De voedseltoestand van Frankrijk en België. Binnenland De regeling inzake kostwinnersvergoeding. De boterdistributie en het zelfkarnen. Roemeensch tarwe-over- schot naar Duitschland. Kerknieuws Asphalt gedistribueerd. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. Een beschouwing van Duitsche zijde. WALCHEREN. een onbewaakten overweg liep een vrachtauto op een personentrein met het dat niet alleen de eerste ge- hef' ve.-. :-ijzeld werd, maar ook de lo comotief uit de rails gelicht werd, kan telde en op de overblijfselen van den auto viel, waarvan de zes inzitten den terstond gedood werden. Het ber gen van de l$ren gaat bezwaarlijk in zijn werk. DE ITALIAANSCHE LUCHTAANVAL OP ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN Het Woensdagmiddag door Italiaan- sche bommenwerpers in op elkaar vol gende golven aangevallen Engelsch v'ooteskader, dat zich in het Oostelijk deel van de Middellandsche zee bevond, bestond, naar men in bevoegde Italiaan- sche kringen nader mededeelt, uit twee kruisers van 10.000 ton, alsmede uit vier kruisers van 5000 ton en twee tor pedoboot jagers. (D.N.B.) SCHEEPSWERVEN IN ZUID- SLAVIë LIGGEN STIL. De scheepswerven in Spalato en Kral- jevica aan de Adriatische Zee verkeeren sinds eenigen tijd, tengevolge van ge brek aan orders, in een ongunstige positie. Reeds tweemaal is men tot ontslag maatregelen moeten overgaan; nu zijn bij de werf te Kraljevica met ingang van 15 dezer weer 250 arbeiders opge zegd. Van de 1200 arbeiders op de werf te Spalato waren den laatsten tijd 550 opgezegd en, naar men beweert, is nu ook de rest ontslagen. GERUCHT TEGENGESPROKEN. In Amsterdamsche beurskringen lie pen gisteren, wellicht veroorzaakt door bepaalde zeer doorzichtige speculatieve tendenzen, geruchten als zou een hooge Duitsche persoonlijkheid plotseling ge storven zijn of zelfs zelfmoord hebben gepleegd. Van bevoegde Duitsche zijde werd het A.N.P. bij navraag geantwoord, dat deze geruchten zoo belachelijk zijn, dat een eigenlijk démenti volkomen overbo dig geacht werd. Verwanten van gesneuvelden en ver misten. Het hoofd van het afwikkelingsbu reau van het departement van defensie heeft aan de burgemeesters in den lande een circulaire gericht, betreffende kost winnersvergoeding, waaraan het volgen de wordt ontleend: Den termijn, gedurende welken aan de verwanten van overleden of vermiste militairen kostwinnersvergoeding kan worden doorbetaald, ingevolge de circu laire van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 30 Mei en 19 Juni 1940, wordt verlengd tot en met 31 Augustus 194 0. Heeft het overlijden plaats gehad na 17 Augustus, hetzij vóór of op 31 Augustus 1940, het zij later, en acht de burgemeester rede nen aanwezig, de vergoeding nog eeni gen tyd na 31 Augustus 1940 of na den datum van overlijden uit te keeren, dan dient de burgemeester daartoe een voor stel te doen. Gewonden. Voorzoover gewonde en verminkte militairen zich niet meer in werkelijken dienst bevinden, zal de kostwinnersver goeding slechts mogen worden doorbe taald, indien te hunnen aanzien een ge neeskundige verklaring wordt overge legd, waaruit blijkt, dat zij als gevolg van hun verwonding nog niet in staat zijn loongevenden arbeid te verrichten. Overlegging van zulk een verklaring be hoort telkens bij de eerste betaling in elke maand te geschieden; voor het eerst bij de eerste uitbetaling in Septem ber 1940. Zoodanige verklaring kan ach terwege blijven, indien bij den burge meester bekend is, dat de aard van de verwonding of verminking geen twijfel laat omtrent de arbeidsongeschiktheid van den militair. Militairen bij den Opbouwdienst. Ten aanzien van de militairen, die op of na 1 Augustus 1940 by den Opbouw dienst zijn opgekomen, wordt de kost winnersvergoeding in 't algemeen vast gesteld op het bedrag, hetwelk laatste lijk tijdens het verbljjf in werkelijken dienst bij de gemobiliseerde weermacht werd genoten. Verhooging of verlaging van vergoeding mag slechts geschieden, indien dit o.a. als gevolg van verander de gezinsomstandigheden, ook bij een on afgebroken verblijf in werkelijken dienst zou zijn geschied. Met de inkomsten, welke de militair mogelijk heeft gehad in het tijdvak, lig gende tusschen zijn vertrek met groot' verlof en zijn opkomst bij den Opbouw dienst, wordt geen rekening gehouden. Aanvragen om vergoeding in de ge vallen, waarin tijdens het verblijf bij de gedemobiliseerde weermacht geen ver goeding werd genoten, moeten aan het Hoofd van het Afwikkelingsbureau door den burgemeester ter beslissing worden voorgelegd. Bijzondere gevallen. Ten aanzien van hen, van wie bij de burgemeesters bekend is, dat zij inder tijd met groot verlof zijn gezonden op grond van een door hen overgelegde verklaring, dat zij niet ten laste van de gemeenschap zouden komen, kan in het algemeen ter suxe van hun verblijf by den Opbouwdienst geen kostwinnersver goeding worden toegekend. Acht de bur gemeester in een bijzonder geval rede nen aanwezig om van dezen regel af te wijken, dan doet deze daarvan met op gaaf van redenen en onder overlegging van een staat van inlichtingen een voor stel aan genoemd hoofd van het Afwik kelingsbureau. EVENEENS MINERALE WAS. Asphalt-bitumen, natuurasphalt en mengsels worden aangewezen als distri butiegoederen in den zin van de distri- butiewet 1939. Tevens wordt minerale was aangewezen als distributiegoed in den zin van die wet. Een klompenmaker in Giethoorn heeft een nieuwigheid ip klompengebied ge construeerd in den vorm van een sier lijke houten voetbescherming voor dames naar sandalen motief. (Foto Pax-Holland) In verband met de tijdsomstandighe den is men overgegaan tot de distributie van boter en vet. Vanzelfsprekend ging aan het invoe ren hiervan een vaststellen van den voorraad vooraf. Tydens den duur der distributie is een regelmatige verdeeling eh controle der productie noodig. Voor de margarine is dit alles veel eenvoudiger dan voor de boter. De pro ductie is daar meer geconcentreerd. Naar de heer C. Zwagerman, zuivel- consulent voor Zeeland, ons medeedelde, werd de boter geproduceerd op een 1000- tal fabrieken over het geheele land ver spreid, en op ruim 20.000 boerderijen, verdeeld over Zuid-Holland, Utrecht, Zuid-Limburg en Zeeland. Teneinde de controle te vergemakke lijken, werd het voorschrift gegeven dat het karnen voortaan zooveel mogelyk op de fabriek moet gebeuren. Slechts hy mag boter bereiden, die in het bezit is van een karnvergunning, af gegeven door de zuivelcentrale. Deze vergunningen worden verleend aan de bestaande zuivelfabrieken en aan diè boerenbedrijven, die hun melk niet op redelijke wijze naar een fabriek kun nen vervoeren. Het transport kan vrijwel onmogelijk zijn, doordat er geen fabriek bestaat in de omgeving, zooals b.v. op Noord-Beveland voorkomt, of de lange afstand kan het transport te duur ma ken, zooals in sommige streken van Z.- Eeveland en Walcheren het geval is. Dan zou de winstmarge geheel worden opge slokt door de vervoerkosten, wat econo misch niet verantwoord is. De veehouders, die in bovengenoemde omstandigheden verkeeren, krijgen dus een vergunning voor zelf-karnen. Distributie en controle. Als dé vergunning is verleend, wordt er regelmatig controle uitgeoefend op de productie. Hiermee zijn een 16 17 con troleurs belast, die in contact met het L. C. O. te Goes werken, welke organi satie met het administratieve gedeelte ,der regeling belast is, zooals de heer Zwagerman de technische leiding ver zorgt. De controle der fabrieken is het ge makkelijkst daar zij reeds een intensieve boekhouding hadden en al eerder onder toezicht stonden. De zelfkarners moeten boeken hoeveel liters melk zij per dag van-de totale hoe veelheid gebruiken voor de boterberei- ding en hoeveel boter zij ervan produ- ceeren. Elk pond boter wordt beplakt met een zegel, het distributiezegel. Dit is om on regelmatigheden bij den verkoop te voor komen. De producent kan de boerenboter di rect aan de particulieren leveren, maar moet behalve den prijs ook bonnen ont vangen, de bekende boterbonnen. Deze worden op opplakvellen geplakt en op het distributiekantoor ingewisseld tegen toewijzingsbonnen. Voor 40 boter bonnen van kg krijgt men dus toe wijzingsbonnen voor 10 kg. Deze moet men bewaren en aan den zuivelcontroleur overleggen, die de boek houding nakijkt. Het is dus wel aan te raden nauwkeu rig liyak v$ öóüden en 4e verschillende zegels en bonnen secuur te beheeren om verwarring en misverstand te voorko men. Natuurlijk is het ook mogelyk, dat men aan een winkelier of handelaar le vert. Ook dan ontvangt de karner boter bonnen of wisselt hij om voor toewyzings- bonnen. Boter zonder meer verkoopen is dus uitgesloten. Zooals byna elke regeling is ook deze niet dadelyk in alle onderdeelen soepel genoeg voor de practyk. Maar mogelijke bezwaren zullen binnen korten tijd door nadere uitwerking worden ondervangen. Mogelijk zullen sommige fabrieken een beduidende uitbreiding der productie hebben gekregen. Te Middelburg is dit niet het geval. De toename is daar niet van groote beteekenis. Het overgroote deel der veehouders bracht reeds zijn melk naar de fabriek. Men kan hier dus niet zeggen, dat de menschen veel moei lijkheden door de regeling ondervinden. De boterbereiding aan de zuivelfabriek gaat geregeld door, maar de afname is wel eens wat minder regelmatig, vooral in den tijd, toen de distributie pas in werking kwam. DERTIG MILLIARD LEI AAN LANDBOUWMACHINES NOODIG. Roemenië heeft, door zich naar de po litiek van de as Berlijn-Rome te voegen, zich ook in economisch opzicht bij de nieuwe ordening in Europa aangesloten, aldus zeide de Roemeensche minister van Economische Zaken in een radio toespraak omtrent zijn economische po litiek. Het voornaamste vraagstuk van de volkshuishouding, aldus meldt het D. N. B. verder omtrent deze redevoering, is het vraagstuk van den landbouw. Slechts door een versterking van alle krachten van de boeren kan Roemenië zijn positie verbeteren. De kostbare politiek van de uitvoerpremies is voor altoos afgeschaft, aldus zeide de minister verder. Duitschland heeft zich verplicht, het totale tarwe-overschot tot vaste prijzen te koopen, zoodat de landbouw de be schikking heeft over een markt, waar van zij zeker is. Ter verhooging van de landbouwpro ductie heeft Roemenië ook behoefte aan landbouwmachines ter waarde van 30 milliard lei. Met hulp van Duitschland zal de productie worden verhoogd. De petroleumindustrie moet zich rich ten naar de algemeene politiek en het is ontoelaatbaar, aldus zeide de minister, dat petroleummaatschappijen met bui- tenlandsch kapitaal haar eigen politiek voeren, welke in tegenstelling staan tot de belangen van Roemenië. EEN BRANDGANG. De ruimte, die open is gebleven tus schen de noodwinkels 35 en 37 aan de Bierkade, is bestemd als brandgang en om het open water te kunnen bereiken. Men is nu bezig aan het afsluiten van dezen gang met klapdeuren. DE MUREN-VERWIJDERING. Gisteren heeft men zich bezig gehou den met het verwijderen van muren van de school aan den Wal en voor heden stond o.a. de muur van het perceel hoek Heerenstraat-Langedelft op het pro gramma. RAADSVACATURE. Na jaren in den gemeenteraad en in verschillende raadscommissies gewerkt te hebben, heeft mevrouw WeijlSnuijf thans als lid van den raad bedankt. Tot haar opvolger is aangewezen de heer L. A. Schenk, die echter wel voor deze benoeming zal bedanken, waarna de heer J. P. P. de Blécourt aan de beurt komt voor het lidmaatschap. In de Segeerstraat kon gisteren een muurrest het tegen den hevigen wind niet uithouden en viel om. Het liep nu goed af, doch men zy voorzich tig, ook voor de ver bove., den grond aan den Langen Jan hangende ijzeren staven en wijzerbord. Niettegenstaande het regenweer is het gisteren druk geweest op de week markt en het gereed zijn van zoovele noodwinkels deed velen een kijkje gaan nemen bij deze met rood genummerde zaken, waarvan verschillende ook vrij wat bezoekers naar binnen zagen komen. TOEGANGSBEWIJZEN. Wij vestigen de aandacht op de adv. in dit nummer, waarin wordt mede gedeeld, dat toegangsbewijzen voor de vergadering op 14' Sept. te Middelburg, waarin de heeren Dr Colijn en Jhr de Savornin Lohman hopen te spreken, kunnen worden aangevraagd bij den heer M. Arnoldi, Westsingel 119. Voor de goede orde is spoedige aan vrage gewenscht. Kloetinge. In de vacature, ontstaan door het vertrek van Mr C. Kousemaker, is tot raadslid benoemd verklaard de heer I>, Koste. VAN EEN OP HANDEN ZIJNDEN HONGERSNOOD BEHOEFT NIET GESPROKEN TE WORDEN. BERLIJN. 22 Aug. (D.N.B.) De te genwoordige toestand van verval in den Franschen landbouw is niet alleen een gevolg van den oorlog, maar ook in minstens even sterke mate een gevolg van de verregaande verwaarloozing van de landbouwproductie in Frankrijk in de laatste jaren. Deze feiten worden gere leveerd in een bericht dat van deskun dige zijde is toegezonden aan het D.N.B. en waarin de toestand van den Belgi schen en Franschen landbouw aan een beschouwing wordt onderworpen. De geringe benutting van den Fran schen bodem, de groote stukken land die braak liggen en het achterblijven van de opbrengst per hectare bij die van Duitschland, alhoewel het Fransche bouwland over het algemeen vrucht baarder is dan het Duitsche, en andere fouten van het verleden, wreken zich thans. In het bericht wordt gewezen op den achteruitgang van den aanbouw van het graan, dat in doorsnee over de jaren 1935 tot 1938, vergeleken bij 1913, voor tarwe en haver achttien procent en voor rogge zelfs 44 pet. bedroeg. De oorlog droeg er vooral in de Noord-Fransche provincies toe bij, dat groote gebieden niet werden bebouwd, en dat in het af- geloopen jaar tal van te velde staande gewassen niet werden geoogst, en braak bleven liggen. Teneinde de moeilijkheden van den te- genwoordigen toestand goed te begrij pen, dient men te beseffen, dat tenge volge van de houding van de regeering van Frankrijk, ongeveer acht millioen Franschen zich niet in hun woonplaats bevinden, en daardoor niet op de plaats waar hun arbeidskracht noodig is. Onder deze afwezigheid lijden in de allereerste plaats wederom de Noorde lijke provincies, waar, in normale tijden, niet minder dan veertig procent van de geheele Fransche landbouwbevolking werkzaam is. Bijzonder doet zich het gemis voelen aan dierlijke en motorische werkkrach ten en voorts van alle transportmidde len; voorts ten deele van electrischer stroom. Ten einde den oogst binnen te haler werd een groot aantal gevangenen der" waarts gezonden. Waar dit nog niet vol. doende was, en de verder voorhanden ar beidskrachten niet geschikt waren, ja. men de Duitsche bezettingstroepen d-, aan den oogst. Ten gevolge van de& maatregelen zal de oogst van brood graan waarschijnlijk voldoende zijn voor de behoefte van Frankrijk. In zeer groo- te mate zijn door de Duitsche militair, autoriteiten bindtouw en benzine be schikbaar gesteld, waaraan bijna overal gebrek was. Het Fransche graanbureau heeft zijc werkzaamheden hervat. Deze en andere organisaties werken echter nog gebrek' kigzoo is er in het bijzonder nog geen organisatie voor den afzet der land- bouwproducten. Voor aardappelen, vet- ten en suiker, moet, onder gebruikma- king van leveringen uit België, tot dis tributie worden overgegaan. Voor de vleeschproductie is het van beslissend belang, dat de veestapel in het bezette gebied sterk is achteruitgegaan. De verhoudingen in B e lg i met zij, groote bevolkingsdichtheid zijn ongeveer gelijk. Er dienden hier echter door de Duitsche militaire autoriteiten niet der gelijke ingrijpende maatregelen te wor den genomen als in Noord-Frankrijk, daar de Belgische boeren in staat wares zelf den oogst binnen te halen. De broodgraanproductie is België is in de eerste plaats verzekerd door een verbod op het gebruik van rogge voor veevoeder, dat tot dusver voor 90 pet. als zoodanig werd gebruikt. Reeds dezen herfst zullen op last van de Duitsche autoriteiten maatregelen wor den genomen ter uitbreiding van den verbouw van graan. Alles bijeengenomen kan daarom de voedseltoestand van België en Frank rijk niet als nijpend worden gekenmerkt, wanneer de noodzakelijke distributie- maatregelen in overeenstemming met de voorraden worden genomen. Hoewel bij den tegenwoordigen toe stand tal van moeilijkheden te overwin- nen zijn, kan toch in geen geval voor België en Frankrijk van een op liandei zijnden of zelfs al uitgebroken „hon gersnood" worden gesproken, zooals den laatsten tijd van Engelsche zijde is, beweerd. De noodwinkels in Middelburg zijn thans voor het grootste deel in gebruis genomen. Zeeuwsche boerinnen komen belangstellend de etalages bewonderer- (Foto Pax-Holland EEN NIEUWE FABRIEK. Yerseke. Voor de firma Prins zal aan den grintweg een fabriek voor het con- serveeren van mosselen worden gebouwd Dit is de tweede inrichting van dien aard in deze gemeente. Nu de zeevisch schaarsch en duur wordt is er een toe nemende vraag naar ingemaakte mos selen. Ook is in het binnenland de vraag naar versche mosselen grooter dan ver leden jaar. De generaal der Duitsche vliegers, Christiansen, heeft Donderdag een be zoek gebracht aan Yerseke om de oes ter-, mossel- en kreerbencultuur in oogenschouw te nemen. De generaal werd rondgeleid door dhr C. van Emden en heeft eerst de oester- bewaarplaatsen en daarna een kreeften park bezichtigd. Ook de haven met schepen voor oes ter- en mosselcultuur trok zijn belang stelling. Arnemuiden. Brievenbus aan het station. Eenigen tijd geleden is op het gedane verzoek van het ge meentebestuur, tot plaatsing van een brievenbus aan het station alhier, van den inspecteur der P. T. T. te Middel burg, een gunstige beschikking ontvan gen. De bus is thans aan de voorzijde van het stationsgebouw aangebracht. NOORD-BEVELAND Kamperland. Bij de te Den HaagP houden examens van de Eerste ^e Modevakschool Ver. slaagde aldaar coupeuze Mej. D. Heyboer en voor co-' tumière Mej. C. Clement. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Zwolle (vac.-A. de dr B. ter Haar te Diepenveen, L. J-v' Kam te Beetgum en G. H. Steju Leeuwarden. Beroepen te Frederiksoord H- ba: Andijk. Te Zwolle L. J. v. d. Kam Beetgum. Te Oudeschoot P. Boerffi Bolsward. Aangenomen naar Oudeschoot. Boerma te Bolsward. Geref. Kerken. j, Bedankt voor Katwijk aan Zee, Adema te Zuidhorn. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Zutphen, W. de cand. te Lisse. Bedankt voor Paper drecht, Leeuwen, cand te Rjjswyk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2