Abonneert 1 1 0 Pd it blad! Gemengd Nieuws Telegrammen Kerknieuws Onderwijs inzittenden van jN engelschen bommenwerper verdwenen. na een noodlanding in brabant. rijwieldiefstallen. krachtige maatregel. een goede verbetering. een der schuilplaatsen verscholen. verbetering. bekneld tusschen twee auto's VLISSINGEN. een verblijdend bericht. GOES. een toe te juichen maatregel kerkconcert. ZUID-BEVELAND. de mosselverzending. een ongewenschte gast. NOORD-BE^TELAND. Huurfietsen aan de stations. Ernstig ongeluk. Drie dooden. Vijf zwaar gewonden. Duitsch legerbericht. Sla nog geen aardappelen in! zij zijn nog niet betrouwbaar een goede oogst in europa verwacht. Ramenas zaaien! Het A. N. P. meldde Zaterdag: Van morgen om half vijf heeft een zware Engelsche bommenwerper op den Tig- gelt3chenberg te Rosbergen (N.-B.) een noodlanding gemaakt. De machine ver brandde gedeeltelijk. De twaalf inzitten den van het toestel hebben, nadat zij bun uniform hadden uitgetrokken, de vlucht genomen. Vermoed wordt, dat deze bemanning een z.g. vernielingsgroep („Sprengkom- mando") vormt. Personen, die aanwijzingen of berich ten daarover kunnen geven, wordt ver zocht ten spoedigste daarvan mededee- Üng te doen aan den dichtsbijzijnden Ne- derlandschen of Duitschen politiepost of -bureau. In geval deze inlichtingen tot eenig resultaat leiden, wordt een flinke belooning in uitzicht gesteld. Vuilvervoer in waterland. De mo len stoffeert het Zaansche land schap. (Foto Pax-Holland) leider. Voorts is na het inwerking stel len van den destructor uog eenige uit breiding van het personeel te wachten. De N.V. A. v. d. Straaten te Hans- weert voert het werk uit. (P. Z. C.) Belastingdienst. Ingetrokken werd de verplaatsing van den commies der registratie en domeinen A. Bontje van 's-Gravenhage, insp. suc cessie, naar Middelburg, insp. reg. en dom.; en van den assistent der belas tingen R. Bun, van IJ z e n d ij k e, dir. bel., naar Den Helder, terwijl de rijks klerk der dir. belastingen enz. C. P. A. Bijl werd verplaatst van Roosendaal insp. reg. en dom., naar Middel burg, kantoor registratie no. 1 en suc cessie. MIDDELBURG. Bij de politie kwamen weder enkele aangiften in van diefstal van rijwielen, waarbij ook tot uiting komt, dat nog steeds vele personen vrij nonchalant met hun stalen ros omgaan. Ook is het zeer onvoorzichtig rijwie len van onbekenden te koopen zonder zich van de herkomst te vergewissen. Het is hoog noodig als een rijwiel wordt aangeboden, daarvan kennis te geven als men ook maar eenig wantrouwen heeft. Niettegenstaande men nu reeds drie maanden aan het afbreken is, staan er hier en daar nog flinke hooge stukken muur, die niet zoo heel gemakkelijk waren om te trekken. Men heeft nu een krachtigen maat regel genomen en van de firma Janvier een auto met winsbeweging gehuurd. Daarmede is men hedenmorgen in de omgeving van de Noordstraat begonnen met hooge muren om te trekken. Later krijgt de Langedelft een beurt. Dezer dagen zullen op de boeken van de geheel of gedeeltelijk verwoeste stra ten bordjes worden geplaatst, die aan geven welke straten daar hun begin een einde hadden. Het zal een verbete ring zijn als weer duidelijk wordt aan gegeven, waar men zich bevindt. üp verschillende plaatsen zijn ook borden geplaatst, en wel twee aan twee rechthoekig op elkaar. Zooals hedenmorgen bleek, zijn deze orden geplaatst voor de Midzacombi- datie, die er op aankondigt, dat 2 Sep- ember de Midza weer begint te werken. Door den bouw van de noodwinkels dg schuilplaats van de luchtbescher ming tegenover de Molstraat zelf schuil omen te liggen achter die houten pan en. Komende van de zijde van de Mol- raat of langs den Dam aan die zijde, men rond het torenhuis moeten loo- L.n ,^en ingang te' bereiken. Ge- „nsc^lt is het o.i., dat voor hen, die plaatse minder goed bekend zijn, bordje wordt geplaatst met de ver- ni<T,naar de schuilplaats. Voorloo- 18 zeker dringend noodig, dat u er geen materiaal neerlegt, waar door het gaan naar die schuilplaats op zich zelf reeds uiterst gevaarlijk wordt. De toegang langs den dokmuur dient geheel vrij gelaten te worden. In ons blad van Zaterdag j.l. werd gemeld, dat de torens van de uit de twaalfde eeuw dateerende Abdij onbe schadigd zijn gebleven. Helaas is dit niet juist. Vijf van de acht torens zijn vernield of ernstig beschadigd. Gisteravond is een man, die bezig was op den Nieuwen Vlissingschen weg aan het repareeren van een der puinauto's, toen een andere auto achteruit ging rij den, tusschen beide wagens bekneld ge raakt. Hij bezeerde zich daarbij dermate, dat hij op medisch advies ter observatie naar het Gasthuis te Middelburg moest worden overgebracht. Met ingang van heden wordt op de fabriek „de Schelde" weer 48 uur per week gewerkt. Zooals men weet, was het aantal werkuren de laatste weken belangrijk minder. Reeds meldden wij een paar weken geleden, dat enkele personen des avonds of des nachts in de kade waren geloo- pen. Ieder Goessenaar weet, dat het hier in het donker, nu er geen enkel licht mag branden, buitengewoon ge vaarlijk is. Daarom verdient het toejui ching, dat het Gemeentebestuur rond de kaden een afrastering heeft aange bracht, die wit zal worden geschilderd. Wij spreken hierbij tevens de ver wachting uit, dat op sommige gevaar lijke punten in de stad richtlampen zul len worden aangebracht, die wel geen licht uitstralen, maar die toch oriën teering mogelijk maken. Van het 3-tal in dit seizoen te geven orgelconcerten in de Groote Kerk, vindt het tweede morgen (Dinsdag)avond plaats. Wij vestigen er de aandacht op, dat het aanvangsuur in verband met de verduistering is vervroegd en is vastge steld op 8 uur. Gaarne wekken wij onze lezers op, dit concert te bezoeken. Het programma, dat de organist, dhr Adr. Kousemaker, ten gehoore zal bren gen, en waaraan wordt medegewerkt door den heer Willem Steinz, viool, luidt als volgt: 1. Preludium en fuga in C. gr. t., Joh. Seb. Bach. 2. Sonate IV (viool en orgel), G. F. Handel. a.. Adagio, b. Allegro, c. Larghetto, d. Allegro. 3. Pastorale (orgel), Joh. Seb. Bach. Vier deelen. 4. Uit de 3e Partita (viool-solo), Joh. Seb. Bach. a.' Preludium, b. Loure. 5. Bewerking Psalm 91 (orgel), Adr. Kousemaker. a. Koraal, b. Cantus Firmus in de Tenor, c. Canon tusschen sopraan en tenor, d. Meditatie, e. Koraalfughetta. 6. Hymne (viool en orgel), Adr. Kouse maker. 7. Choral I, César Frank. De toegang is geheel vrij. Aan den uitgang wordt ter bestrijding van de on kosten een gave gevraagd. Yerseke. Het heeft lang geduurd voor de mosselverzending begon, maar nu het eenmaal gaat komt er goed gang in. De afgeloopen week gingen er plm. een kleine 2000 ton weg en 1.1. Vrijdag en Zaterdag zijn alleen voor verschillen de handelaren ruim 5000 ton gelost. Dit alles speciaal voor Antwerpen, Brussel en Mechelen. De kleine verkoopers kunnen nu ook aan den gang, vooral waar zij nu, dank zij de goede hulp van onzen burgemees ter financieel zijn geholpen. De Visscherijbank heeft in dit opzicht goede diensten bewezen. De Chineesche wolhandkrab die en kele jaren geleden Europa is binnenge drongen, komt in de Zeeuwsche wateren niet meer als zeldzaamheid voor. Gere geld wordt ze gevangen, de laatsten tijd zelfs in de putten van Zuid-Beveland. Langen tijd was men van meening, dat ze in zout water noch konden leven noch konden voorttelen. Het tegendeel is gebleken. De voortplanting geschiedt bijna het geheele jaar door. Stond sedert Mei de handel in wul ken, kreukels en krabben geheel stil, deze is sinds Zaterdag weer aan den gang. Voor den handel zijn door de vis- scherijcentrale gewone uitvoervergun ningen beschikbaar gesteld. Kapel Ie. Op uitnoodiging van de ver een. van Oudleerlingen van de Tuin- bouwcursussen, gaf Mej. Ir H. G. Kro nenberg voorlichting over de aardbeien velden. Vooral de ziekten, de bestrijdingsmid delen en de selectie werden besproken. Verschillende vragen werden gesteld die aanleiding gaven tot vruchtbare bespre king. Hierna werden verschillende aardbei envelden bezocht en de ziekten aange toond. Het gunstige weer werkte mee. Kortgene. Loop der bevolking over Juli: Ingekomen: Lein Klap en gezin, van N, en St. Joosland; Catharina P. Priemus van Hilversum; Wed. Tannetje Brandes geb. de Korte van Koudekerke Adriana A. Heyboer geb. Krijger en zoon van Koudekerke; Geertruida Din- gemanse geb. Janse van Koltynsplaat; Marinus de Regt van KatsMathilda de Die van Zierikzee; P. J. Heyboer van Maartensdijk. Vertrokken: Willem Heuseveldt naar Wissenkerke; Marinus Hoogerheide en gezin. n. Wissenkerke; P. Zandee naar Baarland. VOETBAL. Wemeldinge. Vrijdagavond speelde „Stormvogels n" een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen „Juliana" uit Goes. „Juliana" wist dezen wedstrijd met 20 te winnen. Zaterdagavond speelde het eerste elftal van Stormvogels een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Ajax H van Ier- seke. Ajax wist dezen wedstrijd met 3 2 te winnen. KORFBAL. Wemeldinge. De korfbalvereen. „We meldinge I" speelde Zaterdag een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Krabben- dijke I. De uitslag was 22. A.N.W.B.-REGELING 19 AUGUSTUS IN WERKING GETREDEN. te schrijven. Begin Sept. a.s. zal de be sturen der aangesloten vereenigingen een circulaire met verschillende mede- deelingen en het financieel jaarverslag worden toegezonden. Uitvoerig werden de enquetes, de laatste maanden door het bondsbestuur gehouden, besproken, uitgezonderd die over den financieelen toestand der kweekscholen, daar de inmiddels inge treden toestand niet veroorlooft pogin gen in het werk te stellen tot wijziging der subsidiebepalingen. Over e.v. te ver- leenen steun aan eenige leeraren, die in hun bezittingen zwaar getroffen zijn, zal spoedig een schrijven aan de aange sloten vereenigingen verzonden worden. Besloten werd een nog nauwer contact dan tot heden met de vereeniging van onderwijzend personeel aan Prot. Chr. Kweekscholen te verkrijgen. Schoolraad. De uitslag der verkiezing van drie le den van den Schoolraad door de school besturen is, dat bij eerste stemming zijn gekozen: Mr D. N. Breukelaar te Gro ningen en Ds W. H. den Houting te Hui- zum. In het derde district zal een twee de stemming moeten plaats hebben. Kruiningen. Geslaagd te Rotterdam voor het examen Spaansche Handelscor respondentie en voor „Mercurius"-diplo- ma der Ver. van Leeraren in de Han delswetenschappen Dhr Jan D. Wave- rijn Cz. alhier. Geslaagd voor diploma gemeente administratie dhr W. W. Meynen, tijde lijk ambt. ter Secretarie te 's Heeren- hoek. groentesoort, waarin de laatste jaren lang niet die aandacht werd besteed, welke ze verdient. Want de zwarte knol len, welke in October geoogst kunnen worden en zich in bakken met wit zand laten bewaren, zjn uitermate gezond en smakelijk. ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT Gisternacht is een Engelsch bombarde mentsvliegtuig in het Chaamsche bosch (N.-Br.) neergestort. De bemanning, bestaande uit vier per sonen, werd gevangen genomen. Het toe stel kwam uit de richting Duitschland. Trambotsing op lijn EdamVolendam. Op het baanvak EdamVolendam van de N.Z.H.T.M. zijn Zondag twee tramtrei nen op elkaar gebotst. De materieele schade is groot. Een wagenbestuurder werd gewond. De oorzaak is, dat de tram uit Edam een onveilig baanvak was opgereden. De botsing kwam hevig aan. Een wagen werd van voren geheel in elkaar ge drukt. Voor de passagiers liep het goed af. Zij kwamen met den schrik vrij. Moeder verdrinkt haar kind. In een vlaag van waanzin heeft Zaterdag te Amsterdam in den loop van den morgen, een ongeveer 40-jarige vrouw haar kindje van drie en een halve maand een meisje, in den Amstel verdronken. De daderes is gearresteerd. Doodelijk ongeluk. Vrijdag morgen is te Oisterwijk het 10-jarig jon getje H. uit Eindhoven, dat bij den heer S. logeerde, terwijl het een vlieger opliet tusschen twee auto's bekneld geraakt. Het knaapje werd met een zware her senschudding opgenomen. Zonder tot be wustzijn te zijn gekomen is het Zondag middag overleden. GILSEN. Vanochtend is op den rijks weg Breda-Tilburg een vrachtwagen die uit de richting Breda kwam en waarop ongeveer 18 werklieden zaten, door on bekende oorzaak met een flinke vaart tegen een langs den weg staande vracht wagen gereden. Drie personen werden gedood, twee werden zóó zwaar gewond, dat men voor hun leven vreest. Drie mannen liepen zware verwondingen op. TSJOENKING GEBOMBARDEERD. TSJOENKING. Een afdeeling, bestaan de uit ongeveer 36 Japansche vliegtuigen heeft vanmorgen Tsjoenking aangevallen. Door de neergeworpen bommen geraak ten verschillende huizen in brand. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND. BERN. De Generale Staf deelt mede, dat in den nacht van 18 op 19 Augustus vreemde vliegtuigen meerdere malen over Zwitsersch gebied hebben gevlogen. In verschillende plaatsen werd luchtalarm gemaakt. Op enkele plaatsen is ook de luchtdoel artillerie in werking getreden. Het on derzoek naar de nationaliteit dezer vlieg tuigen is nog niet beëindigd. DIEFSTAL VAN EEN LEGER AUTO. EEMNES. De gemeente-politie heeft Zondagnacht drie personen gearresteerd (twee uit Bussum en een uit Hilversum) verdacht van diefstal van een legerauto. VROEGERE GEZANT TE TOKIO AANGEKOMEN. TOKIO. De vroegere Japansche gezant in Den Haag, Ishii, is uit Nederland in Tokio aangekomen. Hij verklaarde, dat er in Nederland weer orde en rust heerscht. BERLIJN. Het luchtwapen behaalde op 18 Aug. nieuwe groote successen. Af- deelingen Duitsche vliegers vielen in Zuid- en Midden-Engeland voor den oor log belangrijke doelwitten met goed ge volg aan. Bj bomaanvallen op scheepsdoelen in het Kanaal gelukte het een koopvaardij schip van 4000 bruto registerton tot zin ken te brengen en andere schepen zwaar te beschadigen. Op verschillende plaat sen ontwikkelden zich hevige luchtge vechten. Den vijand werden zware verlie zen toegebracht. Vannacht werden ook met bommen bestookt: opslagplaatsen van brandstof, wapen-fabrieken, vliegvelden, havenin stallaties, enz. Bj alle aangevallen doelen konden zware branden en ontploffingen worden waargenomen. In de havens werden verscheidene schepen getroffen. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van 18 op 19 Aug. boven West- en Zuid-Duitschland. De geworpen bommen richtten geen groote materieele schade aan. De verliezen van den vijand bedroe gen 147 .vliegtuigen en 33 versper ringsballons, terwijl 36 Duitsche vlieg tuigen niet zijn teruggekeerd. Zooals reeds eerder werd gemeld, heeft de A.N.W.B. in samenwerking met de N.V. Alg. Reclame en Bewaarplaatsen Maatschappij en anderen een regeling ge troffen, welke eenerzijds de Nederland- sche Spoorwegen kan ontlasten van het vervoer van rijwielen en die anderzijds voor de reizigers een groot gemak betee- kent. Voortaan is het aan tal van stations mogelijk rijwielen te huren en het zal dus niet meer noodig zijn de eigen fiets per trein mee te nemen. Een borgstelling wordt niet gevraagd, indien men in het bezit is van een rij- wielhuurbewijs van den A.N.W.B., dat aan alle A.N.W.B.-kantoren voor Bonds leden verkrijgbaar is. Aan een bepaald station kan tevoren een fiets gereserveerd worden, zoodat men zeker is bij aankomst een rijwiel beschik baar te vinden. Reeds vijftig stations-rijwielbewaar plaatsen zijn bij de bovengenoemde rege ling aangesloten en zullen van Maandag 19 Augustus af huurfietsen beschikbaar hebben. Een lijst van de plaatsen, waar deze verhuurinrichtingen gevestigd zijn, is bij de A.N.W.B.-kantoren verkrijgbaar. Het aantal Bondsrijwiel-verhuurinrich- tingen zal geleidelijk worden uitgebreid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Borger, J. C. Rasch te Egmond-Binnen. Aangenomen naar Loenen a. d. Vecht, W. E. M. Hoekzema te Voorburg. Geref. Kerken. Aangenomen naar Oude Pekela, M. Hamming te Siegerswoudenaar Wans- werd, R. H. Kuipers te Oosthem. Examen steno en typen. Op 10 dezer heeft de Nationale Ver eeniging van Leeraren in Stenografie „Groote" examens afgenomen in steno grafie en machineschrijven. Voor steno-typist hadden zich 11 can- didaten aangemeld, die allen slaagden, n.l. E. J. Helder en M. Koetje, Vlissin- genD. Brouwer, Veere (lof)P. J. Louwerse, H. Vernooys, J. Boone, J. L.. den Hollander, W. N. van Miert, J. Jo- ziasse en J. M. Daniëlse, allen Middel burg en J. de Visser, Meliskerke. Voor typist slaagden alle 12 candi dates n.l. J. D. de Visser, Ritthem; C. J. Vader, Domburg; A. E. P. Meer- holz, L. Goedbloed, C. Boone, P. Zeyger en Th. Kamermans Jr, allen Vlissingen; P. v. d. Ameele (lof), P. Roose, M. P. van Leeuwen (lof), E. A. v. d. Boudt en E. J. Kögeler, allen Middelburg. Voor kantoorstenograaf Neder- landsch, 130 lettergrepen per minuut slaagden alle 7 candidaten, n.l. C. H. van Westen, S. Jonker, A. F. Meeuwse en C. H. J. Kok, allen Middelburg; J. J. M. Brijsse, J. C. Huser en E. Barent- sen, allen Vlissingen. Voor steno Duitsch 100 lettergr. per minuut slaagden de 2 candidaten; P. Geers, Middelburg en C. Meyers, Se- rooskerke. Voor Engelsch 100 lettergr. slaagde de candidaat P. Geers, Middelburg. Voor typen Duitsch 40 lettergr. per minuut slaagde de candidaat C. Meyers, Serooskerke en voor typen Nederl. 75 lettergr. per minuut de candidaat C. H. J. Kok, Middelburg. Bond van Prot. Chr. Kweekscholen. Te Utrecht kwam het bestuur van den bond van Prot. Chr. Kweekscholen bij een. Met het oog op de minder gunstige reisgelegenheid voor sommige deelen des lands en met het feit dat momenteel geen belangrijke punten behandeling vragen, werd besloten de jaarvergade ring voorloopig uit te stellen om zoodra de omstandigheden dit eischen, haar uit Naar aanleiding van de veelvuldige aanvragen om nu reeds aardappelen in voorraad voor den komenden winter op te slaan, acht men het in grossiers kringen noodzakelijk, ter algemeene bekendheid te brengen, dat het niet mo gelijk is om thans aardappelen langer dan een week te bewaren. Op het oogenblik zijn de aardappe len nog in het geheel niet betrouwbaar en het lijdt geen twijfel', dat de inge slagen voorraad geheel of gedeeltelijk onbruikbaar zal worden voor de con sumptie. Daarom wordt met aandrang gewaarschuwd, niet in aanbiedingen te treden. In tegenstelling tot de Engelsche ver wachtingen, dat het Europeesche vaste land als gevolg van een zeer slechten oogst en de daardoor verscherpte uit werking van de Britsche blokkade een hongersnood zal beleven, wordt van Duitsche zijde vastgesteld, dat er noch in Duitschland, noch in Europa een slechte oogst zal komen. Er valt op een middelmatigen tarwe oogst en een goeden tot zeer goeden peulvruchtenoogst te rekenen. In het gebied van het Groot-Duitsche rijk is de toestand zóó, dat er geen enkele aanlei ding tot bezorgdheid bestaat. Wat de andere landen betreft, heeft het Internationale Landbouwinstituut te Rome er reeds op gewezen, dat in heel Europa op een goeden middelmatigen oogst gerekend kan worden. Ook de oogstberichten uit de landen in Zuid-Oost-Europa luiden dienovereen komstig algemeen gunstig. O.a. wordt uit Boekarest geomeld, dat de vooruit zichten voor den maisoogst buitenge woon gunstig geacht worden. (A. N. P.) Wij lezen in het land- en tuinbouw- praatje van de Prov. Overijselsche en Zwolsche courant: Nu de grond door de overvloedige re gens van den laatsten tijd door en door vochtig is, is het nog een geschikte ge legenheid om ramenas te zaaien, welke dan in October klaar zijn. Men zaaie thans bij voorkeur ronde zwarte winterramenas of lange zwarte winterramenas. Eerstgenoemde soort vinden wij de beste voor amateur-groen tekweekers. Het zaad wordt breedwerpig uitge zaaid, zoodat de jonge plantjes direct al een behoorlijken afstand verkrijgen, dit bevordert een gedrongen groeiwijze met minder loofontwikkeling, zoodat de knol vormig verdikte onderaardsche deelen zich van het begin af aan kunnen vor men. Is de stand te dicht, dan krijgt men een slappe loofontwikkeling en ook een slechte wortelverdikking. Zijn de plantjes goed aan den groei, dan zal la ter uitdunnen in den regel noodig blij ken, daar de planten, om dikke knol len te kunnen maken, een behoorlijk eind bijv. 25 a 30 cm van elkaar moeten staan. Men lette erop, dat de grond voor het zaaien goed diep moet worden omgespit en losgemaakt. Versche stal mest mag niet gegeven worden, doch wel kan men vlak voor het zaaien een weinig patentkali, slakkenmeel en kalk- salpeter uitstrooien en diep inharken, waardoor men dikke saprijke knollen verkrijgt. Ramenas is een zeer ouderwetsche

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3