Kerknieuws Ontstellend. Bekendmaking. Onderwijs Gemengd Nieuws Laatste Berichten Telegrammen Finantieele Berichten. „Vastrecht" moet worden verlaagd. VERGOEDING VERRICHTINGEN VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Kruiningen. Gisteren vergaderde de Raad dezer gemeente. Het verslag van deze vergadering kwam te laat voor dit nummer. WALCHEREN Vrouwenpolder. Op het strand dezer gemeente genaamd „Het Breezand" is het lijk aangespoeld van een Fransch vliegenier. j{| Van wie is de baby? In totaal werden gisteren 132 Britsche vliegtuigen vernield. 28 Duitsche vliegtuigen keerden niet terug. Hevig onweer gepaard met regen en hagelbuien boveu Spanje. Wolkbreuken richtten In Noord- Carolina groote schade aan. Adres van Utrechtsche K. van K. Da Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Utrecht heeft zich met een adres tot het college van B. en W. van Utrecht gewend, waarin geklaagd wordt over de huidige regeling voor het gebruik van electriciteit, Het is bekend, dat door de invoering van de Midden-europeesche tijdregeling veel minder kunstlicht wordt gebruikt. Ook is als gevolg van de verduisterings maatregelen veel minder licht gewenscht om uitstraling naar buiten te voorkomen, waarom dan ook de electriciteitsverbrui- kers hun gloeilampen buiten werking ge steld hebben. Het gevolg van een en an der is, dat een zeer groot aantal abonné's van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf geen of althans zeer weinig electriciteit voor verlichtingsdoeleinden gebruikt. Evenwel is tot nog toe het vastrecht tarief in Uitrecht ongewijzigd gehand haafd, hetgeen in de kringen van han del en nijverheid reeds aanleiding heeft gegeven tot vele besprekingen. De Kamer van Koophandel heeft zich dan ook tot tolk gemaakt van diegenen, die de huidige situatie onbevredigend vin- In het adres wijst de Kamer op de onbil lijkheid, dat door de bijzondere omstan digheden vastrechthouders veel te veel betalen. Voorts wordt in herinnering gebracht, hetgeen door het college van B. en W. van Amsterdam werd besloten in zake deze materie, waar, ingevolge een actie van gemeenteraadsleden, B. en W. een regeling troffen, dat aan vastrechthou ders die over een verbruiksjaar aan vast recht en kilowattprijs te zamen meer hebben betaald dan berekend volgens het lichttarief van Zty2 of 24 et. per K.W.U., op hun verzoek het verschil zal worden terugbetaald. In 'de hoofdstad is een re geling in voorbereiding, krachtens welke de^e terugbetaling zonder voorafgaand verzoek kan geschieden. De Utrechtsche Kamer van Koophandel acht een regeling, zooals door het ge meentebestuur van Amsterdam in uit zicht is gesteld, ook voor de gemeente Utrecht alleszins billijk. Zij zou het ten zeerste op prijs stellen, om te mogen ver nemen, in hoeverre het college van B. en W. van Utrecht bereid is, een soortgelijke regeling voor deze gemeente in overwe ging te nemen. gasten had welkom geheeten, hield hij in dichtvorm een keurige toespraak tot den jubilaris. Hij schetste diens verdiensten en wees vooral op diens aandeel in de stichting van het Tehuis „Vredebest". Hierna werd de thee aangeboden, waarna burgemeester Willemsen namens het college van B. en W. het woord richt te tot den jubilaris. Na eerst stil gestaan te hebben bij diens benoeming door den raad op 23 Juni 1900, wees hij op de bui tengewone beteekenis van het jubileum zelf, als op de bijzondere tijdsomstandig heden waaronder het jubileum herdacht wordt en stelde vooral in het licht de liefdadige zijde van het werk van den secr.-penningm. van een Burg. Armbe stuur. Hij feliciteerde den jubilaris, die door God 40 jaar is gespaard om zijn krachten in dienst der gemeenschap te stellen en wenscht hem en zijn echtge- noote toe dat zij nog vele jaren in goede gezondheid mogen doorbrengen. Dhr W. van Strien uit Goes sprak daarna namens de Vereen, van Burger lijke Armbesturen in Zuid- en Noord-Be veland en als collega. Oud-burgemeester Wabeke schetste de verdiensten van dhr Lindenbergh en wees speciaal op diens vriendschap en nauwe plichtsbetrachting. Dhr C. de Jonge Sr. uit Yerseke ver volgens als oud-collega het woord ne mend, wees op de aangename samenwer king, die hij steeds met dhr L. heeft ge had. Vooral met het oog op de pensi- oeneering van de secretarissen van het B. A. in het algemeen hebben zij beiden veel contact met elkaar gehad. Dhr Chr. Glerum, gem.-secr. van We- meldinge, sprak namens de gemeente ambtenaren, met wie de jubilaris gere geld contact heeft, welk contact steeds van aangenamen aard is. Dhr M. in 't Anker uit Schore sprak eere"lid van de vereen, van Burg. Armbesturen en als vriend. Hij bracht ooral naar voren de standvastigheid an het eenmaal ingenomen standpunt van den jubilaris. Ook dhr J. Polderman, als oud-voor- lav-er Vfn wenschte den jubi- 18 §eluk en herdacht de prettige wijze van samenwerking. De heer v. d. Male, larif van het tehuis, wenschte den jubi- in h 5® namens de ouden van dagen 111 het tehuis. de heer Lindenbergh de spre- vnm. ^gemeen dank had gezegd Wentrnvf vfle,ndelÜke woorden en geluk- zonrw en j0t,hem gericht en in het bij- wezpn tr W* en vriendschap had ge ren rio T16 J al die 3aren van de hee- den !i°vle en Wabeke heeft ondervon- ziin' An vervolgens een résumé van zuchten arheid, die hij niet al eerstp-in doorge^racht, al waren de gem&fn U?..dem aard der zaak niet best" 1J den bouw van „Vrede licht k inV°°r de ouden van dagen een den avondstond van hun leven. inzwamh6e?VGiSteren Paaseerden alhier door ?r beschadigden toestand, gesleept °r de Neepboot „IJsel", de motorsche- Verzoeken dienen, tijdig te worden ingediend. De aandacht wordt er op gevestigd, dat krachtens de verordening no. 49 van den Rijkscommissaris betreffende de vergoe dingen voor verrichtingen ten behoeve van de Duitsche Weermacht van 16 Juli 1940 de verzoeken om vergoeding voor deze zoogenaamde r.-verrichtingen moe ten worden ingediend bij de Nederland- sche gemeente binnen welker gebied de gene, die recht op vergoeding heeft, zijn woonplaats heeft, of, wanneer de gemeen te zelf iets verricht, door deze bij den commissaris van de provincie. De indiening dezer verzoeken moet ge schieden: a. ten aanzien van de r.-ver- richtingen, welke tot en met 30 Juni 1940 zijn geschied; in het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Augustus 1940; b. ten aan zien van r.-verrichtingen, welke na 30 Juni 1940 zijn geschied, uiterlijk op den 15den van de maand, volgende op die, waarin de verrichtingen zijn geschied. Op verzoeken, na afloop van de hierboven vermelde tijdstippen ingediend, wordt geen acht geslagen. Voor r.-verrichtingen, welke in de maand Juli zijn geschied, moet derhalve uiterlijk op den 15den Augustus 1940 een verzoek tot vergoeding zijn ingediend. pen „Albatros", „Anna" en „Schelde". Deze drie schepen waren in de oorlogsda gen te Sas van Gent tot zinken gebracht en zijn thans gelicht. Ze worden naar een werf in Holland gesleept. Driewegen. Loop der bevolking over de maand Juli: Ingekomen: Pieter Jo hannes de Nooijer en gezin, van O. en W. Souburg naar Driewegen 160 aFrangois Pieterse, van Ellewoutsdijk naar Drie wegen 134; Cornelia Lucasse, van Hoe- dekenskerke naar Driewegen 134. Vertrokken: geene. Oudelande. Op de Maandag gehouden vergadering van het kolenfonds „Ons Voordeel" waren 64 van de 192 leden te genwoordig. De secr.-penningm. deed re kening en verantwoording. Aangekocht waren 352 ton eierkolen, 10 ton stukko len en 10 ton nootjes; de inkomsten be droegen f 6516,41, de uitgaven f 5335,12, goed slot f 1181,19. Van een deel der ge leverde kolen zal f 0.10 per H.L. worden terugbetaald. lerseke. De laatste pannen, bestemd voor de oestercultuur, zijn voor dit sei zoen te water gelaten. Over het algemeen zijn dit jaar de pannen" later te water gebracht dam anders en naar op het oogenblik wordt aangenomen, zijn de pannen die het allereerst zijn wegge bracht, de beste. De scheepstimmerman van O. had Dinsdagmorgen het ongeluk, bij het ver richten van zijn werkzaamheden met een dissel in zijn hand te kappen. Dr Polder man verleende heelkundige hulp. De kreeftenvisschers zijn weer aan den gang en hebben hun korven uitgelegd. De visscherij gaat nog al, de prijs der kreeften is evenwel niet hoog, daar bij gebrek aan transportmiddelen de ver gunning niet vlot gaat. Ook levert de betaling uit het buiten land veel moeilijkheden, waaraan de handelaars nog moeten wennen. Elke be taling uit België moet per clearing plaats hebben. Op een moselboot, sedert het begin van den oorlog liggende in het kanaal van Zuid-Beveland te Wemeldinge, heb ben de zwaluwen een nest gebouwd in het kluisgat en een nest jongen grootge bracht. Een en ander heeft veel bekijks. Koudekerke. De vergadering van den voltalligen Raad stond Dinsdagavond on der leiding van den burgemeester, die met gebed opende. By de behandeling der ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat B. en W. nog geen termen aanwezig ach ten, toe te treden tot het Borgstellings fonds voor den Middenstand. Dhr de Kroo bracht verslag uit over het nazien van de gemeenterekening 1939, zoodat deze werd goedgekeurd. Het bedrag dat de gemeente over 1939 heeft uitgegeven aan de openbare lagere school volgens art. 55 bis der L.O.-wet, werd vastgesteld op f 498,06 en het be drag dat in verband met het gemiddeld aantal leerlingen: 51, is beschikbaar ge steld, op f 435,03 z.h.s. Voor de Geref. school op 'tdorp, de Herv. school op 'tdorp, de Geref. school op 't Zandt en de Herv. school op 't Zand werden de bedragen vastgesteld op f 1440,81 als voor vergoeding in aanmer king komende kosten en f 1216.94 als be drag der vergoeding over 1939f 875,22 en f 841,62f 714,81,en f 395,55, f 826.53 en f 696,61, De begrooting 1941 van het Burg. Armbestuur met een subsidiebedrag van f 5700, werd eveneens z.h.s. goedge keurd. Aan het bestuur der Geref, school op 't Zand werd f 29.35 beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van nieuwe gordij nen. De verlaging van de verschuldigde vergoeding voor de aanwezigheid van benzinepompen op gemeentegrond werd gesanctionneerd. Ook werd het raadsbesluit van 30 April 1940 tot het aangaan van een geld- leening ter uitbetaling van de kostwin nersvergoeding ingetrokken. Na aanbieding der gemeentebegroo- ting werd z.h.st. besloten de vereenigin- gen, die niet regelmatig gebruik hebben kunnen maken van het verenigingsge bouw op 't Zand huurverlaging te verlee- nen. Na eenige discussie werd z.h.s. beslo ten door middel van J. Knegt Zonen een herverzekering tegen brand en storm te sluiten bij een andere Hollandsche maatschappij. Bij het aanbrengen van een telefoon cel bij Lommerrijk, waarnaar dhr Lorier bij de rondvraag informeerde, is het wachten op P.T.T. Op de vraag naar de verbetering van den Dishoekschen klei weg antwoordde de voorzitter, dat dit op hun verzoek gedaan is door de omwo nenden op te prijzen wijze. In 't algemeen is reparatie van gemeentewegewel ge wenscht. Naar aanleiding van een vraag van dhr de Kroo over de buisleiding in de Vlissingsche straat, merkte de voorzit ter op, dat het beter is, als deze in den openbaren weg ligt. De aansluitingen blijven gehandhaafd. Er zal onderzocht worden of de leiding dreigt te verstop pen. Hierna sluiting. Geref. Kerken. Bedankt voor Katwijk a. d. Ryn, H. de Valk te Stellendam en Melissant. De wacht aan de kust. Zwaar Duitseh geschut beschermt den ingang van een der Fransche havensteden. (Foto Weltbild.) DsMrW. van Griethuy- s e n f. In den ouderdom van 71 jaar is te 's Gravenhage overleden Ds Mr W. van Griethuysen, oud-griffier van het gerechtshof aldaar. De overledene dien de van 1894 tot 1897 de Ned. Herv. Gem. te Domburg; daarna diende hy tot 1918 de Indische Kerk. In de „Baarnsche Kerkbode" vertelt ds J. Bos van blijde en droeve ervaringen die hij als veldprediker heeft opgedaan. In die functie heeft hij samengewerkt met veldpredikers van alle Kerken, met wie men anders nooit in aanraking komt; er was contact met comité's voor militai re tehuizen van gemengde samenstelling en onder de militairen bevonden zich Christenen van allerlei kleur. De heer lijkheid van de eene Heilige Algemeene Christelijke kerk werd veel beter gezien en beleefd dan ooit het geval was. Maar er waren ook droeve ervaringen. „De meerderheid van onze Gereformeer de menschen zelfs heeft in dienst ge toond, niet op eigen beenen te kunnen staan, niet sterk genoeg om de verlei ding weerstand te bieden. Is het niet ont stellend, dat van de tien er geen twee waren, die een Bijbel bij zich hadden ge stoken toen de mobilisatie uitbrak? Dat er voorzitters van Jongeiingsvereenigin- gen waren, die opeens nergens meer aan deden, in geen kerk of samenkomst ver schenen? Dat er op een bataljon van 900 man, waaronder zeker 200 Christelijken, geen dagelijksche Bijbellezing in stand kon worden gehouden, omdat er door el kaar geen drie per dag aan deelnamen? Dat er zelfs ouderlingen en diakenen ge vonden werden, die maanden lang geen kerkgebouw bezochten, en zich censurabel maakten door hun gedrag? Dat ik keer op keer keurig Gereformeerde mannen met gezinnen al, in de cel heb moeten bezoeken, die er maar stiekem vandoor gegaan waren naar huis en dan nog hoogst verontwaardigd dat ze gestraft werden?" We staan hier voor een ontstellende veruitwendiging (zoo voegt het Chr. So ciaal Dagblad hier aan toe). Nu blijkt, dat velen den Bijbel eigenlijk nooit beze- DISTRIBUTIE-BESCHEIDEN. De directeur van den distributie-dienst te Middelburg maakt bekend, dat van hen, die tijdelijk in het buitenland ver blijven, alle uitgereikte distributie-be scheiden onverwijld moeten worden inge leverd op het distributiebureau. De directeur voornoemd, H. P. STAAL. PUBLICATIE. De Burgemeester van Middelburg, gezien het schrijver van den Secreta ris-Generaal, wnd. hoofd van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken, d.d. 8 Augustus 1940, nr 19772, afd. B.B.; gelet op artikel 12 der wet betreffende bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen (wet van 23 April 1936, Stbl. 302) besluit te bepalen: dat met ingang van heden in deze gemeente tusschen 23.00 uur en zonsop gang geen electrische trams meer mo gen rijden. Overtreding van dit verbod wordt ge straft overeenkomstig de bepalingen van aangehaalde wet. De Burgemeester voornoemd, DE BORDES. Middelburg, 13 Aug. 1940. ten hebben. We twijfelen er niet aan, of over deze dingen zal nog wel eens met grooten ernst worden gesproken en de vraag zal niet kunnen uitblijven: „man nen broeders, wat zullen wij doen?" Laat ons nu voor één ding voorzich tig wezen. We loopen gevaar, over de hier ge noemde menschen een groot woord te spreken, zonder ons te bezinnen op de vraag: hoe zouden we in de dagen der mobilisatie ver van huis en kring, zelf gehandeld hebben? Zouden we zelf voor beelden geweest zijn van Godsvrucht en beslist Christelijken levenswandel? Meer dan ooit komt het thans aan op het beleven van de waarheid, die we be lijden. Dat wijzelf dan in de eerste plaats goede en getrouwe dienstknechten en dienstmaagden bevonden mogen worden. Want indien het zout smakeloos wordt, waarmede zal het gezouten worden? Het deugt nergens meer toe- Te Dordrecht slaagde voor het exa men gemeente-administratie de heer A. P. Dochheer, ambtenaar bij den distri butiekring te St. Laurens. Geslaagd voor het praktijkexamen Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, de heer J. A. v. Moolenbroek te Mid delburg. WAPEN DER MARECHAUSSEE. Reorganisatie en uitbreiding. Gedurende de eerste weken is een groot aantal jongelui van het militaire dienstvak overgegaan naar het wapen der Marechaussee. Voordien bestond het slechts uit ruim 1000 officieren, onder officieren en manschappen, over het ge- heele land verdeeld. Als regel werd het commando over een brigade gevoerd door een opperwachtmeester, die zijn aanstelling pas na een. zeker aantal ja ren ontving. In dezen gang van zaken is thans, naar De Tijd meldt, een beduidende ver andering gekomen. Om te beginnen is het corps met 3000 officieren, onderoffi cieren en manschappen uitgebreid. De ze zullen, na een goede opleiding, bij de verschillende brigades worden ingedeeld, wat tot gevolg zal hebben, dat groote brigades ontstaan, met aan het hoofd een luitenant. Zoo moet het in de bedoeling liggen bepaalde brigades uit circa 100 personen samen te stellen. Ook zullen eenige nieu we divisies worden gevormd, o.m. te Zwolle. De bevordering der onderofficieren wordt door dezen gang van zaken be- langrijk verhaast. Vóór de bezetting van Nederland was het wapen der marechaussee een mili tair corps, doch ook dit is veranderd. Het is thans een burgerlijk politie-insti- tuut geworden, dat zich echter niet uit sluitend en ook niet in de eerste plaats met vervulling van dagelijksche politie diensten bezig zal houden. Man bij twist gedood. In een hall van een automatiek in de Lut- tekestraat te Zwolle is iemand uit Kam pen doodelijk gewond met een mes door een bewoner van Zwolle en kort daarna in het Sophia Ziekenhuis overleden. Beide mannen hadden reeds eerder on- eenigheid gehad in een dancing, naar 't schijnt om een vrouw. Buiten hebben zij den twist voortgezet, waarbij de Zwolle naar den Kampenaar plotseling met een mes in de borst stak. De dader is gearresteerd en heeft aan de politie een bekentenis over zijn daad en motieven afgelegd. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. DE PRESIDENT VAN DE HAAGSCHE RECHTBANK DOET UITSPRAAK. DEN HAAG. Vandaag heeft de presi dent der Haagsche rechtbank uitspraak gedaan in kort geding tusschen de fa milies S. en v. d. W. betreffende de baby die op 10 Mei na den bominslag in de Bethlehemkliniek alhier in ontvangst is genomen door de familie v. d. W., doch waaromtrent de familie S. beweert, dat de baby van haar is. Het vonnis van den president was zeer uitvoerig geargumenteerd en de voorle zing daarvan duurde bijna een half uur. De president heeft op grond van de tal rijke getuigenverklaringen bevolen, de afgifte van het kind aan de familie S. en dit vonnis uitvoerbaar verklaard by voorraad. BERLIJN. D.N.B. Het is thans moge lijk een overzicht te geven van de suc cessen der Duitsche vliegers in den strijd tegen de Engelsche luchtmacht. In totaal zijn gisteren 132 Britsche vliegtuigen vernield, waarvan 74 in luchtgevechten boven het Kanaal en de Britsche eilanden. Vijftien vliegtuigen werden bij hun pogingen Aalborg aan te vallen door Duitsche jagers neergescho ten en door het luchtdoelgeschut werd er by Aalborg nog een neergehaald. Door het Duitsche luchtafweergeschut werden boven Duitseh gebied of door Duitsche bommenwerpers op Britsche vliegvelden 42 Britsche vliegtuigen ver nield. 28 Duitsche vliegtuigen keerden van vluchten over het vijandelyk gebied niet terug. BRITSCHE MIJNENVEGERS GEZONKEN. LONDEN. D. N. B. De Britsche admi raliteit deelt mede, dat de mijnenvegers „Tamarisk" en „Pyrope" bij een vijan delijken luchtaanval zoodanig werden beschadigd, dat ze gezonken zijn. NEDERLAND EN JAPAN. TOKIO. Vandaag is een Japansche economische commissie naar Neder- landsch-Indië vertrokken. Boven verschillende provincies van Spanje heeft zich gisteren een hevig on weer voorgedaan, gepaard gaande met hevige regen- en hagelbuien. Veel vee werd door den bliksem ge dood. De beken, die door de langdurige droogte bijna geheel droog waren, zwol len zóó sterk, dat ze buiten de oevers traden. ASHEVILLE. (Noord-Carolina.) D. N. B. Wolkbreuken hebben in de bergdalen in het Westen van den Staat, overstroo mingen veroorzaakt, waardoor geweldi ge aardverschuivingen ontstonden, brug- BEURSBERICHTEN. Koersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V., te Goes. Nederland 19401 98 Nederland 1940II 92 M. Nederland 1938 3-372 pet. 833/s. Nederland 1937 3 pet. 77 yt. Nederl. Indië 1937 I 3 pet. 757z. Nederl. Indië 3 pet. A 7372. Kon. Petroleum 186187. Alg. Kunstz. Unie 797280. Philips Gloeil. 156157. Amsterd. Rubber 173. Ned. Scheepv. Unie 111. Anaconda Copper 187z19. Bethl. Steel 607s. Lever Bros 79. H. V. A. 324. Rep. Steels 15^. Vandaag opende de beurs over de heele linie wat lager, behalve Staats fondsen, die bijna 1 pet. hooger waren. Al spoedig werd de aankoopbewegng her vat en A.K.U.'s wisten op te loopen tot 80 pet. en daardoor boven de slotkoersen van gisteren te komen. De advieskoers voor olie, die eerst 179 luidde, werd verhoogd tot 186terwijl Philips 157 golden. De meeste Amerika nen hebben zich weinig van de scherpe koersdaling in Wallstreet aangetrokken en alleen staalwaarden werden lager ge adviseerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3