ur niet dicht, d Nieuws Bekendmaking. Officieele Publicatie Rechtszaken Telegrammen Nieuwe distributie bonnen. Laatste Berichten Marktberichten Burgerlijke Stand Finantieele Berichten. De houding der bevolking bij luchtgevaar, De „sociale bijslag". van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De luchtaanvallen op Londen. Commissaris der Prov. Zeeland. had dezer dagen artikel over het be- van concentratie der ögroepen. Naar aan- irtikel schrijft „D e het zal bijna onnoo- erinneren, dat wij in zoo groot mogelijke ing het er geheel mee eens een paar volzin- jheid, geestelijke ver- elijke verdraagzaam- andsche kern-eigen- oncentratie-beweging jelevolkwilom- iering van ons), kan amen. Deze vrijheden n zullen zich moeten n een gezonden volks- ïg en bestuur." nen heeft het „Han- hetzelfde gezegd wat lerlandsche Unie be- in de laatste weken jde telkens weer naar ijk niet zeggen, dat, n voldaan worde, sa- jk is op elk program, jkheidszin vooral be- /an sociaal-oeconomi- droomerqen. zóó, dat samenwer- ijk is indien het pro bundeling óók de twee t, n.l. verzekering van en van een gezonden tgeving en bestuur, is over deze beschou- lelsblad". We hadden van den laatsten tijd ren, dat het blad ge- saambundeling, zoo- N. U. had plaats ge- meer voelde voor de die tot uitdrukking de Unie. men langs dezen weg begrip van wat noo- Aan onzen kant is de ;t slot geworpen. ;enoemd tot onderwij- ohool in de Papeweg Wijk (thans kweeke- de plaats van dhr J. lie 1 Dec. wegens het pensioengerechtigden wijs gaat verlaten. /LUCHTELINGEN N TERUG. ste 50.000. sprek met den Belgi s-generaal mr Rom- sn van een reis in on- rugkeerde, heeft deze laatste 50.000 Belgi- o.w. een paar hon- gevangenen, tegen 15 worden terug ver kamp van Agde had elgisch staatsburger In de kampen van ien, Argeles, Le Ver- Ie commissie voor re- wan de heer Romsee 220 Belgische staats- d doen stellen, 'estigde nog eens den d in deze 'internee de ziekenzaal te Le ;n zieke, die niet eens bezat om de talrijke n gezicht waren neer agen. De ongelukki- commissie de vrijheid :estal onbekenden, die kende redenen meege- ar de kampen. Be- ;jjn in onbezet Frank- n om er voor te wa- ereen terugkeert, naar personen. en z(jn gaande over ersonen van Belgische opgesloten werden w gevangenissen van on- lij werden gedetineerd li' "fSSlP ingen werd Se^oU^ /•aarvoor door ae en waren uitg (Foto Pax-Hollah®' BIJ LUCHTALARM MOETEN DE STRATEN ONMIDDELLIJK WORDEN ONTRUIMD. Van officiëele zijde wordt gemeld: Den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat in plaatsen waar „luchtalarm" werd gemaakt, het meeren- deel der bevolking zich daarvan niets aantrok en het verkeer zonder onder breking voortgang had. Tevens kwam het nog herhaaldelijk voor, dat nieuws gierigen op straat of op balkons naar luchtgevechten of het vuren der lucht doelartillerie bleven kijken. De gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven. Verschei dene burgers werden daarbij door scher ven gewond. Aan dezen ongewenschten toestand moet ten spoedigste een einde komen. Aangezien uitsluitend luchtalarm wordt gemaakt, wanneer werkelijk ge vaar bestaat, moeten de straten zoodra dit alarm wordt gegeven, onmiddellijk geheel worden ontruimd. Alle aan het verkeer deelnemende voertuigen moeten rechts van den weg halt houden, paar den moeten worden vastgebonden, ter wijl bestuurders en passagiers dekking zoeken, evenais de andere weggebruikers (wielrijders en voetgangers). Men begeve zich dus zoo spoedig mo gelijk in huis. Kan men zijn woning niet meer bereiken, dan moet men dekking zoeken in de openbare schuilplaatsen. Zijn deze ook niet te bereiken, dan schuile men in portieken, garages, on der viaducten, bruggen, enz. Het verkeer mag daarna niet eerder voortgang hebben dat nadat het sig naal „luchtalarm geëindigd" is gegeven. Indien het luchtdoelgeschut vuurt, terwijl overigens geen signaal „lucht alarm" is gegeven, moeten degenen, die zich op straat bevinden, er op bedacht zijn, dat de tallooze neerkomende scher ven ernstig letsel kunnen veroorzaken. Ook dan moet een ieder zich zelf vei lig stellen door dekking te zoeken. Wie in huis is, blijft in huis, en zoover mo gelijk van de vensters af. Wie op straat is, dekt zich op soortgelijke wijze als bij luchtalarm op een zoodanige plaats, dat men tegen de scherven beveiligd is. De Nederlandsche politie heeft op dracht op de naleving van een en ander streng toe te zien. om redenen, die met de oorlogsgebeur tenissen verband houden en deels wer den z(j ook om andere redenen tot lich tere straffen veroordeeld. De uitvinder van de hoogbezon overleden. De „Sonnenfanatiker von Bad Elster", dr Hugo Bach, is op 81-jarigen leeftijd in de Weisse Hirsch bij Dresden gestor ven. Als jong medicus legde hij zich toe op 't onderzoek van het licht en ont dekte de geneeskracht van de ultra violette stralen. In 1911 construeerde hij de kunstmatige hoogtezon. Bij de mededeeling, dat aan Neder landsche arbeidskrachten in Duitsche bedrijven werkzaam een „socialen bij slag" zal worden toegekend voor kinde ren of andere familieleden die van den kostwinner afhankelijk zijn, teekent de „Volkskrant" o.m. het volgende aan: Wat ligt aan dezen bijslag ten grond slag? De erkenning van het gezin en van het gezinsverband. „De kinderrijke gezinnen brengen voor de gemeenschap de grootste of fers en moeten daarom ook meer ont vangen", schrijft het hoofd van de af- deeling Sociale Zaken van het rijkscom missariaat. Hieruit spreekt een sociale gedachte, voor welker verwezenlijking wij hier te lande een langen strijd hebben te voeren gehad. Een strijd tegen het liberalisme met zijn individualistische opvattingen; een strijd tegen de S.D.A.P., met haar be duchtheid dat kinderbijslagen de loonen zouden drukken. En het is een merkwaardige coïnciden tie, dat nu in ons land de kinderbijslag regeling op het punt staat ingevoerd te worden, de Duitsche overheid aan haar Nederlandsche arbeiders een sociale bij slag gaat toekennen. Niet alleen het groote gezin wordt ge- eerd, ook het gezinsverband. Daarvoor getuigt de uitbreiding van den socialen bijslag tot hen, die behoef tige familieleden ouders, zusters en broers bijstaan. Het is een natuurlijke plicht, inder daad, maar gewaardeerd moet worden dat de overheid de vervulling van dien plicht gemakkelijker maakt. Op het belangrijke terrein van den ar beid ontmoeten wij tusschen hetgeen de Duitsche overheid voorstaat en wat wij zelf steeds hebben verdedigd een over eenstemming in opvatting, die ook ver der gunstige resultaten in het verschiet stelt. De sociale bijslag, die aan de Neder landsche arbeiders in Duitschland wordt toegekend, is meer dan een welwillend gebaar: hij is een daad van Duitsche en Nederlandsche solidariteit, die hier te lande op hoogen prijjs zal worden gesteld. AFGIFTE IDENTITEITSBEWIJZEN. De Burgemeester van Middelburg ves tigt er nog de aandacht op, dat bewijzen van Nederlanderschap slechts geldig zijn ala identiteitsbewijs, indien zij niet ouder zijn dan 1 jaar en voorzien zijn van een goedgelijkende foto. In elk geval moeten zij op de aange geven uren ter secretarie worden aan geboden om te worden aangevuld. De Burgemeester voornoemd, DE BORDES. Middelburg, 12 September 1940. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 11 September '40 heeft vastgesteld de volgende verordening: De Raad der gemeente Middelburg be sluit, met wijziging van het bepaalde bij artikel 82 van de Algemeene Politiever ordening, 1. het Sluitingsuur der tapperijen vast te stellen op 9.30 uur des namiddags; 2. deze verordening onmiddellijk te doen afkondigen. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg, DE BORDES, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secr. Middelburg, den 12 September 1940. uit een automobiel sleepte en op den grond wierp, waardoor H. bloedend werd verwond en bewusteloos werd. Eisch 2i/2 jaar gev. straf. Verdachte had van 26 Febr. tot 16 Mei in. voorar rest gezeten. Hjj werd thans op verzoek van den Officier van Justitie weder in hechtenis genomen. Uitspraak in de eerste en derde zaak 27 Sept. a.s. De gevel van het Rijksmuseum te Am sterdam wordt grondig schoongemaakt. Steigers vergemakkelijken het werk, dat op groote hoogte moet geschieden. (Foto Pax-Holland) RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van heden (Vrijdag). Veroorzaker» van lichamelijk letsel door schuld. De 19-jarige J. S. uit Axel stond te recht wegens het veroorzaken van licha melijk letsel door schuld. Volgens de dagvaarding heeft ver dachte op 3 Aug. te kwart voor elf des avonds met een rijwiel gereden op het rijwielpad langs den provincialen weg TerneuzenAxel met een onverlicht rij wiel en dat zoo roekeloos, onvoorzich tig, onoplettend en niet uiterst rechts, dat hij niet tijdig bemerkte, dat een ander persoon, eveneens rijdende op een onverlicht rijwiel geheel rechts rijdende, verdachte tegemoet kwam. Hierdoor heeft S. dien anderen wielrijder, den schipper J. M. de Putter aangereden, waardoor deze kwam te vallen en zwaar lichamelijk letsel bekwam, althans zoo danig letsel, dat daaruit tijdelijke ver hindering in de uitoefening van zijn be roepsbezigheden ontstond. Eisch f 40 of 20 d. h. Verduistering. De gedetineerde 38-jarige M. A. B., koopman te Zeist, had zich te verant woorden wegens verduistering. Deze verdachte zou in den zomer van 1938 een rijwiel van B. J. Cruson en een acte-tasch van R. A. van Quekel- berghe te Breskens hebben verduisterd door de in bruikleen ontvangen zaken niet terug te geven. Eisch zes weken gev. straf. De verde diger Mr v. d. Weel verzocht de Recht bank verdachte een straf op te leggen, overeenkomstig het voorarrest. De Rechtbank veroordeelde B. tot een maand gev. straf met last tot onmiddel lijke invrijheidstelling. Diefstal met geweldpleging. De 35-jarige caféhouder M. J. v. d. A. uit Terneuzen stond terecht wegens diefstal en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Verdachte zou op 24 Februari op den Rijksweg Terneuzen Sluiskil 4 bankbiljetten van f 50 van Jan Harms gestolen hebben, na Harms herhaaldelijk tegen het hoofd gestompt en geslagen te hebben, terwijl hjj hem INSCHRIJVING VAN HANDELAREN IN TURF. De Secretaris-Generaal, waarne mend Hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart deelt mede, dat, ingevolge artikel 4, sub. 1, van de Brandstof - fenbeschikking 1939 I, zal worden overgegaan tot het openstellen van de gelegenheid tot inschrijving bij het Rijkskolenbureau- te 's-Graven- hage als handelaar in vaste brand stoffen, die van den verkoop van turf zijn normaal bedrijf maakt. Zij, die meenen hiervoor in aan merking te kunnen komen, moeten de desbetreffende aanvraag-formu- lieren (R.K.B. no. 62) bij de plaat selijke distributiediensten in ont vangst nemen en deze vóór 15 Sep tember d.a.v. bij deze diensten in leveren. De aandacht wordt er op geves tigd, dat slechts zij, die van den verkoop van turf aan verbruikers, slijters en depothouders hun nor maal bedrijf maken en in het tijd vak van 1 Januari 1937 t/m 31 De cember 1939 turf in hoeveelheden van minstens 3000 kg ineens per wagon, wagen, auto of schip heb ben betrokken, in aanmerking kun nen komen voor inschrijving. Degenen, die niet aan de in de vorige alinea omschreven voor waarden voldoen, moeten derhalve geen verzoek tot inschrijving bij het Rijkskolenbureau indienen. Aan dezen zal een dispensatie van het verbod tot verkoopen en afleveren worden verleend, zoodat zij, even als degenen, die bij het Rijksbureau zijn ingeschreven, hun bedrijf kun nen voortzetten. Ook zij, die reeds bij het Rijks kolenbureau als handelaar in vaste brandstoffen zijn ingeschreven en tevens voldoen aan de bovenge noemde voorwaarden met betrek king tot turf, moeten een dergelijk aanvraag-formulier invullen en vóór 15 September a.s., onder ver toon van hun bewijs van inschrij ving als handelaar in vaste brand stoffen, aan den plaatselijken dis- tributiedienst overhandigen. Vervoer van Huisbrandturf. Ter aanvulling van punt 2 van het gestelde onder B. Huisbrand- turf van de „Publicatie bestemd voor verveners en voor den handel in vaste brandstoffen, die van den verkoop van turf zijn normaal be drijf maakt", d.d. 15 Augustus 1940, wordt bekend gemaakt, dat groothandelaren en handelaren in vaste brandstoffen, slijters en de pothouders, die van den verkoop van turf hun normaal bedrijf ma ken, voor het vervoer van huis brandturf binnen hun normaal ver- koopgebied geen vervoervergun- ning behoeven, ook niet, indien dit verkoopgebied meerdere gemeen ten omvat. Verkoop van turf tot 50 toe gestaan. Voorts wordt bekend gemaakt, dat punt 7 van het gestelde onder B. Huisbrandturf van de „Publi catie bestemd voor verveners en voor den handel in vaste brand stoffen, die van den verkoop van turf zijn normaal bedrijf maakt", d.d. 15 Augustus 1940, met ingang van heden als volgt wordt ge wijzigd: 7. „Het is verveners, groothan delaren of handelaren in vaste brandstoffen, slijters of depothou ders, die van den verkoop van turf een normaal bedrijf maken, ver boden aan verbruikers van turf tot en met 30 September 1940 meer dan 50 van de in het tijd vak 1 April 1939 tot en met" 31 Maart 1940 van hen ontvangen hoeveelheid turf, resp. 50 van het geschatte jaarverbruik in turf te verkoopen of af te leveren, ver minderd met het reeds sedert 1 Mei 1940 van hen of anderen ont vangen kwantum turf respectieve lijk vaste brandstoffen." ERNSTIGE AANRIJDING. DEN BOSCH. Vanochtend is op den Rooischendijk nabij den weg naar het Heer onder Veghel een ernstige aanrij ding gebeurd. De Gebr. v. Heeswijk, die per fiets op weg waren naar hun werk te Best, zijn in botsing gekomen met een autobus. BROOD. Gedurende het tijdvak van 16 Septem ber 1940 tot en met 22 September 1940 geeft elk der met „6" genummerde bon nen van het broodbonboekje recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De op 22 Sept. nog niet gebruikte bonnen zijn geldig tot Dinsdag 24 Sept. Ruim 6600 vierkante meter glas vragen onderhoud en schoonmaak in den gevel van het nieuwe gebouw der Rijksver zekeringsbank te Amsterdam. Een speciale installatie, uniek in Europa, moest daarvoor gebouwd worden. (Foto Pax-Holland) De 20-jarige v. H. is aan de gevolgen onmiddellijk overleden. Zijn broer is in levensgevaarlijken toestand naar een zie kenhuis vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. BERLIJN. D.N.B. Duitsche verken ners hebben geconstateerd, dat een tuig huis in Woolwich, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag ernstig is ge troffen, nog steeds in brand staat. Formaties van Duitsche gevechtsvlie gers hebben ook gistermiddag vliegvel den en fabrieksinstallaties in het Zuid- Oosten van Engeland en te Londen aan gevallen. LONDEN. De Britsche radio heeft medegedeeld, dat gisteravond te 8 u. 14 weer luchtalarm te Londen gemaakt is. Te Londen zelf zijn geen bommen neer gekomen. Wel zijn in den loop van den nacht eenige bommen in het gebied van Londen neergekomen. Zoo is tengevolge van het werpen van een bom een hoofdstraat in een voorstad versperd. In een andere wijk van Londen is een watertoren getroffen. Uit de nieuwsberichten van de B.B.C. blijft ondubbelzinnig, dat de Britsche censuur sinds den nacht van Woensdag op Donderdag zeer sterk verscherpt is, want sindsdien is het practisch onmo gelijk uit de uitzendingen van de Brit sche radio bijzonderheden te vernemen over de te Londen aangerichte schade. Ook van morgen deelde de Britsche radio slechts in korte zinnetjes mede, dat er weer luchtalarm in de Britsche hoofdstad gemaakt was, dat het lucht afweergeschut echter weer den gehee- len nacht geschoten had en de funda menten van de stad onder het ontzag lijk lawaai dreunden. Nader bijzonder heden over het verloop der gevechten werden niet bekend gemaakt. LONDEN. D.N.B. Van morgen te 6 u. 37 (Gr. tijd) is te Londen weer lucht alarm gemaakt. BERLIJN. Naar het D.N.B. verneemt zijn Duitsche gevechtsvliegtuigen weer op weg om in Zuid-Engeland militaire doelen aan te vallen. LONDEN. De Londensche radio meldt hedenmorgen, dat behalve op Londen vannacht ook aanvallen zijn ondernomen op het N.W. en op de Midlands. De Mid lands hebben den tot dusver langdurig- sten Duitschen aanval te verduren ge had. Hij heeft verscheidene uren ge duurd. Sterke explosieve bommen zijn uitge worpen. Ook in het N.W. zijn bommen geworpen. EX-KONING CAROL NAAR PORTUGAL. MADRID. D.N.B. Ex-koning Carol van Roemenië is op de doorreis naar Lis sabon hier aangekomen. MR P. DIELEMAN WAARNEMEND. Naar het Dagbl. v. Zeel. meldt, is de Commissaris der provincie Zeeland, Jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, door den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied uit zijn ambt ont heven. Met de waarneming van de func tie van den Commissaris der provincie is belast mr P. Dieleman, oudste lid van het college van Gedep. Staten. MIDDELBURG. Veiling van 12 Sept. Appels: Grouwzoet 210, Princes Nobel 12, Transp. 4-7-15, Bismarck 4 6, Keswick 35, Bordaanappel 68, Manks Codlin 6.5, Oranjereinet 79, Tuinzoet 611, Dr Cornells 410, Blomzoet 5, Lane's Prince Albert 56, Fransche Schijven 6, Keizer Wilhelm 46, President Roseveldt 6, Cox Po mona 46, Bramley Seedlin 34, Enk- huizer Aagt 59. Peren: Triumph 822, B. Lebrun 3 9, Carbonkel 57, B. Hardy 517, B. Arenberg 610, Belle Lduvaine 27, Conferance 1.55, Bonne Louisse 6 14, Soldat Laboureur 211, Williams 2—6, Maagdeperen 49, B. Merode 4 8, Jutten 39, Bergamotten 36, Scharlaken 34, Jacq. Lebel 36, Seign. Desperé 710, Herzogin Elza 4 5, Perzikperen 36, Souv. de Congres 68, Laxton Superbe 4, Gele Beurré 5 6, B. Durandoux 37. Pruimen: Roode Eierpruimen 6, Rei ne Victoria 412, Kirkispruim 816, Reine Claude 419, Gele Pruimen 4, Blauwe Pruimen 68. DiversenFrankenthalers 1542, Black Alicante 1534, Tomaten 614, Netmeloenen 1215, Suikermeloenen 6 15, Ananasmeloenen 820, Oranje Ananas 1012, Perziken 16, Bramen 7—20. Veiling van kroetappels 3.00 p. 100 kg. Aardappelen: BI. Eigenh. groote 95 1.05, bonken 8090; Zeeuwsche Blauwe groote 951.10, poters 4560; Beve landers groote 1.051.20. Eierveiling: 4042 kg. 3, 5052 kg. 4.50, 54—56 kg. 5.20, 56—58 kg. 5.70— 5.90, 58—60 kg. 6.00—6.15, 60—62 kg. 5.65—6.00, 62—64 kg. 6.00—6.05, 66— 68 kg. 6.256.35. Eendeneieren 4.90. Van 912 Sept. VLISSINGEN. Getrouwd: J. Gouka 41 j. en J. van Jaarsveld 31 j.; J. van der Peijl 20 j. en E. Smit 20 j. Geboren: Johannis Gerardus z. v. C. J. Stroo en C. Kuijpers. (P. Z. C.) Van 4—10 Sept. O.- EN W.-SOUBURG. Cornelis van Eijkeren 26 j. en Sophia Maria Anto- netta Franken 21 j. (P. Z. C.) Over de maand Augustus. NISSE. Geboren: 5, Marinus z. v. Hu- brecht Moerman en Pieternella Magda- lena Fierloos. KRABBENDIJKE. Geboren: 21, Jo hannes z.v. Joost Nieuwenhuyse en Ma ria Lobbezoo; 21, Cornelia Maatje d.v. Johannes Cornelis Snoep en Leuntje Schrijver. Gehuwd: 1. K. v. Pelt 31 j. en S. W. Polderman 30 j.8, J. M. Griep 35 j. en K. v. Bemden 28 j.; 22, J. Hirdes 27 j. en A. J. Nieuwenhuyse 30 j. Overleden: 14, C. van 't Leven 64 j. echtg. van C. G. Zuidweg. Middelburg. Notaris J. L. van der Harst heeft gisteren in het Notarishuis verkocht: Het winkelhuis en erf aan de Vlissingsche straat, hoek Hoogstraat, No. 1, groot 63 ca. Kooper dhr A. C. Pol derdijk, timmerman te N.- en St Joos- land, voor f 3400. BEURSBERICHTEN. Koersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V., te Goes. 13 Sept. 1940. Nederland 1940 I 98. Nederland 1940 II 92. Nederland 1938 3-3Va pet. 813/s. Nederland 1937 3 pet. 75%. Nederl, Indië 1937 3 pet. 78Vs. Nederl. Indië A 76. Kon. Petroleum 214 Alg. Kunstz. Unie 85%. Philips Gloeil. 152. Amsterdam Rubber 188. Ned. Scheepv. Unie 128. Anaconda Copper 205/a. Beth Steels 66 Lever Bros 83Vs. H. V. A. 360. Rep. Steels 15%. De markt was heden vast gestemd voor AKU's en Youngleening, welke fondsen levendig werden verhandeld en eenige punten konden stijgen. Kon. Olie's openden iets lager, terwijl Amerikanen de daling in New York niet overnamen en zelfs iets hooger opendeD. Spoedig daarop wisten Kon. Olie's 5 punten op te loopen, doch deze koers kon zich niet handhaven en kwam zelfs beneden het laagste peil van gisteren terecht. De rest van de markt veranderde niet veel meer en sloot prijshoudend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3