NERNIEUWDf LICITAANfAlLfN OP LONDEN. eerste blad Dagblad voor de Provincie Zeeland irogramma WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 54e JAARGANG - No. 288 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Inkrimping van het aantal gemeenten Engelsche beweging voor compromis-vrede met Duitschland Demoraliseerende uitwerking op de burgerbevolking. Voortdurend hoorde men het inslaan van bommen. De Koning bij een inspectietocht diep geschokt. Koning bezoekt gebombardeerde wijken Blusschingspogingen opgegeven? De Japansche afgezant morgen te Batavia. Duitsche kustbatterijen in den aanval. Het Itaiiaansch weermachtsbericht. an 6—9, VijgenperPft s orite 8—0, B. Hardy r da 3—8, B. d'Arnpniio 4-13, B; DMr?m.i..P l B. Wilhelmina 3—p 4—9, Calleboutsperen eren 24, alles p. ke a Victoria 0—20, Bellê 10, Jefferson 7—24 Rademakers 11—24' J13, Cataloni 8—17' 417Kwetsen 13' en 8—17, Gele Eier' aine Claude d'Althan 4 nbozen 55, Bramen 38 ■uiven 2431, Witte me Noten 1418, alles a. Pr.boonen z. dr. 9_ -19, Tomaten 7—16 av.kool 3.70—5, Roodé 100 kg.; Komkommers 017, Perziken 1—5 alles per stuk; Kropsla 1.10—1.90. TO, 9 Sept. Aardappel- Eigenh. 3.823.88, id. "1.03, id. bonken 2.63; 4.10, id. drielingen ivsche Bonten 4.50, id. 2.77; Zeeuwsche Blau- id. drielingen 2.55. Al- Totale aanv. 43.320 kg. -9 September. Ondertrouwd: p. van G. Meerman 23 j. ie Bruin 24 j. en L. de d. v. J. A. Jacobs en -uggen; Willem Boude- liouwerse en J. Prinse; Christina d. v. J. Min- 3 Rijder; Robert Frans a en J. M. C. den Boer; v. F. Schets en A. M, nrederik Maria z. v. J, de Nooijer. van der Hoeven 01 j. (P. Z. C.) laand Augustus, ïeboren: 7, Albert z. v. en Cornelia Ars. 22, ia d. v. Cornells Pieter ia de Winter. [arinus de Jonge 26 j. ile en Margaretha van jd. Cornelia van 'tWesten- loote van Jan van Ges- H. Geboren: 11, Chris- ïerard Traas en Jacoba hanna Cornelia Wilhel- lus Anthonie van 'tLe- nnaard. (I. C.) Geboren: Pieter Jo- inis Kleppe en Eliza- [ina Neeltje, d.v. Jacob en Aartje Magdalena Jacobus Gerard, z. v. kan en Elisabeth Jozina Jacomina Flip- 1 te Kortgene, Wed. van Dina Snoodijk, 93 jr, iSandee. (N.B.) 11 September. Ir. ANP. 8.15 Wij begin- $0 Gram. 10.00 VPRO: 10.15 Gram. 11.30 Gods- 12.00 Ber. 12.05 Gram. iïtet. 12.45 Nieuws- en lichten ANP., gram. 1.15 Vrouwenuurtje. 3.0b en solist. 3.30 Gram. jjdisten. 4.30 Kinder- |iws- en economische be- i.30 Gram. 5.45 KRO- 0.05 Gram. 6.15 K^O- Vragen van den dag k 7.20 KRO-orkest. 7.40 Ivan het Nederlandsche vraaggesprek. °.uu mr. 8.15 KRO-orkest en lm. 9.40 Cyclus „Uitln- lale cultuur". 9.55 Ge aetare". 10.10 Wij si"1- I),50—10.30 Nieuwsber. ■1875 M. AVRO-Uitz. £sch. 7.15 Ber. Eng. 8.W fc„ gram. 9d0 CaMJ ■jn solist (opn.). 1U' 10.15 Orgelspel (ê'ram'i nusementsorkest. 1 li Omroeporkest. U.t 2.45 Nieuws- en econo gram. 1.00 Syb'e9 2.00 Ber. Duitsch. lig en piano. 3.W 3.50 Trompet en orge peers en soliste (°P th. 5.15 Nieuws- en [ten ANP. 5.30 Omro® 0.15 Ber. Eng. 6.30 d. Scheepvaart W» 3 en stoommachine^ inschepen '.W v Afflu- VNP)- 7-15 AVRO-Ag 8.00 Ber. Duitsch. - 8.30 Ber. Eng- '30 |o. 9.15 Ber. Eng' vS. Duitsch. 10.15Niej», 1—10.45 Ber. Eng.. s 10 [.80, 0.15—0.30 en Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Oocs Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J, J. F A N O Y, Lange Olststraat 34 en Noordweg 155. directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.69 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per rege! Ingezonden mededeelingen 60 cent por rsgel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto' 10 cent extra j Bij contract belangrijke korting a- „Het Vaderland" is van oordeel, dat reeds thans verbeteringen in ons ge meenschapsapparaat kunnen worden aangebracht door een tamelijk forsphe inkrimping van het aantal gemeenten. Ter illustratie geeft het blad een tabel waaruit blijkt dat van de 1006 gemeen ten in ons land er 721 zijn met minder dan 5000 inwoners. Verder dat Zeeland, wat betreft de kleine gemeenten, recordhoudster is. Van de 106 gemeenten die deze provin cie telt zjjn er 98 met minder dan 5000 inwoners, terwijl het gemiddeld aantal inwoners per gemeente 2400 bedraagt. Vervolgens maakt het blad een verge lijking tusschen Friesland en Zeeland, de twee uitersten. Friesland met zijn 425.000 inwoners telt 42 gemeenten. Opvallend is het zeer groot aantal dorpen in Friesland, dat on der een andersnamige gemeente valt: 239. Ook als men bedenkt, dat de, veelal op -eradeel eindigende gemeentenamen hier geen dorpsnamen zijn, bljjft het aan tal niet-zelfstandige dorpen zeer groot: gemiddeld bedraagt het acht per lande lijke gemeente; sommige grietenijen om vatten zelfs tegen de 30 dorpen. Men krijgt hier dus dit beeld: vele, kleine dorpen, in groepsverband gemeenten vormend. Het aantal kleine gemeenten is dan ook in Friesland zeer gering. Tien heb ben er minder dan 5000 inwoners, vier minder dan 1000. Uiteraard, maar niet temin merkwaardig genoeg, zijn steden hier de dwergen. De vier miniatuurge meenten zijn Stavoren, Hindeloopen, Slo ten en het eiland Schiermonnikoog. Van de provinciale bevolking woont 94.0 pet. in de 32 gemeenten met meer dan 5Ó00 inwoners, ook alweer een record, dat door geen andere provincie benaderd wordt. En het gemiddeld zielental, ruim 10.000, is al eveneens een record. De records van Zeeland en ook die mogen er wezen liggen precies aan den anderen kant. Deze provincie (op één na onze kleinste) telt meer gemeen ten dan Groningen en Friesland samen. Het komt er wel eens voor, dat één ge meente twee dorpen omwat, maar dat is hooge uitzondering. We hebben hier 98 gemeenten met minder dan 5.000 inwoners en slechts 8 met méér, en het kan dus geen verwon dering baren, dat twee derden der bevol king in kleine gemeenten woont. Het aantal dwerggemeenten, 33, is ook al weer een Nederlandsch record, evenals trouwens het gemiddeld zielental: 2.400. Moet nu de conclusie uit dit alles zijn: In Friesland is alles zoo puik in orde en laat ons dus, een oude uitdrukking nieu wen zin gevend, voortaan alles op z'n elf-en-dertigst gaan doen? Neen natuur lijk. Maar wel dringt zich de gedachte op, dat wat meer centralisatie wellicht z'n out kan hebben. Niet alleen negatief, door intooming van den roes van pape- rasserie, waarin de centrale Haagsche instanties eenerzjjds, de gemeentebestu ren anderzijds, thans noodgedwongen zoo vaak verkeeren. Maar ook posi tief. Het gezond verstand zegt, dat, in het algemeen gesproken, een grootere ge meente meer mogelijkheden heeft dan oen kleinere, een dorpengroep meer dan een dorp. Meer mogelijkheden op sociaal en cultureel gebied en ook b.v. op het terrein van ziekenverpleging, van brand- Weer',.van sport. Trouwens, in menig ge val zijn door samenwerking van gemeenten op beperkt terrein reeds re sultaten bereikt, die door samen smelting nog zouden kunnen groeien. Op het eerste gezicht moge het schij nen, dat door centralisatie werkgelegen er verloren gaat, in werkelijkheid zal e toeneming van overheidszorg juist eer nieuwe werkgelegenheid scheppen, ie in nuttiger banen kan worden geleid. Dit betoog onderscheidt zich in zoo- erre gunstig van andere soortgelijke be oogen, dab maar niet zonder meer wordt angenomen, dat centralisatie belang- bezuiniging beteekent. d wordt juist omgekeerd gezegd, t de toeneming van overheidszorg die v j1 centralisatie waarschijnlijk het ge- hp f Za* z^n' nieuwe werkgelegen- id zal scheppen. Vermeerdering van uitgaven dus. Natuurlijk behoeft dit geen reden te U om vermindering van het aantal ge- centen te bestrijden. 1kunnen gevallen zijn, dat niet al- samenwerking, zooals die de laatste jaren ook van hooger hand be vorderd wordt, maar ook samenvoe ging gewenscht is. Toch zal het aanbeveling verdienen, dat met het historisch gewordene reke ning wordt gehouden. En ook mag niet uit het ook worden verloren, dat ver mindering van het aantal gemeenten nog niet beteekent versterking van de volkskracht. Wèl Is het omgekeerde mogelijk. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Naar Trans Ozean meldt, verklaren de beken de Amerikaansche communisten Drew Pearson en Robert Allen in een opzien barend bericht uit Washington in de New York Daily Mirror, dat het depar- temens van oorlog en dat van marine, den laatsten tijd betrouwbare berichten uit Londen hebben ontvangen, volgens welke een kleine, maar invloedrijke kring in de Engelsche financieele wereld en bij de Britsche admiraliteit streeft naar een compromis-vrede met Duitschland. Aan deze beweging, waarvan ook de Ameri kaansche Ambassadeur, Kennedy, deel zou uitmaken, zouden de volgende feiten ten grondslag liggen. 1. In kringen van Britsche marine-of ficieren vraagt men zich steeds af, of Engeland's wanhopige strijd tegen Duitschland niet in laatste instantie de belangen der Vereenigde staten dient. Voorts vraagt men zich af, of Engeland, zelfs wanneer het aan een Duitsche in vasie mocht ontkomen, niet na den slag om Engeland zoozeer leeggebloed zal zijn, dat de geheele oeconomische en strategische oogst van den na-oorlogstijd door de ongedeerde Amerikaansche vloot zal worden thuisgebracht. 2. Verder betwijfelt men in Britsche marinekringen, of de Vereenigde Staten bereid zullen zijn in het a.s. voorjaar bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen ter beschikking van Engeland te stellen. De vernielingen door bommen aangericht in de Britsche industrie zouden aanzien lijk ernstiger zijn dan in de pers wordt toegegeven. De dagelijksche stijging van de door de Duitsche bommenwerpers ver oorzaakte millioenenverliezen doet thans reeds met zekerheid voorspellen, dat het herstel van de oeconomische verliezen jaren zal kosten, naar uit Engeland ver luid. De overeenkomst tusschen Roosevelt en Churchil zou in Londen aanzienlijke critiek ontmoeten, welke culmineert in de verdenking, dat Engeland door den afstand der waardevolle steunpunten op het Westelijk halfrond een al te hoogen prijs heeft betaald. De ervaring toont, dat een kleine, maar hooggeplaatste groep in Engeland onder bepaalde om standigheden een beslissenden invloed kan verwerven op de politieke oriëntee ring. Het is derhalve raadzaam met aan dacht deze vredesbeweging gade te slaan, in het bijzonder wanneer het ver nietigende Duitsche bombardement aan houdt. Omtrent de voortdurende en nog in hevigheid toenemende Duitsche lucht aanvallen op Londen, wordt door U. P. het volgende gemeld: Dinsdagmorgen heeft de luchtoorlog boven Londen een nieuw hoogtepunt be reikt. Bijna elke minuut hoorde men het inslaan van Duitsche bommen. Des morgens gingen de Londenaars naar hun werk door straten, die duide lijk de sporen van de Duitsche luchtaan vallen vertoonden. Op vele plaatsen lagen glasscherven en puin. Uit gesprongen waterleidingbuizen stroomde het water. Op andere plaatsen waren de rails van de tram ontzet. Verschillende straten, waar z.g. „blindgangers" waren ingesla gen, waren door de politie afgezet. Van het bureau van de United Press uit behoeft men niet ver te gaan om de gevolgen van de nachtelijke bombarde menten te ontdekken. Slechts enkele hui zenblokken verder is de straat door een grooten bomkrater vernield en kale boomstompen steken, beroofd van hun takken, in de lucht. Slechts weinige deelen van de stad zijn bij dezen derden achtereenvolgenden luchtaanval gespaard gebleven. De Londensche correspondent van de „New York Times" meldt in een uitvoe rig bericht, dat het onophoudelijk den deren van de motoren der Duitsche bom menwerpers en het loeien van de neer vallende bommen op den duur, naar de Engelsche regeering zelf toegeeft, een demoraliseerende uitwerking moeten hebben. Voorzoover de schijnwerpers niet toe vallig de Duitsche toestellen in hun stra len vingen, waren jagers en luchtdoelar tillerie zoo goed als niet in staat, hen te verdrijven. Vele Londenaars vragen zich reeds af, zoo meldt de correspon dent, waarom de Duitsche vliegers zich naar eigen goeddunken boven Londen kunnen bewegen. De correspondent van het blad, die zelf ternauwernood aan een bom is ont snapt, en eeii herhaling van een derge lijke zenuwproef in geen geval nog eens wil beleven, citeert een Londenschen collega, die het einde van Warschau heeft meegemaakt, en die verzekert dat niets te vergelijken is met datgene, wat Londen op het oogenblik begint door te maken. Enkele omgevingen van Londen gelijken thans op de toekomstfantasieën van den schrijver H. G. Wells over de verwoesting van de moderne wereld. Koning George VI heeft Maandag, naar uit Londen wordt gemeld, de door de Duitsche luchtaanvallen het zwaarst getroffen stadswijken bezocht. Uit alles bleek, dat hij diep geschokt was. Ver scheidene uren vertoefde de koning bij het opruimingswerk en sloeg hij de wan hopige pogingen van de brandweer gade om de door brandbommen veroorzaakte branden te blusschen. Een dramatisch hoogtepunt bereikte de inspectietocht, toen de koning in een door een enkele bom geslagen krater afdaalde, waarin twintig huizen waren verdwenen. Het grootste deel van de Londensche schouwburgen en bioscopen is in verband met de onophoudelijke Duitsche bomaan vallen op de Engelsche hoofdstad tot na der ordér gesloten, zoo werd gisteravond uit Londen gemeld. De Londensche correspondent van „Göteborgs Morgenpost" meldt aan zijn blad o.a. het volgende: In de meeste Londensche bedrijven is het werk vandaag als gevolg van de bomaanvallen neergelegd. Van officieele zijde is medegedeéld, dat de dokken in de omgeving van de monding van de Theems geheel zijn vernield en dat alle pogingen om de vuurhaarden te blus schen, moesten worden opgegeven. Men beperkt zich er toe, de modern ste installaties te redden, die gelegen zijn op den Noordelijken oever van de Theems. Bijzondere pogingen worden in het werk gesteld om de groote voorraden goederen bij de Victoria- en Aibert-dok- ken in veiligheid te brengen. Hier be vinden zich n.l. groote graanpakhuizen, waarvan echter de installaties geheel zijn vernield. Verscheidene straten bij deze dokken staan in vuur en vlam en ook hier staan geweldige magazijnen in brand, waarin anders voor het levens onderhoud noodzakelijke goederen liggen opgestapeld. Een groot aantal vrijwilli gers probeert hier te redden, wat er te redden valt. Er werd Dinsdag te Londen vier maal luchtalarm gegeven, n.m.l. te 12.54, 15, 10.25 en 16.56 uur. MOEILIJKHEDEN BIJ LONDEN'S VOEDSELVOORZIENING. Onder het vetgedrukte opschrift: „Londens levensmiddelentoevoer afge- Bygaand kaartje geeft een goed beeld van de voornaamste plaatsen aan Engeland's Zuidkust, die herhaaldelijk de Duitsche luchtmacht worden aangevallen. door OFFICIEELE ONTVANGST. Het departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio heeft een officieel tele gram ontvangen van den Japanschen consul-generaal te Batavia, Saito, waar in wordt meegedeeld, dat Ichizo Kobay- asji, de speciale afgezant van Japan naar Nederlandsch-Indië, op 12 Septem ber a.s. aan boord van de Nisjo Maru in Batavia zal aankomen. De Nisjo Maru zal naar Batavia op- stoomen vergezeld van drie Nederland sche marinevliegtuigen. Een honderdtal Nederlandsche soldaten zal als eere- wacht op de kade voor Kobayasji opge steld staan. Na verwelkoming door een persoonlijken vertegenwoordiger van den Gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, andere vooraanstaande Neder landsche autoriteiten en ongeever 150 leden van de Japansche kolonie, zal Ko bayasji in een auto, welke hem speciaal door de Nederlandsche overheid ter be schikking zal worden gesteld, naar het Hotel des Indes rijden, waar hij zijn in trek zai nemen. Denzelfden avond zal de Japansche afgezant een bezoek brengen aan den Gouverneur-Generaal, die ter stond daarop, volgens het protocol, het bezoek zal beantwoorden. sneden" publiceert de New York Sun" een bericht van de Associated Press uit Londen, volgens hetwelk officieren van de Britsche luchtmacht openlijk toege ven, dat de mokerslagen van de Duitsche luchtvloot op de strategisch belangrijke doelen in de Londensche havenwijk het havenverkeer volkomen tot stilstand ge bracht hebben. Levensmiddelen voor de bevolking van Londen kunnen slechts met vrachtwagens en per trein worden aangevoerd. De Britsche minister voor de voedsel voorziening deelt, naar D. N. B. uit Lon den meldt, mede, dat voor de bewoners van Londen wier woningen door de lucht aanvallen zoo ernstig zijn beschadgid, dat zij niet meer kunnen koken, vleesch in blik beschikbaar zal worden gesteld. Deze speciale regeling geldt uitsluitend voor getroffen gezinnen. Andere perso nen mogen geen vleesch in blik koopen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Op 9 September des avond werd een Britsch konvooi, komend van Dover, door Duitsche kustbatterijen onder vuur genomen. Het convooi werd uit elkaar geslagen. Vier schepen keerden naar Do ver en twee naar Deal terug. Een be schadigd tankschip werd eveneens naar Deal gesleept. Het achtste schip van het convooi bleef liggen, waarbij zich een sterke rookontwikkeling voordeed. Het vuren werd door het invallen van de duisternis om 20.40 uur gestaakt. Een uur later nam ons vèrdragend ge schut een Britsche batterij bij Dover on der vuur. Deze batterij had om 20.30 uur getracht het vuur van onze batterijen op het convooi te beantwoorden. Zij werd in een strijd, die bijna twee uur duurde, tot zwijgen gebracht. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt In het Oostelijke bekken van de Mld- dellandsche Zee heeft ons zeer bedrijvig luchtwapen hevige bomaanvallen op Hai fa in Palestina en op de spoorlijn Alexan- drië-Marsa Matruh ondernomen. Bij het eerste optreden werden de havenwerken en belangrijke pakhuizen getroffen en hevige schade toegebracht. In Noord-Afrika werden bovendien vijandelijke tentenkampen en colonnes vrachtauto's door het luchtwapen aan gevallen en beschoten. Vooral bij Bir- scheferzen heeft de vijand zware verlie zen geleden. Het vijandelijke luchtwapen ondernam eenige aanvallen op de plaatsen in Cyre- naica, waarbij in totaal een man gedood en vier gewond werden. Er werd onbe- teekenende stoffelijke schade aange richt. In Oost-Afrika deed ons luchtwapen een aanval op de vliegtuigbasis van Port Soedan, waarbij verscheiden vliegtuigen op den beganen grond getroffen en bran den veroorzaakt werden. Ondanks den aanval van de vijandelijke jagers zijn al onze vliegtuigen, na een vijandelijk toe stel te hebben neergehaald, op hun bases terug gekeerd. In Kenya werden eenige opslagplaat sen en kampen door ons luchtwapen in Bura aan de Tana-rivier met duidelijk waar te nemen resultaten en zonde? eigen verliezen gebombardeerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1