eerste blad Ons Volkskarakter. Nationale concentratie. Duitsche vliegers bombardeeren opnieuw Londen en andere Engelsche plaatsen. Wat als Identiteitsbewijs wordt beschouwd. Dagblad voor de Provincie Zeeland VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940 54e JAARGANG - No. 290 De aflevering van brandstoffen. Buitenland Welke stukken men kan gebruiken. Een goedgelijkend portret. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrant 70, Goes Postrekening 14455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs *2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 29 cent per f®Se< ingezonden mededeefingen 60 cent por regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling AdVertentiën onder letter of motto 10 cent extra J BIJ contract belangrijk* kofiing Dit nummer bestaat uit twee bladen. In de dezer dagen gehouden meetings, waarin Antirevolutionaire en Chr. His torische voormannen als sprekers optra den, is o.m. gewezen op het feit, dat het Nederlandsche volkskarakter uitgespro ken Calvinistische trekken vertoont. Van R. K. zijde is hiertegen bezwaar gemaakt, terwijl tegelijkertijd de vraag werd gesteld, of het in de bedoeling lag aan te sturen op een nationale concen tratie met uitsluiting van de R. K. landgenooten. Wat betreft het eerste punt schrijft „De Standaard" o.m. het volgende: „In art. 1 van het A. R. beginselpro gram, wordt naar het jaar 1572 verwe zen, als naar het tijdstip waarop de grondtoon van ons volkskarakter zijn stempel ontving. Natuurlijk is zulk een jaartal op zichzelf gezien iets vol komen willekeurigs. Mer. zou evengoed 1568 of 1579 er voor in de plaats kun nen zetten. Immers zeggen we zelf om streeks 1572. De nadruk behoort dan ook niet op het jaartal te worden gelegd, maar op „den invloed der Hervorming". Die her vorming was ten onzent de reformatie naar Calvijn. Niet Luther, niet Zwingli, maar de man van Genève heeft zijn stempel gedrukt op de Kerkhervorming in Nederland en daarom is het ook het Calvinisme geweest, dat hier te lande Invloed op het volkskarakter heeft geoefend. Waarbij dan niet over het hoofd ge zien mag worden dat de „leiding van Oranje" bij de ontwikkeling van het Calvinistische gedachtenleven er een bij zondere kleur aan heeft gegeven. Het is volkomen juist, dat, gelijk door de Roomschen vaak is opgemerkt, bij den aanvang van onzen worstelstrijd te gen Spanje de overgroote meerderheid des volks nog den R. K. godsdienst be leed, maar dit doet niet tekort aan de door ons verkondigde stelling, dat het Nederlandsche volkskarakter uitgespro ken Calvinistische trekken vertoont. Alle volkskringen hebben dien Cal- vinistischen invloed ondergaan; de Roomsch Katholieken niet uitgesloten. Maar zeker mag dit worden gezegd van hen, die zich tot de humanistische op vattingen aangetrokken gevoelden, die zich geestelijk verwant gevoelden aan de Hooft's en de Coornhert's. En tot op dezen dag is die Protestantsch puriteinsche trek aan ons volk eigen ge bleven. De Calvinistische traditie doet ook nu nog haar invloed gelden, zelfs in kringen waar men eerst een of ander boek moet opslaan om te weten wat onder Calvinisme te verstaan zij. Daarom was 't heelemaal niet vreemd dat de H.H. Slotemaker en Pollema in bun te Amsterdam en Leeuwarden ge bonden redevoeringen er op wezen, dat een groot deel van het Nederlandsche volk ongeveer een derde nog be wust uit deze gedachten leeft, terwijl Dn. Colijn er aan toevoegde, dat er nog een ander derde bestond, dat in elk ge val op het stuk der „geestelijke vrijheid" ongeveer dacht, zooals de eerste groep Pleegt te denken. Daardoor is inderdaad uitgedrukt, dat het Protestantisme in «ederland een eigen opvatting heeft om trent het begrip „geestelijke vrijheid". Die opvatting is een andere dan die °er Roomsch Katholieken. Deze toch n?J1yaSrden de &eestelijke vrijheid niet ais leidend beginsel, doch slechts op grond van de omstandigheid, dat in een land als Nederland, met zijn gecom pliceerde geestelijke structuur, een an- Blotengis".agSiyn Practisch uitSe- Jï? ïet tweede punt> de vraaS of een ationale concentratie begeerd wordt ondom het Calvinisme, met u i t s 1 u i- WnrJ? J 7an de R-K- landgenooten, T ?r de Standaard behandeld, on ,verband hiermede wordt gewezen laatct oonoentratie-pogingen van den da \t e,n en de voorgeschiedenis van ae Nederlandsche Unie. dan 8 Iraag komt op aldus de S t a n- d„ n. "waarom Rome zoo ijvert voor (tweede) Nederlandsche Unie eh e,,™111 d® leidende Protestantsche fi le b afwijzend tegenover staan. Men daoVif-pZ1£nie} vrÜmaken van de ge- hef at °?k hiert)ii verschil inzake de?p Jr^heidsbeginsel wel ter bijna yen.r° speelt. Vanwaar anders de N rr hartat°ohtelijke verdediging, die de u- vindt bij verscheidene R.K. bladen en de koelheid, zoo niet afwijzing, van de zijde van het Protestantsche volksdeel." In dit verband wordt er verder op ge wezen, dat de 15 heeren het op 8 Juli volkomen eens waren over den inhoud van een gemeenschappelijk program. Het driemanschap heeft dat pro gram ter zjjde gelegd, en is met een ge heel nieuw program gekomen, dat blik baar instemming der R.K. geniet en by de Protestanten op bezwaar stuit. Met de niet-R.K. is over de nieuwe poging gee nerlei overleg gepleegd. Van overleg met R.K. is niets bekend. Maar wel kon de vraag worden gedaan of de liefde van de R.K. voor de (tweede) N. U. wellicht een gevolg is hiervan, dat met hun inzichten bij de opstelling van het program wèl gerekend is. In ieder geval gaat het verwyt, dat de Protestantsche leiders de godsdienstige tegenstellingen in ons volk toespitsen, geheel langs die leiders heen. Z ij hebben cordiaal meegewerkt aan de vorming der eerste Unie, waaraan ook de R.K. meededen. Ze houden aan de toen verkregen overeenstemming nog steeds vast. Als er sprake is van prijs geving van die gevonden overeenstem ming dan moet men de schuld daarvan niet zoeken by de orthodox-Protestant- sche groepen en evenmin bij de Libera len en Vryzinnig-Democraten. Ook niet by de voormalige leiding der S.D.A.P. Het is het driemanschap geweest, dat gekomen is met een nieuwen opzet en een geheel nieuwen grondslag. En het zyn de R.K. die met dezen nieu wen grondslag klaarblijkelijk instemmen. Dat alles geeft op zichzelf geen enkele aanleiding tot critiek. Het driemanschap kon doen wat het deed. De R.K. pers is vrij, volkomen vry, daarmee haar in stemming te betuigen. Maar wat niet door den beugel kan, is het volgende: Wy, d.i. het driemanschap, stichten een Unie. Wij stellen zelfstandig een pro gram op. Wy raadplegen U daarbij niet. En als gy nu straks een afwyzende hou ding aanneemt, als ge U verre van ons houdt, als ge ons program niet aan vaardt, dan laadt ge tegenover het va derland een zware verantwoordelijkheid op U, want iedereen behoort ons te vol gen. Wy, d.i. de Roomsch-Katholieken, wy zijn ingenomen met de Unie. Gy Protes tanten hebt bezwaren. En als ge daaraan uiting geeft, dan spitst ge de godsdien stige tegenstellingen toe, doordat ge ver wijst naar een historisch feit, dat wij, zoo we het als als feit erkennen, in elk geval een betreurenswaardig feit achten te zijn." De Standaard besluit aldus „Waar de tydsomstandigheden om grootere volkseenheid roepen, brengt dit mee, dat een deel des volks niet moet trachten van die bijzondere omstandig heden gebruik te maken om eigen wen- schen te realiseeren. Het is nu eenmaal niet anders: de grootst gemeene deeler levert het eenige resultaat waarop allen ja kunnen zeggen. Natuurlijk behoort onbeperkte vryheid te blyven bestaan om een andere weg in te slaan, maar wie dat doet, mag niet eischen dat anderen, die gevaren zien op dien ingeslagen weg, toch zullen volgen. Dit alles heeft niets te maken met oud of met jong: het is een zaak van over tuigingen hoe dieper die overtuiging gefundeerd is, hoe moeilyker het is om te zwy'gen, hoe meer de plicht tot getui gen zich doet gevoelen. We denken er geen oogenblik aan te ontkennen, dat onze Calvinistische le vensovertuiging invloed oefent op onze Staatkundige, sociale en (soms ook) economische opvattingen. Datzelfde moet gezegd van de R.K. levensbeschouwing. Dat die twee soms met elkaar in botsing komen, is een feit, dat niet alleen voor de laatste weken geldt. Maar dit feit geeft geen recht tot de beschuldiging, dat „godsdienstige tegenstellingen" worden toegespitst. Het bewijst alleen, dat verschil in levensbeschouwing met terdaad leidt tot verschil in staatkun dige en andere opvattingen. Wat Rome aanvaarden kan, moet door ons soms worden afgewezen en wat by ons leeft, moet Rome wel eens bestrij den. Eenheid is daarom slechts te ver krijgen, als men de dubia voorloopig laat rusten. En onder die dubia vallen nu eenmaal enkele vraagstukken van staat kundigen, socialen en economischen aard." DE TURKSCHE REGEERING GEMACHTIGD SOLDATEN OP TE ROEPEN. ISTAMBOEL. Het Turksche parlement is tot 1 October verdaagd. Het heeft nog een dringend wetsontwerp aangenomen, dat de Regeering machtigt onder be paalde voorwaarden geoefende soldaten voor onbeperkten tyd op te roepen. GEEN SCHADE, WANNEER MEN DE 20 PCT. NIET TIJDIG ONTVANGT. De Bond van Ned. Handelaren in Brandstoffen schryft: By een groot deel van de bevolking bestaat nog steeds groote vrees, dat men het kwantum kolen, waarop men recht heeft, niet zal ontvangen. Met al len nadruk moge er daarom ter gerust stelling de aandacht op worden geves tigd, dat men er niet de minste schade van zal ondervinden, wanneer men op 1 October a.s. zyn 20 pet. niet in huis zou hebben. Er is wel in de bladen door het Rijkskolenbureau medegedeeld, dat degenen, die hun 20 pet. vóór 1 October niet hebben ontvangen, na dien datum geen recht meer hebben op levering van deze hoeveelheid of het resteerende ge deelte daarvan, doch het schynt de aan dacht van velen te zyn ontgaan, dat in dezelfde publicatie vermeld werd, dat zy daarvan geen schade zullen ondervinden, omdat „rekening zal worden gehouden met den dan aanwezigen voorraad by de verbruikers". Op deze laatste mededeeling moge alle nadruk vallen. Afnemers, die op 1 Oc tober dus hun 20 pet. niet mochten hebben ontvangen, worden niet ten achtergesteld by degenen, die dat wel hebben ontvangen. Zy zullen by de per 1 October in werking tredende distri butieregeling o.i. stellig den voorrang hebben, terwyl degenen, die reeds hun 20 pet. ontvingen, dan zullen moeten wachten totdat ieder zyn deel heeft ont vangen. Hier komt het op aan. Er komt op 1 October een nieuwe regeling, welke rekening houdt met de vraag of en hoe veel men tot dien datum al dan niet ontvangen heeft. In verband met het bovenstaande moge nog worden verzocht van de han delaren niet het onmogelyke te vragen. Het kan nu wel als een vaststaand feit worden aangenomen, dat het niet moge- lyk zal zyn iedereen voor 1 October zyn 20 pet. te bezorgen. Maar dit behoeft geen enkelen verbruiker zorgen te baren, omdat dit door de in te voeren distri butieregeling vanzelf in orde komt. Ieder blyve daarom by zyn ouden leverancier, aangezien men dan zyn rechtmatig aan deel zal ontvangen. Het D.N.B. meldt: Duitsche gevechtsformaties hebben gisteren laat in den namiddag opnieuw de Zuid-Engelsche afweerversperringen doorbroken. Het opgeklaarde weer maakte het mogelijk over de versper ringsballons heen te vliegen. Het Engel sche afweervuur trof geen doel. De Duit sche vliegtuigformaties konden boven Londen byna ongestoord haar bommen- last uitwerpen. Andere formaties had den tot taak, de verwoestingen in de Londensche stadsdeelen fotografisch vast te leggen. Op vele plaatsen verhin derden nog steeds dikke rookwolken het zicht. De Duitsche vliegtuigen onder namen hun bewapende verkenning niet alleen tegen Londen. Ook andere plaat sen, die de laatste dagen hevig gebom bardeerd zijn, werden weer opgezocht. De Duitsche practyk onderscheidt zich van de Engelsche hierdoor, aldus het D. N. B., dat het Duitsche luchtwa- pen principieel slechts militair belang ryke en voor den oorlog belangryke doelen aanvalt. Dat b.v. de haveninstal laties van Londen of de gas- en elec- triciteitsbedryven van groote steden als voor den oorlog belangryke installaties gelden, is zoowel door de Amerikaan- sche pers als van Engelsche zyde uit drukkelijk erkend. Eerst recht geldt dit voor kruit- en wapenfabrieken, voor de vliegtuigfabrieken of olieopslagplaatsen. In het Westen en in het centrum van het Londensche stadsgebied, van Water- loobrug af tot aan de bocht van de Theems werden als gevolg van de nieu we aanvallen nieuwe groote branden, voornamelyk in de havens, veroorzaakt. Stroomafwaarts woeden sedert 8 en 9 September in de olieopslagplaatsen al daar nog branden. In Victoria boven aan de monding van de Theems werd een van de grootste Britsche tankinstallaties in brand geworpen. Het industrieele leven aan de beide oevers van de Theems is ongetwyfeld zeer zwaar getroffen. Hand in hand met In een circulaire aan de burgemeesters schryft de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het dep. van Binnenlandsche Zaken o.a.: Als identiteitsbewijs in den zin der ver ordening wordt beschouwd: A. Een geldig Nederlandsch paspoort, afgegeven door de bevoegde Nederland sche autoriteiten; B. Een niet langer dan een Jaar gele den, door de bevoegde Nederlandsche autoriteiten uitgereikt geldig bewijs van Nederlanderschap, voorzien van een goedgelijkend, met den gemeentestempel gewaarmerkt portret. C. Een distributiestamkaart voor een Nederlander, voorzien van een met den gemeentestempel gewaarmerkt goed ge lijkend portret. D. Een door of namens den burge meester voor den duur van ten hoogste een jaar afgegeven identiteitsbewijs. E. Een door of namens den comman dant van den Nederlandschen Opbouw- dienst uitsluitend aan personeel van dien dienst afgegeven identiteitsbewys, voor zien van een met den stempel gewaar merkt goed gelykend portret. F. Een door of namens den directeur- generaal der posteryen, telegrafie en te lefonie, uitsluitend aan het personeel der P.T.T. afgegeven identiteitsbewys, voor zien van een met den dienststempel ge waarmerkt goed gelykend portret. G. Een door of namens het hoofd der rykspolitie van de bevolkingsregisters by het Departement van Binnenlandsche Zaken afgegeven identiteisbewys, voor zien van een met den dienststempel ge waarmerkt goed gelykend portret. Een en ander op voorwaarde, dat het paspoort, het bewys of de kaart ook ove rigens voldoet aan de in de verordening gestelde eischen. Personen, die in het bezit zyn van een te hunnen name gesteld(e) geldig(e) be wys van Nederlanderschap of distribu tiestamkaart, kunnen dat bewijs of die stamkaart persoonlyk aanbieden, hetzy bij de plaatselyke politie, terzy ter secre tarie (afdeeling bevolking), teneinde het noodige, voor het als identiteitsbewys geldend te maken, te doen verrichten. Alvorens over te gaan tot het geldend maken van een bewys van Nederlander schap of een distributiestamkaart of tot het afgeven van een identiteitsbewys, overtuigt de ambtenaar zich door onder vraging aan de hand van de gegevens van de persoonskaart, door raadpleging van over te leggen legitimatiebewijzen en desnoods door middel van getuigen, dat de op het bewijs of op de distributie stamkaart beschreven persoon inderdaad identiek is aan den verschenen persoon, wiens portret en wiens beroep moeten worden aangebracht en gewaarmerkt. Met nadruk wordt gewezen op de ver antwoordelijkheid van den ambtenaar en op de ernstige gevolgen, welke voor hem uit de ontdekking van een vervalsching, mystificatie of onrechtmatig gebruik van een aan een ander toebehoorend(e) bewys of kaart, kunnen voortvloeien. Onder: „goedgelijkend portret" is te verstaan elke (pas)-foto, welke den per soon duideiyk kenbaar weergeeft. Het is de bedoeling, dat de bevolking, met het oog op de kort spanne tyds, zoo weinig mogelyk moeilykheden in den weg wor den gelegd met betrekking tot de ei schen, waaraan een foto eigenlyk be hoort te voldoen. Niettemin verdient het aanbeveling dat zij, die voor het onderhavige doel toch z.g. pasfoto's moeten doen maken, reeds thans rekening houden met de eischen, welke bij de invoering te zijner tijd van eenvormige identiteitsbewijzen, aan een goed gelijkend portret zullen worden gesteld, te weten: a. afmetingen 3y2 cm breed, by 4y2 cm. hoog; b. de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van den borst van den afgebeelden persoon weergeven; c. de foto moet den afgebeelden per soon zonder hoofdbedekking weergeven; d. de afbeelding van het hoofd moet ongeveer 2 c.m. in doorsnede of grooter zijn; e. de foto moet den afgebeelden per soon half „en face" en half „en profil" naar rechts toonen, zoodanig dat het linkeroor duidelijk zichtbaar is; f. de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zyn (geen wazige of z.g. kunstfoto's) g. de foto moet den afgebeelden per soon duidelijk kenbaar weergeven; h. gelijkmatige (z.g. egale) kleur; wit te of gryze achtergrond) i. de foto mag geen nevenafbeeldingen bevatten (geen andere personen, geen huis,,geen landschap, geen hond, enz. enz. j. de foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten; k. de achterzijde der foto's moet zijn van wit papier, zonder eenigen stempel afdruk, opdruk of anderszins. de bomaanvallen op de Britsche hoofd stad gingen nieuwe succesvolle acties van de Duitsche gevechtsescaders tegen de West- en Zuidkust van Engeland. In het haven- en industriegebied van Li- v e r p o o 1 en Birkenhead, van Car diff en Bristol werden overal oude nog smeulende brandhaarden op gemerkt, waaraan thans nieuwe en nog grootere zyn toegevoegd. DE UITWERKING DER AANVALLEN Duitsche verkenningsvliegtuigen heb ben gistermorgen vroeg geconstateerd, dat het beeld van enkele buitenwyken en stadsdeelen van Londen van uit de lucht uit niet meer te herkennen itf. In totaal zyn 33 branden uitgebroken, on der welke één brandhaard met een mid- deliyn van plm. 500 m. De door de Duitsche vliegtuigen uit geworpen bommen, met een tot duvser voor onmogeiyk gehouden vernielings kracht, hebben in de olie-opslagplaatsen van Port Victoria in de fabrieken, pak- en koelhuizen aan weerszyden van de Theems groote verwoestingen aangericht De plaats van de Silvertowndokken aan den benedenloop van de Theemsmonding kan nog alleen aan de hand van oriën- teeringskaarten worden nagegaan. Woensdagmiddag zyn een groote elec- trische centrale, de Beckton-gasfabrie- ken en het arsenaal van Woolwich door Duitsche bommen getroffen. Een voltreffer, gekenmerkt door een steekvlam van honderden meters, kwam terecht op een gieterij van het arsenaal van Woolwich, een der grootste wapen fabrieken van Londen. De militaire medewerker van de New York Post bespreekt de uitwerking van de Duitsche luchtaanvallen op Londen. Hy gelooft, dat de bombardementen zóó doeltreffend zyn, dat de ontruiming van de Britsche hoofdstad binnen afzienba- ren tyd overwogen moet worden en con stateert, dat de Duitsche vliegers in staat zyn hun aanvallen, zooals zy dat willen, voort te zetten, omdat geen door tastende verdediging mogelijk is. Indien men er in mocht slagen de dokken en fabrieken te vernielen, waarvan een bui tengewoon groot deel in Londen gecon centreerd is, heeft men al bereikt, dat de hoofdstad voor het grootste deel ver lamd is. De organisatie van de Britsche industrie wordt getorpedeerd zoodra de Londensche centrales falen, de kantoren ontruimd, het leidende personeel ver strooid en de arbeiders op de vlucht zyn. Volgens de jongste berichten zyn er voltreffers in Fleetstreet ingeslagen, zoodat de meeste gebouwen van de groo te Engelsche bladen zwaar getroffen zyn. Byzonderheden zyn tot dusver nog niet verkrygbaar, maar het staat vast, dat het gebouw van Reuter, dat pas verle den jaar gereed is gekomen, bescha digd is. De correspondent van het Finsche blad Uusi Suomi maakt melding van de vlucht der Londensche bevolking uit de stad. Alle wegen naar het Noorden en het Noord-Westen zyn vol menschen. De regeering heeft vele kasteelen en land goederen in beslag genomen om df vluchtelingen te herbergen. DOVER BESCHOTEN. Woensdag heeft een Britsch convooi, naar het D.N.B. verneemt, getracht de haven van Dover te verlaten. De Duit sche kustartillerie nam den havenuit gang onder vuur. Gevechtsvliegtuigen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1