Heftige Duitsche luchtaanvallen op tal van punten. eerste blad Dr Coljjn naar Zeeland. Dagblad voor de Provincie Zeeland rogramma 'Moet dat zoo? 11111111 VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940 54c JAARGANG - No. 266 Verbond van Nederlandsche journalisten. Goedkoops margarine voor werkloozen. De ijzeren gordijnen van het afweergeschut zonder verliezen doorbroken. Grieksche mijnenkruiser getorpedeerd Amerlkaansch oordeel over de luchtslagen. De vluchtelingen in Frankrijk. overblijfselen der :en. (Foto Weltbild) ,Bramtje Meet". Koo- d voorn, voor f 2506. g 190.5 r) bouwland eind van de Joosses- Verhulsf Jz., landbou- voor f2136. 1 g 68.5 r) bouwland n noorden van perceel •hulst Jz., landbouwer 96, voor f 1477. 1 g 86.5 r) weiland, Kooper H. Hendrik- Koudekerke q.q. voor Koudekerke: 3t schuur en tuin aan ir Middelburg. Kooper ïerman te Koudekerke erf aan de Baan ach ter C. Bossehaart Nz. :erke, voor f 1420. Augustus 1940. 414,4 M. VARA-Uitz. gram. 10,00 Piano- Declam. 10,50 Gram. (opn.). 12,00 Orgel ram. 12,45 Ber. ANP. en solist. 1,45 Gram. 2,30 Declam. 3,00 m. (met toel.). 4,30 5,00 Fluit en piano. i,30 Esmeralda en so- met pianobegeleiding. ze huisdieren in moei- 'PRO: Cyclus „Groote en tijden". 6,45 Gram. en dag. 7,15 Ber. 7,30 7,50 Felicitaties. 8,00 •avour en Charme. 8,45 )0 De Ramblers. sgel. 9,50 Gram. 10,00 ANP., sluiting. S75 M. NCRV-Uitz. :h. 7,15 Ber. Eng. 7,3U .NP. 8,10 Schriftlezing Gew. muziek (gram). Canzonetta-sextet en Jng. 11,30 Gram. 12,3" ,5 Ber. ANP. 1,00 Zang ;n gram. 1,40 Gr» 2,15 Molto Cantabile Eng. 3,30 Gram. 4,00 gram. 4,30 Gram. 5, ,,15 Ber. ANP. 5,30 ,15 Ber. Eng. 0 Vragen van den dag 7,30 Reportage. »,u 1 Ber. ANP. 8,30 Ber. Cantabile. 9,15 B 10,00 Ber. Duits^ 10.3010.45, 11, iP in 1.15—1,30 Ber. Eng Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnnt 7 0, Qocs Postrekening 44155 Telefoon 2138 Bijkantoor Middelburg: Fa. Oockliniidcl j, J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Olrecteur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 8 cent Advertentiër. 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het is ons een vreugde te kunnen mel den, dat het wel zoo goed als zeker is, dat Dr Colijn op 3 September a.s. niet alléén naar Zeeland komt, maar dat met hem ook een der Christelqk-Historische voormannen het woord zal voeren. Ook in Zeeland hopen dus de volge lingen van Groen van Prinsterer ge meenschappelijk van hun Christelqk-na- tionale beginselen te getuigen. Evenals in andere provincies kan ook hier op een overgroote belangstelling worden gerekend. Van meerdere kanten werd ons daar om reeds de vraag gesteld, of het niet mogelijk is, dat niet alleen te Middel burg, maar ook te Goes een vergadering wordt gehouden. Dit zou èn in verband met de slechte reisgelegenheid èn in verband met de te verwachten groote belangstelling zeer zeker gewenscht zijn, wy hopen dat zij die met de regeling van deze zaak belast zijn, deze zeer ge rechtvaardigde en uit waarachtige be langstelling geboren wensch, in ernstige overweging zullen willen nemen. Overigens, hoe kan het anders, ver heugt het ons van harte, dat Antirevo lutionairen en Christelijk-Historischen ook hier gezamenlijk optrekken, dat zij, die in den grond der zaak één zijn, van die eenheid ook naar buiten laten blijken. de toekomst van ons volk wordt beslist, verantwoord moet worden geacht, dat in de eerste plaats de nadruk wordt gelegd op wat de Protestantseh Chris telijke groepen verdeeld houdt. Zou het niet meer gewenscht zijn tegen het gemeenschappelijke gevaar ook zooveel mogelijk gemeenschappelijk front te maken? Naar gemeld wordt, heeft de Raad van Voorlichting voor de Nederlandsche Pers besloten tot oprichting van een Ver bond van Nederlandsche Journalisten. Een zonderling bericht. De z.g. Raad van Voorlichting stelt zich o.m. ten doel de eenheid van ons volk te bevorderen en onnoodlge split sing tegen te gaan. Nu is er één beroep, waar van split sing zoo goed als geen sprake is, de journalistiek. Bijna alle journalisten zijn in de Ned. Journalistenkring georganiseerd. Hier is dus, zou men zeggen, het ide aal zoo ongeveer bereikt. Waarom dan tóch gepoogd wordt een nieuwe organisatie op te richten? Het antwoord ligt voor de hand. Nu de Journalistenkring getoond heeft zijn eigen karakter te willen handha- haven, wordt getracht daarnaast of daar overheen een andere organistie te stel len, om op diè wijze het gewenschte doel te bereiken. Zoo noodig tenkostevandeeen- heid. BONNEN NIET VOOR WINKELIER. De rijksdienst der levensmiddelendis tributie heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Ondersteunde of tewerkgestelde werk loozen en armlastigen en de daarmede gelijkgestelden kunnen voor het ver krijgen van goedkoope margarine en bak- en braadvet in aanmerking komen, ongeacht of zij in het bezit zjjn van vet- bonnen dan wel van boterbonnen. In sommige gemeenten worden door den plaatselijken distributiedienst, aan de instantie, belast met de distributie van goedkoope margarine en bak- en braadvet, na inlevering der bonnen, z.g. „toewijzingen" verstrekt. Dit is echter niet noodig aangezien margarine en bak en braadvet voor werkloozen en armlas tigen voorloopig op normale wijze als voorheen, zonder gebruikmaking van een toewijzing, by den rijksdienst der levens middelendistributie kon worden aange vraagd. Het innemen der vet- en/of boterbon nen behoort steeds plaats te vinden door de gemeentelijke instantie, belast met de distributie van goedkoope levensmidde len. Nimmer mogen de betrokkenen deze bonnen bij den winkelier inleveren. De kerkelijke instellingen van welda digheid, die gebruik maken van de ter zake geldende regeling betreffende zelf standige distributie aan haar onder steunden, zullen het door haar benoodlg- de kwantum margarine en bak- en braad vet slechts in ontvangst kunnen nemen tegen gelijktijdige overgave van het daarvoor benoodigde aantal vetbonnen en/of boterbonnen, welke zij van haar ondersteunden hebben verkregen. Het orgaan van de Staatkundig Gere formeerde partij heeft zich sinds de bezetting van ons land door de Duit- schers zorgvuldig van politieke beschou wingen onthouden. Wij maken daarop uit den aard der zaak geen aanmerking. Wat ons echter trof is dit, dat met uitzondering van de afwijzing van de Nederlandsche Unie op principiëele gronden - de eerste maal, dat van dezen regel wordt afgeweken, een scherpe aanval wordt gedaan op Dr Colijn, en het werk van Dr Kuyper en bet optreden van de heeren Colijn en Slotemaker de Bruïne. Alles wat sinds 10 Mei op het politieke erf gebeurde, werd geen aandacht waar- d'g gekeurd. De redactie van „De Banier" achtte het niet noodig om haar lezers tegen het optreden van de N.S.B. en soort gelijke bewegingen te waarschuwen. Maar onmiddellijk wordt bij het eerste optreden weer als van ouds de aanval op Pr°t' Christelijke groepen. Wij verlangen niet, dat over de be- ginsel-verschillen wordt gezwegen. Wiet minder dan vroeger is het nu °P de principes, waaruit men vr v°He licht te laten vallen. Maar wel mag worden gevraagd of - m deze dagen van hevige spanning menschelijkerwijs gesproken ook over Hevige luchtgevechten bij Dover. Het D.N.B. meldt uit BerlijnHet luchtruim boven Dover is ook gisteren weer het doel van heftige Duitsche luchtaanvallen geweest. Deze aanvallen waren in de eerste plaats gericht tegen de Britsche versperringsballons. De af weer der Engelschen was levendig, doch de pogingen, het luchtruim ontoeganke lijk te maken door salvo's van het af weergeschut, bleven vergeefsch. De snel le Duitsche Stuka's hebben deze ijzeren gordijnen zonder verliezen doorbroken. Uit binnengekomen berichten blijkt, dat vooral Spitfire-machines neergeschoten zijn. Het vliegveld van Hawkinge aangevallen. Terwijl Duitsche Stuka's het vliegveld van Hawkinge, ten Westen van Dover, aanvielen, is een hevig gevecht gele verd tusschen Messerschmidts en Spitfi res. By hun pogingen, den Duitsehen aanval af te slaan, verloren de Engel schen vier Spitfires, bovendien werden vier Hurricanes neergeschoten. alg opw?al'g.e Jeugdherberg „Vondelhof" te Amsterdam wordt ingericht ï°ütieco S^ns^tuu^ voor mansc5appen, waarmede het hoofdstedelijk rps wordt uitgebreid en die hoofdzakelijk uit de mariniers zijn gerequireerd. Foto Pax-Holland) De Engelschen hebben vergeefs ge poogd, den aanval op het vliegveld van Hawkinge te verhinderen. De Duit- schers plaatsten talrijke treffers. Eeni- ge loodsen staan in brand. De aanval van de Engelsche jagers op de Duitsche vliegtuigen was buiten gewoon hevig. Niettemin lieten de Duitsche machines zich onverstoorbaar uit de wolken vallen en voerden de op drachten uit. De Engelschen verloren 11 vliegtuigen, waarbij zeven Spitfires. Twee Duitsche duikbommenwerpers van het type Junkers 87 zijn nog niet op hun bases teruggekeerd. Dornier-bommenwerpers val len New-Castle aan. In den vroegen namiddag hebben gis teren 35 Dornier-bommenwerpers aan vallen op militaire installaties te New Castle gedaan. De haven was een der belangrijkste doelwitten. Op de wapenfabrieken van Vickers- Armstrong in Hepburn is een regen van bommen neergedaald. Verscheidene vliegvelden, loodsen en hangars in het graafschap Northum berland hebben veel van de Duitsche bommen te lijden gehad, een deel staat in brand. Op vele plaatsen in Midden-Engeland hebben zich hevige ontploffingen voor gedaan en zijn branden uitgebroken. Het Engelsche luchtdoelgeschut bereik te gedurende de Duitsche bomaanvallen geen enkel resultaat. Alle Duitsche toe stellen hebben ongehinderd hun op dracht kunnen volbrengen. Duitsche Stuka's boven Kent. Naar het D.N.B. verder van militaire zijde verneemt, hebben Duitsche Stu ka's begeleid door jagers, gisteren weer doelwitten in het Engelsche graafschap Kent aangevallen. In weerwil van het aanzienlijke verzet en de talrijke gevech ten tusschen Engelsche en Duitsche ja gers, konden de Duitsche gevechtsfor maties zonder eenig verlies in het En gelsche gebied doordringen. Door voltreffers zijn op het vliegveld Lympne drie hangars beschadigd. Op de startbaan werd een treffer geplaatst. Verscheidene stellingen van het luchtaf weergeschut stopten het vuren, nadat zq waren gebombardeerd. Alle Duitsche vliegtuigen zijn teruggekeerd naar hun steunpunten. Aanvallen boven den beneden loop van de Theems. De Duitsche luchtmacht heeft giste- ren ook aanvallen gedaan op militaire installaties aan den benedenloop van de Theems. In de streek van Sheerness, Chatham en Rochester, waar de mari newerven en tuighuizen zeer kwetsbaar liggen, hoorde men het vuur van het afweergeschut. Rustig vlogen de Hein- kel-bommenwerpers voort. Zy wierpen hun bommen met de grootste zekerheid op de belangrijkste doelen. Bq Tilbury is het tot hevige luchtgevechten geko men. Te 17 uur toonden de witte rookwolk jes van het luchtdoelgeschut aan, dat de Duitsche toestellen ook boven de Brit sche hoofdstad vlogen. Het geheele Theemsdal was getuige van den doelbe- wusten en door niets te stuiten Duit sehen luchtaanval, die alle militaire ob jecten met vernietiging bedreigt. De luchtdoelbatterqen by Cardiff, welks haven uiterst gevaariyk ligt, zyn ge alarmeerd, daar de Duitsche aanval ook Bristol met zyn vliegtuigfabrieken en Zuid-Wales bedreigt. Bombardement van vlieg veld In Yorkehlre. Het Duitsche eskader 104 meldt, het vliegveld Driffield in Yorkshire gebom bardeerd te hebben. Het bericht zegt, dat de hangars vernietigd en de kazer nes verwoest zyn. De Duitsche vliegtui gen werden aangevallen door 12 Spitfi res. De aanvallers werden herhaaldeiyk getroffen. Het Duitsche eskader leed geen verliezen. Driffield ligt ten Noor den van Huil, niet ver van deze plaats bevinden zich verscheidene nesten van jachtvliegers. De Duitsche aanval was een volkomen verrassing, waartegen het Engelsche luchtafweergeschut maar weinig kon uitrichten. Voor de Britsche jagers konden ingrypen was de aanval, die een vernietigend resultaat had ge had, reeds voorby. Het Engelsche afweerge schut faalt. Nader meldt het D. N. B. uit Berlqn: In Midden-Engeland zqn wederom tal- rqke vliegvelden en havens door Duit sche vliegtuigen aangevallen. De opera ties van het Duitsche luchtwapen in Z.- Oost-Engeland duren voort. Tusschen de bomaanvallen hebben de Engelsche jagers die de Duitsche vliegtuigen steeds weer in gevechten pogen te betrekken, weinig rust. Het falen van het Engel sche luchtafweergeschut wordt steeds duidelijker. De trefzekerheid van dit geschut is zoo gering, dat geen Duitsche eenheid zich hierdoor laat afbrengen van de ver vulling harer taak. De als laatste En gelsche nieuwigheid ingevoerde en veel besproken netten, die in de lucht ge schoten worden om de vliegtuigen van den vqand te strikken, blijken een kin derspelletje te zijn. Daar voor de verdediging van de En gelsche luchtruimte het luchtafweerge schut nauwelijks nog van beteekenis is, rust de geheele last van de afweer op de Britsche jagers. De Duitsche luchtaanval len van Woensdagnacht. Behalve de aanvallen boven Zuid-En- geland, welke gisternacht door Duitsche vliegerafdeelingen zijn gedaan, is het vliegveld Kinloss bq Elgin aan de Mo- ray-Firth met succes door bommen be stookt. In het zeegebied van Peter Head is een convooi aangevallen. Bij Aberdeen zqn stellingen van het luchtafweerge schut met succes gebombardeerd. Op het vliegveld Montrose, tusschen Aberdeen en Dundee zqn door bomtreffers ver scheidene branden veroorzaakt. OP DE REEDE VAN TINOS, DOOR EEN DUIKBOOT VAN ONBEKENDE NATIONALITEIT. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Athene: Gisterochtend in de Vroegte is de op de reede van Tinos liggende Grieksche kruiser Helli door drie torpedo's van een duikboot van onbekende nationali teit getroffen. De zwaar beschadigde kruiser poogde tevergeefs op het strand te loopen en zonk, nadat de ketelinstal laties waren ontploft. By de ramp is een van de opvarenden gedood; 29 man zqn licht of zwaar ge wond. Ook enkele burgers liepen ver wondingen op by de poging het schip aan den grond te zetten. Een vrouw aan den wal kreeg een beroerte. De mynenkruiser Helli was 2115 br. reg. ton groot. Het schip kwam in 1912 voor Chineesche rekening op een An-e- rikaanseho werf gereed en werd Fyoeng gedoopt. Twee jaar later werd het sohlp door de Grieksche regeering overgeno men, In 1926 en 1927 is het gemoderni seerd. Het D.N.B. meldt uit New York: De Amerikaansehe vliegtuigconstruc teur Seversky, schryft in een artikel voor United Press: Als Engeland den luchtoorlog verliest, heeft het den oorlog verloren. Enge land kan door luchtbombardementen op de knieën gedwongen worden. Daarom heeft ook de kwestie van het afstaan van vqftig Amerikaansehe torpedobootja- gers aan Engeland geen enkele betee kenis. Engeland gelqkt nu op een bele gerde vesting, welker verdedigers door de onophoudelqke aanvallen van een meerderwaardigen vqand uitgeput ra ken, wanneer door slecht weer niet een pauze intreedt. De Engelschen loopen gevaar hun voorraden uit te putten en door de inspanning lichamelqk en gees- telqk te bezwqken. Duitschland bezit een grootsche luchtmacht. Naar de Paris Soir meldt, hebben se dert 1 Aug. bqna 600.000 vluchtelingen het onbezette gebied van Frankrqk ver laten om naar hun woonplaats terug te keeren. Van 1 tot 10 Aug. zijn 245 trei nen met vluchtelingen de demarcatie lijn gepasseerd. In denzelfden tijd heb ben, naar het blad verder meldt, met auto's en vrachtwagens 184.000 men- schen het onbezette Frankrqk verlaten. Pep fiets en te voet deden dat 18.000 menschen. Onder de terugkeerenden bevonden zich 186.000 Belgen. De terugvloeiende beweging heeft zich sedert 10 Aug. in hetzelfde tempo voortgezet. Toch bevon den zich nog 3 tot 3.5 millioen Fransche vluchtelingen en 800.000 Belgen, als mede een millioen Fransche soldaten, wier woonplaatsen in de bezette Fran sche gebieden lagen, in het niet-bezette deel van Frankrqk. Een bewqs van dankbaarheid. De geëvacueerden uit Amersfoort, die in de oorlogsdagen te Broek op Langendqk waren ondergebracht, hebben aan het bestuur dier gemeente een ameublement geschonken voor de raadzaal van het nieuwe gemeentehuis. (Foto Pax-Holland)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1