Iijc. ZLEU W Tt Hits. Centrale reffend nbod VOOR iDENIS loet. tweede blad EDRAAGT ANIENT Bevil Granville :raat .14. DAM-C. 7157 VIINIMUM [DAGNUMMERS PEN wil blijven publicatie*1 Bindtouw voor den landbouw. De verhooging van de tabaksaccijns. De distributie van feuilleton grutterswaren. „Hy was een jongen van hoogen stand" ging Seth voort, „dat kon je dadelyk zien. Gevangeniskleeren bedekken wel, maar ze kunnen niet alles bedekken. Het was een echte gentleman, en nog maar zoo'n jongen! Meer dan een was be nieuwd höe hij daar gekomen was. Hij was in het eerst soms ontdaan over de dingen die hij hoorde en zaghij was om zoo te zeggen niet gewend aan ons soort. De verstrekking van schoenenbonnen. Koop en verkoop van textielgoederen. ATSEVEER. 14.30 14.50 18.00 18.15 18.15 18.30 18.45 19.00 nemers VAN STRIEN. ede zij zonder ipositls aan de itoor voor laities, adert 1933. wordt alsnog tgesteld welke ssohouwd. Ver- t een minimum over onze 3 ETSES werk compleet, ige uitgave. heeft het ?en van wat er is verschenen." 1ELEEN in •b. v. Apeldoorn t van superieure en meesterlijk wat de manier ig als de illu- Jetses) en de uitgave be dsore Kerkbode aarlijk prachtig mider Kerkbode lelaar of bij den mAANDAG 12 AUG. 1940. Nr 262. De plaatsvervanger van den Führer over den strijd tegen Engeland. ENGELAND ZAL NOG VERBAASD STAAN OVER WAT DE DUITSCHE natie VERMAG TE PRESTEEREN. Het D. N. B. meldt uit Weenen: De plaatsvervanger van den Führer, rijks minister Hess, heeft bij de plechtigheid vaI1 Zaterdag ter gelegenheid van de wis seling in de leiding van den gouw Wee nen een opmerkelijke redevoering uitge sproken. Hij verklaarde o.m.: Met de leden van alle andere Duitsche stammen staan thans ook weer de Oost- markers bij alle deelen der weermacht «reed om tezamen, met de soldaten van het fascistische Italië den laatsten te genstander tot den vrede te dwingen, lij gereed om met de wapens in de hand den vrede te veroveren, dien een misdadige regeering in Engeland een maal verbrak, toen zij Duitschland den oorlog verklaarde. Zy zullen voor den vrede strijden, dien de regeerende Engel- sche plutocratenkliek vol hoon en spot heeft afgewezen, toen de Führer hem nog eenmaal aan Engeland aanbood, na dat zijn helpers en handlangers tegen den grond waren geslagen. Nog nooit in de geschiedenis is een grootmoediger aanbod gedaan aan een land, dat zich in den ergsten toestand sedert den aanvang van zijn bestaan be vindt. En men kan rustig toegeven, dat het aanbod van den Führer door de groote meerderheid van het Duitsche volk nauwelijks werd begrepen. Want de verbittering ten aanzien van Engeland is grenzeloos, ten aanzien van dat Enge: land, dat tezamen met Frankrijk nu reeds voor de tweede maal binnen een menschenleeftijd ons den oorlog ver klaarde. Ieder van ons weet, hoe wijdverbreid in ons volk de overtuiging is, dat er geen rust in de wereld kan bestaan, voor En geland definief neergeslagen zal zijn. Thans, nu alle machtsmiddelen van Duitschland en het verbonden Italië op Engeland kunnen worden geconcentreerd is zoo zegt het volk het oogenblik gekomen om eindelijk opruiming te hou den en Egneland's macht te breken tot het uiteenvallen van het geheele wereld- rijk. En terecht is ons volk deze overtui- ging toegedaan. De superioriteit van uitsehland en Italië is zoo geweldig, aan het resultaat van zoo'n strijd [niet de geringste twijfel kan bestaan. I Een klein voorproefje van wat het staat [te wachten heeft Engeland reeds ge kregen en krijgt het dagelijks. Engeland weet ten minste evengoed als wij, zoo niet beter, welke slagen onze vliegtuigen, onze duikbooten en onze motortorpedo- booten dagelijks toebrengen. Er is voor gezorgd, dat in Engeland alle twijfel op geheven wordt of het aanbod van den Führer uit zwakte was ontsproten. Het zal hun zeer ondubbelzinnig duideiyk worden, dat de superioriteit der spil- mogendheden doorloopend sterker wordt Engeland zal nog verbaasd staan, wat de Duitsche natie eerst vermag te pres- teeren, wanneer alle krachten alleen op dezen oorlog zijn ingesteld. Bij de aan wezige fabrieken der bewapeningsindu strie komen nieuwe, in grooten getale. De heer Churchill kaïn er zeker van zyn: de Duitsche duikbooten nemen voortdu rend in aantal toe. Wat de vliegtuigen betreft, zal hy wel geen twy'fel meer voeden. En aan den anderen kant wordt Engelands scheeps- ruimte doorloopend minder. Engelands wapenfabrieken nemen ook niet toe, maar verzinken steeds meer in asch en puin. Mijnheer Churchill, hoe harder on ze slagen worden, hoe dichter wy den vrede naderen. Eerst wanneer Engeland op de knieën zal zyn gedwongen, krygt de wereld den werkelyken vrede. Er zal een nieuw Europa opstaan. Daarin zullen de volkeren in rust kun nen arbeiden voor hun welstand en hun oude cultuur. Op den weg naar dezen vrede heeft het Duitsche volk overwinningen bevoch ten, die zonder weerga zyn. Zij aan zy met het fascistische Italië heeft het een wending in de tyden ingeleid. De kracht tot deze onvergeiykeiyke prestaties heeft ons, Duitschers, de Führer gegeven en zyn nationaal socialisme. De zekerheid van de eindoverwinning geeft ons Duitschers, het geloof aan den Führer en zyn idee. DE UITERSTE ZUINIGHEID GEBODEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visschery, maakt het volgen de bekend: Aangezien de aanvoer van grond stoffen, waaruit bindtouw (binder- twine) vervaardigd moet worden, door de oorlogsomstandigheden stop staat, is de uiterste zuinigheid in het gebruik van dit bindmiddel geboden. Landbouwers, die bindtouw verbruikt hebben voor het hinden van hun oogst, worden derhalve met den meesten aan drang aangemaand, dit by het machi naal dorschen vrijkomende bindtouw niet te laten verloren gaan, doch het zorgvuldig in te zamelen en te bewaren. T.z.t. zal nader aangegeven worden, wat met dit ingezamelde, gebruikte, bindtouw gebeuren moet, doch onder de aandacht van alle belanghebbenden wordt nu reeds gebracht, dat de hoe veelheid ingezameld bindtouw mede als maatstaf zal dienen voor het ver kregen van bindtouw voor den volgen den oogst. HET PAKJE SIGARETTEN VAN 15 CENT VERDWIJNT EN OOK DE GOEDKOOPE SIGAAR ZAL NIET MEER GELEVERD WORDEN. Naar het „Vad." verneemt, kan thans wel als vaststaand worden aangenomen, dal de prijzen van sigaren en sigaretten hooger zullen worden. Met ingang van 15 September n.l. zullen er tien opcen ten komen op den accyns, hetgeen voor de sigaretten een prysverhooging betee- kent van ten minste 5 percent. De gevolgen van de accynsverhooging zullen waarschijnlijk van verstrekken- den aard zyn. Onder de gegeven omstandigheden n.l. zal het niet meer mogeiyk zyn tegen de oude prijzen te fabriceeren en te leve ren. Zoo zullen allereerst de doosjes si garetten van 15 cent per 20 stuks ge heel verdwenen, omdat de fabricage daarvan niet meer loonend kan zyn. Dit zal duidelyk zyn als men bedenkt, dat op 15 September a.s. 55 procent van den verkoopprijs belasting is, de winke liers óngeveer 20 pet. krygen en de doosjes ongeveer 5 pet. kosten; voor den fabrikant loont het dan de moeite niet meer. Niet anders staat het met de duur dere doosjes sigaretten. Deze zullen wel meer dan 5 percent in prys stygen. Voor sommige fabrieken ïykt het zelfs, dat men geen goedkoopere sigaretten zal kunnen produceeren dan een kwartje per doos. En het ziet er naar uit, dat doosjes van 25 ct. wel vyf cent duurder zullen worden, enz. Ook de goedkoope sigaren loopen op hun einde. De minimumprys wordt 4Vi cent. Er zyn echter ook fabrieken, die reeds nu aan hun afnemers hebben me degedeeld, dat zij geen goedkoopere si garen zuilen afleveren dan met ecu ver koopprys van 8 cent. Dit zyn echter niet de fabrieken, die aangesloten zyn by de Vereeniging van grootfabrikanten in dit bedryf. Hoe het dus 15 September zal gaan is nog niet algemeen bekend. Sigaren- en sigarettenfabrikanten hebben nog geen onderlinge regeling getroffen. e D° 215 is het nieuwste Duitsche gevechtsvliegtuig, dat speciaal gecon strueerd is voor verre verkenningsvluchten en bombardementen. (Foto Weltbild) door JOSEPH IIOCKINÜ. i»> _o_ I Hif61*1 ,keek onnoozel naar den grond. u scheen bij zichzelf te overleggen, S hii nn te doen stond. Eindelyk stond dim en tr°k zÜn stoel wat dichter by ,Tmd.geon. iw, ,fle"> zeide hij, „dat ik toch niet 'Hp. °PSewassen ben. U is me te leep. ït ver3fr beter> dat ik u alles rond- blii^ is veel beter", zei Trudgeon, Z? m zlJa schik. vertel ik het u in ver- «Zeker". i ik'benZf. n,let over snugger zijn, maar en ik wj] e-11? voor een klein beetje, >n gm„riu Wel zeggen, dat als iemand daalde iiA6 ,streek tegenover mij uit- HijJ, °P hem wreken zou", [-te zim vZeie man> waarom zou er spra- te?enovfT 6611 smerige streek uithalen 2&ak verhand,0°k?" Als we samen een 'at er ePp. ?e ,en' dan kan ik je beloven edrog bij te pas zal komen, en wat je my in vertrouwen vertelt gaat niet verder". „U zal er dus: geen woord over reppen tegen wie ook?" „Natuurlyk niet". „Nu, dan zal ik u vertrouwen en u de waarheid vertellen", vervolgde hy fluis terend. „Ik heb in de doos gezeten". „BedoéT je, dat je in gevangenis ge zeten hebt?" „Zoo kan u het ook noemen, maar ik wil daar liever niet over gepraat hebben. Wat ik gedaan heb is voorby." „Je bedoelt, dat je je tijd uitgezeten hebt en dat je nu weer vry man bent?" „Ja, dat bedoel ik". Hij keek wantrouwend de kamer rond en trok zyn stoel nog wat dichter bij den advocaat. „Het was, terwijl ik daar was, waar ik geweest ben, dat ik van die tin-ader ge hoord heb", ging hij voort. „Bedoel je, dat iemand je ervan ver teld heeft?" „Ja, het was, terwijl ik daar zat, dat ik een jongen leerde kennen die uit St Minver kwam", en hij vestigde, terwyl hij sprak zijn oogen op het gelaat van den advocaat. „Hoe heette die jongen?" „We hadden daar geen namen", ant woordde Seth; „we waren maar num- verboden meer dan 6 pakjes pudding- sauspoeder tegen inlevering van één bon te koopen. In verband met het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat onder de distributieregeling vallen alle soorten puddingpoeder en puddingsaus- poeder, die geheel of ten deele zyn ver vaardigd van producten bereid uit gra nen, ryst of tapioca. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visschery maakt bekend, dat ge durende het tydvak van 12 Augustus tot en met 6 Sept. a.s. de met 14 genummer de bon van het algemeen distributiebon boekje recht geeft op het koopen van 250 gram ryst óf rystemeel óf rystebloem. Voorts geeft de met „27" genummer de bon van het algemeen distributiebon boekje gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram ha vermout of havervlokken of gort of grutten. DE REGELING VOOR MAÏZENA, GRIESMEEL OF PUDDINGPOEDER. De secr.-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en visschery maakt bekend, dat met betrekking tot den met „105" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje, welke gedurende het tydvak van 22 Juli tot en met 8 Sept. a.s. recht geeft op het koo pen van maizena, griesmeel of pudding poeders, het volgende is bepaald. Aangezien in den handel thans nog een groot aantal pakjes maizena met een inhoud van 225 gram voorradig is, kan goedgekeurd worden, dat tot een nader te bepalen dag deze pakjes worden ge kocht tegen afgifte van twee der bo vengenoemde met „105" genummerde bonnen. Het betreft hier een bepaalde fabrieksverpakking. In verband hierme de is bepaald, dat slechts pakjes maize na van 225 gram, welke reeds voor 22 Juli 1940 waren vervaardigd, tegen af gifte van twee bonnen „105" gekocht kunnen worden. Met betrekking tot puddingpoeders is verder bepaald, dat de met „105" genum merde bon recht geeft op het koopen van twee pakjes puddingpoeder, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes puddingpoeder, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. Van de samenstelling der puddingpoe ders zal dus afhangen, of tegen afgifte van één bon twee of drie pakjes ver kocht mogen worden. Het is echter, on geacht de samenstelling van het pud dingpoeder, verboden meer dan drie pak jes per bon te verkoopen. Voorts zal op den met „105" genum merde bon inplaats van puddingpoeder ook puddingsauspoeder gekocht kunnen worden, en wel tot een hoeveelheid wel ke ten hoogste 100 gram zetmeel bevat. Het is echter, ongeacht de samenstelling, mers, en het duurde lang eer hy het my wilde vertellen; maar na een poos deed hy het toch". „Hoe heette hy en Seth merkte een nieuwen klank op in de stem van den advocaat. „Nog maar een jongen, zeg je?" her haalde de advocaat. „Ja, niet ouder dan twintig kan hij geweest zijn. Na een poos raakten wij een beetje bevriend en vertelde hij mij, hoe hij heette en waar hij vandaan kwam". „En hoe heette hij?" „Bevil Granville. Zelfs ik, die van zul ke dingen niet veel afweet, wist dat Granville de naam was van een deftige familie in Cornwallis" en Seth hield nog altijd zijn oogen op den advocaat geves tigd. Blijkbaar was Trudgeon diep ont roerd. Misschien was het omdat hy Be- vil indertyd had moeten verdedigen. Zon- ZAL IN EENIGSZINS RUIMERE MATE GESCHIEDEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nyverheid en scheepvaart deelt mede: Aangezien het gebleken 1b, dat de ver strekking van schoeiienbonnen eenigs- zins ruimer kan plaats vinden, kunnen personen, die op goede gronden en ten genoegen van de leiders der distributie- diensten kunnen aantoonen, dat zy be hoefte hebben aan nog een paar schoe nen, een desbetreffend verzoek by de plaatselyke distributiediensten indienen. De leiders van deze diensten zullen aan de hand van deze verzoeken beslis sen, of op grond daarvan schoenenbon nen kunnen worden verstrekt. VOOR LEVERING IS ALSNOG VERGUNNING NOODIG. Naar aanleiding van de vele vragen, hoe moet worden gehandeld ten aanzien van textielgoederen, die reeds vóór 29 Juli gekocht, maar nog niet geleverd zyn, deelt de secr.-generaal, nwd. hoofd van het Dep. van Handel, Nyverheid en Scheepvaart mede, dat in afwyking van alle ter zake reeds gepubliceerde mede- deelingen de aflevering van reeds vóór j 29 Juli gekochte „groote stukken" slechts is toegestaan, indien hiertoe ver gunning is verkregen van den plaatsely- ken distributiedienst. Aanvragers dienen hierbij, hetzy door overlegging van een desbetreffende schriftelyke verklaring van den leveran cier, hetzij anderszins aan te toonen, dat zy het betrokken kleedingstuk inderdaad vóór 29 Juli hebben gekocht en dat dit nog niet aan hen is afgeleverd. Uiter aard blyft de waarde, welke aan een ver klaring van den leverancier kan worden gehecht, ter beoordeeling van den distri butiedienst. De vergunning moet schriftelyk wor den aangevraagd bij den Distributie- dienst van de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven, en is slechts geldig gedurende een maand na dagteekening. By aflevering van de goederen moet de kooper een ontvangbewys aan den winkelier afgeven, waarop vermeld staan a. het nummer van de speciale ver gunning b. naam, voorletters en volledig adres van den kooper; c. nummer van de distributiestam kaart d. de gekochte goederen; e. het aantal punten, waarop de ge kochte goederen worden gewaardeerd. Bij afgifte van een speciale vergun ning tot aflevering dezer „groote stuk ken" worden door den distributiedienst 30 punten van de textielkaart verwy- derd, indien de puntenwaardeering van het gekochte „groote stuk", tezamen met die van de reeds op het aanvraagformu lier voor de textielkaart opgegeven „groote stukken", meer dan 30 punten bedraagt. Indien echter by de uitreiking der persooniyke textielkaart deze 30 punten reeds van de kaart waren verwy- derd, omdat aanvrager zich andere „groote stukken" had aangeschaft, wor den by de uitreiking van de speciale ver gunning geen verdere punten van de kaart afgeknipt. Ter verduideiyking van een vroegere mededeeling wordt bericht, dat de koop en verkoop van textielproducten in de periode van 12 Augustus tot 1 Sept. wel iswaar door de handelaars geschieden kan zonder dat zij in het bezit zyn van een algemeene vergunning van het Ryks- bureau voor de distributie van textiel producten door den handel, doch dat de aflevering aan het publiek uiteraard slechts kan plaatsvinden tegen inleve ring van het benoodigde aantal punten van de textielkaart. BRIEFVERKEER MET BELGIë HERSTELD. Met ingang van 12 dezer. Naar van officiëele zijde vernomen wordt, zal met ingang van heden 12 Augustus het postverkeer met Bel gië voor zoover het brieven en brief kaarten betreft, in beide richtingen worden hersteld. De te verzenden brie ven en briefkaarten zullen in het Neder- landsch, Fransch of Duitsch gesteld moeten zyn. De sojaboonen rijpen in den proeftuin van het Zuid-Hollandsch glasdistrict te Naaldwyk. Links de magere teelt met 1 pCt. stikstof, rechts de weelderige teelt met 5 pCt. tot 8 pCt. stikstof. (Foto Pax-Holland.) der twy'fel kwamen tal van herinnerin gen by hem op, terwyl hy luisterde. „Heeft hy je nog verteld, waarom hy in de gevangenis was vroeg hy na een lange stilte. „Hy vertelde my een heele boel", ant woordde Seth met zyn zware, schorre stem; „maar daar komen we straks nog wel aan toe. Hy was een schrandere jon gen, een jongen met een knappen kop. Het was, alsof je een schoolmeester hoorde praten. Hij wist veel van 't mijn wezen af en van de waarde van verschil lende terreinen. In ieder geval vertelde hij my, dat er een ryke tinader was op de Brownhill heide". „Ik denk, dat hij je voor den gek ge houden heeft", viel Trudgeon hem in de rede. „Wel, dat terrein is al sedert jaren doorzocht geworden door de beste mijn ingenieurs en mijnexperts. Als daar tin zat, zou het al lang geleden gevonden zyn". „Dat kan me niet schelen", antwoord de Seth. „Die jonge Granville was er zeker van en had kort, voordat hy in hechtenis werd genomen, plannen ge maakt om daar aan het werk te gaan. Hij heeft mij verteld, waar ik de tinader daar kan vinden." „En heb je die gevonden?" „Wat denkt u er van?" en weer keek hy den advocaat met geslepen blik aan. „Deze erts komt er vandaan", voegde hy er aan toe. „Ik herinner my het geval nu", zeide Trudgeon. „Het was een geval van vals heid in geschrifte en het innen van een valschen wissel. Als ik my goed herin ner, zal zyn tyd nu zoowat om zyn; en is hy over een paar weken vry". „Hy is misschien al vry gelaten. Ik ben al een heelen tyd er vandaan en heb hem dus in lang niet gezien; maar als je je goed gedraagt, laten ze je gewoon lijk wat eerder vrij." „Maar", zei Trudgeon, „is het niet wat vreemd, dat hij je verteld heeft van die rijke tin-ader? Je zou verwachten, dat hij zijn geheim bewaard zou hebben totdat hij uit de gevangenis kwam, om er dan zelf van te profiteeren". ,,U kent hem niet, meneer", antwoord de Seth. „Hij verklaarde plechtig, dat hij het niet gedaan had, dat hij zoo on schuldig was als een pas geboren kind." „En je geloofde dat?" „Ik moest hem wel gelooven. Ziet u, hij was heel anders dan wij; maar ik beklaag de schurken, die het gedaan hebben!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5