Het gezag van de Overheid. Luchtaanvallen op Engeland voortgezet. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Binnenland Buitenland ip en Verpachtingen pi, Hameiynck. lo. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940 54e JAARGANG - No. 291 „Het regende bommen op Londen." Het Duitsche wecrmachtsberichi Koning George en het diplomatieke corps zouden Londen verlaten. $ÉËÉf Britsche bommen op Duitsch gebied Fransche regeering naar Lyon? 2.505, Herzogiu Chaumontel 1—4,bq -0t Maagdeperp.p 4_J 8—1.3, frew 4—R, B.o0. zikperen 4—7, Selgn, loldat Laboureur 5~! iynperen 4—11, Sou- 10, Schellebellen 6— 415, Zwijndr. Wijn- oet- en valperen 1— g. koospruimen 3—12 014, Catalonieprui- ïrsonpruimen 10—19 420, Reine Claude e Kwetsen 1015, al- ruiven 2236, Witte ie Noten 812, alles oenen 6.509, Perzi- stuks. D, 12 Sept. Aardap- )igenh. 3.80—3.94, id. BI. Eigenh. 4.02, id. Zeeuwsche Bonten n 2.812.82Zeeuw- id. drielingen 2.68— kg. Totale aanvoer Groote bruine uien inken 3.79, drielingen ir 100 kg. gesorteerd. .500 kg. anderyen, Loeft en Draak, Willeboordse en. |ie, Woonhuis enz., mr Woonhuis enz., v. bnhuis enz., Kram. huis, bouwl., en in- larst. bnhuis, Kram. September 1940. Il4.4 m. AVRO-uitz. )0 Ber. Hierna AVRO- [5 Nieuws- en econ. ber. fwilight Serenader3 en 2.10 Gram. 3.15 Piano Omroeporkest en so- 3- en economische ber. |rkoor „Zanglust" mei 6.00 Ensemble „De jonge 6.30 Gram. 7.00 Vragen P). 7.15 Ber. 7.20 Grain, 0 Ber. ANP. 8.15 AVRO- t, de „Melody Sisters" annenkoor. 9.00 Radio- 10.00 VPRO: Avond- 1.30 Ber. ANP, sluiting. [75 m. KRO-uitzending, li). 7.15 Ber. (Engelsch). en den dag. 8.00 Ber, 11.15 Ber. (Engelsch), Rococo-octet. 12.30 Ber, .Nieuws- en economische lam. 1.15 KRO-orkest en puitsch). 2.15 Gram. 3.30 1 3.45 Gram. 5.00 Ber. ieuws- en econ. ber. A tte. 6.15 Ber. (Engelsch), [00 Vragen van den dag lm. 7.40 „In de schijn- 8.00 Ber. (Duitsch). 8.15 Ir. (Engelsch). 8.45 KRO- 'itsorkest en solist. (9-15 dsch)9.55 Wij sluiten Ber. (Duitsch). 10-15 10.30—10.45 Ber. (En- 11.15—11.30, 0.15-0.30 (Engelsch). September 1940. 414.4 M. 8.00 NCRV- 00 AVRO. 5.00 NCRV. ANP. 8.10 Gew. muz. k-genw. 9.30 Gew. muz. Doopsgez. Kerkdienst. kinderen. 12.00 Gram. ANP., event, gram. kest en solisten. 2-U 2.20 Zepparom-strP Dhilderijbespreking. 3J0 mtsorkest en s°19t' toel. 4.45 Gram. M» tjp 5.00 Orgelconcert keiyksche gedachtenwis- i.30 Nederl. Herv. Ker* ■elspel. 7.15 Cabaretpro ïNieuwsber. ANP- Drkest. 9.00 Radiotoo 3,0-Musette-ensemble [ieuwsb. ANP., sluiting' b57.15 lefÊUnïjj erG Eng 3.45 KRO-«J Wekeiyksche ge^ch 5.30 Gram. 6.1» quette. 7.00 Gram- 8.15 Nieuwsber. A 8f Kf^KRO'oV' Eng. 9.30 KRD Ber, m den dag. 10» lO.30 Nieuwsber. ANr. ng. en sluiting- 0' Ber. 1.8O en 1.1B-1-30 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Yoratitrnnt 7 0, Qocs Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O V, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnemegtsprljs f2.60 per kwarfmt Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen 1 0.20 Losse nummers 5 cent Adverf6ntiën 30 cent per rege! Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra j Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. „Er is geschrevenZiedaar de byi, die eiken wortel van revolutionair misgewas afsnydt." Aan dit woord van Groen van Prin- sterer hebben wy de vorige week her innerd. Het is een woord, dat bijzondere be- teekenis heeft voor dezen tijd, voor wie nadenkt over de vraag op welke gron den de verplichting rust, dat wij de Overheid hebben te gehoorzamen. Van ons wordt geëischt gehoorzaam heid aan de Overheid en de door haar gegeven wetten en verordeningen. En wjj doen dat ook in de meeste gevallen. Wil dit gehoorzamen echter redelijke beteekenis hebben en niet slechts zyn een bukken voor de macht en het ge weld, dan komt aan de orde de vraag van het waarom? Waaraan ontleent de Overheid en ont kenen zy, die namens haar optreden, haar autoriteit? Waarop berust het recht van de regeering gehoorzaamheid af te dwingen? Op deze vragen zyn velerlei antwoor den gegeven. Zeer uiteenloopend zyn de constructies, waarop men getracht heeft een stevig gezag te bouwen en waaraan men de onderdanen heeft willen binden. Deze velerlei antwoorden zijn echter terug te brengen tot tweeërlei opvat ting; de eene, die zegt, dat het oor- spronkelyk gezag berust by den mensch, de andere, die de bron van het gezag zoekt bij God, den Almachtigen Schep per van hemel en aarde, die alle din gen onderhoudt en regeert. Hier openbaart zich een principiëele tegenstelling, die van ingrypende betee kenis is, omdat allerlei andere vraag stukken hiermede samenhangen. Wie leert, dat het souvereine gezag berust by den mensch, in welken vorm dan ook, die zet daarmee de deur open voor allerlei revolutie-pogingen. Erkent daarmee feitelyk het goed recht van hen, die revolutie prediken. Alle vast heid en zekerheid is dan zoek. Want als het gezag van menschelyken oorsprong is, wanneer de gezagsdrager krachtens eigen bevoegdheid optreedt, dan heeft de mensch ook het recht, wanneer hy daartoe de macht bezit, om dat gezag of beter gezegd: die macht omver te werpen en er iets anders voor in de plaats te stellen. Wanneer de wet zooals sommigen leeren moet worden aangemerkt als de bron van het gezag, dan moet de wet, desnoods met geweld, gewyzigd worden. Of als de volkswil wordt be schouwd als de basis van het gezag, dan kan getracht worden den volkswil te be ïnvloeden en om te zetten, teneinde op die wyze de macht in handen te krygen. Niemand, die erkent, dat het gezag van menschelijken oorsprong is, zal daartegen in redelykheid bezwaar kun nen maken. Het is toch volkomen juist wat Groen van Prinsterer opmerkte: „Gelijk in de waarheid, die uit God is, alle waarheid steun vindt, zoo bezit men den algemeenen grondslag van rechten en plichten in de souvereiniteit Gods. Wanneer deze vervalt, wanneer verloochend, of, wat op hetzelfde neerkomt, omdat haar ryk niet van deze wereld is: in den Hemel wordt geban nen; waar blyft dan de oorsprong van net gezag, van het recht, van elke hei lige en plichtmatige betrekking in den staat, in de maatschappy, in den huise- njken kring." „Er is tusschen de menschen, ondanks elle maatschappelyke verscheidenheid geen wezenlyk verschil. Neem God weg en de stelling wordt onbetwistbaar: de menschen vallen uiteen, er is een be- I ginsel van ontbinding, dat niet ophoudt eer de verdeeling op geïsoleerde men schen afstuit, op eenlingen, op ondeel- oaren, op individuën; een revolutieterm waarin het alverwoestend karakter naief is uitgedrukt." Er ig dan geen werkelijk gezag meer. Maar dan raakt ook het recht in het gedrang. En eveneens de vryheid. Hiertegenover stelt zich de richting, ie den oorsprong van het gezag zoekt in God. De Antirevolutionaire partij zegt hier- selen in haar program van begin- ,,Noch in den volkswil, noch in de et, maar alleen in God vindt zy (de •-K-. party) de bron van het souvereine „De Overheid is, als zoodanig, Gods dienares en in beginsel alleen verant woordelijk tegenover Hem, aan Wien zy haar gezag ontleent." Deze belydenis is gegrond op het Woord van God. „Daar staat geschre ven!" En deze belydenis geeft ook vastheid en zekerheid. Het gezag van de Overheid berust dan op een vaste basis, buiten en boven den mensch, het berust by God, by den Koning der Koningen. En bij deze belydenis bloeien tevens het recht en de vryheid der onderdanen. Immers, wie God belijdt als den Op persten Souverein en de overheid eert als Gods dienaresse, die erkent daarmee de hoogheid en tevens de beperktheid van het gezag der overheid. De hoogheid. Want het gezag is van den souvereinen God. De Overheid is Gods dienaresse. In den naam van God kan en moet de Overheid gehoor zaamheid afdwingen. Maar ook de beperktheid. Want uit het recht van de Overheid om ge hoorzaamheid te eischen op het gebied door God aan haar ter regeling en be- heersching toevertrouwd, vloeit tevens de p 11 c h t voort om anderer recht, dat eveneens door God werd verleend, te beschermen en te eerbiedigen. En zoo is er, naar den eisch van Gods Woord, een schoone harmonie tusschen gezag en vryheid. NED. PERSKAMER OPGERICHT. Onder leiiding van Dr Goedewaagea Gistermiddag is in Den Haag de stich ting „Nederlandsche Perskamer" opge richt. Hiermede heeft de Raad van Voor lichting der Nederlandsche pers zyn doel bereikt. Begonnen werd met de oprichting van een organisatie voor de provinciale en periodieke pers onder leiding van den heer H. J. Kerkmeester. Na dezen eersten stap is de raad over gegaan tot een reorganisatie der jour nalisten, welke leidde tot het oprichten van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, onder leiding van den heer P. J. van Megchelen, dat thans reeds meer dan 600 journalisten onder zijn le den telt. De aansluiting van de vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers onder haar nieuwen voorzitter Mr J. Kars, is dezer dagen te verwachten, terwijl gisteren te Den Haag de oprichting plaats had van het Verbond van Nederlandsche Pers- bureaux, waarvan tot voorzitter de heer A. Meyer-Schwencke werd benoemd. Bo vendien zyn de noodige voorbereidingen getroffen voor een vyfde verbond van uitgeverspersoneel, waarmee dan voor- loopig de sluitsteen voor de organisatie der Nederlandsche Perskamer zal zyn gelegd. De leiding van de Nederlandsche Pers kamer berust bij Dr T. Goedewaagen, zijn plaatsvervanger is de heer A. Meyer- Schwencke. Tot algemeen-secretaris is benoemd Drs W. Goedhuys, naast wien als direc teur van het bureau der Nederlandsche Perskamer is benoemd de heer J. Lehr- buch. Er is een raad van bestuur ge vormd, waarin zitting hebben de heeren L. Arts, Drs W. Goedhuys, Mr J. Kars, H. J. Kerkmeester, P. J. van Megchelen, A. Meyer-Schwencke, Dr Alb. van de Poel en Mr M. M. Rost van Tonningen. (A. N. P.) DE RADIO-OMROEP SLUIT OM NEGEN UUR. Er is een wyziging gekomen in de uit zending van radioberichten van het A.N.P. Na de uitzending van berichten om 8 uur des avonds volgt nog een uit zending van 20.55 uur tot 21 uur. Daar mee besluiten ook de radio-vereenigin- gen haar uitzendingen. EEN NEDERLANDSCHE S.S. De leider van de N.S.B., ir A. A. Mussert, deelt in „Volk en Vaderland" mede, dat hy besloten heeft tot de op richting van de „Nederlandsche S.S.", een zustercorps van de Duitsche S.S. Dit corps, aldus lr Mussert, zal tot uiting brengen de bloedverbondenheid van het Nederlandsche volk met het Duitsche volk en de hooge waarde, die wy Nederlandsche nationaal-socialisten toekennen aan de oude ridderbjke deug den van moed en eer en trouw. 1 De Duitsche luchtaanvallen, die, naar het D. N. B. uit Berlyn verneemt, giste ren werden ondernomen, waren op het Zuidoosten van Engeland en op Londen gericht, waar wederom dokken en in- dustriebedryven, by bedekten hemel, met bommen werden bestookt. Er ontstonden geen luchtgevechten. De Duitsche vlie gers keerden, na hun opdracht te heb ben uitgevoerd, naar hun bases terug. 1 Volgens een mededeeling van de En- gelsche radio, zoo meldt D. N. B. uit Londen, heeft het gisteren te Londen letterlijk „bommen geregend". Een vroeger bericht van D. N. B. uit Berlyn meldde, dat verscheidene Duit sche vliegtuigen gistermiddag vroeg op nieuw door de versperring van luchtaf weergeschut in het Zuiden en Zuidoos ten van Engeland waren heengebroken. Zy kwamen veilig boven Londen en vielen wederom haveninstallaties aan, die met bommen van alle soorten kaliber werden bestookt. Van veraf zichtbare branden kenmerkten den omvang van j den gelukten aanval. Volgens tot dusver ontvangen berichten, zijn in de stadsge bieden aan beide zijden van de Theems nog branden waar te nemen. De nacht van Donderdag op Vrydag is, volgens een United Press-telegram, te Londen tamelyk rustig verloopen. Nu en dan hoorde men Duitsche vliegtuigen, die door het afweergeschut onder vuur werden genomen. De Duitqche bommen werpers zochten evenwel hun doelen hoofdzakeiyk in de voorsteden. Het af weergeschut was van tyd tot tyd zeer hevig. Uit Berlyn wordt gemeld, zoo gaat Un. Press voort, dat de Duitsche lucht macht zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag tot gewapende verkennings vluchten heeft beperkt. Er werden maar enkele bommen geworpen, wanneer de gelegenheid zich daartoe voordeed. Men heeft niet getracht een massa-aanval op Londen te ondernemen. Eenerzyds werd dit veroorzaakt door de ongunstige weersomstandigheden, anderzijds kan dit verklaard worden door de tactiek welke de Duitsche luchtmacht volgt om tel kens tusschen twee groote aanvallen een rustpoos te houden, ten einde de resul taten van het offensief na te gaan, foto's te maken e.d., welke waarnemingen dan weer voor de voorbereiding van den vol genden aanval dienstig kunnen zyn. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend; Een duikboot heeft zes gewapende vy- andeiyke koopvaardyschepen met 37.600 br. t. tot zinken ^gebracht, waaronder een schip van 7000 br. t. Aan de Britsche vliegtuigen, die des nachts Noord- en West-Duitschland zyn binnengevlogen gelukte het niet hun doelen te bereiken. Enkele bommen, wel ke op woonwijken en op een dorp werden uitgeworpen, richtten slechts geringe schade aan. Bij de eigen gewapende verkennings vluchten boven Zuid-Engeland werden bommen op fabrieken in Londen, Bexhill, Brighton, Banbury en andere plaatsen geworpen. Ten Zuid-Westen van het ei land Man gelukte het een koopvaardy- schip van 8000 br. t. ernstig te bescha digen. In den nacht van 12 op 13 September bestookten gevechtsvliegtuigen de ha vens en dokken van Londen en Liverpool opnieuw met bommen en verwekten nieu we branden en ontploffingen. Britsche havens werden wederom door mynen af gesloten. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten, een eigen toestel wordt vermist. In den nacht van 11 op 12 en van 12 op 13 September probeerden lichte vijan- delyke zeestrydkrachten de haven van Boulogne te beschieten. De tegenstan der werd, zonder eenige schade te hebben aangericht, door het vuur van onze kust- batteryen verdreven. Het D. N. B. meldt uit Genève: In diplomatieke kringen te Londen be vestigt men het gerucht dat de koning en het diplomatieke corps zich nog deze week naar een stad in het Noordwesten van Engeland zouden begeven. Welinge lichte personen wisten mede te deelen, - Y' :,èw k.et program van beginselen Lhr.-Hist. Unie wordt gezegd: De oorlog ter zee. Een Duitsche onderzeeër verlaat een Fransche haven voor een inspectietocht op den Atlantischen Oceaan. (Foto Weltbild) dat Glasgow deze stad zou zyn, omdat zy voor de Duitsche bommenwerpers be trekkelijk moeilyk te bereiken is. Men zegt, dat de Britsche weermacht niet meer de verantwoordelykheid voor deveiligheid van den koning en het di plomatieke corps op zich kon nemen. In hofkringen deed het gerucht de ronde, dat de koning zich waarschynlyk zou terugtrekken op Balmoral Castle in Schotland. TEGENSPRAAK VAN REUTER. Reuter verklaart In een radiobericht, dat de mededeeling uit Stockholm vol gens welke by een Duitschen luchtaan val op Londen het Reutergebouw ge troffen en de meeste Britsche couran tengebouwen ernstig beschadigd zijn, niet overeenkomstig de feiten is. DE BETEEKENIS VAN LIVERPOOL. Zooals reeds in de legerberichten van het opperbevel van de weermacht van 12 en 13 September werd medegedeeld, waren de aanvallen van het Duitsche luchtwapen gericht op de haveninstal laties van Liverpool. De haven van Li verpool Is voor Engeland van byzondera beteekenis. Het is cp Londen »a de grootste haven van Engeland en bijzon der belangryk als invoerhaven voor le vensmiddelen. Via Liverpool werd onge veer een vyfde gedeelte van de invoeren aan graan, genotmiddelen en veevoeder vervoerd. Daar de haven van Liverpool ge bouwd is als haven met sluizen, is zy byzonder kwetsbaar voor bomaanvallen. Ook in den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft het Britsche luchtwapen zyn bomaanvallen op de Duitsche bur gerbevolking voortgezet. In de nabijheid van de stad in West-Duitschland is een brandbom op een boerenhuis terechtge komen, dat volkomen in asch werd ge legd. Personen werden niet getroffen. In een ander geval deden Britsche vlie gers een aanval op een geheel alleen staande boerenhofstede. De schuur en de stal van de boerdery gingen in vlam men op. Het vee, met uitzondering van het kleinvee, kon nog gered worden. Ook hier werden geen menschen ge troffen. In het Roergebied werd een woonhuis door verscheidene Engelsche vliegtuig bommen ernstig beschadigd. Bovendien wierpen de Britsche vliegers een aantal bommen op het open veld. Hiermede heeft de Britsche luchtmacht opnieuw bewezen, dat zij bij haar nachtelijke bomaanvallen lukraal? te werk gaat. United Press verneemt nog omtrent deze bomaanvallen, dat in een voorstad van Essen bommen zyn geworpen, waardoor arbeiderswoningen vernield werden. Ook te Hamburg en Bremen zyn bommen neergekomen. Berichten over de schade, welke daar is aangericht, zyn nog niet binnengeko men. JODENSTATUUT OP KOMST? D.NB. De Fransche regeering zou, naar bij geruchte uit Vichy verluidt, voornemens zijn binnenkort naar Lyon te verhuizen. De arrestaties van vroegere regee- ringspersonen schijnen nog steeds te worden voortgezet. Thans doet te Vichy het gerucht de ronde, dat de vroegere minister-president Leon Blum in hech tenis zou zy'n genomen. Binnenkort zullen, naar men in Fran sche kringen verwacht, ongeveer 100 politici, parlementsleden en journalis ten, die na de ineenstorting van Frank rijk naar het buitenland zyn gevlucht, van de Fransche nationaliteit vervallen worden verklaard. Ook de Franschen, die sedert 10 Mei uit de Fransche over- zeesche bezittingen zyn gevlucht, kun nen krachtens een in de staatscourant afgekondigde wet, door dezen maatre gel worden getroffen. Voorts wordt uit Vichy gemeld, dat de invoering van een jodenstatuut in Frankryk, waartegen in de onlangs af getreden regeering verzet bleek te be staan en dat ook door de nieuwe re geering slechts gedeelteiyk bevorderd wordt, sneller tot stand schynt te ko men dan verwacht werd. Het ontwerp, dat thans aan de regeering is voorge legd1 bevat drastische maatregelen. Vol gens dit wetsontwerp zullen alle vrye beroepen in Frankrijk van Joodsche ele menten gezuiverd worden. Ook de ver- wydering van alle Joden uit pers, radio en tooneelwereld wordt overwogen. MEER VERGADERINGSVRIJHEID IN DENEMARKEN. De Deensche minister van Justitie heeft het verbod voor openbare byeen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1