De strijd ter zee en in de lucht. Dagblad voor de Provincie Zeeland De kern van ons volksbestaan. programma EERSTE BLAD Japan en Ned.-lndië. ipingen en Verpachtingen VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 54e JAARGANG - No. 278 Onze verantwoordelijkheid. Afscheid van een veldprediker. Buitenland Het Duitschb weermachtsbericht. Woonwijken van Berlijn gebombardeerd. Regeeringscrlsis In Frankrijk zeer dreigend. De besprekingen te Weenen. en 18, Rentegeve.rs i. 7—15, Sjalotten p -1 Sav.kool 6, Rnortf.i(0n! 2,?o, Aardappelen .i?,o tg,;Ulen 4—5 per bo,! I3, Bloemkool 8—19' Kropsla 1.00—2,10 aiden per 100 krop; p6r) oenen 0—12, beiden pej 100 stuks. Aug. Aardappel, ligenheimers 3.40—3 5= 0 2.74, id. bonken Eigenh. 3.01j.qo 02.01, id. bonken' euwsche bonten 4.51-, 2.80 2.88, Zeeuw. Alles per 100 ke kg. 0 per ND, 28 ligen 2.43 nwe 2.50 ngen :.55. 77125 uitveiling van Woensdag Seigner d'Esperen 0.59— s Guijot 52—57, Clapp3 Tutten 0583, Peren val val 10, Pruimen Reine per 10 kg. es 10 Augustus 1940. 414,4 m. VARA-Uit- Berichten ANP. Hierna; ek. 10,15 Declamatie, no en gramofoonmuziek! rinet en cello. 11,55 Gra- 12,00 Berichten. 12,05 ig. 12,45 Berichten ANP nuziek. 1,15 Esmeralda VARA-orkest. 3,00 De- VARA-orkest. 4,00 Gra- net toelichting. 4,30 Voor 00 Zang en piano. 5,15 5,30 Gramofoonmuziek. ,Natuur en Kunst". 6,00 0,30 VPRO: Causerie; groote bioloog". 6,45 1,00 Vragen van den dag irichten. 7,20 Felicitaties, nderen. 7,45 Gramofoon- reportage. 8,00 Berichten ie-programma. 9,15 Toe- jke dagen". 9,20 Radio- VARA-orkest en soliste, :richten ANP, sluiting. 1875 m. NCRV-uitzen- hten (Duitsch). 7,15 Bo sch) 7,30 Gramofoon- Berichten ANP. 8,10 meditatie. 8,25 Gewijde 8,45 Gramofoonmuziek. [racht. 10,15 Gramofoon- Berichten (Engelsch). mmuziek. 12,30 Berioh- 12,45 Berichten ANP. n gramofoonmuziek. 2,00 tsch). 2,15 Quintolia en ek. 3,00 Gramofoon- richten (Engelsch). 3,30 ek. 4,20 Cello en piano. (Duitsch). 5,15 Berich- Stichts Salonorkest. 6,15 elsch). 6,30 Apollo-en- igen van den dag (ANP). 7,30 Reportage of mu- hten (Duitsch). 8,15 Be- 30 Berichten (Engelsch). ons. 9,15 Berichten (En- rgelconcert (opn.). 10,00 Ltsch). 10,15 Berichten 10,45 Berichten (En ig. 11,15—11,30, 0,15— 30 Berichten (Engelsch) Woonhuizen, van Dissel, ge, meubilaire goede- huis en tuin, v. d. e, Landb.-inspan, Bat- Hoefer. stede „Landzicht", Bat- winkelhuis en erf, v. d. n rond Amsterdamsen ad verspreid Üg£en stuinders trotsch op (Foto Pax-Holla»0' Uitgave: N. V. Uitgevers» Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J, J, F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg X5S. Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelbars Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regei Ingezonden mededeefingen 60 cent per regei Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belaiigrljké korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het „Fr. Dagb 1." geeft een uitvoe rig verslag v^p de rede door Mr Pollema op den landdag te Leeuwarden waar ook Dr Colyn het woord voerde, gehou den. Een klein gedeelte laten wij hier vol gen. „W(j hebben, aldus Spr., er nu nog de gelegenheid voor en wy zullen hier vast stellen, wat ons als Nederlanders in Christelijk Protestantschen zin, ver bindt. Zonder aanpassing; zonder vleie rij; zonder miskenning van de oude waarden. Ons Vaderland is thans als een ern stige zieke, die in z\jn levensneergang zich schier alles ziet ontvallen, waaraan h(j in zijn gezond bestaan waarde hecht te, Dan valt alle franje wegdan blijft alleen de kern over. Was is de kern in ons volksbestaan? Is dat het Katholicisme? Nu reeds in drieën uiteengevallen. Is dat het reeds ten onder gegane Marxisme? Is dat de idee van den autoritairen staat? Onder zoekt onze historie, sta stil bij de wieg van ons volksbestaan. Gt) vindt iets geheel anders. Het is dit: het Christelijk Protestan tisme, waarmee ik bedoel: het aanvaar den van den Bijbel niet slechts of uit sluitend voor ons persoonlijk geloofsle ven, maar ook als eenig richtsnoer voor ons staatkundig streven. De Bijbel dus: normatief ook voor het staatsbestuur. Wilt gil het Calvinisme noemen, het is mij wel, maar dan Calvinisme in Ne- derlandschen zin, geleid door de geniale Intuïtie van Willem den Zwijger. Zeker was het niet Luther, die zijn stempel drukte op ons volksbestaan. Dit Christelijk-Protestantisme geldt voor alle terrein des levens; treedt in In alle geledingen van het staatsbestuur. Het is geen christendom boven geloofs verdeeldheid; integendeel, het is dat Christendom, dat zijn eischen stelt, hard en onverbiddelijk en dat van geen tran- sigeeren weet. Onze voorvaderen waren hard en vaak ongemakkelijk, maar zij waren de bewoners van den Nederland- schen Staat. En in dit licht beschouwd naderen wij A.R. en C.H. elkaar in dat ééne bindende cement: Christus. Gelijk Dr J. Eykman, de bekende Am- sterdamsche jeugdpredikant, in zijn brochure: „Wij bouwen verder, maar op welken grondslag" zoo uitmuntend her innert aan het woord van Paulus„Nie mand kan een ander fundament leggen dan hetgeen gelegd is, hetwelk is Jezus Christus". Dr Kuyper en Dr Hoedemaker, hoe verschillend ook, zij hadden één doel, zij het dan ook langs verschillende we gen, n.l. het Nederlandsche volk, als ge doopt volk, te brengen tot Christus. En in het aangezicht van de huidige tragi- sche gebeurtenissen, geven de volgelin gen van Kuyper en Hoedemaker elkaar thans de broederhand. Nboit en nimmer zal de historie, die eenmaal over ons zal richten, van ons hunnen getuigen, dat wij jndeze droeve stonde van iet Vaderland onzen g e - iefden geboortegrond hebben bezoedeld met flderling gekrakee 1." In aansluiting hieraan schreef het »Fr- Dagblad" o.a.: „Wij dragen nu twee groote verant woordelijkheden. .0 zijn verantwoordelijk jegens de daf-1**6 ^es^ac^ben, en hebben een pand, trou-s van hunnentwege is toever- sbÜfij'n v®rantwoordelijk jegens de ge- zii j u'. tornen zullen. Eens zullen h e historie beschrijven, die wij nu 2pif0r ma ken èn de historie, die wij teni m a e n' ZiJ zullen onze nagedach- tront ze&enen> als wij nu in eenheid en hen vaathouden en bewaren, wat voor osn onwaardeerbare schat zal zijn. 81 a^eer in de oude Germaansche BinLu16 j &evaar groot werd en om- <}e ng dreigde, ging er een roep door slotenom den Hertog! Dan Phalnn gelederen zich tot een ijzeren den se* f er ^en hoogen ruiter, die in Zo vooraan ging. frouw V* samenkomst een daad van de ant wat ons samenbracht was yuroep, dat wij ons zouden verza melen, niet om eenig mensch te eeren, maar om de gelederen te sluiten achter den grooten Koning, die ter overwin ning leidt." De gelederen sluiten. Dat willen wij ook doen op 14 Sep tember te Middelburg. Ds H. Volten te Haren, oud-veldpredi ker by het 14de Regiment Infanterie, die niet in staat was van de Zeeuwsche jon gens afscheid te nemen, vraagt ons plaats voor het volgende afscheidswoord Aan mijn vrienden van het 14de Regiment. Na maanden achtereen, zoo goed en zoo kwaad als het ging, met elkander te hebben doorgebracht, maakte de oorlog daar plotseling een eind aan. Sedert dien zag ik de meesten van jul lie niet terug. Dat afscheid begon reeds, toen ik in den vroegen morgen van den lOen Mei Oss verliet, om my, naar myn opdracht, te voegen by het 3de Batal jon in Grave. Welk een intens mooie oogenblikken maakte ik toen met sommigen in de stel lingen mee. Nooit vergeet ik het, hoe dicht op dien morgen de vertroosting van het Evangelie tot ons kwam, toen wij samen Gods Woord lazen en baden. Heb dank, mijn vrienden, voor zoo me- nigen brief, dien ik er daarna ook van jullie over ontving. Maar helaas, de tijd was kort. Alle stellingen kon ik niet eens bezoeken. Daar kwamen reeds de eerste gewon den aan van een ander onderdeel, die door vriendenhand naar Grave werden gedragen. Wij hadden er ons werk mee. Daarop kwam ook voor ons de groote verwarring, 's Nachts ging ik met jullie mee uit Grave naar den Bosch; daar schoof ik met d&t gedeelte van het 3de Bataljon mee, dat naar Tilburg ging. Van Tilburg teruggekeerd naar den Bosch, kon ik daar het andere deel van het 3de Bataljon niet meer vinden. Op den weg naar Heesch werd ik met enkele anderen onder vuur genomen, waar ik verscheidene makkers om my heen zag vallen. Terug naar Tilburg, werd ik, na dat daar het contact met sommigen van het 14e Regiment weer gelegd was, weer van jullie losgemaakt door de allerhe vigste luchtaanvallen, die ik ooit mee maakte. Het werd één groote verwarring. Al les liep door elkaar. Met duizenden mili tairen, behoorend tot diverse regimenten kwam ik in Zeeuwsch-Vlaanderen, daar na in België en Frankrijk. Van het 14de Regiment zag ik er daar weer terug, maar overigens was het een mengelmoes. Het is niet mijn bedoeling, om jullie een reisverhaal te geven. Ge zult wel be grijpen dat wij ook daar in den vreemde werk genoeg hadden, en dat nooit het Evangelie zóó klaar tot ons sprak als juist in die dagen. Intusschen was ik het contact met de meesten van jullie kwyt, vooral met hen die zich op den morgen van den eersten oorlogsdag in Oss bevonden, en nog dien zelfden dag naar Tiel terugtrokken. Maar daarom juist is het mij een wa re behbefte, om jullie allen mij nog eens enkele oogenblikken voor den geest te halen, en hartelyk te groeten. In een of- ficiëele bijeenkomst konden wij geen af scheid van elkander nemen, laten wij het dan nu zoo maar doen en de Zeeuwsche Pers hartelijk danken, dat zij ons daar toe in staat stelt. Donkere dagen hebben wij samen mee gemaakt. Ook mooie dagen. Dagen van spanning en dagen van grauwe eentonigheid. Dagen, die niet prettig voor ons wa ren, alléén al, omdat wy ver van huis waren, maar die toch doorlicht werden van Gods genade, en waarin wij samen genieten mochten van het vele goede, dat God ons gaf. En dan denk ik met name aan de vele heerlijke uren, doorgebracht in onze mi litaire tehuizen zoowel in Grave als in Herpen, Schaik en Reek. Vrienden van het 14e Regiment, nu we op zulk een abrupte wijze elkander kwijt raakten, en elkander voorloopig ook wel niet meer zullen zien, wil ik op deze ma nier jullie allen hartelijk dank zeggen voor de prettige samenwerking die wij hadden, en voor het vertrouwen dat jul lie mij hebt geschonken. Verder wil ik jullie allen Gods zegen voor het verdere van jullie leven toewen- schen. Ik denk als ik dit neerschryf, natuur lijk ook aan de gevallenen van ons Regiment, en ik kan een woord ter hun ner nagedachtenis niet achterwege laten. God verzorge hun nabestaanden naar lichaam en ziel, en make óns echt dank baar, dat wy ongedeerd uit den kryg kwamen. Tenslotte nog dit: de inboedel onzer Tehuizen, voorzoover nog aanwezig, is vermaakt aan den Evangelisatie-arbeid te Oss, die zooveel voor onze militairen heeft gedaan (adres: de heer Willemse te Oss). De Zeeuwen hebben er recht op dit te weten. Eén van de drie orgels slechts hebben wij geschonken aan den u allen beken den voorman uit ons Tehuis in de Gene raal de Bons Kazerne te Grave en later in het Tehuis Heuvel no. 100 te Oss. Ik twijfel niet, of dit zal jullie aller instem ming hebben. En nu nogmaals allen gegroet, en een stevige handdruk van jullie Oud-Veld prediker, Ds H. VOLTEN. Haren (Groningen), Aug. 1940. Formaties gevechtsvliegers hebben Woensdag de vliegvelden van East- ohurch en Southend aan de monding van de Theems, alsmede de haven van Bognor-Regls aan de Engeleohe zuidkust met goed gevolg aangevallen. In den naoht werden In versterkte mate de havenwerken van Liverpool, Cardiff, Bristol, Mlddlesborough, Chatham en Thameshaven, alsmede wapenfabrieken in Sheffield, Norwioh en Coventry met bommen bestookt. Het leggen van mjjnen uit de lucht in Britsche havens werd voortgezet. Op verscheidene plaatsen kwam het tot luchtgevechten, in het verloop waarvan 38 vjjandeltyke en 12 eigen vliegtuigen werden neergeschoten. Een duikboot heeft zeven gewapende vijandelijke koopvaardijschepen, in to taal 43.000 brt. tot zinken gebracht, waarvan vjjf uit een krachtig beschermd konvooi. Britsche vliegtuigen hebben des nachts stelselmatig woonwijken van Berlijn aangevallen. Door brand- en brisantbommen werden talrijke burgers gedood of gewond; in verscheidene hui zen werden zolderbranden en andere schade veroorzaakt. Een der aanvallen de vyandelyke vliegtuigen werd door het afweergeschut neergehaald voor het het stadsgedeelte van Berlyn bereikt had. Ook de Leunafabriek was het doel van een Britschen aanval. De hier aan gerichte schade is gering. Op verscheidene andere plaatsen in Midden- en West-Duitschland, die met bommen aangevallen werden, ontstond eveneens geen noemenswaardige scha de. De vyand verloor gisteren in totaal 44 vliegtuigen en een versperringsbal lon; de eigen verliezen bedragen in to taal 15 vliegtuigen. Vijandelijke vluchten boven havens aan de Fransche Kanaalkust hebben, volgens het Duitsche frontbericht van het D.N.B., even weinig succes gehad als twee Britsche vluchten in de buurt van Hamburg. Ook bij de Leunafabriek hebben de vijandelijke vliegers geen noemenswaardige schade aangericht. Daarentegen moet de luchtaanval op Berlijn beschouwd worden als de eerste stelselmatige actie der Engelschen tegen woonwijken. Verscheidene vliegtuigen wierpen brandbommen en explosieve bommen over het stadsgebied, troffen eenige woonhuizen en veroorzaakten hier en daar zolderbranden. Tien bur gers werden gedood en 28 gewond, doch geconstateerd moet worden, dat de slachtoffers uitsluitend personen zijn, die hebben nagelaten de schuilkelders op te zoeken. De luchtbeschermings maatregelen te Berlijn zijn bij dezen aan val in elk opzicht voldoende gebleken. Militaire objecten zijn niet getroffen. FELLE VEROORDEELING DOOR DE DUITSCHE PERS. De Berlijnsche bladen veroordeelen eenstemmig de Engelsche bomaanval len op de burgerbevolking van Berlyn als „moord", „laffe schanddaad" en vooropgezette manoeuvre van Churchill om de Duitsche bevolking te terrori- seeren. i De Engelsche vliegers, zoo schryft de Berliner Nachtausgabe, zijn op bevel van Churchill boven Berlijn verschenen om op de burgerbevolking op kleingees tige wyze wraak te nemen voor het feit, GEMATIGDER KOERS TE TOKIO. De correspondent van de Deutsche Allg. Ztg. te Tokio meldt: De teerling is geworpen inzake de po litiek van Japan in den Pacific, welke de geheele buitenlandsche politiek be- heerscht. Niet generaal Koiso, de vroe gere minister van overzeesche aangele genheden en de meest radicale voorvech ter van den Japanschen drang naar het Zuiden, doch Kobajasji, een ervaren, ge matigd vertegenwoordiger van het Ja- pansche zakenleven, zal, naar gemeld, de delegatie leiden, welke zich Vrijdag naar Batavia verscheept om oeconomi- sche onderhandelingen met Neder- landsch -Indië te beginnen. Dat Kobajasji wordt uitgezonden, een besluit dat als een verrassing kwam, toont door den duidelyken byval in de Japansche zakenwereld, dat de meer ge matigde opvattingen het gewonnen heb ben. Want Kobajasji is niet slechts geen militair, hy is eigenlijk zelfs geen politi cus, doch daarom des te beter zakenman. Weliswaar is hem een hoog vertegen woordiger van de Japansche financieele wereld vooruit gereisd, weliswaar heeft ook Kobajasji by de aanvaarding van zijn taak aanvaard, dat hij zijn taak met den inzet van zjjn leven zal uitvoeren, doch reeds de samenstelling van zjjn ge volg bewijst, dat het kabinet geen over eenkomstige heroieke daden van hem verwacht. dat het oorlogsplan van de Britsche plutocratie mislukt en het Britsche eiland een tooneel van den krjjg is ge worden. In de Londensche pers zjjn reeds meer artikelen verschenen, waarin ver langd werd, dat de Britsche luchtmacht nu eindelijk „de burgerbevolking van Berlijn zou afslachten". De Engelschen hebben in den afgeloopen nacht den Beriyners nogmaals een bewijs gegeven voor de juistheid van de steeds weer door het Duitsche publiek verdedigde stelling, dat het voor hen niet aankomt op het bereiken van militaire doelwitten. Zy willen eerder schrik onder de burger bevolking verspreiden. Want daar, waar de bommen vielen, aldus de Berliner Börsen-Zeitung, is in geen velden of wegen een object te vinden, dat ook maar by benadering militair genoemd kan worden. Zooals in dergelyke gevallen, waarby bommen boven groote Duitsche steden zijn uit geworpen, is de bedoeling overduidelijk. De burgerbevolking moet geterroriseerd worden, haar zenuwen moeten murw gemaakt worden. Het D.N.B. verneemt van bevoegde zyde nader, dat eenige Engelsche toe stellen over een breed front boven het stadsgebied hebben gevlogen en van groote hoogte zonder systeem explosie ve en brandbommen op uitsluitend niet- militaire doeleinden hebben laten vallen. Van bevoegde zijde wordt nog ver klaard, dat ook in de Leunafabriek, waar 15 explosieve bommen gevallen zijn, slechts geringe schade is aangericht. HET AANHOUDENDE LUCHT ALARM TE LONDEN. Door het voortdurende luchtalarm in de Engelsche hoofdstad zoo meldt de Londensche correspondent van Nya Dagligt Allehanda zijn de ochtend bladen de laatste dagen steeds met ver traging uitgekomen. De drukkers had den urenlang in de schuilkelders moeten zitten. De winkels in Londen zijn de laatste dagen als het ware bestormd. Iedereen wil tentdoeken, baren, ligstoelen, kus sens en dergelyke zaken koopen, om het zich in de schuilkelders zoo gemakke lijk mogelyk te maken. Zeven uur lang, zoo meldt United Press, hebben milioenen Londenaars gisternacht in de schuilplaatsen ver toefd, hiertoe gedwongen door „Hitler's plaaggeesten", zooals men in Engeland de Duitsche vliegtuigen noemt. Onderwijl ronkten de Duitsche machi nes bij tusschenpoozen boven de stad. Zij vlogen echter zeer hoog, om buiten het bereik van het krachtige afweer- vuur te blijven en slechts af en toe werd een der vliegtuigen in de zoeklichten gevangen. Duizenden Londenaars bevonden zich in de theaters, clubs of restaurants van het West End, toen de sirenes loeiden. Overal zorgden de directies der gelegen heden er voor, dat de gasten zich kon den blyven amuseeren, ook toen het sluitingsuur al geslagen had. Eerst om vier uur in den morgen klonk het signaal „alles veilig". Het publiek bestormde de autobussen en taxi's, om naar huis te komen. Reuter meldt nog, dat het luchtalarm, j dat precies 7 uur en 10 minuten duurde, het langste is geweest sedert het uit breken van den oorlog. Duitsche vliegtuigen vlogen boven meer dan dertien steden. Er werden bommen geworpen op twee steden in het Zuidoosten, een stad in de Midlands en een stad in het Zuidwesten. NEDERLANDSCH SCHIP GETORPEDEERD. Passagiers van het 6792 ton metende Britsche m.s. New-Foundland van de Furness-lyn hebben by aankomst ver klaard, dat hun konvooi van ongeveer 50 schepen op 16 Augustus op ongeveer 800 zeemyien van de Engelsche kust hardnekkig is aangevallen door twee Duitsche duikbooten. De duikbooten slaagden er in hoewel het konvooi zeer door Britsche oorlogsschepen werd be schermd, vier groote schepen tot zin ken te brengen, en wel twee Engelsche, een Nederlandsch en 'n Zweedseh. Het D.N.B. meldt uit Genève: De reeds sedert eenige weken latente regeeringscrisis in Frankrijk is, naar uit Vichy gemeld wordt, in de laatste 48 uur tydens de afwezigheid van den vice-president Laval, buitengewoon ver scherpt. Naar 't schynt gaat het hier om stryd om de macht binnen de regeering. In het byzonder schynen militaire kringen critiek uit te oefenen op de door vice- president Laval gevoerde politiek. BELANGRIJKE BENOEMINGEN IN BELGIë. In verband met de afwezigheid van een aantal hooge ambtenaren in het Belgische bestuur of hun weigering zich aan te passen aan den nieuwen toestand heeft de Duitsche overheid in de laat ste dagen eenige belangryke benoemin gen gedaan. Zoo zyn er in de provincies Limburg, Antwerpen, Oost- en West- Vlaanderen nieuwe gouverneurs, zy het dan ook a.i., benoemd. In Limburg is mr Romsée, Kamerlid voor de Vlaamsch- Nationalistische Party en advocaat te Brussel benoemd. In Oost-Vlaanderen mr de Vos, partyloos, maar met erken de sympathieën voor de Vlaamsch-Na- tionalistische beweging, tot nog toe ar rondissementscommissaris van een der Oost-Vlaamsche arrondissementen. In West-Vlaanderen is dr Boxstael gouver neur geworden en in Antwerpen de ook in het Noorden goed bekende philoloog dr Jan Grauls van de Vlaamsch Katho lieke Partij. Tot secretaris-genraal aan oeconomi- sche zaken werd dr Victor Leemans be noemd, leider van het arbeidsfront der Vlaamsch-nationalisten en tot contro leur van prijzen en loonen mr Beekman uit Kortryk, eveneens lid van het V.N.V. Naar het Vad. te Brussel vernam wordt de controle op de naleving der Belgische wetten inzake het taalgebruik aan een commissie opgedragen, die ten minste uit drie leden zal bestaan, waar onder Grammens. Voorzitter der com missie wordt prof. de Vleeschhouwer uit Gent. AFZONDERLIJK OVERLEG MET DE HONGAARSCHE EN ROEMEENSCHE GEDELEGEERDEN. Officiëel is te Weenen medegedeeld: De Duitsche en Italiaansche ministers van buitenlandsche zaken Von Ribben- trop en graaf Ciano, hebben gisteren be sprekingen gevoerd met den Hongaar- schen minister-president, graaf Teleki, en den Hongaarschen minister van bui tenlandsche zaken graaf Csaky. In den namiddag zyn de besprekingen met den Roemeenschen minister van bui tenlandsche zaken, Manoilescu, begon nen. Deze laatste besprekingen hebben ongeveer anderhalf uur geduurd. Van semi-officiëele zijde wordt uit Weenen gemeld: Over het besprokene zijn geen berich ten beschikbaar, doch het is bekend, dat Duitschland en Italië het als een ge meenschappelijk belang beschouwen, in Zuid-Oost-Europa een toestand verwe- zenlykt te zien, die op den duur vrede, rust en stabiliteit waarborgt. De Hongaarsch-Roemeensche onder handelingen hebben zulke moeilyke vraagstukken opgeworpen, dat aan op lossing er van in tweezydige bespre kingen niet meer gedacht kan worden. Het doel van de thans gevoerde be sprekingen zal waarschijnlyk in de eer ste plaats zyn, aan het licht te brengen, welke mogelykheden tot toenadering tus- schen de standpunten van Hongarije en Roemenië aanwezig zyn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1