Uit de Provincie Malta weer gebombardeerd. (Foto Weitbild) De besprekingen tusschen Roemenië en Hongarije voorloopig afgebroken. Roemenië doet nieuwe voorstellen. Toch Roemeensch Optimisme. Griekenland roept reservisten op. Japan's nieuwe totalitaire structuur. Stichting getroffenen Oorlogs geweld Zeeland. Inlichtingen over vermiste Nederlandsche militairen. den reusachtige branden, dia de vlieg tuigen, toen zij naar hun basis terug- ke v-Jen, E"g van gronten afstand kon- dsnr ï-too., -o. f Vrlcht D.N.B. verder over den nachtelijke aanval op do hoofdfa briek van Rolls Royce, waar de bekende Merlin-rrotoren voor de Spitfires ver vaardigd worden. Zonder moeiï\j:-.heden met de oriëntee ring en niet door afweergeschut of ja gers gehinderd bereikten de Duitsche vliegers hun doel. De aangerichte vernieling zal waar schijnlijk het bedrijf voor een groot deel stil leggen en gedurende langen tijd de totale productie belangrijk verstoren. Verwonderlijk was de geringe afweer van Engelschen kant. De afweer vuurde slechts nu en dan, maar zonder eenig resultaat. Bij de aanvallen op de vliegvelden in hel gebied ten Noordoosten van Dover kon geconstateerd worden, dat de En gelschen het vliegveld Manston, dat juist de laatste dagen meermalen ge bombardeerd is, reeds ontruimd heb ben. Onderkomens en loodsen zijn vol komen vernield. Bijzonder hevig en doel treffend is ook het vliegveld Canter bury gebombardeerd. Verder heefl een eskader Duitsche vliegtuigen Zaterdag in de avonduren een groot troepenkamp in de buurt van Dover aangevallen. De soldaten in het kamp waren zoo verrast en alles ging zoo snel in zijn werk, dat afweermaatregelen in het ge heel niet genomen konden worden. DE STRIJD TER ZEE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag o.a. bekend: Duitsche zeestrijdkrachten hebben in Australische wateren het bewapende Engelsche koopvaardijschip Turakina (8706 ton) tot zinken gebracht. Het duikbootwapen heeft de laatste dagen weer ruim 100.000 ton vijande lijke scheepsruimte tot zinken gebracht, waaraan een duikboot heeft deelgeno men voor een hoeveelheid van 15.000 ton. Een andere duikboot heeft de be wapende Britsche koopvaardijschepen Severn Leygh (5242 ton), Brockwood (5100 ton) en nog een bewapend koop vaardijschip van 4000 ton tot zinken ge bracht. Een derde duikboot torpedeerde een bewapend vijandelijk koopvaardij schip van 11.000 ton. Het D.N.B. vestigt er de aandacht op, dat het verlies van de Twakina ernstig is, daar het een speciaal koelschip voor botervervoer was en Groot-Britannië het sinds het wegvallen van den boter- toevoer uit Denemarken en Neder land in hooge mate van den reeds in vredestijd belangrijken aanvoer uit Nieuw-Zeeland moet hebben. CALAIS VAN ENGELAND UIT BESCHOTEN. In den avond van 22 Augustus is de streek van Calais door Engelsch ver dragend geschut beschoten. Het D.N.B. verneemt, dat geen schade is aangericht. DU1TSCH VERDRAGEND GESCHUT. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat een groot aantal stukken zwaar verdragend geschut aan de Fran- sche ku3t van het Kanaal en van den Atlantischen Oceaan op oefeningsdoelen is ingeschoten. Het in stelling brengen van dit Duitsche geschut, dat eenige we ken geduurd heeft, kan thans als vol tooid worden beschouwd, zoodat het in zetten er van in den strijd ieder oogen- blik kan worden verwacht. Te Berlijn verklaart men, dat de be- teekenis van dit zware geschut aan de kust van het Kanaal nauwelijks over zien kan worden. Duitschland heeft hier mede een nieuw wapen tot beheersching van het Kanaal ingezet, waarvan de uit werking zich wellicht zeer spoedig zal doen gevoelen. Het 79ste Italiaansche weermachtbe- richt luidt: Een onzer formaties vliegtuigen heeft de basis Halfar op Malta gebombar deerd. Tien Britsche jagers, die reeds in de lucht waren, trachtten den aanval te verhinderen, doch zij werden onmiddel lijk door onze ter bescherming meege zonden jagers aangevallen. Er volgde een verwoed gevecht, in den loop waar van vier Britsche machines en één Ita- liaansch vliegtuig werden neergescho ten. „Meharisti", de typische Italiaansche kameelruiters, tijdens een verkennings tocht gedurende den strijd in Afrika. In Noord-Afrika zijn twee Britsche torpedojagers, die des nachts de haven Bardia begonnen te beschieten, door onze onmiddellijk Ingrijpend" bommenwer pers aangevallen en op de vlucht ge jaagd, Bij een viiandelijken aanval op To- broek werden vijf soldaten gewond, ter wijl zeer geringe schade aan het mate riaal werd aangericht. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuig formaties de vliegvelden van Garissa en Waijr (Kenya) en vijandelijke stellingen te Daga River Post (Beneden Soedan) gebombardeerd. In den afgeloopen nacht zijn vijande lijke vliegtuigen boven Piemont en Lom- bardije verschenen. Deze vliegtuigen kwamen telkens uit Zwitserland. Zij wer den door onze jachtvliegtuigen verdre ven, nadat zy drie bommen nabij Anione (Borgesesia) en drie bij Alessandria had den laten vallen. Te Mariano Comense vielen onder de bevolking twee dooden, terwijl lichte schade werd aangericht aan woonhuizen. Tegelijk met de bom men werden de gebruikelijke strooibil jetten uitgeworpen. ZWITSERLAND PROTESTEERT. Ook van Zwitsersche zijde is mededee- ling gedaan van de schending der sou- vereiniteit door Engelsche vliegtuigen. Het Zwitsersche gezantschap te Lon den heeft opdracht gekregen, terstond een krachtig protest in te dienen tegen de schending van de Zwitsersche souve- reiniteit in de lucht. Stefani meldt: Toen hot Hongaarsche memorandum was overhandigd, stelde de Roemeensche delegatie een antwoord op, dat de Hon gaarsche delegatie aangeboden werd. 't Roemeensche antwoord houdt vast aan uitwisseling van bevolkingen, terwijl de Hongaren nauwkeurige voorstellen had den gedaan betreffende territoriale her- zietiingen. De Hongaren achtten dit antwoord niet bevredigend en de leiders der beide delegaties besloten de onderhandelingen af te breken met den wensch een betere gelegenheid tot overeenstemming te zul len vinden. Nadat de onderhandelingen tusschen de Roemeensche en Hongaarsche delega ties waren afgebroken, heeft de leider der Roemeensche delegatie, minister Va ler Pop, zich tegen den avond aan boord van het Hongaarsche s.s. „Sofia" bege ven, om naar het D.N.B. verneemt, een nieuw Roemeensch voorstel te overhan digen. Naar vernomen wordt, behelst dit voorstel dat de onderhandelingen ver daagd worden tot Woensdag en dat dan van Roemeensche zyde een nieuwe kaart overhandigd zal worden, waarop een nieuwe grenslijn geteekend is. De onderhandelingen werden in den middag afgebroken. De beide delegaties verlieten het paleis om 14 uur 10, en men verklaarde, dat er geen basis tot overeenstemming tusschen de Hongaar sche en Roemeensche standpunten was gevonden. De Hongaarsche delegatie verliet het eerst de vergaderzaal. Met ernstige ge zichten begaven de delegatieleden zich naar hun auto en reden dadelijk naar het Donauschip, waar zy verblijf houden. In officieels Roemeensche kringen be oordeelt men den stand van zaken be treffende de Hongaarsch-Roemeensche onderhandelingen optimistisch en ver wacht men dat de besprekingen, ondanks alle moeilijkheden hervat zullen worden. Zoowel de Hongaarsche als de Roe meensche delegatie heeft intusschen Turnu-Severin verlaten. BESPREKINGEN TUSSCHEN ROEMENIE EN BULGARIJE OVER EENIGE DAGEN TEN EINDE De territoriale vraagstukken tusschen Bulgarije en Roemenië zijn defini tief opgelost, aldus verkondigen de Bul- gaarsche bladen in hun berichten over den stand der Bulgaarsch-Roemeensche onderhandelingen. Het blad „Sora" schrijft zelfs, dat de Bulgaarsche delegatie wellicht reeds de volgende week met resultaten naar Sofia zal terugkeeren. Het blad verwacht, dat met den terugkeer van den leider der Roemeensche delegatie uit Boekarest naar Krajowa, heden een definitieve be slissing zal worden genomen. Het blad „Ultro" schrijft, dat aan Bul garije de geheele Zuidelijke Dobroedsja zal worden afgestaan, Grleksche reservisten, die tot verschil lende gespecialiseerde onderdeden be- hoorerr, zijn Zaterdag voor een maand opgeroepen om manoeuvres mee te ma ken. Met het oog op de toenemende span ning tusschen Griekenland en Italië heeft de Grieksche regeering ter versterking van de landsverdediging bepaalde voor zorgsmaatregelen getroffen. O.a. heeft de reorefring 2500 ton benzine voor mili taire doeleinden in beslag genomen. Een deel daarvan is reeds naar de Grieksch- Albaneesche grens gezonden. Zaterdagavond is brand uitgebroken in de oude militaire depots te Athene. De oorzaak is onbekend. Stoffen en de kens, ter waarde van 10 millioen drach men zijn verbrand. Over de richtsnoeren van de nieuwe politieke structuur van Japan wordt ter bevoegder plaatse vernomen, dat het to- taliteitsbegrip de leidende gedachte van de nieuwe grondwet zal zijn. Als samen vatting van het volk zal een boven de partijen staande organisatie worden ge sticht. Prins Konoje wordt door den kei zer belast met de leiding van de staats zaken en zal tevens hoofd van deze or ganisatie zijn. De partygeest, welke het volk ge scheiden houdt, moet weer vervangen worden door de familiegedachten, welke keizer en volk vereenigen. Nieuwe cor poraties als vertegenwoordigers van het volk zullen ontstaan in de plaats van het oude partijstelsel. Onder de nieuwe structuur moet Ja pan, aldus het D. N. B. uit Tokio, met het oog op den internationalen toestand op hoog bewapend peil gebracht worden. Wy ontvingen van deze stichting twee, voor de betrokkenen waardevolle ge- schriftjes. Het eene is getiteld „Advies betref fende de invulling van formulieren voor officieele opgave oorlogsgeweldschade", terwyl het andere wenken geeft inzake soorten van oorlogsschade, adressen voor inlichting, vergoeding en herstel en mogelijkheden voor steun en hulp. De door het oorlogsgeweld getroffenen zullen in hun eigen belang goed doen van deze geschriften nauwkeurig kennis te nemen en zich, voor zoover zij dat nog niet deden, ten spoedigste als lid van de stichting te doen inschryven. Het ledental is flink groeiende en heeft de 1000 al lang overschreden. Het nauwkeurig opgeven van ieders schade op daarvoor bestemde officieele formulieren en het vaststellen van ieders schade-bedrag door de vier Zeeuwsche Schade-Enquête Commissies is van zeer veel belang. Dit toch moet de basis voor het schade herstel worden. Wy vernamen verder, dat het van be lang is: a. dat van alle beteekenende schaden een nieuwe officieele opgave wordt ge daan. Ieder is gemachtigd zoo'n nieuwe opgaaf te doen, alhoewel niet verplicht, tenzy de Commissie zulks verlangt. b.dat men de formulieren eerst invult, nadat de noodige gegevens op klad, met hulp van deskundige adviseurs en taxa teurs zijn verzameld, men zich van de wijze van inlichting heeft laten voorlich ten en de leiddraad der Stichting goed bestudeerd heeft. c. dat men gewetensvol en eerlijk het juiste schadebedrag vaststelt, zorgt voor zooveel mogelyk degelijke bewijzen of deskundige verklaringen. d. dat men zich op het standpunt stelt dat de getroffenen moreel verplicht zijn de schade-commissie in elk opzicht zoo veel gegevens omtrent de schade te ver strekken, dat een juiste vaststelling zoo goed mogelyk verzekerd is. Als de getroffene zich al op 't stand punt zou stellen, dat hy alles kwijt is en dus niets verstrekken of bewijzen kan is het duidelyk, dat de Schade Enquête Commissie geheel in het duister tast. Het is gewenscht, dat de gegevens binnen niet te langen tyd er moeten zijn. Overylde bewerking is echter niet in het belang van de nauwkeurigheid. BOOTDIENST HERVAT. De bootdienst Terneuzen-Hoedekens- kerke van den Prov. Stoombootdienst is Vrijdag weer hervat. DE RIJKSCOMMISSARIS IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zondag bracht de Rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Rijksminister Seyss Inquart een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen, o.m. in gezel schap van den heer Miinzer, gevolmach tigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Zeeland. Per auto maakte het gezelschap een tocht van Knocke naar Sluis, Oostburg, Schoondijke, Yzendyke, Philippine, Sluis kil, Axel, Hulst en Clinge. De Rykscommissaris onderhield zich o.m. met verschillende burgemeesters in deze streek om zich op de hoogte te stel len van den toestand in Zeeuwsch-Vlaan deren en de hulpmaatregelen die er ge troffen worden. O.m. bezichtigde hy de bezienswaar dige oude stadhuizen van Sluis en Hulst, alsook het nieuwe gemeentehuis van Axel. Eveneens bracht de Rykscommis saris een bezoek aan de St. Willibrord- basiliek te Hulst. MIDDELBURG. NOG EENS DE R.K. KERK. Betreffende de steen aan den zygevel van de R.K. Kerk in de Noordstraat, welke steen men zal verwijderen voor den verderen afbraak der kerk, deelen wij thans nog mede, dat daarop het volgende staat: Soli Deo Anno MDCCCXLIV in festo S. Willibrordi Primum Lapidem Posuit. I. Toorenent Pastor Mediobs. Dat wil dus zeggen, dat in 1844 op den feestdag van den Heiligen Willibrordus (7 November) de eerste steen voor het kerkgebouw ls gelegd door den Weleerw Heer I. Toorenent, Pastoor te Middel burg. Het zou anderhalf jaar duren voor het gebouw gereed was, want op 6 Mei 1846 had de plechtige inwyding plaats. De kerk heeft dus gedurende 94 jaar en 11 maanden dienst gedaan. Thans moeten de parochianen zich be helpen met de tot kerk omgevormde zaal van het St. Vincentius-gebouw aan de Bogardstraat. OPGEPAST VOOR SCHERVEN. Zeer dringend wyzen wij nog eens op het gevaar voor scherven van granaten en kogels by luchtgevechten in onze om geving. Men blyve in huis en dan zoover mogelyk verwyderd van ramen en bui tenmuren en als men buiten is, zoeke men dekking, zoo mogelyk in een huis of in een schuilplaats. OUD BANKJE BESCHADIGD. Zaterdag is een vrachtauto bij het uit wijken in aanraking gekomen met het bankje op de hooge stoep van den bak kerswinkel op den hoek van de Nieuw- straat en de Londensche kade. Dit ty pisch oude bankje moest het ontgelden en werd deerlyk gehavend. HET PROVINCIAAL BESTUUR VERHUISD. Hedenmorgen nam de Commissaris voor Zeeland met den griffier en alle andere hoofd- en lagere ambtenaren van de provinciale griffie intrek in het ge bouw in de Koepoortstraat, waar vroe ger het Commando Zeeland was geves tigd. In vergelijking met het gebouw in de Wagenaarstraat is er een groote verbe tering te constateeren. Door het aan brengen van een licht behang in de ver schillende vertrekken is het voor de amb tenaren prettig werken, al moet men er nog even wennen. De groote voorkamer is thans verblyf van den Commissaris en den Griffier en dient ook voor de vergaderingen van Ged. Staten Aan de andere zyde van de vestibule is de bodeskamer. Een drietal kamers zyn nog bestemd voor andere doeleinden en komen wellicht later ook by het pro vinciaal bestuur in gebruik. VLISSINGEN. Uitbreiding politiecorps. B. en W. stellen den gemeenteraad voor de gemeentepolitie uit te breiden met 20 agenten. De kosten van deze uitbrei ding zullen f32.750 per jaar bedragen. GOES. De afdeeling Westelyk-Zuid-Beveland van het Nederlandsche Roode Kruis be schikt over gegevens betreffende ver miste Nederlandsche militairen. Inlichtingen zijn te verkrijgen by den voorzitter dier afdeeling, den heer J. I. van Ballegoijen de Jong, Oostsingel 64 te Goes. KAARTEN VOOR 14 SEPTEMBER. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, kunnen kaarten voor de vergadering van 14 September a.s. te Middelburg, waar de heeren Colyn en De Savornin Lohman als sprekers zullen optreden, worden aangevraagd bij den penningmeester der A.R. Kiesvereeniging den heer M. Ar nold!. Men dient er echter mee te reke nen dat de kaarten op naam moeten wor den gesteld, zoodat aan aanvragen om een bepaald aantal kaarten zonder meer, niet kan worden voldaan. Men zie de ad vertentie in dit nummer. RUITEN INGEGOOID. By enkele ingezetenen-zakenmenschen zyn een dezer nachten winkelruiten ver nield. Misschien staat dit in verband met de politieke activiteit van de bedoelde be woners. Dergelijke uitingen van vandalisme moeten echter onvoorwaardelijk worden afgekeurd. Op zulk een wijze mag men zeker ,geen uitdrukking geven aan zijn afkeer van iemands politieke richting. Men bedenke ook tot welke gevolgen daden als deze kunnen leiden, gevolgen, die voor anderen, ja misschien wel voor de geheele burgerij, hoogst onaange naam zouden kunnen zyn. CONCOURS HANDBOOG- SOCIëTEITEN. Zaterdag werd door de Kon. Handb. Soc. „Jacoba van Beieren" haar jaar- lyksch concours gehouden op het Sport terrein, waaraan door 16 Sociëteiten werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel Jacob Vermeulen van St. Sebastiaan, Heinkenszand; le klepprjjs A. Geense van Zorgvliet, Ellewoutsdijk 2e klepprys A. Boonman van De Batavie ren te Goes; 3e klepprys C. Lous van Edele Handboog, Oudelande; zy vogel M. J. Krijger van Doel naar Hooger, Wol- faartsdijk; zy vogel W. v. d. Kreeke, id. id.; bovenkal H. Driedyk, id .id.; boven ka) A. Boorman, voornoemd; onderkal J. Driedyk van Doel naar Hooger, Wol- faartsdjjk; onderkal C. Goense, van Eensgezindheid te 's Heerenhoek; extra prijs voor de meeste vogels A. de Jonge, „Willem Teil", Oudelande. Ook werden 10 vogels verschoten met f 0.50 verhoo ging, die door diverse schutters werden gewonnen. Het weer liep mee, en er heerschte, zooals gewoonlijk, een gezellige stem ming. ZUID -BE VEL AND. DISTRICT ZUID-BEVELAND VAN DEN NED. CHR. LANDARBEIDERS- BOND. Zaterdag vergaderde in de melksalon- Bustraan te Goes onder leiding van den heer P. Luikenaar het district Zuid-Be veland van den Ned. Chr. Landarbeiders bond. 17 afdeelingen waren vertegen woordigd. Betreffende de gevoerde loonactie werd door den hoofdbestuurder, dhr A. Vin gerling, medegedeeld, dat contracten met den L. T. B. in vijf dorpen in midden- Zuid-Beveland zijn afgesloten. Eveneens met den C. B. T. B„ afd. Nieuwdorp, met enkele werkgevers te Hoedekens- kerke en met een werkgeversvereeniging te Rilland-Bath, Krabbendyke, Waarde, Kruiningen en Kapelle-Biezelinge. By verplichte arbitrage voor Oostelijk en Midden-Zuid-Beveland werden de res pectievelijke contracten van Oostelijk Zuid-Beveland en van den L. T. B. opge legd. Enkele klachten over niet-naleving der uitspraken zullen ter kermis van debe trokken autoriteiten worden gebracht. Tijdens de bespreking in het vragen uur werden mededeëïïngen gedaan over het contact met de Duitsche autoriteiten, over het centraal secretariaat uit de drie landbouw- en de drie landarbeiders organisaties, over de ontslagverordening, over het gaan werken naar Duitschland, en over de instelling van provinciale scheidsgerechten. Zeer waarschijnlijk zal zulk een scheidsgerecht ook voor Zeeland tot stand komen. Als voorzitter daarvan zyn voorgedragen: 1. Ir Droogendijk te Goes en 2. C. Zandee te Kloetinge. De „vacantiegangers". Ook kwam ter sprake het te werk stel len van jongelui (vacantiegangers) op enkele bedrijven in Zeeland. Betreurd werd, dat in de Bath-polders te Rilland- Bath als gevolg daarvan arbeiders uit die gemeente, die zich voor oogstwerk aanmeldden, niet werden aangenomen. Waar dit echter de bedoeling niet zal zijn werd besloten dit ter kennis van de be voegde autoriteiten te brengen. Het erwtenplukken. Door enkele personen werd med' ge deeld, dat zich bij het erwtenplukker, weer hetzelfde verschijnsel van vorig jaar voordeed, waarom toen tot staking werd besloten. Ook nu was er een werk gever die eerst f 1,75 en later f 1,30 be taalde. Een ander resp. f 1,40 en 1,20. Dezen zomer is het door de oorlogs omstandigheden niet gelukt een regeling te treffen, maar volgend jaar zal dit ze ker getracht worden. Men was van mee ning, dat aan deze willekeur een eind moet komen. Betreffende de ontslag-verordening werd nog eens opgemerkt, dat arbeiders, die langer dan drie weken bij een werk gever hebben gewerkt en vooraf geen afspraak hebben gemaakt, zonder toe stemming van de Arbeidsinspectie niet mogen worden ontslagen. Verder kwamen o.a. ter sprake: de uitsluiting by de werkverschaffing, het verrichten van Zondagsarbeid bij mili taire werken, het vergoeden van reis kosten door het gemeentebestuur voor het gaan werken naar de Wieringermeer enz. Kapel le. De mondaccordeonvereeni- ging te Biezelinge gaf Zaterdagavond op de muziektent te Kapelle een wel geslaagde uitvoering, onder leiding van Mevrouw Beenhakker. Er was veel be langstelling. (Belangeloos bericht.) Mosselverzending. Yerseke. De verzending van mosselen is verleden week zeer goed geweest. Ruim 6000 ton zyn naar verschillende centra in België verzonden, alle per scheepsgelegenheid. De verzending van mosselen per auto is wegens het ontbre ken van benzine byna geheel afgeloopen. De aanvoer van zaad van de Wadden zee is plm. 1500 ton geweest. De qualiteit is tamelyk goed. De prys f 1.30f 1.40 per ton. Verlenging pacht. Van het Visscherijbestuur is bij de pachters van oesterperceelen die in 1932 zijn ingehuurd, en waarvan de pachtter- mjjn 31 Maart 1941 was afgeloopen, be richt ingekomen dat het Departement van Financiën het voornoemde bestuur heeft gemachtigd de huurtermijn te ver lengen tot 1 April 1945. Dus geen publieke verpachting. WALCHEREN O.- en W.-Souburg. Dinsdagavond kor.' de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda komt o.m- een voorstel van B. en W. voor, om mee te werken aan de wachtgeldregeling voor het personeel van de N. V. Intern. Cr"- diet- en Handelver. „Rotterdam", waar van één lid in deze gemeente woonacb- tig is. Verder stellen B. en W. voor in rer band met diens ongeschiktheidverk'a- ring voor de vervulling zijner betrekkits van hoofd der openbare lagere schoO' dhr J. de Bruijn met ingang van 1 S?P - a.s. eervol ontslag te verleenen. Voor a daardoor ontstane vacature hebben Z1C

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2