1 Gemengd Nieuws - mm. Binnenland Wenken bij het vermaken van kieeren. Finantiëele Berichten Radioprogramma EERS1 Nieuwe Een duidelijk Wh V%'-> 'i Geen verloochening van den Heiland. >.1 zou de Geref. kerkeraad van een bepaal- de plaats een Chr. Geref. predikant kun nen uitnoodigen tot het voorgaan in den dienst op een bepaalden Zondag. Of hy zou aan de Chr. Garef. Kerkeraad van dezelfde stad of dorp kunnen voorstel len, dat de predikanten der beide ge meenten onderling op één of meer Zon dagen zouden ruilen. De Chr. Geref. predikant zou op den Geref. kansel kun nen staan en omgekeerd. Dan zouden de beide plaatselijke kerken elkanders do- miné's eens kunnen leeren kennen wat hun preeken betreft en dat zou al heel veel voor hebben. Zulk een kanselruil zal natuurlijk alleen dan kunnen en mo gen, als de beide Synoden het onder ling hebben goedgevonden en aan de ker ken geadviseerd. Op de laatst gehouden vergadering van de classis 'sGravenhage had ik dit als voorstel, eigenlijk een advies, ter ta fel willen brengen, maar het agendum was zóó overvol, dat er geen gelegenheid overbleef. Wat me erg speet. Maar op de Synode van Sneek zou het kunnen wor den gebracht door elk harer leden. Wat ik hoop. Daarnaast pleit dr Bouma voor streek- predikant.enconferenties tusschen de voorgangers van beide kerken en voorts voor een zooveel mogelijk onderling sa menkomen op vereenigingen en in krin gen. Oplevend kerkelijk leven in Duitschland. In verschillende Duitsche landen heeft men dezen zomer de kerken ook op de werkdagen open gesteld, waarvan ruim gebruik gemaakt werd. Het aantal dergenen, die stilte en wijding in de kerken zochten was zeer groot. Ten hunnen behoeve werd een boekje sa mengesteld met gedeelten uit den Bijbel, geestelijke liederen enz., aan de hand waarvan men zichzelf een stichte lijk uur kon verschaffen. Bovendien werden allerlei godsdienstige samen komsten gedurende de week gehouden, waarvan speciaal ten plattelande een druk gebruik gemaakt werd. Veel predikanten werden gemobili seerd, hetzij in den militairen dienst, hetzij als veldpredikers. Vele gemeen ten moesten derhalve haar predikant missen. Verblijdend was het aantal dergenen uit de gemeenten, die bereid waren een deel van het werk der predikanten over te nemen. De predikantsvrouwen namen geen gering deel voor haar rekening, maar ook emeriti-predikanten, onder wijzers, kerkeraadsleden, ambtenaren en andere gemeenteleden, hetgeen ge tuigt van het verantwoordelijkheidsbe sef der gemeente ten opzichte van het kerkelijke leven. Verscherpte maatregelen tegen den godsdienst in Rusland. De verscherpte militaire maatregelen in Rusland hebben ook invloed uitge oefend op den toestand op godsdienstig gebied. Werden gedurende eenigen tijd de oude maatregelen minder streng ge handhaafd, sedert is een verscherping ingetreden. Door de regeering en de partij werd geconstateerd, dat het gods dienstige leven weder toegenomen was in de laatste maanden. De Bijbel be vindt zich weder in veler bezit, niette genstaande het boek slechts met moeite verkregen kan worden. De nieuwe maat regelen richten zich in het bijzonder te gen het nieuwe instituut der vrijwillige geestelijken leekenpredikers die zonder voorafgaande opleiding op ver zoek der gemeenten den kerkelyken dienst vervullen. Zij worden nu uitge- stooten uit de arbeidsgemeenschap en vinden dus geen werk meer. Gewoonlijk stammen zij uit landbouwende kringen en worden uit de collectieve bedrijven verwijderd. In geval van oorlog moeten zij als staatsgevaarlijk worden geïnter neerd. BOMMEN GEWORPEN. Gisternacht zijn nabij de gemeente Ouddorp op het eiland Goeree een aantal bommen in de duinen terecht ge komen. Aan enkele boerderijen in den omtrek werd schade aangericht. Gisternacht om 2.35 uur is onder de gemeente Oud- en Nieuw Gast el (N.-Br.) een bom van zwaar kalliber door een Engelsch vliegtuig neerge worpen. Door den geweldigen luchtdruk werden de bewoners van een hofstede uit het bed gelicht. Zij liepen echter geen verwondingen op, terwijl er ook geen schade werd aangericht. In den grond ontstond een gat van zes bij zes meter. NEDERLANDSCHE VLUCHTELIN GEN WORDEN UIT FRANKRIJK GEHAALD. Twee ambulance-autobussen van het Roode Kruis, zijn dezer dagen onder leiding van dr A. van Overeem en zus ter Rouppe van der Voort naar Frank rijk vertrokken. Met de bussen wordt naar Frankrijk medegenomen de nalatenschap van alle in Nederland gesneuvelde Fransche mi litairen, welke nalatenschap te Parijs aan het Fransche Roode Kruis zal wor den overgegeven en aan de familieleden der gesneuvelden ter hand gesteld zal worden. Voorts worden medegevoerd een groot aantal kisten geneesmiddelen, bestemd voor de vluchtelingen- en interneerings- kampen in het onbezette Frankrijk. In verschillende dezer kampen is ty phus, dyphterie en dysenterie uitgebro ken, terwijl er een groot tekort is aan geneesmiddelen. Hierin zal het Neder- landsche Roode Kruis thans voorzien. Welk een ernstig gevaar het uitbre ken van besmettelijke ziekten beteekent in kampen, waar vele honderden men- schen bijeen zijn, is voor een ieder dui delijk. Zuster Rouppe van der Voort b.v. bezocht te St. Cyprien een internee- ringskamp, waar typhus was uitgebro ken en waar 680 kinderen en 1500 vrou wen waren ondergebracht. De ellende, welke daar heerscht, is onbeschrijflijk, zoodat thans het eerste werk zal zijn de 14 Nederlandsche vrouwen, die om onbekende redenen daar geïnterneerd zijn, op te halen. Ook de andere kampen zullen wor den afgezocht naar eventueel daar ver blijvende Nederlandsche vluchtelingen of geïnterneerden. Weliswaar neemt het Roode Kruis slechts zieke vluchtelingen mede, doch ten aanzien van de gezonden wordt nauw samengewerkt met de As sociation de secours aux refugie's neer landais te Parijs, waarvan de heeren Ruys, Weber en van Waveren de leiding hebben. De beide eersten vertoefden ook te Breda en zijn eveneens met 9 auto bussen weer naar Frankrijk vertrokken om vluchtelingen te halen. Een aantal dezer vluchtelingen ver toeft reeds in het Philipshuis te Parijs. Op de 4 H.A. grond, welke onlangs in opdracht van het Utrechtsch gemeente bestuur met boonen zijn beplant, is thans de pluk begonnen. De heer Polderman, landbouwconsulent te Middelburg, demonstreerde Vrijdag de Zeeuwsche methode van het drogen der boonen, het zgn. „optollen". (Foto Pax-Holland) Dc Nieuwe Prov. Gron. Crt schrijft, dat onze Christelijke pers, kennende haar ontzaglijke verantwoordelijkheid, altijd en vooral in dezen tijd, niet be wust met het hoofd tegen den muur be hoeft te gaan loopen. Dat ware een on vergeeflijke domheid. Maar wanneer van haar in de toe komst en dat is volstrekt niet onmo gelijk; de symptomen worden è.1 veront rustender iets, hoe gering ook, zou worden geëischt, dat tegen ons beginsel indruischt, dan moet zij onmiddellijk een„non possumus", een: wij kunnen en mo gen niet" laten hooren. Wij weten niet, wat de Christelijke pers, met name de Christelijke dagblad pers, boven het hoofd hangt. Wij weten alleen en dat dienen onze lezers óók te weten dat die pers op het oogen- blik oogen en ooren wijd open hebben moet. En mocht (wat onze God en Heere genadig verhoede!) het tijdstip aanbre ken, waarop iets zou worden geëischt, dat ons beginsel ons ver biedt, geve dan God aan de g e h e e- le Christel ij ke dagblad per s in ons land (zonder één uitzon dering) de genade, om „neen" te zeg gen, ongeacht de gevolgen. Opdat geen enkel Christelijk dagblad zijn Heer en Heiland verloochene. Een deel der bussen gaat door naar het onbezette Frankrijk om naar Neder landsche vluchtelingen te zoeken. Hoe veel er dit uiteindelijk zullen zijn, is bij geen benadering te zeggen, aangezien men dikwerf in de onmogelijkste berg plaatsjes nog Nederlandsche vluchtelin gen vindt. Wat het bezette deel van Frankrijk betreft, daar bevinden zich thans geen Nederlandsche uitgewekenen meer be halve dan een contingent, dat te Parijs nog op vervoergelegenheid wacht. In het onbezette deel is men geheel op eigen initiatief aangewezen. Van offi- cieele zijde wordt daar weinig of geen medewerking verleend. Drie sergeants van een balcon gevallen. Drie sergeants van den opbouwdienst, die gistermiddag op het balcon van een villa te Baarn aan het stoeien waren, zijn van dit balcon naar beneden geval len en in den tuin terecht gekomen. Eén brak een pols, de tweede brak zijn dij been en kreeg lichte verwondingen, de derde klaagde over inwendige pijnen. Alle drie zijn naar het ziekenhuis over gebracht. Straatroovery te Arnhem. De laatste dagen heeft de gemeentepolitie te Arnhem wederom eenige jongens kunnen arresteeren, die betrokken zijn geweest bij het complot jeugdige roovers, dat daar vorige week is ontmaskerd. Thans zitten in totaal reeds twaalf jongens van 15 tot 18 jaar in het Huis van Bewaring. De politie verwacht nog een vijf- a zestal arresta ties te moeten verrichten, alvorens de rooversbende, die de afgeloopen maan den deze omgeving onveilig heeft ge maakt, geheel uitgeroeid zal zijn. Reeds is komen vast te staan, dat de bende voor minstens twee duizend gulden aan geld heeft gestolen. De waarde van de in onbeheerd staan de auto's en in winkels buitgemaakte voorwerpen kan nog niet bij benadering worden opgegeven, doch ook dit zal eenige duizenden guldens beloopen. Groote boerderij te Bleis- w ij k afgebrand. Tengevolge van 't inslaan van den bliksem is Zaterdag avond de kapitale boerderij van vee houder J. Mast te Bleiswijk in brand geraakt. De oogst, een groote voorraad hooi en veevoeder, benevens 22 paar den en eenig vee kwam in de vlammen om. Alleen een gedeelte van het woon huis is behouden. Baby gestikt in het kus sen. In een woning op den Nieuwen- dyk te Amsterdam is een tragisch on geluk gebeurd. Een kindje van drie maanden is in een bed voorover in de kussens gevallen. Toen de moeder er bij kwam, moest zy constateeren, dat de kleine het zeer benauwd had. Kort daar op is het kind overleden. „Bij het knippen vangt het aan". Het is ieder onzer by het maken van een kleedingstuk voor ons zelf of voor onze kinderen wel eens overkomen, dat het niet aan de gestelde verwachtingen beantwoordde. En, eerlijk gezegd, was de oorzaak meestal te zoeken in het feit, dat we wat overyld te werk gingen. Groote nauwkeurigheid dient betracht te worden bij het knippen, spelden en rijgen voor en aleer we tot naaien over gaan. Wanneer men te vlug aan den slag gaat, en kleinigheden over 't hoofd ziet, zal niet alleen de snit hieronder lyden, doch het geheele aanzien ver mindert er door en het knippatroon krijgt de schuld! Reeds bj het knippatroon wordt onze volle aandacht vereischt en gelijke dee- len als voorpanden en mouwen moeten volkomen het zelfde zijn. Men knipt deze van dubbele stof, nadat de patroondee- len eerst opgespeld en met kleermakers- kryt nagetrokken zijn langs den gehee- len omtrek. Naden worden als regel extra aangeknipt. Om te bewerken, dat de beide deelen precies gelijk genaaid worden, worden zij „doorgeslagen", d.w.z., men volgt de krijtlijn door met een dubbele draad met groote steken de deelen op elkander te HET KOOPEN VAN HOUT. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, onder verwijzing naar zijn pu blicatie van 10 Augustus j.l., dat de directeur van het rijksbureau voor hout de by voornoemde bekendmaking ver leende dispensatie met ingang van gis teren intrekt ten aanzien van het koo- pen van hout in den zin van de Hout beschikking 1940 no. 1, met uitzonde ring van ocoume, oregonpine, pitchpine, teakhout, bangkirai, pokhout, ebben hout en palisanderhout, voorzoover dit hout bestemd is om hier te lande te worden ingevoerd. Het is derhalve verboden zonder ver gunning van den directeur van het rijksbureau voor hout, hout als boven bedoeld, voor zoover dit hout bestemd is om hier te lande te worden inge voerd, te koopen. rijgen en wel zóó, dat men tusschen de steken lusjes vormt. Is de geheele om trek gevolgd, dan worden de draden tusschen beide stoflagen doorgeknipt. Naden, bijzondere teekens en alles wat eventueel op de patroondeelen is aan gegeven, wordt overgenomen op de stof. Nu volgt het in elkander rijgen der ver schillende deelen, die volgens de rijg draden precies op elkander gespeld moe ten zijn en daarna volgt het eerste pas sen. Moeten eventueale veranderingen worden aangebracht, dan worden deze nauwkeurig afgespeld en het onderhan den zjnde stof weer overgeregen, daar- na wordt het nogmaals gepast, waarna eerst tot stikken wordt overgegaan. Uit. strijken der naden is een niet onhelnnc. rijk deel van het werk. en hieraan rawt de noodlge aandacht worden besteed, evenals aan de afwerking, die zelfs bjj' het vermaken van oud tot nieuw in de puntjes verzorgd dient te worden. Een bron van gevaren leveren de mouwen dikwijls op en menige niet zeer ervaren huisvrouw bemerkt soms tot haar schrik, dat ze soms twee rechter of twee linkermouwen geknipt heeft. Men kan dit voorkomen door de stof recht op recht of verkeerd op verkeerd te leg. gen, het patroon op te spelden, na te trekken en te knippen, terwyl aan den ondermouw een klein kenteeken wordt gegeven op de plaats waar hj in het armsgat geplaatst wordt. Een oude schoolwijsheid kan thanr nog dienen: „Hemd recht, mouw ver keerd". De naar binnen omgekeerde mouw wordt aan den binnenkant van het armsgat gespeld, geregen en gepast, ter- wijl de ruimte over den bovenmouw ver deeld wordt. Het maken van oud tot nieuw ver eischt altijd meer aandacht wat betreft het uitleggen der patroondeelen dan wanneer men een kleedingstuk van nieu- we stof maakt. De distributie van tex- tiel-waren noodzaakt ons evenwel om te woekeren met alle bestaande kieeren. Wollen stoffen worden eerst flink ge lucht, daarna los getornd en afgebor steld, zoo noodig in houtzeep gewasschen daarna over een vochtigen doek geste ven. Kunstzijden en waschbare weef sels worden eerst gewasschen en ge streken. Voor het vermaken gelden alle wenken, die wij gegeven hebben voor het knippen van kleedingstukken. Allee wat nog slechts even bruikbaar is, zal vermaakt dienen te worden en wat niet in het eigen gezin noodig is zal door kin derrijke families nog dankbaar aan vaard worden. Kleine lapjes worden verwerkt tot aardige blousjes zooals onze schets te zien geeft, voor het meer gekleede genre leenen zich nog avondjaponnen, die niet meer gedragen worden. Onze afbeelding geeft enkele blouses, gemaakt van twee erlei stof, onverschillig of het wol, ka toen of kunstzijde is. Links een blouse, waarvan alleen de voorpanden van an der materiaal zyn, terwijl rechts een model is aangegeven met vest en revers- kraag van fantasiestof waarvan ook een gedeelte der mouwen is. Rechts onderaaneen blouse met plas tron en ondergedeelte van een ander weefsel en links een blouse, die een fan tasie middenstuk heeft, omdat ze te nauw geworden was. Men kan zjn fan tasie aan het werk laten gaan, omdat de mode een groote vrijheid toestaat, want het chapiter oud tot nieuw en overtrek ken van stofresten heeft haar volle be langstelling. Nu de school weer begonnen is, zal iedere huismoeder moeten zorgen, dat de garderobe van haar dochters aange vuld of vermaakt wordt. Een jurk, die te kort en te nauw is, zooals het ruitje onderaan, wordt verlengd en verbreed met behulp van effen stof, waardoor een aardig geheel verkregen wordt. Wellicht zyn er twee jurken, die op deze wijze tot één vermaakt kunnen wor den, wanneer ze te kort of te nauw zjjn Uit twee lapjes, een effen en een geruit hebben vlugge handen het middelste jurkje met manteltje weten te tooveren. Aan de effen stof wordt een geruit bo venstuk gezet en, omdat de lengte het „niet haalt" wordt nog een reep tus schen het effen rokje gezet. Van een costume mantel van moeder is een aardige schoolmantel gemaakt, i die nog geruimen tijd mee gaat en zelfs op koude dagen warm kleedt, wanneer er tusschen stof en voering een laag wat- tine wordt genaaid. Stof sparen is thaas noodig en daarom zullen we woekeren met alles wat in ons bezit is, vooral om dat het niet uitgesloten is, dat de stoffen in de naaste toekomst van andere grondstoffen gemaakt zullen worden. DE CLEARING VIA BERLIJN. Het systeem, volgens hetwelk de be taling voor geleverde goederen via de Duitsche clearing geschiedt en hetwelk de laatste weken, dank zij den overeen komsten tusschen een aantal Europee- sche staten en Duitschland is uitgebreid, heeft een verdere verruiming ondergaan door de overeenkomsten tusschen Zwe den en Ne d e r 1 a n devenals met België. Het A.N.P. heeft te Berlijn vernomen, dat het oeconomische verkeer tusschen Zweden en de beide genoemde bezette landen onmiddellijk zal worden hervat. Alle betalingen gaan via de Duitsche verrekeningskas. Ook de betalingen tusschen Neder land en Luxemburg geschieden via Berlijn, waar de clearingkas in de naas te toekomst verder in beteekenis zal toenemen. Woensdag 18 September 1940. JAARSVELD. 414,4 M. VARA-Uitz. 8.00 Nieuwsber. A.N.P.gram. 10.00 VPRO: Morgenw. 10.15 Gram. 10.45 De clamatie. 11.00 Bont programma (opn.). 12.00 Ber. 12.05 VARA-orkest (12.45— 1.00 Nieuws- en economische ber. ANP. 1.001.15 Gram.). 2.00 Esmeralda en solist. 2.45 Zang en piano. 3.15 Gram. Nieuws- en economische ber. ANP. 5.30 Orgel. 6.00 De Ramblers. 6.30 Letterk. overzicht. 6.50 Gram. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.20 Felicita ties. 7.25 Volkszang. 7.45 „Juist nul", toespraak. 7.50 Gram. 8.00 Nieuwsber ANP. 8.15 Puzzle-uitz. 8.30 VAHA-ork. 9.00 Radiotooneel met muziek. 9.45 VA- RA-strjjkork. 10.15 Nieuwsberi. ANP sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-uitz. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Engelscb 7.30 Gram. (Om 8.00 Nieuwsber. ANP 8.30 Gram. 10.00 Morgenwijding. 1M; Gram (11.1511.30 Ber. Engelsck 11.45 Georg Stefanescu's Roemeense- orkest. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Nieuw en economische berichten ANP, ever gram. 1.00 Georg Stefanescu's R"1' meensch orkest en gram. 2.00 Be; Duitsch. 2.15 Omroepork. 3.15 0rge> (3.303.45 Ber. Engelsch). 4.00 AVRO' Amusementsorkest (opn.). 4.30 P'01,: 5.00 Ber. Duitsch. 5.15 Nieuws- en econ berichten ANP. 5.30 Omroeporkest. 6-1* Ber. Engelsch. 6.30 Onderwijsfonds v.3 Scheepvaart: Taalles en causerie -• vaarwegen in West-Europa". 7.00 'r* gen van den dag (ANP). 7.15 Gram.®- toelichting. 8.00 Ber. Duitsch. Nieuwsber. ANP. 8.30 Ber. Enge' 8.45 AVRO-Aeolian-orkest. 9.15 Ber. gelsch. 9.30 Gram. 10.00 Ber. Duit3--; 10.15 Nieuwsber. ANP. 10.30—10.45 b Engelsch en sluiting. 11.15—H-30/ I —0.30 en 1.15—1.30 Ber. Engelsch. WOENSDA 54e JAA Uitgave: N. „Luctor et E het Bureaux L a n Postrekening Bijkantoor M i J. J. FANO Directeur - Hoo Dit nummer bei Wy hebben gist gedeeld omtrent een onderwyscomi zyn uitgebracht doorvoering van benoemingsrecht gen, en de nade trent door „Volk e Een verklaring school ver van ge: Thans komt Dr „Vaderland" met Hij zegt daarin hoogte is, onmidd voeld, dat echte n niet geschreven By het woord hij, denken velen a looze school van de „staatsschool" ten zal iets geheel „Deze (school) een geheel ander l sel, waarop alle w< socialisme berust, dat ieder Nederlar dienen met vollec rechtheid en waarl dit beginsel alle vindt haar kracht maar werkt positie fing van een volk. I den van dr Goedew: opvoeding" in de V „De nationale s heidsschool eenheidsidee, die al gezien van hun con tief en met nadruk als het onze, me overtuigingen, zal zaamheid een van ten zijn, zy het ook manistischen, maar s c h e n zin, dat o en zijn aard heeft 1 dóór die verscheide Deze woorden van e de figuren in de N.f zeer recenten datum ander beeld van de men uit de oppervl de Unie-leiders kryj Het zal wel aan duidelyk is de zaak Wanneer „Volk e zegt, dat aan de mai tentaatjes (de door besturen) een eind maakt, en wanneer toevoegt, dat men van een eenheid het wel duidelijk, dai ste te vreezen. Dat 1 doeling is van de N telyke school te doei De „Standaard" - „In het vierde het orgaan van de komt een verklaring manschap, waarin over de N.S.B. ui wordt het oordeel verleden van ons beteren duidelijkheid vervolgens worden karakter dezer be, middelen waardoor te oefenen, met geteekend. Terecht wordt dan ook op mocht zij in Nederlan. komen, alleen met uiterste dwangmaatr regeeren. Terwijl Duitschers geen lu begeeren te roepen verhouding tusschen Duitschland zou tuigenis aflegt onze volkspsycholog: Waar wij wel °f de N. U. op wild, niet verstrikt logie van het NederL socialisme, achten melding te maken paling van het stand gens de N.S.B." nun I h uiteei va: lai ;id he bew( even er gewezi de toes wore van e :i< eens den zo 'n volksgeloof ligt r Grc

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6