Oe luchtaanvallen op Engeland. lïevaar voor de vrije school Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD ^EERHERSTEL. Buitenland Het Duitsche weermachtbericht. Göring boven Londen. Britsche cijfers over den luchtslag. Londen moet kiezen het lot van Warschau of dat van Parijs. DINSDAG 17 SEPTEMBER 1940 54e JAARGANG - No. 293 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Liictor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrant 7 0, doe* Postrekening 44458 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Olststraat 34 en Noordweg 155. Directeur Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs S2M per fewsrCaat Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vfisstngen f 0.20 Losae nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per ref5e' ingezonden rnededeefingen 00 eest per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra j BIJ contract BëlaHgfiJKe lêdrtlBg Dit nummer bestaat uit twee bladen. Op droeve wyze is de laatste maan den de eer van Nederland, van het Ne- derlandsche volk en zijn regeering aan getast. En dat niet door buitenlanders, maar door volksgenooten. Er was hier niets dat deugde. Alles was rot geworden en wormstekig. Een nieuwe koers was daarom nood zakelijk, met nieuwe leiders. Het heeft de aandacht getrokken hoe deze leugenachtige en voor land en volk schadelijke beweringen slag op slag, van Duitsche zijde werden weersproken. Telkens weer ontdekten zij, dat er in ons land en de wijze waarop het be stuurd werd, zeer veel viel te waardee- ren. In dit verband mag ook worden ge noemd een artikel van dr Wohlthat, den bekwamen adviseur van de directie der Nederlandsche bank in het Jaar beursnummer, in de „Deutsche Zeitung fiir die Niederlanden". Schrijvende over wat straks econo misch mogelijk zal zijn zegt hij o.a.: „Deze gedachten betreffende de oeco- nomische mogelijkheden zullen nog meer relief krijgen wanneer de betrek kingen met het Nederlandsch-Indische koloniale rijk weder zullen kunnen wor den hervat. In de koloniën heeft Nederland in een geschiedenis van 350 jaar een b ij - zondere Europeesche leiding gegeven, waarop iedere Nederlander met recht trotsch kan zijn. De rijkdom en de hooge levensstandaard van Nederland zijn in de eerste plaats gegrond op het koloniale rijk. De groote en zeer waardevolle grondstoffen, die Nederlandsch-Indië produceert zijn in het verleden steeds in overwegende mate door Europa opgenomen daar de markt in het moederland klein was. On der de Europeesche verbruikers stond Duitschland in de eerste plaats en in de toekomst zal de afzet van de kolo niale productie een nog grootere markt in de Europeesche economische levens ruimte vinden." Op wat Nederland in Indië presteer de, mogen wij met recht trotsch zjjn, zegt deze zeker niet bevooroordeelde Duitsche deskundige. Voor deze openhartige uitspraak, die tevens eer-herstel inhoudt, zijn wij dankbaar. „Volk en Vaderland", het weekblad van de N.S.B., van 6 Sept., deelde mede, dat in de maanden Juli en Aug. een on- derwjjs-commissie uit de N.S.B. is werk zaam geweest. De uitkomsten van haar werk zijn neergelegd in een rapport, dat onder de aandacht der onderwys-autori- teiten is gebracht. Voor het onderwijs in al zijn geledingen wil men de doorvoering van de staatsschool, om het benoemings recht tot den staat te trekken." Deze uitspraak heeft met name in de kringen van de voorstanders der vrije Christelijke school, sterk de aandacht ge trokken. Protesten en waarschuwingen zijn niet uitgebleven. Zoo schreef b.v. de „Nieuwe Prov. Gron. Crt.: De christenouders weten nu wat de N. S. B. op dit punt wil. Deze beweging wil de grondwettig ge waarborgde rechten van de ouders op hun eigen vrije school „intrekken". Ze wil de vrije christelijke school doen verdwijnen. Ze wil ons datgene ontnemen, waar voor wij tachtig jaar hebben gestreden, kn geofferd. En gebeden. Als de heer Mussert meent dat hij angs dezen weg de volkseenheid kan be- verSist hÜ zich. Het christelijk volksdeel zal zich met alle kracht ver zetten tegen de poging om het zijn eigen chool met den Bijbel te ontnemen. Het zal, als het moet, den tachtig jarigen schoolstrijd overdoen. Het gaat hier om het recht der ouders. Het gaat hier, in laatste instantie, om ue rechten des H e e r e n. school^6n af Van °nZe vrije' christelijke vn^n^0r ^en iHdvuh van de ontvangst u de conclusie van het rapport gaf „Volk en Vaderland" in het nummer van 13 September de volgende nadere ver klaring: „In het artikel „Herziening van het onderwijs", voorkomende in ons nummer van 6 Sept. j.l„ komt een uitdrukking voor, die misverstand kan teweeg bren gen en ook heeft teweeg gebracht. Hierin is sprake van een onderwijs-com- missie, die in Juli en Augustus is werk zaam geweest en haar werk heeft neer gelegd in een rapport, waarin de door voering van de „staatsschool" wordt ge- wenscht. Dit rapport is inderdaad opge steld, maar het ging niet uit van een onderwas-commissaris, die door de N.S. B. is ingesteld, en het geeft ook geens zins de meening van de N.S.B. omtrent onderwijsvraagstukken weer. Weliswaar wil de N.S.B. het onderwijs onttrekken aan de macht van kleine po tentaatjes, maar zij wil dat doen door een corporatieve organisatie van het on derwijs. De N.S.B. blyft in deze onveranderd staan op het standpunt, dat door haar Leider in de bekende brochure over het „onderwijs" is uiteengezet." Erg duidelijk is deze tegenspraak niet. „Het rapport geeft geenszins de mee ning van de N.S.B. omtrent onderwijs vraagstukken weer." Maar het was opgesteld door een com missie uit de N.S.B. En het werd zoo belangrijk geacht, dat het onder de aandacht van de onder- wijs-autoriteiten werd gebracht. Maar goed, de N.S.B. maakt zich van dit rapport los. Evenwel: het onderwijs moet worden onttrokken aan de macht van kleine po tentaatjes. Met die „potentaatjes" kunnen wel niet anders bedoeld zijn dan de door de ouders gekozen schoolbesturen, die over het onderwijs in het algemeen weinig zeggenschap hebben daarvoor zorgt het staatstoezicht maar die wel, in den geest van de ouders, waken voor de beginselen waarop het onderwijs is ge baseerd. Die „potentaatjes" moeten worden onttroond. De ouders zullen door middel van de door hen gekozen bestuurders geen zeggenschap meer mogen hebben over de opvoeding van hun kinderen. Maar wat bljjft er dan nog over van de grondwettig gewaarborgde rechten der ouders Een nieuwe, maar dan ook ondubbel zinnige nadere verklaring is waarlijk niet overbodig. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Op 15 September en in den nacht van 15 op 16 September zijn onder zeer moeilijke me teorologische omstandig heden de vergeldingsvluch- ten t.egen Londen voortgezet. Gevechtsvliegers vielen „docks" en haveninstallaties aan, troffen met een bom van zwaar kaliber de gasfabriek van Bromley, staken een opslagplaats van petroleum in brand en plaatsten treffers op stations alsmede voor den oorlog belangrijke industriëele installa ties in Woolwich en andere deelen van de stad. Ook de haveninstallaties van Dover en Portland, waar een petroleum- opslagplaats in brand geschoten werd, alsmede de vliegtuigfabrieken te Sou thampton werden met bommen bestookt. Aan de Iersche alsmede aan de Schot- sche en Engelsche Oostkust slaagde men er bij den aanval op verscheiden kon vooien in twee koopvaardijschepen van in totaal 18.000 br. r. t. tot zinken te brengen, een in brand te schieten en een zwaar te beschadigen. Een ander koop vaardijschip van 8000 br. r. t. werd 's nachts in het Kanaal tot zinken ge bracht. Formaties gevechtsvliegers onderna men nachtelijke aanvallen op Liver pool en Birmingham. Ook hier ontstonden talrijke branden. Het leggen van mijnen voor Engelsche havens is voortgezet. Pogingen van Britsche vliegtuigen om in den vorigen nacht Berlijn aan te vallen mislukten. In enkele steden van West-Duitschland vielen bommen op woonwijken. Daarbij werden in een plaats verscheidene huizen vernield en een school in brand geschoten. Twee burgers zijn gedood, verscheidene ge kwetst. Luchtdoelartillerie en nachtja gers schoten elk een vliegtuig neer. De totale verliezen van den vijand bedroegen 79 vliegtuigen. 43 eigen vlieg tuigen worden vermist. HET LOT VAN LONDEN. Het A. N. P. meldt uit Stockholm: Bjjna alle te Londen werkzame jour nalisten hebben de laatste dagen als hun oordeel te kennen gegeven, dat Londen thans een lot treft, waarvan de tragiek slechts naar weinig voorbeelden uit de geschiedenis van alle oorlogen kan wor den afgemeten. Svenska Dagbladet maakte Zondag morgen de vergelijking met Warschau en Barcelona. Neutrale militaire deskundigen wyzen er op, hoeveel geldverlies en slijtage ver bonden zijn aan de nieuwe tactiek van het Engelsche afweergeschut, dat er naar streeft een ondoordringbare ver sperring van vuur om Londen te leggen, zoodra Duitsche vliegtuigen naderen. Alleen al in den eersten nacht zijn een half millioen granaten ter waarde van bijna drie millioen pond sterling ver schoten. Bovendien slijt het geschut in buitengewoon sterke mate. Een dergelijk verbruik van munitie en geschut kan ,zieh zelfs het Britsche rijk, financieel noch materieel, veroorloven, vooral niet wanneer Engeland zijn grootste kans ziet in een langdurigen oorlog. De nieu we methode is een reusachtige verspil ling, waarby het resultaat nog zeer twij felachtig is, daar de Duitschers zich tot dusverre niet van hun aanvallen hebben laten afhouden. (D. N. B.) ENGELSCHE COMMUNIQUE'S. Het D. N. B. meldt uit New York: De Engelsche hoofdstad heeft Zondag volgens Reuter vijf luchtaanvallen te doorstaan gehad. In aanmerkelijk verzwakten vorm geeft het ininisterie van luchtvaart toe, dat de Duitsche toestellen overdag en 's nachts tot in het hart van het Empire doordringen en in talrijke gevallen zelfs schade veroorzaakt hebben. Volgens mededeeling van het Britsche ministerie van luchtvaart is 't Bucking ham paleis opnieuw getroffen. De ver trekken van de Koningin zouden bescha digd zijn. De Koning en de Koningin wa ren niet aanwezig: in het paleis bevindt zich slechts het sterk gereduceerde per soneel. Bijzonderheden over de beschadigin gen aan voor den oorlog belangrijke ob jecten worden verzwegen. Zooals bekend, aldus meldt het D. N. B. verder, ligt het Buckingham paleis in de onmiddellijke nabijheid van een kazerne en een opslagplaats van petro leum. Of dezen militairen doelen iets is overkomen, valt op het oogenblik niet na te gaan. Het D. N. B. meldt uit Berlijn Zooals bekend, leidt rijksmaarschalk Göring persoonlijk de actie van de lucht macht tegen Engeland van zijn kwartier in Noord-Frankrijk uit. Van een hoog officier uit den kring van Görings naaste medewerkers verneemt het D. N. B. de volgende bijzonderheden. Het hoofdkwartier van Hermann Gö ring bevindt zich in een klein plaatsje in Normandië. Het is volmaakt bjj de omstreken aangepast en kan van een vliegtuig uit nauwelijks herkend wor den. Van hier geeft de opperbevelheb ber der Duitsche1 luchtmacht bevelen voor de aanvallen op Engeland en voor de luchtverdediging in het Duitsche rijk en het bezette gebied. Besprekingen met hooggeplaatste commandanten en offi cieren van den staf, bezoeken aan troe- penonderdeelen en nu en dan vliegtoch ten vormen het programma van den dag. Vaak grijpt de rijksmaarschalk persoon lijk in voor de leiding van bijzonder be langrijke afdeelingen en geeft hij raad en aanwijzingen. Zondagavond is Göring opgestegen voor een nachtvlucht boven Londen. Hij maakte daarvoor gebruik van het nieu we type der Duitsche bommenwerpers, de Ju 88. Hij bestuurde het toestel zelf. Hij wees een sterk escorte af èn liet zich slechts begeleiden door twee vernielings toestellen, die links en rechts achter hem vlogen.. Na zijn terugkeer was hij zeer onder den indruk van de groote uitwerking der bomaanvallen. Hij zeide woordelijk: „Ik ben blij, dat ik van mijn luchtwapen een zóó sterk wapen heb ge maakt. Zij heeft in Polen en Noorwegen en bij den veldtocht in het Westen de beslissing gebracht en zal ook in den strijd tegen Engeland ons scherpste zwaard zijn". De Britsche autoriteiten zijn bij haar mededeelingen over de verliezen bij de deels zeer heftige luchtgevechten van Zondag en Maandagochtend, zoo meldt het frontbericht van het D. N. B., voor het eerst afgeweken van de gewoonte do cijfers eenvoudig om te keeren. Zij hebben ditmaal uit de 79 neerge schoten Britsche vliegtuigen 179 neer gehaalde Duitsche toestellen gefabri ceerd. Tot deze overdrijving, die verder gaat dan men gewend is, heeft men zich blijk baar gedwongen gezien, om de volgende reden: Het staat vast en het wordt zelfs door de Amerikaansche pers toegege ven dat onder de bevolking van Lon den een voortdurend stijgende ontevre denheid heerscht over de maatregelen ter verdediging van de hoofdstad. In weerwil van de nieuwe versterking van het afweergeschut en van de con centratie der jagers voor de bescherming van Londen, slagen de Duitsche vlie gers er steeds weer in ook het „moderne versperringsnet" te doorbreken en hun welgerichte bommen te laten vallen. Dat de schuilgelegenheden in Londen wat het aantal en aard betreft, volkomen onvol doende zijn, kan ook in Engeland nie mand bestrijden. Op grond van al deze dingen heeft het Britsche ministerie van Luchtvaart zijn toevlucht genomen tot de grootste overdrijving en tot het verspreiden van berichten over een geweldige overwin ning boven Londen, zooals dit, wanneer de toestand door successen van den te genstander kritiek begint te worden, ge woonlijk geschiedt. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Londen is thans in een stadium ge komen, waarin het moet kiezen tusschen het lot van Warschau en dat van Parijs. Dit is de meening, die in welingelichte Duitsche kringen tot uiting gebracht wordt. Dezelfde kringen kenmerken de Engelsche poging om de hoofdstad hals over kop te verlaten als een hopelooze onderneming. Thans is het daarvoor te laat. De bevolking van Londen zal daarom door de schuld van de Engelsche regee ring verschrikkelijke weken tegemoet gaan, waarin zij aan honger, koude en regen zal zijn blootgesteld. Bevoegde kringen te Berlijn verklaren dat de eens als bondgenooten van Enge land voorgestelde factoren van weder, mist en water, thans vijanden van Groot- Brittannië zullen blijken te zijn. De veel vuldig vernomen opvatting, dat na de verwoestende aanvallen van de Duitsche bommenwerpers op Londen de vergel ding tegen Engeland als afgeloopen kan beschouwd worden, wordt inzefde be voegde kringen ten sterkste betwist. De Royal Air Force heeft maanden lang haar bommen bijna uitsluitend op burgerlijke doelen laten vallen en vele honderden Duitsche burgers, onder wie vele vrouwen en kinderen, gedood. De Duitsche weermacht, zoo wordt te Berlijn zeer nadrukkelijk verklaard, be schouwt dezen oorlog niet als een spel, waarbij men slagen ontvangt en terug geeft, om dat quitte te zijn. Veeleer zou het er thans om kunnen gaan de vernie tigende slagen van het Duitsche lucht wapen tegen Londen tot de beslissing onverminderd voort te zetten. Dit is, zoo verklaart men, vooral van belang we gens de militaire overweging, dat Lon den ruim een derde van het Engelsche oorlogspotentieel herbergt Bovendien ging tot dusver 43 pet. van den geheelen Engelschen invoer over de haven van Londen. Alleen daarom reeds zullen de aanval len op Londen met toenemende hevig heid worden voortgezet. De vraag van de meerderheid, vooral in de lucht, wordt van uur tot uur meer besproken. Dat de actieradius der Duit sche luchtmacht onvergelijkelijk veel grooter is, kan nauwelijks worden ont kent. De Duitsche vliegtuigbases liggen in een lange rij van Noorwegen tot de Westkust van Frankrijk, bijna voor de poorten van Londen, terwijl de Royal Air Force zelfs voor het Ruhrgebied een aanzienlijken afstand moet afleggen. De uitwerkingscoeëfficient voor een Britsch vliegtuig, dat Berlijn wil berei ken staat tot die van een Duitsch vlieg tuig dat naar Londen vliegt, als 1 tot 10 of zelfs 1 tot 15. Indien men de groote numerieke meerderheid van de Duitsche luchtmacht in aanmerking neemt, kan er over het resultaat der vergelijking moeilijk twijfel bestaan. Churchill wist in zijn laatste radiorede veel te vertellen over groote Duitsche voorbereidingen voor een landing. Het gevaar zal dan ook geenszins voorbij zijn als de beroemde herfst- en wintermist over de eilanden zal dalen. HET LONDENSCHE RIOLEERINGS- STELSEL. Als gevolg van de talrijke Duitsche bomaanvallen in de afgeloopen week zjjn in verscheidene deelen van de stad Lon den de rioleeringsbuizen volkomen ver nield. Het is een bekend feit, dat de rio leeringsbuizen in Londen als gevolg van de geringe vorst in het koude jaargetijde slechts op heel geringe diepte onder het straatoppervlak liggen. In andere hoofd steden op het vasteland daarentegen lig gen de rioleeringsbuizen wegens de veel heviger koude zóó diep, dat zij door bom- treffers in het algemeen niet beschadigd kunnen worden. Wanneer het in Londen niet gelukt, de beschadigde rioleeringsbuizen snel te herstellen, hetgeen met het oog op de toenemende Duitsche aanvallen onwaar schijnlijk is, moet verwacht worden, dat binnenkort in de Engelsche hoofdstad ernstige hygiënische gevaren zullen ont staan. (D. N. B.) VLAAMSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN VRIJHEID. Naar het A.N.P. meldt, werd een com missie uit in Duitschland gevestigde Vla mingen eenige maanden geleden in de gelegenheid gesteld alle Belgische kam pen van krijgsgevangenen te bezoeken. Het gevolg van dit bezoek was, dat Vla mingen, die in de Vlaamsche vrijheids beweging in de eerste rij hebben ge staan, onmiddellijk uit de krijgsgevan genschap ontslagen werden. Thans is be paald, dat alle Vlaamsche krijgsgevan genen, die als echte Vlamingen kunnen worden beschouwd, in vrijheid zullen worden gesteld, waarmede Zaterdag j.l. een aanvang is gemaakt. DE KORENOOGST IN DUITSCHLAND STAAT ER GOED VOOR. In verband met het neerwerpen van brandplaatjes uit Engelsche vliegtuigen, waardoor op sommige punten de oogst vernield kan worden, herinnert het Ham burger Tageblatt eraan, dat Duitsch land zoowel militair als uit het oogpunt van de voeding op alles was voorbereid. De oogst van 1939, die een topcijfer be reikte, was bq het uitbreken van den oorlog onder dak. De broodkaart werd ingevoerd ten einde voor jaren de koren voorziening te verzekeren. Tengevolge van toevoer uit het Z.O. en de Sovjet- Unie zijn de voorraden nauweiyks ver minderd. De koude winter en het natte voorjaar werkten wel tegen, maar men is erin geslaagd een behoorleken graan oogst binnen te halen, die slechts 2 pet. ligt onder het jaargemiddelde van den in Augustus voorloopig geraamden omvang der laatste vergelykbare jaren van 1934 tot 38. Dit zou niet mogeiyk geweest zyn als niet reeds in de voorafgegane jaren de „productieslag" ware ingeleid door ver betering van den bodem, selectie van het zaaigoed en het intensiveeren van den akkerbouw in het algemeen. Met dat al moet er zuinig met het ko ren worden omgegaan. De oogst aan z.g. hakvruchten is reeds als gunstig geken schetst en ook het gehalte van aardap pelen en rapen wordt geroemd. HET BEKLEMMENDE VRAAGSTUK VAN DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. Alle berichten van de vertegenwoordi gers der Duitsche bladen in Frankrijk stemmen daarin overeen, dat men er zich onvoldoende rekenschap van de rauwe werkeiykheid geeft. In de zoele Septem- ber-avonden waren de caféterrassen dicht bezet; aldoor meer Paryzenaars keeren in hun stad terug. De gesprekken .geleken op die van andere September- avonden. Alleen het geringe aantal auto's en het aldoor stygende van de rijwielen is het teeken van een ingrijpende wijziging. Men wil niet over de toekomst spreken. Voorloopig hebben ze het nog goed en baart het hun geen zorg, of ze hun re serve opmaken. De correspondent van de Köln. Ztg. vraagt zich af, wanneer men de harde werkelijkheid in het gezicht zal zien. Alleen reeds in de wapenfabrieken wa ren 7 millioen arbeiders en bedienden werkzaam, die thans grootendeels op straat staan. Millioenen arbeiders heb ben geen appeltje voor den dorst. Te Parijs krygen de werkloozen 10 fr. daags en voor de leden van hun gezin 4 of 4,50 en in vele provinciesteden uit sluitend warme maaltijden of steun van Duitsche comité's. Al hebben ze geen huur te betalen, het is duidelijk, dat ze met deze bedragen, die zelfs niet aan een uurloon beantwoorden, moeilyk rondko men. De wederinschakeling van het leger werkloozen is nog niet ter hand geno men. De Fransche overheid houdt het er voor, dat het daartoe nog te vroeg is, omdat de toestand nog niet overzien kan worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1