Distributie van Zeep op 31 Augustus. eerste blad De distributie van boter en vetien Dagblad voor de Provincie Zeeland ZWIJGEN en SPREKEN. Oppervlakkige critiek. Buitenland ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 54e JAARGANG - No. 273 V Tot dien dag de verkoop stopgezet. Extra rantsoen voor kinderen. Het Duitsche weermachtberlcht. De actie der Duitsche luchtmacht. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het bind „De Zeeuw" Bureaux Lange Voretstrnnt 7 0, Goes Postrekening 44-155 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J. J. FANOY, Lange Qiststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Aboaoementsprlja f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viisslngen f 0.20 Loase nummers 5 cent Advertentlëa 30 cent per regel ingezonden mededeelingen 60 cent por regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetafing Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra j Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. In de Heilige Schrift wordt meerdere ^nipn gewaarschuwd om ras te zijn om te hooren, maar traag om te spreken. De tong is een onbedwingeiyk kwaad, vol van doodelyk venijn. De wereld zou er waarschijnlijk niet op achteruit gaan, als er wat minder gesproken werd; als bij velen de woor den weinig waren; als meer werd be dacht, dat spreken zilver en zwijgen goud kan zijn. Er kunnen echter omstandigheden zijn, dat spreken plicht is. Dat was het geval bij de discipelen van Jezus Christus, die de opdracht ont vangen hadden het Evangelie te ver kondigen. Zij mochten niet zwijgen, zij moesten spreken. Ook toen hun dit door de macht hebbers van die dagen verboden werd. De Oversten des volks wilden het goed met hen maken. Zij werden na de ge rechtelijke ondervraging uit de voorloo- pige hechtenis ontslagen. Hen zou geen kwaad wedervaren. Alleen werd hun scherpelijk geboden, dat zij niet meer zouden spreken in den naam van Jezus. De discipelen mochten vrijelijk naar den tempel gaan en de synagoge bezoe ken; zij mochten met hun geloofsgenoo- ten rustig vergaderen en onder elkaar spreken van de dingen die het Konink rijk Gods aangaan. Er was voor hen volle vrijheid van godsdienst. Alleen, niet openlijk spreken. Niet openlijk getuigen van hun Heiland en Koning, Wien gegeven was alle macht in hemel en op aarde. Voor de discipelen was de keus niet moeilijk. „Oordeelt gij of het recht is voor God, ulieden méér te hooren dan God; want wij kunnen niet laten te spreken van hetgeen wij gezien en gehoord hebben". En zij b 1 e v e n spreken. Niet in eigen kracht. Hoort ze bidden: „Heere, Gij zijt de God, die gemaakt hebt den hemel en de aarde en de zee en alle dingen die in dezelve zijn; die door den mond Davids uws knechts gezegd hebt: „Waarom woeden de heidenen en hebben de volken ijdele dingen bedacht? De Koningen der aarde zijn te zamen opgestaan en de oversten zijn bijeenver gaard tegen den Heere en Zijnen Ge zalfdeNu dan Heere, zie op hunne dreigingen, en geef uwen dienstknechten met alle vrijmoedigheid Uw woord te spreken". Het kan goed zijn om ook in onzen tijd te herinneren aan de waarschuwing om traag te zijn om te spreken. Maar er kunnen ook nu omstandighe den zijn, dat te spreken plicht is. On danks alles. Het is voor wie geroepen wordt om te spreken, te getuigen, niet altijd gemakkelijk. Want hier komt zoo licht vleesch en wereld bij. Gelukkig, wie als hij zich geroepen weet om te spreken, als de discipelen ®et vrijmoedigheid kan zeggen: ik kèm, ik mAg niet laten te spreken. Dan zal hy ook genade ontvangen om, als-het-moet, zich met de apostelen te verblijden, dat zij waardig waren geacht geweest, om Zijns naams wil, smaadheid te lijden. Bjj het „Alg. Publ. en Uitg. kantoor" e Deventer, is een brochure verschenen, aann een ongenoemde schrijver ,aan ea ingang van een nieuwe wereld" enken geeft omtrent „onzen plicht in ae toekomst". Hij dringt er op aan, dat allen en |?eiaal de aanhangers van de recht- e Partijen, die erkennen, dat alle wereldgebeuren in Gods hand ligt sa™ ên ineen zullen slaan en zullen niJnw®rken tot den opbouw van een uw Nederland, hetwelk zijn taak in ki ®16UWe wereld naar behooren zal zeet v-Vervullen" meer mopperen, thee k' en redeneeren over koffie-, w brood- of boterbonnen, ze zijn van want v-maar beteekenen niet alles, leven 0<* alleen zal de mensch niet deDw0aihrijver geeft zonder twijfel goe- niet ,en- B-v. als hij waarschuwt om critici- spoedig gereed te staan met - en niet te verzuimen wat bij In een der groote Duitsche locomotieven fabrieken. Minutieus zuiver wordt een kolos op zijn onderstel geplaatst. (Foto Weltbild) anderen gevonden wordt, te waardeeren. Des te meer wekt het verwondering, dat hij, blijkbaar zonder nader onder zoek, de meest scherpe critiek meent te mogen oefenen op de toestanden en verhoudingen in ons land, vóór 18 Mei 1940. Wij moeten, zegt hij, een open oog hebben voor wat in Nederland gepas seerd is en waarna hij aldus vervolgt: „Te onzent zijn velen door de onthul- lingen der laatste jaren omtrent de wijze waarop sommige groote fortuinen tot stand kwamen en gebruikt werden, wel diep geschokt geworden en is een sterk besef gaan leven, dat er ernstige pogingen moeten worden ondernomen om een eind te maken aan de cynische oneerlijkheid en aan de verkrachting van alle recht. Door nieuwe krachtige wetgeving en niets en niemand ontziende handhaving der wet, kan te dien aanzien veel ver beteren, maar dan zal die wetgeving van nu voortaan in andere handen moe ten komen, in handen van menschen, die de volle verantwoordelijkheid om een volk te regeeren aandurven en er niet voor terugdeinzen zullen om, waar noodig, een Augiusstal te reinigen. Maar er is meer. Wanneer u regelmatig de verslagen van het behandelde in de Tweede Kamer zoudt hebben gelezen, waren uwe haren waarschijnlijk vele malen ten berge ge rezen. Circa 50 partijen (let wel, par tijen) demonstreerden de bedenkelijke eenheid van ons Volk. Vaak ontaarden de besprekingen, die aangevangen wa ren met de bedoeling in 's volks belang te zijn, in scheldpartijen. Er zou een brochure van 100 bladzij den zijn te schrijven, indien wij de meest interessante gebeurtenissen uit de Ka mer zouden weergeven. Bij het doorlezen daarvan zou men eerder wanen een manuscript van een revue te lezen, dan de handelingen van een serieuze vergadering in 's Volks belang gehouden. De waardigheid was soms verre en soms .heelemaal niet te vinden. Partflen, welke zeiden op Christelijke beginselen te steunen, maakten door hun onderling gekrakeel hun principe meermalen tot een aanfluiting en ver loochenden dat principe in feite reeds zelf door het onchristelijke van hunne onverdraagzaamheid Wij willen aan de goedebedoelingen van den schrijver niet te kort doen. En wQ hebben niet het recht hem van be wuste oneerlijkheid te beschuldigen. Maar dan moet toch worden gecon stateerd, dat hij spreekt over dingen, waarvan hjj weinig verstand heeft. Ver moedelijk heeft hy de Handelingen van de Tweede Kamer nooit gelezen, laat staan regelmatig gelezen. En ook zonder dat, had hy kunnen weten, dat nooit circa 50 partijen in het parlement de eenheid van ons volk demonstreerden. Men zal het verstaan, dat op die wyze de oproep van den anoniemen schryver weinig indruk maakt. Als wy hem een goeden raad zouden mogen geven, dan zouden wy zeggen, waarde volksvoorlichter, begin eens met u een weinig op de hoogte te stellen. Begin eens als die kost voor u niet te zwaar is met één jaargang van de Handelingen van de Staten-Generaal te lezen. En neem daarnaast dan eens den Bijbel ter hand. Dan zal u biyken, dat de Bybel inderdaad zegt, dat de mensch by brood alleen niet zal leven, maar dat daarop ook nog iets anders volgt. Enkele woorden slechts, maar die uw geheele betoog waardeloos maken. De bonnen voor de periode van 24 Aug. tot en met 18 October. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij maakt het navolgende bekend. Zooals reeds eerder werd gepubliceerd zal de nieuwe distributieperiode voor bo ter, margarine en spijsvet acht weken duren, namelijk van 24 Aug. a.s. tot en met 18 October a.s. Gedurende dit tijdvak geeft elk der met 05 tot en met 12 genummerde bon nen der boterkaart recht op het koo- pen van een half pond boter. Van de vetkaart worden voor het bovengenoemde tijdvak eveneens acht bonnen aangewezen en wel de volgende: de met 05, 06 en 07 genummerde bon nen geven elk recht op het koopen van een half pond margarine of een half pond boter; de met 08 genummerde bon geeft recht op het koopen van een half pond gesmol ten spijsvet of een half pond boter; de met 09, 10, 11 en 12 genummerde bonnen geven recht op het koopen van een half pond boter, waarop een reductie van 10 cent per bon wordt verleend. Deze reductie wordt dus niet verleend bij het koopen van boter op een der overige hierboven genoemde bonnen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat op Zaterdag 31 Augustus a.s. een begin zal worden gemaakt met de distri butie van zeep in dier voege, dat uitslui tend op bon mag worden verkocht. Om te bevorderen, dat by den aan vang van de eerste distributieperiode de winkeliers over voldoende voorraden zullen beschikken, is het noodzakeiyk, den verkoop en de aflevering aan het publiek van huishoudzeep, zachte zeep, vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen, waschpoe- der, medicinale zeep, scheerzeep en scheercrème stop te zetten met ingang van Zaterdag 24 Aug. tot en met Vrg- dag 30 Aug. a.s. Winkeliers en grossiers, die niet be schikken over voldoende voorraden voor de eerste distributieperiode, moeten zich tot de plaatseiyke distributiediensten wenden, waar zy een verzoek, om in aan merking te komen voor een toewy'zing, kunnen indienen. Ten aanzien van de hoofdiynen der eigeniyke distributie kan het volgende worden medegedeeld: Voor de eerste distributieperiode, welke loopt van Za terdag 31 Augustus tot en met Dinsdag 24 September a.s., zal een nader aan te wyzen bon van het algemeen distribu tiebonboekje, naar keuze van den ver bruiker, recht geven op het koopen van 120 gram huishoudzeep, of 2 keer 75 gr. toiletzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder of 600 gr. wasch- poeder. Waar de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeel ten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op een bon koopen. Kinderen, die op 1 September 1940 den leeffjjd van twee Jaar nog niet heb ben bereikt, komen in aanmerking voor twee extra-rantsoenen zeep per dletri- butieperiode. Kinderen boven de 2 jaar, die op 1 September 1940 den leeftyd van acht jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor een extra-rantsoen per distributie-periode. Practi8eerende artsen, tandartsen en veeartsen, komen in aanmerking voor een extra-rantsoen zeep van 200 pet. Zieken en in het algemeen zy, die op gecontroleerd medisch advies extra rantsoenen zeep behoeven, kunnen een verzoek daartoe richten tot de plaatse- ïyke distributiediensten. Voorts is het de bedoeling, een rege ling te treffen voor het beschikbaar stel len van extra-zeeprantsoenen ten be hoeve van hen, die als gevolg van hun werkzaamheden blootgesteld zyn aan by- zondere verontreiniging van lichaam of kleeding. Uitvoerige mededeelingen over deze regeling zullen binnenkort worden gepubliceerd. Voor het schoonhouden van gebouwen wordt geen zeep beschik baar gesteld. In verband hiermede wordt i er op gewezen, dat schuurpoeder en an dere reinigingsmiddelen buiten deze dis tributie vallen en dat deze artikelen dus zonder bon gekocht kunnen worden. Ziekenhuizen en sanatoria waar het gebruik van zeep om hygiëni sche redenen onvermydeiyk is, zullen op een desbetreffend verzoek, in te dienen by de plaatselijke distributiediensten, toewy'zingen ontvangen. Evenzoo zullen hotels, restaurants e.d. waar regelmatig warme maaltijden wor den verstrekt, voor het wasschen van het linnengoed, een toewyzing voor zeep ontvangen. Evenwel zal géén zeep beschikbaar worden gesteld voor het reinigen van vaatwerk, in hotels, restaurants e.d., waarvoor reinigingsmiddelen kunnen worden gebruikt, en evenmin voor het gebruik door gasten in hotels, restau rants, café's, zweminrichtingen, badhui zen e.d. Wasscherüen zullen voor gezins- wasch bonnen van de betrokken gezin nen in ontvangst nemen en wel een bon per acht kilogram droog waschgoed. Op een bon zal de wasschery 600 gr. waschpoeder kunnen betrekken. Voor de reiniging van het linnengoed van ho tels, café's, ziekenhuizen, sanatoria e.d. zullen de wasschepen toewyzingen, die aan deze instellingen zyn verstrekt, in ontvangst nemen. Dames-, zoowel als heeren kappers kpgen toewyzingen voor de scheerzeep en vloeibare shampoo, welke zy' behoeven voor het scheren en was schen van het haar hunner klanten, wel ke toewyzingen afhankeiyk zyn gesteld van het aantal leden van het bedienend personeel, waartoe ook de patroon gere kend wordt. Ten aanzien van haarwaschmiddelen zy opgemerkt, dat shampoo in poeder- vorm buiten de distributie valt. Met betrekking tot scheerzeep is een afzonderiyke regeling getroffen. Op nader aan te wyzen bonnen zal aan manneiyke personen, die op 5 Aug j.l. den leeftyd van 15 jaar hadden bereikt, 50 gram scheerzeep dan wel, zoolang de voorraad strekt, een tube of een pot scheercrème per vier maanden ter be schikking worden gesteld. Tot een nader te bepalen datum kun nen de by den handel aanwezige voorraden zeep van de oude samen stelling met uitzondering evenwel van toiletzeep en medicinale zeep, alsmede die zeepsoorten, welke in de toekomst niet meer zullen worden aangemaakt, alsnog op bon verkocht worden. Per bon zal mogen worden betrokken 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gram vloeibare zeep. De toiletzeep van oude samen- s tel 1 i n g mag uitsluitend verkocht worden tegen inlevering van speciale bonnen voor toiletzeep, welke uitslui tend zullen worden uitgereikt ten behoe ve van kinderen, zieken, artsen, tand artsen en veeartsen. Ook de medicinale zeep mag uitsluitend verkocht worden aan hen, die hiervoor speciale bonnen kunnen inleve ren. Het oppperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Gevechtseenheden van de luchtmacht hebben Donderdag in het kader der ge wapende verkenning een konvooi aan gevallen in het zeegebied van Berwick en een in de Duins en op vier koopvaar dijschepen verscheidene treffers ge plaatst. Bovendien werd het vliegveld Manston met goed gevolg met bommen bestookt. In den loop van den dag kwam het boven Zuid-Oost-Engeland tot eenige voor onze jachtvliegers suecesryke lucht gevechten. By nachteiyke aanvallen op verscheidene vliegvelden in Cornwallis en Wales, op een vliegtuigfabriek in Rea ding en een vliegtuigmotorenfabriek in Rochester toonden branden en ontplof fingen de uitwerking der uitgeworpen bommen. Het leggen van mynen voor Rritsche havens werd voortgezet. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 Augustus in West- Duitschland .zonder byzondere uitwer king bommen geworpen. In een stad is een woonhuis vernield, verscheidene woonhuizen werden beschadigd en eeni ge burgerpersonen werden gewond. De vgand verloor in de luchtgevechten elf vliegtuigen alsmede twee versperrings ballons. Twee Duitsche vliegtuigen wor den vermist. AANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN. Het is geen toeval zoo merkt het Duitsche frontbericht op dat de Duit sche vliegerafdeelingen wederom tegen de Oostkust van Engeland en Schotland opereeren. By den luchtaanval op het Engelsche konvooi in het zeegebied voor Berwick on. Tweed is een koop- vaardyschip van 4000 br. reg. ton door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1