EEN HEVIGE LUCHTSLAG HOVEN HET KANAAL Binnenland Uit de Provincie In totaal 89 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Tankinstallaties en havenwerken vernield. Verbroken contact met Oost en West De operaties van Zaterdag. Duitschland en Zwitserland. Wolkbreuken in Louisiana. Overeenstemming over Dobroedsja bereikt. Luchtaanval op Gibraltar. WALCHEREN Spr. eindigde met een roep om eenheid van allen, het bouwen op hetzelfde fun dament: met de waarschuwing dat men in dezen kring alle farizeïsme moet be streden, met den drang, dat dit geeste lijk bezit de zware verantwoordelijkheid doet beseffen jegens heel ons volk. W a nt christelijk is n a - t i o'n aal. Als laatste spreker voerde nog het woord Mr A. B. Roosjen, lid van de Tweede Kamer. De Roode Kruisvlag wordt geheschen aan boord van de nieuwe reddingboot „Arthur" der Noord Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij. Foto Pax Holland. CONCENTRATIE IN DE VOEDINGS MIDDELEN-INDUSTRIE. Federatie van de Nederlandsche voe- dings- en genotmiddelenindustrie opgericht. In verband met de huidige omstandig heden hebben de fabrikanten, die voe- dings- en genotmiddelen vervaardigen, besloten een nauwere samenwerking in het leven te roepen, ten einde daardoor het contact tusschen de industrieën on derling en bovendien het contact tus- Bchen de betrokken industrieën en de overheid, waarbij in het bijzonder ge dacht wordt aan het Rijksbureau voed selvoorziening in oorlogstijd, zoo goed mogelijk te kunnen onderhouden. In verband hiermede is een centrale commissie gevormd, die thans reeds de belangen van het grootste deel van de hier te lande gevestigde voedings- en ge notmiddelenindustrieën behartigt. De da- gelijksche leiding van deze commissie is in handen gelegd van een bestuur, be staande uit de heeren ir. W. H. van Leeuwen, voorzitter, mr D. U. Stikker en ir S. H. Visser, secretaris. Het secreta riaat is gevestigd Kneuterdijk S te 's Gravenhage. DE GEZINSBIJSLAG VOOR ONDERSTEUNDEN. Doorbetaling voor naar de Oostmark uitgezonden kinderen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken heeft een brief gezonden aan de onderscheidene gemeentebesturen, waar in hij mededeelt goed t8 keuren, dat de gezinsledenbijslag voor kinderen, uitge zonden naar de Oostmark, aan de onder steunde hoofden van gezinnen wordt door betaald. GEZINSTOESLAG EN DE NAAR DE OOSTMARK UITGEZONDEN KINDEREN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Socia le Zaken, heeft een brief gezonden aan de onderscheidene gemeentebesturen, waarin hij mededeelt goed te keuren, dat de gezinsledentoeslag voor kinde ren, uitgezonden naar de Oostmark, aan de ondersteunde hoofden van ge zinnen wordt doorbetaald. Een stichting voor verleenen van steun. Wij vernemen, dat opgericht zal wor den een stichting, welke den naam zal ontvangen: „Steunverleening bij verbro ken contact met de Overzeesche Gewes ten". Deze stichting wordt gevestigd te 's Gravenhage. Zij heeft ten doel, het ge ven van voorlichting en het verleenen van hulp en steun aan hen, die ten ge volge van de gebroken verbinding tus schen Nederland en de Overzeesche Ge westen in moeilijkheden zijn geraakt. De bedoeling is een kapitaal bijeen te brengen, hetwelk nog vermeerderd moet worden door contributiën, schenkingen en vergoedingen voor werkzaamheden. De uitvoering van de taak der stich ting kan leiden tot het opnemen van gel den en het verleenen van bemiddeling boor borgstellingen of het aangaan van leeningen tusschen derden als anders zins. Tot de stichting kunnen toetreden daartoe door-het bestuur hiervan aange zochte vereenigingen. De dagelijksche leiding der zaken wordt in handen ge steld van eau uitvoerend comité. Een Duitsche luchtaanval, onderno men tegen de Britsche oorlogshaven Portland (aan de Zuidkust van Enge land) heeft zich naar uit Berlijn wordt gemeld in den loop van den Zondag tot een grooten luchtslag ont wikkeld, welke zich weldra tot het ge- heele Kanaal-gebied uitbreidde. By dezen slag en tydens afzonderlijke aan vallen op Britsche konvooien, die on geveer op hetzelfde tydstip bestookt werden, hebben de Duitsche vliegers in totaal 89 Engelsche vliegtuigen neer geschoten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht vat de resultaten van deze ge vechten als volgt samen: „By den succesvollen aanval op Portland zyn de tankinstailaties en de havenwerken in brand gebombar deerd en zyn 57 vyandelyke vliegtuigen neergeschoten. Daarenboven hebben onze vliegtuig formaties nog successen behaald bij een aanval op een konvooi ten Oosten van Harwich. Drie koopvaardysche- pen, in totaal circa 17.000 ton, werden tot zinken gebracht, een torpedojager en drie koopvaardijschepen werden door voltreffers zwaar beschadigd. By deze gelegenheid schoten onze jacht- en tor pedoformaties 17 vyandelyke vliegtui gen neer. Op een ander punt werden acht vy andelyke vliegtuigen neergehaald. Bij Dover ondernamen onze jagers bovendien nog een aanval op versper ringsballons. Van de achttien versper ringsballons werden er acht vernietigd. Hierby werden zeven Britsche jacht vliegtuigen neergeschoten. De totale verliezen van den tegenstander bedra gen dientengevolge vandaag 89 vlieg tuigen, tegenover zeventien verliezen aan onze zijde." De aanval op Portland werd, naar het D.N.B. meldt, ingezet door een aantal Duitsche bommenwerpers en Stuka's, die met succes de kaden en havenwer ken van deze Britsche oorlogshaven bombardeerden. De aanvallen richtten zich o.m. op de herstellingswerkplaat sen van de Britsche staatswerf, op tank installaties, alsmede op de kustbatte- ryen daar ter plaatse. In de tankinstallaties en op den dam, die de eenige verbinding vormt tusschen het vasteland en het schiereiland, waar op de tankinstallaties zich bevinden, werden groote branden waargenomen. Voorts constateerde men hevige explo sies in de ketel- en machineloodsen in de haven. De in de haven liggende sche pen werden byna alle totaal vernietigd. Van de luchtdoelbatteryen, die pro beerden om de Duitsche vliegtuigen te verdryven, moesten weldra verscheidene het vuren staken. Een voorloopig communiqué van het Duitsche opperbevel meldde in den loop van den dag, dat de Britsche formaties van jachtvliegtuigen tydens de gevech ten met de begeleidende Duitsche jacht en gevechtstoestellen numeriek verre in de meerderheid waren. Terwijl de luchtgevechten bij Portland zich tot een slag ontwikkelden, die zich over het geheele Kanaal-gebied tot aan Dover uitstrekte, stegen, zoo meldt D.N.B., opnieuw Duitsche jachteskaders op ten einde de verkregen superioriteit in de lucht boven het Kanaal te be houden. Van de door de Duitsche jacht- en gevechtstoestellen neergehaalde 75 En gelsche vliegtuigen heeft een enkel Duitsch jachteskader, bestaande uit Messerschmitt-jachttoestellen, er 22 neergeschoten en zelf slechts twee toe stellen verloren. Een ander Duitsch ge vechtseskader heeft zestien vliegtuigen neergeschoten. Vele kleine schepen stelden pogingen in het werk om de bemanningen van de neergeschoten Britsche vliegtuigen te redden. Omtrent de uitwerking van den bom aanval op Portland deelen ooggetuigen mede, dat de kademuren zyn ingestort. Wrakstukken van schepen steken nog boven water uit, terwyl er voorts nog enkele brandende schepen, die reeds slagzijde vertoonen, gezien werden. De landingssteigers by Castletown vertoonen enorme granaattrechters. Een gedeelte van de opslagplaatsen is inge stort, terwyl andere loodsen in brand staan. In den loop van den avond zyn Duit sche verkenningsvliegtuigen naar Port land gevlogen om de uitwerking van de bomaanvallen officiéél vast te stellen. Door dit onderzoek werden de berich ten, die per radio door de gevechtstoe stellen en Stuka's, waren overgebracht, bevestigd. Een vuurgloed van geweldige branden in de petroleumopslagplaatsen en havenwerken werd door de vliegers waargenomen. By de afzonderlijke opera ties boven het Kanaal, die onafhanke lijk van den grooten luchtslag werden gevoerd, zyn by Dover zeven versper ringsballons en vyf jachtvliegtuigen van het Spitfire-type neergeschoten. Bjj Bristol werden twee Bristol Blenheim- en bij Canterbury twee Spitfirejachttoestellen door Duitsche jacht- en gevechtstoestellen neerge schoten, Voorts werd een nieuwe aanval op een groot konvooi in het Kanaal uit gevoerd. Zeventig koopvaardijschepen, die door veertien oorlogsschepen wer den vergezeld, werden door enkele for maties Stuka's en bommenwerpers aan gevallen. Deze Duitsche aanval, aldus D.N.B., zou echter, in vergelijking met dien op Portland, met naar verhouding geringe strijdkrachten zijn uitgevoerd, daar het hier slechts een bijkomstige opdracht voor de Duitsche luchtstrijd krachten gold. Het konvooi, dat in Zuidzuidweste- lijke richting voer, werd op 20 kilome ter ten Noord-westen van Margate, be zuiden Harwich, aangevallen. Draadloo- ze berichten van de gevechtsvliegtuigen deelden mede, dat op verscheidene oor logsschepen treffers werden waargeno men. Enkele schepen bleven met slag- zyde liggen. Een koopvaardijschip van 8000 ton werd in brand gezet door een bom van het zwaarste en twee bommen van mid delmatig kaliber. Het schip zonk ter stond daarna. Een ander schip van ge lijke grootte bleef brandende liggen en maakte slagzyde. Behalve de van de landzyde te hulp komende Spitfire-jachttoestellen vlogen twee afdeelingen Hurricane-jagers ter bescherming van het konvooi mede. Voor zoover tot nu toe kon worden vastgesteld, zyn by deze actie 17 Brit sche vliegtuigen, o.a. vyf Spitfire-toe- stellen, een Hurricane- en twee Bristol- Blenheimgevechtstoestellen door de Duitschers neergeschoten. De bemanningen van de eerste afdee- ling Duitsche gevechtstoestellen, welke in den loop van den avond op haar basis terugkeerde, rapporteerden, dat de afdeeling geen verliezen had ge leden. Duitsche reddingsvliegtuigen, die dui delijk gekenmerkt waren met het Roode Kruis, zijn, naar het D.N.B. van be voegde zyde wordt medegedeeld, door twee Bristol-Blenheim-vliegtuigen aan gevallen. Een Duitsch reddingsvliegtuig werd hierbij neergeschoten. Van Duit sche zijde wordt opgemerkt, dat dit optreden van de Britsche vliegtuigen, dat geheel in stryd is met het volken recht, des te verachtelijker is, omdat de Duitsche toestellen niet alleen eigen, maar ook Britsche vliegers redden, die pp zee in nood verkeerden. HET DUITSCHE LEGER BERICHT. Over de operaties van Zaterdag en in den nacht van Zaterdag op Zondag meldt het Duitsche legerbericht het vol gende: Een duikboot heeft het 9130 ton me tende gewapende Britsche koopvaardij schip „Upwey Grange" tot zinken ge bracht. De luchtmacht heeft op 10 Augustus weer uitgestrekte verkenningsvluchten boven Engeland en de zee gemaakt. Een vijandelijk gewapend koopvaardij schip werd aangevallen en zoo ernstig door bommen getroffen, dat de beman ning het schip verliet. Voor belangrijke Engelsche havens zijn opnieuw mijnen gelegd. Onze gevechtsvliegtuigen heb ben de vliegtuigfabrieken te Norwich aangevallen, waarbij een montagehal door bommen in brand werd gezet. In den nacht van 10 op 11 Augustus zijn bomaanvallen gedaan op Newport, Swansea, Pembroke en de fabriek van explosiemiddelen te Hayle, by St. Ives. Vijandelijke vliegtuigen zyn geduren de den nacht in Noord- en West- Duitschland binnengevlogen en hebben bommen op niet-militaire doelen gewor pen. Te Oberhausen-Sterkrade, Biele feld en Bochum is telkens een woon huis, te Bruchkoebel bij Hanau zyn vier woonhuizen en een schuur, in Telgte in het district Munster is een herberg getroffen. De branden, die ontstonden, konden steeds spoedig worden ge- bluscht door veiligheids- en hulpdienst. Een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol-Blenheim is neergeschoten. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. HET ITALIAANSCHE LEGER BERICHT. Het 63ste legerbericht van het Ita liaansche hoofdkwartier meldt: „De Britsche duikboot „Odin", die in een Britsch communiqué thans officiéél als verloren wordt gemeld, is tot zin ken gebracht tijdens onze operaties, waarvan, reeds in vorige legerberich- ten melding werd gemaakt. In Britsch-Somaliland hebben wy den pas van Carrin en Godagera bezet. De opmarsch duurt voort. Onze luchtfor- maties hebben het vliegveld van Erko- vit in den Soedan gebombardeerd. Zij plaatsten daarbij voltreffers op 15 op het veld staande vliegtuigen en sloegen een aanval van vyandelyke jagers af. Al onze vliegtuigen zyn op hun bases teruggekeerd. Een Engelsche piloot, een kapitein, is gevangen genomen." TENDENTIEUZE GERUCHTEN OVER ALBANIë. In de buitenlandsche pers zyn berich ten verspreid over botsingen, tusschen Albaneesche benden en Italiaansche troe pen. Deze berichten worden te Rome ge dementeerd en als een tendentieuze anti- Italiaansche propaganda van Londen ge kenmerkt. In een officieele mededeeling over de beëindiging van de Zwitsersch-Duitsche oeconomische onderhandelingen wordt o.a. gezegd, dat een overeenkomst is ge troffen over de leveranties van steen kolen. Om de grootere leveranties op indu strieel en agrarisch gebied mogeiyk te maken, die in de komende maanden zyn te verwachten, zonder de Zwitsersche ex porteurs in betalingsmoeilijkheden te brengen, treedt Zwitserland ten deele in clearing, ten deele geeft het voorschot ten. Daardoor worden in Zwitserland waardevolle nieuwe arbeidsmogelykhe- den in het leven geroepen, waardoor Duitschland in staat wordt gesteld in grootere mate Zwitsersche artikelen te koopen. RUIM 10.000 PERSONEN DAKLOOS DOOR DE GROOTSTE OVERSTROO MING, WELKE OOIT DEZEN STAAT TEISTERDE. De staat Louisiania is geteisterd door wolkbreuken, die op sommige punten ge heele gebieden tot een hoogte van 60 cm overstroomden. In het zuidwestelijk deel van Louisiana zyn meer dan 10.000 per sonen dakloos. Gouverneur Jones heeft alle beschik bare booten in beslag genomen ten be hoeve van de opruimingswerkzaamhe den en voor het transport van levens middelen. Deze overstrooming, welke de grootste is, welke Louisiana ooit heeft geteisterd, heeft op verscheidene plaat sen den geheelen oogst vernietigd. ROEMENIë ZAL LANDSTREEK CADR1LATER MET TWEE STEDEN AAN BULGARIJE AFSTAAN. Het bericht dat tusschen Bulgarije en Roemenië overeenstemming is bereikt over het Dobroedsjageschil wordt in of ficieele kringen te Boekarest bevestigd. Roemenië heeft zich bereid verklaard het onder den naam Cadrilatèr bekende gebied, dat voor den Balkanoorlog van 1913 aan Bulgarije toebehoorde, terug te geven. Dit vruchtbare gebied is ongeveer 60 kilometer breed en 125 km. lang, het grenst in het Oosten aan de Zwarte Zee. In de zuidelijke Dobroedsja liggen drie betrekkelijk groote steden, waar van twee, naar U. P. werd medegedeeld, thans aan Bulgarije zullen toebehoo- ren. Karzarik (Dobric) en Turtucais (Tutrakan). De Donaustad Silistra blijft daarentegen aan Roemenië. GRIEKSCH GRAANSCHIP DREEF ONBEMAND ROND. Door visschers naar Spanje gebracht. Spaansche visschers hebben op een afstand van 160 mijlen van Kaap Pena en op 40 mijlen van Aviles een rond drijvend vrachtschip ontdekt. Toen zy naderbij kwamen bleek, dat het de Grieksche 8000 ton metende koopvaar der „Bassil Denstonis" was, welke door de bemanning was verlaten. De vis schers brachten het vrachtschip, dat graan aan boord had, naar de reede van Juan de Niva, waar het door de Spaansche autoriteiten werd overge nomen. AMERIKAANSCHE AMBASSADE TE BERLIJN UITGEBREID. Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medege deeld, dat de staf der Berlynsche am bassade op verzoek van den zaakgelas tigde Kirk uitgebreid zal worden. De huidige consul-generaal te Weenen, Morris, is als adviseur van de ambassa de en als consul-generaal naar Berlijn verplaatst. BRITSCHE DUIKBOOT ALS VERLO REN BESCHOUWD. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de duikboot „Odin" over tyd is en als verloren beschouwd moet worden. De „Odin" was een groote duikboot (1475 ton) en werd in 1929 gebouwd. Zaterdag heeft een vreemd vliegtuig op groote hoogte boven Gibraltar gevlo gen. Het werd heftig beschoten. Tegely- kertijd werden twee zware ontploffingen gehoord uit de richting van het marine arsenaal, blijkbaar veroorzaakt door bominslagen. HET AUTO-ONGEVAL BIJ TERHEIJDEN. Een tweede slachtoffer overleden. Zaterdag is in het St. Ignatius-zieken- huis te Breda het tweede slachtoffer, n.l. J. Dekker uit Axel, die by het auto-onge val te Terheijden ernstig werd gewond, overleden. Naar wij vernemen is de der de zwaar gewonde vooruitgaande, ter wijl de chauffeur, die minder ernstig werd gewond, het ziekenhuis heeft ver laten. De inspecteur der directe belastin. gen, enz. R. W. Zuur, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, is toege. voegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te V1 i g. s i n g e n en verplaatst naar de sub-in- spectie dier middelen te Terneuzen. MIDDELBURG. Een drukke morgen op het distributie-bureau. Zaterdag waren de K en L aan de beurt voor het afhalen van de textiel- kaarten en het bleek al ras, dat men voor een groot deel gedacht had, dat dien dag het bureau des middags dicht zou zyn, wat niet het geval was. Het ge volg was echter een bijzonder groote toeloop in de morgenuren. Men voor kwam echter lang wachten door gedu- rende die speruren in drie in plaats van in twee loketten de kaarten uit te geven en alles liep weer gesmeerd. Er zy hier nog even bijgevoegd, dat tijdens de moeilijke dagen in Mei, de heer dr Linde niet een trein, doch een schip met levensmiddelen beschikbaar stelde. Handel toch met overleg. Het is ons Zaterdag weer gèbleken, dat bij luchtgevechten boven of nabij de stad personen naar buiten gaan om er getuigen van te zyn, terwijl scherven neervielen. Wij willen er nog eens met klem op wijzen, dat zij die binnen zijn, binnen moeten blyven, en zy die buiten zyn, moeten trachten binnen te komen. Daarom zal ieder die thuis is een daad van naastenliefde vervullen, door te zor gen, dat anderen in zyn woning beschut ting kunnen vinden, terwyl ook in zulk een geval van werkelijk gevaar, de schuilkelders ter beschikking zyn. Men verwijdere zich zooveel mogelijk van ramen en ga zoo mogelijk in een ver trek staan met geen of weinig buiten muren. GOES. Rijwielzaak J. Geensen. De heer J. Geensen, die tot heden zijn rijwielzaak had op den hoek van de Wijngaardstraat en Westwal, waar in de toekomst het nieuwe postkantoor zal verrijzen, heeft Zaterdag zijn nieuwe zaak geopend aan den Westwal, tegen over de Geref. Kerk. Veel bloemen ga ven aan deze opening een feestelijk ca chet. In den ruimen en van veel ramen voor- zienen winkel treffen wy een etalage van uitsluitend Gazelle-rijwielen aan, wat na tuurlijk niet wil zeggen, dat men hier ook niet voor andere merken terecht zou kunnen. Naast den winkel bevindt zich een flinke werkplaats, met daarachter een groot betegeld terrein en rijwielstalling. Ook is voor een kantoortje gezorgd. Boven is er een ruime woning. Het nieuwe pand beteekent voor den heer Geense een belangrijke verbetering en zal straks ongetwijfeld passen in de omgeving van het nieuwe postkantoor. ZUID-BEVELAND. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond bracht 't muziekgezelschap „Advendo" een sere nade aan zijn directeur, den heer M. Haartsen, die na een afwezigheid van eenige maanden geheel onverwacht weer bij zijn ouders was weergekeerd. De heer Haartsen had als dienstplichtige deel moeten nemen aan den oorlog en was naar Frankrijk mee moeten vluchten, waar hij eenige maanden heeft vertoeft. Uit de zeer groote belangstelling van het publiek bleek wel, hoe zeer de inge zetenen hebben meegeleefd met wat het gezin Haartsen heeft moeten meemaken. De voorzitter van „Advendo", dhr Vos, heette den directeur hartelijk welkom namens de leden. Arnemuiden. De landarbeider M., die werkzaam was by den landbouwer P. Koster, had het ongeluk tydens het snij den van graan een top van een pink af te snydeneen soortgelijk ongeluk trof den landarbeider J., die van een andere vinger een flink stuk afsneed. Beiden stelden zich onder geneeskun dige behandeling. Aagtekerke. Gevonden: een rywielbe- lastingmerk 19401941. Inlichtingen by den gem.-veldwachter te Aagtekerke. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. Tholen. Door den secr.-generaal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, is onze burgemeester, mr A. Jv- Hoeven benoemd tot lid van de commis sie van advies i.z. het destructie-vraag- stuk. Aan de R.K. Nijverheidsschool te Bergen op Zoom slaagde voor het eind diploma Jo. Engelvaart Ad. alhier. De besomming der vorige week bin nengekomen botvisschers was loonenae dan de vorige week. Per vaartuig wer gemiddeld besomd van 80 tot ruim o pond visch. Paling en andere vischsoo^ ten werden weinig gevangen. Ook weervisschery was van geen beteeken Vanuit Tholen werd deze voor de mosselcentrale verzonden, au voor het binnenland in totaal ruiffl ton mosselen. De kwaliteit wordt be en het gewicht per ton varieerde van tot 23 kg visch. De hoop is nu op sp 1 dige afname voor België en Franknj -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2