Gemengd Nieuws Drie eeuwen tabaksbouw. Rechtszaken EERSTE NIET VERJ Ontbinding vai Vakcentrale. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Radioprogramma pONDERDAG 54c JAARG. De Hollandscl zeker in Zee] gaan prat Het aantal opgenomen patiënten was 994 tegen 1033 in 1938 en het aantal verpleegdagen 19.377 tegen 20.295 in 1938. Ook de gemiddelde verpleegdag per patiënt liep iets terug n.l. van 19.85 op 10.49. KERKCONCERT. In de Groote Kerk is gisteravond het tweede Kerkconcert in dit seizoen gege ven. Bevatte het programma van het eerste concert enkel muziek voor orgel, thans werd, behalve door den heer Adr. Kousemaker (orgel), medewerking ver leend door den heer Willem Steinz (vi ool). Deze combinatie van instrumen ten mag wel tot een der meest aantrek kelijke worden gerekend. Het programma vermeldde naast wer ken van Bach, Handel en César Franek, ook twee no.'s van den heer Adr. Kou semaker (organist der Groote Kerk te Goes), n.l. „Bewerking van Psalm 91" (orgel), en „Hymne" (viool en orgel). Dat deze no.s een goede vertolking verkregen, behoeft nauwelijks gezegd. Wie zou beter den inhoud verstaan dan de componist? Alleen hadden wij de „Meditatie" iets helderder van klank gewenscht. Overigens is Psalm 91 een werk, dat den componist eert. „Preludium en fuga in C gr. t." van Bach (orgel) is zeer frisch en spranke lend weergegeven. In het derde deel van de „Pastorale" (orgel) mag dat tongwerk je effect ge ven voor een uitkomende stem, wij von den dat geluid minder aanpassend bij de andere drie deelen. In het slotnummer heeft de organist de mogelijkheden van zijn mooi instrument verrassend benut om „Choral I" van César Franek goed tot zijn recht te doen komen. Voor de medewerking van den violist allen lof. De vier deelen van „Sonate IV" van Handel zijn karakteristiek door hem ver tolkt. Het hoogtepunt van zijn aandeel in dit concert was de viool-solo uit de 3e Partita van Bach. Met toenemende spanning hebben wij deze beluisterd en noemen dit een bewonderenswaardige kunstuiting. Zoowel wat voordracht als toon betreft gaf de heer Steinz blijk van flinke technische ontwikkeling. Het deed weldadig aan dat een groote schare was opgekomen, om de beide ge noemde kunstenaars te beluisteren. Wij zien hierin een bewijs dat deze concer ten zeer worden gewaardeerd. Bruinisse. Raadsvergadering. In de vergadering van den gemeente raad waarin afwezig was de heer Jst. Haak, deelde de voorzitter mede, dat hij een samenspreking heeft gehad met den directeur der Arbeidsbeurs te Middel burg, om werkloozen uit deze gemeente bij den wederopbouw te Middelburg te plaatsen, echter zonder resultaat. Een onderhoud met den bureauchef van de werkverruiming mspectie Zee land heeft tot resultaat gehad, dat het werk aan de Inlaag (het maken van bouwland) voortgang kan hebben en de werkloozen aldaar weer kunnen worden tewerkgesteld. Bericht was binnengekomen, dat de geldigheidsduur der werkverschaffing, voor bonafide arbeiders in het vrije be drijf, die buiten hun schuld werkloos zijn geworden, verlengd is tot 21 Dec. 1940. B. en W. stellen voor om toe te tre den tot het borgstellingsfonds voor den middenstand. Met alg. st. wordt dit aan genomen. De gemeente-rekening over 1939 wordt vastgesteld. Gewone dienst: in ontvangsten groot f 95.716, uitgaven f 99.605.13, nadeelig saldo f 3889.13. Kapitaaldienstontv. f5703.55, uitg. f 5268.24, voordeelig saldo f 435.31. By de rondvraag zegt de heer Kik, dat bij het maken van een nieuwe glooiing aan den kleinen dam, het slaan der palen op onoverkomenlijke moeilijk heden stuit, door de groote hoeveelheid slyk, die zich daar bevindt. Hij acht het gewenscht, om een bak te huren en eerst het slijk weg te ruimen. De voorzitter zegt, dat het mogelijk is, om er met de Ned. Heide-Mjj over te spreken. Doch de gemeenteraad kan niet direct besluiten om hierin wijzigin gen te brengen. Er moet op gerekend worden by eventueele inwilliging, dat de huur van den bak voor rekening van de gemeente komt. De matroos C. Broere, uit Vlissin- gen. die 16 Mei j.l. door het tot zinken brengen van de „Hydra" tijdens de eer ste oorlogshandelingen verdronken is, is 18 Mei alhier ter aarde besteld. Het lijk Dinsdag opgegraven en naar Vlis- singen vervoerd. Her verzenden der mosselen heeft ook hier een aanvang genomen. Vorige week werden een 1500 k 2000 tonnen mosselen vervoerd naar Philippine, Yer- seke, en Tholen. Deze week zullen de ge broeders Jumelet de eerste mosselen rechtstreeks naar België vervoeren. Ge dacht wordt, ongeveer 300 tonnen per week te leveren. Ziekteverschijnselen. Axel. Tengevolge van het eten van waarschijnlijk in staat van bederf ge raakte hoofdkaas van een slager hier ter plaatse, deden zich by eenige tien tallen personen alhier en te Sluiskil ziekteverschijnselen voor, waarvan en kele met een tamelijk ernstig verloop, zoodat opname in het R.-K. Ziekenhuis te Sluiskil noodzakelyk bleek. Van le vensgevaar by één der patiënten scheen echter tot dusverre geen sprake (T. C.) Bommen op Nederland. Gisternacht zijn twee bommen geval len in weideland in de gemeente Tiet- jerksteradeel. Er is geen schade aange richt. In Harderwijk kwamen tien bommen neer; er kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. Juweelen uit aange- teekende zending ver dwenen. Te Amsterdam is by de politie aangifte gedaan, dat een aange- teekende zending, welke eenigen tijd geleden naar Jokohama werd verzon den, wel is waar aldaar is aangeko men, doch zonder een partijtje juwee len die daarin uit Amsterdam moesten worden verstuurd. Het doosje, waarin de afzender de ju weelen had opgeborgen, kwam leeg op de plaats van bestemming aan. De oorspronkelijke eigenaar der kost baarheden verzocht een goeden bekende van hem het pakje met den kostbaren inhoud naar het postkantoor te bren gen. De man beloofde dit te zullen doen, doch gaf de opdracht op zijn beurt weer aan een ander. Deze heeft de juweelen vermoedelijk uit het pakje gestolen en vervolgens het leege doosje aangeteekend naar Jokohama verzon den. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in deze zaak in. (Telegr.) Aan de gevolgen over leden. In het ziekenhuis te Rotter dam is overleden een 2-jarig kind dat Zaterdag j.l. in de ouderlijke woning een theepot omver had getrokken en ernstige brandwonden had gekregen. Jeugdige wereldrei zigers. Te Nispen (gem. Roosen daal) zijn Zondag twee minderjarige jongens, resp. van 15 en 17 jaar, aan gehouden, die daar te voet waren aan gekomen en de grens naar België wil den passeeren om op avontuur de wijde wereld in te gaan. Bij onderzoek bleek, dat zij te Amers foort thuis behoorden en buiten mede weten van hun ouders op stap waren gegaan. De knapen hadden naar hun zeggen de reis voornamelijk te voet afgelegd, behoudens enkele malen dat zij met een of anderen vrachtauto had den kunnen meerijden. Aan geld bezaten zij elk niet meer dan ongeveer een gulden. Buitenman te Amster dam beroofd. Een inwoner van IJsselmonde was in de hoofdstad en be zocht enkele café's. In één der café's kwam hij te praten met een Amsterdam- ONZE GEHEELE TABAKSCULTUUR DREIGT TE VERDWIJNEN. Sigarettenrookers hebben het in deze dagen niet gemakkelijk; hun eigen, ver trouwde merk is even zeldzaam gewor den als water in de woestijn, en de vroe ger versmade Turksche en Bulgaarsche tabak krijgt nu een afzet als nimmer te voren. Bovendien vindt men nog op tal van vensterruiten en deuren het veel zeggende papiertje: sigaretten en shag uitverkocht. De oorzaak ligt voor de hand: de overzeesche tabak kan Neder land niet meer bereiken. Maar levert het land zelf dan geen tabak meer? Was er eertyds geen geen bloeiende tabaksindu strie in de omgeving van Amersfoort, Nijkerk, Amerongen en Rhenen? Terzijde van den drukken Grebbeweg, die buiten Amerongen om leidt, staan de bekende tabaksschuren, met hun hooge, roode daken, maar wie naar binnen kijkt, ontdekt alles, behalve tabak. En overal in het rond ziet men wel de bekende te gen den wind beschutte heggen, waarte gen de ranken van pronkers en snjjboo- nen geleid zijn, maar achter die heggen gedijen wel tal van landbouwproducten, een overvloed van boontjes, andijvie, boerenkool en andere nuttige zaken, maargeen tabak! En toch, wie een smallen grindweg volgt, bergopwaarts en halverwege, bij een geweldig groote schuur even linksaf slaat, die staat plot seling tegenover een vrij uitgestrekte ta baksplantage, de laatste in Nederland. Links en rechts van het smalle pad groeien de ruim 1 m hooge tabaksplan ten met hun geweldige, zachtgroene, in den wind ritselende bladeren, beschut te gen de weersinvloeden door hagen van hoog-rankende pronkers. De meeste der planten zijn getopt, dat wil zeggen, dat de stengel er uit gesneden is om verder doorgroeien te beletten. Slechts hier en daar heeft men een plant tot vollen bloei laten komen en ontwaart men de typi sche, roodachtige tabaksbloem, welke straks het zaad zal leveren voor de nieu we aanplant. De eerste bewerking hebben de plan ten reeds ondergaan. De onderste vier blaren, het zoogenaamde zandgoed, ia overal geplukt; alleen heel achter in de plantage zijn arbeiders bezig met oog sten. Groote stapels bladeren worden per kruiwagen naar de schuur gebracht en hier ondergaan zij de eerste bewer king; zij worden open gesneden en aan houten spijlen geregen om te drogen. Vliegensvlug glijdt het vlijmscherpe mesje, dat tusschen duim en wijsvinger gehouden wordt, zoodat het soms voor den toeschouwer niet zichtbaar is, over de soms vingerdikke hoofdnerf van het blad, dat aan de rugzyde opengesneden wordt. Rats, rats, rats, blad na blad ont vangt zyn kerf; met feiliooze nauwkeu righeid trekken de arbeiders hun mesje over de nerf en wanneer de spijl vol zit met aangeregen bladeren, schuift men hem boven in de schuur, waar de wind er langs blaast en het water doet ver dampen. Straks, wanneer het zandgoed aange regen is en te drogen hangt, komen de middelste bladeren aan de beurt, het aardgoed, en ten slotte de laatste en be- bovenste bladeren, het bestgoed. Dan heeft de tabaksplant haar plicht gedaan, en kan zy verdwijnen om in het voorjaar plaats te maken voor het nieuwe jonge gewas. Er wordt dus nog tabak geteeld in Nederland Inderdaad, er is achter Ame rongen nog een kleine plantage van en kele hectaren, en hier en daar in het land van Maas en Waal en bij Rhenen doet men er ook nog wat aan, maar dit alles mag toen geen naam hebben, en het staat in geen verhouding tot den omvang van den bloeienden tabaksverbouw, wel ken ons land in vroeger jaren heeft ge kend. Wie iets over tabak en tabakscultuur te weten wil komen, belandt onvermijde lijk bij den ouden heer Versteegh, den 84-jarigen bewoner van het vriendelyke huis in de schaduw van Amerongen's schoone dorpskerk, vele jaren raadslid en wethouder der gemeente, een man, die Amerongen kent als geen ander, die in- gewyd is in alle geheimen van het ta baksvak, dat door alle jaren heen de lief de van zijn hart heeft gehad. „De oorsprong van de tabaksteelt da teert van het jaar 1615", aldus de heer Versteegh. „In Amersfoort werden toen de eerste zaden uitgezaaid, en de eerste planten geteeld, vandaar dat de inland- I sche tabak door alle jaren heen den naam van Amersfoortsche tabak behou den heeft, al breidde de cultuur zich dan ook weldra over andere streken van ons land uit. Want ook in Nykerk, Hoogland, Hamersveld, Woudenberg, Eist, Ame rongen, Rhenen, Wageningen, in som mige streken van de Betuwe en van het land van Maas en Waal ging men in la ter jaren, en met succes, tot den ver bouw van de tabaksplant over. Maar el ders in ons land is de tabaksverbouw vrijwel nimmer voorgekomen. Natuurlijk heeft men het wel geprobeerd, vooral als de buitenlandsche tabak hooge prijzen opbracht, maar'tis een cultuur, waar men verstand van moet hebben. Wie er zóó maar mee begint, omdat er misschien wel iets in te verdienen zou zijn, die kan vast en zeker op een misluk king rekenen". „Hoeveel bedroeg in de „goede jaren" de opbrengst aan tabak in ons land?" „In 1814 beliep de oogst zeven millioen ponden tabak, in 1891 was de oogst al teruggeloopen tot 2.5 millioen pond, in 1901 tot 1.5 millioen en in '23 tot 800000 pond. Zoo ging de tabakscultuur ziender- oogen achteruit. De hoogste bloeitijd be reikte men in den Franschen tijd. In het jaar 1806 stichtte Napoleon in Ameron gen een groot magazijn, waar ieder, die tabak verbouwde, zijn oogst moest inle veren. Daar werd dan de tabak gecontro leerd en geschat, en vervolgens over de verwerkers gedistribueerd. Dat was zui ver „overheidsbemoeiing"; die toestand, waarbij dus de verbouwers altijd zeker waren van hun afzet en hun prij3, heeft voortgeduurd tot 1810. Het gebouw zelf, hecht en sterk, dient nog steeds voor opslagplaats van tabak. We kunnen er zoo wel even heen wandelen, want het staat hier achter mijn huis, aan den ge meenteweg". „En wiens tabak ligt er nu opgesla gen De heer Versteegh glimlacht. „Nou dat is niet moeilijk om te raden. Ik ben de eenige hier in de omgeving, die nog Hollandsche tabak in voorraad heeft. Het magazijn bevindt zich in mijn bezit, en in het magazijn liggen nog opgesla gen 200.000 pond Hollandsche tabak. Er bevinden zich prachtige partijen, mooi op blad gesorteerde deksoorten onder". „Daar zal dus op het oogenblik wel vraag naar zyn?" „Inderdaad, de prijs is wel iets beter geworden, maar de heele zaak gaat toch tegen billijke prijzen weg. Dat zal dan het laatste jaar wel zijn, en dan behoort voor Nederland de tabaksbouw vrijwel tot het verleden „Wat is eigenlyk de oorzaak, dat de inlandsche tabakscultuur zoo achteruit is gegaan?" „Dat is een kwestie van uitvoerrech ten. Onze tabak is in ons land nu een maal niet gewild. De Nederlandsche roo- ker heeft een fijnen smaak, hij is op dat gebied verwend en als het geen Indische tabak is, dan deugt het bij hem niet. De inlandsche tabak ging dus in hoofdzaak naar Duitschland,.maar de laatste jaren werd de waarde van de tabak verre over troffen door de rechten, welke er op drukten. Het gevolg was, dat de Amers foortsche tabak vrijwel onverkoopbaar werd; geweldige hoeveelheden heb ik in mijn magazijn opgeslagen gehad. En toch is onze cultuur den laatsten tijd sterk verbeterd. Door bemesting met proeven, van diverse kunstmestsoorten, onder toezicht en advies van een land- bouwconsulent, is de brandbaarheid van het blad aanzienlijk verhoogd, en dat was juist een van de bezwaren, welke men tegen de Hollandsche tabak aan voerde. Toch, als het zoo doorgaat als thans, zal binnen niet al te langen tijd de heele tabakscultuur in Nederland zyn verdwenen mer, waarmee hij vervolgens naar nog enkele gelegenheden trok. De Amster dammer, die de dikke portefeuille en het horloge van den buitenman had opge merkt, viel hem op de Regnliersgracht, waar het vrij donker was, plotseling aan. De buitenman verzette zich echter heftig, waardoor de aanvaller zich met slechts wat los geld en het horloge te vreden moest stellen. De dikke porte feuille kreeg hij niet te pakken. De po litie is er in geslaagd den dief aan te houden. Het bleek een oude bekende van de politie te zijn. Rechtbank te Middelburg. Diefstal en heling. Het was een heele voorraad goede ren, die C. W., de 19-jarige chauffeur monteur uit Serooskerke onder zich had, toen men bij hem een kijkje kwam ne men. Zoo was er een minimax, 1 bus van 10 kg en twee van 1 kg glycerine; een wiel met rubberband, 2 petroleum- vergasserslampen, 2 dekzeiltjes, 2 paar rubberlaarzen, nog 3 losse rubberlaar zen, 1 paar klomplaarsjes, 1 plunjezak, 6 overalls, 1 witte wollen deken, 1 ran sel, 1 hoofdkussenzak, 1 paar militaire schoenen, 3 paar sokken, 1 geïsoleerde draadschaar, 1 zaag, 1 trainingspak, 1 kist met schoenmakersbenoodigdheden en 1 heerenrijwiel. Dit alles, afkomstig van het Nederlandsche leger, was met andere goederen bijeengebracht en ver voerd en stond nu in de zaal opgesteld. Verdachte gaf bij het verhoor door den president, mr Jolles, voor het groot ste deel het ten laste gelegde toe, al had hij ten opzichte van bepaalde voor werpen wel eenig bezwaar. De officier van justitie, mr v. d. Minne, meende, dat uit het opgemaakte proces-verbaal en de bekentenis van ver dachte, vast staat, dat men hier te doen heeft met een der personen, die de eigendommen van ons leger niet hebben ontzien en als algemeen eigendom heb ben beschouwd en vorderde 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr Vermaas, bepleitte clementie en met name aftrek van het voorarrest. De 38-jarige koopman P. S. uit Vrou wenpolder bevond zich niet in voor arrest. Hij zou zich volgens de dagvaar ding hebben schuldig gemaakt aan he ling van 4 wollen dekens, 2 petroleum lampen en een militaire hangmat, die door diefstal, althans door misdrijf wa ren verkregen, en die hij van den vori- gen verdachte zou hebben gekocht, in geruild of als geschenk ontvangen. Ook deze verdachte erkende deze goederen in zijn bezit te hebben gehad en hoorde twee maanden gevangenis straf tegen zich eischen. In den morgen van 19 Juli merkte W. J. van Maaren, die in de Molenstraat te Middelburg een winkel heeft,' dat een ruit was vernield en twee doozen siga ren waren verdwenen. De politie kon den dader niet direct vinden, en deze herhaalde toen zijn daadwerkelijk op treden door een ruit in te slaan bij P. Vogel, in diens sigarenwinkel in de St.-Pieterstraat, en wel in den nacht van 20 op 21 Juli. Op dien Zondagmorgen werd de thans verdachte L. K., een 68-jarige werkman uit Middelburg, aangetroffen in het be zit van een deel der bij beide inbraak- jes ontvreemde sigaren. Thans bekende hij zijn misdrijf en deelde o.a. mede zonder werk te zijn. Vroeger was hij sleepërsknecht ge weest. De officier vorderde 5 maanden ge vangenisstraf. Mr Vermaas bepleitte clementie en oplegging van een gedeeltelijk voor waardelijke straf. Uitspraak op Woensdag 28 Augustus. VERBOUW VAN GELE MOSTERD EN B1ETENMOEHEID. In vervolg op het artikel: „Gele mos terd als groenbemesting" zy de aan dacht er op gevestigd, dat volgens een mededeeling van het Instituut voor Sui kerbietenteelt te Bergen op Zoom uit nog niet gepubliceerde onderzoekingen van deze instelling gebleken is, dat de verbouw van kruisbloemigen, waartoe o.a. koolzaad en mosterd behooren de vermeerdering van het bietenaaltje in de hand werkt. Het is daarom niet raadzaam deze gewassen te telen op perceelen, waar bietenmoeheid (in Zeeland noemt men de slaphangende bietenplantensla pers") voorkomt, omdat daardoor deze akkers nog minder geschikt worden voor bietenteelt dan ze reeds waren. Landbouwers zullen derhalve goed doen met het bovenstaande rekening te houden. De Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland Ir C. J. DROOGENDIJK. HET SLACHTEN VAN WARM BLOEDIGE DIEREN. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van sociale zaken en van landbouw en visscherij be treffende het bedwelmen van warmbloe- dige dieren vóór het slachten. In afwijking van de geldende bf>pai gen moet de hedwelming van warmbL dige dieren zoodanig geschieden, dun, bowustojin onmiddellijk wordt et,;,,;1 ven, hetzij door eloclrisehe doorstri I ming, hetzij door middel van toestelk, waardoor de gróote hersenen meet, nisch worden beleedigd, hetzij op andere door ons toegelaten wijze. Toepassing van kopslag en van nt*. steek of nekslag, evenals het brek of omdraaien van den nek, is verbod; In plaats van de genoemde bedw mingsmethoden en in afwijking van f desbetreffende verbod, is ten aana I van warmbloedige dieren, geen slacl dieren zjjnde, als bedoeld in de Vleest keuringswet, Staatsblad 1919, no. 5;, of vee, als bedoeld in de Veewet, toepassing van den kopslag; de toept,, I sing van den nekslag, alleen voor ver het konijnen betreft; en het st, en geheel scheiden van den kop van d - romp, alleen voor zoover het gevoge.v betreft, geoorloofd. Voorts is het verboden tijdens of j£ 1 de verbloeding met slachten voort gaan, alvorens blijvende bewegingslot heid is ingetreden. Ook het ophangen der dieren vóór het bedwelmen is verboden. Het besluit is gisteren in werkir.r I getreden. MOTORBRANDSTOF VOOR SPECIALE LAND- EN TUIN BOUWDOELEINDEN. Het Rijksbureau voor de voedselvoor-1 ziening in oorlogstijd maakt bekend, di: aanvragen voor vergunning tot fe- koopen en verbruiken van benzine oil benzol als motorbrandstof voor tract, ren en stationnaire motoren ten be hoeve van land- en tuinbouw voor de maand September 1940 uiterlijk 2; Augustus a.s, moeten zijn binnengek men bij het Rijksbureau voor voedsel voorziening in oorlogstijd, afdeeling 2 s Alexanderstraat 19, 's-Gravenhage. De aanvragen moeten ingediend wor den op de bekende rose b 1-formulieren, die aan alle distributiekantoren verkryg- baar zyn. Nadrukkelijk wordt onder de aan dacht gebracht, dat voor een en dezelf.1 de distributiemaand slechts een aan vrage mag worden ingediend. Het inzenden van dubbele ;e.vrager. I kan er toe leiden, dat de aanvrager van verdere distributie dezer motor- brandstof wordt uitgesloten. LANDARBEIDERSLOONEN. Vanwege het departement van land-1 bouw en visscherij is aan een grot: aantal niet-georganiseerde landbouwer? op het eiland Schouwen en Du:-1 veland met wie de landarbeid; 1 sta-1 den inzake loonen en arbeidsvoorwaar- j den voor 1940/1941 niet tot overeen stemming konden komen, arbiti ver plicht opgelegd met aanwyzing van ir:l C. A. Prinsen, burgemeester van Ro-f zendaal, als arbiter. In het arbeidsgeschil tusschen een I aantal werkgevers in het landbouw- bedrijf in W e s t - Z - V1 a a n d e rer. I en de landarbeidersbonden is weg(1 het departement van landbouw n vin sehery aan de werkgevers ver lichte I arbitrage opgelegd, met aan wij.'ig vel mr C. A. Prinsen, burgemees :r varj Rozendaal, ais arbiter. De positie van den journalist. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, is het niet onwaars bijnlijk dat binnenkort een verordening z; 1 ver schijnen, welke de positie van den jour-1 nalist zal regelen. Donderdag 22 Aug. 1940. JAARSVELD. 414,4 M. AVRO-Uitij 8,00 Ber. ANP, gram. 8,30 Orgel. 8,501 Gram. 10,00 Morgenw. 10,15 Gram 10,30 Voor de vrouw. 10,35 Pianovoor dracht. 11,00 Huish. wenken. ll£| Da Capo-orkest. 12,45 Ber. ANP., f 1,00 AVRO-Musette-ensemble en soli?" I I,30 Orgel. 2,00 Voor de vrouw I Omroeporkest en solisten. In de Cyclus „In de schijnwerper' k Disco-causerie. 4,45 Philharmonic kwartet. 5,30 AVRO-Amusements-ork- solist en de Melody Sisters. 6.30 VPRO Declamatie. 6,45 Gram. 7,00 Vragen van den dag (ANP). 7,15 Ber. 7,20 Ees koor en „De Speellieden" (opn. Cyclus „Nederlands provincieschoon (met reportages). 8,00 Ber. ANP. C; I Omroeporkest en solisten. 9-00—W| „Reizen en trekken vroeger en nu". cM" serie. 10,05 Gram. 10,1510,30 3e- ANP. en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitz- 700 Ber. Duitsch. 7,15 Be- Eng- Gram. 8,00 Ber. ANP. 8,10 Schrik- Meditatie, 8,25 Gew. muziek (oPH 8,35 Gram. 9,30 Marcando-en^emble I gram. 11,15 Ber. Eng. 11,30 Grac II,50 Gooilanders. 12,30 Ber. Duit^l 12,45 Ber. ANP. 1,00 Gooilandeni»l gram. 2,00 Ber. Duitsch. 2,15 Gw.l 2,55 Zang met pianobegel. en gram-, "I —3,30 Ber. Eng. 3,50 Gram. 5-00. Duitsch. 5,15 Ber. ANP. 5,30 Vj;, Harmonie-orkest (opn.). 6,15 Ber- - 6,30 Gram. 7,00 Vragen van den (ANP). 7,15 Ber. 7,30 Rep muziek. 8,00 Ber. Duitsch. 8,15 P t ANP. 8,30 Ber. Eng. 8,45 Zang pianobegeleiding. 9,15 Ber. Eng- Gram. 10,00 Ber. Duitsch. 10,15 ANP. 10,30—10,45 Ber. Eng. en ting. 11,15—11,30, 0.15—0.30 en D 1.30 Ber. Eng. Uitgave: N. V. „Luctor et Emerge het blad Bureaux Lange V Postrekening 44155 Bijkantoor Middel j. J. FANOY, Noore Directeur - Hoofdred Dit nummer bestaat Van verschillende ons te suggereeren, kundige en het maai betreft, het optrede: richtingen tot het vei De stryd om de zoo meent men, kan n Voor politieke part schappelyke organisa men, is thans geen pla standig is, laat thans ruston en werkt met organisatie op princ tegenstanders zyn ge' eenheid van ons volk - het nationale leven. Nu weten wy niet, zal brengen. Wy weten niet wat en volk heeft beschik De omstandigheden toegegeven zyn voc telyke grondslagen v willen zien gehandhö deele gunstig, al kan worden herinnerd, D u i t s c h e zyde w het niét in de bedoel flek Nederlandsche ki ton. Maar de ongunst voor ons nog geen r< versagen. Toen In de vorige e Prinsterer den stryd dat een mislukking ze En toen hy zyn publ staken was het, alsoi had geleefd. Toch Is zyn stryd i ïyke wyze bekroond. Dat moge ook in bedacht. Overigens geldt oo het gebod en blind in Of, om het in de ti des Vaderlands te noodig hoop te koest^ te beginnen en het is slagen om toch te vol FUSIE MET Dezer dagen kwam van de Nederlandsclj een spoedvergadering! deling o.a. van eei^ stichten van een nieu het opheffen van de centrale. De voorzitter, de hl mede, dat het algen algemeene stemmen j den bestuursraad te aJ ®tel te aanvaarden. Na besprekingen i resolutie met op dl stemmen aangenomenj „De bestuursraad v zich plaatsende op de noodzaak om te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6