Geen demonstraties op 31 Augustus. Nederlandsche arbeiders naar Duitsohlanl Oorlogsmolestcredieten voor bedrijven. "allaansche aanvallen op Malta. Het ontwerp dienstplichtwet in de Verenigde Staten. Verbod van verlaging van loonen en salarissen. Voorschriften voor lampen van motorrijtuigen. Overtredingen zullen zwaar worden gestraft, Het brood- en vetrantsoen voor landarbeiders. Inlichtingen over de textiel distributie. VLISSINGEN. GOES. bijzonder correspondent van Ste- f&i-: vitJ Ul-. Vdartfri ,v* die.dt, dat It.a. itaiscao ^iaeelingen bommenwer pers gisterochtend militaire doelen op 't eiland Malta hebben aangevallen. Het af weergeschut en de vijandelijke jagers hebben gepoo6r. het optreden van de bommen werper» belemmeren, die, door jachtvliegtuigen beschermd, hun bommen op de doelen konden werpen. Na met succes hun opdracht vervuld te hebben, zijn alle Italiaansche toestel len op hun basis teruggekeerd. ABESSSNIcRS ZIJN TROUW AAN ITALIë. Stefani verneemt, dat bij de krijgsver richtingen die z\jn uitgeloopen op de ver overing ven 'Iritsch Somaliland, de troe pen van de tweede koloniale brigade als eersten Berbera zijn binnengerukt. Zes tig procent van deze troepen bestond uit Abesaïiners. Na nauwelijks vier jaren ftaliaansch bewind toonen de meest uiteenloopende bewoners van het koloniale rijk zich trouw aan de Italiaansche vlag. De door den senaat aangenomen wet op den militairen dienstplicht behelst in haar tegenwoordigen vorm het volgende 1. De inschrijving van alle mannelijke personen, alsmede in de Vereenigde Sta ten wonende vreemdelingen tusschen 21 en 31 Jaar. 2. De dienstplicht van alle hieronder vaiienac Amerikaansche burgers of ge naturaliseerde vreemdelingen, waarbij de keuze door loting geschiedt. 3. Een maximum sterkte van bet leger der Vereenigde Staten, in vredestijd "an 900.000 man, die niet buiten het weste lijk halfrond gebruikt mogen worden be halve in bezittingen van de Vereenigde Staten, waarbij de Filippijnen. 4. Opleiding van een jaar voor alle op- geroepenen. 5. Bezoldiging volgens het gewone sol- dystelseL 6. Opneming van de geoefenden in de legerreserve van 10 jaar. Uitgezonderd zijn niet voor den dienst geschikten, als mede geestelijken. Zij, die om godsdienstige redenen wei geren, moeten zich voor andere openbare diensten aanmelden. De wet loopt, als ze niet verlengd wordt, tot 15 Mei 1945 en staat den pre sident o.a. toe, fabrieken, voor het leger van belang, met welker eigenaren het ministerie van oorlog het niet eens wordt in beslag te nemen. Dienstweigeraars worden bedreigd met een maximumstraf van v.\jf jaren gevangenis en 10.000 dol lar boete. DE OPLEIDING VAN DE VALSCHERMJAGERS. De valschermjagers worden degelijk gedrild alvorens met vliegtuigen mee te gaan. Het weekblad Signal geeft er in woord en beeld bijzonderheden van. De eerste sprongen worden uit de geringste hoogte genomen. Met gesloten oogen in de voorgeschreven houding leeren de mannen eerst een vliegtuig vanan- derhalven meter boven den grond te ver laten. In een speciale hal wordt het springen verder geoefend. Aan een toestel wordt de „scholier" als aan een zweefrek in slingerende beweging gebracht en met een ruk afgezet, gelijk aan den bij het landen door het botsen op den bodem en den wind langs den grond in de para chute veroorzaakte. Ten slotte wordt er gezamenlijk op het veld geoefend. Men moet leeren den zak met scherm juist te bevestigen. Hiervan en van de vaste bij het neerspringen ge makkelijk los te maken verpakking hangt het leven van den jager af. Het dunne hulsel van de parachute moet droog en proper In den nauwkeurig voor geschreven vorm gevouwen en verpakt zjjn. Duizenden vrijwilligers hadden zich voor dezen dienst aangemeld. In hoogere luchtlagen. Een Duitsche piloot heeft tijdens een. vlucht naar vij- epd "'jV V re'i^fofmasker op gezet. (Fotc Wfciiuüd.) NEDERLANDERS OP GELIJKEN VOET BEHANDELD. Loonoverboeking gaat vlot. De nieuwe leider van het departement van Sociale Zaken, i r R. A. V e r w e y, daarbij geassisteerd door den heer J. A. K n e t sch, heeft een uiteenzetting ge geven van het fungeeren der arbeidsbe middeling naar Duitschland. De heer Verwey begon met een over zicht te geven van de ontwikkeling de zer arbeidsbemiddeling sedert 1900, die zich tot 1913 in stijgende lijn bewoog, vervolgens door oorlog en inflatie daal de .van 100.000 arbeiders in genoemd jaar tot 20.000 in 1935, om vervolgens weer langzaam te stijgen tot Augustus 1939. Daarna trad, onder de gewijzigde omstandigheden, weer een scherpe stij ging in, van 20 Juni tot 19 Aug. 1940 zijn 19.88b Nederlanders in Duitschland geplaatst, behoudens 14.550 z.g. grens- gangers. Dit aantal kan nog op welhaast onge limiteerde wijze opgevoerd worden, zoo betoogde de heer Verwey, want Duitsch land kan hand- en hoofdarbeiders van iedere categorie gebruiken. Ieaer, die in Duitschland wil werken hetzij dat hij werkloos is, naar zijn opvatting te weinig verdient of als kleine zelfstandige geen kans meer ziet op een behoorlijk bestaan behoeft zich hiertoe slechts naar de dichtstbij zijnde gemeentelijke arbeidsbeurs te be geven, waar hem alle ter zake dienen de inlichtingen worden verstrekt. Alles wordt gedaan om den arbeid in Duitschland zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het loonovermakingsbureau te Arnhem heeft thans een capaciteit va.i 30.000 boekingen per week. Maan dag kwamen er te Arnhem 2400 berich ten van overschrijving uit Duitschland binnen (het grootste tot dusver op één dag ontvangen aantal), Dinsdag waren de besturen der gemeenten, waarin de betreffende arbeiders woonachtig zijn, alle verwittigd. De Nederlandsche arbeider wordt in Duitschland in elk opzicht op gelijken voet behandeld met den Duitschen. Door accoordwerk en overwerk kan hij aan zienlijk boven zijn grondloon komen. De werkuren varieeren van 54 tot 60 urn- per week, doch vele Nederlanders geven er de voorkeur aan, daarboven nog zoo veel mogelijk over te werken, daarvoor zijn zij immers over de grens getrok ken! Zoo worden door geschoolde ar beiders in bepaalde branches weekloo- nen van 100 mark en meer gehaald! Arbeiders, die om de een of andere reden klachten hebben, kunnen zich wenden tot: le. den Nederlandschen ad ministrateur, die in vele gevallen (na melijk wanneer een groot aantal land- genooten bij een bepaalde fabriek werkt) aanwezig is; 2e. het Arbeits- amt; 3e. de Treuhander für die Arbeit. Binnenkort hoopt men de beschikking te hebben over de Nederlandsche ambtenaren van het departement van Sociale Zaken, die gewend zijn, de arbei ders in Duitschland bij te staan. Tot dusverre zijn 994 arbeiders uit Duitschland teruggekeerd, een vrij hoog percentage, daar men het gros der grensgangers dat dagelijks of ten minste eenmaal per week naar huis kan komen nagenoeg buiten beschouwing kan laten. Hun klachten worden onder zocht, in vele gevallen zagen de betrok kenen zelf de ongegrondheid er van in, zoodat zij per volgende gelegenheid weer naar Duitschland zijn vertrokken. Wat de voeding aangaat, uit een weekmenu, dat dezer dagen uit een der barakkenkampen is ontvangen, bleek, dat twee warme maaltijden per dag wer den verstrekt. Wel is waar was dit bei de malen soep, doch ook werd tweemaal per dag een portie vleesch gegeven, be halve op Vrijdag, den vleeschloozen dag. Over den tijd, dien een arbeider even tueel in een schuilkelder moet doorbren gen, wordt 75 pet. van het loon vergoed. In ons land circuleerende geruchten over bij bomaanvallen gedoode Neder landsche arbeiders, zijn van allen grond ontbloot. Bij het departement is geen enkel geval bekend. Wel zijn enkele arbeiders teruggekeerd wegens bedrijfs ongevallen. Op de vraag of het juist is, dat Ne derlanders zijn teruggekeerd wegens wangedrag, antwoordde de heer Knetsch, dat dit in een enkel geval is gebeurd. Er is iemand teruggezonden omdat hij zich had misdragen, nadat hij te veel had gegeten omdat het zoo lekker was en daarvan, naar hij ver klaarde, zoo'n dorst had gekregen, dat hij ook te veel had gedronken In het gisteren verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffen de het verbod van verlaging van loonen en salarissen. Daarin wordt het volgende bepaald: Verlaging van de ten aanzien van de arbeidsverhoudingen in landbouw-, in dustrie- en handelsbedrijven, alsmede in de vrije beroepen geldende loonen en sa larissen is zonder vergunning verboden. Geen toestemming is noodig, wanneer by e?r c'Isetfcwo arbeidsovereenkomst du desbetreffende partijen, in andere ge vallen de partijen bij een arbeidsovereen komst het over de verlaging eens zijn. Onder geldende loonen en salarissen worden d? voor een bepaald werk wer kelijk uitbetaalde tijd- en stukloonen, als mede salarissen, met inbegrip van regel matig terugkeerende bijslagen en andere vergoedingen, verstaan. De voor de uitvoering van deze veror dening noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken uitgevaar digd en in de Nederlandsche Staatscou rant bekend gemaakt. Deze voorschriften mogen strafbedrei gingen bevatten. Deze verordening treedt onmiddellijk in werking; tegelijkertijd treedt het be sluit van den opperbevelhebber van land en zeemacht van 24 Mei 1940 (Staatsbl. nr 08000) buiten werking. 35 WATT HET MAXIMUM VOOR KOPLICHTEN. Het verordeningenblad bevat thans een verordening van den rijkscommissa ris betreffende bijzondere maatregelen ten behoeve van de luchtbescherming, waarin zijn opgenomen de reeds bekend gemaakte verboden om tusschen 22 uur en 4 uur motorrijtuigen in het openbaar verkeer te gebruiken en tot het betreden van het strand tusschen zonsondergang en zonsopgang. Verder is bepaald, dat met ingang van 5 September het vermogen van in mo torrijtuigen gebruikte gloeilampen niet te boven mag gaan: 35 watt voor kop- lichten en 10 watt voor spatbordlampjes of torpedo-frontlampjes. Op overtreding van bovenstaande be palingen is een hechtenisstraf van ten hoogste zes maanden gesteld en een geld boete van ten hoogste duizend gulden of een van deze straffen. Ten slotte is bepaald, dat motorrijtui gen, waarmede de genoemde bepalingen worden overtreden, voor onbepaalden tijd in beslag kunnen worden genomen, terwijl de bestuurders van zoodanige motorrijtuigen in voorloopige hechtenis kunnen worden genomen. TE VERSTREKKEN DOOR STICH TINGEN MET VOORSCHOTTEN VAN RIJKSWEGE. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën en van justitie betreffende oorlogsmolestcre dieten voor bedrijven. Hieraan is het volgende ontleend: Onder oorlogsmolestcredieten verstaat dit besluit credieten, welke aan door oorlogsmolest getroffen bedrijven op den voet van de navolgende artikelen voor rekening en risico van het rijk worden verstrekt. Zij hebben ten doel de bedrijven weder op gang te brengen. De verstrekking van oorlogsmolest credieten geschiedt door stichtingen, welke uitsluitend of mede ten doel heb ben zoodanige credieten te verstrekken. Van rijkswege kunnen aan deze stich tingen tot dit doel voorschotten worden verleend. De verliezen, op de credieten geleden worden, voor zoover zij niet uit de eigen inkomsten der stichtingen kunnen wor den gedekt, gebracht ten laste van het Herstelfonds 1940. De secretaris-generaal van het depar tement van financiën stelt nadere voor schriften vast betreffende de verleening van de voorschotten en de verstrekking van de credieten. Hij voegt aan iedere stichting een commissaris toe, die op de verstrekking van de credieten toezicht uitoefent. Oude overeenkomsten. Onder oude overeenkomsten worden verstaan: 1. De overeenkomsten, door den cre dietnemer vóór 15 Mei 1940 aangegaan; 2. de overeenkomsten, door schuld vernieuwing in de plaats gesteld van overeenkomsten, door den credietnemer vóór 15 Mei 1940 aangegaan, tenzij de schuldvernieuwing door den aan den credietgever toegevoegden commissaris is goedgekeurd. Aan de verbintenissen, welke voor den credietnemer uit oude overeenkomsten voortvloeien, kan slechts worden voldaan en voldoening daaraan kan slechts wor den afgedwongen, voor zoover de aan den credietgever toegevoegde commissa ris daartoe toestemming verleent. Zoodanige toestemming is ook ver- eischt voor een tusschen den credietne mer en zijn schuldeischer aangaande de verbintenissen getroffen regeling. Voor zoover deze toestemming niet is verkregen, wordt de schuld als niet op- eischbaar beschouwd, Hetgeen zonder toestemming is voldaan, kan worden te ruggevorderd. Deze bepalingen zyn niet van toepas sing op: a. arbeidsovereenkomsten, behalve voor zoover betreft vóór 15 Mei 1940 vervallen loonen; fc huur- en pachtovereenkomsten; c. renten van schuldvorderingen, waar voor hypotheek is verleend; d. verplichte periodieke aflossingen van scb i'-dverd^ri^gen, waarvoor esrate hypotheek; is verleend. Het A.N.P. meldt: Er wordt op grond van bepaalde omstandigheden uitdruk kelijk aan herinnerd, dat door de op 1 Aug. j.l. in opdracht van den Rijkscom missaris uitgevaardigde verordening ieder demonstratief optreden en elke be tooging van individueele personen of van groepen personen tegenover de bezet tingsautoriteiten inzonderheid ook de monstraties ten gunste van leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog te gen het Groot Duitsche Rijk blijft voort zetten, strafbaar zijn gesteld. Het doet hierbij niet ter zake, op welke wijze een dergelijke demonstratie tot uiting wordt gebracht en of een even tueel optreden ten gunste van het Huis van Oranje door een bevlagging of door het aanbrengen van andere opsierings- voorwerpen aan gebouwen of door het dragen van een of ander insigne, ge kleurde linten of door het dragen van bloemen en dergelijke geschiedt. In twij felgevallen wordt iedere buitengewone gedraging als een demonstratie van bo vengenoemde soort opgevat. In dit verband wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat de 31ste Augustus als een normale weekdag moet worden be schouwd, zoodat alle bureaux en zaken op dezen dag niet vroeger mogen sluiten, dan zulks op iederen anderen Zaterdag het geval pleegt te zijn. Een eventueele geheele of vervroegde sluiting van za ken, café's, theathers, bioscopen enz. kan derhalve niet worden toegestaan. Zouden zaken, café's en andere onder, nemingen op grond van een bepaalde versiering van hun étalages en localitei- ten of door het ophangen van platen ia de étalage en dergelijke den indruk wek ken, dat zy een demonstratie van de in den aanvang van dit stuk genoemde soort trachten tot uiting te brengen, dan hebben zij met het sluiten van hun on derneming rekening te houden. In aansluiting aan de verordening van 1 Augustus wordt er nogmaals met na- druk op gewezen, dat overtredingen op j de scherpste wijze zullen worden ge- straft en dat al naar den aard van het geval ook de verordening nr 33 van 1940 over inbeslagneming van bet vermogen toegepast zal kunnen worden. Bijzonder zware straffen hebben die personen te verwachten, die demonstraties van de genoemde soort uitlokken, veroorzaken of begunstigen. Zoowel de Duitsche als de Nederland- sche politie heeft de opdracht ontvan gen,zorg te dragen voor de meest nauw- gezette nakoming van deze bekendma- king. Ten aanzien van extra brood- en vet rantsoen voor landarbeiders, werkzaam in het land- en tuinbouwbedrijf is de re geling thans zoodanig, dat landarbei ders, die zwaren arbeid verrichten 50 extra broodrantsoen ontvangen en ook 50 extra vetrantsoen. Landarbeiders, die zeer zwaren arbeid verrichten, en on der hen worden gerekend de oogstarbei- ders tot 1 September a.s., ontvangen 100 pet. extra broodrantsoen, maar slechts 50 pet. extra vet. Naar wij vernemen, worden nu van de zijde van het centrale secretariaat van land- en tuinbouw nogmaals stappen on dernomen, om ten aanzien van het extra vetrantsoen van de landarbeiders tot een meer bevredigende regeling te komen. Tevens is reeds verzocht de termijn tot 1 September te wijzigen in 1 November, Niet alleen duren vele oogstwerkzaam- heden, b.v. aardappel- en bietenrooien, na 1 September nog voort of beginnen dan pas, maar bovendien is deze verlenging des te meer noodzakelijk, wijl door de slechte weersomstandigheden in Augus tus de graanoogst zeer belangrijk is ge stagneerd. MIDDELBURG. In de bovenzaal van het voormalig Militair Tehuis had Donderdagmiddag een vergadering plaats van manufactu- riers van de plattelandsgemeenten, on der voorzitterschap van den heer M. Arendse te Souburg. Deze heeft de aanwezigen welkom ge- heeten en daarna het woord gegeven aan den heer H. M. van Leeuwen, inspecteur van de textieldistributie, die verschillende onderdeelen van zijn ar beid de revue liet passeeren. Men staat inzake de textieldistributie nog voor ver schillende moeilijkheden, maar men heeft haar ingevoerd, om zoo lang mogelijk met den nog aanwezigen voorraad te doen. Gelukkig staat alles onder een lei ding, die uit handelskringen is voortge komen. Er wordt rekening gehouden met de draagkracht der bevolking en aan hen diè alleen mindere kwaliteit artikelen kunnen koopen, die vlugger vernieuwing behoeven, worden toeslag-textielkaar- ten uitgereikt. Spr. verwacht een vermindering van den omzet tot 25 of 35 pet. van voor heen. Het publiek is reeds direct aan het koopen getrokken, maar er zal een terug slag komen en het zal ook in Zeeland moeilijk zjjn er den moed in te houden. Men moet zorgen, dat het aantal punten goed wordt opgegeven. Van de gelegenheid om vragen te stel len hebben verschillende aanwezigen ge bruik gemaakt. Van de beantwoording der vragen ver melden wij o.a.: Als een kind, dat aanvankelijk bij de uitgifte der kaarten nog geen 3 jaar was dien leeftijd bereikt, moet het een tex- tielkaart krijgen en dus heeft de winke lier, die voor zulk een kind niet leveren wil zonder kaart, gelijk. Wachten tot de uitreiking van de vol gende kaart acht spr. niet juist. Voor een wintermantel- of jas of stof zal bin nenkort waarschijnlijk een bon worden aangewezen. De extrabons moeten opgeplakt wor den en dan krijgt de winkelier later een puntenchèque. Spr. is overtuigd, dat er namaakgrondstof zal komen evenals in 1 den wereldoorlog. Spreker meent, dat er geen schijn van kans is, dat in de pun- tenwaardeering verandering zal komen. De heer Arendse heeft den heer van Leeuwen dank gebracht en daarna aan de orde gesteld de vraag of een organi satie van de Walchersche manufactu- riers niet gewenscht zou zijn, waarop de heer van Leeuwen er op wees, dat een federatie van de groote landelijke orga nisaties tot stand is gekomen, en dat ook hij gaarne een vereeniging of afdeeling van een der bonden op Walcheren zou zien ontstaan, die voor de belangen der leden kan opkomen en voor hen advies kan inwinnen. Enkele heeren bleken bereid met den heer Arendse deze zaak verder voor te bereiden, en wel in de richting van een afdeeling der Christelijke organisatie, die ook in het federatief verband is opgeno men. EEN SNUGGERE. Nu de meeste huismoeders zich het hoofd breken over de vraag, hoe met het toegekende aantal punten voor textiel moet worden toegekomen, wist dezer da gen een persoon uitkomst. Toen zijn kaart op was, ging hij naar het distribu tiebureau en vroeg dood leuk om een nieuwe kaart, want daar zat men toch voor. DE MARKTDAG. Het is gisteren weer een goede markt dag geworden. Het was gezellig druk en ook de noodwinkels, waarvan er weer een paar geopend waren, hadden groote be langstelling. Op de graanbeurs was een practische verbetering ingevoerd. Afscheidingen met flinke tafels waren aangebracht van den hoek, waar de monsters graan, erw ten, boonen, en verdere akkerproducten worden ingeleverd, die den volgenden dag worden getaxeerd en ingedeeld in de verschillende prijsgroepen. Zoo men weet worden al deze producten door de regeering opgekocht voor de distribu tie. IN 'T BELANG VAN HET VERKEER. Steeds zien wij meer plaatsen, waar de weg door witte straathoeken en brug- toegangen wordt aangegeven. Wij vra gen ons af, of op kaden, singels, grach ten enz. de hoornen, van onder wit ge maakt niet voor rjj- en voetverkeer in den aanstaanden winter goede bakens kunnen zjjn. BUURTCOMMISSIES OVER DE BRUG GEKOMEN. Door den voorzitter van het plaatse lijk hulpcomité, den heer J. W. Ktgeler, is ontvangen f 49.41 van de buurtcom- missie Bogardstraat en omgeving, f75 van de buurtcommissie Park van Nieu- wenhove, en f 42.89 van de buurtcommis sie Molstraat-Koepoortstraat. Wie volgt VLISSINGEN HERLEEFT. De „groote trek" van Vlissingers, die zich dagelijks naar elders begeven, om den nacht door te brengen, is wat tot stilstand gekomen. Steeds meer bewo ners blijven thans in eigen huis en tijde lijk uitgewekenen keeren naar hun woon plaats terug. VLISSINGSCHE KNAAP OP STAP- Woensdagmiddag hield een jonge®' die in het bezit van een fiets was, op vreemde wijze op in den Goescke? polder, zoodat hij de aandacht van ee® daar werkzaam zijnden landbouwer tro Toen de jongen verdween en hij de fij- achterliet (met een kaartje er aan. deze daar en daar gestolen was) werd politie gewaarschuwd. Deze wist den J° gen spoedig aan te houden. Het was 1 14-jarige V. uit Vlissingen, die verte' dat hij voor zijn patroon met een i° chocolade naar het vliegveld moest, dat hij was doorgefietst naar Goe®.v

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2