Wenken op technisch gebied. «■Hi Binnenland Gemengd Nieuws Het Vrouwenhoekje Radioprogramma Extra rantsoenen voor werkverschaffings arbeiders. Criminaliteit van de jeugd in 1938 Laten wy dan ons de uitspraak van Dr Krekel in herinnering roepen en beden ken, dat die veranderingen alleen dan biyvend zullen kunnen z0n, wanneer z|j in overeenstemming ztfn met den geeste- 11]ken ondergrond van de in ons volk le vende overtuigingen. Zyn zij dat niet, dan zullen zii vroeger of later weer ongedaan worden gemaakt. Men kan het volk dan wel een tijdlang een andere orde opleg gen, maar op den duur zal deze zich niet kunnen handhaven. De geschiedenis bewijst, dat daaraan althans wat ons volk betreft niet behoeft te worden ge twijfeld. Daarom kunnen wij de toekomst met gerustheid tegemoet gaan. Ons volk is wat het te voren was. De uiterlijke om standigheden zijn gewijzigd, maar inner lijk is er in den diepsten grond niets ver anderd. Van een geestelijke re volutie is geen sprake. En het is niet te verwachten, dat men, ook al zou men het beproeven, ons volkskarakter in zijn wezen zou kunnen omzetten. Elke staatkundige orde zal, wil zij voor ons land houdbaar zijn, zich daaraan moeten aanpassen. Ook de geestelijke stroomin gen, die in de vorige eeuw den boventoon hadden, heeft ons volk op zijn eigen wijze verwerkt. Wij mogen trouwens, getuige de rede voeringen van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, aan nemen, dat men ook van Duitschen kant daarvoor oog heeft. En daarin ligt voor ons op het oogenblik de hechtste waar borg, dat ons niets overkomen zal, dat tegen ons volkskarakter ingaat. Wanneer deze verwachting niet be schaamd wordt, dan zal dat de meest doeltreffende weg zijn om een goede ver standhouding tusschen ons volk en het Duitsche volk te doen groeien. Want ons volk is te zeer aan de ongerepte hand having van zijn volkskarakter gehecht, dan dat het er niet gevoelig voor zou zijn, dat dit van Duitschen kant wordt gerespecteerd. Ten aanzien van de verstrekking van extra rantsoenen brood en vet aan ar beiders in de werkverschaffing, zullen de volgende voorschriften gelden, al dus meldt men ons. Arbeiders, die bij kanaalgraven, bedijkingen en landaan winning voortdurend zware klei moeten spitten, alsmede zij, die zwaar ontgin ningswerk of daarmede gelijk te stellen zwaren grondarbeid verrichten, komen voor extra brood-, boter of vetkaarten in aanmerking en wel voor resp. 100 en 2Ö0 pet. DE DISTRIBUTIE VAN HONDEN EN KATTENBROOD. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 30 Sept. 1940 op bon 5 van de voederkaart voor honden be schikbaar wordt gesteld voor groep 1: 10 kg hondenbrood; groep 2: 10 kg hon denbrood; groep 3: 8 kg hondenbrood; groep 4: 5 kg hondenbrood; groep 5: 4 kg hondenbrood; groep 6: 3 kg hon denbrood. Op bon nr 5 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1^2 kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 Sept. 1940 is bon nr 5 van be doelde kaarten ongeldig; na dien datum mag deze niet meer worden aangenomen. MARKTVERBOD VOOR DE HOOFD STAD INGETROKKEN. Uitgezonderd voor het Amstelveld. De burgemeester van Amsterdam heeft ingetrokken het Donderdag j.l. uitgevaardigde verbod tot het houden van markten te Amsterdam, echter niet voor zoover dit verbod betrekking had op de op Maandag te houden markt op het Amstelveld. Deze markt is derhalve op Maandag a.s. verboden. Eveneens is het dien dag verboden op het Amstelveld te venten met andere artikelen dan gedrukte of geschreven stukken en afbeeldingen of voorwerpen of stoffen van welken aard ook op te koopen. Een serie inbraken te Apeldoorn. Te Apeldoorn is gis ternacht aan den Zwolscheweg in vijf woon- en winkelhuizen, vrij dicht bij el kaar gelegen, ingebroken. In alle geval len hadden de daders zich toegang ver schaft door een ruit uit te snijden. Bij een stalhouder had men zijn broek by diens bed weggehaald. Later is deze, ont daan van een portemonnaie met f 30 by het huis terug gevonden. Bij een fiets handelaar was alles overhoop gehaald en o.m. f 80 uit een linnenkast gestolen, enz. Doodelyke val vanzyn fiets. De heer A. van der Meer uit Bergenthem is even buiten Heemse van zjjn fiets gevallen. Hij sloeg met zijn hoofd tegen een boom en was vrijwel op slag dood. Inbraak in een kerk- gebouw te Ede. Donderdagmid dag werd ontdekt, dat ongenoode gasten zich toegang hadden verschaft tot het kerkgebouw van de oud-Geref. gemeente in Ederveen, gemeente Ede. Bij onder- 1 zoek bleek, dat de dieven zich meester hadden gemaakt van het geld, dat in een kast was opgeborgen, HET AANTAL SCHULDIG VER KLAARDEN VERMINDERD MET 9% Uit de aanwijzingen, die door het cen traal bureau voor de statistiek gepubli ceerde statistiek voor de toepassing der kinderwetten over 1938 geeft omtrent de beweging der jeugdcriminaliteit in de laatste jaren, blykt, dat aan de voort durende stijging van het aantal onher roepelijk schuldig verklaarde jeugdigen (van 1.642 in 1938 tot 3.061 in 1937) in 1938 een einde is gekomen. De ver mindering (van 3.061 tot 2.789) bedroeg 272 of bijna 9 pet. Het aantal schuldig verklaarde jongens verminderde iets sterker dan dat der meisjes. Het percen tage betreffende de meisjes bleef echter in vergelijking met dat der jongens ge ring: resp. 91,6 en 8,4. Voor 1938 wordt ten aanzien van eeni- ge delicten een gunstige ontwikkeling opgemerkt. Belangrijk was de verminde ring van het aantal schuldigverklarin gen wegens gequalificeerden diefstal (1937 767, 1938 570). Verduistering en verduistering in dienstbetrekking gaf he laas een aanzienlijk hooger cijfer (116) dan in het voorafgegane jaar (87). In de jaren 1934 tot en met 1938 werd resp. 624, 615, 642, 602 en 591 maal strafrechtelijke onder-toezicht-stelling uitgesproken. Het aantal burgerrechte lijk onder toezicht gestelde kinderen be droeg in 1938 1.793 tegen 1.450 in het voor afgegane jaar. De statistiek bevat verder allerlei ge gevens betreffende ontzetting uit en ont heffing van de ouderlijke macht en voog- dy en betreffende het rijkstucht- en op voedingwezen. Tenslotte is in deze statistiek belicht de verpleging van voogdij- en regeerings- kinderen in gestichten en gezinnen door instellingen van weldadigheid. Door 277 door het ryk gesubsidieerde instellingen werden 11.923 voogdijkinderen verzorgd en door 39 instellingen 991 regeerings- kinderen. In totaal werd een bedrag van resp. f 2.457.873 en f 276.856 aan rijks subsidie aan deze instellingen uitge keerd. Bovendien werd nog f 548.751 in totaal als „algemeene" subsidie aan 165 instellingen uitgekeerd. NIEUWE SNUFJES. LICHTGEVEND PLAKBAND. Egyptische duisternis! Hebben we ooit ons beter de ellende van deze eigenaardige van de tien Egyp tische plagen beter kunnen indenken dan tegenwoordig, nu we door de voor schriften der verduistering geen gebruik meer kunnen maken van de moderne verlichtingsapparaten Gelukkig zijn we binnenshuis wel on geveer allemaal zoo ver, dat de hinder van de dagelijks toenemende duisternis ons weinig meer deert. Het heeft wel wat hoofdbrekens en moeite gekost eer alle kieren en spleten zoo waren afge schermd, dat het speurend oog van de waakzame overheid geen ongerechtighe den meer kon ontdekken, maar het is voor elkaar gekomen. Daarmee z\jn we over een groote moeilijkheid heen. Toch blijven er bezwaren, die zich bij het telkenB vroeger invallen van den avond sterker zullen gaan doen gevoe len. 't Blijft een moeilijkheid om 's avonds of 's nachts in een vestibule of gang al tastend de deurknop of het slot van een deur te vinden. Wie heeft vaak geen moeite om 's avonds in de verduisterde kamer den schakelaar van het electrisch net te vinden? Het ligt voor de hand, dat deze last en moeite zoo zeer onder de aandacht is gevallen van de firma's,die verlich tingsapparaten in den handel brengen, dat men net zoo lang gezocht heeft, tot ook in deze moeilijkheid was voorzien. Door de firma Philips is het „Phos- pho" in den handel gebracht. Dit is een lichtgevende plakband, die door iedereen als zeer welkom be schouwd zal worden. Deze band is op den rug gegomd. Het gebruik is heel eenvoudig. Naast het voorwerp, dat we in het donker feilloos willen vinden, plakken we enkele vier kante centimeters, die we van de ge kochte reep hebben afgeknipt en het kleine stukje Phospho wijst ons zeer ge makkelijk den weg. Geen schakelaar, geen deurknop of geen sleutelgat, of we gaan er in het donker recht uit op af en hebben niet de minste moeite met het gebruik. Wordt er luchtalarm gegeven en zou den we in de duisternis moeite onder vinden met het sleutelgat van de deur b.v., dan helpt een randje van deze doel matige plakband ons direct uit den brand. Geen gemorrel, geen zenuwachtig zoeken, maar rustig en zeker kan men recht uit op het doel af. Het laat zich begrijpen, dat de moge lijkheden voor het gebruik van dit plak band zeer groot zijn. Men denke maar eens aan de waterkaraf op het nacht kastje van de verduisterde slaapkamer, aan de telefoonhaak in een verduisterd vertrek, aan de zaklantaarn, die met een klein reepje plakband er op voor het grijpen ligt, enz. Wie nachtelijke valpartijen voorko men wil, plakke even een reepje van dit buitengewoon handige middel op de eer ste en laatste trede van een trap of aan het begin en einde van de leuning. Naast dit gebruik in huis, waar ieder het op zijn eigen manier kan toepassen, staat bovendien het gebruik in allerlei publieke instellingen. Ziekenhuizen, ci nema's, schuilkelders, hotels en restau rants, in het kort in al die gebouwen waarin men zich als vreemdeling snel moet kunnen oriënteeren, doet het plak band wonderen. Tenslotte kan het middel ook nog ge bruikt worden als reclame. Knipt men enkele letters van het plakband uit en plaatst men die boven de deur van win kel of hotel, dan behoeft geen enkele klant in twijfel te verkeeren of de zaak, waar hij voor staat nog geopend is of niet. Het groote voordeel van het materi aal, dat het plakband zijn verlichting geeft, is vooral dit, dat het een zeer langen nalichttijd heeft. Heeft men het van te voren goed geactiveerd, als het ware opgeladen door het eenigen tijd bloot te stellen aan het daglicht of aan kunstlicht, dan geeft Phospho uren lang licht met zulk een kleur en helderheid, dat het uren aaneen dienst kan doen. Als luchtbeschermingsmiddel geeft het rust en veiligheid. Indien kleine opschriften, richtingspy- len, schaalverdeeling en wyzers, meet instrumenten in centrales, schakelhui zen, onderstations met iets grootere hel derheid, doch veilig en permanent zicht baar gemaakt worden, dan kan men deze met Phospho-plakband bedekken en in de betreffende ruimte een ultraviolette, dus voor het oog onzichtbare stralings bron aanbrengen, die het lichtgevend materiaal permanent activeert. Ook deze stralenbronnen worden door de firma Philips in zeer eenvoudigen vorm in den handel gebracht. De zoogenaamde Phospho-speldjes, lichtgevende kenteekenen voor hen, die 's avonds over de straat gaan, zijn al van algemeene bekendheid geworden. Door de bovengenoemde middelen heeft de techniek er al weer voor ge zorgd, dat veel ongemak en last op doel treffende wijze bestreden kunnen wor. den. HUISHOUDELIJKE ARBEID TEN PLATTELANDE. Ondanks de moeilijke tijdsomstandig heden is er op het terrein van de huis houding een groote activiteit. Meer dan vroeger nog is het van belang, dat de huisvrouw haar tijd en kracht econo misch gebruikt. Bij de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Platte- lande bestond reeds geruimen tijd het plan tot het instellen van een technisch adviesbureau voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande. Op dit bureau zouden verschillende werkzaamheden op huishoudelijk gebied bestudeerd kun nen worden om daarna op de cursussen, 1 welke van deze Stichting uitgaan, de beste methode te kunnen propageeren. Vele vraagstukken vragen de aan dacht, bijv.: Wat is de doelmatigste methode tot het behandelen van de huishoudwasch Welke is de beste lichaamshouding bij landarbeid Hoe kiest men een doelmatige klee ding bij verschillende huishoudelijke be zigheden Er zijn reeds instellingen, welke op dit gebied werkzaam zijn, doch een cen traal punt, waar de verkregen resulta ten in de praktijk worden beproefd en doorgegeven aan de huisvrouw, bestond in ons land nog niet. Het Stichtings bestuur heeft daarom gemeend ook na de ramp, welke ons land getroffen heeft, op dit terrein voort te moeten werken. Juist nu is het besparen van mate riaal van het grootste belang. In het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vond de installatie van dit bestuur door den Voorzitter van de Stichting voor Huis- houdelyke Voorlichting ten Plattelande, Prof. Dr G. A. van Poelje, plaats. Als leidster van het Bureau, dat ge vestigd zal worden op de boerderij de Schipborg te Anlo, is aangewezen Mevr. Willinge PrinsVisser. Als eerste onderzoek zal in samen werking met het Rijksvezel-instituut nagegaan worden de invloed van ver schillende waschmiddelen op de wol- Het Fransche slagschip „Dunkerque", zooals het thans op zes kilometer van Oran op het strand is ge zet na den aanval door de Engelsche oorlogsbodems. (Foto Weltbild) WW Hulpschepen in dienst van de Duitsche marine. Morselampen en verrekijkers behooren aan boord tot de meestgebruikte instrumenten, (Foto Weltbild) De Duitsche oorlogsindustrie in het Generaal-Gouver- nement. Poolsche arbeiders aan het werk in een onder Duitsche leiding staande munitiefabriek. (Foto Weltbild) 1 vezel. Door middel van een enquête zal bovendien nagegaan worden, hoe de wolwasch in de huisgezinnen wordt be handeld. ONS DAGELIJK8CH BROOD. Wy ontvingen dezer dagen het keurig uitgevoerde werkje, „Ons Dagelyksch Brood". Het handelt over goede maal- tyden in oorlogstyd en wordt uitgege ven door La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. Het heeft ten doel den huisvrouwen een richtlijn te geven voor de voeding, speciaal in verband met de huidige tijds omstandigheden. Het boekje werd ge schreven door Mevrouw C. J. Ooms— Vinckers, met recepten van Mejuffrouw A. J. Reiding. Het boekje kan als een complete gids beschouwd worden en den huisvrouwen van advies dienen van den morgen tot den avond. Wij nemen er de volgende recepten uit over: Z o m e r s t a m p p o t van andij vie. 2!/2 K.G. aardappelen, 1 K.G. (2 pond) andijvie, 3 dL. (3 kopjes) water, 1 eetlepel zout, 100 gram (1 ons) boter of vet, 3 dL. (3 kopjes) melk, 200 gram (2 ons) belegen kaas. Boen de aardappelen goed schoon, of schil ze en kook ze gaar met het water en het zout. Maak de andijvie schoon, wasch ze en snijd ze zeer fijn. Stamp de gare aardappelen fijn, vermeng ze met de gekookte melk, de fijngesneden andijvie en de boter. Roer er van het vuur de geraspte kaas door. Kaasbeignets. 250 gram (y2 pond) belegen kaas, 150 gram (iy2 ons - zelfrijzend bakmeel, 2 dL. (2 kopjes, melk, peper, zout, nootmuskaat, frituur vet. Maak een hartig beignetbeslag van het bakmeel, de melk en de kruiderijen. Snijd de kaas in blokjes van 2 c.M. in het vierkant en 1 cM. hoog. Dompel elk blokje eerst in het beslag en bak het daarna in het heete frituurvet goud bruin. Laat de beignets even uitdruipen en presenteer ze warm. Watergruel. 100 gram (1 ons) gort, IV2 liter water, 2 dL. (2 kopjes) bessensap, 100 gram (1 ons) rozijnen of gedroogde pruimen, 50 gram ons» krenten, 60 gram (4 afgestreken eet lepels) suiker. Week de gort in het water en kook ze in het weekwater in uur gaar. Voeg er het bessensap en de goed- gewasschen krenten en rozijnen of prui men by en laat alles nog een kwartier zachtjes koken. Voeg tenslotte de sui ker toe. Gebakken appelschyfjes. 1 pond zure appelen, 150 gram (iy2 ons) zelfrijzend bakmeel, 2y2 dL. (2y2 kop je) melk, 30 gram (2 afgestreken eet lepels) basterdsuiker, een weinig zout, 30 gram (y2 afgestreken eetlepel) boter of vet. Schil de appelen zeer dun en boor het klokhuis er uit. Snijd de appelen in dikke schijven. Maak van het meel en de melk met snuifje zout een beslagje en roer er een lepel suiker door. Dom pel de schijven appel in het beslag en bak ze in heete boter aan beide kanten goudbruin. Bestrooi ze met suiker. Maandag 16 September 1940. JAARSVELD. 414.4 M. KRO-Uitz. 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.15 Wij begin nen den dag. 8.30 Gram. 10.00 VPRO: Morgenw. 10.15 Gram. 11.30 Godsd. causerie. 12.00 Ber. 12.05 Gram. 12.15 Geza Kiss en zyn Hongaarsch orkest. 12.451.15 Nieuws- en economische be richten ANP. en gram. 1.45 Gram. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gram. 4.30 Rococo- octet. 5.15 Nieuws en econom. berich ten ANP. 5.30 KRO-Melodisten en so list. 6.00 Gram. 6.15 KRO-orkest. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.20 Voor de jeugd. 7.35 Gram. 7.45 Reportage. 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.15 KRO-kamerorkest. 8.45 Radiotooneel. 8.50 Gram. 8.55 Radiotooneel. 900 KRO- Melodisten en solist. 9.25—9 45 Radiotooneel met luisterwedstrijd. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.15 Nieuwsber. ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitz. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Gram. 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.10 Schriftl., meditatie. 8.25 Gew. muz- (gram.). 8.35 Gram. 9.45 Zang met pianobegeleiding en gram. 10.30 Gram- 11.15 Ber. Eng. 11.30 Theuerzeit-trio en gram. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische ber. ANP. 1.00 Gram- 1.20 Consonanten. 2.00 Ber. Duitse». 2.15 Consonanten en gram. 3.15 Gram- 3.30 Ber. Eng. 3.45 Geestelijke liederen (opn.). 4.00 Jac. Stoffer's sextet en gram. 5.00 Ber. Duitsch. 5.15 Nieuws- en economische ber. ANP. 5.30 J&c- Stoffer's sextet. 6.15 Ber. Eng. Gram. Gram. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.30 Reportage ot muziek. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Nieuws ber. ANP. 8.30 'Ber. Eng. 8.45 Cello, piano en gram. 9.15 Ber. Eng. 9.30 Or gelconcert (opn.) 10.00 Ber. Duitse»- 10.15 Nieuwsber. ANP. 10.3010.-±_ Ber. Eng. en sluiting. 11.1511-30, 0-1 0.30 en 1,151.30 Ber. Eng.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6