Uit de Provincie De deur niet dicht. Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws De Duitsche pers en de Engelsche bomaanvallen. De Engelscha luchtaanval op Hamburg en Bremen. Het Italiaansch weermachtsberrcht. Het uitgaansverbod. Balans van drie maanden oorlog Engeland-ltalië. Roosevelt haat den oorlog thans meer dan ooit. Zons op- en ondergang. Bommen op Vlissingen. De houding d bij luchfgevaa De „sociale r hebben de havenw^ken en de kadewerken van Dover gebombardeerd, zoodat bran den ontstonden. Ook de luchtdoelbatte rijen van Dover werden met succes aan gevallen. AANVAL OP BRITSCH KONVOOI. Twee Dultsche watervliegtuigen heb ben op 11 September tusschen de Mor- ray Firth en Aberdeen een konvooi aan gevallen. Een koopvaardijschip van 3000 B. R. T. werd midscheeps getroffen, waarbij een waterzuil van 120 meter hoogte kon worden waargenomen. Dit schip kan als verloren worden be schouwd. DE WARSPITE WORDT GESLOOPT. Londen had op 9 September gemeld, dat het Britsche slagschip Warspite voor den sloop is verkocht. Van Duitsche zijde wijst men er op, dat de Warspite (20.000 ton) voor Narvik door een Duitsche vliegtuigbom van zwaar kaliber werd ge troffen. Het schip kon nog onder be scherming van andere schepen naar zijn thuishaven worden gebracht. Daar ech ter de voor het groote schip geschikte dokken op de Britsche staatswerven alle bezet waren, werd de Warspite nog voor de oorlogsverklaring van Italië naar Alexandrië gebracht. Ondanks maan- denlangen arbeid kon de door den bom inslag veroorzaakte schade niet hersteld worden. De frontpagina's van de Duitsche bla den zijn gevuld met verbitterde protes ten tegen de nieuwe bomaanvallen van Engelsche vliegers op uitsluitend niet- militaire objecten in Hamburg, Bremen en Berlijn. Het waren de Engelschen,zoo schrijft de Frankfurter Ztg, die naar Duitschland kwamen en er mede begonnen zijn de burgerbevolking tot voorwerp van hun aanvallen te maken. Het waren de En- gelschen, die dan weken en maanden lang deze oorlogvoering hebben voortgezet en het waren wederom de Engelschen, die op dit werk thans de kroon hebben gezet, doordat zij uitsluitend gebouwen tot doel van hun bommen hebben gekozen, waar van in de geheele wereld de kunstwaar de en het niet-militaire doel bekend is. Dit zal niet zonder gevolgen blijven en het zal nog veel minder vergeten wor den. De Engelsche vliegers hebben bij hun aanval op Hamburg en Bremen Woens dagnacht wederom woonwijken gebom bardeerd. De vijandelijke vliegtuigen wierpen hun bommen o.a. op een gebouw van een liefdadige instelling in een noor- delijke voorstad van Hamburg, alsmede meer in de buurt van de stad. In totaal werden in Hamburg 36 woningen aan zienlijk beschadigd. Een school werd door dynamietbommen bijna verwoest. Slechts enkele kantoren werden getrof fen. In Bremen werd een groot aantal brand- en dynamietbommen op de bin nenstad geworpen. Hierbij werden houtopslagplaatsen, kistenfabrieken en dergelijke ondernemingen, doch geen voor de oorlogvoering belangrijke of mi litair belangrijke doelwitten getroffen. In Hamburg werden vijf burgers ge dood. Bovendien werden drie burgers zwaar en twaalf licht gewond. Onder de gewonden bevinden zich vier kinderen. De spoorwegwerken aan de Egypti sche kust en de vijandelijke militaire werken te Solium en Sidi-Barrani wer den opnieuw onderworpen aan lucht bombardementen des nachts en overdag welke branden, ontploffingen en vernie lingen teweegbrachten. Vijandelijke pantserwagens werden gebombardeerd en beschoten. De vijand heeft gepoogd een lucht aanval te ondernemen op Derna, maar werd door onze jagers en ons luchtdoel geschut op de vlucht gedreven. MEER RUIMTE VOOR LAATKO- - MENDE REIZIGERS. De hoofdinspecteur H. M. C. Staal van de Rotterdamsche politie heeft een toelichting gegeven op de verordening die het verbod bevat om tusschen 10 uur 's avonds en 4 uur 's morgens op straat te komen. In overleg met de Duitsche autoritei ten is besloten, dat bij treinvertraging de passagiers een bewijs kunnen krijgen om zich naar huis te begeven. Indien een trein, die voor tienen aan een sta tion had moeten arriveeren, te laat is, kunnen de reizigers zich tot de ambte naren aan de controle wenden, die indien vast staat, dat de reiziger zijn reis begon op een tijdstip, dat hij op tijd, dus voor tien uur, te Rotterdam had moeten aankomen een bewijs verstrekken, waarmede de reiziger zich langs den koristen weg naar zijn wo ning kan begeven. Bovenstaande regeling maakt het dus onnoodig, dat treinreizigers, die te laat aankomen, op de stations in een wagon blijven wachten tot het 4 uur is geworden, zooals de laatste dagen ge schiedde. Uit nadere inlichtingen blykt, dat tijdens het bombardement op Aden op 1 en 2 September twee vijandelijke tor- pedobootjagers tot zinken zijn gebracht. Onze luchtformaties hebben het vlieg veld van Khartoem gebombardeerd, waar een hangar getroffen werd. Ook werd een aanval gedaan op het spoor wegknooppunt van Hayia waar de rails, wagons en magazijnen getroffen werden. Op het vliegveld van Atbara werden 3 hangars getroffen en brak brand uit. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft geprobeerd een aan val te ondernemen met pantserwagens en artillerie van klein kaliber op het bruggehoofd van Kassala. Onze artille rie heeft den vijand op de vlucht ge jaagd na een gevecht dat een uur duur de. Wij leden geen verliezen. Een andere aanval op onze Dubat-afdeelingen te Gherilli werd eveneens zonder verliezen aan onzen kant na twee uren strijden afgeslagen. Een Engelsch vliegtuig bombardeerde het wooncentrum van Assab, waarbij burgerwoningen beschadigd werden. Een andere vijandelijke aanval op de kam pen van Chachaman ten Zuiden van Adi- dis Abeba veroorzaakte lichte schade. Vijandelijke vliegtuigen trachtten een aanval te ondernemen op de vlootbasis van Massaoea, waar het afweergeschut terstond in werking trad, zoodat de toe stellen hun bommenlast in zee moesten laten vallen. Een duikboot is in haar basis terug gekeerd na op den Atlantischen Oceaan 27.000 ton vyandelijke scheepsruimte tot zinken te hebben gebracht. Blijkens een statistiek, die van be voegde Italiaansche zijde werd ver strekt, verloor Engeland in den strijd tegen Italië in het tijdvak van 11 Juni tot 12 September 1940 373 vliegtuigen. De Italiaansche luchtmacht daarentegen verloor in genoemd tijdsbestek slechts 63 vliegtuigen of ongeveer een zesde ge deelte van de Engelsche verliezen. De Engelsche marine verloor in de onderhavige periode 31 vaartuigen en wel twee kruisers, zeven torpedoboot- jagers, twaalf onderzeebooten, benevens tien koopvaardijschepen, die alle tot zin ken werden gebracht. Bovendien werden 59 schepen meer of minder ernstig be schadigd. De Italiaansche verliezen bedroegen 14 schepen, welke tot zinken werden gebracht en wel één kruiser, drie tor- pedobootjagers, acht onderzeebooten en twee motortorpedobooten. Bovendien werden zestien schepen meer of minder ernstig beschadigd. Bij elkaar opgeteld bedroegen de Italiaansche verliezen slechts een derde gedeelte van die der 1 Engelschen. President Roosevelt, aldus het D.N.B. uit Washington, heeft zyn eerste ver kiezingsrede gehouden. Roosevelt behandelde o.a. de defen sie- en dienstplichtkwestie en betoogde, dat de regeering de fabrieken zou over nemen, die medewerking weigerden. Tenslotte zei Roosevelt: „Ik haat den oorlog thans meer dan ooit. Ik ben be sloten alles te doen wat ik kan om voor alle tijden den oorlog van onze kusten verre te houden. Wij zullen niet aan vreemde oorlogen deelnemen en wij zul len ons leger, vloot en luchtwapen niet buiten het Amerikaansche werelddeel naar vreemde landen ten oorlog zenden, behalve in geval van een aanval." ZATERDAG 14 SEPTEMBER. Zonsopgang 7 u. 11 min. Zonsondergang 8 u. Dat restauratie van de St. Laurenskerk te Alkmaar dringend noodzakelijk is, bewijzen de scheuren, welke rich in de muren vertoonen. (Foto Pax-Holland) DOODEN EN GEWONDEN. Ook Vlissingen heeft Woensdagavond luchtalarm gehad. De woning van de fa milie de V. aan de Seringenlaan werd door een bom getroffen. De vernieling in dit huis was groot. De heer de V. werd gedood, terwijl zijn vrouw ernstig werd gewond. Zij is later ook overleden. Van verschillende huizen in de Bosch- jeslaan en Crocuslaan werden ramen en deuren weggerukt, dakpannen en ruiten vernield. Een man, een vrouw en een jongen werden gewond en moesten naar het zie kenhuis worden overgebracht. Ook op het Eiland werden vele huizen ernstig beschadigd, maar hier werd nie mand getroffen. DE POSITIE VAN DEN HEER GOOSSENS. Onlangs zijn door het lid der Prov. Staten, den heer Dekker, vragen gesteld, naar aanleiding van het verblijf buitens lands van den heer Goossens, het lid van Ged. Staten. Naar van deskundige zijde aan het Dagbl. v. Z. werd meegedeeld, bestaat er voor het college van Ged. Staten geen aanleiding om den heer Goossens te schorsen, omdat hij langer dan 40 dagen afwezig is geweest. De wet schrijft n.l. niet voor, dat Ged. Staten de reden van het vertrek hebben te beoordeelen, maar wél is dit het ge val met de reden van afwezigheid. Waar het nu vaststaat, dat de heer Goossens eenmaal met den stroom vluch telingen geraakt, alle moeite heeft ge daan om zoo vlug mogelijk naar Neder land terug te keeren, doch dat hij daar pas door omstandigheden, buiten zijn wil, na ruim twee maanden toe in staat was, is er geen kwestie van vrijwillige afwezigheid. Waar de zaken zóó staan, wordt de positie van den heer Goossens als lid van Ged. Staten niet bedreigd. GOES. OPENING GEWESTELIJK SECRETARIAAT VAN DE NED. UNIE. Gistermiddag is alhier het Gewestelijk secretariaat van de Nederlandsche Unie geopend. Het kantoor is voorloopig ge vestigd in het benedenhuis van het pand aan de Turfkade 17, en bevat, behalve een ontvangkamer en een archiefruimte, een etalage, waarin men de verschijnen de brochures, kranten en ander propa- ganda-materiaal vindt uitgestald. GEEN WERKLOOSHEID MEER. Alhier is geen werkloosheid ;m,eer. Alle daarvoor in aanmerking komende krachten zijn geplaatst bij werkobjecten in de omgeving. Een goede 30 Goesena- ren werken in Duitschland. OM 10 UUR BINNEN. Gisteravond half 12 zyn de eerste over treders van de nieuwe kustgebiedveror dening alhier gearresteerd. Het waren twee uit Boskoop afkomstige boomkwee kers, die hier tijdelijk werkzaam zyn en op weg naar hun kosthuis in Kloetinge waren. Zij zijn tot 4 uur in den morgen vastgehouden. VEEL ANIMO. Voor de vaceerende betrekking van onderwijzer aan school B hebben zich niet minder dan 140 sollicitanten aan gemeld. De heer J. H. Tamminga alhier is benoemd tot directeur van het kinder en meisjeskoor en van het muziekgezel schap E.M.M. te Kortgene. ZUID-BEVELAND. Kloetinge. Woensdagmiddag ontstond door een defect aan een apparaat, brand in het pand van den rijwielhandelaar W. Nieuwenhuize. De brand liet zich aan vankelijk ernstig aanzien, maar de brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, wist het vuur in korten tijd mees ter te worden en te beperken tot de werkplaats. Wolfaartsdijk. Gemeenteraad. De raad vergaderde Woensdagmiddag. Afwezig met kennisgeving dhr A. Saa- man. De voorzitter sprak na de opening eenige woorden, in verband met de bui tengewone omstandigheden, en bracht verder, na mededeeling van een ingeko men brief van het gemeentebestuur van Yerseke, houdende dank voor de geno ten gastvrijheid der bevolking, de bevol king en commissies dank voor de mede werking in die tijden ondervonden. B. en W. leggen de gemeenterekening over 1939 en die van het burg. armbe stuur over. De eerste sluit met een batig slot voor den gewonen dienst van f 4560 en voor den kapitaaldienst met een na- deelig slot van f 3759, de tweede heeft een voordeelig saldo opgeleverd voor den gewonen dienst en den kapitaal- dienst van resp. f 67 en f 393. Toegelaten wordt het nieuw benoemde lid van den raad dhr J. Hannewijk. De gemeente zal haar eigendommen opnieuw laten verzekeren tegen brand bij de Bossche van 1838. De raad besluit tot aanvulling van de gemeenschappelijke regeling voor het luchtbeschermingsgebied voor Z. en N.- Beveland, waarbij de betaling van aflos sing en rente der door het bestuur aan gegane leeningen wordt gewaarborgd. Tevens keurt de raad goed het voor stel van B. en W. om toe te treden tot een regeling, waarbij de diensten voor de luchtbescherming, door den „Opbouw- dienst" zullen worden verricht. De gemeente zal de couponbelasting voor zooveel mogelijk inhouden op de rentebetaling. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd dhr J. Remijnse. Met ingang van 1 October a.s. zal de gemeente toetreden tot het borgstel lingsfonds voor de Zeeuwsche eilanden. De huur voor het gebruik van de kluis, in het gemeentehuis wordt voor den pol der verlaagd. ER IS GOEDE VRAAG NAAR MOSSELS. lerseke. Met de mosselexport blijft het goed gaan. De vraag naar versche mos selen blijft steeds toenemen, niet alleen naar België, maar ook naar het binnen land. Zoo gaan geregeld zendingen ver sche Zeeuwsche mossels naar Amster dam en Rotterdam, waar bij gebrek aan versche zeevisch, de mossel meer en meer wordt gewaardeerd. Natuurlijk werkt daartoe de goede kwaliteit visch in de mossel veel mede, waarbij nog komt dat de mossel zeer goedkoop is. De omzet naar België en Holland toont dan ook bij verleden jaar vergeleken een record en komt dicht bij de 10.000 ton. Tegen een paar late wandelaars, die zich na 10 uur op straat bevonden, is door de gemeentepolitie proces-verbaal opgemaakt. Men hoopt in 't algemeen dat het verbod om na 10 uur binnen te blij ven voor schippers en visschers in de oester- en mosselbranche niet toegepast zal worden. Ook op andere visschers- plaatsen mogen deze, als hun werk zulks meebrengt, na 10 uur zich naar huis be geven. Het „Handelsblad" had dezer dagen nog eens weer een artikel over het be- langrijke vraagstuk van concentratie der Nederlandsche volksgroepen. Naar aan', leiding van dit artikel schrijft „De Standaard", en het zal byna onnoo dig zjjn eraan te herinneren, dat wij in het belang eener zoo groot mogelijk eendrachtige beweging het er geheel mee eens zijn: Wy herhalen nog eens een paar volzin- nen. „Geestelijke vrijheid, geestelijke ver scheidenheid, geestelijke verdraagzaam- heid zijn Nederlandsche kern-eigen- schappen die geen concentratie-beweging welkeonsgeheelevolkwilom- s pan nen (spatiëering van ons), kan en mag veronachtzamen. Deze vrijheden en verscheidenheden zullen zich moeten kunnen openbaren in een gezonden volks invloed op wetgeving en bestuur." In deze paar zinnen heeft het „Han delsblad" ongeveer hetzelfde gezegd wat met de eerste Nederlandsche Unie be oogd werd en wat in de laatste weken van A.R. en C.H. zijde telkens weer naar voren is gebracht. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat, mits slechts hieraan voldaan worde, sa menwerking mogelijk is op elk program, Er is aan werkelijkheidszin vooral be hoefte in een tijd van sociaal-oeconomi- sche en cultureele droomerijen. Maar het is wel zóó, dat samenwer king slechts mogelijk is indien het pro gram voor de saambundeling óók de twee hoofdeischen omvat, n.l. verzekering van de geestesvrijheid en van een gezonden volksinvloed op wetgeving en bestuur. Wij verheugen ons over deze beschou wingen in 't „Handelsblad". We hadden n.l. uit zijn artikelen van den laatsten tjjd den indruk gekregen, dat het blad ge kant was tegen de saambundeling, zoo als die in de eerste N. U. had plaats ge vonden en dat het meer voelde voor de eenheidsbeweging, die tot uitdrukking kwam in de tweede Unie. Misschien komt men langs dezen weg ten slotte tot beter begrip van wat noo- dig en mogelijk is. Aan onzen kant is de deur nimmer in het slot geworpen. Wolfaartsdijk. Benoemd tot onderwij zer aan de Chr. school in de Papeweg alhier, dhr J. van Wijk (thans kweeke- ling met akte) in de plaats van dhr J. van Wuijckhuijse, die 1 Dec. wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd het onderwijs gaat verlaten. Geref. Kerken. Viertal te Wommels, W. J. Meister te Rhenen, L. Praamsma te Nieuwolda, A. Sybrandy, cand. te Cubaard en P. Wes- tra, cand. te Gerkesklooster. Zooals reeds gepubliceerd, werd beroe pen Ds Meister, die het beroep aan nam. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Zutphen, W. de Graaf, cand. te Lisse. Bedankt voor Wormerveer, W. de Graaf, cand. te Lisse. Hulpprediker. De heer G. van Doornik te Delft, voorheen hulppr. bij de Geref. Kerk te Oostka- pelle, is benoemd tot hulppr. te Win schoten. Jubileum. Prof. Dr W. H. Aalders hoopt op 19 September zijn 70sten verjaardag te vieren. Op 25 Sep tember zal het 25 jaar zijn geleden, dat hij zijn ambt als kerkelijk hoog leeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk te Groningen aanvaardde. Voor het examen diploma sociale verzekering is geslaagd dhr D. Geuze te Koudekerke, ambtenaar by den Raad van Arbeid te Middelburg. BELGISCHE VLUCHTELINGEN KEEREN TERUG. De laatste 50.000. In een persgesprek met den Belgi schen commissaris-generaal mr Rom- see, die dezer dagen van een reis in on bezet Frankrijk terugkeerde, heeft deze verklaard, dat de laatste 50.000 Belgi sche vluchtelingen, o.w. een paar hon derd politieke gevangenen, tegen 15 September kunnen worden terug ver wacht. In het beruchte kamp van Agde had hij geen enkel Belgisch staatsburger meer aangetroffen. In de kampen van Bram, Saint Cyprien, Argeles, Le Ver net en Gurs kon de commissie voor re- patrieering, waarvan de heer Romsee deel uitmaakt, nog 220 Belgische staats burgers in vrijheid doen stellen. Mr Romsee bevestigde nog eens den treurigen toestand in deze internee- ringskampen. In de ziekenzaal te Le Vernet trof hy een zieke, die niet. eens meer de kracht bezat om de talrijke vliegen, die op zyn gezicht waren neer gestreken, te verjagen. De ongelukki- gen, aan wie de commissie de vrijheid schonk, waren meestal onbekenden, die om totaal onbekende redenen meege sleept werden naar de kampen. Be voegde personen zyn in onbezet Frank- ryk achtergebleven om er voor te wa ken, dat thans iedereen terugkeert, naar schatting 50.000 personen. Onderhandelingen zijn gaande over ongeveer 300 personen van Belgische nationaliteit, die opgesloten werden in de verschillende gevangenissen van on bezet Frankrijk. Zij werden gedetineerd iiliilllllllPIlIll 4 k 19BHH:*4k wm®:' u I f&Êm W f BIJ LUCHTAL STRATEN ONMI ON1 Van officiëele z Den laatsten t( voorgekomen, da „luchtalarm" were deel der bevolkin aantrok en het breking voortgan het nog herhaalde gierigen op straa luchtgevechten of doelartillerie bleve hiervan zijn niet dene burgers were ven gewond. Aan toestand moet ter komen. Aangezien uil wordt gemaakt, vaar bestaat, moe dit alarm wordt geheel worden or verkeer deelnemer rechts van den w den moeten word wijl bestuurders zoeken, evenals de (wielrijders en voe Men begeve zici gelyk in huis. Kar meer bereiken, de zoeken in de op< Zyn deze ook schuile men in p< der viaducten, bri Het verkeer ms voortgang hebber naai „luchtalarm j Indien het luc terwijl overigens alarm" is gegeven zich op straat be' zyn, dat de tallooz ven ernstig letsel Ook dan moet ee: lig stellen door de in huis is, blyft ir gelyk van de vens is, dekt zich op bij luchtalarm op dat men tegen de De Nederlands* dracht op de nalei streng toe te zien om redenen, die n tenissen verband den zy ook om am tere straffen veroc De u i t v hoogbezor De „Sonnenfanatil dr Hugo Bach, is in de Weisse Hirsc ven. Als jong medi op 't onderzoek V! dekte de geneesk violette stralen, hy de kunstmatige De groote paarden- en veulenmarkt, welke te Wageningen werd gel ging gepaard met een keuring voor de beste veulens, waarvoor door de Vee .g u uxvv vvu auuxxug v Uw uwöw v wuiwuwj «youi vuux «j eeniging tot Bevordering van het Marktwezen pryzen waren uitgeloot -. (Foto Pax-Hohsw' By de mededeel landsche arbeidsk bedrijven werkzaa: slag" zal worden t ren of andere fam kostwinner afhank „Volkskrant" o.m. Wat ligt aan de: slag? De erkenning vai gezinsverband. „De kinderrijke g de gemeenschap fers en moeten d vangen", schrijft I deeling Sociale Zal missariaat. Hieruit spreekt voor welker verwe lande een langen st gehad. Een stryd tegen zyn individualistisc stryd tegen de S.I duchtheid dat kind zouden drukken. En het is een mei tie, dat nu in ons 1 regeling op het pui worden, de Duitsch Nederlandsche arbc slag gaat toekennei Niet alleen het gj eerd, ook het gezir Daarvoor getuigi den socialen bijslag tige familieleden - broers bijstaan. Het is een patu daad, maar gewaa da.t de overheid de plicht gemakkelyke: Op het belangrijk beid ontmoeten wy Duitsche overheid zelf steeds hebben eenstemming in op' der gunstige result; stelt. De sociale bijslag landsche arbeiders i toegekend, is meer gebaar: hij is een d Nederlandsche solic lande op hoogen pri

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2