-m IDE ZEEÜW Groenten- en Vruchtendrogerü in gebruik genomen. Erdal doet schoenen langer meegaan! Het beginsel voorop. EN AANBOD OTHE Kalfvaarzen TWEEDE BLAD Bevil Granville jarig vosbles rriepaard Irde Julianatarwe lishoudster U op dit blad Berichten BVï pet. 81%. pet. 76%. ,n ongeanimeerd FEUILLETON Het N.A.S. ontbonden. Ontbinding der Vrijmetselaarsloges. Onze tuinbouw op nieuwe wegen. Uit de Provincie 5or enkele rustbehoe. en Chr. leotuur (boe. lach rif ten) afstaan? swenscht afgehaald, '1, Opril 8, Tel. 2614^ o e a N, NDEL A. KERK- ngschestraat 48, Mid- ipt thans nog uwe Is er nog keus en is met een gezelschap van zeven? L.A.V.O. U den prljs eena opgeven. Telef. 2020, Wljn- 4, Goes. STRAAT 19 geparfumeerds AU DE COLOGNE if los per maatje. KOOP gging en eigen ge- TE WONINGEN te mg. Te bevragen: Voningbur., Gortstr. Middelburg. we menw. m. pl. bak, nog eenige nieuwe 1 gebr. stroosnij- 2 Coksploegen en bakwagens. GEBR. i, Brigdamme. wett. ged.) voorkomt rkenspest, Borstziek- oten, Achterblijvers, 5 K.G. baaltje D. ALEWIJNSE ielburg. KOOP: 3RSE Jz., Gapinge. KOOP: gewas, eerste na- 9. J. WISSE, Pop- jeliskerke, B 16. KOOP: .b.c.-vrij. Aagtekerke. |eftijd. D. BAKKER, (Oranjezon). haagt te koop voor I STUK BOUW- OF r waarde van 4500, even No. 52, Boek- \ANOY, Lange Gist- jjdelburg. een z.g.a.n. Fornuis, (gevraagd: een goed Ikontroomer en een een drachtige ?gug. 99, Schore. IICHTEN. 1940. t Amsterdamsche medegedeeld door N.V., te Goes. B83/s. 9lVa. pet. 78V2. JSVs. 28—229. 81%. tr 200. e 131V2. i 227/s. ijzing te Newj- pen. De laatste gebleken, dat h (housse in Ameri Xebracht dan t |val is. ti koersverlies Aku's ontwikkelde traag, waardoor wist op te l° Pukt eenigszms gea ïg was lager- VAN VRIJDAG 6 SEPT. 1940. Nr 284. Uit! „Door plicht tot recht" (Chr. P. T, T. personeel) De gebeurtenissen, die in zulk een 8nel tempo over ons land en volk zijn gekomen, hebben ook de vakbeweging niet onberoerd gelaten. In een vorig artikel zagen we, hoe in ona land een eenheidsbeweging zich baan breekt, die haar duizenden aan trekt, maar toch ook, speciaal van chris telijke z^jde, gerechtvaardigde critiek uitlokt. Een zelfde begeerte naar eenheid treffen we in de vakbeweging aan. Nu willen, we allerminst bewaren, dat de tijdsomstandigheden de vakbeweging in Nederland niets zouden te zeggen hebben. Zy ook zal zich wel terdege op de toekomst hebben te bezinnen. Hetgeen nog iets anders beteekent, dan op de toekomst vooruit te loopen. Dat geldt althans voor de Christelijke Protestantsche vakbeweging. Deze voelt er vooralsnog niets voor aan zichzelf een brevet van overbodig heid uit te reiken. Zij staat op het standpunt en zal daar op blijven staan, dat zü krachtens het beginsel, dat ze belijdt, recht van be staan heeft. De bewering is geuit, dat nu er door de omschakeling van de socialistische vakbeweging een streep gehaald is door de klassenstrijdtheorie, feitelijk een lan ger optreden van onze eigen vakbewe ging geen zin meer heeft. Wat getuigt zulk een bewering van totale onkunde met de historie van de Christelijke vakbeweging en met de be- teekenis van haar leidend beginsel. Alsof dat beginsel met het al of niet voortbestaan van een bepaalde gepropa geerde theorie staat of valt. Het christelijk beginsel behoudt zijn waarde in alle tijden en bij elke koers verandering in de denkbeelden der menschheid. Deze denkwijzen zijn aan onophoude lijke veranderingen onderhevig. Zoolang de wereld bestaat heeft de menschheid haar ups en downs gekend en ze zal die blijven kennen. Alleen het Woord Gods kent deze dei ningen niet. Gods Woord houdt stand in eeuwigheid En zal geen duimbreed wijken. Een beweging op dat rotsvaste begin sel gegrond zal niet zoo licht om zwaaien. Zeker zal ze daartoe niet zelf het ini tiatief nemen. Ze doet dat ook niet met als stok achter de deur de toekomstige dwang. De waarschuwing om nu op dit oogen blik maar vrijwillig de eigen zelfstan digheid prijs te geven en mede te wer ken aan de totstandkoming van een be- ginsellooze eenheidsbeweging is bij haar aan een verkeerd adres geadresseerd. Zy zal daartoe nimmer uit eigen be weging overgaan. Omdat haar daarvoor het beginsel, dat haar drijfkracht vormt, te lief is. En omdat ze van een zegenrijke toe komst onder neutrale vlag allerminst verzekerd is. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Gewestelijk secretariaat. De Nederlandsche Unie heeft thans de gewestelijke secretariaten vastgesteld. Voor Zeeland is benoemd ir M. de Vink, Bierkade 9, Middelburg. door JOSEPH HOCKING. 48) _0_ „Omdat ziet u dat zelf niet? Ik ben V°^ u- Zelfs op dit oogenblik heeft u moorddadige plannen in uw hart. U te „m?0 verteld> dat u trachten wil, uit vnn„ w!e het gedaan heeft, waar u voor veroordeeld is geworden, om hem aan te vermoorden!" Hij zweeg eenige seconden, toen zei J* ,,Ja, dat ben ik van plan." ü"^kan u miJ toch wel begrijpen. In is A» Ven moordenaar. Uw hart hebben Z°U memand kunnen lief- Weer zweeg hij, en scheen na te den- over wat zy gezegd had. ken "v naa. harten/r-,heb u wel lief!" riep hij grtstochteiyk uit. „Ik zou zelfs - en hi öog zon'n hij -het zei - ik zoa zelfs doorbrei! *6^ JT te Dartmoor willen kon winnen UW liefde daardoor kafnTet'w^W-°rdT. 5>' "wat u zegt, hen nipt- ZIJn" Liefde en haat kun- voor u zhb6 n? gaanf Ik zou bang denaar!" n uw kart een moor- Hij trad een stap nader. BEZITTINGEN NAAR N. V. V.-ORGANISATI ES. DE LEDEN KUNNEN OOK DAARHEEN OVERGAAN. De door den Rijkscommissaris ge machtigde commissaris voor het Natio naal Arbeids-Secretariaat, het „N.A.S." heeft besloten de tot deze landelijke or ganisatie behoordende bonden en arbei dersorganisaties met ingang van 8 Sep tember a.s. te ontbinden, behoudens de volgens art. 15 van het Werkloosheids besluit 1917 vereischte goedkeuring. Tot likwidateur is door den commissaris, Mr M. M. Rost van Tonningen, benoemd de heer H. J, Woudenberg, in diens hoeda nigheid van commissaris van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.) In dit besluit is verder bepaald, dat de likwidateur, na aan het bepaalde bij art. 1702 van het Burgerlijk Wetboek en bij het Werkloosheidsbesluit 1917 te hebben voldaan, aan de bezittingen der ontbonden organisaties een bestemming zal geven, die zooveel mogelijk overeen komt met die, waartoe zij zijn bijeenge bracht, met name door die bezittingen aan te wenden ten behoeve van de bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen aangesloten vakorganisaties in dezelfde bedrijfstakken. Naar aanleiding van dit besluit heeft de commissaris van het N. V. V., de heer Woudenberg, een schrijven gericht aan de bij het N. V. V. aangesloten or ganisaties, waarin mededeeling wordt gedaan van een nadere beslissing van commissaris Woudenberg, dat alle le den van een by het N. A. S. aangesloten organisatie, die zich vóór of op 9 Sept. a.s. aanmelden voor het lidmaatschap van de overeenkomstige bij het N. V. V. aangesloten vakvereenigingen, als zoo danig moeten worden aangenomen. Zoolang de betreffende personen door hun overeenkomst nog niet vallen onder de reglementaire bepalingen van de werkloozenkassen van het N. V. V. zul len de reglementaire bepalingen van de vorige kassen gelden, voor zoover het bedrag en de duur der uitkeering niet hooger zijn dan bij de kassen van het N. V. V. Loopende werkloosheidsuitkee- ringen worden met inachtneming van het bovenstaande voortgezet volgens de bepalingen, die gelden bij de bij het N. V. V. aangesloten organisaties. Mocht Ook in Kopenhagen heeft de „fiets-tax" zijn intrede gedaan, welke in wezen veel gelijkenis met onze bekende „twee-tax" heeft. (Foto Weltbild) een lid later werkloos worden, dan zal bij de berekening van den wachttijd re kening worden gehouden met den als lid van de Federatie doorgebrachten tijd. Overgekomen leden, die op 8 Sept. niet werkloos waren, maar dit mochten worden, behooren uitkeering te ontvan gen ten laste van de werkloozenkaB bij de by het N.V.V, aangesloten betrokken bonden, waartoe tusschen de bestaande werkloozenkassen van de bij het N. V. V. aangesloten bonden en de gelikwideerde kassen een regeling getroffen zal wor den. OFFICIEELE MEDEDEELING. Van bevoegde officieele zijde wordt medegedeeld, dat in geheel Nederland de ontbinding der vrijmetselaarsloges Is be volen, zulks In het raam van de herorde ning van het Nederlandsohe maatschap pelijke en geestelijke leven. Aan een aan het A.N.P. verstrekte toe lichting is het volgende ontleend Nadat in de laatste jaren byj de vol trekking van de staatkundige hervor ming van een aantal Europeesche landen de vrijmetselaarsloges, als zijnde organi satorisch en grootendeels ook geeste lijke steunpunten van het wereldlibera- lisme en van de geldheerschappij geliqui deerd zijn, zijn in de afgeloopen weken verscheidene andere staten er toe over gegaan de vrijmetselaarsorganisaties in haar landen te verbieden. Dat dit besluit genomen is in landen, waarin deze organisaties 'n buitengewo ne geestelijke en politieke macht uit oefenden, is te beschouwen als een ver strekkend politiek symptoom. Daarte genover is het teekenend voor de Neder landsche partijen en groepen, welke zich naar haar zeggen tot een herordening geroepen gevoelen, dat eenige groe pen uitgezonderd nergens ook maar een poging wordt gedaan, om de loges als 'n product van de dwalingen van een voorbij tijdvak te brandmerken en er de finitief mee af te rekenen. Het is de vrijmetselarij geweest uit welker milieu eenmaal de leuzen van de Fransche revolutie van 1789 zijn opge komen. Zij zelf was in haar later tot ont wikkeling gebrachte organisatie het po litieke zij het onofficieele machts middel van die cosmopolitische liberale kringen, die in politieke en oeconomische samenwerking het aanschijn van de par lementen van vele staten hun stempel op drukten. Het is teekenend voor den toe stand der laatste decenniën, dat het aan geen andere politieke macht gelukt is de vrijmetselarij uit den zadel te werpen. Alle aanvallen van de zijde der Ker ken tegen de loges leidden niet tot resul taat en eerst aan de nationaal-socialis- tische en fascistische revolutie bleef het voorbehouden, de organisatorische en grootendeels geestelijke steunpunten van het wereldliberalisme en van de geld heerschappij te overwinnen. Door de geschiedenis, d.w.z. door het verloop van het spel der krachten, is een ondubbelzinnig oordeel geveld over het ten val gekomen Fransche systeem van de achttiende eeuw. Daarom moet het als bedenkelijk worden beschouwd, wan neer thans krachten, die tot nu toe uit zichzelve onmachtig waren, trachten in de plaats van overleefde vormen welis waar een nieuwe gedaante, doch naar den inhoud het oude regime te stellen. Het nationaal-socialisme nu streeft er naar met voorbijstreven van de ongebon denheid van het liberalisme een nieuwe staatkundige en sociale gedachtenwereld op te bouwen. Het stelt in de plaats van de niet meer houdbare bindingen van het verleden een vaste sociale orde en daar om draagt de overwinning op de vrijmet- „Maar als ik geen moorddadige plan nen had," vroeg hy „zou u my dan kun nen liefhebben?" Het meisje werd onwillekeurig getrof fen door den ernst, waarmee hij sprak. Zy dacht er niet aan, om hem lief te hebben; maar zij voelde zich wel bewo gen. Hy leek opeens een andere man. Hij was niet langer een ruwe mijnwerker. Zij zag een jongensachtig gelaat met ernstige liefhebbende oogen; met man lijke, beweeglijke gelaatstrekken; een man, waar iedere vrouw trotsch op zou kunnen zijn. „Zou u mij dan kunnen liefhebben?" herhaalde hij. Zy antwoordde niet, maar hij meende haar antwoord in haar oogen te lezen, en kreeg moed; maar het volgende oogen blik keek het meisje hem opnieuw met angst en afschuwd aan; want weer las zij wraak en moordzucht in zijn oogen. „Dit is dus uw antwoord „Zou ik een ander antwoord kunnen geven?" „Neen," zei hy, „dat zou u niet kun nen doen. Vergeef mij, als ik u verdriet gedaan mocht hebbenmaar ik moest het u vertellen. Ik zal myn gezelschap niet langer opdringen." Hij vroeg niet, of ze, wat hy haar ver teld had, geheim wilde houden. Hy was overtuigd, dat zy geen woord zou los laten. Zy keek hem aan, alsof zy verwachtte, dat hy nog wat meer zou zeggen, maar toen hy bleef zwygen, stak zy haar hand uit. „Woorden zeggen zoo weinig," zei ze. „Ik heb dat nog nooit zoo gevoeld als nu, maar u begrijpt het, niet waar? Ik zal voor u bidden." „Neen, doet u dat niet," zei hy met heesche stem. „Als u dat doet, zou ik misschien Neen, doet u dat niet; maar beschouw my als een vriend; en denk er aan, als u ooit hulp noodig heeft, zal ik zorgen in de buurt te zijn. Ik ben er zeker van, dat u in groot gevaar is en mij noodig zal hebben, en ik zal u by- staan, zooveel in myn vermogen is; God weet het." Hy keerde zich om en liep de kloof uit, tot waar die eindigde in de weilanden; en zy stond hem na te staren. Eindelijk slaakte zij een zucht en ver wijderde zich in tegenovergestelde rich ting. Zij gaf echter geen gehoor aan zijn verzoek, om niet voor hem te bidden. Al voortgaande verhief zij haar hart in het gebed tot God en smeekte Hem, den man toch de oogen te willen openen en hem te doen inzien, dat hij voor eeuwig verloren was, dat hij niets beter was dan de man, die hem zulk een groot onrecht had aan gedaan, maar dat de Zaligmaker der wereld ook voor hem in den dood was gegaan, opdat ook hy behouden zou wor den. „Heer," bad hy, „breng Gij hem van zyn booze voornemen terug; geef hem Onder groote belangstelling is gister middag de groenten- en vruchtendrogery van het Centraal Bureau der Tuinbouw veilingen in Nederland, te Schipluiden officieel geopend. Namens het bestuur van de drogery gaf de heer A. van 't Hart een overzicht van de wordingsgeschiedenis der inrich ting. Reeds lang voor den oorlog, aldus spreker, vormde zich een studiecommis sie, om de rentabiliteit van het drogen van groenten en de eventueele afzetmo- geiykheden te onderzoeken. Deze droge ry is dus geen oorlogskind. Integendeel deed zich allang de behoefte gevoelen on der de voormannen in den tuinbouw, om andere afzetmogeiykheden te zoeken en verlost te worden van het doordraaien der producten. De heer Van 't Hart wees er verder op, dat de tuinbouw zijn producten jarenlang voor zeer lage prijzen heeft moeten aan bieden. Door de drogingsmethode opent zich een geheel nieuw aspect, ook voor den export en wel naar die landen, waar de transportkosten een rol van beteeke- nis spelen. Men denke aan berglanden, of moeilyk te bereiken binnenlanden. Voor landen, welke weinig of geen versche groenten opleveren, zal dit product een uitkomst blyken. De heer F. V. V a I s t a r, regeerings- commissaris voor den tuinbouw en voor zitter van het Centraal Bureau voor de Veilingen, hield de openingsrede. Het doel van de stichting dezer dro gerij is een stap te zetten op het pad, dat tot prysbeheersching leidt. Wanneer voor een product geen ongelimiteerde afzet aanwezig is, moet door een goed be- heerschte teeltregeling en verder door het correctief van verduurzaming, de aanvoer en verkoop in overeenstemming worden gebracht met de vraag. Dit wil de tuinbouw in de toekomst. Hy wil dit ln nauwe en eeriyke samen werking met de Industrie probeeren te bereiken. Er zullen fabrikanten zyn, die met bezorgdheid dezen stap van den tuinbouw gadeslaan. Voor die bezorgd heid is geen grond, althans niet voor dien fabrikant, die begrypt, dat de tuinbouw voor een rechtvaardige zaak strydt, als hy zoekt naar een weg, om een loonen- den prys voor het product te verkrygen. Degene die bereid is daaraan mede te werken, zal ln ons geen vyanden maar vrienden aantreffen. Iedere oneeriyke concurrentie is ons vreemd, aldus de heer Valstar, alleen tegen misstanden zal onze actie met het nieuwe wapen gericht zyn. Wat hier tot stand kwam is een eerste stap in deze richting. De laatste jaren zyn millioenen kilo's groenten niet tot waarde gebracht kunnen worden, omdat het ons aan middelen ontbrak om actief mee te werken aan herstel van het even wicht tusschen vraag en aanbod. Deze drogery is dus niet bedoeld als een oor- logs-industrie, het is ook geen wapen, om daarmee den concurrentiestrijd met be staande industrieën te voeren, het is slechts een welbewuste poging, die er op gericht is den prys op de veilingen te be- heerschen om voor de tuinders een loo- nenden prys te verkrygen. Moge iedere tuinder het zoo zien en met ons het geloof hebben, dat ook deze drogery een van de middelen kan en zal zyn, om de economische positie van den tuinbouw te verbeteren en te versterken. Met den wensch, dat de ingebruikne ming van deze installatie voor den tuin bouw zal beteekenen een betere toekomst en de ontsluiting van nieuwe afzetgebie den, opende de heer Valstar de drogerij. selarij een zeker vooruitstrevend ka rakter. Natuurlijk zal ook de ontwikkeling hier in Nederland na dezen maatregel met opmerkzaamheid worden gevolgd. Hoe ook de resultaten van dit verbod mogen zijn, de vorm van de vrijmetse laarsloges is, nu zoovelen een blik heb ben kunnen slaan in de loges zelf en in heel de valsche romantiek van haar in stellingen, van alle illusies ontdaan. In ieder geval kan men zeggen, dat het z.g. mysterie dat vele kleinburgerlijke natu ren heeft aangetrokken en anderen op zijn minst geïnteresseerd heeft, thans niet meer bestaat. Wel heeft zich eens in deze loges de politieke macht geconcen treerd, van hier uit zijn de groote trans acties van de wereldpolitiek en van de wereldeconomie gesloten. De materieele symboliseering echter van een vroeger dweepzuchtige idee was dermate primi tief en armelijk aan vormen, dat ook dit feit slechts een uiting is van heel de in nerlijke leegheid, welke in de steeds ver der vervlakkende geesteswereld van de vrijmetselarij naar voren komt. Onder de slagen van de nieuwe revo lutie storten thans de steunpilaren van de liberale wanorde overal ineen, hetzy het gaat over de wereldbeschouwing der vrymetselary, hetzy over haar complot ten of over de door haar nagestreefde slechts door goud gedekte wereldvaluta en de heerschappij der geldtrusts. ZUID-BEVELAND. Wilhelminadorp. Zaterdag 7 Sept. des avonds 7.30 u., geeft het muziekgezel schap „De Echo" een concert op het dorp. een nieuw hart, een hart, dat vraagt: „Heer, wat wilt Gy, dat ik doen zal." Leer hem zijn vyanden te vergeven, om dat Gy hem zijn zonden vergeven hebt. Voor U is niets te groot of te moeilijk. Gy vermoogt alles. Och, open hem de oogen voor zijn verloren toestand en breng hem aan den voet van het kruis." En Seth? „God weet het, dat ik u hel pen zal, zooveel in myn vermogen is", had hy gezegd. Als God wist, dat dat zijn stellig voor nemen was, dan wist God ook, wat er nog meer in zijn hart en in zijn gedach ten was. Hij zag opeens welk een groote zondaar hy was in het oog van God en smeekte om behoud, en God verhoorde hem. De gedachte, om den dader naar het leven te staan, gaf hij meteen op, maar hij vroeg God hem toe te staan zijn naam te zuiveren voor het oog van de wereld. Was het ook niet zijn vaders naam, die bezoedeld was geworden? Toen hij naar huis terugkeerde, was het reeds laat. De zon was nog lang niet onder, toen Auriol St. Minver bereikte. Seth was haar onderweg geen oogen blik uit de gedachten geweest. Zij was den Heere blijven smeeken hem toch te willen behouden, en eindelijk was haar hart tot rust gekomen. En de man was dus niet Seth Trelyon maar Bevil Gran ville, dien zy zich nu weer eenigszins her innerde. Zy was eertijds nog maar veer- WALCHEREN Ritthem. Gemeenteraad. Woensdag vergaderde de raad. Alle le den aanwezig. Blijkens een ontvangen opgaaf van den Inspecteur der directe belastingen te Middelburg hebben de belastingen over het boekingstijdvak 19391940 een be drag van f 491,13 meer opgebracht dan was geraamd. Jaarlijks omstreeks dezen tijd worden de grintwegen in de gemeente opnieuw begrind. De voorzitter deelde echter me de, dat B. en W. wegens de hooge grint- prijzen en nog enkele omstandigheden, voornemens zijn om hiermede dit jaar een uitzondering te maken en voorloo- pig met deze werkzaamheden te wachten tot volgend voorjaar. De gemeenterekening over 1939 werd aangeboden met een bedrag in ontvang sten, groot f 10690,43 en een bedrag in uitgaven, groot f 7910,71, aldus een ba tig slot van f 2779,72. Ook de begrooting voor 1941 wordt aangeboden met een bedrag in ontvang en uitgaaf, voor zoover den gewonen dienst betreft, van f 10.487,60 en met een post onvoorzien van f 1519,48. Aangeboden en vastgesteld wordt de begrooting van het Burgerlyk Armbe- I stuur voor 1941 met een bedrag in ont vang en uitgaaf van f 1053,66 en een post onvoorzien van f 36,91. Aangezien de gemeente-eigendommen voor een totaal-bedrag van f 54.630 voor brand zyn verzekerd by hoofdzakelyk Engelsche maatschappijen, stellen B. en W. voor deze verzekering over te slui ten by Nederlandsche maatschappijen. Hoewel dit een verhooging der te betalen premies tengevolge zal hebben gaan alle raadsleden er mede accoord. Op de algemeene vergadering der Vryw. Brandweer te Ritthem, zijn on- tien jaar geweest, maar zy had natuur lijk toch allerlei gehoord betreffende zijn veroordeeling. Zij begreep nu zijn dub bele persoonlijkheid, en was blij, dat ze een vriend in hem gevonden had; ook blij, dat hij gezegd had, te zullen zorgen, dat hy in de buurt was, als zy hulp noo dig had „Wel, Auriol, je bent laat vanmiddag," zei David Osborne. „Waar heb je al dien tijd gezeten?" „Ik ben na schooltijd een eind gaan wandelen," was haar antwoord. „Zoo," zei David veelbeteekenend. „Er is een brief voor je gekomen." „Een brief voor mij „Ja, niet met de post. Kun je niet ra den, van wien hij komt? Hier is hij." Zij ging meteen door naar haar slaap kamer en nam den brief mee. Toen zij de deur gesloten had, sneed zij den brief open. Hij was van Nick Bodinnick, en iedere regel ademde liefde en toewyding. Hij had den vorigen avond niet alles kunnen zeggen, wat er in zijn hart was, en daar om schreef hij haar nu. Zij had hem ge vraagd, om dien avond nog niet te ko men, en hij zou zich daaraan houden, maar niets zou hem verhinderen, om den volgenden avond om acht uur haar ant woord te komen haleri. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5