Rijden op dezelfde rails Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Buitenland DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 54e JAARGANG - No. 277 Abonnementsprijs f2.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummert B cent BIJ contract belangrijk* korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. De distributie van smeer oliën en vetten. Een Gezondheidsdienst bij de arbeidsbeurzen. De loonen van in Duitsch- land werkende Nederlanders. Het communiqué van de Duitsche weermacht. De luchtaanvallen op Engeland. Churchill bij Koning George. Conferentie te Weenen over de Hongaarsch-Roemeensche kwestie. Itallaansch Weermachtsbericht. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qocs Postrekening 44433 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J, J, F A N O Y, Lange Qiststroat 34 en Noordweg 188. Directeur - Hoofdredacteur: R, ZU1DEMA Advert ent iSn 30 cent per regel Ingezonden mededeefkigen <10 cent per regel Kleine Advertentlön Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling AdVertentlën onder Tetter of motto 10 cent extra „Land en Vol k", het orgaan der Chr.-Hlst. Unie in Friesland, gebruikt tegenwoordig niet meer de benaming Anti-Revolutionairen en Christelijk-His- torischen, maar spreekt opzettelyk van ChriBteHjk-Protestanten, omdat het blad zich niet langer vereenzelvigen wil met de titulatuur eener politieke party. „De t^jd, dat A.-R. en C.-H. met elkan der redekavelden, is voorbij. Vergeten de hetgeen achter ons is en wetende dat het spelevaren vervangen is door ern stiger vaart, staan wij thans in dezen tyd schouder aan schouder. Niemand onzer zal dit moeilijk vallen en wij kun nen elkander daarbij goed en eerlyk in de oogen kijken. Immers, nooit was voor ons de party zelve doelstelling. Steeds was de party middel tot het eene doel: het welzijn van het vaderland door versterking van de Christelijke grondslagen, gelijk die in onze historie zijn gelegd. Zelfs waren wij meer richting, geestesstrooming dan partij. Inderdaad, ons beider wegen liepen wel uiteen en soms schenen zij evenwij dig als de rails van een spoorweg, die elkander nooit raken en slechts aan den gezichtseinder schijnbaar ineen vloeien. Welnu, wij hebben thans een punt be reikt, waar deze rails elkaar hebben ge kruist. Op dit kruispunt staan wij stil om ons als Christen-Protestanten ge meenschappelijk te bezinnen op het erf deel onzer vaderen." Inderdaad: op dezelfde rails. Daarvan spreekt ook de vergadering die op 14 September te Middelburg wordt gehouden en waar de heeren Co- lyn en de Savornin Lohman het woord hopen te voeren. Tot ons genoegen zagen wij dat het ook reeds hier en daar tot plaatselijke samenwerking kwam. Dit is van de grootste beteekenis. Een landelyk comité van samenwer king waarin Antirevolutionairen en Chr.-Historischen gezamenlijk de natio nale belangen trachten te bevorderen, kan uitnemend werken. Gecombineerde vergaderingen als te Middelburg en andere centrale plaatsen gehouden worden, kunnen aan de on derlinge samenbinding, en aan een drachtige krachtsontplooiing goede diensten bewyzen. Maar werkelyke eenheid wordt ver kregen door een actie van onderop, die van bovenaf in de goede bedding ge leid wordt. Moge een van de vruchten van deze dagen van beproeving deze wezen, dat wat op politiek gebied krachtens begin sel één behoort te zijn, ook als een waarachtige eenheid openbaar wordt. Rijden op dezelfde rails! DE INLEVERINGSTERMIJN VOOR DE AANVRAAGFORMULIEREN VERLENGD. Volgens de Smeeroliebeschikking 1940, no. 1, dienden grootverbruikers van mi nerale smeeroliën uiterlijk op 19 Augus ts hun aanvraagformulier by het ryks- ,reau voor aardolieproducten te sGravenhage in te dienen. Kleine leve- anciers en kleine verbruikers moesten nun aanvraagformulier uiterlyk op 19 Augustus by hun leverancier inleveren, e door de leveranciers ontvangen aan- q^?en m°esten uiterlyk 26 Augustus 40 op verzamellysten verzameld bij i rijksbureau voor aardolieproducten ^geleverd worden. e directeur van voornoemd rijksbu- au stelt belanghebbenden alsnog in de re eg,e.nheid bovengenoemde formulie- dagen later bij het rijksbureau dat leverancier in te leveren, zoo- groóte verbruikers hun formulier hef ^her-lijk op 2 September 1940 bij klei riJ skureau, kleine verbruikers en liiV116 everanclera hun formulier uiter- rane?P September 1940 bij hun leve- lü ler kunnen indienen. De verzamel- bruik1 met bijbehoorende kleine ver- ije et*s" en kleine leveranciersformu- lölQ11 ikUrn uiterlijk op 9 September leverd Rijksbureau worden inge- 9 vaff ?adruk wordt gewezen op artikel Welk i °ven£enoemde beschikking, het- Welk als volgt luidt: „aanvraagformulieren en verzamel lysten, welke niet tydig of onvolledig ingevuld zyn ingediend, worden niet in behandeling genomen". MEDISCHE KEURING VAN WERK- LOOZEN. Van officiëele zyde wordt medege deeld „By besluit van het hoofd van het bu reau voor sociale zaken by den gene- raal-commissaris voor financiën en so ciale aangelegenheden wordt thans on verwijld de invoering van een gezond heidsdienst by de arbeidsbeurzen ter hand genomen. Deze maatregel was weliswaar by het departement voor sociale zaken reeds lang een onderwerp van beraadslaging, maar men kwam niet verder dan tot the oretische beschouwingen en kon niet be sluiten, deze aangelegenheid in een daad om te zetten. Wanneer nu midden in den oorlog deze vooruitgang op sociaal ge bied in Nederland plaats heeft,- dan is daarmee opnieuw bewezen, dat 't Groot- Duitsche Rijk ook aan den arbeidenden mensch in het bezette gebied die sociale voordeelen ten goede wil doen komen, welke de arbeider in het Duitsche Rijk reeds sinds jaren geniet. Intusschen moet in Nederland de ba sis voor een planmatigen opbouw van dezen gezondheidsdienst nog geschapen worden. Dat zal in dezen vorm geschie den, dat vooreerst de werkloozen, die bij de districtsarbeidsbeurzen zich aanmel den, medisch onderzocht worden, of en in hoeverre zij voor tewerkstelling nog in aanmerking komen. Eerst na deze eerste schifting zal het mogelijk zijn, zich nader bezig te houden met den gezond heidstoestand van ieder afzonderlijk. In elk geval is dan de eerste schrede ge daan en kan verwacht worden, dat de gezondheidszorg voor den Nederland- schen arbeider binnen zeer korten tijd zoodanig zal zijn uitgebouwd, dat ze in het kader van de geneeskundige zorg van het geheele Nederlandsche volk een we zenlijke rol zal spelen." EEN GEMAKKELIJKE REGELING VOOR HET OVERMAKEN NAAR FAMILIES IN NEDERLAND. Het hoofd van het bureau voor so ciale zaken by den staf van den ryks- commissaris voor het bezette Neder landsche gebied maakt bekend: Vaak heerscht er nog twyfel over, tot welk bedrag de in Duitschland werkzaam zynde Nederlandsche werk nemer, die niet aan de grens woont, overschotten van zijn loon naar huis kan zenden. Op grond van de verordening van den Duitschen rijksminister voor sociale zaken van 29 Juni 1940 kan thans de Nederlandsche werknemer in Duitsch land het totaal op zijn loon bespaarde geld naar Nederland zenden. Deze nieu we regeling beteekent een belangryk gunstiger positie van den Nederland-, schen werknemer, die tot dusver slechts in beperkte mate geld kon overzenden. Voor het overmaken van geldbedra gen reiken de Duitsche arbeidsbureaux speciale kaarten uit, welke aan de Ne derlanders dadeiyk nadat zy in de be- dryven werkzaam zyn gesteld, worden overhandigd. By het toonen van deze speciale kaart, waarop de werkgever de hoogte van het bereikte nettoloon ver meldt, kan de betaling van het gespaar de loon by iedere deviezenbank of by de Duitsche ryksbank plaats vinden. Het doorsturen van het gespaarde loon bedrag geschiedt door het verrekenings bureau bij den Nederlandschen rijkscon sulent voor sociale aangelegenheden te Arnhem. Voor een ongestoorde over making van het gespaarde loon is op deze wijze zorg gedragen. Bij eventueel rijzende moeilijkheden geven de Duit sche arbeidsburaux inlichtingen. Zij be schouwen het als een bijzonderen plicht de Nederlanders te helpen. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: Gisteren heeft de bedry vigheid van het Duitsche luchtwapen zich ten gevolge van het slechte zicht beperkt tot gewa pende verkenningen in het verloop waar van bommen op de havenwerken van Gosport geworpen werden. In den nacht van 25 en 26 Augustus bestookten sterke gevechtsformaties ha veninstallaties en werven, vliegtuigfa brieken en wapenbedryven in Engeland, en Schotland. Te Southampton, Aber deen, Dundee, Leeds, Hull, vooral in de vliegtuig- en motorenwerkplaatsen van Derby en Birmingham en op de staats- werf van Chatthgm toonden uitgebreide branden de werking der bomaanvallen. Het leggen van mijnen voor of in Brit- Bche havens door vliegtuigen werd voort gezet. Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht op het ryksgebied bommen zonder noemenswaardige uitwerking. Te Kiel werden eenige woonhuizen beschadigd. Ten gevolge van het gedisciplineerde op treden der bewoners is slechts één per soon licht, gekwetst. Drie Britsche vliegtuigen werden neer geschoten, waarvan een door marine-ge schut. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. Een duikboot bracht uit sterk be schermde konvooien 28.600 ton Engel- sche handelstonnage tot zinken. Voor de Fransche Kanaalkust beschoot Duitsch marinegeschut twee Britsche duikboo- ten. Biykbaar zijn ze vernietigd. In den Indischen Oceaan brachten de Duitsche zeestrydkrachten het bewapen de Britsche tankschip „British Comman der van 6901 ton tot zinken. LUCHTGEVECHTEN. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Duitsche vliegtuigen hebben gister ochtend een vliegveld aan de Theems- monding aangevallen. Voor de hangars stond een vrij groot aantal vliegtuigen. Verscheidene Duitsche gevechtstoestel len slaagden erin, hun bommen midden in de verzameling Britsche machines te werpen. Later aankomende Duitsche vliegtuigen hebben gemeld, dat zij een ware ruïne op het vliegveld hebben ge zien. In aansluiting op den aanval is het tot luchtgevechten gekomen, in den loop waarvan volgens tot dusverre ontvangen berichten acht Engelsche en drie Duit sche machines werden neergeschoten. 25 PLAATSEN GETROFFEN. By de massale aanvallen van Dinsdag nacht, welke zich over het geheele ge bied van N.O.-Schotland tot Z.W.-Enge- land uitstrekten, zijn, zoo meldt United Press, minstens 25 plaatsen geteisterd. Ondanks de groote uitgestrektheid van het gebied, dat aangevallen werd, zyn de bombardementen echter niet zoo ver woestend geweest als in den nacht daar voor. DE STEMMING IN ENGELAND. Volgens te Stockholm uit Londen ont vangen berichten, aldus het D. N. B„ heeft zich als gevolg van de vreeselyke uitwerking van de Duitsche luchtaanval len van de bevolking van Zuid-Engeland en Wales groote opgewondenheid mees ter gemaakt. De vernieling van bruggen en spoorwegknooppunten heeft tot zulke ernstige opstoppingen in het binnenland- sche verkeer geleid, dat de bevolking een doeltreffender luchtafweer eischt. Het gevolg van de voortdurende hevi ge Duitsche luchtaanvallen is een defai tistische stemming, waarin regeerings- verklaringen geen verandering meer schynen te kunnen brengen. De radeloos heid heeft zich de laatste lagen ook uit gebreid tot kringen der bevolking, die nog de vorige week op een verscherpte oorlogvoering door Engeland aandron gen, thans echter de positie van Enge land als zoo ernstig beschouwen, dat het eiland nog slechts door een wonder voor de Duitsche aanvallen gespaard kan biy- ven. Minister Churchill is Dinsdag, volgens een radio-bericht, door den Koning in langdurige audiëntie ontvangen. ENGELAND HEEFT GEBREK AAN TORPEDOBOOTJAGERS Het D.N.B. meldt uit Washington: In de Evening Star schrijft Lincoln Sant uit beste bron te hebben vernomen, dat Engeland in de wateren om de Brit sche eilanden nog slechts 60 bruikbare torpedobootjagers heeft. Engeland ver liest wekelijks 100.000 ton aan koopvaar- dijscheepsruimte. Het beschikt niet over voldoende jagers om de konvooien te be schermen. Onder deze omstandigheden, aldus meent de schrijver, is het van veel belang, of de Vereenigde Staten niet aan Engeland de gewenschte oude torpedo bootjagers kunnen afstaan. DE VOEDSELVOORZIENING IN ENGELAND. Hudson, de minister van landbouw, heeft in een rede te Southport by de En gelsche tuinbezitters erop aangedrongen, dat zy met het oog op den stand der voedselvoorziening nog meer groente moeten verbouwen. Zy moeten niet slechts groente kweeken, die ryk aan vi taminen is, maar ook die, welke „ge weckt" kan worden. (D.N.B.) MISLUKTE AANVAL VAN EEN ENGELSCHE DUIKBOOT OP EEN DUITSCH KONVOOI. Een Britsche duikboot heeft Dinsdag naar het D.N.B. verneemt, getracht een Duitsch konvooi aan te vallen. Voor de duikboot echter een schot kon lossen, voer een schip, dat het konvooi verge zelde, in volle vaart op de duikboot af om den aanval te pareeren. De duikboot wer den beide periscopen afgerukt. VOORBEREIDENDE BESPREKIN GEN OP DEN OBERSALZBERG. Graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, is gisteren door Hitier op den Obersalzberg ontvan gen. Ter begroeting van den Italiaanschen minister waren o.m. verschenen von Rib- bentrop, de ryksminister van buitenland sche zaken, en de Italiaansche ambassa deur te Berlyn. In den loop van den middag begaven de Duitsche en Italiaansche ministers van buitenlandsche zaken zich naar Wee nen voor besprekingen met de Hongaar- sche en Roemeensche ministers van bui tenlandsche zaken. GEEN ARBITRAGE. De ministers van buitenlandsche zaken van Duitschland en Italië hebben in Wee nen een ontmoeting met de ministers van buitenlandsche zaken van Hongarije en Roemenië gehad, zoo schrijft de Gio'r- nale d'Italia, ter bestudeering van het probleem van de HongaarschRoemeen sche betrekkingen en om een vreedzame oplossing te zoeken. Het probleem is de licaat en gecompliceerd. Het blad schrijft verder, dat te Turnu Severin Hongarye teruggaaf heeft ge vraagd van een groot deel van het ge bied van Zevenburgen en van aangren zende plaatsjes. De Roemeensche dele gatie stelde eerst bevolkingsrad voor en vervolgens afstand van een strook ge bied, welke de Hongaren onvoldoende achtten. Voor Graaf Ciano gaat het ditmaal niet, zooals in de conferentie van No vember 1938 in de Tsjechisch-Hongaar- sche kwestie, om arbitrage. De tusschen- komst van de ministers van buitenland sche mogendheden in de spil zal echter een toenadering van de standpunten van de beide betrokkenen kunnen vergemak- kelyken. Omtrent de ontmoeting te Weenen, al dus het D.N.B. uit Rome, wordt in be voegde politieke kringen verklaard, dat door de in Turnu-Severin ontstane moei lijkheden by de oplossing van het deli cate Hongaarsch-Roemeensche probleem de ministers van buitenlandsche zaken van Duitschland en Italië aanleiding heb ben gevonden voor een ontmoeting te Weenen, teneinde in overeenstemming met de betrokken partijen dit probleem te bestudeeren. Duitschland en Italië konden, zoo wordt verder verklaard, noch terzyde blyven staan, noch passief toezien by een eventueele uitbuiting van den toestand van vyandeiyke zyde. De ontmoeting in- Weenen is derhalve een nieuw bewys van den goeden wil der mogendheden van de spil om hun vriendschappeiyk bevorde- renden invloed jegens de partyen te doen gelden, opdat de overeenstemming zal worden vergemakkelykt. Het petroleumcentram van Haifa is gisteren op klaarlichten dag door de Ita liaansche formaties vliegtuigen hevig ge bombardeerd. Het spoorwegstation en de nieuwe raf finaderij zijn getroffen, overal ontston den groote branden. Alle vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand een belangrijken luchtaanval op Derne on dernomen. Een klein vrachtschip voor het vervoer van hout werd getroffen. Voor het overige was de schade gering. Er zijn twee dooden en vijf gewonden. In Oost-Afrika zijn vijandelijke lucht aanvallen ondernomen op Harrar, waar een militair hospitaal voor inboorlingen is getroffen en op Dessie.waar het gar nizoenslazaret werd geraakt. In totaal acht dooden en een twintigtal gewonden. Een vyandelijk vliegtuig is neerge schoten. Te Massaoea is een gevangenis getroffen, waardoor geringe materieele schade werd veroorzaakt. Van de gevan genen werden er negen gedood. Vyandelyke vliegtuigen, die in alle ge vallen van de Zwitsersche grens kwa men, hebben luchtaanvallen ondernomen op Piemont en Lombardye. In verband met den krachtlgen afweer door vlieg tuigen en luchtdoelgeschut hebben ze zich er toe bepaald in de buurt van Ni chelino in de provincie Turyn enkele brandbommen van klein kaliber uit te werpen, waardoor in een boerdery brand werd gesticht. DE BOMMEN OP TURIJN. Betreffende de door Londen verspreide berichten over de buitengewone resulta ten der bommen welke in den nacht van Maandag op Dinsdag op de Fiatfabrleken zyn geworpen, verklaart men in bevoeg de Italiaansche kringen, dat de werke lyke omvang der Engelsche bombarde menten in het Italiaansche weermachts bericht waarheidsgetrouw is weergege ven, d.w.z. dat uitsluitend een paviljoen der Fiatfabrieken getroffen is. Men voegt er aan toe, dat in dit paviljoen der enorme Fiatfabrieken, die een stad op zich zelf vormen en waarvan de vitale deelen sinds lang tegen eiken bomaan val beveiligd zyn, geen ernstige schade ontstaan is. DE LUCHTAANVALLEN OP NOQRD-ITALIë. In een officieel Italiaansch communi qué wordt medegedeeld, dat de in den nacht van 26 Aug. door Engelsche vlieg tuigen naby Cassolu Nuovo, in de pro vincie Pavia, uitgeworpen bommen, waardoor één boer gedood en één ge wond werd, zeventien brandbommen wa ren, waarvan er zes niet ontploften en elf explosieve bommen, waarvan er twee niet tot ontploffing kwamen. Dit toont dat de Engelsche bommenwerpers zich van hun bommenlast wilden bevrijden en ze op goed geluk lieten vallen. EEN ENGELSCHE KRUISER IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE GETROFFEN. De bijzondere correspondent van Ste- fani in Lybië maakt melding van een aanval van een Italiaansch torpedovlieg tuig op een Britschen kruiser, die door een torpedo werd geraakt. Het toestel keerde, ofschoon het op vele plaatsen was getroffen, door het he vige vuur van den kruiser, op zijn basis terug. Nader wordt medegedeeld, dat de tor pedo bij den achtersteven insloeg ter hoogte van de waterlyn. Het schip was onmiddellijk in een vuurzuil en witte wolken gehuld. Het begon slagzij te ma ken, terwy'I het geheel stillag. Het tor pedovliegtuig kon niet in de nabijheid blyven, daar het getroffen was door het luchtafweergeschut van den kruiser. ITALIAANSCHE ONTEVREDENHEID OMTRENT DEN TOESTAND BIJ HET SUEZKANAAL. In Italiaansche politieke kringen ver klaart men in zake den toestand in N. Afrika, aldus het D. N. B., dat Groot- Britannië niet alleen Egypte, hoewel dit land niet in staat van oorlog verkeert, tot oorlogsgebied verklaard heeft, doch ook de overeenkomst van Konstantino- pel geschonden heeft. Deze overeenkomst bepaalt, dat het Suezkanaal in vredes- en oorlogstijd onzijdig en voor alle landen open moet blijven. In Egypte en het gebied van het Suez kanaal is dus een toestand ontstaan, die Op een der Duitsche vliegvelden aan het Westelijk front. Voor den start wor den machine en instrumenten beproefd. (Foto Weltbild.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1