Me bonnen deze week? Thans ook distributie van vieesch. Dagblad voor de Provincie Zeeland HET liRUUTt, CONFLICT. EERSTE BLAD Tekort op de Rijksbegroo- ting 1940 op f 400 millioen geraamd? Maximumprijzen voor vieesch. Per week vier ons rund-, kalfs- of varkens vleesch en één ons aan vleeschwaren. Rauw vet onder de distributie. Schapen-, paarden- en geitenvleesch vrij. Maximumprijzen voor hout Slachten van rundvee van nu af niet meer vrij» MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 54e JAARGANG - No. 292 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstctraat 7 0, Goes Postrekening 44485 Telefoon 2-138 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AbonnemeotapriJ» f2.60 Jw kwsrSsa» Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VHssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per rege! Ingezonden mededeelingen <0 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter ot motto 10 cent extra A Bij contract BêlangrIJKd korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. In 1865 schreef een der corypheeën van „het denkend deel der natte" Mr Vosmaer in de „Spectator" dit onvoor zichtig en laatdunkend woord: Het con flict tusschen Eeuwig en Modern" heeft in het Parlement en in de wetenschap afgedaan. Het heeft nog de meeste kans van leven by dat gedeelte van het volk dat maar een beetje lezen en schryven kan". By het niet-denkend deel der natie in den lande zou alzoo nog wat geba zeld worden over Bybel en beiyüems- achriften, over Schriftuurlijke en onge- loovige levens- en wereldbeschouwing. Maar onder al wat beschaafd, ontwik keld en wetenschappelyk gevormd was, had die kwestie afgedaan. Daarover zou niet meer gesproken worden. Op de Jrloogeschooi met en in de Staten-Gene- raal niet. En zoo zou het met den invloed van het Christeiyk beginsel op het publieke leven gedaan zyn. De geschiedenis herhaalt zich. Wat Mr Vosmaer als een feit meende te kunnen constateeren, wordt thans door velen die den mond vol hebben over een nieuw Nederland in een nieu wen. tijd, als een begeerlijk ideaal nage jaagd. En zy meenen goede gronden te hebben om dit doel ook werkeiyk te be reiken. Eenheid moet er zy'n. En die eenheid kan alleen verkregen worden als de eischen van Gods Woord naar den achtergrond worden gedrongen. Immers, door maar steeds op den eisch van het Christelyk beginsel de aandacht te vestigen, wordt de eenheid verstoord, en de verdeeldheid bevorderd. Daarom: de kerk in banden, de vrye Christeiyke school onmogeiyk gemaakt, de Christeiyke organisaties op maat- schappelyk gebied in hun werking be lemmerd. Zoo zal onder hoogen druk de ge- wenschte eenheid worden verkregen en zal de dag aanbreken, waarop men met Mr Vosmaer kan constateeren, dat het conflict tusschen Eeuwig en Modern in ons land heeft afgedaan. Mr Vosmaer heeft nog lang genoeg geleefd om te kunnen opmerken, dat het „conflict" waariyk niet had afgedaan. En hetzelfde zullen ook de Vosmaers van de 20ste eeuw ervaren. Ongetwyfeld, zy zullen indien God het toelaat groote schade kunnen aanrich ten onder wat op den grondslag der Christeiyke beginselen in ons land tot stand werd gebracht. Maar het groote conflict dat heel de wereldgeschiedenis heeft beheerscht, zal biyven. Onder het opheffen van nationale leu zen zal aan het nationale leven veel be schadigd kunnen worden. Maar wat er ook mag gebeuren: het werk Gods biyft. En wat vyand tegen Hem zich kant: het W o ord Gods kan niet gebonden worden. De mobilisatie-uitgaven, welke minis ter Dijxhoorn destijds op 1.7 millioen gulden per dag schatte, de daarop vol gende oorlogsdagen met de aangerichte schade, voorts de nadeelige gevolgen van de nog steeds voortdurende bom bardementen en tenslotte de kosten der bezetting, welke op de Nederlandsche Staatskas drukken, hebben tengevolge, dat de Rijksbegrooting 1940 een volko men ander beeld geeft, dan by de indie- nmg geraamd werd. Naar de „Zaanlander" meent te we ten, zou het tekort reeds thans op niet minder dan f 400.000.000 geraamd wor den. De secretaris-generaal van financiën, ®r L. J. A. Trip, is reeds geruimen tijd aoende met de voorbereiding van finan- meele maatregelen, om de schatkist te stijven. Naar verluidt, is de dezer dagen afge kondigde verhooging der Omzetbelas- mg pas een voorloopster van de ver- bel°^t^° VaQ versc^^^en<^e der overige PRIJZEN MOGEN NIET HOOGER ZIJN DAN VOOR 16 SEPTEMBER. In aansluiting aan de mededeelingen betrefende de regeling van de vleesch- distributie, deelt het Ry'ksbureau voor de voedselvoorziening nog het volgende mede: Ten aanzien van de détailpryzen van vieesch en vleeschwaren heeft de secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Vis schery, voorschriften uitgevaardigd. Voor wat betreft de pryzen van var kens-, paarden- en schapenvleesch is be paald, dat deze niet meer mogen bedra gen dan in den betreffenden winkel voor 16 Sept. 1940 werd berekend. Voor rund- en kalfsvleesch zijn maximumprijsgrenzen vastgesteld boven welke dat vieesch niet mag wor den verkocht. De pryzen zyn de volgende: Rundvleesch (in centen per kg) biefstuk 130230, haas 130230, ros bief 120200, rollade (lende) 100170, gewone rollade 90150, ribstuk 100 170, riblappen 90150, contrafilet 130 200, braadvleezen, magere lappen (lap pen) 80140, doorregen lappen, klap stuk 80140, gehakt, poulet 70120, rauw rundvet 100140. Kalfsvleesch, ander dan nuch ter kalfsvleesch (in centen per kg)Oes ters en schnitzels 180280; fricandeau 140240; rollade 130210; coteletten 120200; lappen 130210; poulet en gehakt 100180, rauw kalfsvet 100 160. Nuchter kalfsvleesch 80 140 cent per k.g. Het vorenstaande beteekent niet, dat elke slager rund- en kalfsvleesch mag verkoopen tegen den hoogsten prys. Tevens is bepaald, dat een ieder, die rund- of kalfsvleesch, paardenvleesch, schapen-, varkensvleesch of vleeschwa ren aan verbruikers verkoopt, verplicht is, met ingang van 16 Sept. 1940 in zyn winkel een duidelyk leesbare prijslyst aan te brengen, waarop de prijzen voor vieesch en vleeschwaren staan vermeld. Het verkoopen tegen andere pryzen dan die, welke op de ïy'st staan vermeld, is verboden. Een uitzondering is daarby gemaakt voor vleeschwaren in blik. De verkoop daarvan is wederom toegestaan en de pry'zen behoeven niet op de prys- ïyst te worden vermeld. Met ingang van 23 Sept. zal de prys- ïyst moeten zyn goedgekeurd door den burgemeester van de plaats waar de win kel is gevestigd. Iedere slager en winke lier in vieesch of vleeschwaren is dan dok verplicht terstond zijn prijslijst in tweevoud ter gemeentesecretarie in te leveren. Prysiysten, waarop pryzen voor var kens-, paarden, en schapenvleesch of vleeschwaren staan vermeld, 'welke meer bedragen dan de door den slager of win kelier vóór 16 September 1940 bereken de, zullen niet worden goedgekeurd. De goedkeuring zal ook worden geweigerd indien naar het oordeel van den burge meester door den betreffenden slager voor rund- en kalfsvleesch te hooge prij zen zijn berekend. De slager moet namelijk bij zijn prijs bepaling rekening houden met verschil lende factoren, zooals de door zijn af nemers gestelde kwaliteitseischen. Sla gers, die, doordat hun waren aan hoo- gere kwaliteitseischen voldoen, door de betere ligging van hun winkel of door andere oorzaken tot dusver in vergelij king met andere slagers regelmatig iets hoogere prijzen konden berekenen, mo gen nu hun prijzen in overeenstemming daarmede ook eenigszins hooger stellen dan andere slagers. Aan het bovenstaande zal streng de hand worden gehouden. Men zal zich in geen geval kunnen beroepen op een naar men meent ten onrechte geweigerde goedkeuring. De gemeentelyke goedkeuring geldt slechts tot wederopzeggens. Het geval zal zich dus kunnen voordoen, dat een verleende goedkeuring wordt ingetrok ken, omdat by nader onderzoek is geble ken, dat de pryzen te hoog waren. An- derzyds is het ook voor den slager en winkelier mogelyk naderhand goedkeu ring te vragen op wyziging in de prys- lijst. DEZE WEEK VLEESCHKAARTEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Land bouw en Visschery deelt mede, dat met ingang van Maandag 16 September een begin zal worden gemaakt met de distri butie van vieesch en vleeschwaren, het geen beteekent, dat de verkoop van deze artikelen aan het publiek uitsluitend op bon mag geschieden. Onder vieesch wordt verstaan alle soorten rund-, kalfs- en varkensvleesch. Buiten de distributie vallen derhave onder meer schapen-, geiten- en paarden vleesch. Onder vleeschwaren wordt begrepen alle soorten anders dan door afkoeling verduurzaamd of toebereid vieesch. Hieruit volgt, dat vieesch in blik, waarvoor een verkoopverbod bestond, nu op de ben mag worden verkocht. In de eersite distributieperiode, welke loopt van Maandag 16 September tot en met Zondag 22 September, zijn vijf bon nen van het algemeen distributiebon- boekje, n.l. de nos. 79, 84, 89, 94 en 99 aangewezen ter verkrijging van vieesch en vleeschwaren. Van deze zullen de nos. 79, 84, 89 en 94 elk recht geven op 100 gram vieesch, been inbegrepen, of 100 gram vleeschwaren. Bon 99 geeft uit sluitend recht op 100 gram vleeschwa ren. Ongesmolten vet, hetgeen tot dus verre buiten de distributie viel, zal nu onder de distributie van vieesch vallen. De slagers en winkeliers, die vieesch of vleeschwaren verkoopen, dienen de in ontvangst genomen bonnen te plakken op opplakvellen, welke by de distributie diensten verkrygbaar zyn. De opgeplak te bonnen moeten worden bewaard tot dat hierover nadere mededeelingen in de pers zyn verschenen. Gedurende de week van 16 tot en met 22 September kunnen de slagers nog vry vieesch, voor zoover voorradig, betrek ken tot een maximum van 75 van hun normalen weekomzet. Voorts kun nen gedurende de periode van 16 tot en met 29 Septmeber a.s. de slagers en de winkeliers nog vrij vleeschwaren, voor zoover voorradig, betrekken, tot 'n maxi mum van in totaal anderhalf maal hun normalen weekomzet. In den loop van de week van 16 tot en met 21 September zullen aan het publiek door de plaatselijke distributiediensten op nader door hen te bepalen tijdstippen de vleeschkaarterï worden uitgereikt. De distributie zal met ingang van Maandag 23 September geschieden op de bonnen van deze vieesch kaarten. Aan kinderen, die op 1 October 1940 nog geen vier jaar oud zyn, zullen halve vleeschkaarten worden uitgereikt. Asm hen, die uit hoofde van hun werkzaam heden in aanmerking komen voor extra rantsoenen brood en boter of vet, zullen door de plaatselyke distributiediensten eveneens bonnen voor extra rantsoenen vieesch en vleeschwaren worden ver strekt, op nader door de distributiedien sten te bepalen dagen. Personen, die op medische gronden behoefte hebben aan een vleechsrant- soen, zullen op gecontroleerd medisch at test van de distributiediensten extra bon nen kunnen krygen. Hotels, cafè's en restaurants, brood jeswinkels e.d. zullen voorshands losse bonnen ontvangen, evenals ziekenhuizen en sanatoria. Zjj kunnen met ingang van Maandag a.s. een verzoek om hiervoor in aanmerking te komen indienen by de plaatselyke distributiediensten. By de bepaling van het aantal uit te reiken bonnen wordt rekening gehouden met het verbruik in 1939. TARWEBLOEM: Gedurende het tyd- vak van 7 Sept. t/m 4 Oct. zal bon 71 van het algemeen distributiebonboekje recht geven op het koopen van 2 y2 ens tarwe bloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfryzend bakmeel of boekweitmeel. BOTER, MARGARINE EN VET: Van 24 Aug. t/m 18 Oct. de met 05 t/m 12 genummerde bonnen van de boterkaart voor boter; de met 05, 06 en 07 genum merde bonnen van de vetkaart voor mar garine of boter; de met 08 genummerde bon voor gesmolten spysvet of boter; de met 09, 10, 11 en 12 genummerde bon nen van de vetkaart voor boter tegen ge- reduceerden prys. BROOD: Van 16 t/m. 22 Sept., bon 6 van het broodbonboekjedeze bonnen blyven t/m. 24 Sept. geldig; de bonnen 5 t/m. 17 Sept. GRUTTERSWAREN: Bon 41, algem. distributieboekje, van 7 Sept. tot en met 4 Oct., voor ryst of rijp terne el of rijste bloem; bon 54 algemeen distributiebon - boekje, van 7 Sept. t/m 4 Oct., voor* havermout, havervlokken, gort of grut ten; bon 28 algemeen distributiebon- boekje van 9 Sept. tot en met 1 Nov. voor maizena, griesmeel of puddingpoe der, of puddingsauspoeder. Op 2 bonnen 105 kan men tot nader te bepalen dag een pakje maizena met een inhoud van 225 gram verkrygen (speciale fabrieks- verpakking). Bon 15 algemeen distribu tieboekje, van 9 Sept. tot en met 1 Nov. voor macaroni, vermicelli of spaghetti. PETROLEUM. Petroleumzegel „Perio de 6", geldig van 9 Sept. tot en met 3 Nov. Bon „Periode 4" is ongeldig ver klaard. SUIKER. Bon 72 (algemeen distribu tieboekje). Geldig tot en met 27 Sept. In Verordeningenblad no. 26 is ge publiceerd een besluit van den secretaris generaal van het Departement van Land bouw en Visschery, ter uitvoering van de Landbouw- en Crisiswet 1933. Biykens art. 1 worden ten aanzien van het slachten van rundvee, paarden, var kens en schapen, het voorhanden of in voorraad hebben, verhandelen, ver vreemden, afleveren en vervoeren van rundvee, paarden, varkens en schapen, deelen van deze en na slachting geheel of ten deele uit die dieren of deelen ver vaardigde producten, alsmede het na slachting bewerken of verwerken van die dieren of die deelen, beperkende r e g e 1 e n in den zin van artikel 9 van de Landbouw-Crisiswet 1933 gesteld. THEE OF KOFFIE. Bon 73 (alge meen distributieboekje). Geldig van 31 Aug. tot en met 27 Sept., recht gevende op y2 pond koffie of ons thee. De verordeningen. VLEESCH. Van 16 t/m. 22 Sept., bon nen 79, 84, 89 en 94 (algemeen distribu tiebonboekje) voor vieesch of vleesch waren, bon 99 uitsluitend voor vleesch waren. Het wnd. hoofd van het departement van handel, nyverheid en scheepvaart deelt mede, dat by de prijzenbeschikking Naaldhout no. 1, de prijzenbeschikking Mynhout no. 1 en de pryzenbeschikking Populierenrondhout no. 1, welke Zater dag in werking zijn getreden, maximum prijzen voor resp. gezaagd naaldhout, mijnhout en populierenrondhout zyn vastgesteld. Deze bedragen; A: voor buitenlandsch gezaagd vuren hout van een kwaliteit o/s met een dik te van 2", 2y2" en 3" en een breedte van 7", bij verkoop franco werk of op slagplaats van den kooper, exclusief transportkosten van de aanvoerhaven tot de opslagplaats van den verkooper, van partijen; van meer dan 5 standaards, afgele verd by volle vrachten, f 275 per standaard; van 1 tot en met 5 stds, f 295 per standaard van minder dan 1 standaard f 335 per standaard. Voor vurenhout als bovenomschreven, evenwel met een breedte en een dikte als in onderstaande tabel aangegeven, worden de bovenstaande pryzen als volgt verhoogd of verlaagd: dikte in duimen: 2, 2y2 1% 9/s 7/s en en 3 t/m. 1 y2 br. in duimen: f f f f 4 en 4% 6.— 3.50 1.-— 4.— 5 en 5y2 4.— 1.50 1.— 6.— 6 en 6y2 2.— 0.50 3.— 8.— 7 2.50 5.— 10.— 8 5.— 10.— 15.— 20.— 9 10.— 25— 30.— 35.— 10 25.— 45.— 50.— 55.— 11 40.— 60.— 65.— 70.— De bovenvermelde pryzen mogen wor den verhoogd met de door den verkoo per betaalde vrachtkosten voor het ver voer van de aanvoerhaven naar de op slagplaats van den verkooper of een daarmede gelyk te stellen afstand, in dien de levering naar het werk of de opslagplaats van den kooper recht streeks van de aanvoerhaven uit plaats vindt. Voor buitenlandsch gezaagd grenen en dennenhout alsmede voor vurenhout van andere kwaliteit en/of afmeting dan hierboven vermeld mogen ten hoogste pryzen worden berekend, welke tot de bovenvermelde maximum-verkooppry- zen in een op 9 Mei 1940 algemeen ge bruikelijke verhouding staan. Hetzelfde geldt indien andere dan de vermelde leveringscondities zijn overeengekomen. B: voor hout op stam, bestemd voor mijnhout f 11,50 per m3, voor mijnhout franco myn f 21 per m3. By levering franco mijn mag de prijs met een bedrag van ten hoogste f0,50 per m3 worden verhoogd, in zooverre de betaalde spoorvracht meer dan f 2.25 per m3 bedraagt. C: voor geveld, afgekort, naar den harden weg gesleept en gesorteerd po pulierenrondhout, by een doorsnede op borsthoogte gemeten, inclusief schors. Van 35 cm en minder f 12 per m3 van meer dan 35 t.m. 50 cm f17 per ms; van meer dan 50 t.m. 60 cm f21 per m3; van meer dan 60 cm f 25 per m8. By berekening van den inhoud komt alleen dat gedeelte van den stam in aan merking, dat een doorsnede heeft van resp. tenminste 18, 21, 24 en 24 cm. By levering op andere dan de hier boven vermelde condities mogen ten hoogste pryzen worden berekend, welke tot de bovenstaande pryzen in verhou ding staan, welke op 9 Mei algemeen gebruikelyk was. ZEEP. Van 31 Aug. t/m. 24 Sept. bon 115 van het algemeen distributieboekje voor 150 gram toiletzeep (nieuwe sa menstelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Wasscheryen zullen gedurende boven genoemd tydvak bon 115 van hun clien tele in ontvangst kunnen nemen en wel één bon per acht kilogram droog wasch- goed. De bonnen voor extra-rantsoen geven van 31 Aug. 1940 tot en met 24 Jan. '41 elk recht op het koopen van één stuk toi letzeep (oude samenstelling) van gemid deld gewicht. Van 31 Aug. tot en met 31 Dec. kan op bon 116, welke tegelijk met de textiel- kaart is uitgereikt, 50 gram scheerzeep of een tube scheercrème dan wel een pot scheerzeep worden gekocht. Waar slagers zich aan moeten honden. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij deelt mede: Op 16 September wordt behalve het bestaande slachtverbod voor varkens een verbod tot het slachten van rundvee van kracht. Onder de hierna vermelde voorwaar den kan van dit verbod door de Neder landsche Veehouderijcentrale ontheffing worden verleend. Het voor de slacht bestemde rundvee moet bij de zaakvoerders of kringzaak voerders der Nederlandsche veehouderij- centrale ter levering worden aangeboden met gebruikmaking van daarvoor be stemde opgave-kaarten. Als ontvangplaats zijn in het algemeen de bestaande veemarkten aangewezen. Een lijst van deze ontvangplaatsen wordt afzonderlijk bekend gemaakt. Hij, die rundvee ter levering heeft op gegeven, is verplicht dit op een door de Nederlandsche Veehouderij-centrale vast te stellen datum te leveren. Om tot een juiste gewichtsbepaling te komen wordt het vee op den dag na de ontvangst gewogen. Het vee mag bij de levering niet overmatig gevoederd zijn. Mocht niettemin bij de weging blijken, dat zulks wel het geval is geweest, dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1