Dagblad voor de Provincie Zeeland programma LEERZAAM. De massa-vergadering in de Apollohal te Amsterdam. De Nederlandsche Unie. Binnenland Buitenland DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940 54e JAARGANG - No. 263 telegrafische postwissels naar duitschland. Het telefoneeren wordt duurder Journalistenkring wil een persraad. Herkenningskaarten voor de opbouwdienst. De luchtgevechten boven Het Kanaal Opnieuw hevige Duitsche lucht aanvallen. Deze maand geen contröle op fietsplaatjes. De strijd om de superioriteit In de lucht. id. A 13, id. B 10, id. q aen extra 1425, id, .—20, id, 0 9, ClasififtJ Duoh. d'Oldenburg sld 3—5, Manckg GodUn en valappels 1—3, anes Favorite extra 14, id 10—11,20, id. C 89 extra 1415.30, id. a1 10—11.40, id. C 7.10* sportes 4, Br. Giffard srenpeer 1.505, Berga. e Merode 2.507, N.R 3, Ronde Suikerperen eren 12.50, alles per dkoospruimen 8.50—15 614, Belle de Louvain jankpruimen 7.5014 1 6—7.50, Czarpruimen ere Witte 614, Ditrich Jeffersonpruimen 8— ïen 616, Ontarioprui. Ponds Seedling 614 6, Reine Victoria 6-1 e (groene) 6—28, Reine -22, Reine Cl. Violette Eierpruimen 10, Tonne- ï.pruimen 616, Witte 13, alles per 100 kg. lack Berry 1217, BI, ambozen 2730, Toma- per 100 kg.; Perziken .00 stuks. roote veiling van 8 Aug, eboonen z. dr. 9.50— van 9 Aug.Zure Kroet- 80, Perenkroet 1, Dubb, 9.50, alles per 100 kg, Pruimen: Washington Boere Witte 612, On- iar 613, Belle de Lou- ae Victoria 619, Reine LI—41, Witte Wtjnprui- 31auwe id. 610, PondB Jefferson 1220, Hé- aspruimen 1013, Ton- Abrikoospruimen 7—10, s 68, Roode Eierprui- cepruimen 6, Occulanen Kouwelijnen 6. ileinen 59, Perzikroode ■16, Zigeunerinnen 610, 26, Earley Victoria ese d'Oldenburg 3—10, Lady Seeling 4—9, As- ete Pietjes 47. is Favorite 218, Pré- i 216, Oomskinderen 6 ïeerenpeer 15, André 1, Beurré Giffard 3—10, 13.5, Roode Suikerij espeer 24, Langstelen imbozen 4162, Bramen Bessen 10, Blauwe Drui- rikozen 636. ibb. Princessen z. dr. 0— 1218, Stamprincessen 1 1315, Tomaten 10— ,518, Zilveruien 910, av.kool 3.404.20, Aard- 3.50, beiden per 100 kg.; 34, Bloemkool 6—12, Bospeen 57, Uien 2 -2, alles per bos; Krop- 100 krop; Perziken 2- —1.20, Kas-Ditrich Uhl- per 100 stuks; Meloenen k. Lardappelveiling van 10 blauwe bonken 1.11, ge- ;0, drielingen 1.391.79, witte bonken 1.72, ge- J, drielingen 2, alles per 13 Augustus 1940. 414.4 m. AVRO-Uitz. TP, gram. 8.30 orgelspel. )0 morgenw. 10.15 gram- „Mijn moedertaal". 10.35 Kroon. 11.00 wenken v. ensemble Jonny Kroon, nus. orkest. 12.45 ber. A 1.00 De Speellieden en AVRO Aeolian ork. 2.0U ;andig verduisteren 2.w 3.00 caus. „Een dag W 0 pianovoordracht. 4.w (opn.). 4.25 declamatie le Vroolijke Vijf. 5.15 Be- 5.30 omroeporkest en so- ,0: Jeugduitz. 6.45 grant m den dag (ANP). J- 7.40 caus. „De afbeei zomerpostzegels °- cabaret-prog. 8.55 gra 5 „De opbouwdienst omroeporkest. 10.15 1875 m. KRO-ultz. 7.0° 7.15 ber. EngelseW' nen den dag. 8.00 gr atoriumvereen, het u solisten (opn.). 9.45 u (Eng.) 11.30 gram. 12^ 12.45 ber. ANP. 1-°J g (Duitsch). 2.15 8 3.30 gram. 5.00 n 5 ber. ANP. 5.30 gr 6.30 RVU: Cyclus an het vrije veld 1 dag (ANP.)7.20 fl •sch). 8.15 ber. ANP. 5 gram. 9.15 ber. J() 5 Wij sluiten den dag. h). 10.15 ber. ANP- -11.30, 0.15—0.3° en (Eng.) Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2138 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel j. J, F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2,60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra J Bij contract belangrijke korfing De sociaal-democratische Arbeiders pers is thans, gelijk bekend, onder toe zicht gesteld van Mr Rost van Tonnin gen, die zich ten doel ziet gesteld de le den van de vroegere S.D.A.P., voorzoo ver ze naar hem willen luisteren, in na- tionaal-socialistischen geest op te voe den. Om te laten zien in welken geest die opvoeding plaats vindt, laten wij hier volgen een gedeelte uit een artikel in het nummer van j.l. Zaterdag. Het is een „Zondagsche overpeinzing". En het gaat zoowaar ook over de kerk, of beter over een kerkgebouw. Wei echt Zondagsch dus. Naar aanleiding van een pas versche nen boek wordt verteld van een kerk te Chicago. Een dokter, Douglas, woonde daar een dienst bij en kwam onder den indruk van dat bezoek. En toen hij la ter de oorzaken daarvan ging naspeu ren, kwam hij tot de ontdekking, dat een der oorzaken gelegen was in de schoone architectuur van het gebouw; omdat het massief was en oprecht; de muren geleken niet slechts van steen, ze waren van steen. Dit wordt door den schrijver van het boek, zeer belangrijk geacht, want: „Als de kerk een rustgevende invloed op de menschen wil hébben, moet ze be ginnen met zelf volstrekt oprecht te zijn. Het individu mag dan niet stil staan bij de vraag, waarom de kerk, door hem bezocht, geen rustige invloed op zijn ziel heeft, doch naar mijn mee ning moet een kerk onrustig op de ge- loovigen inwerken, als het gebouw zelf bedriegelijke namaak is. Als zij niet kunnen gelooven in de eerlijkheid van het bouwwerk, hoe moeten zij dan gaan gelooven in de degelijkheid en oprecht heid der kerkelijke instelling zelve?" En dan volgt ter overdenking op den Zondag deze toepassing: „Ook bij ons menschen valt er in de door hem aangeduide zin nog heel wat te verbeteren. Er worden ook heel wat geesteiyke torenspitsen-van-hout met een verfje voorzien opdat zij maar op steen zouden lyken. Er is ook op geesteiyk gebied nog veel te weinig stee- nen bouwsel, dat werkelijk, eerlijk en écht steenen bouwsel is, en waarvan dus die vertrouwen-wekkende rust uitgaat, waarvan Douglas gewaagt. Wat hebben wij, menschen, in dat opzicht vaak ge knoeid! Hoe veel kunstvaardigheid heb ben wij al niet verspild om wankele schotjes zoodanig te beschilderen, dat zij zoowaar op steenen muren1 e e - ken! Wat al dwaze torentjes en tier- lantijntjes hebben wij tegen ons geeste lijk huis aangeplakt, opdat toch maar de indruk gewekt zou worden, dat het heusch een rijk en degelijk bouwsel was Laat ons liever een voorbeeld nemen aan dat kerkgebouw van Douglas. Laat ons dat vooral nu doen, nu nieuwe tij den van ons eischen, dat wij ons ont doen van alles wat niet waarlijk en we zenlijk tot onze overtuiging behoorde en ou wij èn als personen èn als groepen pas dan onze plaats in de groeiende ge meenschap kunnen opeischen, wanneer wij in oprechtheid zijn wat wij z ij n. Niets meer, maar ook niets minder." Dit artikeltje is leerzaam, omdat er uit blijkt in welken geest thans de mo derne arbeiders door den vertrouwens man van de N.S.B. worden opgevoed. Men herinnert zich dat deze beweging °ok meermalen hoog heeft opgegeven van de waarde van den godsdienst. Welnu, uit een „Zondagsche overden king" als hier geboden wordt kan blij- en welke waarde daaraan valt toe te kennen. Nu kan dit natuurlijk in verband aan met wat de schrijver zegt over et verfje van geestelijke torenspitsen e daardoor heel anders leken dan ze 11 n en met den eisch die hij stelt ons ontdoen van alles wat niet waarlijk wezenlijk tot onze overtuiging be- °rde maar ons te openbaren zooals z ij n. Wat dit betreft is er het zij gaarne gegeven bij de leiding van de - vooruitgang te bespeuren, vo~t- 18 a' heei wat van de schoone w verwijderd. dpnuel"e-verf-'es 11011 °ie wat dieper na- de^8?' mlusschen nooit hebben verhin- hpcm V°°r de torentjes en tierlantijntjes kenn' Werkelijke bouwwerk te onder- v.J[et lnSang van gisteren zijn in het tin 6er met ^ttschland in beide rich- t°egelatel8SrafiSClle Postwissels weer RADIOBREIDEL IN ROEMENIë. Naar het „Bukarester Tageblatt" uit Arad verneemt heeft de plaatselijke po litie aldaar verboden te luisteren naar de nieuwsberichten van alle buitenland- sche zenders of deze nieuwsberichten te verbreiden. In openbare gelegenheden mag door de radio alleen muziek ten ge- hoore worden gebracht. Na 22 uur is het luisteren naar radio-uitzendingen geheel verboden. Omtrent de vergaderingen in de Apollo-hal te Amsterdam waar de hee- ren Dr Coiyn en Prof. Slotemaker de Bruïne het woord voerden, wordt nog aan de „Rotterdammer" gemeld: De eerste samenkomst werd met het zingen van de beide bekende coupletten van het aloude Wilhelmus-lied en dank zegging door Prof. Slotemaker de Bruïne beëindigd. Voor de duizenden, die buiten in lange rijey stonden te wachten, beteekende dit, dat nu de tweede lichting kon opkomen. De bezoekers van de eerste vergadering verlieten snel en ordeiyk door de drie groote zijdeuren de zaal en eerst toen deze ontruimd was, gingen de hoofddeu ren aan den voorkant van het gebouw weer open. Binnen een kwartier liep de zaal op nieuw vol. De orde-commissarissen had den vooral nu werk om den bruisenden stroom van lang gewacht hebbende menschen in de juiste bedding te leiden. Alles verliep echter voortreffeiyk en zoo zat dan wederom een breede schare uit alle streken der provincie en uit en kele andere deelen des lands te wachten op het woord der beide zoo gewaardeer de sprekers. Had de eerste vergadering den eersten spreker harteiyk verwelkomd, de tweede samenkomst bracht dr Colyn een nog warmere ovatie, spoedig door hem op nieuw met het bekende handgebaar be dwongen. Het verloop der tweede vergadering was gelijk aan de eerste. Evenals bij het afloopen der eerste had men bij het beëindigen der tweede bijeenkomst slechts één roep over het voortreffelijke der combinatie: Colijn— Slotemaker, twee ervaren, in de politiek vergrijsde mannen met een eervol verle den. De degelijk-practische en princi- pieele rede van den antirevolutionairen voorman paarde zich op zeer gelukkige wijze aan het warme, gloedvolle, bezie lende woord van den christelijk-histori- schen oud-hoogleeraar en oud-predikant. Dit gezamenlijk optreden werd ook door deze vergadering ten zeerste op prijs gesteld. Zij betuigde dit met dave rend applaus, toen de tweede spreker 's avonds, en in de eerste vergadering, op de hem kenmerkende gulle manier van spreken uiting gaf aan zijn vreugde, dat „Colijn4 en Slotemaker op één po dium" stonden. De derde vergadering, die te half acht begon, was niet zóó vol als de beide voorafgaande. Door een doelmatige af scherming der zaal was ook voor deze versche schare echter goed gezorgd. On geveer 3000 personen woonden de avond samenkomst bij, die op gelijke wijze als de middagvergadering verliep. Zij werd voornamelijk door de Amsterdammers bezocht, maar maar toch ook door velen uit de omgeving: Haarlem, Zaanstreek en Waterland. Menigeen had er graag een verren fietstocht in het donker voor over. In tweeërlei opzicht onderscheidde zich de avond-samenkomst. Vooreerst door de onverwachte en zeer ongewenschte verschijning van eenige N.S.B.-ers in uniform, die de besloten vergadering in een onbewaakt oogenblik waren binnengedrongen. Het spreekt vanzelf, dat de vergadering haar mis noegen op ondubbelzinnige wijze uitte. Toch moest de politie er nog aan te pas komen om de ongenoode gasten buiten de deur te zetten. Mede door dit incident werd het af scheid van de beide sprekers, die tijdig in de residentie wilden terugkeeren, bui tengewoon hartelijk. Om kwart over ne gen ongeveer vertrokken „Colijn en Slo tenmaker", uitgeleide gedaan met da verende toejuichtingen, tot buiten bij de auto. Het Provinciaal Comité Noord-Hol land mag terugzien op een uitmuntend geslaagden dag en, wat meer zegt, dui zenden zijn gesterkt, verfrischt en be moedigd huiswaarts gekeerd en over hunne hoofden heen hebben Dr Colijn en Prof. Slotemaker de Bruïne hun ge wichtig woord tot heel ons volk gespro ken. Moge het in breeden kring ingang vinden. ADVIES VAN „HET LIBERALE WEEKBLAD". In „Het Liberale Weekblad" wydt de voorzitter van de Liberale Staasparty een breede beschouwing aan de Neder landsche Unie. Na toetsing van het staatkundige pro gramma komt hy tot de conclusie dat het in sommige opzichten bedenkeiyk veel overeenkomt met het streven van de N. S. B. En wat het sociaal-cultureele pro gramma betreft, de „vryheid, maar zon der versnippering", die daarin wordt ge proclameerd, zou ook door Philips II en Alva onderschreven kunnen wroden. Prof. Telders eindigt aldus: Zoo is er nog veel meer, dat ons niet duideiyk is of reeds thans onzen arg waan wekt. Velen hopen dat de Neder landsche Unie een tegenwicht zal kun nen vormen tegen zekere extremistische groepen. Hare uitingen tot dusverre kun nen niet de vrees van ons wegnemen, dat zy, zooal niet terstond, dan toch in de niet al te verre toekomst zich in de zelfde richting zal bewegen. En zoolang voor die vrees zóó goede gronden biyven bestaan, als we hier ten aanzien van een paar punten hebben uiteengezet, kan ons advies niet anders luiden dan a f - wachten en voorlooplg ont- onthouding. EEN GESPREKKENTARIEF VAN DRIE CENT. In de gisteren te 's Gravenhage gehou den raadsvergadering heeft de wethou der voor de Bedrijven, mr S. de Vries Czn., medegedeeld, dat van den secreta ris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken een mededeeling was binnengekomen, dat de directeur- generaal van de P.T.T., na goedkeuring door de Duitsche autoriteiten, heeft be sloten eenheid te brengen in den prijs van de telefoongesprekken in Nederland. Als gevolg daarvan zal het gesprekken- tarief met ingang van 1 Sept. a.s. van 2 op 3 cent per gesprek worden gebracht. MAAR GEKOZEN UIT EN DOOR DE ORGANISATIES. In de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van den Ned. Journalisten kring is een fusie tot stand gekomen met de R. K. Journalistenvereeniging. Thans zyn bijna 1000 Nederlandsche journalisten in één organisatie samen gebracht. Vervolgens werd van gedachten ge wisseld over de actie van en het voor stel door den Raad van voorlichting der Nederlandsche pers aan den Ned. Jour nalistenkring gedaan. Dit voorstel om vatte benoeming van twee leden van den raad van voorlichting resp. tot voorzitter en vice-voorzitter van den N. J. K. en benoeming van twee andere door dien raad aan te wijzen journalisten tot be stuurslid, waarbij de zittende bestuurs leden van den N. J. K. gehandhaafd zou den worden. Volgens dit voorstel zou voorts aan den nieuwen voorzitter de be voegdheid worden verleend de statuten aan den nieuwen tijd aan te passen, na overleg met het bestuur. Over dit voorstel ontwikkelde zich een uitvoerige discussie. De beraadslagingen werden afgesloten met de aanneming van een motie, waar in de N. J. K. zijn vertrouwen uitsprak in het bestuur en het verzoekt voort te gaan in overleg met de bevoegde auto riteiten in de richting van een pers- raad, waarvan de leden worden benoemd door en uit de organisaties van directeuren en journalis ten in Nederland, zynde de Ver. de Ned. Dagbladpers en den N. J. K. OM BEDROG TE VOORKOMEN. In de laatste dagen heeft men bij her haling kunnen lezen, dat personen, ge kleed in de uniform van den Opbouw dienst, inkoopen kwamen doen zonder daartoe bevoegd te zijn en op die wyze winkeliers dupeerden. Dit zal nu binnenkort niet meer mo gelijk zyn, want aan het geheele perso neel van den Opbouwdienst zullen her kenningskaarten worden uitgereikt. De ze herkenningskaarten moeten gedragen worden in den linkerbinnenzak van de uniform. De kaarten bevatten gegevens over naam, voornaam, geboortedatum, onderdeel en de handteekening van den houder van de kaart. Voorts zijn zij voor zien van een stempel en de handteeke ning van den commandant. Bij overplaatsing dient de inhoud van de kaart gewijzigd te worden. Bij ontslag uit den Opbouwdienst wor den de kaarten ingeleverd. Men kan verwachten, dat begin Sep tember het geheele personeel van den Opbouwdienst deze kaarten in zijn bezit zal hebben. EEN DONKERE DAG VOOR DE BRITTEN. Dit is waariyk een groote dag ge weest en een donkere dag voor de Brit ten, zoo begint een frontbericht, dat het D. N. B. heeft ontvangen over den groo- ten luchtslag van Zondag boven het Ka naal. Dit bericht luidt verder: Des ochtends om 8 uur: „vrye jacht" luidt het bevel. De Messerschmidts stor men over het Kanaal en vallen den vy- and aan, waar zy hem vinden. Ook zyn gevechtsgroepen onderweg. Zy willen 'n konvooi In de monding van de Theems aanvallen. Andere jachtafdeelingen zyn ter bescherming aanwezig. Op 3000 m. hoogte razen de jagers naar het Wes ten. Tegeiykertyd stormen onze jagers her en der boven Zuid-Engeland en dan weer terug over het Kanaal. Eerste contact met den vy'and: zes Spitfires schieten brandend naar omlaag. Op hetzelfde oogenblik slaan de zware granaten van de Duitsche gevechtsvlieg tuigen op een schip van 8000 ton, op een torpedoboot en op een schip van 2500 ton. Schuimend sluit het water zich bo ven schepen en vliegtuigen. Een uur later: Weer jagen onze af dee lingen naar den overkant en razen over de Engelsche vliegvelden. Daar Is de vy- and weer! De Duitsche jagers vallen aan. Alle Engelsche Spitfires vluchten de wolken in. Geen enkele Engelsche af- deeling wil den strijd aanvaarden. Zij ■wijken uit, zelfs boven hun eigen gebied en boven hun eigen vliegvelden, die zij, naar het schijnt, thans al niet meer kun nen verdedigen en beveiligen. DE MARINEHAVEN "PORTSMOUTH EN ANDERE OBJECTEN BESTOOKT. Regelmatig zijn gisteren in den loop van den dag berichten van het D. N. B. ontvangen, welke gewag maakten van félle Duitsche luchtactie tegen Enge land. Het Duitsche Nieuwsbureau gaf gisteravond de volgende samenvatting: „In de middaguren ondernamen Duit sche vliegerafdeelingen bomaanvallen op verscheidene doelen aan de Zuidkust van Engeland. Zoo beeft een groep de mari tieme werken en de staatswerf te Ports mouth succesrijk met bommen bestookt. In de luchtgevechten werden daarbij 40 vyandelijke vliegtuigen neergeschoten. De tweede aanval was gericht tegen de versperring van ballons bij Dover. Hierby zijn talrijke ballons neergescho ten, terwijl stellingen van het luchtaf weergeschut onder vuur zijn genomen. Een derde aanval werd gedaan op een konvooi, dat zich ten Oosten van Mar gate bevond. Hierbij gelukte het verschei dene koopvaarders tot zinken te bren gen en andere in brand te steken. Het vierde doel was het Britsche vlieg veld Manston, waar bommen de start baan, de gebouwen en de hangars hebben getroffen en waar ernstige beschadigin gen zijn aangericht. Een afdeeling Hur ricanes werd door de Duitsche vliegtui gen verrast, toen zy op het punt ston den te starten. Hierbij werden vier vlieg tuigen op den grond en drie andere in de lucht vernietigd. De Duitsche afdeelingen, die aan de zen strijd hebben deelgenomen zyn vol tallig terug gekeerd. Bij de aanvallen ontwikkelden zich gevechten, waarbij wederom een zeer groot aantal vijande lijke vliegtuigen zijn neergeschoten. VEERTIG GEVECHTSVLIEGTUIGEN BOMBARDEERDEN PORTSMOUTH. „Een afdeeling Duitsche gevechtsvlieg tuigen heeft gistermiddag een aanval ondernomen op de haven van Ports mouth, een der belangrykste steunpun ten van de Britsche marine. Portsmouth is als oorlogshaven het voornaamste steunpunt van de z.g. homefleet aan de Zuidkust en herbergt verscheidene ma rineschool, o.a. de duikbootschool. Daar bevindt zich ook de keurinstallalie van de admiraliteit. Portsmouth is door de vaste kust- en luchtdoelbatteryen byzon- Het waarnemend hoofd van het de partement van financiën, deelt mede, dat in verband met de omstandigheid, dat de aanmaak en verzending van ry- wielbelastingplaatjes voor het loopende belastingjaar eenige vertraging onder vindt, gedurende het tydvak van 9 tot en met 31 Augustus 194U geen controle op rywielbelasting zal worden gehouden. der krachtig beschermd. De Duitsche vliegtuigen vlogen, ko mende uit het Zuiden, op Splthead aan en verdeelden zich kort voor het berei ken van Portsmouth in drie groepen. Een dezer groepen bombardeerde het muni tie- en mynendepot van Prisdys-Hard, de tweede Duitsche groep stortte zich op de dokken der staatswerf, terwyi de derde aanvallen ondernam op de groote tank terreinen. Op verscheidene plaatsen werden ont ploffingen met sterke rookontwikkeling geconstateerd. De branden namen een omvang aan, zooals de Duitsche vliegers tot dusver nog nooit op Engelsch grond gebied hebben waargenomen. De Engel sche jagers hielden zich op een afstand. Zy trachtten van de verte uit het vuur op het Duitsche eskader te openen. REEDS 71 ENGELSCHE VLIEGTUIGEN OMLAAG GEHAALD. Het D. N. B. meldde gisteravond'. Volgens de tot dusver ontvangen be richten hebben Duitsche vliegtuigen in de luchtgevechten boven Portsmouth en op andere plaatsen in het Kanaal 71 Britsche vliegtuigen neergeschoten. 17 eigen vliegtuigen worden vermist. In tegenstelling met Zondag hebben de Duitsche vliegers geconstateerd, dat gisteren de Engelsche jagers trachtten den strijd met de Duitsche aanvallers te vermijden. Zoo schijnt, naar het D. N. B. van deskundige militaire zijde verneemt, Zondag reeds de eerste stap naar Duit sche superioriteit in de lucht te zijn ge daan. Want de dag van gisteren toont, dat de Engelschen niet meer in staat zijn, zooals Zondag een ononderbroken versperring van jagers aan hun Zuid kust op te bouwen. De Engelschen ge ven daarmede het eerste blijk van hun gebroken tegenstand. In de eerste periode van de gevechts handelingen van gisteren boven het Ka naal en Engeland hebben de Duitsche ja gers reeds 23 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, en wel, naar het D. N. B. verneemt, 12 Spitfires, 7 Hurricanes, 3 Defiants en 1 Curtiss. Dat het aantal neergeschoten toestel len tot dusverre gering is, wordt ver klaard door de omstandigheid, dat de Engelsche jagers, anders dan gisteren, niet tot den aanval overgingen. Zoodat de verliezen bij de achtervolging werden toegebracht. De Duitsche formaties ver loren tot dusverre zes toestellen, n.l. 2 gevechtsvliegtuigen, een Stuka en drie jagers. OPBOUWPROGRAM VAN DE FRANSCHE REGEERING. Fr. 550 millioen uitgetrokken. De Fransche regeering heeft een op bouwprogramma voor woonhuizen, land bouw en industrie uitgewerkt. De daar voor uitgetrokken som bedraagt 550 millioen francs. In 20 Fransche havens, waaronder Cherbourg, Rouen, Le Havre en Marseille, die door luchtaanvallen bij zonder hebben geleden, is het werk reeds begonnen. DE NOORSCHE KROONPRINSES NAAR DE V. S. Kroonprinses Martha van Noorwegen en haar kinderen, die op het oogenblik bij familieleden in Zweden vertoeven, hebben een uitnoodiging van president Roosevelt ontvangen. Zij zullen binnen kort van Petsamo uit aan boord van een Amerikaansch schip naar de Vereenig- de Staten vertrekken. WATERHOOS IN ZUID-CAROLINA. Te Raleigh werd een bericht opge vangen van een amateur-radiozender, die meldde, dat by een natuur ramp in Zuid-Carolina zes personen zijn verdronken. Een zuil water van byna twee meter hoog werd door den orkaan over het land gedreven. Boomen en telegraafpa len knapten af, tal van gebouwen aan de kust werden verwoest. De electrische centrale liep onder water, zoodat een deel der streek zonder licht is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1