Onze aardappelvoorraad is Dagblad voor de Provincie Zeeland Fusie N.V.V. en Nederlandsche Vakcentrale Binnenland De nieuwe posttarieven. DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 54c JAARGANG - No. 269 DE WINSTBELASTING. een termijn, welke bezwaren voor het bedrijfsleven kan opleveren. Antirevolutionairen en Chr.-Historischen. UITGEVERIJ EN HANDEL IN DRUKWERKEN. Voorschotten voor Woningbouw. Prijzen zullen op milTI VOldOOIlde. normaal niveau blijven staan. Geen distributie van aardappelen te wachten. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2<i38 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noord weg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abocnemeaisprijs f2.55 per kwsriaa) Weekabonnementen voor Middelburg: Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdag! f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Wij lezen in „De Gids", het orgaan van het Chr. Nat. Vakverbond: In een persconferentie heeft de heer Woudenberg, voormalig leider van het arbeidsfront van de N.S.B., thans com missaris van het N.V.V., medegedeeld, dat de Nederlandsche Vakcentrale, het neutrale vakverbond, in haar laatste hoofdbestuursvergadering heeft beslo ten zich aan te sluiten bij het N.V.V. Eenerzijds verwondert deze aanslui ting ons niets. Wat ons wél verwondert is, dat de N.V.C. zonder overleg en het hooren van de leden tot deze aansluiting overgaat. Wel is waar is de oude leiding van het N.V.V. ontslagen, maar dat wil toch niet zonder meer zeggen, dat er eenheid van richting is tusschen de nieuwe leiding van het N.V.V. (de N.S.B.'er Wouden berg) en de leiding van de N.V.C. De vraag rijst daarom of de leden, die tot een der vakbonden, aangesloten bij de N.V.C., behooren, met deze overheve ling accoord gaan. Misschien zal daarvoor nog een con gres worden belegd. Het zou toch al te dwaas zijn als de leden hierover niets meer te zeggen zouden hebben. Wij vragen ons met name af, welk oor deel de duizenden kantoorbedienden en ambtenaren van C h r i s t e I ij k e le vensopvatting, die in neutrale ambte naarsorganisaties of in „Mercurius" ge organiseerd zijn, hierover zullen hebben. Onder hen zijn zelfs ouderlingen en diakenen van Hervormde en Gerefor meerde kerken. Zullen deze thans de groote fout van hun leven ontdekken? Als hun oogen thans opengaan voor het karakter van de „neutraliteit" in de vakbeweging, dan zal dat een winst be- teekenen voor hun persoonlijk geestelijk leven en voor de zuiverheid der verhou dingen op maatschappelijk gebied; een winst, die misschien nog verder-strek- kende beteekenis heeft voor ons volk. Dat geve God. De heer Woudenberg deelde in de persconferentie verder mede: „Andere vakbonden houden zich eveneens ernstig met de aansluitingsgedachte bezig." Wij zijn benieuwd op welke vakbonden (vakcentrales?) wordt gedoeld. Van het R.K.W.V. noch van het C.N.V. is daarover bij ons iets bekend. Er zijn nog enkele zeer kleine vakcentrales en er is nog een aantal losstaande vakbonden. Vermoedelijk heeft men deze laatste op bet oog. De „N. R. Crt." vestigt de aandacht °P den termijn, waarbinnen volgens de afgekondigde Winstbelasting, het be stuur van een N.V. een aangifte moet indienen van het vermogen van de N.V. °P het z.g. overgangstijdstip. In het oorspronkelijk ontwerp was deze ter- jnp gesteld op drie maanden na net inwerkingtreden van de wet. In art. 39, eerste lid van het besluit, wordt thans bepaald, dat bedoel de aangifte vóór 1 Sep- .ember dient te geschie- 6 n. Is een termijn van ternauwernood een maand voor een aangifte, waarbij evens moeten worden opgegeven de grondslagen voor de winstberekening, weike bij het opstellen van een zuiver rmogen zijn gevolgd en voortaan zul- worden gevolgd, reeds kort te noe- ea, hij is dit zeker nu deze maand in oen vollen vacantietijd valt. mid ?ewicllt van deze aangifte is on- s enbaar groot. De ten aanzien van e winstberekening te nemen beslissin- pt t Zljn Y.00r de vennootschap van niot 6n blijvende beteekenis; zij zijn rnpf ^^kkelijk, ook al zal menige di- bpM'6 Zlcb over de draagwijdte van deze ïssmg reeds eerder hebben beraden, m ?msiandigheden zijn intusschen in hev„-lg °Pzicbt zoozeer gewijzigd, dat Zaj ^^wd beraad dikwijls noodzakelijk is liet onwaarschijnlijk, dat ten van uV?n **e °PstelIing van den tekst temhe Sen°men besluit, de eerste Sep- dat cA111 een verder verschiet lag en een rTopt was °P de vaststelling op dit onk bijdstip dan 3 Augustus. Hoe Wusfcm een verlenging van den be- re(je termijn ligt o.i. alleszins in de Te De Lier werd een zeer druk be zochte vergadering gehouden belegd door de C.H. en A.R. Kiesvereenigingen. De belangstelling was zóó groot, dat in een kerkgebouw vergaderd moest wor den. Het woord werd gevoerd door de hee- ren Mr J. A. de Wilde, die er op wees dat we by de veranderde omstandighe den onze beginselen niet mogen verza ken en Tilanus die o.m. de aandacht vestigde op de gevaren die dreigen van de z\jde der N.S.B., van Nat. Front en ook van de Nat. Unie, die we niet noo- dig hebben, omdat we onze christelijke beginselen willen blijven belijden. Blijkens een Verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende den han del in drukwerken is bepaald, dat: het ten uitvoer leggen van plannen op elk gebied van het uitgeven of vervaardi gen van, of handel in drukwerken de goedkeuring behoeft van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Als plannen worden in het bijzonder beschouwd nieuwe vestigingen, wezen lijke veranderingen in de organisatie de doelstelling en de verspreiding van boe ken en periodiek verschijnende druk werken, verder veranderingen in den titel, samensmeltingen, alsmede uitbrei ding van de reclame buiten het tot dus ver bestaande verspreidingsgebied, ver anderingen in der. tijd en de menigvul digheid van verschijning, het invoeren van uitgaven voor een bepaald gebied of van bijlagen. Verzoeken om toestemming overeen komstig het voorgaande moeten bevat ten: 1. een nauwkeurige omschrijving van het plan; 2. nauwkeurige gegevens betreffende de schrijvers, drukkers en uitgevers, verder betreffende den eigenaar of be stuurder van de uitgeverij alsmede be treffende de uitgeverij zelf. Hij, die een plan, als hierboven be doeld, ten uitvoer legt, zonder van te voren de vereischte toestemming te hebben verkregen, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren en geldboete van ten hoogste twee duizend gulden, of met een dezer straffen. De handeling, bedoeld in het vorige lid is een misdrijf. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. De regeeringscommissaris voor den wederopbouw maakt bekend, dat door hem een regeling is getroffen betreffen de het beschikbaar stellen van voor schotten onder hypothecair verband voor middenstands- en arbeiderswoningbouw, ten dienste van: a. Herstel of herbouw van door oor logshandelingen getroffen woningen; b. Voltooiing van in aanbouw zijnde woningen, indien die voltooiing ernstige belemmering ondervindt door crediet- moeilijkheden c. Bouw van nieuwe woningen. De voorschotverleening geschiedt via de gemeenten, die voor rente en aflossing, garant zyn en in een eventueel verlies voor 10 pet. participeeren. De voorschotten kunnen worden ver leend onder verband van eerste hypo theek of onder verband van tweede hy potheek. Zjj worden slechts dan verleend indien de belanghebbende niet op andere wijze de noodige geldmiddelen kan ver krijgen. 1 Een aanvrage om voorschot kan wor den afgewezen, wanneer de belangheb bende op het tijdstip van zijn aanvrage al met het werk is begonnen. Voor herstel als in den aanhef sub a bedoeld, wordt slechts voorschot gegeven als een bevre digende, de kosten rechtvaardigende toe stand wordt verkregen. De eerste hypotheek, dan wel de eerste eri tweede samen, mogen hoogstens 90 pet. zijn van de geschatte verkoopswaar- de van het onderpand. De looptijd1 is ten hoogste 5 Jaar, verlenging is mogelijk. De rente is 4 pet.; driemaandelijks aan de gemeente te voldoen. De verplichte af lossing bedraagt 2 pet. per jaar. Indien de exploitatievooruitzichten en de financieele positie van de belangheb bende daartoe aanleiding kan geven, kan een deel der hypotheek renteloos worden verstrekt, zulks tot een maximum van 40 pet. per leening en van f 600 per wo ning. De voorschotten kunnen overgaan op een nieuwen verkryger. Voorschotten op de hypothecaire lee ning (bouwcredieten) zijn mogeiyk en wel tot een maximum van 90 pet. van de leening. Voor verdere bijzonderheden zie men de regeling, die in druk verkrijgbaar is te 's-Gravenhage, by den Regeerings commissaris voor den Wederopbouw, Ca- rel van Bylandtlaan 30. RIJWIELPADEN OP DE VELUWE. Vernieuwing door den Opbouwdienst. Op de Zaterdag te Barneveld gehou den jaarvergadering van den Bond van Rywielpadvereenigingen West-Veluwe is meegedeeld, dat er een begrooting is op gemaakt van f 30.000 voor de vernieu wing van alle rijwielpaden op de West- Veluwe en den eventueelen aanleg van nieuwe paden. Hoewel het aanvankeiyk in de bedoe ling lag deze werkzaamheden in werk verschaffing uit te voeren, is na breed voerige discussie in principe besloten, dit werkobject te laten uitvoeren door leden van den Opbouwdienst. Een paar honderd ex-militairen zullen hier zeker een jaar lang arbeid hebben. GENERAAL-PARDON ZEGEL WET 1917. Verlengd tot en met 31 Augustus. De Vereeniging voor den Effecten handel deelt mede, dat zij van den ont vanger van het zegel te Amsterdam be richt heeft ontvangen, dat de termijn voor het z.g. generaal-pardon voor over treding van de Zegelwet 1917, wat be treft zegeling van buitenlandsche ef fecten, welke termyn aanvankeiyk zou eindigen op 15 Augustus 1940, is ver lengd tot en met 31 Augustus 1940. De ontvanger heeft er in het bijzon der de aandacht op gevestigd, dat slechts voor de effecten, welke uiterlijk op 31 Augustus a.s. vóór sluiting van zijn kantoor (om 12.30) aan zijn kan toor zijn aangeboden of ontvangen, het generaal-pardon kan worden toegepast, zoodat men met postzendingen er reke ning mee zal moeten houden, de stuk ken zoo tijdig af te zenden, dat hieraan wordt voldaan. Na 31 Augustus 1940 zal geen ver lenging van den termijn meer worden gegeven. VAN VOORRADEN MOTORBRAND STOF VAN MEER DAN 100 L. MOET OPGAVE WORDEN GEDAAN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart, deelt mede: Een ieder, die meer dan 100 liter motorbrandstof (benzine of dieselgas- olie voor automobielen) in voorraad heeft, wordt de verplichting opgelegd onverwijld hiervan schriftelijke opgave te doen bij den directeur van het ryks- bureau voor aardolieproducten. De opgave moet geschieden, hetzij per gefrankeerde briefkaart, hetzij per brief in gefankeerde gesloten enveloppe. Adresseering uitsluitend aan sectie IV van het rijksbureau voor aardoliepro ducten, Zeestraat 100104, 's-Graven hage. Zoowel in de opgave als op de enve loppe moet duideiyk in den linker be nedenhoek het woord „voorraadsop- gave" geschreven worden. VOORLOOPIG GEEN KAASMARKTEN. In verband met het vervoerverbod van kaas zullen voorloopig in het ge- heele land geen kaasmarkten "worden gehouden. Nader meldt men ons: Van bevoegde zyde wordt getracht een opschorting dezer markten te voor komen. Het vervoer- en afleveringsverbod zal slechts enkele dagen duren. Binnen zeer korten tijd zal een nieuwe regeling worden afgekondigd. Men hoopt, dat dit zoo tijdig zal zijn, dat Vrijdag a.s. de kaasmarkt te Alkmaar kan doorgaan. DOBBELMANN NAAR WADDINXVEEN. De N.V. Louis Dobbelmann, tabaks en sigarettenfabriek, koffie- en thee handel, gaat haar zetel naar Waddinx- veen verplaatsen. De panden dezer onderneming te Rotterdam gingen ver loren. De N.V. heeft te Waddinxveen aan gekocht 6V2 ha grond, waarop voorloo pig zal worden gebouwd een fabrieks pand ter grootte van ongeveer 15.000 M2, benevens een kantoor en andere bygebouwen. De bouw van deze panden zal ongeveer een jaar in beslag nemen. Een personeel van ongeveer 4 a 500 menschen zal hier werk kunnen vinden. DE LOONEN VAN IN DUITSCHLAND WERKENDE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS. Voorschotten van gemeentewege aan de familieleden als er vertraging in de verzending is. De families van naar Duitschland vertrokken arbeiders kunnen, zooals be kend, gedurende twee weken na het vertrek nog voor steunverleening in aanmerking komen. Het kan voorkomen, dat na deze twee weken nog geen uitbetaling van de uit Duitschland gezonden loonoverschot- ten kan plaats hebben. De directeur van den rijksdienst voor de werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling heeft thans den gemeentebesturen be richt, dat de betrokken families in der- gelyke gevallen door een voorschot op de loonzendingen kunnen worden ge holpen. Met klem wordt er by de gemeente besturen op aangedrongen in deze ge vallen medewerking te verleenen. Ten gerieve van onze lezers plaatsen wy hieronder de nieuwe posttarieven, welke met ingang van vandaag gelden. Ter vergeiyking zyn de oude ernaast ge plaatst. Oud Nieuw Brieven locaal t. en m. 20 gr3 5 ets id. 20—100 gr6 7° interloc. t. en m. 20 gr. 5 75 Briefkaarten locaal 2 4 interlocaal 3 5 Telefoon locaal 2 3 interlocaal (per 3 minuten of gedeelte daarvan) le zone 010 km) 4 6 2e zone (1015 km) 10 15 3e zone (1525 km) 20 30 4e zone (2535 km) 30 45 5e zone (bov. 35 km) 40 60 De datum waarop de nieuwe ge sprekstarieven aan iederen telefoon- abonné worden berekend, zal den abon- né's schrifteiyk worden medegedeeld. Alle hierboven niet genoemde binnen- landsche tarieven blijven ongewyzigd. Naast het brood is de aardappel een volksvoedsel van de eerste orde. Er zullen in ons land, en ook ver daar buiten, maar weinig gezinnen gevonden worden, waar niet één keer per dag onze „blommige" aardappel den disch siert. Een warme maaltijd zonder aardappelen behoort in ons land dan ook wel tot de onmogelijkheden. Maar daarnaast is hij ook van groot belang bij de productie van aardappel meel en niet te vergeten als veevoeder. Teneinde ons een indruk te vormen van de aardappelpositie in dezen tijd zijn wij ons op de hoogte gaan stellen bij de Vereeniging" tot Behartiging van den Ned. Aardappelhandel, welke organisa tie ruim vijf en dertig provinciale- en plaatselijke afdeelingen in ons land om vat. Wij werden hier door de heeren J. Bouwman en C. J. van Zaaien, resp. voorzitter en secretaris der vereeniging, ontvangen, die ook bereid bleken ons van de noodige inlichtingen te voorzien. Aardappelvoorraad voldoende. „Kunt u ons," aldus luidde onze eerste vraag, „iets vertellen over den aardap pelvoorraad in ons land?" De opbrengst van onze aardappel teelt is altijd nog ruim voldoende ge weest om in de behoefte van eigen land te voorzien. Ook de oogst 1940 zal vol doende opleveren. Er behoeft by den consument dan ook geen enkele ongerustheid gevonden te worden, dat er dezen winter een aardap pelgebrek zal komen. GEEN DISTRIBUTIE. Het zal naar onze meening dan ook zeker gelukken om een distributie van aardappelen te voorkomen. De export sterk afgenomen. „Het ziet er," aldus de heer Bouw man, zelfs naar uit, dat er dit jaar groo- tere voorraden aardappelen aan de markt zullen verschy'nen dan vorige ja ren. In normale tyden voerden wy groote kwanta uit naar Duitschland, Zwitser land, Spanje, Egypte, Engeland, Zuid- Amerika, Marokko, Britsch- en West-In- dië. Onder de tegenwoordige omstandig heden staat de uitvoer sinds September praetisch stil. Hier staat tegenover dat naar alle waarschijnlijkheid de consump tie zal toenemen; maar een tweede re serve hebben wy in de hoeveelheden, die normaal voor veevoeder gebruikt wor den. De aardappelziekte. „Maar," zoo vroegen wy, „zal door het optreden van de aardappelziekte niet een groot deel van de voor de consump tie bestemde teelt teniet gedaan wor den?" Deze ziekte, aldus onze zegsman, valt zeer mee. Haar invloed zal op het resultaat van den oogst niet belangryk blyken te zyn. De oogst staat er, zooals gezegd, goed voor. „Hamster" geen aardappelen. Daar er dus geen gevaar voor tekort dreigt, bestaat er voor particulieren ab soluut geen enkele reden om dezen win ter aardappelen op te doen. Het „ham steren" van aardappelen moet ik, aldus onze zeg3man, dan ook ten sterkste ont raden. Er zyn en blijven aardappelen ge noeg. Er is echter nog een reden, waar om dit beslist moet worden ontraden en dat is in verband met de zoo juist ge noemde aardappelziekte. Deze ziekte na melijk, die in het loof is geweest, kan oorzaak zijn, dat bij een minder goede bewaring de aardappel eerder tot bederf overgaat. Bij den teler en groothandel, die vakkundig opslaan, is dit risico tot het minimale teruggebracht. Ons advies, aldus de heer Bouwman, luidt dan ook: doe in ieder geval vóór half October geen aardappelen op. Met te meer nadruk wordt dit advies gegeven, daar er niet-bonafide hande laars zijn, die op 'toogenblik, aldus de heer Bouwman, met misleidende circu laires het publiek opwekken om toch vooral „nu de aardappel nog vry is" wintervoorraad in te slaan en dat zelfs tegen abnormaal hooge prijzen. Met vervoermoeilijkheden houdt men rekening. „Ondervindt het vervoer, in verband met den beschikbaren voorraad motor brandstof, nog moeilijkheden?" zoo vroe gen wij. Momenteel gaat alles naar wensch. Zij die voor de levensmiddelenvoorzie ning moeten zorgen, kregen al dadelyk een toewyzing. Vanzelfsprekend viel daar ook de aardappelhandel onder. Wy voor ons gelooven niet, dat het trans port naar de steden ook in de toekomst daarvan eenigen hinder zal ondervinden. Mocht het auto-vervoer moeilyker wor den dan bestaat er altyd nog een moge- lykheid het transport geheel per schip te doen uitvoeren. Door den handel zyn de noodzakeiyke maatregelen daartoe reeds getroffen. Mocht door een strengen winter het verxeer per as en per boot geheel uitge sloten zjjn, dan zyn ook daarvoor de maatregelen reeds getroffen. De handel zorgt er voor, dat er voldoende aardap pelen in de pakhuizen aanwezig zyn. Bo vendien verwacht ik, dat evenals vorig jaar, ook de overheid maatregelen zal nemen om een voldoenden voorraad aardappelen in de groote steden te ver zekeren. Uit een en ander blijkt dus wel, dat er voor den winterdag is gezorgd. De aardappelprijzen. Tenslotte nog één vraag: Hoe staat het met de aardappelprijzen? Nu, die zullen wel op het normale niveau bly- ven staan. De overheid heeft de laatste jaren steeds voor een loonenden prys voor den teler ge zorgd en door de maatre gelen tegen prysopdrij- ving zullen de pryzen voor den consument niet te hoog worden. Om dit goed te kunnen overzien, zou het 't beste zijn, om den handel uitslui tend in handen te leggen van erkende groothandelaren, grossiers en winke-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1