Rechtszaken De capitulatie van Sedan Gemengd Nieuws Radioprogramma r/v; KNIPPATRONEN De gemeentelijke politie. VERDUISTERING DOOR COMMANDANT. EEN Voor den Zeekrijgsraad te 's-Graven- hage is giBteren voortgezet de zaak den luitenant ter zee 2e klasse van de ma rine-reserve J. J. W., wien ten laste is gelegd verduistering in dienstbetrekking als ambtenaar. Beklaagde heeft als commandant van de hulp-mijnenleggers 1 en 2 te V 1 i s- s i n g e n ,200 gulden ontvangen om daar mede dienstuitgaven ten behoeve van de mijnenleggers te doen. By de overdracht van de kas kon hij 136 gulden niet ver antwoorden. Tijdens het voor-onderzoek heeft W. bekend het geld voor persoon-, lijke doeleinden te hebben besteed, doch ter terechtzitting heeft hy deze beken tenis herroepen. Echter kon hij toen evenmin het zoekgeraakte bedrag ver antwoorden. De fiscaal heeft in deze zaak ge- eischt 2 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst en af trek van preventief. De behandeling van de zaak werd op 19 Augustus geschorst en gisteren werd de beklaagde in de gelegenheid gesteld, zich te verdedigen. Hy deed echter een beroep op een Kon. besluit van 2 October 1913, volgens hetwelk de eenige krijgs raad te Willemsoord zou zyn gevestigd. Bekl. achtte den thans zittenden krijgs raad onbevoegd. Na geruimen tijd in raadkamer te zijn geweest, heeft de krijgsraad dit beroep verworpen en zich bevoegd ver klaard. Van deze uitspraak zal beklaagde in hooger beroep gaan bij het hoog mili tair gerechtshof. EEN EPISODE UIT DEN OORLOG VAN 1870. 2 September gaf de Keizer der Fran- schen zich gevangen. Al zijn in den wereldoorlog en ook in den thans woedenden oorlog slagen van onvergelijkelijk grooteren omvang gele verd, toch zal de slag by en de capitu latie van Sédan op de beide eerste dagen van September 1870 ongetwijfeld in de geschiedenis blijven voortleven als een gebeurtenis van historische beteekenis, mede omdat zij gepaard ging met de overgave van Napoleon III, den laatsten Franschen keizer. Al was de oorlog tus- schen Duitschland en Frankrijk er niet mee afgeloopen, toch was het een der rampzaligste gebeurtenissen ervan voor Frankrijk. Sédan was een sterke vesting, op kor ten afstand van de Belgische grens ge legen. Gedurende de laatste dagen van Augustus 1870, reeds kort na het begin van den oorlog dus, werd deze vesting het brandpunt van den oorlog. Den 30sten Augustus werd in den rui men omtrek van Sédan hevig gestreden. 1 September was de stryd tot in de on middellijke omgeving der vesting gena derd. De Fransche generaal Mac-Mahon was gedwongen, steeds noordelijker in de richting van Sédan terug te trekken. Hij betrok stellingen te Douzy, het punt van samenkomst van twee wegen, die uit het Oosten en het Zuiden naar Sédan leidden. Vandaar strekte zich zijn front uit tot Bazeilles. Donderdag 1 September werd deze laatste positie door de Pruisen zoowel op den linker- als op den rechtervleugel aangevallen. Den geheelen dag werd ge streden, zonder dat de uitslag bekend werd, maar ten slotte had Mac-Mahon geen andere keus, dan terug te trekken op Sédan. De slag bij Sédan, des ochtends om 4 uur begonnen, werd tegen twee uur een oogenblik geschorst, om na een uur met vernieuwde woede te worden hervat. Om 5 uur was hij geëindigd. Mac-Mahon en zijn leger waren in de vesting terugge worpen en door een Pruisisch leger van 250.000 man omringd. Maar het liet zich voorzien, dat de gebrekkige vestingwer ken geen twee dagen verdedigd zouden kunnen worden. Inderdaad kwam des avonds na zes uur een officier van den Franschen staf als parlementair in het hoofdkwartier van den Koning van Pruisen om over de voorwaarden der capitulatie te onder handelen. Men vond hem echter niet in staat, om over het lot van een geheel leger, in een vesting opgesloten, te be slissen. Den parlementair werd daarom te kennen gegeven, dat alleen met gene raal O'Reilly, commandant van de ves ting, onderhandeld kon worden, die dan ook kort daarop verscheen. Aan O'Reilly werd medegedeeld, dat, aangezien elke tegenstand van het Fransche leger nutteloos was, een on voorwaardelijke overgave werd geëischt. Op dat oogenblik was er nog geen sprake van den keizer der Franschen geweest, want aan Pruisische zyde wist men niet, dat hij zich bij het leger be vond. Later werd den parlementair dan ook hoogst kwalijk genomen, dat hy van een zoo gewichtig feit als de aanwezig heid van den Keizer, geen woord gezegd had. Plotseling echter werd dit feit be kend, en weerklonk een daverend ge juich in het Pruisische kamp: „Der Kai ser ist da!" Bijna tegelijkertijd werd een eigen handige brief van Napoleon III aan den Koning van Pruisen overgebracht. In de zen brief kwamen o.a. de volgende woor den voor: „Daar het mij niet vergund is, aan het hoofd van mijn leger te ster ven, wil ik mijn degen in handen van den Koning van Pruisen stellen." De geestdrift in het Pruisische leger was natuurlyk groot. De soldaten wier pen hun wapens weg en omhelsden el kaar, in de overtuiging, dat de oorlog nu geëindigd was. Een kwartier later be gonnen de muziekkorpsen hun opgewek te tonen te laten hooren. Eenige korp sen begonnen in hun vreugderoes zelfs de Marseillaise te spelen, maar daaraan werd spoedig een eind gemaakt. Von Bismarck ontving van alle zyden gelukwenschen. Hij wilde die slechts in zooverre aanvaarden, dat het zijn werk was geweest, de Zuidduitsche staten over te halen, hem te steunen, want het wa ren voornamelijk de Beiersche en Wut» tembergsche troepen, die de overwinning hadden behaald. j De geheele bevolking van Sédan stond op de wallen, sedert het vuur had opge houden, te kijken naar de beweging der Pruisische troepen, als of het een parade gold. Den volgenden morgen, Vrijdag, begaf de Keizer zich naar het hoofdkwartier van den Koning van Pruisen, meer als bezoeker dan als krijgsgevangene. Napo leon Hl zat in een kales, vergezeld van eenige generaals, onder welke Lebrun en Douay zich bevonden. Slechts twee uh- lanen reden voor het rijtuig, dat verder omringd was door keizerlijke pikeurs in hun groene hof livrei. Napoleon was uiterst kalm en rookte een sigaar. Hem werd het slot Bellevue als voorloopige verblijfplaats aangewezen, die spoedig daarop werd verwisseld voor Wilhelms- höhe bij Kassei. Eerst nadat de voorwaarden der capi tulatie waren onderteekend, wilde de Ko ning van Pruisen den Franschen keizer ontmoeten. De beide hooge personages hadden op Bellevue een gesprek onder vier oogen, waarvan ons het volgende verslag is nagelaten. De Koning sprak het eerst. „God", zei- de hij, „had zijn wapens doen zegepralen in den oorlog, die tegen hem verklaard was." De Keizer antwoordde, dat hij den oorlog niet gewild had, maar daartoe ge dwongen was door de openbare meening in Frankrijk. Hierop verzekerde de Ko ning, dat hij dit wel wist. „Uwe Majes teit", zeide hij, „verklaarde den oorlog ter wille van de openbare meeningdoch het waren uw ministers, die zulk een openbare meening in het leven riepen." Na een korte pauze merkte de Koning op, dat het Fransche leger zeer dapper gevochten had. „Ja", antwoordde Napo leon „maar uwer Majesteits troepen be zitten een discipline, die de mijne den laatsten tijd helaas missen. Uw artillerie Sire, heeft den slag doen winnen. De Pruisische artillerie is de beste ter we reld." De Koning boog en verklaarde, dat het Pruisische leger zooveel mogelijk met alle nieuwe uitvindingen en denkbeelden zijn voordeel had gedaan. De Koning vroeg nog, of de Keizer eenige voorwaarden te stellen had. „Geen enkele", luidde het antwoord. „Ik heb daartoe geen macht, ik ben een gevan gene. „Mag ik dan vragen, waar zich de regeering van Frankrijk bevindt, met welke ik zou kunnen onderhandelen?" „De Keizerin en de ministers hebben al leen de bevoegdheid, te onderhandelen. Ik ben machteloos. Ik kan noch bevelen geven, noch voorwaarden stellen." Aldus eindigde het drama van Sédan en tevens het Fransche keizerrijk. L—J Franschen Duifschers BOMMEN OP NEDERLAND. Het A. N. P. meldt: Gistermiddag vier uur hebben Engel- sche vliegtuigen dertien brisantbommen te Middenmeer uitgeworpen. Ze kwamen in een weiland terecht en richt ten geen materiëele schade aan. Zondagmiddag zyn in den Boezem polder bij Berkel en Roden rys uit een Engelsch vliegtuig veertien bommen neergeworpen, welke in een weiland te rechtkwamen, waarby twee koeien wer den gewond. Overigens werd geen schade aangericht. De politie heeft de omgeving afgezet. In den omtrek zijn geen mili taire doelen. Gistermorgen zijn in de nabijheid van de centrale werkplaats der Neder- landsche Tramweg-Mij te Drach ten vijf brisantbommen gevallen. Een van deze kwam nabij een boerderij te recht, waardoor alle ruiten vernield wer den. Bovendien is in de omgeving een 20-tal brandbommen uitgeworpen. Een hiervan ging door dak en plafonds van een parti culiere woning en kwam in het gelijk- straatsche gedeelte terecht. Een begin van brand werd met zand gebluscht. Een andere brandbom sloeg door het dak van de werkplaats der N. T. M. doch veroorzaakte geen schade. Andere brandbommen richtten geen schade aan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ZWARE BRANDEN TE OSS. Zondagmiddag is een felle brand uit gebroken in een emballagepakhuis van de firma Kunen in het centrum van Oss. Aangezien dit pakhuis was gelegen achter groote manufactu- renmagazijnen, bestond er groot gevaar dat de brand naar deze gebouwen zou overslaan. De brandweer slaagde er ech ter in het vuur meester te worden en den brand tot het emballagepakhuis te beperken. Dit gebouw is met inhoud een prooi der vlammen geworden. De brandweer was nauwelijks in de kazerne teruggekeerd of zij werd ten tweede male gealarmeerd, ditmaal voor een brand aan de grens der gemeente. Er bleek brand te zijn uitgebroken in een partij haver, welke op het land stond. Toen de brandweer op het terrein van den brand arriveerde, was het vuur reeds overgeslagen naar een groote dorschmachine. Men heeft niet kunnen verhinderen, dat de partij haver en de dorschmachine verloren zijn gegaan. Vermoedelijk zijn beide branden ont staan, doordat kinderen in de nabijheid roekeloos met vuur hebben gespeeld. Groote brand te Amsterdam. Op de Kattenburgergracht te Amster dam heeft gisteravond een zeer felle brand gewoed in een groote houten, met glas afgedekte opslagloods voor goede ren op het terrein van de Ned. Spoor wegen die zich uitstrekt over een af stand van ruim 130 M., en een breedte had van ongeveer 20 M. De eene helft van deze loods had de expeditie-firma Hoogerwerf in huur, zij had hierin groote massa's koopmansgoederen van den meest uiteenloopenden aard opge slagen, meestal voor het buitenland be stemd, en verder ook uit het buitenland afkomstige goederen, die hier moesten blijven liggen in afwachting van het vrijgeven door de douane na de betaling van de verschuldigde invoerrechten en accijnzen. Tot de hier aanwezige goede ren behoorden o.m. partijen uurwerken waarvan alleen al de waarde geschat werd op ruim een ton; verder tapijten, tabak, vetten, levensmiddelen van aller lei soort, manufacturen enz. Ongeveer drie kwartier na het uitbre ken van den brand was het geheele ge deelte van de loods, bij de firma Hoo- genwerf in gebruik, geheel een prooi der vlammen geworden. De brandweer hoopte ondanks de on gunstige omstandigheden, de tweede helft van de loods te behouden. Dit ge deelte had de n.v. Levee, groothandel in meubelen van de Ned. Spoorwegen, als opslagplaats in huur. Hier waren zeer groote voorraden van allerhande huis- en keukenmeubelen en terrasstoelen en tafels opgeslagen. Zeer veel vrijwilligers van den lucht beschermingsdienst en soldaten en on derofficieren van den Opbouwdienst, hebben zich buitengewoon verdienste lijk gemaakt door de meubelen naar bui ten te dragen. Ook de opslagplaats van de meubelen heeft van het vuur te lijden gehad. Nog steeds te veel licht te Den Haag. Het gaat. met de verduistering te Den Haag nog steeds niet, zooals het zyn moet. In de beide nachten van het weekeinde moest in niet minder dan 115 gevallen proces-verbaal worden opgemaakt wegens onvoldoende verduistering van auto's, fietsen en hui zen. In verschillende huizen moest de po litie zich door verbreking van ruiten toe gang verschaffen om het licht te dooven. Opslagplaats ver brand te IJ muiden. Gister- I avond is door tot dusverre niet opge helderde oorzaak brand ontstaan in een I opslagplaats van scheepsbenoodigdhe- den te oud-IJmuiden. In de opslagplaats die ten deele uit houten schuren be stond, bevonden zich o.a. pompslangen, vaten teer, een groote voorraad hout en twee nieuwe sloepen met uitrusting, Het vuur verspreidde zich buitenge woon snel en na eenige minuten stond de geheele opslagplaats in lichterlaaie, De brandweer tastte het vuur van ver schillende kanten aan. Het vele hout werk en de zeer brandbare hoeveelheid teer voedden het vuur echter voortdu- i rend, zoodat bet bijna een uur duurde voor men den brand meester was. Toen I vormde de opslagplaats één verkoolde massa waaruit niets meer te redden viel. De veroorzaakte schade is zeer aan zienlijk. Marktincident te Am sterdam als gevolg van N. S. B. - p r o p a g a n d a. De vo rige week Maandag was één der leden van de N. S, B. door ambtenaren van het marktwezen wegens het maken van propaganda, hetgeen bij marktverorde- ning verboden is, terecht gewezen. Voor straf was hem zijn standplaats voorloo- pig ontnomen. De koopman was giste- ren toch op het Amstelveld verschenen en zette hier zijn actie voort. Een in specteur van het marktwezen gelastte hem toen zich te verwijderen. Met ande- j ren verzette hij zich hiertegen, met het j gevolg, dat de koopman naar het poli tiebureau werd overgebracht. Bij de rumoerigheden werden eenige marktkramen omvergeworpenter voor koming van grooter moeilijkheden be sloot de politie het geheele Amstel veld en de aangrenzende deelen van Kerkstraat en Prinsengracht voor het publiek af te sluiten. De marktplaats is ontruimd. De moord te Roden. Het meisje E. M. wier lyk Zondag te Jtoden is gevonden, blijkt na nader on derzoek inderdaad, zooals werd ver moed, vermoord te zijn. Men veronderstelt dat de dader de verloofde van het meisje is, de 32-ja- i rige H. B. Als verklaring voor de mis- j daad wordt aangenomen, dat het meisje de verloving zou hebben verbroken. In den loop van den middag heeft men het lijk van den 32-jarigen H. B. gevonden. De man had zich opgehangen aan een boom. Een meisje aangere den en gedood. Gistermiddag is een 5-jarig meisje te Den Haag niet ver van de ouderlijke woning dooi' een mo torrijder aangereden en zeer ernstig ge wond. Met inwendige kneuzingen werd het kindje naar het ziekenhuis overge bracht, waar het kort na aankomst is overleden. UNIFORME UNIFORMEN. Naar wij vernemen bestaat bil de autoriteiten het voornemen om binnen kort uniformiteit in de uniformen van alle dienaren der Nederlandsche ge. meentepolitie aan te brengen. Door ge. heel Nederland zullen dan de agenten van politie van alle gemeenten dezelfde uniform te dragen krygen. Om practi- sche redenen wil men een eind maken aan de groote verschillen, welke op dit gebied in ons land bestaan. De Lotharingers keeren naar hun haardsteden terug. Bij het passeeren der treinen reiken de leden der N.S.V. op de stations levensmiddelen aan de reizigers uit. (Foto Weltbild.) Het stadhuis te Nijmegen wordt met een nieuwen vleugel uitgebreid, waarvoor de werkzaamheden in vollen gang zijn. (Foto Pax-Holland) Woensdag 4 September 1940. JAARSVELD. 414.4 M. VARA-Uit?, 8.00 Ber. ANP., gram. 10.00 VPRO; Morgenwijding. 10.15 Declam. 10.30 Pianovoordr. 11.00 Cabaretprogr. (opn.) 12.00 Ber. 12.05 VARA-orkest. 12.45- 1.10 Ber. ANP. en gram. 2.00 Orgelspel. 2.30 Esmeralda. 3.15 Gram. 3.30 Voor de kinderen. 5.15 Ber. ANP. 5.30 Esme ralda en solist. 6.15 Letterk. overz. 6.35 Grain. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Ber. 7.20 Felicitaties. 7.25 Volks zang. 7.45 Gram., event, reportage. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Puzzle-uitz. 8.30 Bra- i vour en Charme. 9.00 „Gisteren, van daag, morgen", toespraak. 9.05 Radio- tooneel. 9.25 De Ramblers. 9.50 Solis tenconcert. 10.15 Ber. ANP., sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitz. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Gram. Om 8.00 Ber. ANP. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gram. 10.30 Georg Stefanescu's Roemeensch orkest. 11.15 Ber. Eng. 11.30 Georg Stefanescu's Roe meensch orkest en gram. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Ber. ANP., gram. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Ber. Duitsch. 2.15 Omroeporkest, solist en gram. 3.15 Ber. Eng. 3.30 Omroepork, en solist. 4.15 De Palladians (opn.) 5.0() Ber. Duitsch. 5.15 Ber. ANP. 5.30 Gram. 6.15 Ber. Eng. 6.30 Onderwijsfonds Scheepv.Taalles en causerie „De vaar wegen in West-Europa". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gram. V.40 Gram. of reportage. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Ber. ANP. 8.30 Ber. Eng. 8.45 Zang en orgel. 9.15 Ber. Eng. 9.30 Gram. 10.00 Ber. Duitsch. 10.15 Ber. ANP. 10.30—10.45 Ber. Eng. en slui ting. 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15— 1.30 Ber. Eng. JONGE MEISJES JAPONNEN. Succespatroon A 277. Prijs 36 cent. Eenvoudige middagjurk van ef fen of bedrukte stof met ingehaalde voorpanden en opgeknipte midden- baan. Halsafwerking met smal om liggend kraagje van piqué of zijde. Ook voor fluweel en wollen stoffen leent zich dit model uitstekend. Patronen 404244. Succespatroon A 228. Prijs 35 cent. Deze japon, waarvan het mo del zich zoowel voor wollen als zijden weefsels, doch ook voor flu weel leent, kleedt vlot. Naar ver kiezing kunnen mouwen en revers- kraag met smalle plissé worden af gewerkt. Plooien in rug- en voor panden bevorderen den goeden snit. Vierbaans af kleedend rokje. Patronen 4044. Succespatroon A 229. Prijs 35 cent. Jurk van gestreept mouseline of wollen stof, in verschillende rich tingen verwerkt. Pas met aange knipt middenstuk en smal, schuin geknipt kraagje. Patronen 384042. A 227 KNIPPATRONEN VAN DEZE MODEBLE" zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mol Postbus 36, Den Haag, Giro 203203.De bedraagt per patroon f 0.30 plus steeds in postzegels, per postwissel of giro-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6