NACHTELIJKE BOMBARDEMENTEN DOOR ENGELSCHE VLIEGTUIGEN. Toewijzing extra rantsoen suiker Op bon 74. China en Japan. „Geeft hun handgranaten". Uit de Provincie Gewijzigde dienstregeling Spoorwegen. vannacht In opeenvolgende golven be- lengryke militaire objecten op het eiland Maltn, hebben aangevallen. Alle forma ties dedsc eerst met veel succes een aan val op de petroleumopslagplaatsen van Marsa Cirocco en Calafrana en daarna op de wapenopslagplaatsen. Politieke commissarissen in het Roode Leger afgeschaft. Het vliegtuigongeluk in Australië. Derde verjaardag van uitbreken van den oorlog. Vroegere Pooische staatsbedrijven onder één leiding. De van Engelsche zijde verspreide me- dedeelmgen omtrent de onlusten in N. De hoofdstad en diverse andere plaatsen getroffen. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND Een Jubileum. Nadat da voorzitter, dhr H. Dekker, - I Na den eersten aanval werd een hevi ge brand geconstateerd, die meer dan een half uur aanhield. Naar te Moskou officieel verluidt, heeft de Sowjetregeering in verband met de jongste veranderingen in den opbouw van het roode leger, het regle ment betreffende de politieke commis sarissen in het Roode leger en de vloot voor afgeschaft verklaard. De instelling van de politieke commis sarissen, welke sinds 1937 bestond, heeft, zoo luidt de motiveering van deze maatregel, haar taak vervuld. De na-» druk moet thans gelegd worden op de nieuwe positie van den militairen com mandant als een met volkomen bevoegd heid bekleeden bevelhebber van de troep. Evenals voor 1937 zullen voor de politieke werkzaamheden in alle forma ties van het roode leger en de vloot z.g. plaatsvervangers van den commandant voor den politieken arbeid benoemd worden, die aan den militairen comman dant ondergeschikt zijn. De controle op de uitvoering van de politieke scholing en actie in het Roode leger en de vloot wordt overgelaten aan de z.g. oorlogs raden welke by de militaire districten en by de legerafdeelingen bestaan, in welke raden naast de militaire bevel hebbers ook gevolmachtigden der poli tieke richting van het leger alsmede van de party vertegenwoordigd zijn. Het D.N.B. verneemt uit Londen: De Australische autoriteiten die bij het vliegongeluk nabij Canberra om het leven zijn gekomen, bevonden zich, naar te Londen verluidt, op weg naar een kabinetszitting in Canberra. Het vlieg tuig is in de nabijheid van het vliegveld van Canberra verongelukt. Het is vol komen uitgebrand. De verongelukten zijn de Australische minister van luchtvaart, de minister van landsverdediging, de president van den uitvoerenden raad, de chef van den ge- neralen staf, zyn adjudant, een secreta ris en vier leden der bemanning. In aansluiting op het bericht van de Engelsche radio wijdde de Britsche mi nister voor de dominions persoonlijk eenige woorden aan de nagedachtenis van de om het leven gekomenen. Hy wees er daarby op, dat het verlies van deze autoriteiten voor de Britsche de fensie een zwaar verlies beteekent. Aan den vooravond van den derden verjaardag van het uitbreken van den oorlog te Sjanghai heeft maarschalk Tsjiang Kai-sjek een in de eerste plaats tot de Chineezen te Sjanghai en in de bezette gebieden gerichte verklaring af gelegd, waarin hij de vastbeslotenheid tot uitdrukking brengt om den tegen stand voort te zetten. De derde verjaardag van het uitbre ken van de vijandelijkheden bij Sjang hai is, naar Domei meldt, rustig ver- loopen. Geen enkel anti-Japansch strooi biljet is verspreid. Alle kantoren, win kels, eethuizen en andere handelszaken waren gewoon geopend. De Japansche troepen ensceneerden een spiegelge vecht in de straten van een der buiten- wyken. In een hoofdartikel van de Daily Ex press, dat als titel draagt „geeft hun handgranaten", komt de oorlogsmenta liteit van Engeland duidelyk tot uit drukking. In dit artikel wordt o.m. ge zegd: „Het aantal werkloozen in het steenkoolgebied stijgt met 15.000 man. Vele arbeiders weten met dynamiet om te gaan. Zy weten, hoe men bruggen opblaast en hoe men handgranaten moet gebruiken. Zy zouden voortreffelyke stryders in een volksoorlog zyn". Het D. N. B. meldt uit Koningsber gen: Gouverneur-generaal Dr Frank heeft by een ontvangst van vooraanstaande vertegenwoordigers der Duitsche gebie den in het Oosten meegedeeld, dat een centraal instituut zal worden opgericht, dat alle vroegere Pooische staatsbedrij ven onder één leiding zal vereenigen. Men zal van Duitsche zyde alles doen om de productie der delfstoffen, zooals yzer en petroleum, waaraan tot dusverre weinig gedaan is, te vergrooten. Dr Frank verklaarde verder, dat de aansluiting der waterwegen van het gou vernement-generaal aan het Russische kanalennet, die tot stand zal komen in het kader van de uitbreiding van het Weichsel-systeem, een aanzienlyke toe neming van het handelsverkeer in het oosten belooft. GEEN ONLUSTEN IN ALBANIË. (taliaansche tegenspraak. Albanië worden volgens het D. N. B. van officieele zyde tegengesproken. Wellicht zullen eenige buitenlandsche journalisten naar Noord-Albanië worden vervoerd om zich ter plaatse ervan te kunnen overtuigen, dat in Albanië rust en orde heerschen. INTERNATIONAAL MILITAIR OVERLEG TE SJANGHAI. Nu Britsche troepen worden terug getrokken. Vice-admiraal Takeda, de commandant van de Japansche landingstroepen, heeft volgens Domei, de commandanten van de buitenlandsche garnizoenstroepen voor 15 Aug. a.s. in conferentie byeen geroe pen, teneinde de gevolgen van het terug trekken der Britsche troepen uit Sjang hai te bespreken. WEER TELEGRAMMEN EN TELEFOON NAAR ONBEZET FRANKRIJK. Ook naar Fransche overzeesche gebieden Naar uit Vichy wordt gemeld, zijn naar het onbezette deel van Frankrijk weer telegrammen en telefoongesprekken toegelaten, alsmede naar de Fransche koloniën, protectoraten en mandaatsge- bieden. Telegrammen naar het buitenland kunnen zonder toestemming van de post- autoriteiten van het betreffende depar tement worden aangeboden. 50 MILLIOEN FRANCS VOOR GEVLUCHTE BELGEN. Nog ruim een millioen vluchtelingen In Zuid-Frankrijk. Voor de verpleging van de in kam pen in Frankryk vertoevende Belgen is thans een crediet beschikbaar gesteld van 50 millioen francs. Op het oogen- blik worden eiken dag ongeveer 20.000 vluchtelingen van Zuid-Frankryk naar België terug gevoerd. Er zijn thans in Zuid-Frankrijk nog plm. 64.000 jonge Belgische burgers, 50.000 soldaten en ongeveer een millioen andere vluchtelin gen. BOSCHBRANDEN IN CALIFORNIA De wouden in Zuid-Californië, die ten gevolge van de aanhoudende hitte ge heel zyn uitgedroogd, worden thans door groote boschbranden geteisterd. Tevergeefs pogen 2500 mannen van den arbeidsdienst, boschwachters en burgers deze branden te bestrijden. De grootste brand woedt op 30 km van Santa Bar bara in het nationale park Los Padres, waar reeds 8000 morgen bosch, alsmede talryke zomerhuizen zyn verwoest. Het A. N. P. meldt: Kort voor twee uur zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag door Engelsche vliegtuigen tal ryke brand- en explosieve bommen op verschillende gedeelten van de hoofd stad geworpen, waardoor in de buurt van de Da Costakade, Jacob van Len- nepkade, de Kinkerstraat en het Para- mariboplein talrijke branden, naar schat ting 20 tot 25, zyn ontstaan. Aan den overkant van het IJ in den Kometensingel (Oostzaan) is een explo sieve bom in het water terecht gekomen waardoor de wegberm is beschadigd, andere op pleintjes, zoodat ruiten en deu ren van omliggende perceelen werden vernield. Slachtoffers vallen daar niet te be treuren. Op het Paramariboplein zyn de per ceelen 60 en 44 door brandbommen ge troffen en in brand geraakt. Op het Su- rinameplein zyn een of meer brandbom men in den grond geslagen. Het perceel Paramariboplein 22 is door een explo sieve bom geraakt, welke door het dak naar binnen sloeg en op de benedenver dieping is blijven liggen. De bom is niet ontploft. Men vreest, dat het een tyd- bom is. Onder leiding van hoofdinspec teur Glasius van het bureau Overtoom is de omgeving van het huis over een afstand van 50 m ontruimd en uiteraard afgezet. Ook daar vallen geen slacht offers te betreuren. De meeste bommen, in hoofdzaak brandbommen, zijn terecht gekomen in de buurt van de Van Lennep- en de Da Costakade. Het perceel Da Costakade 197 werd door een brandbom getroffen, welke door de 3e, 2e en le verdieping heensloeg en een uitslaanden brand ver oorzaakte. Drie hoog was onbewoond, de bewoners van twee hoog zyn gevlucht, van de bewoners van één-hoog is niets bekend. In de benedenverdieping was een café gevestigd. Dit perceel heeft zeer groote brand- en waterschade opgeloopen. Een aan de Da Costakade liggende kolen- schuit werd eveneens geraakt en vatte vlam. Het perceel Jacob van Lennepkade 52 heeft brandschade aan de 3e verdieping opgeloopen. Op den hoek van de Jac. van Lennepstraat en de Da Costakade beeft een brandbom een 2e en een 3e verdieping doen uitbranden. In het per ceel Jac. van Lennepstraat 54 is een brandbom ingeslagen, welke doordrong tot de 2e verdieping. De bewoners kon den met behulp van water en dekens de bom onschadelyk maken. Perceel Kin kerstraat 71 is eveneens door brandbom men geteisterd, evenals de perceelen Kinkerstraat 74 tot 80. Voorts werden aan de Da Costakade getroffen de perceelen 132, 161, 177 en 199. In het perceel 177 viel de brandbom in de slaapkamer van drie kinderen. De ouders van deze kinderen hadden zich nog niet ter ruste begeven en waren in staat met hun kroost veilig het huis te verlaten. De woning brandde geheel uit. Hier woonde de familie Van Ree. Er valt bij dit bombardement een slachtoffer te betreuren. Het is de 61- jarige werklooze J. de Kruif, die zich reeds met zijn vrouw had ter ruste be geven, toen de brandbom enkele centi meters naast het ledikant aan zijn zijde insloeg. De man werd onmiddellijk door het vuur getroffen en was vrijwel op slag dood. Zijn vrouw, die naast hem sliep, kreeg slechts enkele brandwonden aan de armen. Hetl Wilhelminagasthuis is bijzonder hevig gebombardeerd, hoe wel het een groot Roode Kruisteeken op het dak heeft, dat door de vliegers ge zien moet zijn door middel van de door hen. uitgeworpen lichtkogels. Het zieken huis werd getroffen door een groot aan tal brandbommen, waardoor vooral de oogheelkundige en tandheelkundige kli niek zwaar beschadigd werden. Groote bommentrechters van twee' tot vijf me ter middellijn, zyn geconstateerd; het mag een wonder heeten, dat niet talrijke menschenlevens te betreuren zijn. In den tuin van perceel Da Costakade 130 werd door een agent in burger het begin van brand door een brandbom ge constateerd. Het vuur was spoedig ge- bluscht. Op Da Costakade 169 is een brand bom op de 2e verdieping in een bed te recht gekomen en heeft daar brand ver oorzaakt. Deze is door de luchtbescher ming gebluscht. Een electrische boven leiding van de tram in de Bilderdijk- straat is eveneens vernield. Bovendien heeft een bom in deze straat in het as falt een gat geslagen. Van het perceel hoek Bilderdykstraat -Kinkerstraat is de 3e verdieping door brand beschadigd. Van Bilderdijkstraat perceel 182 zyn de slaapkamer, huiskamer, het magazijn en de werkplaats uitgebrand; bovendien een binnenbrandje in perceel 198 Bilder dijkstraat. Uiteraard bood de duisternis de brand weer groote moeilijkheden. Het was vol komen onmogelijk een overzicht van het gebeurde te krijgen, en dit vereischte af zonderlijk optreden, waardoor zeer veel materiaal uitgezet moest worden. De straten waren bedekt met slangen, na korten tijd door het bluschwater in be ken veranderd. Zeer veel van het bran dende huisraad was naar buiten gewor pen, waardoor enkele straten hier en daar vrijwel onbegaanbaar waren. Onder de bewoners van de Van Lennepbuurt heerschte uiteraard de grootste versla genheid. Zoo goed en zoo kwaad als het ging waren de bewoners van de getrof fen perceelen bij buren, die er beter af gekomen waren, ondergebracht. Nie mand was meer te bed, iedereen had zich aangekleed en was de straat opgegaan. Overal stond men in groepen het ge beurde te bespreken. Een factor, welke het onderzoek zeer bemoeilykte, was, dat vele bewoners van getroffen percee len in hun angst waren gevlucht, zoodatt vaak de brandweer en politie niet te we ten konden komen, wie nu eigenlyk het huis bewoonde. De brandweer was spoedig overal het vuur meester en rukte omstreeks 4 uur jn, al bleven hier en daar posten achter. Dat de schade vele duizenden guldens zal beloopen, laat geen twyfel. Voorts zyn, aldus het A. N. P., in den nacht van Maandag op Dinsdag om half één, vermoedelyk tengevolge van een luchtgevecht tusschen een Engelsch en een Duitsch vliegtuig, eenige brandbom men uit het Engelsche toestel neerge komen in het dorp Staphorst na- b y Meppel. Daarby werden twee boerderyen, bewoond door de landbou wers J. Stens en J. Bloemert door brand bommen getroffen. De bewoners konden zich in nachtgewaad in veiligheid bren gen. Eenige kalveren en varkens kwa men in de vlammen om, welke weldra uit de boerderij sloegen. De Staphorster brandweer slaagde er in een derde perceel, waarvan het dak vlam had gevat, te behouden. Bommen op Den Helder. Ook in Den Helder is het gisternacht onrustig geweest. Om ongeveer 11 uur begon Maandagavond het afweergeschut te werken voor het terugdrijven van En gelsche vliegtuigen, die boven de stad kwamen. Zwaar donderde het geschut: het was met de rust van de menschen gedaan. Het gelukte telkens de vlieg tuigen te verjagen. Toch zijn nog enkele bommen op het terrein van de heer Oort- gysen, bij de Fabrieksgracht terecht ge komen en die hebben de noodige ravage teweeggebracht. Honderden ruiten moes ten het weer oatelden, Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Bommen op Wierigen. In den nacht van Maandag op Dins dag is op het westerdeel van Wieringen een Engelsche bom gevallen, welke veel schade heeft aangericht. De houten wo ningen van de families Speur en Kamst werden het zwaarst getroffen. De 16-ja rige zoon van Speur werd op slag ge dood. De heeren Speur en Kamst werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Alkmaar gebrcaht. De heer Kamst ver keert in levensgevaar. Andere huizen in den omtrek werden zwaar beschadigd. Verschillende bewoners daarvan bekwa men lichte verwondingen. Ook bommen op Amsterdam-Noord. Engelsche vliegtuigen vlogen in den nacht van Maandag op Dinsdag boven Amsterdam-Noord en wierpen op ver scheidene plaatsen brand- en brisant bommen uit. Vier bommen kwamen te recht in den Noorder-IJpolder, in volks tuintjes nabij Tuindorp-Oostzaan, waar een tuinhuisje geheel en enkele andere gedeeltelijk werden vernield. Drie bom men explodeerden terstond, een vierde was gisteren nog niet tot ontploffing ge komen. Van een groot aantal woningen in de nabyheid werden de ruiten ver nield. Op een naby liggend zandterrein vielen elf lichtkogels, waarvan er drie niet ontbrandden. Personen werden ge lukkig niet getroffen. Gisternacht hebben Engelsche vlieg tuigen een aantal bommen op de ge meente Loenen aan de Vecht neergeworpen. In de buurt en ook wyd en zijd in den omtrek is geen enkel mili tair doel aanwezig, zoodat deze bommen lukraak werden uitgeworpen. Gelukkig kwamen de bommen in een weiland te recht, waar slechts geringe schade aan gericht werd. Van woningen, die hon derden meters van de plek, waar de bommen terecht kwamen, verwyderd la gen, werden de ruiten, alsook verschil lende dakpannen vernield. Daar men vermoedt, dat er tydbom- men zijn uitgeworpen, heeft de politie het weiland afgezet. Het A. N. P. meldt voorts, dat ook nog Engelsche bommen zijn neergeko men teCastricum, Noord- Schermer en Assendelft. Wat Castricum betreft werd de vrou wenkliniek Duin en Bosch onder Bak- kum aangevallen. Er worden daar in hoofdzaak geesteszieken verpleegd. Van de vier bommen, die geworpen werden waren twee voltreffers. Twee vrouwen werden gedood, twee zwaar gewond. Nog zeven patiënten liepen verwondingen op. Het gebouw zelf werd zwaar beschadigd Het gebouw droeg, aldus het A. N. P. het kenteeken van een ziekenhuis op het dak. In Noord-Schermer kwamen zes bom men neer in een weiland, te Assendelft vielen eenige bommen in het water. Met ingang van morgen (Donderdag) wordt de dienstregeling Vlissingen-Roo- sendaal gewijzigd. Wij verwijzen belangstellenden naar de volledige dienstregeling op de eerste pagina van het tweede blad. Nader wordt ons medegedeeld, dat de motortreintjes VlissingenGoes v.v. weer zijn vervallen. Hiervoor in de plaats komt een ande re regeling dus alleen voor de motor treintjes in overeenstemming met de werkuren op „De Schelde" te Vlissingen. BOUW VAN EEN OPJAAGSTATION VOOR Z.VL. WATERLEIDING. In verband met de aansluiting van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal de Waterleiding-Mij. een opjaagstation bou wen te Philippine. Dit werk, dat vorige week werd aan besteed, is thans opgedragen aan de fa. gebr. v. d. Poel te Terneuzen. De vereischte toestemming van het Bureau voor den Wederopbouw is inmid dels reeds verleend, zoodat onverwyld met het werk kan begonnen worden. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATER- SCHAPSBOND. De jaarvergadering te Goes. Bovengenoemde bond houdt ditmaal zijn jaarvergadering te Goes en wel op Zaterdag a.s. Ter voorziening in de bestuursvaca- ture, ontstaan door het overlijden van den heer W. Kakebeeke is een voor dracht opgemaakt met J. Goetheer uit Wolfaartsdijk als nr 1 en de heer A. Zandee uit Kloetinge als nr 2. Op deze bijeenkomst zal ir Wierds- ma, ingenieur van den polder Walcheren, een lezing houden over het onderwerp: „Eenige beschouwingen over de water huishouding van polders". Naar den herbouw. Er zal nog heel wat water door de Schelde vloeien alvorens de eerste steen voor herbouw van de verwoeste panden kan worden gelegd, maar dat wil niet zeggen, dat wij niet moeten toejuichen iederen stap in die richting, die wordt ondernomen. Een belangrijke daarvan is thans het toezenden van een lyst met een zevental vragen aan hen, die eigenaar waren van een dier panden. De vragen gaan over DEN HAAG. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het Dept. van Land bouw en Visschertj maakt bekend: Zooals reeds eerder werd gepubliceerd wordt ten behoeve van den inmaak een extra rantsoen suiker beschikbaar ge- steld. Dit extra rantsoen is verkrijgbaar te gen inlevering van de met 7 4 genum. merde bon van het algemeen distribu tiebonboekje, welke gedurende het tijd vak van 15 tot en met 30 Augustus a.s. recht geeft op het koopen van 1% kg suiker. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheidsdatum der met 66 ge nummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje, welke reeds is aangewe zen voor het tijdvak van 26 Juli tot en met 23 Aug. a.s. is verlengd tot en met 30 Augustus. De detaillisten dienen de met 74 ge- nummerde bons op afzonderlijke opplak- vellen in te leveren bij de distributie diensten. Teneinde hen in de gelegenheid te stellen grootere hoeveelheden suiker te verkoopen, ontvangen zij extra toewij zingen. den aard en het gebruik van bedoelde panden, over het in eigen gebruik zyn of wel verhuurd; over de wensch om weer zulk een pand te bouwen op ongeveer de zelfde plaats, dan wel op een daarmede ongeveer gelyk te stellen stand en op welke breedte en diepte. Verder of de eigenaar in staat is de kosten van den herbouw geheel of ten deele te dragen, of hy het in eigen gebruik wil nemen of verhuuren en zulks als woning, dan wel als bedrijf en ten slotte of men nog ver dere bijzonderheden kenbaar heeft te maken. Zy, die eventueel geen vragenlijst ontvingen, zullen goed doen er een aan te vragen op het gemeentehuis. Nummeren! De ongeveer 70 noodwinkels en ver dere noodpanden, die nu langs Dam en Kaden zijn gebouwd of nog in aanbouw zijn, zullen allen genummerd worden en dat geheel afgescheiden van de numme ring der vaste panden. Een en ander zal het de eigenaars makkelyker maken hun panden aan te wyzen. Versterking van het politiecorps. Met ingang van 12 Aug. zijn benoemd tot hoofdagent van politie met den titu- lairen rang van adjunct-inspecteur, M. de Valk te Middelburg; tot agent van politie W. T. Roorda te Ginneken, P. van Es te Middelburg, M. Schrier te Grave, J. C. Steketee te Scherpenisse, C. Klaas- se te Vlissingen, C. J. Buyze te Sittard, M. M. Boot te Zierikzee en P. Koek te Vlissingen. Aan den hoofdagent van politie M. Verhage is met ingang van dezen datum de titulaire rang van adjunct-inspecteur verleend. De eerste negen genoemde politie mannen, die alsnog later met twee zul len worden aangevuld zijn ondergebracht in de voormalige hulpkazerne aan den Zuidsingel. Wij hebben hedenmorgen met den commissaris van politie een bezoek aan dit nieuwe politieverblijf gebracht en ons overtuigd, dat de beide voor de man nen bestemde vertrekken keurig zijn in gericht, zoowel dat, waar zy overdag zullen verblijven en waar zij theoretische lessen zullen krijgen, als dat waar des nachts vijf van hen zullen slapen, ten einde by eerste alarm gereed te zijn, om daar te gaan waar hun hulp verlangd wordt. Achter het gebouw bevindt zich een geschikte waschgelegenheid en buiten aan de voorzijde zal een kenteeken aan gebracht worden, zoodat men ook daar zoo noodig politiehulp kan inroepen. Kranslegging. De op Beveland en Walcheren gesneu velde Duitsche mililairen zijn thans allen ter aarde besteld op het soldatenkerkhof aan het Roosjeshof alhier. In totaal lig gen hier een 80 gevallenen. Zondagmorgen heeft met eenige plech tigheid namens de Duitsche weermacht aldaar een kranslegging plaats gehad. Gisteren zijn fietsrijders bekeurd, die de Agnesgang, de KI. Kerkstraat en de Papegaaistraat bereden. Ten nadeele van een juffrouw uit 's-Gravenpolder was hier een rijwiel- plaatje gestolen. De politie toog op on derzoek uit en als verdacht hiervan wer- aangehouden de machine-bankwerker J- A. L. alhier. Proces-verbaal is °P?e' maakt. Wemeldinge. Dinsdagmiddag had „Vredebest" de herdenking plaats 'a- het 40-jarig jubileum van dhr A. L d e n b e r g h, als secr.-penningm. van Burg. Armbestuur van Wemeldinge. v bestuurskamer, waarin de plechtig- plaats vond, was opgeluisterd met ve scheidene bloemstukken, welke den Ju laris waren toegezonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2