Zoeklicht. Repleering van den Kaashandel. Abonneert 1 0 pd it b lad! Het afleveringsverbod ingetrokken. Maximum-prijzen vastgesteld. :rf behandeld. jesschool. ZUID'BEVELAND' Een jubileum- van de p.t.T., de heer der, is a.s. Zondag in dienst bij de P-l itengewone algemeen® i de coöperatieve K ÏÏXsSSS15 TOrd Kerknieuws Onderwijs Restitutie motorrijtuigenbelasting. Rechtszaken Burgerlijke Stand Finantieele Berichten. Politieberichten Telegrammen De dienstplicht In de Vereen. Staten. Laatste Berichten Prov. Vergadering der Zeeuwsche Meisjesvereenigingen op Ger. Grondslag. »r nnnrwn 11 ptirlo lrl«i I I ir onopvallende klei- in onze „Rotterdam- gevestigd. Kerkbode niet in door een der redac- kant, ter sprake ge- amsche rede van Dr an hfl, naar hij ver- legraaf" een uitvoe- ce pers heeft van die ■ig verslag gegeven, predikant blijkbaar ral, hij deelde z'n le- ij uit de „Telegraaf" put. ik geef het toe. ielzeggend is. r is een niet-op- ehijnsel. „Telegraaf" tal van l, die er zich op kun- zij hun bloei niet in anken aan den steun istenen. over het onderwijs menschen rechte ly- ;ief. Dan is alle neu- oze. it over de opvoeding de pers, dan hebben it geen bezwaar, dan ïr eenig gewetensbe den opbloei van de igen te houden. OPMERKER. zal omtrekken. Een en voorgevel worden evel in deelen te kun- e deelen te bewaren, r of elders weer kan ivolging. ïurders of eigenaars ïbben in de bestrating neerleggen ten clien tèle. Het zou zeker en dit voorbeeld volg- ;emeentewerken heeft van de straten en de bruggen de stoepen vitte verf behandeld en van den weg bij de worden vergemekke- ie meisjesschool, de zullen niet op 10 ingen, omdat nog niet klassen dezer school ergebracht, nu de lo- ke gemeentehuis door st in gebruik zyn ge- juiterthaven aan 't Sas zocht. .ur der schippersver- 'aer" heeft aan Burg. oek verzonden, waar in dit college geves- geringe diepte vein ,n het Sas van Goes, rormt tot de Goesche wordt naar voren ge- nde toegang geduren- uur voor en na ge- sr niet kan worden de diepgang van de .er bedraagt. Hieruit grootere schepen, die ig hebben, de inloop- •kere mate wordt be- ►gatie moet de schip- louden met de groote limen tijd op zee zal om te wachten, als r toegang kan berei- >p een dikwijls ruw en troomingen beheerscht Ooster-Schelde brengt iet zich mede. ie omstandigheid, dat i tot één van de meest van Zeeland behoort, Dofdbestuur de uitdie- uitenhaven van hej; ogen bepleiten, in he shippers en het han- or Hoenderloo. houden collecte voor iht f99,27 op. 3 Voordeel" te KapeU® sitterschap van dhr eette de leden welkom lat deze buitengewon slegd ter bespreking welke zich voordoeni ng. Uitvoerig dee d ingen van het bestV pogingen, om aan r de leden. - orraad toen de oorwe en 37 H.L. gm. dhr W. K. Schrier or de leveranties de Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat jn het op 18 dezer verschenen pers bericht aangekondigde maatregelen ter reguleering van den kaashandel en de kaasprijzen met ingang van 28 Augus tus in werking treden. Deze maatregelen houden het volgende in: Ten einde een juiste verdeeling van de aanwezige voorraden kaas, zoomede van de hoeveelheden nog te bereiden kaas te bereiken, is het verhandelen van haas aan de volgende voorschriften ge bonden: 1. De geheele kaasproductie moet worden verhandeld via den groothandel. In verband hiermede is de verkoop van kaas door de producenten rechtstreeks aan den consument verboden. 2. De producenten' moeten de door ben bereide kaas binnen een bepaalden termijn verkoopen, behalve voor zoover betreft een hoeveelheid boerenkaas, be stemd voor normaal eigen huishoude lijk gebruik. Voor zoover men gewoon was, de kaas via een markt aan den groothandel af te zetten, moet zulks nu ook blijven geschieden. 3. Het rechtstreeks bij producenten inkoopen van kaas is alleen toegestaan aan die handelaren, die georganiseerd zijn bij de Nederlandsche Zuivelcentrale en in het bezit zijn van een daartoe strekkende vergunning. Deze vergun ningen kunnen worden verstrekt aan handelaren en aan handelaren-producen ten, die aan bepaalde eischen omtrent cmzet of opslagruimte voldoen. Ten einde nu een overzicht te hebben van de beschikbare hoeveelheden kaas is voorts aan genoemde handelaren en handelarenproducenten met vergunning een aanmeldingsplicht opge legd. Deze verplichting heeft betrekking op alle door hen wekelijks ingekochte of zelf bereide kaas. Deze aanmeldings plicht beteekent, dat de handelaar resp. producent van de door hem betrokken resp. bereide hoeveelheden opgave moet doen aan de centrale en dat hij daarover niet mag beschikken alvorens daartoe van de centrale toestemming te hebben ontvangen. Na ontvangst van de opgave zal de centrale wekelijks aan de hand van de hoeveelheden kaas, noodig voor uitvoer, zoomede voor gebruik en eventueelen opslag in het buitenland vaststellen, welk percentage van de aangemelde hoe veelheid b^j haar moet worden Inge leverd. Daarnaast kan de centrale, In dien zy zulks noodzakeiyk acht, van de resteerende aangemelde hoeveelheid nog laten inleveren Nadat de leveringsver plichtingen zijn vastgesteld, kan het resteerende der aangemelde hoeveel heden door de centrale voor den handel worden vrijgelaten. Teninde ook de thans aanwezige voor raden kaas in de regeling te kunnen betrekken is een gelijke aanmeldings verplichting met overeenkomstige ge volgen gelegd op allen, die bij het in werking treden der nieuwe maatregelen derhalve op 28 Augustus kaas in een hoeveelheid grooter dan 500 kg in voorraad hebben. Ook deze oude voor raden mogen derhalve niet verhandeld en afgeleverd worden, dan nadat de cen trale deze heeft vrijgelaten. Deze maatregelen zullen, naar ver wacht wordt, tot een regelmatiger voor ziening van de binnenlandsche markt leiden, waardoor te ruim of te gering aanbod met de daaraan verbonden prijs fluctuaties kan worden voorkomen. Het is gewenscht gebleken, de mo gelijkheid te openen ook voor de pro ductie van kaas regelen te stellen. Op grond hiervan zal de productie van be paalde soorten fabriekskaas kunnen worden verboden of wel voorgeschreven. Een zoodanig verbod wordt dezer dagen voor de produc tie van 30+ kaas gesteld. Ten einde aan een verdere verhoo ging van de kaasprijzen een einde te maken, zijn thans voor de inkoopsprij zen van kaas bii den producent maxi mum-prijzen vastgesteld. Bij de bepaling van de grossiers- en detailprijzen van kaas kan worden uit gegaan rekening houdende met een eventueelen aftrek voor de gebruikelijke kwaliteitsverschillen van deze offi- ciëele maximumprijzen, welke door de grossiers resp. winkeliers verhoogd mo gen worden met ten hoogste het bedrag der op 9 Mei j.l. voor den tusschen- handel en den détailhandel geldende marges. In verband met de vermelde nieuwe maatregelen is het op 18 dezer inge stelde vervoer- en afleveringsverbod van kaas ingetrokken. Het voorschrift, dat aan den consument slechts een Yz kg. kaas per keer mag worden verkocht, blijft echfer gehandhaafd. De historische Duitsche kerk by Derichsweiler werd tijdens een aanval door En- gelsche vliegtuigen met bommen bestookt en volkomen vernield. (Foto Weldbild) nauwkeurigste zorg droeg, verstrekte nog nadere toelichtingen. Enkele gestelde vragen werden uit voerig toegelicht, de meest mogeiyke zuinigheid werd geboden. Daarna deelde de voorzitter mede, dat twee commissarissen, de heeren J. Os- sewaarde en H. Toolens bedankten. De redenen werden uiteengezet waarop een korte bespreking volgde. In de ontstane vacatures werden ge- tn Zuu ,als eerste commissaris dhr Chr. labbekoorn en als plaatsvervangend de heer C. v. d. Kuyl. .«P6»^00rz*tter sloot de vergadering; r Schrier bracht dank aan dhr J. Os- sewaarde, welke 30 jaar lang den bond mende op trouwe wijze. Kruiningen. Dinsdagavond had alhier en aanrijding plaats, welke goed is af- «ZÏ?re-?- Een autobus van L., welke vol kmo I j Zat huiswaarts keerden, «wam het dorp inryden. Bij den hoek van erkhof stonden de vrachtauto van ue met een paard bespannen wa- wn„ n waartusschendoor de auto tp „Passeeren- De tusschenruimte bleek an„ w^door vooral de autobus ook erg beschadigd werd, gro, heide wagens kregen nog eenige De politie onderzoekt de schuldvraag. Yerseke. Met ingang van 2 Sept. a.s. is benoemd tot marechaussee de heer D. A. van Strien Jzn. alhier, standplaats 's Hertogenbosch. MOSSELEN NAAR BELGIë. De verzending van mosselen naar België gaat in stijgende lyn. Dageiyks gaan meerdere schepen naar Antwerpen, Brussel en Mechelen. Er wordt verwacht dat deze week zeker een 8000 ton mosse len zullen worden geëxporteerd.. Toch is over het algemeen de export niet groot, daar slechts alleen van Yer seke mosselen weggaan. Andere jaren gaan er ook van Tholen en Philippine bij na evenveel weg. Dit is te wyten aen de veranderde methode van export, die nu met schepen en niet per auto geschiedt. Om deze redenen zullen de exporteurs van Philippine hun verwaterplaatsen overbrengen naar Yerseke. Dit zal reeds vandaag plaats hebben. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Ermelo, H. van Leeuwen, cand. te Rijswijk (Z.-H.). Bedankt voor Dokkum, Papendrecht, Maassluis, Veenwouden, 's-Gravenmoer, Gorcum, Middelburg, Ede, Nieuwpoort, Werkendam, Alphen, Hasselt en Vlaar- dingen, H. van Leeuwen, cand. te RyB- wyk (Z.-H.). Jubileum. Ds R. Kok, pred. by de Geref. Gemeente te Veenendaal, hoopt op 5 September a.s. te herden ken, dat hij 25 jaar geleden te Aagte- kerke, door Ds G. H. Kersten in het ambt werd bevestigd. Verder diende hij nog de gemeenten te Gouda en sinds 1930 Veenendaal. te Scheveningen en heeft de voorzitter het nieuwgekozen hoofdbestuurslid, den heer J. Nauta van Amsterdam, geïnstal leerd. In de middagvergadering werd af scheid genomen van den directeur, den heer A. de Jong Ez. Zooals eenige dagen geleden werd ge meld wordt de verhoogde „wegenbelas ting" niet langer geheven voor motor- rytuigen, die op gas rijden. In aansluiting daarop deelt de A.N.W.B. thans mede, dat de Secreta ris-Generaal van het Departement van Financiën heeft bepaald, dat de van 17 Augustus j.l. af betaalde extra belas ting kan worden gerestitueerd. Na deze restitutie zullen nieuwe be- lastingkaarten worden uitgereikt. Kruiningen. Geslaagd voor het examen Kleermakersgezel B te Utrecht dhr P. Kole Pz. alhier. DE HEER G. F. VLEKKE VOOR ZITTER VAN DEN BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Naar het Alg. Hbld. meldt, is op last van den commissaris van het NvV.V., den heer Woudenberg, de voorzitter van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers, de heer J. P. W. van der Sluys, terzyde gesteld; in zijn plaats is tot voorzitter van den Bond benoemd de heer G. F. Vlekke, lid van de N.S.B.-fractie in de Provinciale Staten van Noord-Holland. VEREENIG1NG VAN CHR. ONDER WIJZERS, ENZ. Buitengewone algemeene vergadering. Heden werd in het gebouw voor K. en W. te Utrecht een buitengewone al gemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Chr. Onderwyzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzèesche Gewesten, onder presidium van den her P. v. A a 11 e n van Arnhem. De voorzitter hield een openingsrede, die den titel droeg: „Onze taak in de naaste toekomst". Na herinnerd te hebben aan de ge beurtenissen, die ons land en volk ge troffen hebben, wees spr. er o.m. op, dat het woord eenheid tot algemeen wacht woord is geworden. De vraag mag ech- I ter gesteld of men bij de goedwillende en goedbedoelde pogingen van unifica tie niet wat onbekookt tewerk gaat. Immers zullen wij werkelijk tot eenheid komen, dan moet een gemeen schappelijk fundament gevon den worden. Anders wordt de naar bui ten gepubliceerde eenheid een fictie, een diorama inplaats van een stad. Spr. meent in de eenheidsadviezen, die gepubliceerd worden, wel eens iets dic tatoriaals op te merken, waarbij prin- cipiëele kwesties tot zaken van secun dair belang worden gedegradeerd. Wie over eenheid wil spreken moet allereerst bereid zijn tot offeren. Ook de vereeni ging heeft tot eenheid geroepen en het is steeds haar glorie geweest, dat zij nu 86 jaar leden van verschillende kerk- formaties broederlijk bij elkander heeft weten te houden, wat in ons dogmatisch zoo gaarne twistend vaderland een ver meldenswaard verschijnsel is. Die een heid moet er ook in de school zijn eenheid in het centrale. De roep om eenheid mag onder de onderwijzers niet achterwege blijven. De taak van onderwijzer en hoofd is niet zoo verscheiden, dat er van be- langenbotsing sprake behoeft te zijn. Samen moeten zij bouwen aan onderwijs en opvoeding. De gezamenlijke perso- neelen der scholen moeten een eenheid vormen. Ook thans zijn pogingen om tot meer eenheid onder de voorstanders van het Chr. onderwijs en de verschillende organisaties op dat terrein te komen aan den gang. Broederliefde, onderling begrijpen en het zoeken van elkander zullen, zoo besloot spr., ons vanzelf ge boden zijn als we volgen de voetstappen van Hem, Die ons in Zijn Woord den weg wijst ook in duistere tijden. In de morgenvergadering heeft, de afdeeling den Haag voorts gerappor teerd over 'taan haar zorgen toever trouwde graf van Groen van Prinsterer Rechtbank te Middelburg. Uitspraken van Woensdag 28 Aug. 1940. L. K., 68 jaar, los werkman, verdacht van diefstal twee maal gepleegd te Mid delburg in Juli 1940 tot 4 mnd. gev. str. i met aftrek voorarrest. Eisch was 4 mnd. 1 C. W., een 19-jarige chauffeur-mon teur te Serooskerke, verdacht van dief stal in de maanden Mei-Juli 1940 tot 5 mnd. gev.straf met aftrek voorarrest. Eisch was 6 mnd. P. S., koopman te Vrouwenpolder, 38 1 jaar, verdacht van heling in Julil940, overeenkomstig den eisch tot 2 mnd. gev. i straf. Van 18—24 Aug. 1940. WESTKAPELLE. OndertrouwdJan Boom, 24 j. te Middelburg en Lena Dek ker 22 j. te Westkapelle. (P. Z. C.) WISSEKERKE. Gehuwd: 21 Aug., Aarnout van der Heijde 24 j. en Anna Elisabeth Meulenberg 25 j. (N.-B.) KORTGENE. Geboren: 19 Aug., Jo hanna Catharina d. v. Willem Leendert Anthonisse en Johanna Catharina Vos hol. Overleden: 19 Aug., Jacoba Hendrika Kallewaard 69 j., echtgen. van Jan Adriaan Schippers. (N.-B.) Geref. Kerken. Drietal te Zonnemaire, G. van Door nik, cand. te Delft, W. J. de Ruiter, cand. en hulppr. te Axel en E. Toren beek, cand. te Rotterdam. Rijksveldwachter van der Vijver met zijn speurhond „Roland", die de lijkjes vond van de beide vermoorde kinderen uit het gezin van Hout uit Geldrop. (Foto Het Zuiden) BEURSBERICHTEN. 28 Aug. 1940. Koersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V., te Goes. Nederland 1940 I 985/s. Nederland 1940 H 91%. Nederland 1939 3-3V2 pet. 82%. Nederland 1939 3 pet. 76. Ned. Indië 1937 I 3 pet. 76%. Nederl. Indië A 74V2. Kon. Petroleum 247 na 264. Alg. Kunstz. Unie 83V2. Philips Gloeil. 159 na 163. Amsterdam Rubber 205. Ned. Scheepv. Unie 136. Anaconda Copper 21l/s. Beth. Steels 67. Lever Bros 90. H. V. A. 380. Rep. Steels 16%. Het was vandaag een zeer wilde beurs en de koersen sprongen voor de hoofd fondsen met 10 pet. tegelijk heen en weer. Kon. Olie en H.V.A. openden ruim 20 pet. hooger doch moesten al spoedig weer 10 pet. prijsgeven. Ook Amerika nen lagen beter en Amsterdam staat thans geheel los van Wallstreet. De groo te bedrijvigheid is echter in lokale waar den. Staatsfondsen waren wat beter ge disponeerd. Bij verder verloop liep de markt weer wat op om tegen het slot echter weer verder in te zakken. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het bureau van poli tie des Dinsdags, Donderdags en Zater dags van 68 uur nm.: huissleutel, ring met 4 sleutels, brief, geadresseerd aan Mej. M. Langebeeke en wit zakje, kinderportemonnaie met inhoud, groene pullover, bruine porte- monnaie, band van een regenjas, licht- kabeltjes voor electrische fietslantaarns, dameshandschoen, sleutel, zeskantigen sleutel. By vinders: leesboek, M. M. van. de Kande, Wil- helminalaan 1, 'tZand; paternoster, J. Seijbel, Lange Geere 15; halster, J. P. Leenhouts, Veersche weg 56 bijbeltje, A. Slimmen, Achtersingel 37; zakdoek, L. de Jong, Haringplaats 4; kinderrok, K. Kodde, Zacharias Jansenstraat 17; hondenhalsband met penning no. 124, H. Dirven, Bogardstraat 20; paar grijze heerenhandschoenen, F. van Flier, Seis- straat 14; boter- en oliekaart, W. Ger man, Korte Giststraat 10; zwarte slob kous, P. van Loo, St Jansgang 10; zak mes, A. Schinkel p/d Wed. de Witte, Se- geerssingel 130; witte shawl, P. Schuil- werve, Dwarskaai 26; bruine portemon- naie zonder inhoud, N. Goedbloed, Ha- vendijk 7stropdas, C. A. Mantz, Noord singel 150; bruine portemonnaie met In houd, A. van der Meyie, Dam 1; arm band, F. Hoek, Veersche singe) 198; zil veren armband, L. J. Roth, Nieuwe Vlis- singsche weg E 162bruine muts, I. Neu- feglise, Korte Geere; duimstok, P. de Rijke, Brakstraat 29; bruine portemon naie met inhoud, B. Vriens, Heerenstr. 24; wit zakmes, G. de Hamer, Seisweg 63Swan-vulpen, S. van As, Oude Werf- straat 27; zilvereen dameshorloge, C. Bosschaart, Segeersweg 5rieten taschje J. Schoonaard, Noordsingel 152; heeren- r ij wiel, C. van Belzen, Koningstraat 14; hondenpenning no. 312, Mevr. Bouwense Bree 26; doublé damespolshorloge, W. Vader, Korte Delft 44 (ingang Belling- straat) actetasch met inhoud, C. Boo- gard, Dwarsstraat 2; twee witte hand doeken, W. M. Bosschaart, Pottenbak kerssingel 14; hondenpenning, J. de Vis ser, Winterstraat 13; blauw wollen bla zer, R. van Heijl, Simpelhuisstraat 20; messchede, T. Gabriëlse, Lange Noord straat 41; 1 ons gewicht, A. Cazetta, St Jorisstraat 4; gouden damesring, J. C. F. van Kamer, Veerscheweg 173. N.B. Indien bij één der vinders voor werpen worden afgehaald, gelieve men hiervan terstond kennis te geven aan het bureau van politie. MAN AANGEREDEN EN GEDOOD. DEN BOSCH. Vanmorgen is onder Vucht de 27-jarige C. v. Gemert, die met een paard aan de hand liep, tengevolge van de duisternis door een autobus ge grepen en vrywel onmiddellijk gedood. J. C. C. PHAFF. f DEN HAAG. Op 72-jarigen leeftijd is gisteren overleden J. C. C. Phaff, gepen- sionneerd kolonel der infanterie. DE BULGAARSCH-ROEMEENSCHE BESPREKINGEN. BOEKAREST. Naar over de onder handelingen tussehen Roemenië en Bul garije wordt vernomen, staan alleen nog financieele kwesties ter oplossing op de agenda. HET ENGELSCHE NAVICERT- STELSEL. SHANGHAI. Het Engelsche consul- generaal in Manilla maakt bekend, dat het Engelsche navicert-stelsel tot de Filippijnen is uitgebreid. ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN BESCHOUWD. LONDEN. D.N.B. De Engelsche duik boot „Spearfrish" is naar de admirali teit meedeelt, aanzienlijk over tijd en moet als verloren beschouwd worden. AFTREDEN MINISTERS IN ARGENTINIë. BUENOS AIRES. Alle acht ministers zijn afgetreden om den president der re publiek de vrije hand te laten bij de ko mende reorganisatie van de regeering. WASHINGTON. D.N.B. De Senaat heeft met 54 tegen 29 stemmen het voor stel van Senator Walsh over de hangen de dienstplichtwet verworpen, waarin werd voorgesteld om alleen na een oor logsverklaring of alleen nadat het Con gres had geconstateerd dat de Vereenig- de Staten met een inval bedreigd wor den, de wet in werking te laten treden. De Zeeuwsche Meisjesvereenigingen op Gereform. Grondslag hielden van daag in het Schuttershof te Goes haar jaarlykschen Provincialen Bondsdag, die druk bezocht was. De zaal was geheel bezet. De presidente, Mej. M. van Luyk te Axel, liet ter opening zingen Ps. 46 vs 1 en 6, ging daarna voor in gebed en las vervolgens Psalm 27. In haar openingswoord verwelkomde Spr. de vele aanwezigen. De groote op komst verblydt Spr. Veel is veranderd sedert de vorige vergadering. Spr herinnert er aan, dat de groote Bondsvergadering door den oorlog niet kon doorgaan. We hebben nog veel reden om God te danken voor Zijn zegeningen in deze bange dagen. De vereen, te Vlissingen verloor door het oorlogsgeweld een harer leden. De vereen, te Middelburg zag haar biblio theek te loor gaan. Spr. wekt op deze vereen, te helpen om dit verlies te her stellen. We weten niet, wat de toekomst ons brengen zal. Maar we mogen dankbaar zijn voor het heden, waarin wij onzen vereenigingsarbeid nog kunnen verrich ten. Laten we verder onze kracht zoeken in het gebed en bidden om de leiding van den Heiligen Geest. Nadat twee coupletten van het Bonds lied waren gezongen, sprak Mej. R. Touw te Bergen op Zoom over het onderwerp: „De ideale M. V." Spr, erkende, dat het niet gemakke-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3