Maatregelen tegen pacht- opdrijving. Pachten mogen niet hooger zijn dan op 1 Sept. 1939. Gemengd Nieuws Openbare verpachtingen verboden. Inlevering van „orlsls- produoten" door telers verplicht. met de afkondiging van de totale blok kade van het Britsohe eilandenrijk een verderen besllsaenden stap te doen tot beëindiging van den oorlog en tot het doen verdwijnen van de huidige Brit- ache regeerders, die de schuld van dezen oorlog atyn, Duitschland handelt daarby in het belang van geheel Europa, want sinds men in Londen heeft ingezien, dat Duitschland niet uitgehongerd kan wor den, probeert men thans den honger- oorlog ook tot andere Europeesche sta ten als Noorwegen, Denemarken, Ne derland, België en Frankrijk, Zwe den, Spanje en Portugal uit te breiden. Zelfs aan landen, die aan den oorlog geen enkel deel hebben, zooals Japan, de Sowjetunie enz. probeert men hun toevoeren van overzee af te sneden. Terw\jl eenige landen, zooals de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika en Argentinië reeds sinds lang de zeeën om Engeland tot gevechtsgebied verklaard en den schepen, vliegtuigen en burgers van hun staten verboden hebben ziclj binnen deze gevaarlijke zones te be geven, hebben andere neutrale staten een dergelyken maatregel tot dusverre niet genomen. Duitschland heeft den regeeringen van deze staten thans nog eens in een nota verzocht, aan hun schepen het varen binnen de Duitsch-Engelsche oorlogszóne te verbieden. Het is in het belang van deze staten zelf, dat zt) ten spoedigste aan dit verzoek voldoen. De zeeoorlog is nu in het gebied om Engeland In vollen omvang ontbrand. Het geheele gebied ligt vol mijnen. De vliegtuigen vallen elk schip aan. Elk neutraal schip, dat in de toekomst in dit gebied vaart, stelt zich dus bloot aan het gevaar van vernietigd te wor den. De Rijksregeering wijst in de toe komst zonder eenige uitzondering de verantwoording voor eenige schade, welke schepen van welken aard ook, of personen in deze gebieden zouden op- loopen, van de hand. Het zeegebied rond Engeland, tegen het bevaren waarvan in de Duitsche nota aan de neutrale regeeringen drin gend gewaarschuwd wordt, is, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, ge ografisch als volgt begrensd: Van de Fransche Atlantische kust op 47 gr. 30 m. N.B., 2 gr. 40 M. W.L. naar een punt 45 gr. N.B., 5 gr. W.L., van daar naar een punt op 45 gr. N.B., 20 gr. W.L., dan naar een punt op 58 gr. N.B., 20 gr. W.L., vervolgens naar een punt op 62 gr. N.B., 3 gr. O.L. en van De Nederlandsche jeugd helpt by den landbouw. De eerste groep jongelieden, welke zich heeft aangemeld, om behulpzaam te zyn op het land, is in Zeeland aangekomen. Aan den arbeid in den Bathpolder. (Foto Pax-Holland) Het Verordeningenblad bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Landbouw en Ju- sitie ter voorkoming van prijsopdrijving. Wij ontleenen daaraan het volgende: Volgens artikel 2 is het verboden, een pachtovereenkomst of een overeenkomst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold op 1 Sept. 1939. Het voorgaande geldt niet, indien in een bijzonder geval de secretaris-ge neraal van het departement van Land bouw in overeenstemming met het be voegde Pachtbureau, een verklaring heeft afgegeven, dat by hem tegen de verhooging geen bezwaar bestaat. Indien een overeenkomst in strijd met het bepaalde in artikel 2 is gesloten, is de pachter niet gehouden den pacht prijs te betalen, terwijl hy ook overi gens tot geem enkele vergoeding gehou den is. Het vorige lid is niet van toe passing, indien partyen hebben toege stemd in de door den rechter noodig ge oordeelde wijzigingen. Wijziging van de pachtvoorwaarden ingevolge artikel 32, lid 1, van de Pacht wet kan slechts geschieden, indien de pachtprijs daardoor niet hooger wordt dan die, welke op 1 Sept. 1939 voor het verpachte gold, tenzij in een bijzonder geval de secretaris-generaal van het de partement van Landbouw een verkla ring heeft afgegeven, dat by hem tegen de verhooging geen bezwaar bestaat. Het is verboden open bare verpachtingen te houden. Indien ingevolge dit besluit geen pacht prijs is verschuldigd, kan de verpachter den in pachtzaken bevoegden rechter of het Pachtbureau verzoeken, een lagen pachtprijs vast te stellen. Te rekenen van den dag van vaststelling is deze door den pachter verschuldigd. De vast stelling geschiedt niet, dan nadat de pachter is gehoord, althans behoorlijk is opgeroepen. Een pachtovereenkomst of een over eenkomst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst, waarvan 't Pachtbureau de goedkeuring heeft ge weigerd, is van rechtswege nietig. Indien daartoe aanleiding bestaat, regelt het Pachtbureau by de weigering de ge volgen voor beide partijen. Hij, die ter zake van of in verband met een pachtverhouding eenig ongeoor loofd voordeel bedingt of aanneemt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. Onder onge oorloofd voordeel wordt verstaan ieder voordeel, niet bedongen of aangenomen. Onder voordeel wordt niet begrepen een redelijke vergoeding voor verrichte diensten. hier naar het Zuiden naar de Belgische kust en dan langs de Belgische en Fran sche kust. naar het uitgangspunt. (Dit gebied loopt ongeveer van St. Na- zaire naar een punt, in het midden van de Golf van Biscaye, vandaar naar den Atlantlschen Oceaan tot ongeveer op een derde van den afstand naar Ameri ka, gemeten van de Fransche tot de Ca- nadeesche kust. Hier buigt de lijn zich loodrecht naar het Noorden tot zij ter hoogte van Noord-Schotland is geko men, van welk punt af zij zich naar het Noordoosten buigt tot even ten Zuiden van de Faroër-eilanden, waarna zy door de Noordzee loopt tot aan de Belgische kust en vandaar langs de Fransche kust tot aan het uitgangspunt St. Nazaire.) Ierland valt binnen de blokka dezone, maar met de Iersche regeering zijn reeds onderhandelingen geopend over speciale overeenkomsten, die ten doel hebben om den toevoer naar Ier land te waarborgen. VISSCHERSVAARTUIG VERGAAN DOOR MIJNONTPLOFFING, Eén doode en twee gewonden. Vrijdagmiddag is de schokker Sch. 82, schipper G. Spaans, in de haven van Scheveningen binnengekomen met twee gewonden van de Sch. 49, welk vis- schersvaartuig des middags omstreeks twaalf uur op drie vier mijl ten W.N.W. van Scheveningen ten gevolge van een mynontploffing was vergaan en waarby de zestienjarige scheepsjon gen van de Sch. 49, Wittebol genaamd, was verdronken. De schokker was bezig met de visch- vangst toen bij het ophalen van het net een van de drie opvarenden daarin een mjjn ontdekte. De man waarschuwde onmiddellijk, doch op hetzelfde moment kwam het helsche voorwerp tot explo sie. Het vaartuig werd zoodanig uit eengeslagen, dat het binnen twee mi nuten zonk. Met behulp van de redding boei en de drijvend gebleven kap van de stuurhut, wisten de ongeveer 40-ja- rige schipper D. Ras en de matroos Tinus Bruin hun leven te redden. De zestienjarige scheepsjongen, een stiefzoon van schipper Ras, is in de golven verdwenen. Beide gewonden zyn naar een zieken huis overgebracht. CONTROLE OP SLECHT VERDUIS TERDE FIETSEN. Honderd in beslag genomen. De politie te Amsterdam treedt den laatsten tyd krachtig op tegen slecht I verduisterde fietsen, of beter gezegd rywielen, welke niet de volgens de voor schriften afgeschermde lantaarns heb ben. „Honderd fietsen zyn reeds in beslag genomen". Zooals bekend mag de fietslamp slechts een 3 cm lange en één cm breede spleet licht doorlaten. De rest van het glas moet dus zwart zijn. Ook het roode achterlichtje moet afgeschermd zijn en tegen uitstraling naar boven voorzien zyn van een klein kapje. WEER ENGELSCHE BOMMEN OP NEDERLAND. In den nacht van Vrydag op Zater dag heeft een Engelsch vliegtuig een bom laten vallen in het Haagsche bosch, die tamelyk dicht bij het huis Ten Bosch op een eilandje tusschen de twee vijvers is neergekomen. Behalve eenige schade aan het hout en heesters is er hierbij verder niets gebeurd. Wel heeft de klap, die de ontploffing te weeg bracht de bewoners van de aan het bosch grenzende wijken, met name van het Bezuidenhoutkwartier erg laten schrikken. In verschillende straten van het Bezuidenhout zijn er ruiten ge sprongen. Verder zyn er nog Engelsche bommen gevallen) in Noord-Holland en Noord- Brabant. In Noord-Holland is er een terecht gekomen op een weide nabij de gemeente Koegras. Twee koeien zyn gedood. In Noord-Brabant is weder de gemeente Alphen bedacht, waar een bom een boschbrand veroorzaakt. Verder is uit nader ingekomen berich ten gebleken, dat er in den nacht van Donderdag op Vrydag op verschillende plaatsen Engelsche bommen zyn gewor pen, die echter bijna alle op weilanden e.d. terecht gekomen zyn. Noemens waardige schade is niet aangericht. Al leen zyn er te Menaldumadeel drie koei- een gedood en een koe gewond. Zaterdagnacht hebben Engelsche vliegtuigen zeven bommen te Noord- scharwoude uitgeworpen, welke slechts materiëele schade aanrichtten aan de te velde staande gewassen. Een bom kwam niet tot ontploffing, zoodat be waking moest worden ingesteld. Er zyn geen militaire doelen in de buurt. Engelsche vliegers opge pikt door reddingsvlieg- t u i gen. Duitschei reddingsvliegtuigen hebben Zaterdagmorgen op de Noordzee vyf Engelsche vliegers, die in uitgeputten toestand verkeerden, aan boord geno men en naar Amsterdam gebracht. Een hert geschoten. Een zeldzaam buitenkansje had dezer dagen de heer van Eeuwen, een jager uit Bodegraven, toen hij in den Wey- landschen polder onder die gemeente een hert van naar schatting twee jaar oud wist neer te leggen. Het mag zeker wel als een unicum worden beschouwd, dat in het Zuid- hollandsche polderland reeën in het wild worden aangetroffen. Een reislustig jon-, g e t j e. Een jongetje van drie a vier jaar uit Winschoten was er dezer dagen in geslaagd in een trein te ko men, die naar Nleuweschans ging. Daar werd het door de Duitsche militairen in een coupé aangetroffen. Het kind wist alleen te vertellen, dat het Jople heette. De politie uit verschillende plaatsen in den omtrek werd gewaar schuwd. In den loop van dien middag kwam uit Winschoten bericht, dat het kind daar woonde. Het werd onder ge leide van een dame, die ook naar Win schoten moest, naar huis gebracht, waar het door den gelukkigen vader in ontvangst werd genomen. Vergiftigde haver in de duinen. In de duinen on der Castricum werd haver aangetrof fen, wat by het toezicht houdende per soneel achterdocht wekte, daar het niet gebruikelijk is, dat de tuinders de fa zanten voeren. Na scheikundig onder zoek bleek, dat de haver vergiftigd was met arsenicum. Het politie-onder- zoek leverde eerst geen resultaat op. Toen werd een onderzoek ingesteld, naar de herkomst van het vergif, waar bij bleek, dat te Alkmaar enkele dagen geleden een vrij groote hoeveelheid daarvan aan iemand in Castricum was verkocht. De kooper is daarna aan een langdu rig verhoor onderworpen. Hy heeft ten slotte bekend, dat in de duinen aan getroffen doode fazanten van door hem vergiftigd voer hadden gegeten. (Telegr.) Aan de gevolgen overleden. Een der meisjes, die Woensdagmorgen op den Rijksweg Wa genborgMoerdijk door een vrachtauto werden aangereden, toen zy met kar en paard naar de wei gingen om te mel ken, en zoo ernstig werden verwoud, dat zij naar het ziekenhuis te Breda moesten worden overgebracht, is al daar aan de bekomen verwondingen overleden. Het is de 20-jarige W. M., te Wegenberg. Naar de Engelsche radio geluisterd. Door de Schiedamsche politie is de 66-jarige G. L. G. aangehouden. Hy is op heeter- daad betrapt by het luisteren naar een Engelschen zender. Met het inbeslag- genomen radio-toestel is G. ter beschik king van de Duitsche politie gesteld. Moeder laat haar 10 kinderen in den steek. Een 40-jarige weduwe te Den Haag heeft na eerst haar geheelen inboedel te hebben verkocht, haar tien kinderen, van wie de jongste zes maanden en het oudste, een meisje, 15 jaar oud is, de straat op gestuurd. Zij zelf is er ver volgens vandoor gegaan met een vriend. De kinderen liepen in Scheveningen te zwerven en vroegen bij de verschil lende hotels om eten. Later werd het oudste meisje met een baby op den arm in de stad aangehouden. Toen de politie allen bij elkaar had, zyn de kinderen toevertrouwd aan de bescherming van den Voogdijraad. Wegens het onverzorgd achterlaten van haar kinderen, is proces-verbaal opgemaakt tegen de moeder. Tevens wordt haar opsporing verzocht. Mijnen aangespoeld. Te Katwijk aan Zee zijn Zaterdagmor gen op het Zuiderstrand mijnen aange spoeld. Nabij de mijn, welke het eerst op het strand kwam, dreef ook een kist met 25 Fransche vliegtuigbommen en een reddinggordel aan. De Katwyksche politie heeft de hon derden bezoekers van strand en boule vard doen vertrekken. Ook aan het Wassenaarsche strand zijn mijnen en dieptebommen aangespoeld. Een der mynen is met een geweldigen knal ont ploft. Schade werd niet aangericht. De andere mijnen zyn door de Duit sche weermacht gedemonteerd. Ook te Scheveningen werd de v door verschillende mijnen onveilig maakt CONTROLE OP EN BEPERKING VAN DE VOORRADEN. By besluit van den secretaris-genen-, van Landbouw en Visschery is het a" telers van al die levensmiddelen en aj* dere artikelen, die in de Landbouwer, siswet 1940 zyn saamgevat onder benaming crisisproducten, van heden verboden om meer dan een voor tij van hen nader vast te stellen gewit" van die producten in vooraad te hebber, Met dit besluit komen alle andtrf daarop betrekking hebbende bepalingé te vervallen. Door den regeeringscommissarii wordt vastgesteld, welke van deze cri. sisproducten door de telers moeten worden ingeleverd, op basis van sta- daardprijzen, vast te stellen door den secretaris-generaal en op een tijdstip en tot een hoeveelheid, vast te stellen door den regeeringscommissaris. Voorts is de teler verplicht zooveel van deze crisisproducten ook in voor. raad te hebben, als hy geteeld of out. vangen heeft, behoudens wat hij inge. leverd heeft, dan wel rechtmatig of dooi vreemde oorzaak buiten zyn schuld ii kwjjt geraakt. Het verbod meer dan een bepaald gewicht in voorraad te hebben geldt niet voor hem, die als georganiseerde aangesloten is by een door den secre taris-generaal aan te wyzen crisisorga. nisatie en ook niet voor wie ontheffing heeft, terwyl het in voorraad hebben van producten voor een teler alléén oorloofd is, wanneer voor dien teler genoemde verbod niet geldt. Dinsdag 20 Aug. 1940. JAARSVELD. 414,4 M. NCRV-Uitz, 8,00 Ber. ANP. 8,10 Schriftl,, medit. 8,25 Gew. muz. (gram.) 8,45 Gram. 9,30 Pianovoordracht en gram. 10,10 Gram, 1030 Morged. 11,00 Gram. 11,15 Zang met pianobegel. en gram. 12,00 Ber 12,15 Jac. Stoffer's sextet en gram. 12,451,00 Ber. ANP. 2,00 Gram. 2,15 Rotterd. pianokwartet en solisten. 2,40 3,00 Gram. 3,45 Gram. 4,00 Bijbelle zing. 4,45 Gram. 5,15 Ber. ANP. i Orgel en gram. 6,30 VPRO: Jeugduitz, 6,45 Gram. 7,00 Vragen van den (ANP). 7,15 Ber. 7,30 Reportage of mu ziek. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Gram. 8,30 Geref. Evangelisatiekoor en gram. 905 „Petroleum in het leven der volken causerie. 9,25 Viool en piano. 9,50 Utr. Sted. orkest (opn.). 10,05 Kon. Chr. Oratroiumvereen. (opn.). Hierna Schriftlezing. 10,1510,30 Ber. AXP. e: sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-Uitz. 7,00 Ber. Duitsch. 7,15 Ber. Eng. 7,30 Wy beginnen den dag. 8,00 Ber. A.NP 8,15 Gram. 11,15—11,30 Ber. Eng. 12.01 KRO-Melodisten en solist. 12,30 I Duitsch. 12,45 Ber. ANP. 1,00 Gram. 1,15 Vervolg van 12,00. 2,00 1 Duitsch. 2,15 Gram. 2,30 KRO-orke:s. 3,15 Ber. Eng. 3,30 Gram. 5,00 F Duitsch. 5,15 Ber. ANP. 5,30 KRO-c 6,15 Ber. Eng. 6,30 RVU: Cyclus „Da natuurkunde van het vrye veld 7,01 Vragen van den dag (ANP). 7,15 Grait- 8,00 Ber. Duitsch. 8,15 Ber. AXP. 8,31 Ber. Eng. 8,45 Musiquette. 9,15 Be: Eng. 9,30 Rococo-octet. 9,55 Wij slui ten den dag. 10,00 Ber. Duitsch 10)5 Ber. ANP. 10,30—10,45 Ber. Eng. e' sluiting. 11,15—11,30, 0,15-0,30 1,151,30 Ber. Eng. Met den wagen er op uit. In Zeeland helpt thans de eerste groep j°"Se by den landarbeid, waartoe zy zich vrywillig hebben aang®mx ^0nar,i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6