De Nederlandsche Jaarbeurs. De iiichtaanvallen zijn gisteren voortgezet. Dagblad voor de Provincie Zeeland f Giro 203203. De P™ h.30 plus steeds voor«» ijke politie. UNIFORMEN. ogramma WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940 54e JAARGANG - No. 282 jvissei of giro- Onvoorwaardelijk actief. Buitenland Amerika pacht Britsche vloot- en luchtbases. Engeland krijgt 50 torpedojagers. Wachtgeldregeling voor Kamerleden. Het herstel van de scheepvaart op de Schelde. Het Italiaansche weermachts- bericht. Regeling van geleden oorlogsschade. DUITSCHLANOS VOORRAAD OLIE EN BENZINE. AAN [men bestaat by de ornemsn om binnen- n de uniformen van NederlandBche ge. ;e brengen. Door ge- Hen dan de agenten gemeenten dezelfde krijgen. Om practi- nen een eind maken chillen, welke op dit bestaan. "H - keeren naar hun Bij het passeeren de leden der N.S.V. neusmiddelen aan de (Foto Weltbilö.) September 1940. 1:14.4 M. VARA-Uitz. gram. 10.00 VPRO: 3.15 Declam. 10.30 Cabaretprogr. (opn.) /ARA-orkest. 12.45™ I gram. 2.00 Orgelspel. 1.15 Gram. 3.30 Voor 3er. ANP. 5.30 Esme- |5 Letterk. overz. 6.35 van den dag ANP. jlicitaties. 7.25 Volks- [event. reportage. 8.00 Puzzle-uitz. 8.30 Bra- 9.00 „Gisteren, van- oespraak. 9.05 Radio- lamblers. 9.50 Solis- 3er. ANP., sluiting. 75 M. AVRO-Uitz. |h. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Ier. ANP. 10.00 Mor- I Gram. 10.30 Georg neensch orkest. 11.15 |iorg Stefanescu's Roe- en gram. 12.30 Ber. br. ANP., gram. 1.00 Jtsorkest. 2.00 Ber. .nroeporkest, solist en Sng. 3.30 Omroepork. Palladians (opn.) 5.00 |Ber. ANP. 5.30 Gram. 6.30 Onderwijsfonds |en causerie „De vaar- uropa". 7.00 Vragen lp). 7.15 Gram. 7.40 te. 8.00 Ber. Duitsch. f8.30 Ber. Eng. 8.45 |9.15 Ber. Eng. 9-30 Duitsch. 10.15 Ber. Ber. Eng. en slui- 0.15—0.30 en 1.15— |A 228 A 229 mW\ Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voretitraat 7 0, Qoei Poitrekenlng 44488 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOY, Lange üiststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Aboaaeweataprij» ii-óO per kwartaal \Veekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 50 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting deze modellen bt Practisch Wtl leven onder den druk van den oorlog en van de bezetting, maar voor al onder den druk der onzekerheid. wy tasten veel meer nog dan in ge wone omstandigheden in het donker. Wy weten niet hoe het verdere ver loop van den oorlog zal zyn; wy weten niet in welke richting zich het staat kundige en economische leven zal ont wikkelen. Dit kan een verlammende werking hebben en heeft dit aanvankelijk ook gehad. Al spoedig echter is het leven weer opgeveerd. Op politiek gebied openbaarde zich een onverwachte en verbiydende bedrij vigheid. Onze organisaties op sociaal gebied gaan voort de hun toevertrouwde belan gen te behartigen. En wat het bedrijfsleven betreft, valt er van een verminderde activiteit wei nig te bespeuren. Daarvan getuigt ook de gisteren te Utrecht geopende 43ste Nederlandsche jaarbeurs. De omstandigheden zijn van dien aard, dat uitstel zeker te verdedigen zou zijn geweest. Het jaarbeursbestuur heeft er echter anders over gedacht. Het achtte zich verplicht, juist in dezen tijd, het be drijfsleven niet in den steek te laten, maar het zooveel mogelijk te activee- ren. Tegenover het machtig wereldgebeu ren zoo verklaarde de heer Graadt van Roggen zullen wij ons in geen geval passief, in geen geval negatief, maar onvoorwaardelijk actief hebben te gedragen. Een uitspraak die tot voldoening stemt. Het geslacht van Jan Cordaat is nog niet uitgestorven in ons land. Onvoorwaardelijk actief: het geldt niet alleen voor het bedrijfsleven, maar voor het leven over de g e h e e 1 e linie. Onder inroeping van 'sHeeren zegen de hand aan den ploeg. Juist in deze dagen vol onzekerheid! Gisteren is te Utrecht de 43ste Ne derlandsche Jaarbeurs geopend. Der gewoonte getrouw, heeft het ge delegeerd lid van den Raad van Beheer, de heer W. Graadt van Roggen, in een vooraf gehouden bijeenkomst een uiteen zetting gegeven van de beteekenis van de najaarsbeurs in dezen tyd. Het laten doorgaan van deze beurs, zoo zeide spreker, was een waag. Maar bet Nederlandsche Jaarbeursinstituut bad jegens het bedrijfsleven een plicht: bet niet in tyden van nood in den steek te laten. Deze plicht legde alle andere overwegingen het zwijgen op. Drie het jaarbeurs-intermediair ken merkende factoren, vragen nu, in ver band met de veranderde omstandighe den zeer byzonderiyk de aandacht: het persoonlijk contact, als ge volg van de dringende behoefte aan her stel van oude en het zoeken van nieuwe relatiesde aanwezigheid van het ver handelbare product, in ver band met de vraag naar nieuwe artike len en de voorlichting van bet bedryfsleven, zich concen- treerende op de dringende noodzakelyk- beid met de beschikbare middelen het beste profyt voor de gemeenschap te be reiken. Voor het eerst sedert het oorlogsge weld over ons land is gegaan, hebben za kenlieden uit alle deelen des lands en uit alie takken van het bedrijfsleven op deze eurs weer de gelegenheid veelzijdig con- act met leveranciers en collega's te krij gen. Wie bij benadering de zorgen kent, aaronder de middenstand gebukt gaat, ai moeten erkennen, dat op deze na jaarsbeurs het persoonlijk contact de aaste, de vitale belangen van den za kenman raakt. Raast het persoonlijk contact staat 11 S effect van de aanwezigheid n het artikel. De gelegenheid om bij .onderhandden over den inkoop, het In verschillende uitvoerin- tp h' SP"0- kwaliteiten, enz. bij de hand ea„t krfet grootere waarde, nu het dipn k0t n*euwe artikel, dat moet qpt.ifu vervanging van niet meer be schikbare goederen. niflj|00-ter P\aats dan voorheen is dit- FVn„ mSeruinad aan de voorlichting. vnnyi^1?^0*10' technische en cultureele zen ontbrak op vroegere beur- tinc f6 jSZlns' maar thans is de voorlich- toeetQn j eerste Plaats toegespitst op de De? n en verh°udingen van heden, e aanpassing van de jaarbeurs voorlichting geldt zoowel op Industrieel en commercieel gebied als en vooral voor de agrarische belangen. Want hier gaat het in hoofdzaak ook om het groote, momenteel alles beheerschen- de, probleem der voedselvoorzie ning van mensch en dier. De voorlich ting overigens, welke op deze beurs het bedryfsleven kan ontvangen, zal voor menigen zakenman en landbouwer be- teekenen: verlichting van lasten, steun in het bedrijf en richtlijn voor de toe komst. Deze najaarsbeurs heeft, vervolgde spr., voor haar deelneming geen uitbun dige propaganda noodig gehad; eigener beweging heeft het Nederlandsche be drijfsleven, voor zoover het dit kon, zich onder de vanen van het jaarbeursinsti tuut geschaard. Eenige firma's, wier geheele bedrijf door het oorlogsgeweld vernietigd was, wenschten desniettegenstaande nadruk kelijk, om het halfjaarlijksche contact met haar afnemers niet te verliezen, aan de beurs deel te nemen. De agrarische jaarbeurs is weer een attractief middelpunt, waarin een duide lijk beeld gegeven wordt van hetgeen in ons land geschiedt ter bevordering van het productievermogen van den bo dem, van de verkregen resultaten en van de mogelijkheden, die zich nog voordoen. Niet minder belangrijk zijn dit jaar de eigenlijke commercieele inzendingen. Het internationale deel van de jaarbeurstaak heeft onder de gebeur tenissen der laatste maanden uiteraard geleden. Tegenover het verloren gaan van buitenlandsche groepen en een even eens verminderde individueele deelne ming van buitenlandsche firma's, staat een zeer veel grootere en belangrijker belangstelling van Duitsche zijde, thans ook tot uiting komende in een uitgebrei de inzending op agrarisch gebied. GROOTE BRANDEN ZIJN WAAR GENOMEN. By de aanvallen der Duitsche jagers en gevechtsvliegtuigen op Zuid-Enge- land is het naar het D.N.B. verneemt, gisterochtend tot verscheidene lucht gevechten gekomen, waarbij volgens de tot dusverre ontvangen berichten 39 Britsche vliegtuigen werden neerge schoten. By aanvallen op Britsche vliegvelden werden nog vyftien vliegtuigen op den grond vernield. Tot dusverre worden twaalf Duitsche vliegtuigen vermist. De luchtaanvallen hebben 's middags voortgeduurd. Duitsche gevechtsvlieg tuigen bestookten verscheidene militai re doelen in Zuid-Engeland met bom men. Er ontstonden hier en daar weer luchtgevechten, waarbij meer Engelsche vliegtuigen werden neergeschoten. Uit Duitsche vliegtuigen zyn Maandag op verscheidene plaatsen in Engeland branden waargenomen. Zoo hingen bo ven Swansea, Cardiff en Portsmouth zware, deels gitzwarte rookwolken. Bo ven Bristol werd een rookzuil waarge nomen, die 2000 m. omhoog steeg. LUCHTALARM TE LONDEN. Van Engelsche zyde wordt gemeld: De Britsche ministeries van lucht vaart en veiligheid deelen mede, dat groote groepen vijandelijke vliegtuigen gistermorgen over de Engelsche Zuid- Oostkust zijn gevlogen. Volgens tot dus verre ontvangen berichten zijn eenige bommen in de graafschappen Kent en Essex neergeworpen. Reuter meldt nog, dat gisterochtend te Londen luchtalarm is gemaakt, ter wijl boven de stad een buitengewoon hevig luchtgevecht woedde. Aangenomen wordt, dat ten minste twee Duitsche machines daarbij zijn neergeschoten. Dit was het grootste luchtgevecht, waarvan tot dusverre melding is gemaakt, in dit district. Groote formaties bommen werpers vlogen, begeleid door jachtvlieg tuigen over de Zuid-Oost-kust Britsch gebied binnen. Tenslotte meldt Reuter, dat gisteren om 13 uur 49 in het gebied van Londen luchtalarm is gemaakt. Het duurde 72 minuten. GROOTE SCHADE AANGERICHT. Volgens te Stockholm ontvangen re cente berichten uit Londen is, naar het D.N.B. meldt, de schade, die door de Duitsche bomaanvallen in verschillende steden van Zuid- en Midden-Engeland is aangericht, zoo groot, dat zij kan vergeleken worden met de verwoestin gen ln. Warschau en Rotterdam. De aanblik van de brandende steden is verschrikkeiyk en heeft een verplet terend effect op de stemming der be volking. Van officlëele Britsche zyde is het gisteren aan Britsche verzekerlngsmaat- schappyen en andere organisaties ver boden om zonder speciale vergunning registers by te houden betreffende in Engeland aangerichte schade, aangezien de registers, wanneer zij in handen van den vijand vielen, voor hem uiterst waardevol zouden zyn. VERMINDERDE LUCHTBEDRIJVIG- HEID BOVEN DUITSCH LAND. Het frontbericht van het D.N.B. luidt: In tegenstelling tot de levendige be- dryvigheid der Engelsche vliegers in de laatste dagen zyn, naar uit het weer- machtsbericht van 3 September blykt, ditmaal geen noemenswaardige vluch ten naar Duitschland gemaakt. Alleen in Zuidwest-Duitschland werden des nachts hier en daar bommen neergewor pen zonder groote schade aan te rich ten. Men kan de veronderstelling niet van de hand wyzen, dat de laatste bij zonder geslaagde Duitsche aanvallen op Britsche vliegvelden in midden- en zuid- Engeland niet zonder invloed zijn ge bleven. D.N.B. Naar officiëel te Washington verluidt, is tusschen Engeland en de Vereenigde Staten een overeenkomst gesloten waarbij de Vereenigde Staten talrijke vloot- en luchtbases en Britsche bezittingen in den Atlantischen Oceaan voor 99 Jaren pachten en daarvoor Engeland de onmiddellijke beschikking over 50 verouderde torpedojagers geven. Naar Associated Press meldt is ver der officiëel te Washington bekend ge maakt, dat Engeland de regeering van de Vereenigde Staten de stellige ver zekering van haar bedoeling gegeven heeft de „Britsche vloot niet over te geven of tot zinken te brengen ingeval de wateren rondom de Britsche eilanden voor Z.M.'s schepen niet meer te hou den zyn". In plaats hiervan zal de Brit sche vloot als laatste toevlucht over zee tot verdediging van andere ryksdeelen gezonden worden. GEEN VERRASSING VOOR BERLIJN. Van het bericht, dat de Amerikaan- sche regeering aan Groot-Brittannië vyftig torpedojagers heeft afgestaan als tegenprestatie voor het aanleggen en onderhouden van vloot- en luchtbases o.a. op de Bermuda's, is te Berlyn met de grootst mogelyke reserve kennis ge nomen, meldt de „Telegr.". Men was reeds sedert eenige dagen op een der- gelyke transactie voorbereid, zoodat deze geenerlei verrassing beteekende. In militaire kringen is men de mee ning toegedaan, dat dit Amerikaansche aanbod voor Engeland te laat komt. Men wyst er op, dat vele der in uit zicht gestelde torpedojagers nog onge bouwd en gemoderniseerd moeten wor den, terwyl zy tevens de reis over den Oceaan nog moeten ondernemen. Zoo lang deze vlooteenheden niet bemand en wel in de Britsche home-fleet zijn opgenomen, ziet men hier geenerlei aan leiding daar thans reeds rekening mede te houden. Wat de politieke zyde van de aan gelegenheid betreft, wyst men er op, dat er volkenrechtelyk weinig of niets tegen in te brengen is. Dat neemt na tuurlijk niet weg, dat men in de Wil- helmstrasse van het besluit der Ame rikaansche regeering met alle mogelijke voorbehoud kennis heeft genomen. De houding van Washington en ook die der openbare meening in de V.S. heeft den laatsten tijd, onder invloed van een hef tige perscampagne en zeker ook onder invloed van zekere vooraanstaande po litici, een wending genomen, welke men verre van pro-Duitsch zou kunnen noemen. Zooals gezegd: Men is er stellig van overtuigd, dat de Amerikaansche actie geenerlei invloed op den afloop van den eindstrijd tegen Engeland zal kunnen hebben. De eerste twee dagen van deze week hebben reeds aangetoond, dat het Duitsche luchtwapen den strijd met ver nieuwde hevigheid tegen Engeland heeft Naar „De Tyd" verneemt is voor de leden der Tweede Kamer een wachtgeld regeling getroffen, zoodat zy een deel van hun salaris gedurende de loopende zittingsperiode krygen doorbetaald. ingezet. Men beschouwt dit algemeen als de tweede etappe in den oorlog tegen Groot-Brittannië, welke voor het einde van den winter beëindigd zal moe ten worden. POOLSCHE VLIEGERS MET ENGELSCH TOESTEL BIJ WAR SCHAU GELAND. D. N. B. Naar te Berlijn bekend wordt, is by den laatsten luchtaanval der Royal Air Force op Berlyn een der vliegtuigen die aan den aanval deelnamen, niet naar het westen teruggevlogen. Het zette de vlucht in oostelyke richting voort. Bij Frankfort aan de Oder werd het toestel door het Duitsche luchtafweergeschut hevig onder vuur genomen. Tot verbazing der Duitschers zochten de „vijandelijke" vliegers radio-contact met een vliegveld by Frankfort. Ze ver zochten het vliegveld bij Okiece in de na bijheid van Warschau er van in kennis te stellen, dat ze het voornemen hadden daar te landen en landingsbakens in wer king te stellen. Inderdaad landde het toestel kort daarna op het aangegeven vliegveld. Het bleek, dat het toestel behoorde tot de vliegergroep van het „Poolsche leger" van generaal Sikorski. De bemanning, voormalige Poolsche vliegerofficieren, hadden zich vrywillig aangemeld voor een aanval op Berlijn. De Poolsche vlie gers zeiden, de zinneloosheid van den strijd te hebben ingezien en bereid te zijn, alles wat de Duitsche instanties in teresseerde, mee te deelen, indien men hen op vrye voeten liet. Deze toezegging werd hun gegeven. De scheepvaart op de Boven-Schelde, tusschen Gent en Doornik is geheel her steld. Van de Beneden-Schelde, tusschen Antwerpen en Gent, kam nog niet het zelfde worden gezegd. Weliswaar heeft men de hindernissen, bestaande uit wrakstukken van opgebla zen bruggen, gedeeltelijk weten te ver wijderen, maar de aldus tot stand ge brachte vaargeul te Temsche is enkel breed en diep genoeg om lichte schepen door te laten. Te Dendermonde moeten de schepen hoog water afwachten, alvorens over de wrakstukken heen van de opgeblazen nieuwe brug, pas enkele maanden gele den voltooid, te kunnen varen. Vervol gens zijn zy genoodzaakt tusschen de nieuwe en de oude brug het anker uit te werpen daar de schepen slechts by laag water onder deze laatste door kunnen varen. De vaart op den Dender is nog altyd gestremd. Het zal nog geruimen tyd du ren, alvorens de schepen van dezen wa terweg weer gebruik kunnen maken. BELGISCHE MILITAIREN UIT KRIJGSGEVANGENSCHAP ONT- SLAGEN. Dinsdag j.l. waren reeds 32.000 Bel gische militairen, welke, sinds einde Mei, in Duitschland gevangen zaten, in België teruggekeerd. De meesten arriveerden te Antwerpen per trein of per schip en reis den onmiddellyk verder door naar hun respectieve woonplaatsen. Telkens was veel publiek aanwezig, om de vrygelaten krijgsgevangenen met gejuich te begroe ten en van sigaretten, brood en choco lade te voorzien. Vele reserve-officieren zijn eveneens teruggekeerd. Van vrijla ting der gevangen genomen officieren behoorende tot het actieve kader is ech ter, tot nog toe, geen sprake. AANVAL OP BRITSCHE VLOOT. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt: Onze vliegtuigen hebben gisteren in het centrale gedeelte van de Middelland- sche Zee een vijandelijke vlootformatie achterhaald en herhaalde malen aange vallen. Het hevige afweergeschut en de felle gevechten met de vyandelijke ja gers waren geen beletsel voor de strijd vaardigheid en den moed van onze vlie gers, om duidelyke successen te behalen. Een vliegkampschip werd aan den voorsteven zwaar getroffen. Een linie- schip, een kruiser en een torpedoboot' MOET GELIJKELIJK WORDEN GE- DRAGEN DOOR 't GEHEELE VOLK. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Rot terdam, heeft Mr R. Mees de regeling van de geleden oorlogsschade besproken. Het blyft, zoo zeide hij, een groot be zwaar, dat van Rykswege over de vergoeding van de schade nog nooit eenige zekerheid, zelfs nieteenige uitspraak gegeven is. Men zal heel goed begrijpen, als een be heerder van de openbare financiën te rugschrikt van de groote bedragen, waarom het hier gaat, maar die be dragen illustreeren juist de grootte van den noodt In dezen tyd, waar men aan alle kanten zooveel waarde hecht aan de volkseen heid, ligt het voor de hand, dat oorlogs schade, als nu door Rotterdam en en kele andere plaatsen geleden is op de zelfde manier als mobili satie- en andere oorlogs kosten doordeheele volks gemeenschap in evenre digheid wordt gedragen. Misschien bedoelt de overheid niet an ders dan een integrale vergoeding te ge ven in den geest als dien ik hier weer geef, maar er is daarover geen enkel po sitief bericht gegeven. Juist het snel doorkomen van bericht op dit punt is uitermate gewenscht. De voorzitter van de Kamer mr K. P. van der Mandele, tevens voorzitter van de stichting Rotterdam 1940, heeft hier op geantwoord, dat er met voortvarend heid, zij het in stilte, aan deze zaken wordt gearbeid. Spr. vertrouwde, dat vroeg in het najaar, mededeelingen zul len kunnen worden verstrekt die de be volking gerust kunnen stellen. jager werden midscheeps getroffen en zwaar gehavend. Inmiddels is de vlootbasis Malta hevig gebombardeerd. In Oost-Afrika werden vijandelijke kampen en motorvoertuigen te Gabadi, nabij de rivier Atbara in den Soedan, ge bombardeerd. Verscheidene vyandelijke vliegtuigen, steeds komende van Zwitserland, hebben boven bepaalde plaatsen in Noord-Italië gevlogen en waren terstond het voor werp van reactie van het luchtdoelge schut, waardoor zij slechts bommen kon den werpen op Genua, waar twee dood'en te betreuren vallen onder de burgerbe volking, 15 burgers gewond werden en lichte schade werd aangericht. TOT NU TOE PRACTISCH NIET AANGESPROKEN. (D.N.B.) De wereldpers meldt van tyd tot tyd, dat de voorraden benzine en olie in Duitschland, voor zoover zy niet reeds door den veldtocht tegen Frankryk zyn verbruikt, door de En gelsche bomaanvallen zyn vernietigd en dat in Duitschland gebrek aan vloeibare brandstoffen begint te ontstaan. Het staat echter onomstootelyk vast, dat de R.A.F. by zyn bomaanvallen byna uitsluitend niet-militaire objecten heeft getroffen. By deze bomaanvallen zijn geen noemenswaardige voorraden brandstoffen, van welken aard ook, ver loren gegaan en evenmin is de zeer pro ductieve fabricatie in Duitschland van synthetische benzine er door benadeeld. Het verbruik bij den veldtocht tegen Frankrijk is, naar rijksmaarschalk Go ring op 29 Juli aan den Amerikaanschen journalist Karl von Wiegand heeft ver klaard, rijkelijk gecompenseerd door het feit, dat in Nederland, België en Frankrijk tweemaal zoo veel olie en benzine in beslag is genomen als het Duitsche luchtwapen in alle operaties sedert 10 Mei had verbruikt. Göring verklaarde verder, dat Duitsch- lands brandstoffenvoorraden practisch dus niet aangesproken behoefden te wor den, ja zelfs door de in beslag genomen voorraden nog aanzienlijk versterkt zyn. In het bijzonder moet er nog op wor den gewezen, dat Duitschland sedert de deelneming van Italië aan den oorlog, bijna de geheele petroleumproductie van Roemenië, dus ook de 70 van den Roemeenschen petroleumexport

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1