bedoelden nacht de Engelsche vlieg tuigen niet eens den rand van Groot- Berlijn gehaald. In dezen nacht is noch het Noordwesten van de stad, noch welk doel in Berlyn ook, aangevallen. Overi gens is het sedert het begin van den oor log nog geen vyandeljjk vliegtuig gelukt ook maar één enkele bom op de lucht haven Tempelhof te laten vallen. Van betrouwbare, doch niet offioieele zijde, wordt bericht, aldus United Press, dat de Italiaansche troepen Sidi el Ba rani, ongeveer halverwege Solloem en Mersa Matroeh, hebben bereikt en de stad bezet. Bijzonderheden over de ge vechten zijn nog niet bekend. In verband met het Italiaansche weermachtsbericht dat melding maakt van de operaties aan de Egyptische grens, plaatsen wy bovenstaand kaartje, waar op Solloem (een strategisch punt) staat aangegeven. Deze plaats werd door de Italianen na levendige gevechten bezet. In Cyrenaica overschreden de Italianen de Egyptische grens. Volgens berichten uit Benghasi melden Italiaansche vliegers, dat de Engelschen sterke troepeneenheden concentreeren rond Mersa Matroeh, op 130 km afstand van het thans bezette Sidi el Barani. Tegeiykertyd worden ook de verdedi gingslinies rond Alexandrië uitgebreid en de daar gestationneerde troepen ver sterkt. Men neemt aan, dat by Mersa Matroeh wel is waar op sterkeren tegenstand is te rekenen, doch men gelooft, dat de En gelschen de Italiaansche troepen zoolang willen ophouden tot de verdediging van Alexandrië zoo ver versterkt is, dat zy gelooven hier den voornaamsten tegen stand te kunnen bieden. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het 107de Italiaansche weermachts bericht luidt als volgt: Gedurende den dag van gisteren heb ben zich in het gebied van Sidi el Bar- rani hevige gevechten afgespeeld tus schen onze oprukkende troepen en En gelsche pantserafdeelingen. De slag wordt voortgezet te midden van wolken van zand, opgejaagd door den gloeien- den ghibli van de Sahara. In de gelede ren van den vijand worden crisisver schijnselen waargenomen. DE OPMARSCH DER ITALIAANSCHE TROEPEN IN EGYPTE. De Romeinsche bladen worden geheel beheerscht door den opmarsch van de Italiaansche troepen in Egypte. De ac tie van mahrschalk Graziani stuit, naar het Giornale d'Italia opmerkt, op een verbitterden, ja byna wanhopigen te genstand, die echter den opmarsch der Italiaansche troepen niet tot staan kan brengen. Door de jongste versterkingen heeft Engeland in Egypte ongeveer 230.000 man uit alle deelen van het Britsche ryk samengetrokken, die ruim voorzien zijn van oorlogsmateriaal en daarby de beschikking hebben over vyf- honderd vliegtuigen en duizend pantser wagens. Het Giornale d'Italia schryft, dat de Italiaansche troepen bij hun zegevieren den opmarsch voor Sidi Barrani zijn aangekomen, dat een bruggehoofd vormt van de tweede Britsche verdedi gingslinie, bestaande uit artillerie- en machinegeweerposten, beschermd door forten en vliegvelden. De Italiaansche troepen bevinden zich bij Sidi Barrani tachtig kilometer over de grens en zul len nog 130 kilometer moeten afleggen om de versterkte stellingen van Mersa Matroeh te bereiken. De Italianen stuitten op een wanho pigen tegenstand van de Engelschen, die in Egypte aanzienlijke strydkrach- ten hebben samengetrokken. Op 1 Aug. bevonden zich in Egypte 110.000 man schappen, voornamelijk bestaande uit Hindoes, Australiërs en Rhodesiërs. Hierbij moeten nog worden gevoegd 80.000 man, die uit Palestina naar Egypte zijn gestuurd. De Engelsche le gerleiding achtte deze strijdkrachten on voldoende en zeer kort geleden zijn in Egypte nog 30.000 soldaten aangeko men. In totaal beschikken de Engel schen over 230.000 soldaten, die de be schikking hebben over 500 vliegtuigen en 1000 pantserwagens van alle soorten kaliber, tienduizenden mitrailleurs en automatische wapens. Het is dom te be weren, zooals de Britsche propaganda doet, dat de Italiaansche actie een be dreiging beteekent voor de onafhanke lijkheid en de vrijheid van Egypte. De Italiaansche actie, aldus besluit het blad, is uitsluitend gericht tegen de militaire strijdkrachten, die Engeland op Egyptisch grondgebied samentrekt. BRITSCH COMMUNIQUE. Het Engelsche ministerie van voor lichting publiceert het volgende leger- bericht uit Kaïro: Hoewel de vijand zijn strijdkrachten grootendeels om Solloem concentreert, zyn sterke vijandelijke afdeelingen met onze voorhoeden in de buurt van Boeg boeg in contact gekomen. (Reuter.) Franco's afgezant, Serrano Suner, die thans voor de tweede maal een bezoek aan Duitschland brengt en gisteren door Hitler is ontvangen, zal nog besprekin gen voeren met rijksmaarschalk Göring, Von Brauchitsch en admiraal Raeder. Na een bezoek aan belangryke mili taire werken, zal hij voorts via Parjjs naar Madrid terug keeren. Aan het bezoek van den Spaanschen minister, dat samenvalt met het Duit sche offensief in de lucht tegen Enge land eni den Italiaanschen aanval in Egypte, hecht men in Duitsche politieke kringen een bijzonder belang.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1