Hoe moeten de bedrijven tijdens de wintermaanden werken Arbeidstijden zulfen zooveel mogelijk ongewijzigd blijven. Waar noodig zal de arbeidsinspectie faciliteiten verieenen. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. EN SINT PHILIPSLAND. Prov. Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis". Bekendmaking. Kerknieuws Burgerlijke Stand Finantieele Berichten. Rechtszaken Telegrammen Britsche kanonneerboot gezonken. De onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-lndië. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft zich bezig gehouden met de vraag op welke wijze in de komende win termaanden een werkindeeling voor fa brieken en werkplaatsen kan worden gemaakt, waardoor een maximum rende ment van het beschikbare daglicht wordt verkregen. Aangezien aangenomen moet worden, dat de bepalingen omtrént de lichtdoo- vingsmaatregelen zullen blijven gelden van zonsondergang tot zonsopgang en dus niet van een half uur na zonsonder gang tot een half uur voor zonsopgang, heeft men zich rekenschap gegeven van de tijdruimte, die dagelijks beschikbaar is tusschen zonsopgang en zonsonder gang; de tijdruimte derhalve, geduren de welke normaal kan worden gewerkt. Aangenomen, dat afschermingsmaat regelen niet kunnen of behoeven te wor den getroffen, geeft bijgaande tabel aan het aantal uren en minuten, welke voor arbeid bij daglicht beschikbaar zijn en wel gedurende de maanden October 1940 tot en met Maar 1941. Omdat verondersteld wordt, dat de hierop te baseeren indeeling van den ar beidstijd zooveel mogelijk telkens voor een week zal worden vastgesteld, is vóór 21 December als uitgangspunt aangeno men telkens de Vrijdag en na 21 Decem ber telkens de Maandag. Tabel aangevende de tijdruimte, die wekelijks, ten minste beschikbaar is tusschen zonsopgang en zonsondergang van 1 October 1940 tot 1 April 1941. Werkweek Daglicht Van Tot Uren en min. 30 Sept. 5 Oct. 1940 11.26 7 Oct. —12 11 11 10.59 14 -19 11 11 10.30 21 -26 11 11 10.02 28 -2 Nov. 9.39 4 Nov. 9 11 9.11 11 -16 11 11 8.48 18 -23 11 11 8.28 25 30 11 11 8.10 2 Dec. 7 Dec. 11 7.56 9 -14 11 n 7.46 16 -21 11 11 7.41 23 -28 11 11 7.40 30 Dec. 4 Jan. 11 7.44 6 Jan. 11 11 11 7.56 13 -18 11 11 8.08 20 -25 11 >1 8.27 27 - 1 Febr. 11 8.47 3 Febr. 8 11 11 9.11 10 -15 11 11 9.36 17 -22 11 11 10.03 24 -1 Mrt. 11 10.30 3 Mrt— 8 11 11 10.58 10 -15 11 11 11.26 17 -22 11 11 11.54 24 -29 11 11 12.22 Het Verbond van Werkgevers acht het vervolgens gewenscht de arbeidstijden zoolang mogelijk ongewijzigd te laten en eerst dan, wanneer op deze wijze een niet voldoende aantal arbeidsuren bij daglicht kan worden verkregen door verplaatsing van aanvang en eind van den arbeids tijd tot een oplossing te geraken. Daarbij kan de middagrust worden ingekrompen tot ten minste een half uur. Krachtens art. 31 van de Arbeidswet zal deze rust tijd in het algemeen niet later mogen val len dan op een oogenblik, waarop 4% uur arbeid is verricht, behalve op Zater dag en andere dagen indien daarop niet meer dan 5% uur gewerkt wordt. Geen arbeid zal mogen worden verricht des Zaterdags na 1 uur des namiddags. Naar het Verbond meent te weten zou de Arbeidsinspectie echter bereid zijn te dezen aanzien eenige faciliteiten te ver ieenen en wel in dien zin, dat: a. des Zaterdags ook later dan 1 uur zal mogen worden gewerkt,-indien in ver band met den aanvangstijd vóór 1 u. niet ten volle 9% uur kan worden gewerkt. In dat geval zal het einde van den ar beidstijd niet mogen worden, gesteld even veel later als de arbeid na half 8 des mor gens in verband met den zonsopgang is aangevangen. b. In de maanden December en Januari op zes Zaterdagen zal mogen worden doorgewerkt op denzelfden voet als op de daaraan voorafgaande volle werkda gen. Bij de vaststelling van de indeeling van den arbeidstijd, rekening houdende met bovenstaande gegevens, zal worden opge merkt, dat in een aantal weken niet de volledige werkweek van 48 uur zal kun nen worden verkregen. Ter voorziening hierin zal door de Arbeidsinspectie aan de onderneming de gelegenheid worden geboden om in de weken, waarin met het oog op het daglicht langer dan 48 uur zou kunnen worden gewerkt, hetzij voor afgaande aan de onvolledige werkweken of daarna, langer te mogen werken dan 48 uur. Op deze wijze zouden de moeilijkheden verbonden aan de lichtdoovingsvoor- schriften, vrijwel kunnen worden onder vangen. INKOMEN TE LAAG OPGEGEVEN OM VETKAARTEN TE KRIJGEN. Op het Centraal Distributiebureau is gebleken, dat tal van menschen ten on rechte vetkaarten in hun bezit hebben gekregen, terwijl zft in aanmerking ko men voor boterdistributiekaarten. De be treffende lieden hebben een te laag inko men opgegeven, ten einde zoodoende an dere kaarten te ontvangen, dan waarop zij recht hadden. Er is thans een onder zoek gaande, waarbij men in samenwer king met de belastingautoriteiten zal nagaan, wie opzettelijk een te laag inko men hebben opgegeven. Vermoedelijk zal men voorloopig de verkeerde opgaven als vergissingen beschouwen en deze men schen in de gelegenheid stellen alsnog een juiste opgave te doen. Wie daarna nog de distributiemaatregelen ontduikt, komt in aanraking met de politie, die dan krachtige maatregelen zal nemen. met een A begint; 10 tot 12 uur voor B; 2 tot 3.30 uur voor C en D; van 3.30 tot 4.30 uur voor E en F. Dinsdag 9 tot 10.30 uur voor G, van 10.30 tot 12 uur voor H; van 2 tot 3 uur voor I en J en van 3 tot 4.30 uur voor K. Woensdag van 9 tot 10.30 l uur voor L; van 10.30 tot 12 uur voor M; van 2 tot 3 uur voor N en O; van 3 tot 4.30 uur voor P; Donderdags van 10 tot 10.30 voor R en van 2 tot 4 uur voor S. Vrijdags van 9 tot 10 uur voor T, van 10 tot 12 uur voor V; van 2 tot 3.30 uur voor W en van 3.30 tot 4.30 uur voor Y en Z. NIEUW RAADSLID. In de vacature als raadslid, ontstaan door het ontslag nemen van mevrouw R. Weijl-Snuijf, is thans gekozen verklaard de heer J. Verhage, die de benoeming heeft aangenomen. DE BEVOLKING KEERT TERUG. De laatste weken keeren al meer en meer vrijwillig geëvacueerde ingezetenen te Vlissingen terug. Vooral voor den mid denstand is dit een. verblijdend teeken te noemen. Zaterdagavond heerschte vrij wel weer de bekende groote drukte in de binnenstad. Het is echter niet zóó, dat alles weer normaal is; integendeel: velen hebben voorgoed onze stad verlaten en een groot aantal woningen vooral' voor midden standers staat nog leeg. Hen, die zich metterwoon elders heb ben gevestigd, zal men uit den aard der saak niet kunnen verplichten terug te keeren. Anders is dit met zoovelen, die in Vlis singen hun brood verdienen en tijdelijk elders vertoeven, 's Morgens en 'savonds 2ag men heele rijen menschen naar en van hun werk de stad in- en uittrekken. Het gemeentebestuur had reeds eeni- Ben tijd geleden haar ambtenaren of vaklieden verplicht weer met hun gezin terug te keeren. Thans schijnen de gemeentebesturen, waar «vluchtelingen" verblijven, van hoo- gerhand te zijn aangezegd den terugkeer van deze gezinnen of personen te bevor deren. Gelukkig zeggen wij; de vrijwillige vlucht van honderden heeft den midden stand en dus indirect ook het personeel onberekenbare schade berokkend. Wij hebben het volste vertrouwen, dat indien het werkelijk noodig mocht zijn, de autoriteiten tijdig zullen waarschuwen dat de stad moet verlaten worden. EEN VREEMDE DINSDAG. Heerlijk weer. Een stralende dag. Het zou vandaag zeker een druk bezochte marktdag geweest zijn. Maar leeg was het marktplein. Niet één kraampje was opgesteld. Ook de Zeeuwsche marktkoop lieden waren blijkbaar niet verschenen. VERGADERING GING NIET DOOR. Het zou vandaag algemeene vergade ring geweest zijn van de Prov. 'Zeeuw sche Vereeniging „Het Groene Kruis". Wellicht als gevolg van de gisteren uit gevaardigde bepalingen waren slechts enkele afgevaardigden aanwezig. Van het Bestuur was maar één derde tegenwoor dig. Ook voorzitter en penningmeester waren absent. Na een half uur wachten deelde de heer Chr. Kloosterman namens de aanwezige bestuursleden mede, dat de vergadering niet doorging. CONCERT. Het concert van „Euphonia", dat was bepaald op 6 Sept. is nader vastgesteld op 7 Sept. a.B. te 7,15 u. n.m. Kloetinge. Gemeenteraad. A.s. Donderdag vergadert de Raad dezer ge meente, des avonds te 6 uur. Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor: Aanbieding Gemeente-rekening over 1939. Voorstel om eervol ontslag te ver ieenen aim Mej. Fokker-van Veen met ingang van 1 October als schoonmaak ster van het gemeentehuis. Voorstel tot vaststelling van een instructie voor de schoonmaakster van het gemeentehuis. Voorstel om gebruik te maken van de bevoegdheid der gemeente om voor alle reeds gesloten en nog te sluiten geldlee- ningen de couponbelasting (2 pet.) hij de rentebetaling af te houden. Voorstel om de gemeente te doen deel nemen in het gebruik van den ophouw- dienst voor controlediensten voor de luchtbescherming. Voorstel om het bedrag der kosten, bedoeld in art. 55ter der L.O.wet over 1939 te bepalen op f 11,27 per leerling. Voorstel tot onderhandsche verpach ting van de opslagplaats voor huisvuil in twee perceelen aan A. de Visser voor het tiidvak van 1 November 1940 t. m. 31 October 1942 tegen f 27.50 per jaar en ^Voorstel om aan'den heer G. Houteka mer met ingang van 1 September 1940 ontslag te verieenen als lid der commis sie tot wering van schoolverzuim. Voorstel om aan C. van de Zande p zijn verzoek met ingang van 1 October 1940 eervol ontslag te verieenen als on derwijzer aan de O. L. school alhier. Onderzoek geloofsbrieven van het be noemde raadslid D. Koster. Yerseke. Benoemd met ingang van 3 September tot marechaussee de heer K. Vlaming, alhier, met standplaats Apel doorn. De tuindersknecht A. van Strien had Maandagmiddag bij het repaxee- ren van een warenhuis het ongeluk, door het glas te vallen en zich ernstig te ver wonden. Dr Polderman die de eerste heelkundige hulp verleende, liet den ge wonde naar een der ziekenhuizen te Goes vervoeren. WALCHEREN. Grilpskerke. Gevonden: een rijwielbe- lastingmerk, inlichtingen bij den Gemeen teveldwachter. rimnr p-NJ Stavenisse. Benoemd tot boekhouder voor de Vereen, voor Ziekenhuisverple- ging voor de eilanden Tholen en St. Phi- fipsfand dhr W. P. Stoel alhier. Op de liist van aanbeveling waren mede ge plaatst de heeren A. K. Kievit te Scher- nenisse en A. de Kool te Tholen. In totaal hadden zich 14 sollicitanten aangemeld. JAARVERSLAG OVER 1939. Onze terugblik op het afgeloopen jaar zal het met die van zoovele andere Ver eenigingen gemeen hebben, dat men tydsomstandigheden hun schaduw min of meer zag werpen op het gemeen- SCNiet dat onze organisatie direct daar van de nadeelige gevolgen ondervindt maar middellijk dat onze Afdee ngen eenige financiëele moeilijkheden kunnen eToheeft de af deeling Driewegen O v e z a n d e uit hoofde van hare mid delen, gemeend het verband met de Pro vinciale Vereeniging te moeten verbre ken. Mogelijk dat de mutatie m het be stuur dier vereeniging aangaande dit be sluit tot uittreding tot andere gedachten 18 Ook Yerseke deed een soortge- liik geluid hooren. Het onmerkbaar gel- deliik profijt van aansluiting, waarop men zich beroept, is niet altijd met juist heid in cijfers uit te drukken. De bemiddeling tot het verschaffen van subsidies uit de Provinciale midde len ten behoeve van enkele afdeehngen voor hun wijkverpleging, functionneerae weer op dezelfde aangename wijze. Als uitvloeisel van een ter algemeene vergadering te St. Maartensdijk opge worpen en terstond spontaan onder steunde vraag of ook iets kon worden ge daan voor het ziekenvervoer op het Ei land Tholen, is een regeling ontworpen en in overweging gegeven, die evenwel door het Hoofdbestuur in meerderheid niet aanvaardbaar werd feacht; Het ontworpen voorstel tot afdoening van de zaak-Nieuwenhuise is door het Hoofdbestuur aanvaard, daar een ande re oplossing niet wel mogelijk uitvoer baar is gebleken. De Zieken-auto-dienst voor Zuid- en Noord-Beve land is, door medewerking van het Gasthuis en van de Vereeniging voor Ziekenhuis-verpleging aldaar, tot een gunstige oplossing gebracht, aan welker laatste formaliteiten thans de hand wordt gelegd. Het op de begrooting gevoteerde be drag van f 250 voor de Commissie voor de Hygiëne van het Kind heeft zijn be stemming niet kunnen bereiken, daar de voorwaarde, dat ook het Wit-Gele Kru in deze provincie voor dezelfde instantie een gelijk bedrag zou fourneeren, niet in vervulling is gegaan, wijl die vereeni ging op haar deswege aanvankelijk ge uite voornemen is terug gekomen. Het aantal aangesloten afdeehngen be draagt thans 57. De financiën ontwikkelen zich in een zoodanig gunstige positie, dat we aan verschillende onderdeelen der middelen tot bevordering van de volksgezondheid niet alleen onze aandacht kunnen schen ken, maar in de toekomst ook daadwer kelijke steun daaraan zullen kunnen ver- IpP.TIfiTl. De rekening over 1939 wijst een batig saldo aan van f 1530. Het saldo, dat per 1 Jan. 1939 f2122.09 bedroeg, is daar door gestegen tot f 3652.09. Een kleine advertentie In de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 sent by vooruitbetaling. HERBOUW VAN DOOR OORLOGS GEWELD VERWOESTE EN HER- STEL VAN BESCHADIGDE WONINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MIDDELBURG brengen ter open bare kennis, dat onderdeel H van hun be kendmaking van gisteren moet worden gelezen als volgt: H. dat, voor wat betreft verwoeste woningen, de Regeeringscommissaris voor den wederopbouw, vooruitloopende op de schatting door de Schade-enquête- Commissie, de verkoopwaarde van het betrokken perceel per 9 Mei 1940 kan vaststellen en aan de betrokkenen 80 pet. dier waarde als voorschot op de tege moetkoming in de schade kan uitkeeren, met dien verstande, dat het voorschot voorshands niet hooger zal kunnen zijn dan 80 pet. van f 10.000 f 8000, en dat aan hen, die financiëel niet in staat zyn het overblijvende deel zelf te finan cieren, en geen hulp van derden kunnen verkrijgen, het verschil tusschen het voorschot en de kosten van nieuwbouw onder hypothecair verband tegen een rente van 4 pet. kan worden geleend, ter wijl, na vaststelling van de tegemoetko ming het bedrag waarmede deze tege moetkoming eventueel het gegeven voor schot overtreft, op de leening in minde ring zal worden gebracht en de rest als hypotheek op het pand kan blijven rus ten. Burgemeester en Wethouders voor noemd: DE BORDES, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Middelburg, 3 September 1940. Kerkdienst en verduistering. De Kerkeraad van de Geref. Kerk van Kralingen (Rotterdam) heeft besloten, met het oog op de verduistering, den Dienst des Woords in de namiddaggods dienstoefeningen geleidelijk aan te ver vroegen en wel als volgtbij zonsonder gang om 6.30 u. den dienst aan te van gen om 5 uur, bij zonsondergang om 6 uur om 4.30 enz. telkens een half uur vroeger. Van 29 Aug.2 Sept. VLISSINGEN. Getrouwd: D. M. de Regt 29 j. en B. P. Bolier 23 j. Geboren: Adrianus Cornelis z. v. A. C. de Kaart en E. E. Brandenburger; Sartje Krina Jacoba d. v. J. Crinse en J. J. Meijer. (P. Z. C.) Van 2229 Augustus. KRONINGEN. Overleden: Adriaan de Visser, 76 j. (I. C.) Over de maand Augustus. ZOUTELANDE. Geboren: Maria d.v. Janis de Witte en Katharina de Visser; Jan z. v. Jan Geelhoed en Maatje Gel dof; Jan z. v. Willem Louws en Wille- mina Melis; Neeltje Pieternella d. v. Jacob Wisse en Leuntje Kornelia Boo gaard. Overleden: Maarten van Sluijs, 68 j., echtgen. van Johanna Cijsouw; Gerard Sturm 75 j., echtg. van Pieternella Looise. (P. Z. C.) VEERE. Getrouwd: Pieter Johannes Lako 22 j. jm. en Maria Mersie 24 j.jd. (P. Z. C.) BEURSBERICHTEN. 3 Sept. 1940. Koersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V., te Goes. Nederland 1940 I 99B/ie- Nederland 1940 II 9178—92. Nederland 1938 3-3Va pet. 82Vs. Nederland 1937 3 pet. 76. Ned. Indië 1937 3 pet. 78Vs. Nederl. Indië A 7572. Kon. Petroleum 222. Alg. Kunstz. Unie 77. Philips Gloeil. 146. Amsterdam Rubber 198. Ned. Scheepv. Unie 130. Anaconda Copper 225/a. Beth. Steels 70Vs. Lever Bros 8688. H. V. A. 361. Rep. Steels 17. De markt verkeerde heden in een zeer weifelende stemming en ten slotte kreeg aanbod in alle hoeken de overhand. De meest belangrijke afdeeling was heden die der Duitsche fondsen, die voor hef eerst officieel werden genoteerd. Youngleening was bij opening 34, doch later 29, hetgeen 19 pet. hooger is dan op 9 Mei. Locale aandeelen waren gedrukt en de hoofdfondsen moesten een tiental pun ten prijs geven. Politierechter te Middelburg. Zitting van 3 September 1940. De volgende personen werden gedag vaard: J, R., 18 jaar,» zonder beroep te Mid delburg, wegens vernieling van een slot aan een autostuur, toebeboorende aan de N.V. M. L. Polak. Eisch en uitspr. 1 mnd. gev.straf voor waardelijk met 3 jaar proeftijd en f20 of 10 d. h. S. J. de W., 28 jaar, koopman te Goes, wegens heling van 18 overalls en 10 molton borstrokken. Deze goederen heeft hij op 5 Juli 1940 gekocht te Goes van F. J. Scheele, voor f 30,terwijl deze een waarde hadden van omstreeks f 90,en door misdrijf waren ver kregen. Eisch 2 mnd. gev.straf, uitspr. 1 mnd. gev.straf. P. P., 40 jaar, machinevormer te Sou burg, wegens diefstal van een rijwiel. Eisch en uitspr. 3 mnd. gev.straf. L. v. B., 37 jaar, visscher te Arne- muiden, wegens diefstal van looden pij pen op 12 Juli 1940 te Middelburg, sub sidiair wegens verduistering van een hoeveelheid van 10% K.G. lood, welk lood hij als puinruimer gevonden had. Eisch 1 mnd. gev. straf. Uitspr. 14 dagen gev. straf. W. B., 69 jaar, zonder beroep te Sou burg, wegens mishandeling van Paulus Melis te Vlissingen. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d .h. J. A. C., 74 jaar, zonder beroep te Koudekerke, wegens beleediging van J. A. van Kooten. Eisch f 20 b. of 10 d.h. Uitspraak f 15 of 5 d.h. A. M., 43 jaar, paardenknecht te Sou burg, wegens diefstal van een rijwiel omstreeks Mei, Juni of Juli te Souburg, subsidiair wegens verduistering van een rijwiel, welk rijwiel hij van een Duitsch militair had gekregen. Eisch en uitspraak 2 mnd. gev. straf. J. M., 53 jaar, scheepsbouwer te Arne- muiden, wegens mishandeling van Mari- nus Marijs. Eisch en uitspr. f 10 b. of 5 d.h. H. P. R., 20 jaar, schipper te Philip pine, wegens beleediging van den wacht meester der Marchaussee G. Westra, den marechaussee J. J. Muste en den ge meenteveldwachter F. Lootens. Eisch en uitspr. f 15 b. of 10 d.h. J. v. d. V., 50 jaar, visscher te Bres- kens, wegens diefstal subsidiair ver duistering van 3 ijzeren vaten, een wol len deken en een gummislang welke voor werpen h\j te Breskens had weggenomen resp. uit de Schelde had opgevischt, al thans gevonden. Eisch 1 mnd. gev.straf, uitspr. 14 d. gev.straf. LONDEN. De Britsche admiraliteit heeft Maandagavond, volgens Reuter, de ondergang gemeld van de Britsche ka nonneerboot Penzance. Ze is door een duikboot getorpedeerd en gezonken. De naaste familieleden van de bemanning zijn gewaarschuwd. De bemanning bedroeg in vredestijd 100 per sonen. WEER VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND. BERN. Vannacht is hier voor de derde maal luchtalarm gemaakt. De luchtdoel artillerie trad in werking. MISDADIGERS ONTKOMEN. NEW YORK. D.N.B. Uit de staatsge vangenis Pine-Bluff zijn 36 zware mis dadigers uitgebroken, nadat zij een ci pier hadden doodgeschoten en andere ci piers hadden ontwapend. Met een groote hoeveelheid vuurwa penen zijn zij in auto's ontkomen. EEN JOODSCH LEGERCORPS? NEW YORK. D.N.B. Uit Londen wordt gemeld, dat de Zionistische ver eeniging „Abraham" de Britsche regee ring wil helpen door het organiseeren van een 100.000 man sterk Joodsch le ger. De aanwerving zou moeten geschie den niet alleen in Palestina, doch ook in Amerika. Aan de Engelsche regeering is ver zocht, de voornaamste kosten voor de bewapening te dragen. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND. BERN. D.N.B. De staf van het Zwit- sersche leger meldt, dat opnieuw vreem de vliegtuigen op groote hoogte boven Zwitsersch gebied hebben gevlogen. Ver scheidene batterijen luchtdoelgeschut kwamen in werking. Uit den aard en de richting der vlieg tuigen viel op te maken, dat deze de neutraliteit van Zwitserland schendende vliegtuigen uit Engeland afkomstig wa ren. MOJI. De Japansche Minister van Handel en Nijverheid Kobayasji, die thans op weg is naar Batavia, heeft in een interview verklaard, dat het zijn taak is de natie voorspoed te brengen. Hij zei dat de eenige koers, die hij kan volgen is de onderhandelingen snel en vastberaden in den geest van de natio nale politiek te voeren. Ik ben voornemens de taak te verwe zenlijken welke Japan is toegedacht: de leiding op zich te nemen in den keten van de gemeenschappelijke voorspoed in Oost-Azië.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3