ml Welke bons in deze week? eerste blao Dagblad voor de Provincie Zeeland GENERAAL WINKELMAN DE UNIE-COLLECTE. öe reinste kolder. Binnenland Buitenland MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 54e JAARGANG - No. 274 10 cent extra J Verspreiding van vaische geruchten. Geld- en goederen inzamelingen. Handelsreizigers en kantoorbedienden. Benoeming en ontslag van ambtenaren door den Rijkscommissaris. Duitsche luchtaanvallen op Engeland. fgB'i L—J O @2 B ÊSÈSgSSg B- g* g- i* CD J O"? tfE is CD 03 rr rt- P 2 M o 2 p v P"" P B g'TO Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vontitraat 7 0, Qoei Postrekening 44488 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 185. directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlieringen f 0.20 Losse nummers 8 cent Advertentiën 80 cent per tefcël Ingezonden mededcefingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en VrlJdlgS f 0.78 MJ ttwruttbetidhtB Advertentiën ónder letter of pfB B|J contract BclaögrlJCö Stffflfig Dit nummer bestaat uit twee bladen. In meerdere plaatsen, ook in Zeeland, wordt nog altijd de jaariyksche Unie- collecte gehouden. En het schijnt ons niet onwaarschijn- lyk, dat dit jaar het aantal plaatsen waar gecollecteerd wordt, zal vermeer- Op de vraag waarom de Unie-collecte noodig is, geeft het onderstaande een antwoord. „In de eerste plaats om te doen ge denken, hoe God de Heere ons Christe- ljjk onderwijs heeft groot gemaakt. Om een oogenblik te doen stilstaan teneinde in herinnering te brengen de gebeurte nissen van Augustus 1878, toen alles voor de school met den Bjjbel verloren scheen en op te merken, hoe sindsdien door Gods wonderbare leiding ons Christelijk onderwijs in ongebroken lijn van ontwikkeling tot grooten bloei is gekomen. En om dan door een gave te doen bezegelen de liefde en de dank baarheid voor hetgeen God ons en onze kinderen in de school met den Bijbel heeft geschonken. In de tweede plaats is de Uniecollecte noodig, omdat haar opbrengst onmis baar is: 1. Voor onze plaatselijke scholen voor gewoon lager, uitgebreid lager en voor bereidend lager onderwijs. De vergoe dingen uit de publieke kassen bewegen zich in de dalende lyn. Onze scholen mo gen daaronder niet lijden en waar le vensbelangen van het onderwijs worden bedreigd, moet worden bijgesprongen. 2. Om het Locaal Comité in staat te stellen handreiking te doen aau nood lijdende scholen in andere plaatsen (hoe dringend heeft het Christelijk be- waarschoolonderwys, het Christelijk on derwijs voor schipperskinderen en niet minder het Christelijk buitengewoon la ger onderwijs voor de misdeeldq kinde ren dien steun noodig.) 3. Om de plicht der dankbaarheid na te leven tegenover de Oud-Strijders bij het Christelijk Onderwijs, die midden in den schoolstrijd hebben gestaan en thans met een karig pensioen tevreden moeten zijn of in het geheel geen pen sioen genieten, en om de vereenigingen te steunen, die aan onderwijzers en hun weduwen barmhartigheid bewijzen. 4. Om de plaatselijke propaganda voor de school met den Bijbel te kunnen bekostigen. 5. Om de algemeene Uniekas in staat te stellen, door een bijdrage uit de op brengst der collecte, werkzaam te zijn voor de behartiging van de algemeene belangen van het Christelijk onderwijs. Ons Christelijk schoolwezen is een één- beid, een gemeenschap. Zoolang behoef ten van die gemeenschap om voorzie ning roepen, kan de plaatselijke toestand nimmer een voldoende veront schuldiging voor het nalaten der Unie- collecte zijn. De Unie verleent steun aan de weten schappelijke beoefening der Christelijke paedagogiek; aan de Bibliotheek ten dienste van het Christelijk onderwijs; aan de verzorging der Oud-Strijders, e&z. Maar vooral heeft zij middelen noo dig voor de propaganda. Haar taak is den strijd aan te bin- te bezielen tegen alle onver schilligheid en lauwheid in eigen kring; te zorgen, dat ook het opgroeiende ge slacht bekend zy met de beginselen en historie van het Christelijk onder- „Jf0!. altijd zijn er geloovige Christe ns' i meenen> dat zy zonder hun be- a w 2 geweld aan te doen, zich bh e N.S.B. kunnen aansluiten. t.,0^ dezulken kan het onderstaande verhelderend werken. p0„n "Maasbode" werd dezer dagen ?p»,aarSj wd tegen het euvel van de en£de huwelijken tusschen Room- hen en Protestanten. vi-r°P vatte het „Nationale Dagblad" orgaan van de N. S. B., allereerst '.'gemenSd huwelijk" eer l z.00 met uitsluitend, aan lanHs Wehjk tusschen een Neder- of ?r,r» 6n "een D°din, een Chinees van Van een hermaan met iemand daart8en ander ras. Een waarschuwing ljeu gen zou het blad kunnen goed- sehimri' toejuichen. Maar een waar- Ronrrc,1? te&en het huwelijk van een dae-hi-s j met 0611 Protestant vindt het d der N.S.B. „de reinste kolder". Wie zich aan zulk een waarschuwing schuldig maakt, is een volksverdeeler en een ophitser. „Bij het lezen van dergelijke uitlatin gen voelt toch een ieder, zegt de R n 1C r thoe het in den stryd der geesten, die in onze dagen wordt gestreden, niet alleen gaat om sociale of economische, of staatkundige vraag stukken. De diepste geesteiyke begin selen zyn in het geding. De N.S.B. wil ons steeds weer doen gelooven, dat in haar gelederen ook voor den beiydenden christen plaats is, zon der dat hy zyn overtuiging ook maar eenlgszins geweld behoeft aan te doen. Maar uit wat hier gezegd wordt, biykt maar al te duldeiyk welke waarde aan de diepste geestelijke overtuiging toegekend wordt. Die is van zoo weinig beteekenis, dat een waarschuwing tegen het huweiyk van een protestant met een katholiek „de reinste kolder" wordt genoemd. Een waarschuwing tegen een huweiyk tus schen een calvinist en een vryzinnige zal het „Nationale Dagblad" nog wel veel dwazer achten. Tegen het doordringen van dergeiyke opvattingen in ons volksleven biyft de grootste waakzaamheid geboden, ook al maakt ons dit in de oogen der N.S.B. tot „volksverdelers en ophitsers"." Van bevoegde Duitsche zyde is onze aandacht gevestigd op het vonnis, dat het Duitsche krygsgerecht te Arnhem Vrydag heeft uitgesproken tegen den 34-jarigen politieagent A. G., aldaar, we gens 't verspreiden van vaische geruch ten. Het feit werd nog hierdoor ver zwaard, dat het een ambtsdrager was geweest, die er zich toe had geleend om zulke geruchten verder te vertellen. In verband hiermee kan er met niet genoeg nadruk gewaarschuwd worden, dat men zich toch niet moet leenen tot het verder vertellen van alle mogelyke praatjes, die de ronde doen en waarvan de oorsprong gewooniyk hoogst apocrief is. In de eerste plaats sticht men door het te doen verwarring en in de tweede plaats stelt men zich en de personen aan wie men geruchten als deze mededeelt in gevaar van ernstige bestraffing, waar- by er ons verzekerd werd, dat de reeds zware straf, die te Arnhem is opgelegd slechts als een begin beschouwd moet worden en dat er voor hen, die ondanks de herhaalde waarschuwing de neiging mochten gevoelen door te gaan met het rondvertellen van ongecontroleerde en oncontroleerbare verhalen, eventueel nog zwaardere straffen in petto zyn. WORDEN AFHANKELIJK GESTELD VAN VERGUNNING. Openbare geld- en goedereninzamelin gen, in den ruimen zin des woords, mo gen volgens een verordening van den rykscommissaris voortaan slechts wor den gehouden met toestemming van den procureur-generaal, of, indien de inzame ling in het ressort van meer dan één ge rechtshof wordt gehouden, van het de partement van justitie. De toestemming kan afhankeiyk wor den gesteld van de vervulling van voor waarden. Van inzameling is ook sprake, wan neer wordt medegedeeld, dat de op brengst (ontvangst, winst) geheel of ten deele in het algemeen belang of voor lief dadige doeleinden aangewend zal wor den; een prestatie in geld of goederen wordt gevraagd, waartegenover óf in het ge heel geen tegenprestatie staat óf slechts een dusdanige; waarvan de waarde in geenerlei verhouding tot het gepresteer de staat; de toetreding tot een vereeniging of de ondersteuning (bevordering) van een vereeniging of stichting wordt verzocht, indien uit het verzoek daartoe op te ma- ken is, dat het den verzoeker uitsluitend te doen is om de aan de toetreding of de ondersteuning (bevordering) verbonden prestaties in geld of goederen; goederen verkocht, of byeenkomsten op het gebied van kunst, sport of anders zins gehouden worden; loterijen of kansspelen (Ausspielun- gen) worden gehouden. FUSIE TUSSCHEN VIER BONDEN. Op de Zaterdagmiddag te Groningen ge houden buitengewone algemeene verga- OOK BENOEMINGEN DOOR DE WAARNEMENDE HOOFDEN VAN DEPARTEMENTEN. Het Zaterdag verschenen Verorde ningenblad bevat een verordening van den Rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende by- zondere maatregelen op administratief- rechteiyk gebied. Hierin wordt bepaald: Artikel 1: De Rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be noemt, stelt aan en ontslaat de volgen de ambtenaren en andere functionaris sen: 1. de secretarissen-generaal van de departementen van algemeen bestuur; 2. den vice-president en de leden van den Raad van State; 3. den president, de vice-presidenten en de raadsheeren van den Hoogen Raad der Nederlanden, alsmede den procureur-generaal en de advocaten-ge neraal by genoemd college; 4. de presidenten der gerechtshoven, alsmede de procureurs-generaal by ge noemde colleges; 5. den inspecteur der ryksveldwacht en den inspecteur der Nederlandsche marechaussee 6. de hoofdcommissarissen van poli tie; 7. de commissarissen der provinciën; 8. de burgemeesters van de hoofdste den der provinciën en van de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners; 9. den president der Nederlandsche Bank; 10. den president der directie van de n.v. Nederlandsche Spoorwegen; 11. den inspecteur-generaal van het loodswezen; 12. de directeuren van het staatsbe- dryf der artillerie-inrichtingen, alsmede van de rykswerf; 13. den commandant van den Neder- landschen Opbouwdienst. Artikel 2. 1). Voor zoover overigens het benoemen, aanstellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionaris sen voorheen tot de taak van den Ko ning behoorde, geschiedt dit door den secretaris-generaal van het desbetref fende departement van algemeen be stuur. Voor zoover tot het benoemen, aanstellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionarissen andere Ne derlandsche autoriteiten, instanties of lichamen bevoegd zyn, biyft deze be voegdheid onverminderd bestaan. 2) Het bepaalde in lid 1 geldt ook het benoemen en ontslaan van den voor zitter en de leden van besturen, examen commissies en commissies van onder zoek, alsmede van alle andere soorten van commissies, raden van advies, by- stand en anderszins, zoolang de rijks commissaris niet bepaalt, dat zy hun werkzaamheden neerleggen. Artikel 3. De rykscommissaris be houdt zich het recht voor om de in ar tikel 2 genoemde personen in bepaalde gevallen zelf te benoemen, aan te stel len of te ontslaan. dering der Nederlandsche vereeniging van vertegenwoordigers van handelaren en industrieelen Hermes werd met alge meene stemmen een voorstel aangeno men, waarby het dageiyksch bestuur werd gemachtigd een fusie aan te gaan met den handels- en kantoorbedienden- bond Mercurius, de Nederlandsche Han- delsreizigersvereeniging en den algemee- nen bond van handels- en kantoorbedien den, dit als uitvloeisel van de fusie tus schen de Nederlandsche vakcentrale en het Nederlandsch Vakverbond. Tot leden van de liquidatiecommissie werden benoemd de heeren M. J. Loon- stein, A. A. Beterling te Amsterdam, J. A. Gras te Utrecht, J. J. Mulder te Haarlem en H. C. Morhé te Hilversum. DE BRANDSTOFFENDISTIBUTIE. En de met olie gestookte inrichtingen. In verband met de omstandigheid, dat vele eigenaren van de met olie ge stookte centrale verwarmings- of andere ketels voorloopig de nog in hun bezit zijnde voorraden olie zullen kunnen ge bruiken en dat bedryven (b.v. bakkers) nog voor een gedeelte hunner brandstof behoefte olie-toewyzingen ontvangen is de vraag gerezen, of door hen een der formulieren a tot en met e voor het ver- krygen van vaste brandstoffen dient te worden ingevuld. Dit moet inderdaad geschieden, doch in alle gevallen dient op het formulier te worden vermeld, dat voorloopig nog hetzy geheel, hetzy gedeeltelyk met olie zal worden gestookt. TEGENSPRAAK VAN GERUCHTEN. Men meldt van hooggeachte zyde uit Deu Haag aan het „Dagbl. van Zee land": Reeds gerulmen tyd doet in ons land hardnekkig het gerucht de ronde als sou generaal H. G. Winkelman, laatste- ïyk opperbevelhebber van de Nederland sche land- en zeemacht, in Duitsche krijgsgevangenschap zijn overleden. Evenals zoovele andere dwaze geruch ten, die van mond tot mond gefluisterd worden, is ook dit gerucht in den meest volstrekten zin onwaar. Wij hebben ons in dit verband gewend tot een van de naaste familieleden van den generaal, van wlen wjj niet alleen de pertinente onwaarheid van het gerucht vernamen, maar die tevens verklaarde, dat de ge neraal in goede gezondheid verkeert en een behandeling geniet overeenkomstig zyn hoogen rang. Zyne Excellentie, bevindt zich in ge zelschap van eenige andere Nederland sche Opperofficieren en van de betrok ken adjudanten. Mevr. Winkelman staat in regelmatige correspondentie met haar echtgenoot. De desbetreffende formulieren zyn ver- krygbaar gesteld by de plaatselyke dis tributiediensten. DE BOTERLETTER LOOPT GEEN GEVAAR. Amandelspijs uit Italië. De banketbakkers en de consumenten behoeven zich geen zorg te maken over een eventueel ontbreken van boterletters by de komende Sinterklaas. Een beetje vroeg voor die zorg lykt het wel, maar het weer van de laatste dagen is er de schuld aan, dat we zoover vooruit den ken. De Tel. weet te melden, dat amandelen geregeld uit Italië worden aangevoerd, terwyl er thans ook Livorneesche suca- de en andere Italiaansche artikelen on derweg zyn. Deze zendingen komen regelmatig bin nen. De uitstaande orders worden vlot uitgevoerd. De Italiaansche regeering stelt voldoende wagonruimte voor dit vervoer ter beschikking. Voor amande len worden yiwagens beschikbaar ge steld, terwyi de andere producten veel met verzamelwagons in samenladingen worden aangevoerd. Zoo komen er den laatsten tyd ook regelmatig versche ci troenen binnen. De verwachtingen voor den winter duiden op een uitbreiding van den aanvoer. Men tracht thans ook nog goederen uit Spanje aan te voeren. Dit is evenwel nog niet geheel geregeld, aangezien er met Spanje niet zooals met Italië een clearingregeling voor de betaling getrof fen is. De aanvoer uit Spanje zal natuur- ïyk eveneens per spoor plaats vinden. Dit zou dan geschieden via den weg Z.- Frankryk, Zwitserland en Duitschland, aangezien een directe verbinding door Frankryk en België nog niet mogeiyk is. HEVIGE LUCHTGEVECHTEN. De laatete dagen en naohten zijn weer hevige Dultaohe luohtaanvallen op de Brlteche eilanden gedaan. In totaal zjjn tjjden» het weekend vol gent de Dultaohe berichten 115 Engel- eohe machine* neergeschoten; dó Duit sche verliezen bedragen 32 toestellen. Zondag, aldus verneemt het Duitsche Nieuwsbur. ondernamen onderdeelen van de luchtvloot verrassende bomaanvallen op het Zuid-Westen van de Britsche eilanden. Hierby ontwikkelden zich ver scheiden groote luchtgevechten, waarby 51 vyandelyke toestellen werden neerge schoten en 12 eigen toestellen vermist worden. Door aanvallen, die zich Zaterdag en Zaterdagnacht afspeelden, hadden voor al de havens Portsmouth en Bristol veel te lyden. Zondagochtend vroeg zagen de Duitsche verkenners, dat de oorlogsha ven van Portsmouth nog in lichterlaaie stond. De overige doelen der Duitsche lucht macht waren vnl. vliegvelden, troepen kampen en vliegtuigfabrieken. O.a. de hoofdfabriek van Rolls Royce, welke de Broodbon 3 (nieuwe broodkaart) gel dig van 26 Aug. tot en met 1 Sept., (niet gebruikte tot en met 5 Sept.), recht ge vende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zyn de niet gebruikte bons 2 nu nog geldig tot en met 29 Aug. Bont 05 tot en met 12 (boferkaart) op eiken bon ya pond boter van 24 Aug. tot en met 18 October. Bona 05, 06 en 07 (vetk&art): Op el- ken bon een pond margarine of boter van 24 Aug. tot en met 18 Oct.. Bon 08 geeft recht op ya pond gesmolten spys- vet of ya pond boter. Bone 09, 10, 11 en 12 (vetkaart): op eiken bond een ya pond boter met 10 cent reductie per ya pond van 24 Aug. tot en met 18 Oct. ALG. DISTRIBUTIEBONBOEKJE. Bon 66: één kilo suiker tot en met 30 Augustus. Bon 74: extra Buikerrantsoen tot 30 Aug. van 1*4 hg* Bon 53: Vfc pond koffie of ons thea tot en met 30 Aug. Bon 40: ya pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggemeel of roggebloem of zelfryzend bakmeel van 10 Aug. tot en met 6 Sept. Bon 14: pond rijst of rijstmeel van 12 Aug. tot en met 6 Sept. a.s. Bon 27pond havermout of haver vlokken of gort of grutten van 12 Aug. tot en met 6 Sept. Bon 105: 1 ons maizena of griesmeel of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 11 Sept. Bon 110: 1 ons macaroni of vermicelli op spaghetti van 22 Juli tot en met 11 Sept. Pefroleumzegel Periode 5: geldig voor 2 liter petroleum van 12 Aug. tot en met 8 Sept. (alleen voor degenen die daartoe vergunning hebben). motoren voor de Spittfires levert, werd zwaar bestookt. Ook de aanvallen op En- gelsche konvooien werden voortgezet. Een Britsche torpedojager is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Het Duitsche weermachtsbericht ver meldt: Het luchtwapen heeft op 24 Aug. de stelselmatige vernieling van strategisch belangryke werken van den vyand met groot succes voortgezet. Zooals reeds gemeld, hebben de Duitsche vliegtuig eskaders Zaterdag by verrassing aanval len op de Britsche eilanden ondernomen. Daarby gelukte het onderkomens, hal len, werkplaatsen en opslagplaatsen op de vliegvelden Northweald, Hornchurch, Manston, Canterbury en Ramsgate gron dig te vernielen. De oorlogshaven van Portsmouth werd met talryke bommen, waaronder van het zwaarste kaliber, bestookt en de haven- en werfinstallaties werden in brand gezet. Onze gevechtsvliegers wierpen voorts bommen op Great Yarmouth, waar pak huizen en loodsen in vlammen opgingen, alsmede op militaire barakken in de buurt van Dover. In den loop van den dag kwam het tot verscheidene hevige luchtgevechten, in welke onze jachtvliegers wederom hun superioriteit bewezen. Talryke nachteiyke aanvallen van onze gevechtsvliegers veroorzaakten aanzien- ïyke vernielingen aan de havenwerken van Bristol, branden en ontploffingen in het groote oliedepot van Thameshaven, alsmede ernstige beschadigingen aan verscheiden fabrieken der Britsche vlieg tuigindustrie, o.a. in Derby, Birmingham Kingston en Rochester. Het leggen van mynen voor de Brit sche zeehavens werd voortgezet. Britsche vliegers hebben in den nacht van 24 op 25 Aug. in Noord-, West- en Zuidwest-Duischland bommen op onbe bouwd terrein en in woonwyken van twee Zuidwestelyke Duitsche steden gewor pen. In een stad werden verscheidene woonhuizen getroffen, twee burgers wer den gedood en twee gewond. Elders ver nielde een bom een gebouw, waarin de kry gsgevangenen waren ondergebracht. Acht hunner werden gewond. Een duikboot heeft een Britschen tor pedojager van de „Viscounf'-klasse tot zinken gebracht, alsmede een koopvaar- dyschip van 7000 br. reg. ton, dat in een krachtig beveiligd konvooi voer. De aanval op Portsmouth, zoo meldt D.N.B., geschiedde Zaterdagmiddag en was een volkomen verrassing voor de Engelschen. Kaden, havenwerken, pak huizen en in de haven liggende schepen werden door bommen getroffen. Voort durend verschenen weer de Duitsche bommenwerpers en ook des nachts zet ten zy hun vernielend werk voort. Ook boven Bristol. In beide havens ontston-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1